Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 14:42, 05-10-10:

Πολυ καλυτερα τωρα... Και απολυτα δεκτον ετσι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 15:57, 06-10-10:

Για εμένα ποιοτική μουσική είναι η μουσική που έχει τη δύναμη να εκφράζει με ακρίβεια κάποιες ψυχικές μας διαθέσεις,αυθεντικά συναισθήματα,αλλά και λεπτές αποχρώσεις συναισθημάτων. Έχει να προσφέρει μια ουσία: να διαδώσει ένα μήνυμα,να πει ένα παραμύθι,σαν παρομοίωση εξιστορώντας μέσα από αυτό το παραμύθι κάποιο νόημα,να υποστηρίξει μία ιδέα.Ακόμα η ποιοτική μουσική σημιουργήθηκε για ανάγκη έκφρασης και όχι για ανάγκη χρήματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

El Capitano

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Capitano
Ο El Capitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O El Capitano ΠΑΟΚ έγραψε στις 10:38, 31-10-10:

Για μένα ποιοτική μουσική είναι χιπ χοπ. Έτσι πως έχουν γίνει οι τραγουδιστές την σήμερον ημέρα.... Μόνο οι mcs γράφουν τραγούδια με νόημα, χωρίς να κοιτάνε μονάχα το πως θα γίνουν εμπορικές επιτυχίες...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:11, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από El Capitano
Για μένα ποιοτική μουσική είναι χιπ χοπ. Έτσι πως έχουν γίνει οι τραγουδιστές την σήμερον ημέρα.... Μόνο οι mcs γράφουν τραγούδια με νόημα, χωρίς να κοιτάνε μονάχα το πως θα γίνουν εμπορικές επιτυχίες...
Και απο καθαρη τυχη, γινονται εμπορικες επιτυχιες, να υποθεσω??

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 13:29, 31-10-10:

Δηλαδή δεν υπάρχουν καλλιτέχνες του hip-hop που έχουν άθλιο στίχο και δεν αποβλέπουν μόνο στην εμπορική επιτυχία;;;
Goin' Through,Θηρίο, Jay-Z...κλπ ...Λέω εγώ τώρα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,921 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 16:07, 31-10-10:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
Λυπήσου με,ξενύχτη άνθρωπο.Κόντεψε να μου βγει ο καφές απ'τη μύτη.

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 16:26, 31-10-10:

για μενα ειναι η metal αλλα όχι οποιοδήποτε υποειδος και οποιοδήποτε συγκρότημα.π.χ ποιοτικα συγκροτήματα για μένα είναι η metallica,disturbed,iron maiden κ.α

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 585 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 16:33, 31-10-10:

τα κλασσικα κοματια ροκ, χαρντ ροκ αλλα και ποιοτικο ποπ
μου αρεσουν τα τραγουδια εποχης 70-80
σημερα η μουσικη εχει εξεφτειστει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 16:47, 31-10-10:

οτιδηποτε ΜΗ εμπορικο!

Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 19:17, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από manos4
για μενα ειναι η metal αλλα όχι οποιοδήποτε υποειδος και οποιοδήποτε συγκρότημα.π.χ ποιοτικα συγκροτήματα για μένα είναι η metallica,disturbed,iron maiden κ.α
Συνεννοημένοι είστε όλοι σήμερα ώστε να μη μου μείνει άντερο απ'τα γέλια,ε?

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 19:28, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley
γιατρέ, βλέπω να κάνεις τη πρακτική επάνω σου χαχαχαχαχαχα
κάτσε σε λίγο θα ακούσεις ότι ποιοτική μουσική είναι και η μπεζαντάκου
μπορεί να γελάς εσύ σήμερα αλλά εγώ θα γαμήσω καθηγητή,γαμώ το μπελά τους, καθηγητές πανεπιστημίου και ασκήσεις δεν ξέρουν να γράφουν.

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 19:32, 31-10-10:

Γιατί το λες αυτό;έχεις ακούσει ποτε metal;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos4 : 31-10-10 στις 19:44.
Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 19:47, 31-10-10:

Γιατί το λες αυτό;έχεις ακούσει ποτε metal;
Ακούω metal απ'τα 14.Παίζω πλήκτρα και έχω κάνει growling.Ξεκίνησα κυρίως από Power και NU και πλέον από metal ακούω κυρίως black (symphonic, misanthropic, depressive), progressive, melodic και doom, so I guess ναι.

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

O manos4 έγραψε στις 19:51, 31-10-10:

Ακούω metal απ'τα 14.Παίζω πλήκτρα και έχω κάνει growling.Ξεκίνησα κυρίως από Power και NU και πλέον από metal ακούω κυρίως black (symphonic, misanthropic, depressive), progressive, melodic και doom, so I guess ναι.
Και έτσι λες ότι δεν είναι ποιοτική;Αν βέβαια ακούς κυρίως black metal ε,ναι δεν θα μπορούσες να την ποιοτική..αλλά μερικα metal συγκροτήματα είναι πολύ καλα.

Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 19:56, 31-10-10:

Και έτσι λες ότι δεν είναι ποιοτική;Αν βέβαια ακούς κυρίως black metal ε,ναι δεν θα μπορούσες να την ποιοτική..αλλά μερικα metal συγκροτήματα είναι πολύ καλα.
Κατ'αρχάς αν δεις μερικές σελίδες πριν,λέω πως για εμένα δεν υπάρχει ποιοτική μουσική,γιατί δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια για κάτι τέτοιο.Είτε μιλάμε για Μπετόβεν είτε για Μπεζαντάκου,υπάρχει απλώς μουσική που μας αρέσει και μουσική και δε μας αρέσει.Αλλά επειδή όντας και εγώ κοντά στον χώρο σου ξέρω τη γενική φιλοσοφία ενός "μεταλά",ε όχι να μου λες πως ό,τι καλύτερο έχει να δώσει σήμερα το metal είναι οι Leftallica,οι Iron-ναι,ξέρω να παίζω μπάσο-Maiden και τα πιθήκια οι Disturbed.

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

O manos4 έγραψε στις 20:01, 31-10-10:

Κατ'αρχάς αν δεις μερικές σελίδες πριν,λέω πως για εμένα δεν υπάρχει ποιοτική μουσική,γιατί δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια για κάτι τέτοιο.Είτε μιλάμε για Μπετόβεν είτε για Μπεζαντάκου,υπάρχει απλώς μουσική που μας αρέσει και μουσική και δε μας αρέσει.Αλλά επειδή όντας και εγώ κοντά στον χώρο σου ξέρω τη γενική φιλοσοφία ενός "μεταλά",ε όχι να μου λες πως ό,τι καλύτερο έχει να δώσει σήμερα το metal είναι οι Leftallica,οι Iron-ναι,ξέρω να παίζω μπάσο-Maiden και τα πιθήκια οι Disturbed.
δεν σε πιάνω,ακούς metal αλλά λες ότι 2 απο τα μεγαλύτερα συγκροτήματα στον χώρο είναι για τα μπάζα.Τότε τι ακους και καθόλου;Άκου TUS τότε αφού λες ότι δεν υπάρχουν κριτήρια για το τι ακριβώς είναι ποιοτική μουσική.

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 20:51, 31-10-10:

ποιοτικη μουσικη ειναι σγουρο μαλλι και φρυδι ενιαιο...διχως κενο......

επισης ποιοτικο σημαινει κλαψα,γκρινια και μουρμουρα και απο κατω αναμμενοι αναπτηρες.......

και τελος η διαφορα στο ποιοτικο και στο εμπορικο ειναι στο ποσο κοντα ειναι τα τραπεζια..στα μπουζουκια αμα κατουργιεσαι καηκες,στα εντεχνα εχει χωρο να περασεις....

Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gina54
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H Gina54 έγραψε στις 22:39, 31-10-10:

Κι εγώ ακούω rock ,metal (τα περισσοτερα ειδη) και κυρίως black metal .

Θεωρώ ότι η μεταλ μουσική μπορει να καλύψει όλα τα γουστα και όλες τις διαθέσεις. Ακούω μεταλ απο τα 13 μου και μεσα απο το ροκ και το μεταλ αγαπησα τη μουσικη . Τα τελευταία χρόνια ψάχνομαι αρκετά βέβαια μαρέσει να ανακαλύπτω νέους δίσκους , νέα συγκροτήματα, να εμπλουτίζω της γνωσεις μου πανω σαυτη τη μουσικη και τη συλλογή μου. Θεωρώ το ροκ και το μεταλ από τα λιγα μουσικα ειδη που αντέχουν τόσο στο χρόνο. Είναι πολυ εντυπωσιακο νέοι της ηλικιας μου να μπαινουν στο δισκαδικο και να ζητανε CD που έχουν κυκλοφορήσει πολλα χρόνια πριν .Και όμως τα τραγούδια αυτά ειναι τόσο επικαιρα όσα χρόνια και να περάσαν ,όσο και να αλλαξαν οι καιροί. Νομίζω οτι αυτο λέει πολλα γιαυτη τη μουσικη ανεξάρτητα απο το γεγονος οτι δεν προβάλεται απο τα μέσα ή προβαλεται αρνητικά .

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 23:19, 31-10-10:

Και η black για κάποιους είναι ποιοτική. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Γούστα. Και μάλιστα γνώρισα πρόσφατα άτομο πορωμένο με την black... Και είναι η ψυχοσύνθεσή του...τον εκφράζει. Για αυτόν ναι είναι ποιότητα αυτή η μουσική. Και από την άλλη δεν γουστάρει να ακούσει power ας πούμε.

Και εγώ ακούω metal ακούω, doom, symphonic,power,death,gothic,melodic black κτλ κτλ.
Αλλά δεν παύω να θεωρώ ας πούμε και τον Παυλίδη ποιοτικό.

Προσωπικά οκ Iron Maiden yes yes...αλλά δεν φτιάχνομαι κιόλας. :o Προτιμώ άλλο είδος τελοσπάντων.

Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 23:23, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από DESPOINA
Και η black για κάποιους είναι ποιοτική. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Γούστα. Και μάλιστα γνώρισα πρόσφατα άτομο πορωμένο με την black... Και είναι η ψυχοσύνθεσή του...τον εκφράζει. Για αυτόν ναι είναι ποιότητα αυτή η μουσική. Και από την άλλη δεν γουστάρει να ακούσει power ας πούμε.

Και εγώ ακούω metal ακούω, doom, symphonic,power,death,gothic,melodic black κτλ κτλ.

Προσωπικά οκ Iron Maiden yes yes...αλλά δεν φτιάχνομαι κιόλας. :o Προτιμώ άλλο είδος τελοσπάντων.
τι ακούω δεσποινάκι δε μας αρέσουν οι maiden? για έλα μουσουνου να πούμε 2 φωνήεντα

ξέφυγα απτο θέμα ε?

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 23:26, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Goseithor
τι ακούω δεσποινάκι δε μας αρέσουν οι maiden? για έλα μουσουνου να πούμε 2 φωνήεντα

ξέφυγα απτο θέμα ε?
Δεν είπα δεν μ'αρέσουν. Αμέσως να πεταχτείς.
Θα ακούσω οκ αλλά δεν θα μπω κιόλας με διάθεση στη δισκογραφία τους να βάλω κομμάτι. Αν και το έχω κάνει...φφ ανάλογα τα κέφια αδέρφια μου.

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

O manos4 έγραψε στις 23:28, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από DESPOINA

τη γνώμη μου εξέφρασα.ΓΙΑ μένα δεν είναι ποιοτική η black metal,βασικα δεν μου αρέσει η θεματολογία της, δεν είπα τίποτα για κάποιον που του αρέσει άλλο είδος μουσικής είτε είναι black metal,είτε pop ,είτε rap κτλ.

Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gina54
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H Gina54 έγραψε στις 00:09, 01-11-10:

τη γνώμη μου εξέφρασα.ΓΙΑ μένα δεν είναι ποιοτική η black metal,βασικα δεν μου αρέσει η θεματολογία της, δεν είπα τίποτα για κάποιον που του αρέσει άλλο είδος μουσικής είτε είναι black metal,είτε pop ,είτε rap κτλ.
Λοιπον δεν την παλευω να μην πω κι εγω τη γνωμη μου. Εμένα μαρέσει πολυ η black metal μουσικη τη θεωρώ ποιοτικοτατη( γενικα ακουω ολα σχεδον τα ειδη του μεταλ εκτος απο ορισμενα οπως NU μεταλ ). Σε όλους τους χωρους βεβαια υπαρχουν καλα και κακα σγκροτήματα (νομιζω ότι το black metal εχει την ατυχια να το μολυνουν αρκετοι ασχετοι καλλιτεχνες ). Επειδή ψάχνομαι χρονια πανω στο black metal και το λατρευω και νομιζω πως γνωρίζω αρκετα πάνω σαυτο πιστεύω ότι έχει βαθος σαν ειδος και καλο θα ειναι να μη μιλαμε χωρις να ξερουμε .Είναι γεγονός ότι ειναι ακραιο , απο τη φυση του ειναι φτιαγμένο να "ενοχλει" και γιαυτο ειναι δυσκολο να κατανοήσεις πλήρως τη φιλοσοφία του και να το αποδεχτεις -να το αγαπήσεις.
Αλλα πιστεύω ότι καλα κανει και "ενοχλει" και επισης δεν βλεπω το λογο γιατι πρεπει να αρεσει σε όλους. Μετά βλακειες του τυπου "ο καθε ασχετος γρατζουναει μια κιθαρα και ουρλιαζει" εχω βαρεθει να τις ακούω . Ας παρουν κι αυτοί μια κιθάρα κιας γραψουν επη σαν αυτα που διαθέτει το black metal.

Υ.Γ φιλε Μανο μη γραφεις το black metal διπλα διπλα με το ραπ και το ποπ αμαρτια ειναι!

Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 03:07, 01-11-10:

δεν σε πιάνω,ακούς metal αλλά λες ότι 2 απο τα μεγαλύτερα συγκροτήματα στον χώρο είναι για τα μπάζα.Τότε τι ακους και καθόλου;Άκου TUS τότε αφού λες ότι δεν υπάρχουν κριτήρια για το τι ακριβώς είναι ποιοτική μουσική.
Ακούω και TUS ενίοτε,έχει πολύ γέλιο.
Το επιχείρημά σου "δύο από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα" είναι της ίδιας αξίας με το επιχείρημα των ΔΑΠιτών όταν τους ασκείται κριτική,"ναι,αλλά βγαίνουμε πρώτοι".Πολύ που μ'ένοιαξε αν βγαίνουν πρώτοι,το ίδιο και αν οι άλλοι θεωρούνται δύο από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα.The fact remains that οι μεν Metallica απ'το 2000 και μετά έχουν βγάλει δύο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ δίσκους,οι δε Maiden έχουν γίνει πιο προβλέψιμοι και απ'τα βραζιλιάνικα σίριαλ και ανακυκλώνουν συνεχώς τις ίδιες μελωδίες.
Ναι,λέω ότι δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια "ποιότητας" στη μουσική. If else,πες μου ποια είναι και γιατί θα πρέπει να θεωρούνται ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
Έτσι,μιας και με ρώτησες,μερικά metal συγκροτήματα που μ'αρέσουν: Opeth, Nevermore, Dream Theater, Symphony X, Porcupine Tree, Tool, My Dying Bride, The Sins Of Thy Beloved, Tristania, Darzamat, Draconian, Agalloch, Shape Of Despair, Dimmu Borgir, Cradle Of Filth, Burzum, Mayhem, Dissection, Behemoth, Septic Flesh, Rotting Christ, Naer Mataron, Astarte, Nightfall, Blind Guardian, Rhapsody (Of Fire), Firewind, Helloween, Iced Earth και πολλά άλλα...

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια
ποιοτικη μουσικη ειναι σγουρο μαλλι και φρυδι ενιαιο...διχως κενο......

επισης ποιοτικο σημαινει κλαψα,γκρινια και μουρμουρα και απο κατω αναμμενοι αναπτηρες.......

και τελος η διαφορα στο ποιοτικο και στο εμπορικο ειναι στο ποσο κοντα ειναι τα τραπεζια..στα μπουζουκια αμα κατουργιεσαι καηκες,στα εντεχνα εχει χωρο να περασεις....
Προσκυνώ!

Παράθεση

El Capitano

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Capitano
Ο El Capitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O El Capitano ΠΑΟΚ έγραψε στις 10:51, 03-11-10:

Όταν είπα πως μόνο οι mcs γράφουν τραγούδια χωρίς να κοιτάν πως θα γίνουν εμπορικές επιτυχίες, δεν είπα πως δεν υπάρχουν και άλλοι που κάνουν το αντίθετο. Mcs που θαμπώθηκαν από τα πλούτη και γίνανε παλιάτσοι. Ειδικά τον τελευταίο καιρό χαθήκαν οι mcs που ζούσαν εφαρμόζοντας αυτά που έγραφαν... Αυτοί που ζούσαν για τους στίχους τους. Και πολλά υπέροχα hip hop κομμάτια με βαθύ νόημα δεν έχουν γίνει εμπορικές επιτυχίες μεγάλε... Απ' την στιγμή που το rap άρχισε να ακούγεται και σε clubs καταλαβαίνεις πόσο έχουν ξεφύγει μερικοί... Έχει γίνει και το hip hop προπαγάνδα... Ωστόσο υπάρχουν ακόμα mcs που σου το δίνουν απλά κι ωραία...

Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 18:22, 03-11-10:

Όταν είπα πως μόνο οι mcs γράφουν τραγούδια χωρίς να κοιτάν πως θα γίνουν εμπορικές επιτυχίες, δεν είπα πως δεν υπάρχουν και άλλοι που κάνουν το αντίθετο. Mcs που θαμπώθηκαν από τα πλούτη και γίνανε παλιάτσοι. Ειδικά τον τελευταίο καιρό χαθήκαν οι mcs που ζούσαν εφαρμόζοντας αυτά που έγραφαν... Αυτοί που ζούσαν για τους στίχους τους. Και πολλά υπέροχα hip hop κομμάτια με βαθύ νόημα δεν έχουν γίνει εμπορικές επιτυχίες μεγάλε... Απ' την στιγμή που το rap άρχισε να ακούγεται και σε clubs καταλαβαίνεις πόσο έχουν ξεφύγει μερικοί... Έχει γίνει και το hip hop προπαγάνδα... Ωστόσο υπάρχουν ακόμα mcs που σου το δίνουν απλά κι ωραία...
Σε κάθε είδος μουσικής υπάρχουν καλλιτέχνες που δεν ενδιαφέρονται για την εμπορική επιτυχία.What's your point?

Παράθεση

busted

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη busted
Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O busted έγραψε στις 20:05, 03-11-10:

Η μουσικη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι μια ενεργεια η οποια υπαρχει παντου, αν και ειναι διαφορετικη καθε φορα.

Τωρα οσον αφορα την "ποιοτική" μουσικη, ειναι κατι τελειως υποκειμενικο. Δυσκολευομαι πολυ να προσδιορισω τι ακριβως ειναι και το εχω σκεφτει πολλες φορες. Δε ξερω καν αν υπαρχει κατι τετοιο και δε νομιζω οτι με ενδιαφερει και πολυ.
Περα απ αυτο πιστευω πως μουσικη δεν ειναι μονο οι νοτες. Ειναι πολλα πραγματα μαζι και εξαρταται σιγουρα απο τον καλλιτεχνη. Μπορει ενα τραγουδι να ειναι εξαιρετικα απλο μουσικα και ομως να καταφερει να σε κανει να συνδεθεις μαζι του και να πιασεις το νοημα του σε τετοιο βαθμο που να μη μπορεις να σταματησεις να το ακους. Αντοιστοιχα μπορει ενα τραγουδι να ειναι εντυπωσιακοτατο μουσικα και ομως να μη το αισθανεσαι. Και τι νοημα εχει η μουσικη αν δεν την αισθανεσαι.
Πλεον δε νομιζω οτι αξιζει να ασχολουμαι με αυτο το θεμα, και απλα ακουω τη μουσικη που με "ενθουσιαζει" και δε τη βαριεμαι ποτε. Ισως την ξεχναω για λιγο αλλα αμα την ξανακουσω θα θυμηθω παλι ποσο μου αρεσει και γιατι. Εκει βρισκεται και η αξια της, και για μενα -συναισθηματικα, που ειναι και το πιο σημαντικο- αλλα και γενικα.

Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 00:29, 04-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από busted
Η μουσικη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι μια ενεργεια η οποια υπαρχει παντου, αν και ειναι διαφορετικη καθε φορα.

Τωρα οσον αφορα την "ποιοτική" μουσικη, ειναι κατι τελειως υποκειμενικο. Δυσκολευομαι πολυ να προσδιορισω τι ακριβως ειναι και το εχω σκεφτει πολλες φορες. Δε ξερω καν αν υπαρχει κατι τετοιο και δε νομιζω οτι με ενδιαφερει και πολυ.
Περα απ αυτο πιστευω πως μουσικη δεν ειναι μονο οι νοτες. Ειναι πολλα πραγματα μαζι και εξαρταται σιγουρα απο τον καλλιτεχνη. Μπορει ενα τραγουδι να ειναι εξαιρετικα απλο μουσικα και ομως να καταφερει να σε κανει να συνδεθεις μαζι του και να πιασεις το νοημα του σε τετοιο βαθμο που να μη μπορεις να σταματησεις να το ακους. Αντοιστοιχα μπορει ενα τραγουδι να ειναι εντυπωσιακοτατο μουσικα και ομως να μη το αισθανεσαι. Και τι νοημα εχει η μουσικη αν δεν την αισθανεσαι.
Πλεον δε νομιζω οτι αξιζει να ασχολουμαι με αυτο το θεμα, και απλα ακουω τη μουσικη που με "ενθουσιαζει" και δε τη βαριεμαι ποτε. Ισως την ξεχναω για λιγο αλλα αμα την ξανακουσω θα θυμηθω παλι ποσο μου αρεσει και γιατι. Εκει βρισκεται και η αξια της, και για μενα -συναισθηματικα, που ειναι και το πιο σημαντικο- αλλα και γενικα.
Μεγάλε...τα σπας!!!

Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 11:18, 05-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από busted

μπράβο μπράβο...επιτέλους κάποιος το είπε

Παράθεση

vaita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaita
H vaita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H vaita έγραψε στις 13:09, 05-11-10:

Ποιοτικη μουσικη για μενα ειναι η μουσικη που συνεχιζει να "μαγευει" τους ανθρωπους ακομα και αν περασουν αιωνες..Ειχα ενα μεγαλο παθος για την punk rock μουσικη και συγκεκριμμενα για τους Green Day αλλα καποια στιγμη επαυσαν να με εκφραζουν....Και τωρα ακουω μονο κλασσικη μουσικη και συγκεκριμμενα Mozart...Αυτη ειναι μουσικη...!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:49, 26-12-10:

πιστευετε η ποιοτικη μουσικη επηρεαζεται απο το ειδος του τραγουδιου(ποπ,ροκ,μεταλ κλπ)??

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:34, 27-12-10:

πιστευετε η ποιοτικη μουσικη επηρεαζεται απο το ειδος του τραγουδιου(ποπ,ροκ,μεταλ κλπ)??
Νομιζω ναι...

Οχι ομως γενικα... Αλλα σε σχεση με το γουστο του καθενος...

Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 20:46, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από vaita
Ποιοτικη μουσικη για μενα ειναι η μουσικη που συνεχιζει να "μαγευει" τους ανθρωπους ακομα και αν περασουν αιωνες..Ειχα ενα μεγαλο παθος για την punk rock μουσικη και συγκεκριμμενα για τους Green Day αλλα καποια στιγμη επαυσαν να με εκφραζουν....Και τωρα ακουω μονο κλασσικη μουσικη και συγκεκριμμενα Mozart...Αυτη ειναι μουσικη...!!!!!!!!!!!
Οι Green Day ΔΕΝ είναι punk rock.

Αμάν.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 20:54, 27-12-10:

Μπαρουτι μυριζει η ατμοσφαιρια........

στειλτε μου τωρα κανενα τραγουδι που θεωρειτε ποιοτικο

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 23:14, 27-12-10:

Ορίστε ένα πανκ κομμάτι που μ' αρέσει πολύ...
Συναγερμός - Panx Romana

Παράθεση

kostasrousmath (Κωνσταντίνος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostasrousmath
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O kostasrousmath Εξεταστική και...τα μυαλα στα καγκελα... έγραψε στις 13:02, 28-12-10:

Είναι αμέτρητα....
Θα πω αυτα που μου εχουν κάνει κλικ τώρα τελευταία.....

Ο...συνάδελφος, Μίλτος Πασχαλίδης:
http://www.youtube.com/watch?v=jXGOH_FkdYQ

Ειρήνη Δερέμπεη:
http://www.youtube.com/watch?v=uLNv8T404Uo

Ενα μαγικό τραγούδι απο Θαναση Παπακωνσταντίνου:
http://www.youtube.com/watch?v=3Ai1iXvFqig&feature=fvsr

Ο ταξιδιάρης Αλκίνοος (το συγκεκριμένο κομμάτι έχει και μια "ιστορία"):
http://www.youtube.com/watch?v=xG6ohRdAH-g&feature=fvw

κλασσικά ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΙΟΙ:
http://www.youtube.com/watch?v=8UDOTRpZf4I

και....

Avril Lavigne:
http://www.youtube.com/watch?v=0G3_kG5FFfQ

R.H.C.P.:
http://www.youtube.com/watch?v=o7MhpFF1vv0

S.O.A.D.:
http://www.youtube.com/watch?v=DnGdoEa1tPg

Linking Park:
http://www.youtube.com/watch?v=eVTXPUF4Oz4

MOBY:
http://www.youtube.com/watch?v=Tdv_foyR1u0&feature=fvst

AC DC:
http://www.youtube.com/watch?v=-f1cwycSWq0

PINK FLOYD και Wish You Were Here:
http://www.youtube.com/watch?v=IXdNnw99-Ic

και διάφορα άλλα....
ενδεικτικά:
http://www.youtube.com/watch?v=desJKYvdq9A
http://www.youtube.com/watch?v=CGUw0und0HM

Και αλλα πολλά πολλά....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 17:45, 28-12-10:

Αδαμαντία,δεν έχει νόημα νομίζω να σου αραδιάσω κι εγώ 850 άγνωστα για σένα συγκροτήματα και να σου πώ.

"Οι Diary Of Dreams είναι ποιοτικοί,άκουσε τους. Οι Εternal Tears of Sorrow είναι ποιοτικοί,τσέκαρε τους κι αυτούς."
"Αν θές ποιότητα άκουσε Διάφανα Κρίνα,Ωχρά Σπειροχαίτη,Ενδελέχεια,Τρύπες κλπ κλπ."

Το ζήτημα είναι να ακούει κάποιος ότι τον εκφράζει. Όχι να ακούει κάτι επειδή από μια μερίδα ανθρώπων μπορεί να θεωρείται "ποιοτικό".
Π.χ. ο Κώστας στο παραπάνω πόστ,έβαλε για ποιοτική την Avril,εγώ δεν την θεωρώ ποιοτική ας πούμε. Νταξ.

Βρες κάτι που να σε εκφράζει. Απλά τα πράγματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 28-12-10 στις 18:30.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 18:20, 28-12-10:

φοβερα τραγουδια ολα τους.διαλεγμενα ενα προς ενα.χμμ λοιπον,τι σημαινει ποιοτικο τραγουδι για εμενα ...ποιοτικο τραγουδι γι εμενα σημαινει :
-πασχαλιδης(ο συναδελφος)
http://www.youtube.com/watch?v=i9CaomyP0SQ και http://www.youtube.com/watch?v=fJW05...eature=related

-ο φοβερος παπακωνσταντινου ,παντα επαναστατης με την κανονικη εννοια
- http://www.youtube.com/watch?v=s1Mc9nvVBnE
- http://www.youtube.com/watch?v=efTLvQDLrx0 (το εβγαλα και πιανο προσφατα)
- http://www.youtube.com/watch?v=c0JiJ3b3G58

ενα του θαλασσινου το εισιτηριο στην τσεπη σου http://www.youtube.com/watch?v=FQEjJ5GMjew

ενα του μιλιωκα--> http://www.youtube.com/watch?v=J317DUqkYVU ποσα δακρυα γι αυτο το τραγουδι.........

μαχαιριτσας-πυξ λαξ
- http://www.youtube.com/watch?v=IgiCi-7EiTc πανικος...ενας μικρος τιτανικος......
- http://www.youtube.com/watch?v=IgiCi-7EiTc ισως και το αγαπημενο μου εκει στο νοτο λοιπον....

ιωαννιδης--> http://www.youtube.com/watch?v=ybBE3...eature=related
και φυσικα το ονειρο ητανε,ο προσκυνητης και αλλα πολλα.......

-under the bridge--> http://www.youtube.com/watch?v=4x23l6BGu3w
-californication-->http://www.youtube.com/watch?v=YlUKc...owKV7PEpAEDmi4

και φυσικα.......................

να μ'αγαπας ,σιδηροπουλος
http://www.youtube.com/watch?v=xshPCPaZjes σου γραφω παλι απο αναγκη...........

τωρα καταλαβα ποσα πολλα τραγουδια θεωρω ποιοτικα....ειναι τοσα αυτα που θελω να αναφερω...δεν βαριεσαι....στο επομενο ποστ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 28-12-10 στις 18:28. Αιτία: Προσθήση Spoiler.
Παράθεση

kostasrousmath (Κωνσταντίνος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostasrousmath
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O kostasrousmath Εξεταστική και...τα μυαλα στα καγκελα... έγραψε στις 18:27, 28-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Αδαμαντία,δεν έχει νόημα νομίζω να σου αραδιάσω κι εγώ 850 άγνωστα για σένα συγκροτήματα και να σου πώ.

"Οι Diary Of Dreams είναι ποιοτικοί,άκουσε τους. Οι Εternal Tears of Sorrow είναι ποιοτικοί,τσέκαρε τους κι αυτούς."
"Αν θές ποιότητα άκουσε Διάφανα Κρίνα,Ωχρά Σπειροχαίτη,Ενδελέχεια,Τρύπες κλπ κλπ."

Το ζήτημα είναι να ακούει κάποιος ότι τον εκφράζει. Όχι να ακούει κάτι επειδή από μια μερίδα ανθρώπων μπορεί να θεωρείται "ποιοτικό".
Π.χ. ο Κώστας στο παραπάνω πόστ,έβαλε για ποιοτική την Avril,εγώ δεν την θεωρώ ποιοτική ας πούμε. Νταξ.

Βρες κάτι που να σε εκφράζει. Απλά τα πράγματα.
Εχεις δίκιο Ελενα....
Απλα εγώ πόσταρα μερικά που ειναι ποιοτικα και συνάμα με εκφράζουν.....
Όμως δεν αποκλισα ότι με εκφράζουν και μη ποιοτικά....
Καταλαβαίνω το λες και συμφωνώ μαζί σου....!!!

Και εγώ ακούω πολύ Ενδελέχεια, Διάφανα Κρίνα, De Facto, Magic de Spell, Ξυλινα Σπαθια, Υπόγεια Ρευματα....
π.χ.:

http://www.youtube.com/watch?v=s-1twb1bQpQ
http://www.youtube.com/watch?v=-Ga8i...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=iRdgCPe4Sc4

http://www.youtube.com/watch?v=7pRtGQfD_-w
http://www.youtube.com/watch?v=L__r4VWML4s
http://www.youtube.com/watch?v=EijA1ZY0lhQ
http://www.youtube.com/watch?v=MjhtrSF9cK0

και πολλά πολλά αλλα....

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 18:58, 28-12-10:

http://www.youtube.com/watch?v=scDdiHIP4ag
http://www.youtube.com/watch?v=M_bvT-DGcWw
http://www.youtube.com/watch?v=IXdNn...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=w9TGj...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rEN3MoREC_k

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 19:12, 28-12-10:

Τι έγινε βρε παιδιά;; Λίστες με τραγούδια θα φτιάχνουμε τώρα;;

Άσυλο ονείρων - Panx Romana

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:32, 28-12-10:

Για μένα η λέξη ποιότητα είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και πιστεύω ότι συνδέεται με την πολιτιστική κουλτούρα που έχει κάποιος. Για παράδειγμα σε κάποιους ανθρώπους αρέσει η Στέλλα Μπεζεντάκου, η Βέρα Λάμπρου, η Μαρία Καρλάκη,...οι οποίες κατά αυτούς έχουν "εκτελέσει" από απόσταση βολής, μεγάλης αξίας άσματα για το Ελληνικό πεντάγραμμο. Συνεπώς και στην μουσική ζούμε μια τρέλα...

Για παράδειγμα:
Μου την πέφτει ο κολλητός σου - Μ.Καρλάκη
Το νινί σέρνει καράβι - Β.Λάμπρου
Δεν μου καίγεται καρφί - Σ.Μπεζεντάκου
Άντε γραμμίσου - Χ.Γαλάνη

Το θέμα είναι υπό ποια οπτική μιλάμε για ποιότητα, πως "επιβάλλουμε" την ποιότητα στο κοινωνικό σύνολο,..κτλ όταν μέσα στα 10.000.000 ανθρώπους υπάρχουν 10.000.000 διαφορετικές μουσικές προτιμήσεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 21:07, 28-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Για μένα η λέξη ποιότητα είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και πιστεύω ότι συνδέεται με την πολιτιστική κουλτούρα που έχει κάποιος.

Το θέμα είναι υπό ποια οπτική μιλάμε για ποιότητα, πως "επιβάλλουμε" την ποιότητα στο κοινωνικό σύνολο,..κτλ όταν μέσα στα 10.000.000 ανθρώπους υπάρχουν 10.000.000 διαφορετικές μουσικές προτιμήσεις.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι οι μουσικές προτιμήσεις συνδέονται έως ένα βαθμό και με την χώρα στην οποία ζούμε. Αυτό βέβαια, μάλλον δεν ισχύει και πολύ στις μέρες μας με την "παγκοσμιοποίηση" της μουσικής. Πάντως, αν σκεφτόμασταν την Τουρκία για πάράδειγμα, μέσω μιας μελωδίας προφανώς η μελωδία αυτή θα ήταν οριεντάλ ή ένας ανατολίτικος χορός. Σε μία Βόρεια χώρα όπως η Φινλανδία, μια αντίστοιχη μελωδία θα ήταν ένα Black Metal κομμάτι. Χωρίς να σημαίνει ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Απλώς τονίζω την σχέση ακούσματα - πολιτισμική προέλευση.

Παρεπιπτόντως, με αφορμή μία προηγούμενη ερώτηση της Αδαμαντίας (αν έχει σχέση το "είδος" μουσικής με την ποιότητα) θέλω να πω να μην βάζουμε ταμπελίτσες στη μουσική, του στυλ " η rock είναι ποιοτική, το hip-hop είναι για τα μπάζα". Όμορφες μελωδίες συναντάμε παντού...

...Όσον αφορά το αν υφίσταται η έννοια "ποιοτική μουσική" μάλλον δεν μπορούμε να είμαστε απολύτως αντικειμενικοί αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κατά ένα περίεργο τρόπο όταν λέμε για "μη ποιοτική μουσική" το μυαλό μας πηγαίνει αυτόματα σε συγκεκριμένα ονόματα και συγκεκριμένα τραγούδια (κάποια αναφέρθηκαν παραπάνω). Δεν μου είναι πολύ εύκολο να εκφράσω αυτό που έχω στο μυαλό μου, αλλά πιστεύω πως και ηχητικά και στιχουργικά η αισθητική μας καταλαβαίνει μία κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτά:
Γλύκα γλύκα - Κ. Κελεκίδου (με το Θηρίο)
Μικρές αλήθειες - Διάφανα Κρίνα

...Δύο τραγούδια με ερωτικό περιεχόμενο αλλά ωστόσο πολύ διαφορετικά...

Παράθεση

gpetrakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gpetrakis
Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O gpetrakis έγραψε στις 12:26, 29-12-10:

http://www.youtube.com/watch?v=Q1EOGzzLy8U
http://www.youtube.com/watch?v=ChzbYiYHOUU
http://www.youtube.com/watch?v=8rTMB74hbwc
http://www.youtube.com/watch?v=G2RCCDSBEGk

Παράθεση

Κόκα κώλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κόκα κώλα
Ο Κόκα κώλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Κόκα κώλα έγραψε στις 13:17, 31-12-10:

Ποιοτική μουσική είναι οποιαδήποτε με ταξιδεύει,με βάζει σε σκέψεις,μου δημιουργεί γενικά συναισθήματα.

Πυξ Λαξ,Domenica,Γιάννης Κότσιρας,Παύλος Παυλίδης,De Facto,ξύλινα σπαθιά,FF.C,Ραψωδός φιλόλογος και πολλοί άλλοι καλλιτέχνες και συγκροτήματα.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:48, 01-01-11:

Η μουσική που ξυπνά αισθήσεις και αισθήματα, θυμίζει κάτι καλό.

Όσον αφορά το στίχο, δεν έχω πολλά να πω. Pink Floyd.

http://www.youtube.com/watch?v=Su-FEbdNTuk

Παράθεση

nicolayyy (Νίκος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nicolayyy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O nicolayyy time is my friend, timing is my enemy. έγραψε στις 14:55, 01-01-11:

Ποιοτικη μουσικη (για μενα) ειναι η μουσικη μεσω της οποιας εκφραζεσαι.
Αυτη που ξυπναει μεσα σου συναισθηματα ανυσηχιες κλπ.
Χωρις βεβαια να ειναι "ψευτικη" με σκοπο την εμπορικοτητα.

Παράθεση

ko_SOS (ΚΩΣΤΑΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ko_SOS
Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O ko_SOS 8ELW EISITIRIO GIA A8HNA!!! PERIMENNWWWW έγραψε στις 15:01, 01-01-11:

Πιστευω οτι ο καθενας εχει τη δικη του γνωμη για τη ειναι ποιοτικη μουσικη!!
δηλαδη για μενα ειναι αυτη http://www.youtube.com/watch?v=DgTjb4EBbUw
http://www.youtube.com/watch?v=J_SpJ4MTvSs
http://www.youtube.com/watch?v=wcCZdq0KIhI
http://www.youtube.com/watch?v=Cg2PAuqwido

Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη germ1984
Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε στις 16:14, 01-01-11:

Ποιοτική μουσική είναι αυτή που σε εμπνέει.

Παράθεση

christos4 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη christos4
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O christos4 έγραψε στις 02:46, 02-01-11:

ακούστε το νέο άλμπουμ του δεληβοριά...
http://www.youtube.com/watch?v=xismO...x=0&playnext=1

νομίζω ότι είναι πολύ μπροστά!!
είναι κάτι καινούριο και διαφορετικό, τόσο σε μουσική όσο και σε στίχο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους