Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
να εκφράζει συναισθήματα, αλλά και να γεννάει συναισθήματα...να είναι καλοδουλεμένη και όχι πρόχειρη και βιαστική....:-) (αν και δεν μπορώ να ορίσω ολοκληρωμένα την ποιοτική μουσική...είναι κατι αφηρημένο στο μυαλό μου...εντούτοις περιλαμβάνει και αυτά που είπα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
πιστευεις οτι υπαρχει στην ελλαδα ποιοτικη μουσικη διοτι εκτος απο πανο μουζουρακη μεχρι παπακωνσταντινου,μαχαιριτσα,κοτσιρα κλπ ολα τα αλλα (για εμενα) ειναι ......αστα να πανε

εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει στενά με αυτό που λέμε έντεχνο...
Το ποιοτικό ίσως είναι και στην ευχέρεια του καθενός. Δηλαδή για μένα, ποιοτικά είναι τα παραδοσιακά...
Πολυφωνικά, περίεργα μουσικά όργανα, καταπληκτικές φωνές και ακόμα πιο καταπληκτικοί στίχοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
τα οποια ομως ειναι αρκετα ελειπη στην ελλαδα..εκτος και αν θεωρουμε ποιοτικη την βανδη και την παπαριζου που δεν λεω οτι δεν κανουν σωστα την ''δουλεια'' τους αλλα δεν προσφερουν αυτο που λεμε νοημα στους στιχους......αυτα τα τραγουδια εχουν τοσο βαθυ νοημα οσο το πιατακι του ελληνικου κααφε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
θα έλεγα ότι είναι η μουσική που σε κάνει να ταξιδεύεις και έχει κάποιο νόημα (όχι το κωλοχτύπημα κατά τη γνώμη μου)

είναι αυτή που αντέχει στο χρόνο
που την ακούς μετά από 10, 20,30,40 χρόνια και λες
ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΙ και σ κάνει να νοσταλγείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
να εκφράζει συναισθήματα, αλλά και να γεννάει συναισθήματα...να είναι καλοδουλεμένη και όχι πρόχειρη και βιαστική....:-) (αν και δεν μπορώ να ορίσω ολοκληρωμένα την ποιοτική μουσική...είναι κατι αφηρημένο στο μυαλό μου...εντούτοις περιλαμβάνει και αυτά που είπα :P)
Συμφωνώ με την προλαλήσασα...Ποιοτική μουσική μπορεί να είναι πολλά και διαφορετικά πράγματα.
Να προσθέσω ότι αγαπώ τα τραγούδια που έχουν κάτι με διδάξουν, να μου θυμήσουν, να με προβληματίσουν, να φέρουν εικόνες στο μυαλό μου...
Μου αρέσουν τραγούδια με ποιητικό στίχο και ενίοτε αλληγορικό. Αν δεν είναι ξεκάθαρο το νόημα τότε κάθε άνθρωπος το βλέπει διαφορετικά...
Φυσικά παιζει ρόλο και η μουσική επένδυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
φυσικά και υπάρχει και στην ελλάδα ποιοτική μουσική,αλίμονο.Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει .Δεν ξέρω αλλά δυσκολεύομαι να δώσω τον ορισμό της ποιοτικής μουσικής,ίσως και να μην γίνεται.:hmm:
Τελοσπάντων, για να σας δώσω να καταλάβετε τι θεωρώ ποιοτική μουσική θα γράψω ονόματα.
  • παπακωνσταντίνου
    θηβαίος
    μαχαιρίτσας
    πασχαλίδης
    μικρούτσικος(τρελαίνομαι για μελοποιημένο καββαδία)
    χάρούλα αλεξίου
    τσακνής
    αλκίνοος ιωαννίδης
    και άλλοι φυσικά...
    και τέλος δεν θα μπορούσα να παραλείψω τον καλύτερο για μένα έλληνα συνθέτη και ερμηνευτή ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
φυσικά και υπάρχει και στην ελλάδα ποιοτική μουσική,αλίμονο.Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει .Δεν ξέρω αλλά δυσκολεύομαι να δώσω τον ορισμό της ποιοτικής μουσικής,ίσως και να μην γίνεται.:hmm:
Τελοσπάντων, για να σας δώσω να καταλάβετε τι θεωρώ ποιοτική μουσική θα γράψω ονόματα.
  • παπακωνσταντίνου
    θηβαίος
    μαχαιρίτσας
    πασχαλίδης
    μικρούτσικος(τρελαίνομαι για μελοποιημένο καββαδία)
    χάρούλα αλεξίου
    τσακνής
    αλκίνοος ιωαννίδης
    και άλλοι φυσικά...
    και τέλος δεν θα μπορούσα να παραλείψω τον καλύτερο για μένα έλληνα συνθέτη και ερμηνευτή ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ


βάλε και τη Monika :))μπορεί να είναι νέα, αλλά το κορίτσι δείχνει ότι ήρθε για να μείνει με ποιότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
βάλε και τη Monika :))μπορεί να είναι νέα, αλλά το κορίτσι δείχνει ότι ήρθε για να μείνει με ποιότητα
τι πράμα?δεν το κατάλαβα.τι εννοείς?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
τι πράμα?δεν το κατάλαβα.τι εννοείς?:hmm:

Monika


εννοώ οτι αν και είναι λίγο νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα
αυτή η κοπέλα δείχνει ότι θα εδραιωθεί γιατί έχει ποιότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Έχεις ακούσει τραγούδια της;Αν όχι,πρέπει να ακούσεις για να σχηματίσεις γνώμη.Και όχι μόνο τα γνωστά,αλλά σχεδόν όλα από τα δυο άλμπουμ της!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική? Αυτή που μπορεί να "μιλήσει" στην ψυχή μου και να μου δημιουργεί συναισθήματα και όμορφες εικόνες.
Που με ταξιδεύει.

Από darkwave μέχρι και trip-hop. Metal,αλλά και rock. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Η μουσική κατ' εμέ είναι εξ' ορισμού ποιοτική...Ακόμα και τα τραγούδια που ακούγονται στα νυχτερινά μαγαζιά κάνουν ανθρώπους να ξεχνούν τα πρβλήματα της καθημερινότητάς τους και να διασκεδάζουν...Άλλα είδη μουσικής σε ταξιδεύουν, σου θυμίζουν διάφορες καταστάσεις, σε συγκινούν κ.ά. Συνεπώς, θεωρώ αδόκιμο να ψάχνουμε να βρούμε ποιο είδος και ποιο τραγούδι είναι ποιοτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Η μουσική κατ' εμέ είναι εξ' ορισμού ποιοτική...Ακόμα και τα τραγούδια που ακούγονται στα νυχτερινά μαγαζιά κάνουν ανθρώπους να ξεχνούν τα πρβλήματα της καθημερινότητάς τους και να διασκεδάζουν...Άλλα είδη μουσικής σε ταξιδεύουν, σου θυμίζουν διάφορες καταστάσεις, σε συγκινούν κ.ά. Συνεπώς, θεωρώ αδόκιμο να ψάχνουμε να βρούμε ποιο είδος και ποιο τραγούδι είναι ποιοτικά...

Δηλαδη θα θεωρουσες ποιοτικο ενα κομματι που δημιουργειται στιχουργικα απο "επαγγελματιες" στιχουργους που εχουν βρει ποια θεματα και ποιες φρασεις "πουλανε", παραγοντας με βιομηχανικο ρυθμο αχρηστους στιχους, και μουσικα απο "επαγγελματιες" μουσικους που εχουν βρει πεντε-εξι πιασαρικους ρυθμους και """""δημιουργουνε""""" ολα τα υπολοιπα με βαση αυτους, ενω ερμηνευονται απο τραγουδισταδες που τους νοιαζει το πώς θα κανουν δισκο και το ποσα βραβεια θα παρουν; :/:

Εγω προσωπικα παντως δεν θα εβαζα τον Μυτακιδη, τον Κουρμενταλα, τον Ασιμο ή τον Θ. Παπακωνσταντινου στο ιδιο τσουβαλι με τον φοιβο, τη βανδη, την καλομοιρα και τον κιαμο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγω προσωπικα παντως δεν θα εβαζα τον Μυτακιδη, τον Κουρμενταλα, τον Ασιμο ή τον Θ. Παπακωνσταντινου στο ιδιο τσουβαλι με τον φοιβο, τη βανδη, την καλομοιρα και τον κιαμο... :)
:worship::worship::worship::clapup::clapup::clapup:
+1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγω προσωπικα παντως δεν θα εβαζα τον Μυτακιδη, τον Κουρμενταλα, τον Ασιμο ή τον Θ. Παπακωνσταντινου στο ιδιο τσουβαλι με τον φοιβο, τη βανδη, την καλομοιρα και τον κιαμο... :)
:clapup:σωστός
υγ: μου έκανε εντύπωση που αναφέρθηκες μόνο στον Θ,τον Β τον παρέλειψες σκόπιμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
συνηθως οταν εγω μιλαω για ποιοτικη μουσικη αναφερομαι σε οσους καλλιτεχνες αναφερθηκαν παραπανω!
+την νατασσα μποφιλιου και τον μαραβεγια που οσοι τους ξερετε θα συμφωνησετε οτι κανουν καταπληκτικα βηματα!
παντως για μενα ποιοτικη μουσικη=αλκινοος ιωαννιδης για πολλους λογους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δηλαδη θα θεωρουσες ποιοτικο ενα κομματι που δημιουργειται στιχουργικα απο "επαγγελματιες" στιχουργους που εχουν βρει ποια θεματα και ποιες φρασεις "πουλανε", παραγοντας με βιομηχανικο ρυθμο αχρηστους στιχους, και μουσικα απο "επαγγελματιες" μουσικους που εχουν βρει πεντε-εξι πιασαρικους ρυθμους και """""δημιουργουνε""""" ολα τα υπολοιπα με βαση αυτους, ενω ερμηνευονται απο τραγουδισταδες που τους νοιαζει το πώς θα κανουν δισκο και το ποσα βραβεια θα παρουν; :/:

Εγω προσωπικα παντως δεν θα εβαζα τον Μυτακιδη, τον Κουρμενταλα, τον Ασιμο ή τον Θ. Παπακωνσταντινου στο ιδιο τσουβαλι με τον φοιβο, τη βανδη, την καλομοιρα και τον κιαμο... :)

Φυσικά και θα το θεωρούσα ποιοτικό εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που ακούν το κομμάτι, τους αρέσει, συγκινούνται κ.ά. Γιατί δεν υπολογίζεις τους ανθρώπους που ακούνε αυτή τη μουσική που "πουλάει" (που στην τελική αποτελούν πλειοψηφία) ; Για εσένα, ίσως "πουλάει" ένας άλλος ερμηνευτής...Αυτό είναι υποκειμενικό...

ΥΓ: κανένα δε βάζω σε τσουβάλι...ο κάθε ερμηνευτής είναι ξεχωριστός...όπως και κάθε άνθρωπος άλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που τέτοιου είδους μουσική τους αγγίζει,τους γεμίζει,τους προκαλεί συγκίνηση και συναισθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που τέτοιου είδους μουσική τους αγγίζει,τους γεμίζει,τους προκαλεί συγκίνηση και συναισθήματα...

και φυσικά υπάρχουν...δεν καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο αρνητικοί...ίσως δεν έχετε ακούσει ποτέ τέτοια μουσική...τότε μιλάμε για προκατάληψη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top