Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή;

xiozil

Νεοφερμένος

Η xiozil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αρχικά εξηγώ πως δεν είμαι φοιτήτρια ή απόφοιτη της φιλοσοφικής.
Μετά ζητώ συγνώμη απο τον Valder για τον τρόπο παράθεσης αλλά μου ήταν πιο βολικός. :)


Η πρώτη πρόταση που σημείωσα από τα παραπάνω είναι ασταθής έτσι όπως έχει γραφτεί γιατί δεν βγαίνει νόημα. Κάτι ξέχασες να προσθέσεις ή να εξηγήσεις!

Ζωή: ο όρος δηλώνει την κατάσταση ύπαρξης που χαρακτηρίζεται πρωταρχικά από ενεργό μεταβολισμό. Αναφέρεται στο σύνολο των λειτουργιών σε έναν ζωντανό οργανισμό, ικανό να εκτελέσει μετατροπές οργανικών μορίων, να παρουσιάσει πρότυπα συμπεριφοράς και να δημιουργήσει αντίγραφα του εαυτού του.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή: Δηλαδή η αναπαραγωγή είναι ένα μέρος αυτού που ορίζουμε ως ζωή.

Με το παρακάτω μένω άφωνη:

Οι Σπαρτιάτες είχαν τον Καιάδα για σκουπιδότοπο ανθρώπων γιατί ήθελαν να ελέγξουν τον πληθυσμό και τα χαρακτηριστικά αυτού. Στη γονιμότητα γιατί να θανατώσεις τους ανίκανους; Το πολύ πολύ να υφίσταντο μια μορφή αποξένωσης από το κυρίως σώμα της κοινωνίας πχ εαν οι πόλεις μας ήσαν αρχαίου τύπου, οι γόνιμοι να έμεναν εντός των τειχών και οι άγονοι εντελώς αποξενωμένοι έξω απο τα τείχη. Σαν τους σκλάβους!

Δηλαδή
όχι στο βιολογικό αλλά
ναι στον κοινωνικό θάνατο,
ναι στην ρατσιστική αντιμετώπιση,
ναι στην στέρηση των δικαιωμάτων τους!!!!!!!

ΥΓ: Άσχετο αλλά το θέμα μας δεν είναι αν η αναπαραγωγή είναι σκοπός του...σεξ (βαρβαρικόοοοο) αλλά αν είναι του ανθρώπου!

Το θέμα είναι αν η αναπαραγωγή είναι σκοπός του ανθρώπου, η οποία αναπαραγωγή επιτυγχάνεται μέσω της συνουσίας, οπότε εύλογα ασχολούμενη με τη διάσταση του θέματος που θεώρησα πιο σημαντική στάθηκα στο παραπάνω ζήτημα.

Και κλείνοντας, το ζήτημα που ήθελα να βάλω είναι η τελευτάια πρόταση την οποία παραβλέπεις: “Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.”
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,285 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xiozil:
Αρχικά εξηγώ πως δεν είμαι φοιτήτρια ή απόφοιτη της φιλοσοφικής.
Μετά ζητώ συγνώμη απο τον Valder για τον τρόπο παράθεσης αλλά μου ήταν πιο βολικός. :)




Ζωή: ο όρος δηλώνει την κατάσταση ύπαρξης που χαρακτηρίζεται πρωταρχικά από ενεργό μεταβολισμό. Αναφέρεται στο σύνολο των λειτουργιών σε έναν ζωντανό οργανισμό, ικανό να εκτελέσει μετατροπές οργανικών μορίων, να παρουσιάσει πρότυπα συμπεριφοράς και να δημιουργήσει αντίγραφα του εαυτού του.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή: Δηλαδή η αναπαραγωγή είναι ένα μέρος αυτού που ορίζουμε ως ζωή.

Τώρα ναι καταλαβαινόμαστε!:redface: Ευχαριστώ!:clapup:

Αρχική Δημοσίευση από xiozil:


Δηλαδή
όχι στο βιολογικό αλλά
ναι στον κοινωνικό θάνατο,
ναι στην ρατσιστική αντιμετώπιση,
ναι στην στέρηση των δικαιωμάτων τους!!!!!!!



Και κλείνοντας, το ζήτημα που ήθελα να βάλω είναι η τελευτάια πρόταση την οποία παραβλέπεις: “Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.”

Τι έγινε;; :worry: Εγω απλώς είπα οτι έτσι θα ήταν κατα πάσα πιθανότητα ο καιάδας των άγονων!!! Δεν είπα οτι υποστηρίζω αυτά τα ναι ναι ναι ναι που έχεις παραθέσει.:(

Τέλος, όχι δεν το παρέβλεψα το τελευταίο αλλά απλά μου διέφυγε. Τι πρακτικές ακριβώς εννοείς; Για να μιλάμε ξεκάθαρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xiozil

Νεοφερμένος

Η xiozil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xiozil:
Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να αποκλείσουμε το σεξ από την καθημερινότητά μας ώστε
να εκπληρώνει μόνο τον σκοπό της αναπαραγωγής, να υποχρεώσουμε και τα δυο φύλα
σε τεστ γονιμότητας και να δημιουργήσουμε τον κατάλληλο "καιάδα" για γυναίκες που
δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, άντρες με αδύνατο σπέρμα, υπερήλικες κλπ,
να καταδικάσουμε σε θανατική ποινή τους ομοφυλόφιλους κλπ. κλπ.

Τα παραπάνω είναι συγκεκριμένες πρακτικές.:)
:worry: Dear Valder, τόσο ασαφές είναι? :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,285 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xiozil:
Τα παραπάνω είναι συγκεκριμένες πρακτικές.:)
:worry: Dear Valder, τόσο ασαφές είναι? :fool:

A ok νόμιζα οτι θα το γύρναγες σε πολιτικό το θέμα!:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Woody Allen: «Πολλοί θέλουν να εξασφαλίσουν την αθανασία μέσα από τα έργα και τους απογόνους τους. Εγώ θα προτιμούσα να την εξασφαλίσω με το να μην πεθάνω.»
:clapup:


Αν και τον Woody Allen δεν τον αντέχω με τίποτα, στην προκειμένη περίπτωση απλά..... :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Το έργο τέχνης το δημιούργησε με το πνεύμα...ενώ την κόρη της πήρε πηλό και την έπλασε;;;:P :P
Μα μιλάμε σοβαρά τώρα;;;;
Υπάρχει μεγαλύτερη δημιουργία από την ίδια τη ζωή;;
Percy: You know, they do say that the Infanta's eyes are more beautiful than the famous Stone of Galveston.
Edmund: Mm! ... What?
Percy: The famous Stone of Galveston, My Lord.
Edmund: And what's that, exactly?
Percy: Well, it's a famous blue stone, and it comes from Galveston.
Edmund: I see. And what about it?
Percy: Well, My Lord, the Infanta's eyes are bluer than it, for a start.
Edmund: I see. And have you ever seen this stone?
Percy (nodding): No, not as such, My Lord, but I know a couple of people who have, and they say it's very very blue indeed.
Edmund: And have these people seen the Infanta's eyes?
Percy: No, I shouldn't think so, My Lord.
Edmund: And neither have you, presumably.
Percy: No, My Lord.
Edmund: So, what you're telling me, Percy, is that something you have never seen is slightly less blue than something else you have never seen.
Percy: Yes, My Lord.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
To οποίο σημαίνει ότι τι;
Επειδή δεν έχω γεννήσει και δεν θα γεννήσω δεν μπορώ να έχω άποψη;
ή ότι η άποψη που έχω δεν μετράει;

Τέσπα, ο καθείς με τις απόψεις του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
To οποίο σημαίνει ότι τι;
Επειδή δεν έχω γεννήσει και δεν θα γεννήσω δεν μπορώ να έχω άποψη;
ή ότι η άποψη που έχω δεν μετράει;

Τέσπα, ο καθείς με τις απόψεις του...
Όταν μιλάμε για τα συναισθήματα κάποιου άλλου, τότε σαφώς και δε μπορείς να έχεις άποψη! Το συγκεκριμένο είναι καθαρά θέμα βιωματικής εμπειρίας. Πώς μπορείς να συγκρίνεις τη συναισθηματική πληρότητα της δημιουργίας ανάμεσα στην τέχνη και στη γέννα όταν ούτε καλλιτέχνης είσαι ούτε έχεις γεννήσει; Το να συγκρίνεις δύο συναισθήματα που δεν έχεις νιώσει είναι σα να συγκρίνεις δύο χρώματα που δν έχεις δει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αμ πριτςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!

όποιος γράφει κώδικα είναι και μαμώ τους καλλιτέχνες, νι :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Όταν μιλάμε για τα συναισθήματα κάποιου άλλου, τότε σαφώς και δε μπορείς να έχεις άποψη! Το συγκεκριμένο είναι καθαρά θέμα βιωματικής εμπειρίας. Πώς μπορείς να συγκρίνεις τη συναισθηματική πληρότητα της δημιουργίας ανάμεσα στην τέχνη και στη γέννα όταν ούτε καλλιτέχνης είσαι ούτε έχεις γεννήσει; Το να συγκρίνεις δύο συναισθήματα που δεν έχεις νιώσει είναι σα να συγκρίνεις δύο χρώματα που δν έχεις δει!

Δεν νομίζω ότι πρέπει να γεννήσω πρώτα για να ξέρω πως θα έδινα τα δικά μου μάτια στο (χτύπα ξύλο) τυφλό παιδί μου προκειμένου να δει, έστω και για ένα μονάχα λεπτό....
Και δεν με ενδιαφέρει αν θα μπορούσε να ξεχωρίσει το βαθύ μπλε από το γαλάζιο..... ;)
Ποιός μπορεί να κάνει μία τέτοια θυσία για το δημιουργημά του εκτός από μία μάνα?
Έλεος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xiozil:
Δεν διάβασα όλα τα post, μπορεί και να ξαναειπώθηκε.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή.
Με τον ίδιο τρόπο που δεν τρως απλά για να επιβιώσεις και
δεν πίνεις μόνο για να καλύψεις τις ανάγκες του οργανισμού σου σε νερό,
το σεξ δεν υπηρετεί απλά και μόνο τους σκοπούς της αναπαραγωγής του ανθρώπινου είδους.

Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να αποκλείσουμε το σεξ από την καθημερινότητά μας ώστε
να εκπληρώνει μόνο τον σκοπό της αναπαραγωγής, να υποχρεώσουμε και τα δυο φύλα
σε τεστ γονιμότητας και να δημιουργήσουμε τον κατάλληλο "καιάδα" για γυναίκες που
δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, άντρες με αδύνατο σπέρμα, υπερήλικες κλπ,
να καταδικάσουμε σε θανατική ποινή τους ομοφυλόφιλους κλπ. κλπ.

Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.
Η αναπαραγωγή δεν είναι απλά κομμάτι της ζωής, είναι η αρχή της και απαραίτητη για τη συνέχισή της.Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι ένας από τους σκοπούς του ανθρώπου είναι και οι απόγονοι.Σε αντίθεση με το φαγητό ή το ποτό, το σεξ μπορείς να το κάνεις μόνο για απόλαυση, αποφεύγοντας την αναπαραγωγή.Ενώ το φαγητό, όσο κι αν το τρως μόνο για απόλαυση, θες δε θες τη θρεπτική του αξία θα την πάρεις.
Δε φτάνει κάποιος να είναι γόνιμος για να είναι ικανός να έχει παιδιά.Μάλιστα δεν είναι καν απαραίτητο.Αναπαραγωγή δε σημαίνει απλά "κάνω παιδιά", αλλά "κάνω παιδιά και τα μεγαλώνω έτσι ώστε να μπορέσουν κι αυτά να κανουν παιδιά κάποτε".Σίγουρα κάποια ζευγαρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά μπορούν να μεγαλώσουν κάποιο παιδί καλύτερα από άλλα που μπορούν.Αυτό μπορεί να μην ίσχυε στη Σπάρτη σήμερα όμως ισχύει.

Nessa ο διάλογος είναι από το black adder?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ναι. Κορυφαία σειρά! :D
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν νομίζω ότι πρέπει να γεννήσω πρώτα για να ξέρω πως θα έδινα τα δικά μου μάτια στο (χτύπα ξύλο) τυφλό παιδί μου προκειμένου να δει, έστω και για ένα μονάχα λεπτό....
Και δεν με ενδιαφέρει αν θα μπορούσε να ξεχωρίσει το βαθύ μπλε από το γαλάζιο..... ;)
Ποιός μπορεί να κάνει μία τέτοια θυσία για το δημιουργημά του εκτός από μία μάνα?
Έλεος.....
ΔΕΝ το ξέρεις crazyhelen... για πολλούς ανθρώπους, καλώς ή κακώς, υπερτερεί κάποια άλλη αγάπη, κάποια άλλη αξία. Υπάρχουν μανάδες που σκότωσαν τα ίδια τους τα παιδιά για να σωθούν άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ναι. Κορυφαία σειρά! :D ΔΕΝ το ξέρεις crazyhelen... για πολλούς ανθρώπους, καλώς ή κακώς, υπερτερεί κάποια άλλη αγάπη, κάποια άλλη αξία. Υπάρχουν μανάδες που σκότωσαν τα ίδια τους τα παιδιά για να σωθούν άλλοι.

Δεν νομίζω πως μια μάνα θα άφηνε το παιδί της να πεθάνει, εκτός αν ήταν για να σώσει τα υπόλοιπά της παιδιά.
Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να συζητήσω περισσότερο.
Προφανώς εκπέμπουμε σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν νομίζω πως μια μάνα θα άφηνε το παιδί της να πεθάνει, εκτός αν ήταν για να σώσει τα υπόλοιπά της παιδιά.
Δεν έχει σημασία τι νομίζεις... η ιστορία είναι γεμάτη από τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Δεν έχει σημασία τι νομίζεις... η ιστορία είναι γεμάτη από τέτοιες περιπτώσεις.

Πολύ θα ήθελα να ακούσω 2-3, γιατί εμένα δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Όταν μιλάμε για τα συναισθήματα κάποιου άλλου, τότε σαφώς και δε μπορείς να έχεις άποψη! Το συγκεκριμένο είναι καθαρά θέμα βιωματικής εμπειρίας. Πώς μπορείς να συγκρίνεις τη συναισθηματική πληρότητα της δημιουργίας ανάμεσα στην τέχνη και στη γέννα όταν ούτε καλλιτέχνης είσαι ούτε έχεις γεννήσει; Το να συγκρίνεις δύο συναισθήματα που δεν έχεις νιώσει είναι σα να συγκρίνεις δύο χρώματα που δν έχεις δει!

Έχεις απόλυτο δίκιο.Προτείνω λοιπόν όσοι δεν έχουμε βιωματική εμπειρία(γιατί δεν είναι μόνο ο giostau) να αποχωρήσουμε.Στο εξής η συζήτηση θα συνεχιστεί μόνο απο μητέρες και καλλιτέχνιδες(προσοχή να κατέχουν ταυτόχρονα και τις δύο ιδιότητες).:mad:
Όλος ο ισχυρισμός σου είναι άκυρος γιατί έτσι αποκλείεις όλους όσους συμμετείχαν σε αυτή τη συζήτηση συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού σου μιας και δεν είσαι μητέρα οπότε δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη για την μητρότητα.:|
Μόνο μια ερώτηση:αφού μάχεσαι τόσο υπέρ του δικαιώματος στην διαφορά (κάποιων γυναικών έναντι άλλων) γιατί δεν μπορείς να δεχτείς την διαφορετικότητα των απόψεων;:hmm: :hmm:
Κανείς δεν προσπαθεί να σε πείσει με το ζόρι να αποδεχθείς κάτι,ο καθένας γράφει το δικό του πιστεύω και δεν νομίζω να έχεις δικαίωμα να κρίνεις ποιος θα "φιμωθεί"και ποιος όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Έχεις απόλυτο δίκιο.Προτείνω λοιπόν όσοι δεν έχουμε βιωματική εμπειρία(γιατί δεν είναι μόνο ο giostau) να αποχωρήσουμε.Στο εξής η συζήτηση θα συνεχιστεί μόνο απο μητέρες και καλλιτέχνιδες(προσοχή να κατέχουν ταυτόχρονα και τις δύο ιδιότητες).:mad:
Όλος ο ισχυρισμός σου είναι άκυρος γιατί έτσι αποκλείεις όλους όσους συμμετείχαν σε αυτή τη συζήτηση συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού σου μιας και δεν είσαι μητέρα οπότε δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη για την μητρότητα.:|
Μόνο μια ερώτηση:αφού μάχεσαι τόσο υπέρ του δικαιώματος στην διαφορά (κάποιων γυναικών έναντι άλλων) γιατί δεν μπορείς να δεχτείς την διαφορετικότητα των απόψεων;:hmm: :hmm:
Κανείς δεν προσπαθεί να σε πείσει με το ζόρι να αποδεχθείς κάτι,ο καθένας γράφει το δικό του πιστεύω και δεν νομίζω να έχεις δικαίωμα να κρίνεις ποιος θα "φιμωθεί"και ποιος όχι;
Πρώτ'απ'όλα δε φίμωσα κανέναν (άλλωστε μόνο αν ήμουν moderator θα μπορούσα να το κάνω!)

Δεύτερον, δέχομαι τη διαφορετικότητα των απόψεων, αλλά μέχρι ένα σημείο: δε μπορεί κανένας μας να αμφισβητήσει τα συναισθήματα κάποιου άλλου. Το αν εγώ πονάω ή όχι πχ δε θα μου το πεις εσύ. Εγώ λέω ότι δεν πονάω κι εσύ λες ότι πονάω, ποιος έχει δίκιο; Προφανώς εγώ, γιατί εδώ έχουμε φαινόμενο αυθεντίας (στα δικά μου συναισθήματα είμαι αυθεντία - δε μπορεί να με αμφισβητήσει κανείς!)

Τώρα όσο για το αν ακυρώνω τις απόψεις όλων όσων συμμετείχαν στη συζήτηση: Όχι όλων! Μόνο αυτών που ισχυρίστηκαν ότι γνωρίζουν τον εσωτερικό κόσμο των άλλων! Δηλαδή μόνο της crazyhelen και του giostau. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ξέρω τη φύση κάποιου άλλου - αντίθετα, υπερασπίστηκα τη διαφορετικότητα! Το επιχείρημα που έφερα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον της δικής μου άποψης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Πρώτ'απ'όλα δε φίμωσα κανέναν (άλλωστε μόνο αν ήμουν moderator θα μπορούσα να το κάνω!)

Δεύτερον, δέχομαι τη διαφορετικότητα των απόψεων, αλλά μέχρι ένα σημείο: δε μπορεί κανένας μας να αμφισβητήσει τα συναισθήματα κάποιου άλλου. Το αν εγώ πονάω ή όχι πχ δε θα μου το πεις εσύ. Εγώ λέω ότι δεν πονάω κι εσύ λες ότι πονάω, ποιος έχει δίκιο; Προφανώς εγώ, γιατί εδώ έχουμε φαινόμενο αυθεντίας (στα δικά μου συναισθήματα είμαι αυθεντία - δε μπορεί να με αμφισβητήσει κανείς!)

Τώρα όσο για το αν ακυρώνω τις απόψεις όλων όσων συμμετείχαν στη συζήτηση: Όχι όλων! Μόνο αυτών που ισχυρίστηκαν ότι γνωρίζουν τον εσωτερικό κόσμο των άλλων! Δηλαδή μόνο της crazyhelen και του giostau. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ξέρω τη φύση κάποιου άλλου - αντίθετα, υπερασπίστηκα τη διαφορετικότητα! Το επιχείρημα που έφερα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον της δικής μου άποψης!
Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να αναρέσεις (μονη σου) την πρώτη σου πρόταση.Κανείς mod εδώ μέσα δεν φίμωσε κανένα μέλος-αν θεωρείς την επέμβαση για να κατευναστούν τα πνεύματα και να μην αλλληλοθιχτούν τα μέλη φίμωση τότε υπερβάλλεις.

Φυσικά και η μόνη αυθεντία στα δικά σου αισθήματα είσαι εσύ.Όμως το θρεντ όπως και οι προτάσεις που γράφτηκαν δεν διμιουργήθηκαν για να πείσουν εσένα ούτε κανέναν άλλον να αναθεωρήσει τις απόψεις του ούτε έχουν ως άξονα αναφοράς εσένα.Κανείς δεν προσπαθησε να αμφισβητήσει τα δικά σου αισθήματα,αυτό που συζητήθηκε(το προτιμώ απο την λέξη αμφισβητήθηκε) είναι η γνώμη σου περί μητρότητας γενικά κι όχι η άποψη περί της δικής σου μητρότητας(στο οποίο έγγυται και η αυθεντία σου).Όσα έφερες ως παράδειγμα ήταν γενικευμένα και όχι υποκειμενικά οπότε κανείς δεν ανέλυσε(πως θα μπορούσε άλλωστε) τα δικά σου αισθήματα.

Τέλος το κομμάτι που παραθέτω γράφτηκε πολύ πριν τις απαντήσεις της crazyhelen οπότε δεν θα ήταν δυνατό να αναφέρεται σε αυτήν παρά μόνο στον giostau.Noμίζω ότι εμφανέστατα δηλώνεις πως όποιος δεν έχει βιωματική εμπειρία δεν θα μπορούσε να έχει άποψη.Βασισμένη στη λογική ότι κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει τα συναισθήματα κάποιου άλλου,τότε ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε και κανείς άλλος θα μπορούσε να πάρει μέρος στη συζήτηση ελλείψει προσωπικής εμπειρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Νέσσα ενώ έχεις δίκιο (κατ'εμε) μην το ακυρώνεις όντας επιθετική. Κρίμα είναι να έχεις τόσο σωστά επιχειρήματα και να χάνεις το δίκιο σου λόγω επιθετικότητας. [smilie=4,19,40] (ναι, ξέρω, πρέπει κάποτε να το εφαρμόσω κι εγώ αυτό :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να αναρέσεις (μονη σου) την πρώτη σου πρόταση.Κανείς mod εδώ μέσα δεν φίμωσε κανένα μέλος
Είπα εγώ ότι το έκανε; Λέω ότι οι mod είναι οι μόνοι που μπορούν να το κάνουν. Δεν είπα ότι το κάνουν κιόλας.

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Φυσικά και η μόνη αυθεντία στα δικά σου αισθήματα είσαι εσύ.Όμως το θρεντ όπως και οι προτάσεις που γράφτηκαν δεν διμιουργήθηκαν για να πείσουν εσένα ούτε κανέναν άλλον να αναθεωρήσει τις απόψεις του ούτε έχουν ως άξονα αναφοράς εσένα.Κανείς δεν προσπαθησε να αμφισβητήσει τα δικά σου αισθήματα,αυτό που συζητήθηκε(το προτιμώ απο την λέξη αμφισβητήθηκε) είναι η γνώμη σου περί μητρότητας γενικά κι όχι η άποψη περί της δικής σου μητρότητας(στο οποίο έγγυται και η αυθεντία σου).Όσα έφερες ως παράδειγμα ήταν γενικευμένα και όχι υποκειμενικά οπότε κανείς δεν ανέλυσε(πως θα μπορούσε άλλωστε) τα δικά σου αισθήματα.
Μα εγώ δεν είπα ότι αναφέρθηκε κανείς σε εμένα! Αυθεντία στα συναισθήματα του Χ είναι μόνο ο Χ. Έτσι, αυθεντία στα συναισθήματα μιας τυχούσας γυναίκας δεν είναι παρά η ίδια, και δε μπορώ ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος να προσδιορίσει a priori πώς θα αισθάνεται μια συγκεκριμένη γυναίκα σχετικά με τη μητρότητα. Αυτό λέω.

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τέλος το κομμάτι που παραθέτω γράφτηκε πολύ πριν τις απαντήσεις της crazyhelen οπότε δεν θα ήταν δυνατό να αναφέρεται σε αυτήν παρά μόνο στον giostau.Noμίζω ότι εμφανέστατα δηλώνεις πως όποιος δεν έχει βιωματική εμπειρία δεν θα μπορούσε να έχει άποψη.
Όχι, δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top