Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Προσωπικα καταλαβα πολυ τον Valder για τον ξεσπασμα του,καθως ειναι μεγαλες αληθειες ολα αυτα που αναφερει,ειναι συχνα φαινομενα στην κοινωνια μας.

Απο την αλλη αυτη η κατηγορια ειναι η χειριστη των γυναικων που αμαυρωνει εντελως τις υπολοιπες καλες κοπελες,αλλα οσο και να εχει το χειριστο ειναι αυτο που θελουμε να παταξουμε.

Το ξερουμε οτι δεν γινεται και αυτο γυρναει σε αδικια καθως ναι μεν την μια θελετε ισοτητα αλλα απο την αλλη οταν αυτο θιγει τα συμφεροντα σας δεν σε απασχολει καθολου,αρκει να εκπληρωθει το ζητουμενο.

Το θεμα ειναι φιλταλτε Valder για μενα,οτι δεν πρεπει να μας νοιαζει καθολου κατι τετοιο,καθως ξερουμε πολυ καλα τι χρειαζομαστε στην ζωη μας.Οσο για τις φεμινιστριες εγω το βλεπω και γελαω με τα χαλια τους.Το ιδιο κανω με τους κακομοιριδες αντρες που εχουμε αναμεσα μας..τραγικοι και αυτοι


Να ξερεις οτι καπου υπαρχει και για σενα καποια που δεν εχει καμια σχεση με ολες αυτες που αξιζουν να αποκαλουνται γυναικες...ψαξε για την ποιοτητα,μην ασχολεισαι με την σαπιλα,φτανει τοσα χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπάρχει μια μικρή σύγχυση όσων αφορά τον ορισμό της ισότητας.
Η ισότητα που αρχικά διεκδικήθηκε και παρεξηγήθηκε στην πορεία αφορά μόνο πολιτικά δικαιώματα δλδ δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι,δικαίωμα στην μόρφωση,δικαίωμα στην εργασία κτλ.Για αυτή την ισότητα έγιναν οι πρώτοι αγώνες απο τις σουφραζέτες και νομίζω ότι όποιος σήμερα πρεβεύει ότι στις γυναίκες δεν θα έπρεπε να δοθούν αυτά τα δικαιώματα είναι απλά αξιολύπητος.
Η ισότητα σε καμμία περίπτωση δεν αναφερόταν σε πλήρη εξίσωση των δύο φύλων,υπάρχουν όπως γράφτηκε βιολογικές διαφορές,αν τα δύο φύλα ήταν όμοια τότε ποιος ο σκοπός της ύπαρξης δύο κι όχι ενός.
Οι διαφορές αυτές όμως σε τίποτα δεν καθιστούν ισχυρότερο το ένα έναντι του άλλου γιατί άλλες ικανότητες έχει το μεν κι άλλες το δε και ως γνωστόν ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνονται.
Το άσχημο νόημα που δίνεται πλέον στις μέρες μας για τον όρο φεμινισμός οφείλεται στις υπερβολικές ενέργειες των πρόσφατων εκπροσώπων του.Στην άτοπη προσπάθεια τους να αποδείξουν ότι υπερτερουν και υποκαθιστούν πλήρως το ανδρικό φύλο.Εκεί κάπου χάθηκε η μπάλα,παν μέτρον άριστον.

Σαν άτομο δεν νοιώθω την ανάγκη να αποδείξω ότι υπερτερώ ή υστερώ απο οποιοδήποτε άλλον οποιοδήποτε φύλου.Έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στις ικανότητες μου.Θεωρώ ότι μπορώ να αντεπεξέλθω σε πολλές εκφάνσεις της ζωής,χαίρομαι που έχω δικαίμωμα να εργαστώ,να εκφράσω τη γνώμη μου,να συντηρήσω μόνη τον εαυτό μου(και ξέρω σε ποιες το χρωστάω αυτό) όμως δεν θέλω να μάθω να κατουράω όρθια (όπως και κανείς άντρας δεν θα ήθελε να κυοφορήσει ή να αδιαθετήσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Υπάρχει μια μικρή σύγχυση όσων αφορά τον ορισμό της ισότητας.
Η ισότητα που αρχικά διεκδικήθηκε και παρεξηγήθηκε στην πορεία αφορά μόνο πολιτικά δικαιώματα δλδ δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι,δικαίωμα στην μόρφωση,δικαίωμα στην εργασία κτλ.Για αυτή την ισότητα έγιναν οι πρώτοι αγώνες απο τις σουφραζέτες και νομίζω ότι όποιος σήμερα πρεβεύει ότι στις γυναίκες δεν θα έπρεπε να δοθούν αυτά τα δικαιώματα είναι απλά αξιολύπητος.
Η ισότητα σε καμμία περίπτωση δεν αναφερόταν σε πλήρη εξίσωση των δύο φύλων,υπάρχουν όπως γράφτηκε βιολογικές διαφορές,αν τα δύο φύλα ήταν όμοια τότε ποιος ο σκοπός της ύπαρξης δύο κι όχι ενός.
Οι διαφορές αυτές όμως σε τίποτα δεν καθιστούν ισχυρότερο το ένα έναντι του άλλου γιατί άλλες ικανότητες έχει το μεν κι άλλες το δε και ως γνωστόν ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνονται.
Το άσχημο νόημα που δίνεται πλέον στις μέρες μας για τον όρο φεμινισμός οφείλεται στις υπερβολικές ενέργειες των πρόσφατων εκπροσώπων του.Στην άτοπη προσπάθεια τους να αποδείξουν ότι υπερτερουν και υποκαθιστούν πλήρως το ανδρικό φύλο.Εκεί κάπου χάθηκε η μπάλα,παν μέτρον άριστον.

Σαν άτομο δεν νοιώθω την ανάγκη να αποδείξω ότι υπερτερώ ή υστερώ απο οποιοδήποτε άλλον οποιοδήποτε φύλου.Έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στις ικανότητες μου.Θεωρώ ότι μπορώ να αντεπεξέλθω σε πολλές εκφάνσεις της ζωής,χαίρομαι που έχω δικαίμωμα να εργαστώ,να εκφράσω τη γνώμη μου,να συντηρήσω μόνη τον εαυτό μου(και ξέρω σε ποιες το χρωστάω αυτό) όμως δεν θέλω να μάθω να κατουράω όρθια (όπως και κανείς άντρας δεν θα ήθελε να κυοφορήσει ή να αδιαθετήσει).
Έγραψες kleftroyra..Απλά respect:worship::worship:
Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω με κάλυψες απόλυτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αν και τα ειπε ολα η κλεφτρα...;) :thumbup:
Λοιπον ο φεμινισμος μιλησε για ισοτητα με τον ανδρα, σε πολιτικα δικαιωματα,ευκαιριες εργασιας,δικαιωμα στην μορφωση κτλ κτλ.
Σημερα οπως εχουν τα πραγματα η γυναικα ολα αυτα τα εχει και ΚΑΛΩΣ!
Δηλαδη ειναι γεγονος οτι πρεπει να εχει και εχει τις ιδιες ευκαιρειες με τους ανδρες σε ολους τους τομεις.
Απο εκει και περα εμενα με ενοχλει η υπερβολη.
Παντα με ενοχλουσε στην ζωη μου και παντα θα με ενοχλει οποιουδηποτε ειδους υπερβολη.
Ε,προσωπικα το θεωρω απιστευτη υπερβολη αυτο που εγινε πριν μερικες μερες στο "Αστεια κειμενα και ανεκδοτα"...Ξερετε, να μην τα ξαναλεω.
Ειναι υπερβολη κατα την γνωμη μου, να εχουν πολλες γυναικες στο στομα τους ετοιμες τις λεξεις "σεξιστης-σεξιστικο" και να το πετανε με το παραμικρο για οτι γινεται γυρω τους.
ειδικα οταν αυτο δεν γινεται με κακια.
Απλως ειναι σαν να θελετε με το παραμικρο να φωναξετε για κατι.
Το παραπανω που λεω δεν ειναι μπηχτη ουτε για εσενα Μισελ ουτε για κανεναν.
Δυστυχως πολλες συχρονες φεμινηστριες εχουν χασει το μετρο.
Εδω ερχεται το "Μετρον Αριστον" που ειπε η κλεφτρα.
Ενα παραδειγματακι, ειναι στην Αγγλια ή Γερμανια (δεν θυμαμαι) οπου οι φεμινηστριες κινηθηκαν δικαστικα εναντιων ενος ποδοσφαιριστη και γενικα εναντιων της διοργανωσης, γιατι ο ποδοσφαιριστης μετα απο καθε γκολ εβγαζε την φανελα του...:/:
Κατα την γνωμη τους αυτο "προκαλουσε"...
Τωρα απο εκει και περα, εαν στον επαγκελματικο τομεα αδικηστε πολλες φορες επειδη το αφεντικο θελει για την αναλογη δουλεια αντρες, δεν σημαινει απαραιτητα οτι οι αντρες ειναι "σεξιστες" κτλ κτλ.
Φταιει εκεινος.
εμενα καθηγητρια στο πανεπιστημιο με εκοψε σε μαθημα γιατι ειχα παει με κολλητη μπλουζα και μου ειπε χαρακτηριστικα οτι "το να δειχνεις το καλλιγραμμο σωμα σου δεν θα σε βοηθησει πουθενα"(που το ειδε το "καλλιγραμμο"...:whistle: ) και με εκοψε πριν καν με ρωτησει κατι.
Α! Ναι μου ειπε και οτι "επειδη ειμαι αγορι δεν σημαινει οτι θα γινω πιο καλος φαρμακοποιος"(Τοτε...)
Και κατι τετοια κουλα!
Και αργοτερα απο αλλα παιδια, εμαθα οτι μονο κοπελες περνουσε.
Ειναι κι αυτο μια ακροτητα φεμινηστριας, αλλα δεν θα βγω εγω να πω οτι ολες οι γυναικες που ειναι φεμινηστριες ειναι προβληματικες.
Με λιγα λογια,οι γυναικες πλεον ειναι στο ιδιο επιπεδο με τους αντρες.Ετσι το βλεπω εγω.
Οτι μπορουμε να κανουμε και εχουμε δικαιωμα να το κανουμε, το εχετε κι εσεις.
Οποια δουλεια μπορουμε εμεις οι αντρες να κανουμε, καλλιστα μπορειτε-εχετε το δικαιωμα κι εσεις.
Οτι αθλημα κανουμε εμεις,κανετε κι εσεις.(Εκτος απο το Σουμο αν θυμαμαι καλα)
Πολιτικα το ιδιο.
Αλλα οπως προειπα τα ακρα και οι ακραιες συμπεριφορες ποτε δεν βοηθησαν κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Νομίζω ότι η άποψη της kleftras και του Μάριου είναι οι πιο σωστές...
Αλλά και αυτά που είπε ο Βάλντερ έχουν μια μεγάλη δόση αλήθειας(και υπερβολής φυσικά)... αν και δεν είναι η πλειοψηφία αυτή...

Πιστεύω ότι υπάρχει ισότητα, τουλάχιστον νομικά...
Τώρα αν τύχει και το αφεντικό/καθηγητής/οτιδήποτε είναι κομπλεξικός τι να κάνουμε τυχαίνουν αυτά!
Αλλά υπάρχει και η άλλη όψη... το παράδειγμα του Μάριου...
και δεν είναι το μόνο... έχω ακούσει αρκετά ακόμα παρόμοια για καθηγήτριες και δασκάλες...


Η υπερβολές είναι που έχουν οδηγήσει τον φεμινισμό να είναι τόσο παρεξηγημένος...
Κατά τα άλλα νομίζω ότι το φεμινιστικό κίνημα έχει καταφέρει να πετύχει αυτά για τα οποία δημιουργήθηκε...

Αυτά από μένα...



ΥΓ>Για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου...δεν έχουν τα ίδια πολιτικά δικαιώματα οι γυναίκες... δεν μπορούν να γίνουν Πρόεδροι της Δημοκρατίας.. (δεν φαντάζομαι να άλλξε αυτό ε;) ούτε να πάνε στο Άγιο Όρος...:)
(Αν και πιστεύω ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον το πρώτο θα αλλάξει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
ΥΓ>Για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου...δεν έχουν τα ίδια πολιτικά δικαιώματα οι γυναίκες... δεν μπορούν να γίνουν Πρόεδροι της Δημοκρατίας.. (δεν φαντάζομαι να άλλξε αυτό ε;) ούτε να πάνε στο Άγιο Όρος...:)
(Αν και πιστεύω ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον το πρώτο θα αλλάξει)
Ευτυχως ομως που το τελευταιο δεν προκειται να αλλαξει ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν σημανει οτι επειδη δεν δεχεσαι το παραδειγμα οτι οι οδηγοι F1 δεν πρεπει να ειναι ανδρες :P
χμ.... :hmm:
κάτι λείπει εδώ? σορρυ δεν έβγαλα νόημα τι θες να πεις :redface:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Σε οτι και να πω ολοι θα διαφωνησετε καθετα..δεν πειραζει συνηθισα πλεον.
Δεν διαφωνώ μαζί για χάρην της διαφωνίας... υπάρχουν άλλα πράγματα που έχεις πει και έχω συμφωνήσει (νομίζω :P )


Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δωσμου εσυ σαν γυναικα,με τις εμπειριες σου και τις γνωσεις σου,ενα παραδειγμα (απαιτητικοτατο) που ειναι καθαρα ανδρικο ως τωρα και θα μπορουσε μια γυναικα να ανταπεξελθει επαξια
Πρόσεξε να δεις που είναι η διαφορά μας....
Η οικοδομή είναι ένα δύσκολο επάγγελμα για τη γυναίκα γιατί απαιτεί μυική δύναμη που δεν έχει από φύση της (εκτός από κάποιες νταρντανοεξαιρέσεις :P )
Δε μπορεί λοιπόν μια γυναίκα να σηκώσει ένα τσουβάλι τσιμέντο 50 κιλών με την ίδια "άνεση" που θα το κάνει ένας άντρας.... λογικό νομίζω...
Από την άλλη όμως, μπορεί κάλιστα να είναι μηχανικός αυτοκινήτων... φαναρτζής... δουλειές που απαιτούν περισσότερο γνώσεις και μεράκι αλλά τελικά έχουν καθιερωθεί ως αντρικές....

Για την F1 διαφωνώ γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν γυναίκες στον μηχανοκίνητο αθλητισμό, που τρέχουν στα WRC, όταν έχει περάσει στις αρχές του 80 μια Michelle Muton σε παγκόσμιο επίπεδο, αυτό σημαίνει ότι το θέμα αυτοκίνητο και γυναίκα δεν είναι κάτι περισσότερο από αγάπη και μεράκι.... και όχι μυική δύναμη... όχι περισσότερη εξυπνάδα...
Ναι χρειάζεται να έχει κάπως διαφορετικό τρόπο σκέψης απ την πλειοψηφία δεν διαφωνώ...

Κάποτε το να είναι μια γυναίκα γιατρός (αυτό και αν είναι επαγγελμα απαιτητικότατο) ήταν αδιανόητο όπως σήμερα είναι αδιανόητο να οδηγεί στην F1... σήμερα το να είναι η γυναίκα γιατρός είναι κάτι το συνηθισμένο.... οι καιροί αλλάζουν.... ελπίζω σύντομα να δω και γυναίκες στην F1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
άσχετο : η φ1 απαιτεί απίστευτη δύναμη... άμα πάω εγώ να οδηγήσω μάλλον θα μου ξεκολλήσει κάνας σβέρκος στην πρώτη στροφή :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ειδικά για την F1 παραλίγο να γινόταν πραγματικότητα η πρώτη γυναίκα οδηγός στο επερχόμενο πρωτάθλημα...
Κάποια ομάδα (δεν θυμάμαι σίγουρα, νομίζω η Minardi) είχε στα πλάνα της να προσλάβει την Katherine Legge...
Ακόμη το '92 η Giovanna Amati είχε αγωνιστεί σε αγώνες του παγκοσμίου πρωταθλήματος... (δεν θυμάμαι αποτελέσματα κλπ)

Ακόμη μην ξεχνάμε ότι ο παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC, Sebastian Loeb, τρέχει με γυναίκα συνοδηγό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και εγώ θα πάω φ1. Ήδη έχω βάψει το πόλο κόκκινο :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
χμ.... :hmm:
κάτι λείπει εδώ? σορρυ δεν έβγαλα νόημα τι θες να πεις :redface:
Oτι αυτο δεν θα αλλαξει καθως ειναι καθαρα βιολογικη επιλογη οτι οι ανδρες ειναι πιο ικανοι απο τις γυναικες στο το πιο γρηγορο σπορ στον κοσμο.

Εδω πολλες δεν μπορουν να κουμανταρουν εναν αμαξι με 100 ιππους,οχι εναν πυραυλο που κοντευει τους 1000ους...εξαλλου η φυσικη κατασταση των ανδρων τους επιτρεπει να αντεξουν στις απαιτησεις μια κουρσας.

Το ηξερες οτι χανουν ο καθενας τους απο τους οδηγους γυρω στα 5 κιλα ΚΑΘΕ φορα που αγωνιζονται;;;

Δεν νομιζω να μπορει μια γυναικα,με την φυσικη κατασκευη της,να αντεξει κατι αναλογο...μιλαω οτι βιολογικα δεν μπορειτε να ανταποκριθειτε στο συγκεκριμενο θεμα οσο και να φωναζετε και να μην το καταλαβενετε..

ΠΟΤΕ δεν μιλουσα σε γενικες γραμμες,παντα για οτι μιλαω το γνωριζω σε βαθος και το εννοω καθε φορα,δεν απλα πεταω κατι τυχαιο για να σας δωσω να ασχολειστε...ΔΕΝ ειναι του στυλ μου αυτο ;)


Δεν διαφωνώ μαζί για χάρην της διαφωνίας... υπάρχουν άλλα πράγματα που έχεις πει και έχω συμφωνήσει (νομίζω :P )



Πρόσεξε να δεις που είναι η διαφορά μας....
Η οικοδομή είναι ένα δύσκολο επάγγελμα για τη γυναίκα γιατί απαιτεί μυική δύναμη που δεν έχει από φύση της (εκτός από κάποιες νταρντανοεξαιρέσεις :P )
Δε μπορεί λοιπόν μια γυναίκα να σηκώσει ένα τσουβάλι τσιμέντο 50 κιλών με την ίδια "άνεση" που θα το κάνει ένας άντρας.... λογικό νομίζω...
Από την άλλη όμως, μπορεί κάλιστα να είναι μηχανικός αυτοκινήτων... φαναρτζής... δουλειές που απαιτούν περισσότερο γνώσεις και μεράκι αλλά τελικά έχουν καθιερωθεί ως αντρικές....
2 γυναικες ομως θα μπορουσαν να σηκωσουν το ιδιο τσουβαλι με μεγαλυτερη ανεση απο οτι ενας ανδρας,λογικο δεν ειναι ;)

Θεληση να υπαρχει και τοτε θα υπαρξει καθολικη ισοτητα οπως την ζητουν πολλες γυναικες...αλλα καμια δεν ειπε ναι,θα κανω ακριβως οτι και ο αντρας ακομα και στον μισο χρονο,γιατι πολυ απλα δεν θελετε!
Δεν υπαρχει δεν μπορω,υπαρχει δεν θελω.

Απο την αλλη ομως, στην πνευματικη δυναμη μπορειτε να μας συναγωνιζεστε (παρολο που και εκει ειμαστε διαφορετικοι,οπως με την δυναμη),αλλα ειστε σιγουρες οτι ειστε ακομα και εξυπνοτερες απο τους ανδρες...

Δεν το βρισκεις λιγο παραλογο και παρανοικο να μην βαζετε ολα στην ιδια ζυγαρια οπως κανει ενας λογικος ανθρωπος;:hmm:

Για την F1 διαφωνώ γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν γυναίκες στον μηχανοκίνητο αθλητισμό, που τρέχουν στα WRC, όταν έχει περάσει στις αρχές του 80 μια Michelle Muton σε παγκόσμιο επίπεδο, αυτό σημαίνει ότι το θέμα αυτοκίνητο και γυναίκα δεν είναι κάτι περισσότερο από αγάπη και μεράκι.... και όχι μυική δύναμη... όχι περισσότερη εξυπνάδα...
Ναι χρειάζεται να έχει κάπως διαφορετικό τρόπο σκέψης απ την πλειοψηφία δεν διαφωνώ..
.
Αλλο με τα αμαξια τοτε (εχεις δει κανα ντομικαντερ πως ηταν τοτε ο μηχανοκινητος αθλητισμος;),αλλο το wrc (εν ετη 2005),καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Το wrc μπορεις να το αγορασεις και να το εχεις για κανονικο αμαξι αμα θελεις.
Τωρα μου αναφερθηκες σε μια μεσα στα δισεκατομυρια...δεν εχω ακουσει ποτε κοπελα που να θελει να
γινει οδηγος ραλι...οσο για τις 2 ελληνιδες οδηγους wrc τις ξερω (μονο η μια ειναι καλη :P) και χαιρομαι
που καποιες καναν την υπερβαση και εξυγχρονιζονται σε σχεση με τις υπολοιπες...

Μην κανουμε τις ρωγες των σταφυλιων καρπουζια σε μεγεθος...

Να συγκρινουμε ομοια πραγματα και οχι οτι μας συμφερει για να φερουμε παραδειγμα...


Κάποτε το να είναι μια γυναίκα γιατρός (αυτό και αν είναι επαγγελμα απαιτητικότατο) ήταν αδιανόητο όπως σήμερα είναι αδιανόητο να οδηγεί στην F1... σήμερα το να είναι η γυναίκα γιατρός είναι κάτι το συνηθισμένο.... οι καιροί αλλάζουν.... ελπίζω σύντομα να δω και γυναίκες στην F1 :)
Ποσες γυναικες ξερεις νευροχειρουργους,καρδιοχειρουργους ;
Αλλο παιδιατρος και αλλο να μπαινεις και να επιδιορθωνεις του αλλουνου το σωμα και να ζει μετα σαν να μην ειχε τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
και εγώ θα πάω φ1. Ήδη έχω βάψει το πόλο κόκκινο :panwkatw:
Περίμενε να πάμε μαζί του χρόνου καλά?:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Περίμενε να πάμε μαζί του χρόνου καλά?:D:D

νι:clapup::clapup::clapup: βρήκα συνοδηγό :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Νομ


ΥΓ>Για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου... (1) δεν έχουν τα ίδια πολιτικά δικαιώματα οι γυναίκες... δεν μπορούν να γίνουν Πρόεδροι της Δημοκρατίας.. (2) (δεν φαντάζομαι να άλλξε αυτό ε;) ούτε να πάνε στο Άγιο Όρος...:)
(Αν και πιστεύω ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον το πρώτο θα αλλάξει)

(1) Γιατί βρε giostau μου να κάνεις κάτι τέτοιο? Τέτοια αλλαγή στην καριέρα σου!:confused:
(2) Είναι πολύ φρέσκια ακόμα αλλα μην ξενχάς ότι και η καγκελάριος της Γερμανίας είναι γυναίκα καθώς και υπάρχουν και πολλές γυναίκες πολιτικοί που έχουν διατελέσει πρωθυπουργοί. Δεν νομίζω ότι υπάρχει νομικό ζήτημα για την προεδρία απλά και σε ποσοστά είναι πιό έυκολο να βγεί άντρας καθώς είναι περισσότεροι οι πολιτικοί άντρες απο τις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
...μια Michelle Muton σε παγκόσμιο επίπεδο...

Mπουαχαχα τελικά είναι σημαδιακό το όνομα μου :hehe: :tongue:

Πάντως παιδιά πάρα πολλοί απ'οτι βλέπω μπερδεύουν το "ίσοι" με το "όμοιοι". Άλλο βρε παιδιά η ισότητα κι άλλο η ομοιότητα! Δεν είπε κανείς οτι είμαστε όμοιοι (κι ούτε το θέλει και κανείς νομίζω αυτό) αλλά οτι είμαστε ίσοι. Αν δεν είμαστε ίσοι τότε κάποιοι φύλο είναι ανώτερο, αυτό υποστηρίζετε δλδ? :confused:

Πάντως το οτι δεν μπορεί γυναίκα να γίνει πρόεδρος της δημοκρατίας είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
αλλα ειστε σιγουρες οτι ειστε ακομα και εξυπνοτερες απο τους ανδρες...
Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Προσωπικά (μιας και με θεωρείς απο τις χείριστες φεμινίστριες του είδους, κόβω και το κεφάλι μου γιάυτό :P) ποτέ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο. Πάντα υποστήριζα και θα υποστηρίζω οτι είμαστε ίσες και έχουμε ακριβώς τις ίδιες πενυματικές δυνατότητες σαν σύνολο. Ποτέ δεν είπα ή σκέφτηκα οτι είμαστε ανώτερες (παρομοίως ποτέ δεν θα πω οτι είναι οι άνδρες ανώτεροι). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Mπουαχαχα τελικά είναι σημαδιακό το όνομα μου :hehe: :tongue:
Πάντως το οτι δεν μπορεί γυναίκα να γίνει πρόεδρος της δημοκρατίας είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! :mad:

Ε όχι και απαράδεκτο για να μπορείς να γ**** μία ολόκληρη χώρα πρέπει να έχεις και... κάτι για αυτό οι υπουργοί και ο πρωθυπουργός πρέπει να είναι άντρες:clapup: Άσε που στο προεδρικό μέγαρο έχουν μόνο τούρκικη λεκάνη οπότε γυναίκα πρόεδρος της δημοκρατίας δεν γίνεται. :D έξοδα τέτοια εποχή!
Αν σου φαίνετε αυτό ακραίο τι να πουν και στις ΗΠΑ :sick: που το μόνο που εκλέγουν εκεί είναι λευκό άντρα με λευκές ρίζες και καταγωγή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
(1) Γιατί βρε giostau μου να κάνεις κάτι τέτοιο? Τέτοια αλλαγή στην καριέρα σου!:confused:

Για λίγο είναι...:)
ήθελα να δω πως είναι..:P


Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
(2) Είναι πολύ φρέσκια ακόμα αλλα μην ξενχάς ότι και η καγκελάριος της Γερμανίας είναι γυναίκα καθώς και υπάρχουν και πολλές γυναίκες πολιτικοί που έχουν διατελέσει πρωθυπουργοί. Δεν νομίζω ότι υπάρχει νομικό ζήτημα για την προεδρία απλά και σε ποσοστά είναι πιό έυκολο να βγεί άντρας καθώς είναι περισσότεροι οι πολιτικοί άντρες απο τις γυναίκες.

σαφώς και υπάρχουν γυναίκες με υψηλές πολιτικές θέσεις!
Αναφέρθηκα στον Πρόεδρο της δημοκρατίας καθώς θεωρείται το ανώτερο αξίωμα στην Ελλάδα! (νομίζω ότι το σύνταγμα ορίζει ότι ο πρόεδρος θα πρέπει να είναι άρρεν, έλληνας πολίτης και να έχει συμπληρώσει το (κάποιο) έτος της ηλικίας του, αλλά δεν πέρνω κι όρκο)...
Πιστεύω μάλιστα ότι σχετικά σύντομα (στην επόμενη 10ετία το πολύ) θα έχουμε και στην Ελλάδα την πρώτη γυναίκα πρωθυπουργό... (τώρα αν θα είναι καλό ή κακό δεν το ξέρω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Για θα έχουμε και στην Ελλάδα την πρώτη γυναίκα πρωθυπουργό... (τώρα αν θα είναι καλό ή κακό δεν το ξέρω...)

Ο πρόεδρος της δημοκρατίας στην τελική δεν έχει κάποιο λειτουργικό ρόλο, στην πραγματικότητα είναι βιτρίνα, κάτι σαν τους τσολιάδες λέγονται προεδρική φρουρά αλλα μόνο φρουρά δεν είναι!
Όσο αφορά το θέμα της γυναίκας πρωθυπουργού ειλικρινά είμαι τόσο απογοητευμένος απο τους πολιτικούς που ξέρω ότι και ο πατατής του weak να βγει πρωθυπουργός τίποτα δεν πρόκεται να αλλάξει σε αυτήν την χώρα! Άλλωστε η Γαλλια με την Γερμανία μας κυβερνάνε ακόμα και τώρα. Ότι γουστάρουν κάνουν. Εγώ στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω τα carefour αυτά ορίζουν την ζωή μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Καταρχάς πρέπει να γράψω πως το "ξέσπασμα" του Valder ήταν όλα τα λεφτά. Θα το τυπώσω το κείμενό του γιατί πολύ το γούσταρα!

Κατά δεύτερον θέλω να συγχαρώ την doooo για το τρελό της κέφι! Αυτό το παιδί είναι πάντα μες στη τρελή χαρά, ακόμα και αν γύρω της γκρεμίζεται το σύμπαν! Εύγε γλυκό μου! Οι ατάκες σου είναι θανατηφόρες!!!!

Τέλος θα ήθελα να τονίσω, διαβάζοντας πολύ προσεκτικά όλες τις απαντήσεις, ότι το συμπέρασμα είναι το ίδιο. Κανείς δεν γράφει κάτι διαφορετικό, απλά το εκφράζει με διαφορετικά λόγια.
Η πιο περιεκτική και πλήρης απάντηση που δεν άφηνε περιθώρια αντιπαράθεσης, ήταν αυτή της κλέφτρας, την οποία ασπάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top