Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,159 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,769 μηνύματα σε 96,033 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 828 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 665)
Ναι
282
42,41%
Όχι
246
36,99%
Μπορεί - ίσως
117
17,59%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,01%

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:18, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ο άσκοπος
Παρεπιπτωντως αν ήθελε θα μπορούσε ο Αρχάγγελος Μιχαήλ να φύγει δεν θα τον πίεζε ο Θεός,αλλα είδε το λάθος του Εωσφόρου και έμεινε κοντά στον Θεό όπως και οι υπόλοιποι Αγγελοι.
Σε ξαναρωτώ γιατί ήταν λάθος η απόφαση του Εωσφόρου? Εσύ με πιο δικαίωμα κρίνεις την απόφαση ενός τόσο ανώτερου όντος από εσένα και την χαρακτηρίζεις λάθος?

Α επειδη ο Χριστός δεν του έδωσε την Απολυτη Γνωση και ηθελε να του δίνει Δυναμη και Γνώση σιγά σιγά έπρεπε να κόψει ο Εωσφόρος αμέσως την επαφή με τον Χριστό?
Πότε είχε επαφή ο Εωσφόρος με το Χριστό? Ο Εωσφόρος είναι ον που προηγείτο κατά πολύ του ενανθρωπίσοντα Χριστού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 17:31, 07-09-12:

Ο Χριστός υπήρχε ως Θεός πριν προσλαβει Ανθρωπινη υπόσταση.Εξάλλου για αυτο το λόγο μιλάμε και για Αγία Τριαδα ή αλλιως στο Ονομα του Πάτρος,του Υιού και του Αγίου Πνεύματος.
Ο Χριστός υπήρχε ως Θεός πριν απο την δημιουργία του Σύμπαντος και είναι το Δεύτερο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδας.

Ο Θεός ο Υιος ή αλλιώς Χριστός και το Αγιο Πνεύμα είναι τρία πρόσωπα σε μια Θεότητα.Επομενως ο Θεός Πατέρας είναι Θεός,ο Υιός ή αλλιώς Χριστός είναι Θεός και το Αγιο Πνεύμα είναι Θεός.Οχι τρεις Θεοί αλλά τρία Πρόσωπα ως Μια θεότητα.

Επομένως πάμε να συνεχίσουμε.

Ο Χριστός ως ο Θεός έδιωξέ τον Εωσφόρο γιατί ήθελε να είναι Ομοιος Του.Και όπως λες και έσυ ότι τον εκδίωξε,δεν τον εκδίωξε ο Χριστός για πάντα αλλα έδωσε διορία να μετανοήσει.

Ο Εωσφόρος μόνος του έφυγε και όχι μόνο δεν μετανόησε για το λάθος αλλά παραμενει Αμετανόητος.

Γιατί τον εκδίωξε ο Χριστός?

Σε ξαναρωτάω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:40, 07-09-12:

Ο Χριστός ως ο Θεός έδιωξέ τον Εωσφόρο γιατί ήθελε να είναι Ομοιος Του.Και όπως λες και έσυ δεν τον εκδίωξε ο Χριστός αλλά μόνος του εφυγε.

Γιατί τον εκδίωξε ο Χριστός?

Σε ξαναρωτάω
Χριστό ονομάζουμε το Λόγο του Θεού αφού εξανθρωπίστηκε. Προτού ενανθρωπιστεί δεν υπήρχε Χριστός (Δηλαδί και άνθρωπος και Θεός) ήταν απλά το δεύτερο πρόσωπο της αγίας τριάδος, δηλαδή ο Λόγος. Ας το αφήσουμε όμως αυτό δεν κολλάει στη κουβέντα.

Εγώ δεν είπα πως ο Θεός έδιωξε τον Εωσφόρο. Οι γραφές το λένε. Οι ίδιες γραφές που λένε πως ο Θεός είναι πανάγαθος. Διώχνω σημαίνει πως βγάζω έξω από το σπίτι μου κάποιον που θέλει να μείνει. Αν το έκανε αυτό ο Θεός παρά τη θέληση του Εωσφόρου τότε δεν σεβάστηκε την ελεύθερη βούλησή του.

Η άλλη επιλογή είναι οι γραφές να λένε ανοησίες και ο Εωσφόρος απλά να αποφάσισε για τους δικούς του λόγους να φύγει μακριά από το Θεό. Θα σε ρωτήσω για τρίτη φορά γιατί και με πιο δικαίωμα εσύ κρίνεις αυτή την επιλογή του Εωσφόρου και τη σταμπάρεις ως λανθασμένη?

Παράθεση

Freepepsi (Ουρανία)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Freepepsi
H Ουρανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Freepepsi έγραψε στις 18:00, 07-09-12:

Ναι,πιστευω στον Θεο ,απο την στιγμη που ειναι γυρω μου και μεσα μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 18:02, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Χριστό ονομάζουμε το Λόγο του Θεού αφού εξανθρωπίστηκε. Προτού ενανθρωπιστεί δεν υπήρχε Χριστός (Δηλαδί και άνθρωπος και Θεός) ήταν απλά το δεύτερο πρόσωπο της αγίας τριάδος, δηλαδή ο Λόγος. Ας το αφήσουμε όμως αυτό δεν κολλάει στη κουβέντα.

Εγώ δεν είπα πως ο Θεός έδιωξε τον Εωσφόρο. Οι γραφές το λένε. Οι ίδιες γραφές που λένε πως ο Θεός είναι πανάγαθος. Διώχνω σημαίνει πως βγάζω έξω από το σπίτι μου κάποιον που θέλει να μείνει. Αν το έκανε αυτό ο Θεός παρά τη θέληση του Εωσφόρου τότε δεν σεβάστηκε την ελεύθερη βούλησή του.

Η άλλη επιλογή είναι οι γραφές να λένε ανοησίες και ο Εωσφόρος απλά να αποφάσισε για τους δικούς του λόγους να φύγει μακριά από το Θεό. Θα σε ρωτήσω για τρίτη φορά γιατί και με πιο δικαίωμα εσύ κρίνεις αυτή την επιλογή του Εωσφόρου και τη σταμπάρεις ως λανθασμένη?
Ο Χριστός εκδιωξε τον Εωσφόρο αλλα περιμενε να μετανοήσει.Αν μετανούσε για το λάθος του θα τον Δεχόταν με μεγάλη ευχαριστη τον Εωσφόρο.Μην ξέχνας ότι ο Χριστός δεν έχει προβλημα να δώσει συνεχώς Δύναμη και Ενέργεια στους Αγγέλους.

Ο Χριστός είναι ο Καλός.

Ενα Κτίσμα όταν θέλει να ομοιο με το Καλό υπαρχει ο Κινδυνος να ισχυριστει ότι είναι πιο Καλος απο τον Χριστό.Επομένως μιλάμε για Αλαζονεία και προσβολή απέναντι στον Χριστό.

Το Κτίσμα αν θέλει να γίνει Ανώτερο απο το Καλό σημαινει Αλαζονεία και Θεοποίηση του Εαυτού.

Επομένως να ενας λόγος που ο Εωσφόρος έκανε λάθος.

Ο Χριστός είναι ο απόλυτος ορισμός του Καλού και όταν ένα κτίσμα επιχειρήσει και ισχυριστεί ότι είναι πιο Καλός απο τον Χριστό τότε μιλάμε για ακραία και πλήρης Αλαζονεία.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 18:08, 07-09-12:

....
Επομένως να ενας λόγος που ο Εωσφόρος έκανε λάθος...
Όποιος φέρει μαζί φως και σκότος, ούτε λάθη κάνει ούτε σωστά! (Ο Ιούδας πχ έκανε λάθος; )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 18:09, 07-09-12:

Ο Χριστός εκδιωξε τον Εωσφόρο αλλα περιμενε να μετανοήσει.Αν μετανούσε για το λάθος του θα τον Δεχόταν με μεγάλη ευχαριστη τον Εωσφόρο.Μην ξέχνας ότι ο Χριστός δεν έχει προβλημα να δώσει συνεχώς Δύναμη και Ενέργεια στους Αγγέλους.

Ο Χριστός είναι ο Καλός.

Ενα Κτίσμα όταν θέλει να ομοιο με το Καλό υπαρχει ο Κινδυνος να ισχυριστει ότι είναι πιο Καλος απο τον Χριστό.Επομένως μιλάμε για Αλαζονεία και προσβολή απέναντι στον Χριστό.

Το Κτίσμα αν θέλει να γίνει Ανώτερο απο το Καλό σημαινει Αλαζονεία και Θεοποίηση του Εαυτού.

Επομένως να ενας λόγος που ο Εωσφόρος έκανε λάθος.

Ο Χριστός είναι ο απόλυτος ορισμός του Καλού και όταν ένα κτίσμα επιχειρήσει και ισχυριστεί ότι είναι πιο Καλός απο τον Χριστό τότε μιλάμε για ακραία και πλήρης Αλαζονεία.
Δηλαδή μου λες πως ο Θεός εκδίωξε τον Εωσφόρο γιατί ήταν αλαζόνας και ήθελε να είναι ίσος με τον Θεό. Δηλαδή μου λες πως ο Πανάγαθος Θεός τιμώρησε το δημιούργημά του επειδή επιδίωξε να κάνει αυτό που δημιουργήθηκε να κάνει δηλαδή να είναι ίσος με τον Θεό.

Επίσης τι τον πειράζει το Θεό αν κάποιος είναι αλαζόνας? Εγώ μπορώ να ισχυριστώ πως είμαι καλύτερος από το Θεό. Είμαι αλαζόνας. Και λοιπόν? Είναι προσωπική μου επιλογή να είμαι αλαζόνας. Ο Θεός αν σέβεται την ελεύθερη βούληση θα σεβαστεί το δικαίωμά μου να είμαι αλαζόνας.

Τι είναι ο Θεός παιδάκι να τον προσβάλλεις και να σε δείρει?

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 18:14, 07-09-12:

Ο Θεός δεν θέλει εναν κόσμο και μια ολοκληρη Αιωνιοτητα με Οντα που θα είναι Αλαζόνες και θα προσβάλλουν τον Θεό και που υπαρχει το ενδεχόμενο τα Αιωνια Κατα χάριν Οντα να κάνουν επίδειξη Εξουσιας μεταξυ τους.

Επομενως δεν θα μιλάμε για μια Αιωνιοτητα Ειρήνης αλλα θα μιλάμε για μια Αιωνιότητα όπου θα κυριαρχει το Χαρακτηριστικό της Ασχημης Συμπεριφοράς.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 18:20, 07-09-12:

Ο Θεός δεν θέλει εναν κόσμο και μια ολοκληρη Αιωνιοτητα με Οντα που θα είναι Αλαζόνες και θα προσβάλλουν τον Θεό και που υπαρχει το ενδεχόμενο τα Αιωνια Κατα χάριν Οντα να κάνουν επίδειξη Εξουσιας μεταξυ τους.

Επομενως δεν θα μιλάμε για μια Αιωνιοτητα Ειρήνης αλλα θα μιλάμε για μια Αιωνιότητα όπου θα κυριαρχει το Χαρακτηριστικό της Ασχημης Συμπεριφοράς.
Δεν έχει σημασία τι θέλει ο Θεός αλλά τι θέλουμε εμείς. Αν εμείς θέλουμε μια τέτοια Αιωνιότητα και ο Θεός σέβεται την ελεύθερη βούλησή μας τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 18:25, 07-09-12:

Τωρα κατάλαβα γιατι έφτασε ως εδω που έφτασε ο κόσμος.Για αυτο το λόγο βιώνει κάθε μέρα ο κόσμος τον πόνο και την Δυστυχία γιατι οι περισσότεροι Ανθρωποι θέλουν Δύναμη και Εξουσία και υπάρχουν τετοιες Ανόητες Απόψεις όπως το σχόλιο 1357 και βάζουν πάνω απο όλα τον Εαυτο τους ανεξάρτητα αν θα προκαλέσουν Αναστάτωση και πληγώσουν Ανθρώπους.

Στο όνομα του Πατρος του Υιου και του Αγίου πνεύματος φύλαξε Θεέ και Κυριε τον κόσμο,Αμήν

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 18:28, 07-09-12:

Τωρα κατάλαβα γιατι έφτασε ως εδω που έφτασε ο κόσμος.Για αυτο το λόγο βιώνει κάθε μέρα ο κόσμος τον πόνο και την Δυστυχία γιατι οι περισσότεροι Ανθρωποι θέλουν Δύναμη και Εξουσία και υπάρχουν τετοιες Ανόητες Απόψεις όπως το σχόλιο 1358 και βάζουν πάνω απο όλα τον Εαυτο τους ανεξάρτητα αν θα προκαλέσουν Αναστάτωση και πληγώσουν Ανθρώπους.

Στο όνομα του Πατρος του Υιου και του Αγίου πνεύματος φύλαξε Θεέ και Κυριε τον κόσμο,Αμήν
Όντος το σχόλιο 1358 περιέχει ανόητες απόψεις.

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 18:30, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Όντος το σχόλιο 1358 περιέχει ανόητες απόψεις.

Αριθμητικό λάθος.Πάλι βιασύνη, εννοώ 1357

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 18:42, 07-09-12:

Ειλικρινά προσπάθησα να συζητήσω λογικά μαζί σου, αλλά απ'οτι φαίνεται δε μπορείς να αντεπεξέλθεις. Έχεις διαβάσει ένα βιβλίο (αν το έχεις διαβάσει) και το πιστεύεις τυφλά και δογματικά. Δεν έχεις κάτσει ούτε 1 λεπτό να στοχαστείς πάνω σε αυτά που λέει, στις τραγικές αντιφάσεις που περιέχει και τα παράλογα αντικρουόμενα γραφόμενά του. Για να μην μιλήσω καν για τα αμέτρητα αξιώματά του.

Όλη μας την κουβέντα την ξεκίνησα λέγοντας σου πως δεν δέχομαι αυτό το μοντέλο θεού αλλά θα το δεχτώ χάριν διευκόλυνσης της κουβέντας, παρόλα αυτά, αυτό δε σε σταμάτησε από το να χαρακτηρίσεις ανόητα αυτά που σου είπα. Όλα τα ποστ μου συνδέονται με λογική συνεπαγωγή των όσων λες. Εσύ πάλι ευτυχώς μου έκανες πλέον ξεκάθαρο πως όποτε στριμώχνεσαι, είτε χλευάζεις αυτά που λέει ο άλλος είτε αποπροσανατολίζεις την κουβέντα γράφοντας άσχετα λογικά ασύνδετα πράγματα.

-Γιάννη τι ώρα είναι?

-Πράσινο

Αυτό ακριβώς κάνεις και πλέον κατάλαβα ότι το κάνεις συνειδητά. Δε πρόκειται λοιπόν να σου ξανασυναντήσω.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 18:44, 07-09-12:

Δεν χρειάζομαι καμία θρησκεία και κανένα δόγμα να μου υποδείξει τί να κάνω, έχω τον προσωπικό μου κώδικα ηθικής που ακολουθώ ευχαριστώ.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:18, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
... έχω τον προσωπικό μου κώδικα ηθικής που ακολουθώ ...
Που τον βρήκες; Τον πήρες τζάμπα, με έκπτωση ή με πιστωτική; Μη μου πεις, από γεννησιμιού σου!!!

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 20:17, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Που τον βρήκες; Τον πήρες τζάμπα, με έκπτωση ή με πιστωτική; Μη μου πεις, από γεννησιμιού σου!!!
Τί είναι τόσο δυσνόητο σ'αυτό που λέω? Ο καθένας αποκτά το δικό του ύστερα από χρόνια τριβής στην κοινωνία.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:21, 07-09-12:

... Ο καθένας αποκτά το δικό του ύστερα από χρόνια τριβής στην κοινωνία.
Ναι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"!

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Dalian έγραψε στις 01:40, 08-09-12:

Ναι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"!
Σαφώς. Μπορείς να πεις ευθέως τώρα αν συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί μου σε κάτι και αν ναι, που συγκεκριμένα γτ δεν καταλαβαίνω την...ιδιόμορφη ροή σκέψης σου?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:04, 08-09-12:

... Μπορείς να πεις ευθέως τώρα αν συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί μου ...
Ειλικρινά, δεν μπορώ! Και ίσως από δω να πηγάζει η "ιδιομορφία του λόγου" μου, περί θεού γενικά...

Ο Θεός δεν θέλει εναν κόσμο και μια ολοκληρη Αιωνιοτητα...
Πόσα χρόνια άραγε μετράνε, για μία μη ολόκληρη Αιωνιότητα; Αλήθεια, τι ακριβώς είναι η αιωνιότητα;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:30, 08-09-12:

τι ακριβώς είναι η αιωνιότητα;
το διάστημα κατά το οποίο θα διαρκέσει η αποπληρωμή των δανείων που η χώρα σύναψε απο το 1821 και μετά

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 11:56, 20-10-12:

Ξεχασμένος : Δηλαδή μου λες πως ο Θεός εκδίωξε τον Εωσφόρο γιατί ήταν αλαζόνας και ήθελε να είναι ίσος με τον Θεό. Δηλαδή μου λες πως ο Πανάγαθος Θεός τιμώρησε το δημιούργημά του επειδή επιδίωξε να κάνει αυτό που δημιουργήθηκε να κάνει δηλαδή να είναι ίσος με τον Θεό.

Πρώτον το λάθος που σκέφτονται οι περισσότεροι Ανθρωποι όπως και εσύ είναι ότι ο ανθρωπος δεν μπορεί να γίνει ίσος με τον Θεό.Δεν γίνεται γιατι το κτιστό δεν μπορεί να γίνει εντελώς όμοιο με τον Ακτιστό Θεό.Ο Ανθρωπος μπορεί να μετεχει στις Ακτιστες Ενεργειες του Θεού αλλα οχι στην Θεία Φύση του Θεού.Μπορεί να γίνει Θεός κατα χάριν και να μετεχει στα μυστήρια της Αγία Τριαδας αλλα όχι να γίνει εκ φύσεως Θεός.Αλλο Θέος κατα χάριν και άλλο Θεός εκ φύσεως.

Ο Ανθρωπος γίνεται Θεός κατα χάριν με την δωρεά της Ακτιστης Θείας Χάρης του Χριστού.Το γεγονός ότι ο Ανθρωπος μετέχει στην Θέωση του Χριστού δεν σημαίνει αυτομάτως πως καταργείται εντελώς η Ανθρωπινη φυση του.Ο Ανθρωπος παραμενει Ανθρωπος έχοντας ως δωρέα απο τον Χριστό τις Ακτιστες θεϊκές δυνάμεις και ο Χριστός ως Θεός παραμένει Θεός χωρίς να καταργείται η Θεότητα του απο την ενωμένη Ανθρωπινη φύση.Με απλά λόγια ο ενσαρκωμένος Ακτιστός Θεός παρόλο που προσελαβε την Ανθρωπινη φύση εξακολουθεί να είναι Θεός.Αυτη η ένωση της Θεϊκης Του Φύσης με την Ανθρώπινη δεν καταργεί την Θεϊκή Του φύση αλλα ως Θεάνθρωπος διατηρούνται οι δυο φύσεις ξεχωριστές χωρίς η μια φύση να καταργεί την άλλη αλλα είναι ενωμένες στην μια Υποσταση του Χριστού.

Συνεπώς ο Ανθρωπος ως κτιστό πλάσμα ως προς την Θεϊκή Φύση του Χριστού δεν μπορεί να εντελώς όμοιος με τον Χριστό,γιατι ο Χριστός ως Θεός είναι Ακτιστός και ο Ανθρωπος είναι κτιστός.Αυτα τα υπαρξιακά χαρακτηριστα στην σχέση του Θεού και του Ανθρώπου δεν αλλάζουν και είναι αμετάβλητα.

Ο Ανθρωπος δημιουργήθηκε οχι για να γίνει εντελώς όμοιος με τον Χριστό κατι που δεν γίνεται επειδή αναφέραμε παραπάνω ότι είναι κτιστός αλλα να γίνει μέτοχος της Θέωσης,να τείνει στο να γίνεται όμοιος με τον Χριστό και να αυξάνεται προς την κοινωνία Αγαθότητας με τον Χριστό.

Ο σκοπος του Ανθρωπου με απλά λόγια είναι η θέωση και η μετοχή του στις Ακτιστες θείες ενέργειες,να γίνεται συνεχεια όμοιος προς τον Χριστό και να βρίσκεται σε συνεχή κοινωνία Αγάπης με τον Χριστό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ο άσκοπος : 20-10-12 στις 14:28.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σφεντονας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σφεντονας
Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Σφεντονας έγραψε στις 12:31, 20-10-12:

Ο σκοπος του Ανθρωπου με απλά λόγια είναι η θέωση και η μετοχή του στις Ακτιστες θείες ενέργειες,να γίνεται συνεχεια όμοιος προς τον Χριστό και να βρίσκεται σε συνεχή κοινωνία Αγάπης με τον Χριστό.
Μπαααα. Αυτο δεν ειναι ο σκοπος του ανθρωπου αλλα η αυτοκαταστροφη του. Ο Χριστος ελεγε πως πρεπει να ειμαστε ταπεινοι σε σημειο που οταν καποιος μας χαστουκηζει να γυρναμε και το αλλο μαγουλο. Με λιγα λογια οποιαδηποτε αδικια να την αποδεχομαστε για να κανουμε το χατιρι στον Ιησουλη. Βεβαια ολα αυτα ειναι "να χαμε, να λεγαμε" επειδη οπως εχουν αποδειξει τα μεγαλυτερα μυαλα της ανθρωποτητας (οι επιστημονες), ο Ιησουλης δεν υπαρχει.

Σκοπος του ανθρωπου ειναι η Αναρχια.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 18:19, 20-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σφεντονας
Μπαααα. .........

Σκοπος του ανθρωπου ειναι η Αναρχια.
Πολύ τρολάρισμα πέφτει εδώ μέσα...
ολα αυτα ειναι "να χαμε, να λεγαμε" επειδη οπως εχουν αποδειξει τα μεγαλυτερα μυαλα της ανθρωποτητας (οι επιστημονες), οτι ο ……….. δεν υπαρχει.

Θα ήθελα με δικά σου λόγια και όχι δίχως όνομα επιστημόνων, να έβλεπα την γνώμη σου.
Ετσι απλά, δίχως να βρίζεις, δείχνοντας ότι διαθέτεις αν μη τι άλλο, επίπεδο ανάλογο της συζήτησης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 20-10-12 στις 18:35.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 19:09, 20-10-12:

Σε αυτην την εικονα όσοι την βλέπουμε η Μήτερα η Παναγία η Πάναγνος δείχνει αγάπη στον Υιό της τον Ιησού Χριστό.Δεν υπάρχει σε αυτήν την εικόνα ουτε δύναμη,ουτε Εξουσία,ουτε επιβολή,ούτε Εγωισμός και μίσος παρα μόνο Αγαπη.

Αυτη είναι η Αληθινή Αγάπη που πρέπει να δείχνουμε και στο Χριστό και στους Συνανθρώπους μας και η Αγαπη του Χριστού είναι το νόημα της Ζωής.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:18, 20-10-12:

γιατι λεει "γλυκοφιλούσα" αφού δεν φιλάει;

Παράθεση

dgr

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dgr
Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O dgr έγραψε στις 20:07, 20-10-12:

Σε αυτην την εικονα όσοι την βλέπουμε η Μήτερα η Παναγία η Πάναγνος δείχνει αγάπη στον Υιό της τον Ιησού Χριστό.Δεν υπάρχει σε αυτήν την εικόνα ουτε δύναμη,ουτε Εξουσία,ουτε επιβολή,ούτε Εγωισμός και μίσος παρα μόνο Αγαπη.

Αυτη είναι η Αληθινή Αγάπη που πρέπει να δείχνουμε και στο Χριστό και στους Συνανθρώπους μας και η Αγαπη του Χριστού είναι το νόημα της Ζωής.
Ποτέ δεν είχα καταλάβει γιατί η αγάπη στους γύρω μου πρέπει να πηγαίνει χεράκι χεράκι με την αγάπη στο Χριστό.Διαφωνώ και για το νόημα της ζωής επίσης.

Παράθεση

christyyy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christyyy
H christyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H christyyy έγραψε στις 20:09, 20-10-12:

Υπάρχει θεός !! Και έτσι θέλω να πιστεύω!! Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου....
Ο θεός σε βοηθάει να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος... βάζει το όρια που δεν πρέπει αν περάσεις...σε βοηθάει έτσι να μην ξεφεύγεις, να παραμένεις άνθρωπος λογικός... και να προχωράς μπροστά με όσο το δυνατόν καλύτερο και τελειότερο τρόπο.
Ο θεός αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο, και να έχει δικιά του βούληση , και να κάνει τις επιλογές του. Απο κει και πέρα η μαγκιά είναι αν μπορείς να τα ακολουθήσεις όλα αυτά ή να ακολουθήσεις τον εύκολο δρόμο...

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 20:11, 20-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από christyyy
Υπάρχει θεός !! Και έτσι θέλω να πιστεύω!! Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου....
Ο θεός σε βοηθάει να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος... βάζει το όρια που δεν πρέπει αν περάσεις...σε βοηθάει έτσι να μην ξεφεύγεις, να παραμένεις άνθρωπος λογικός... και να προχωράς μπροστά με όσο το δυνατόν καλύτερο και τελειότερο τρόπο.
Ο θεός αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο, και να έχει δικιά του βούληση , και να κάνει τις επιλογές του. Απο κει και πέρα η μαγκιά είναι αν μπορείς να τα ακολουθήσεις όλα αυτά ή να ακολουθήσεις τον εύκολο δρόμο...
10 μπράβο απο εμένα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:25, 20-10-12:

όχι κρίσσυ.
η αλήθεια βρίσκεται στους sex pistols...
γκεγκε;

Παράθεση

christyyy

Νεοφερμένος

H christyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H christyyy έγραψε στις 20:43, 20-10-12:

χαχαχα Μόνο μη μας βγεις και με το σώβρακο έξω!

Παράθεση

Σφεντονας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Σφεντονας έγραψε στις 21:16, 20-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Πολύ τρολάρισμα πέφτει εδώ μέσα...

Δεν υπαρχει τρολλαρισμα, ο καθενας εχει τις αποψεις του.
Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Θα ήθελα με δικά σου λόγια και όχι δίχως όνομα επιστημόνων, να έβλεπα την γνώμη σου.
Ετσι απλά, δίχως να βρίζεις, δείχνοντας ότι διαθέτεις αν μη τι άλλο, επίπεδο ανάλογο της συζήτησης.
Την γνωμη μου την ειπα. Το επειπεδο μου ειναι μια χαρα, ειδες πουθενα να βριζω?

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:11, 20-10-12:

Όποιος δεν πιστεύει δηλαδή ακολουθεί τον εύκολο δρόμο... τι κλισέ ατάκα. '' Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου.... '', άρα επιλέγεις τον εύκολο δρόμο της πίστης για οδηγό. Το δύσκολο είναι να μην πιστεύεις αλλά να μη χάνεις το δρόμο σου.

Παράθεση

christyyy

Νεοφερμένος

H christyyy έγραψε στις 10:51, 21-10-12:

Πιστεύω ότι και να μην υπήρχε η θρησκεία, ο κάθε άνθρωπος βαθιά μέσα του έχει τα στοιχεία που τον οδηγούν να διαλέξει να κάνει το σωστό και κατά βάθος ξέρει!!! Λέγοντας παραπάνω '' η μαγκιά είναι να ακολουθήσεις όλα αυτά '' εννοώ να ακολουθήσει το σωστό και το δίκαιο και όχι απαραίτητα να ακολουθήσει μια θρησκεία (δηλαδή να είναι θρήσκος).
Και τέλος ποιος είπε ότι ο δρόμος της πίστης είναι εύκολος??

Παράθεση

Σφεντονας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Σφεντονας έγραψε στις 11:25, 21-10-12:

Και τέλος ποιος είπε ότι ο δρόμος της πίστης είναι εύκολος??
Ειναι πανευκολος, γιατι στον επιβαλλουν απο τη στηγμη που γενιεσαι. Οταν καταλαβεις οτι ο Ιησουλης και η Παναγια δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα απλο παραμιθακι τοτε θα εισαι στο σωστο δρομο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 11:39, 21-10-12:

Ειναι πανευκολος, γιατι στον επιβαλλουν απο τη στηγμη που γενιεσαι. Οταν καταλαβεις οτι ο Ιησουλης και η Παναγια δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα απλο παραμιθακι τοτε θα εισαι στο σωστο δρομο.
Μα δεν είπε κανένας ότι είναι υπαρκτά πρόσωπα που θα σε πιάσουν από το χέρι και θα σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο, παραμύθια είναι που πολλοί από εμάς τα πλασάρουμε στον ίδιο μας τον εαυτό για να νοιώσουμε καλύτερα
Ο θεός είναι ΈΝΑΣ, είτε τον λέμε αλαχ, είτε τον λέμε βούδα, είτε τον λέμε τριαδικό θεό. Είναι η ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο από αυτόν, πιστεύοντας πως σε κάποια στιγμή της ζωής του θα τον προστατέψει. Μπορεί να μη πηγαίνω συχνά εκκλησία (αν και μου αρέσει αυτός ο χώρος), να μην πηγαίνω να κοινωνήσω, να κάνω αμαρτίες, αλλά στα δύσκολα λέω "βοήθα παναγίτσα μου να γίνει αυτό, και να γίνει το άλλο"
Δε ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις το σκεπτικό μου.

Και για να κλείσω είναι απλά μια τελευταία σανίδα σωτηρίας, μια τελευταία ελπίδα, άλλοι το έχουν αποβάλει από πάνω τους και δεν το χρειάζονται, άλλοι πάλι το έχουμε ανάγκη

Παράθεση

christyyy

Νεοφερμένος

H christyyy έγραψε στις 11:41, 21-10-12:

Αν εσύ επιλέγεις να μην πιστεύεις σε αυτό το ''παραμυθάκι'' που λες.... (γιατί μετά από κάποια ηλικία δεν σου επιβάλλει κανένας τίποτα , ο κάθε ενας μόνος του θα διαλέξει σε τι θα πιστεύει..) τότε πρόβλημά σου..
Και δεν μπορείς να πεις ότι είναι λάθος κάτι τέτοιο ..αντιθέτως πιστεύω οτι σου ανοίγει τα μάτια και σε κάνει να προχωράς μπροστά

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 11:44, 21-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Μα δεν είπε κανένας ότι είναι υπαρκτά πρόσωπα που θα σε πιάσουν από το χέρι και θα σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο, παραμύθια είναι που πολλοί από εμάς τα πλασάρουμε στον ίδιο μας τον εαυτό για να νοιώσουμε καλύτερα
Ο θεός είναι ΈΝΑΣ, είτε τον λέμε αλαχ, είτε τον λέμε βούδα, είτε τον λέμε τριαδικό θεό. Είναι η ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο από αυτόν, πιστεύοντας πως σε κάποια στιγμή της ζωής του θα τον προστατέψει. Μπορεί να μη πηγαίνω συχνά εκκλησία (αν και μου αρέσει αυτός ο χώρος), να μην πηγαίνω να κοινωνήσω, να κάνω αμαρτίες, αλλά στα δύσκολα λέω "βοήθα παναγίτσα μου να γίνει αυτό, και να γίνει το άλλο"

Και για να κλείσω είναι απλά μια τελευταία σανίδα σωτηρίας, μια τελευταία ελπίδα, άλλοι το έχουν αποβάλει από πάνω τους και δεν το χρειάζονται, άλλοι πάλι το έχουμε ανάγκη
αρα αμεσα ή εμμεσα παραδεχεσαι οτι ο so called Θεος (αδιαφορωντας για το ονομα του) ειναι απλα ενα κατασκευασμα του ανθρωπου για να μην νιωθει μονος και αβοηθητος! οποτε το θεμα δεν ειναι να απαλλαγεις απο τα δεσμα του ΄΄Θεου΄΄ αλλα απο τα δεσμα του φοβου

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 11:53, 21-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
αρα αμεσα ή εμμεσα παραδεχεσαι οτι ο so called Θεος (αδιαφορωντας για το ονομα του) ειναι απλα ενα κατασκευασμα του ανθρωπου για να μην νιωθει μονος και αβοηθητος! οποτε το θεμα δεν ειναι να απαλλαγεις απο τα δεσμα του ΄΄Θεου΄΄ αλλα απο τα δεσμα του φοβου
+1 με λίγα λόγια αυτό λέω!

Παράθεση

Σφεντονας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Σφεντονας έγραψε στις 12:12, 21-10-12:

Δεν το ειπε κανεις οτι ειναι υπαρκτα προσωπα? Εδω υπαρχει ολοκληρο μαθημα με καθηγηταδες που σου πλασαρουν αυτες τις ιστοριουλες ως αληθεια, ως κατι που συνεβησε πραγματικα.

Παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να νοιωθεις την επιθημια για κατι ισχυροτερο απο εσενα. Κανεις δεν ειναι ισχυροτερος απο κανεναν. Τετοια παραμυθακια ειναι κατασκευασματα της αρχουσας ταξης για να τρωμαι κουτοχορτο εμεις οι πολλοι, ετσι ωστε να ελπιζουμε σε κατι μη υπαρκτο απλα και μονο για να μη ξεσηκωθουμε εναντιον τους. Εφοσον ο θεος ειναι ο Κυριος, ο ανθρωπος ειναι ο σκλαβος, οπως πολυ σωστα ελεγε ο Μπακουνιν.

Την σωτηρια θα την βρεις μονο οταν αγωνιστεις ωστε να σπασεις τις αλυσηδες σου και αποκτησεις την λευτερια σου. Ελπιζωντας σε θεους και παναγιες, απλως παιζεις το παιχνιδι τους.

Οπως και να χει ειναι θετικο που δεν πιστευεις στην υπαρξη του θεου. Ευχομαι σε λιγο καιρο να καταλαβεις πως το να καθεσαι και να ελπιζεις σε αυτον ειναι εντελως ανουσιο.

Παράθεση

christyyy

Νεοφερμένος

H christyyy έγραψε στις 14:05, 21-10-12:

Κοίτα ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο απο αυτόν....Είτε είναι ο θεός, είτε είναι κάτι άλλο , κάποιο άλλο πρόσωπο, για παράδειγμα μπορεί να είναι οι γονείς σου...Κάποιος που μπορείς να στηριχτείς πάνω του, κάποιος που μπορεί να του αφεθείς να σε ελέγξει... Και σίγουρα υπάρχει καποιος στη ζωή όλων μας απλά δεν το έχεις καταλάβει... Απλά οι άνθρωποι σε απογοητεύουν κάποια στιγμή ενώ ο θεός όχι...Έτσι λοιπόν προτιμώ να πιστεύω στο θεό και κατά συνέπεια στον ΕΑΥΤΟ μου!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christyyy : 21-10-12 στις 14:11.
Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragon
H dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H dragon έγραψε στις 00:47, 29-10-12:

: Δεν υπεκφεύγω ποτέ, όσον αφορά τον Ιησού Χριστό: είμαι ερωτευμένος μαζί του!
....οσον αφορα τον Ιησου Χριστο:ειμαι ερωτευμενος μαζι του!

Με βαση αυτο που εγραψες,αγαπητε Νωευς,
θα ηθελα να συμπληρωσω κατι το οποιο διαβασα καπου κ νιωθω κ εγω ετσι.

Ο ερωτας ειναι ανικατος μαχαν διοτι ειναι ριζικα συγκλονιστικος και υπεροχος.
Δεν ερωτευομαστε επειδη συμπεραινουμε λογικα οτι αξιζει να ερωτευτουμε,αλλα ερωτευομαστε επειδη
αναδυεται μεσα μας η ερωτικη εμπειρια κ μας μεταμορφωνει.
Ο χριστιανος ειναι κ αυτος ερωτευμενος κ αυτος ο ερωτας τον αρπαζει γι αυτο κ τα εχει ''χαμενα'',ειναι
δλδ παραφρων εν Χριστω.Και οταν προσπαθει να εξηγησει στους αλλους τον ερωτα του,δεν τον καταλαβαινει κανεις.
Διοτι ο ερωτας δεν εξηγειται.Ανακυπτει μεσα μας σαν φωτια κ μας κατακαιει κ μας φωτιζει.
Η σχεση με τον Ιησου Χριστο ειναι αγαπη, ειναι ερωτας,εινα ενθουσιασμος,ειναι λαχταρα του θειου.!

Υ.Γ.(δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει κ ποιος το εγραψε !)

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 00:54, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από dragon
....οσον αφορα τον Ιησου Χριστο:ειμαι ερωτευμενος μαζι του!

Με βαση αυτο που εγραψες,αγαπητε Νωευς,
θα ηθελα να συμπληρωσω κατι το οποιο διαβασα καπου κ νιωθω κ εγω ετσι.

Ο ερωτας ειναι ανικατος μαχαν διοτι ειναι ριζικα συγκλονιστικος και υπεροχος.
Δεν ερωτευομαστε επειδη συμπεραινουμε λογικα οτι αξιζει να ερωτευτουμε,αλλα ερωτευομαστε επειδη
αναδυεται μεσα μας η ερωτικη εμπειρια κ μας μεταμορφωνει.
Ο χριστιανος ειναι κ αυτος ερωτευμενος κ αυτος ο ερωτας τον αρπαζει γι αυτο κ τα εχει ''χαμενα'',ειναι
δλδ παραφρων εν Χριστω.Και οταν προσπαθει να εξηγησει στους αλλους τον ερωτα του,δεν τον καταλαβαινει κανεις.
Διοτι ο ερωτας δεν εξηγειται.Ανακυπτει μεσα μας σαν φωτια κ μας κατακαιει κ μας φωτιζει.
Η σχεση με τον Ιησου Χριστο ειναι αγαπη, ειναι ερωτας,εινα ενθουσιασμος,ειναι λαχταρα του θειου.!

Υ.Γ.(δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει κ ποιος το εγραψε !)
Αχ η φιλαυτία θα μας φάει .... και η υπερηφάνεια , Καλημέρα και σε εσένα

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

H dragon έγραψε στις 01:01, 29-10-12:

Αχ η φιλαυτία θα μας φάει .... και η υπερηφάνεια , Καλημέρα και σε εσένα

Που...το...ειδες...αυτο...(φιλαυτια κ υπερηφανεια)?
Καλημερα....

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 01:24, 29-10-12:

Που...το...ειδες...αυτο...(φιλαυτια κ υπερηφανεια)?
Καλημερα....

Είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι περα απο κάθε καλό και κακό.Συνεπως η ειρωνια σου με παραξένεψε στο σχόλιο 1391.Δεν είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι απεριόριστη γνώση? Αδικα ειρωνεύεσαι κάτι που είναι περα απο το κτιστό.Δεν οφελεί η ειρωνεια για κατι που ξεπερνα το οποιοδήποτε πλασμα και συνεπώς δεν μπορούμε να το νοήσουμε.

Αν κάνω κάποιο λάθος διεψευσέ με

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

H dragon έγραψε στις 01:32, 29-10-12:

Είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι περα απο κάθε καλό και κακό.Συνεπως η ειρωνια σου με παραξένεψε στο σχόλιο 1391.Δεν είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι απεριόριστη γνώση? Αδικα ειρωνεύεσαι κάτι που είναι περα απο το κτιστό.Δεν οφελεί η ειρωνεια για κατι που ξεπερνα το οποιοδήποτε πλασμα και συνεπώς δεν μπορούμε να το νοήσουμε.

Αν κάνω κάποιο λάθος διεψευσέ με
Αγαπητε μου φιλε ασκοπε,κανεις λαθος γτ ειλικρινα δεν ειρωνευτηκα καθολου!
Δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο που να με αντιπροσωπευει πιστευοντας στο Χριστο,
εκτος απο αυτο που εγραψα πιο πανω δικαιολογωντας ακριβως οτι η πιστη μου προς Αυτον ειναι περα απο καθε νοηση
ή αμφισβητηση ή ακομα κ περιγραφη!
Θα σε παρακαλεσω ταπεινα να δεχτεις ,οτι δεν ειρωνευομαι οταν εκφερω την αποψη μου σχετικα με ενα
τοσο σοβαρο θεμα οσο αυτο που συζηταμε!

καλη συνεχεια να εχεις!

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 01:45, 29-10-12:

Αγαπητε μου φιλε ασκοπε,κανεις λαθος γτ ειλικρινα δεν ειρωνευτηκα καθολου!
Δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο που να με αντιπροσωπευει πιστευοντας στο Χριστο,
εκτος απο αυτο που εγραψα πιο πανω δικαιολογωντας ακριβως οτι η πιστη μου προς Αυτον ειναι περα απο καθε νοηση
ή αμφισβητηση ή ακομα κ περιγραφη!
Θα σε παρακαλεσω ταπεινα να δεχτεις ,οτι δεν ειρωνευομαι οταν εκφερω την αποψη μου σχετικα με ενα
τοσο σοβαρο θεμα οσο αυτο που συζηταμε!

καλη συνεχεια να εχεις!
Η παρανόηση και οι λάθος εντυπωσεις όπως ισχύει σε όλους μας με οδήγησε σε λάθος κατανόηση της Απάντησης σου.Παρεπιπτώντως χαιρομαι για την ακραδαντη πίστη σου και εύχομαι να την διατηρησεις σε υψηλά επίπεδα και να την αυξάνεις όλο και περισσότερο χωρίς να παρασύρεσαι απο τις ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ που εχουν σχέση με την Ανεξάρτητη θέωση μακριά απο τον Χριστό. Απλα θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω και αυτό ότι η παρανόηση μου δεν ηταν μια ακραια αποπειρα επιθεσης προς εσένα.Ηθέλα απλά να καταλάβω αν στο συγκεριμένο σχόλιο 1391 απαντησες με Ειρωνια σε βάρος του Χριστού.Και να ήταν ειρωνία πάλι θα ήταν σεβαστη η αποψη σου.Εφοσον το ξεκαθάρισες εγινε κατανοητη η αποψη σου.

Σε χαιρετώ και πάλι

Μακριά απο την Αυτοθέωση γιατι εκεί οδηγησε τον Σατανά και τους Πρωτόπλαστους

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

H dragon έγραψε στις 02:05, 29-10-12:

@aασκοπος

Χαιρομαι, που ειτε συμφωνησαμε,ειτε ακομα κ να διαφωνουσαμε,
η αποψη μας θα ηταν σεβαστη κ απο τους δυο!
Αυτο ειναι... πιο συμαντικο για μενα!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:52, 08-11-12:

Και όμως, δεν είναι καθόλου παραμύθια…
Ο θεός είναι ΈΝΑΣ,
Και όπως είναι Ενας, στην θρησκεία που πιστεύεις, Αποκαλύπτεται. Με ότι είσαι σε θέση να αντιληφθείς.
είτε τον λέμε αλαχ, είτε τον λέμε βούδα, είτε τον λέμε τριαδικό θεό. Είναι η ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο από αυτόν, πιστεύοντας πως σε κάποια στιγμή της ζωής του θα τον προστατέψει. Μπορεί να μη πηγαίνω συχνά εκκλησία (αν και μου αρέσει αυτός ο χώρος), να μην πηγαίνω να κοινωνήσω, να κάνω αμαρτίες, αλλά στα δύσκολα λέω "βοήθα παναγίτσα μου να γίνει αυτό, και να γίνει το άλλο"
Ασκούμενος ο χριστιανός, λεπτύνει τις αισθήσεις του. Τότε, αντιλαμβάνεται καλύτερα την θρησκεία του και πιστεύει με την βούληση του. Όταν λέει πιστεύω, το εννοεί. Όταν προσεύχεται, πάλλονται τα κύτταρα του. Αρπάζεται και ενεργεί. Δεν είναι απλή υπόθεση, το «βοήθησε με Παναγία μου». Είναι το μέσο ανάμεσα στο : θα ζητάτε και θα γίνεται. Ναι, εγώ έτσι απλά αντιλαμβάνομαι το πιστεύω στον Ένα και μοναδικό Θεό. Αυτός που αποκαλύπτεται, Αυτός Είναι ο Μοναδικός Θεός. Ολοι οι άλλοι, καλύπτουν εν μέρει αυτή την έννοια. Όμως, δεν μπαίνω στην διαδικασία να κρίνω αυτούς που πιστεύουν σε οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που πιστεύω εγώ. Είναι δική τους υπόθεση και αυτό γιατι θεωρώ τον εαυτό μου φορτωμένο με την ανικανότητα ανάληψης τέτοιας ευθύνης στο να τους κρίνω.
Εδώ, θα συμφωνήσω απόλυτα. Το έχουμε ανάγκη, όσο μπορούμε να αντιληφθούμε και κατανοούμε, αλλά και όσο δεν είμαστε σε θέση να μπούμε στην σφαίρα του υπερβατικού.
Εκεί βρίσκονται όλα όσα ελπίζουμε σαν χριστιανοί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 08-11-12 στις 11:59.
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 520 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 19:37, 13-11-12:

τραγικο......απατασαι οικτρα σφεντονα μου!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 20:10, 13-11-12:

Οταν καταλαβεις οτι ο Ιησουλης και η Παναγια δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα απλο παραμιθακι τοτε θα εισαι στο σωστο δρομο.
Μιλάς για την ακίδα που έχει ο άλλος και παραβλέπεις το δοκάρι που έχεις εσύ..
Μέχρι προχθές έλεγες "γι' αυτό στράφηκα στην αναρχία, για να ζήσουμε σε ένα κόσμο αλληλεγγύης και ελευθερίας" με βεβαιότητα όμοια μ' αυτή ενός πιστού. Αυτό από ποιο παραμύθι είναι βγαλμένο, άραγε;
Κι όσον αφορά τον "σωστό" δρόμο, μάθε πρώτα εσύ πού καταλήγει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους