Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
E μα όταν μου λες γυναίκα των παιδιών σου τι να καταλάβω εγώ? :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlina

Νεοφερμένος

Η pavlina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ναι αλλά γιατί αυτό είναι κατόρθωμα και θα έπρεπε να είμαι και περήφανη?? Το 90+% των γυναικών μπορεί να το κάνει! Αυτό σου λέω τόση ώρα!!

Γιατί.......... Δεν υπάρχει ''γιατί'', θέλω να πω δεν υπάρχει λογική εξήγηση να την αναλύσεις, επεξεργαστείς, τροποποιήσεις , αναιρέσεις...Το κρατάς αγκαλιά νεογέννητο και ξέρεις πως όλα του τα κύτταρα είναι θρεμμένα από το αίμα σου, σε κοιτάει κατάματα μόλις βγει απ'την κοιλιά σου κι αυτή η εικόνα μένη άφθαρτη στη μνήμη σου μέχρι το θάνατό σου, σου χαμογελά από την κούνια του στο πρωινό του ξύπνημα, και ξεχνάς όλα τα δύσκολα που πέρασες κι οπλίζεσαι με δύναμη για τα επόμενα. Η ευθύνη να το ''χτίσεις'' (σωματικά και ψυχικά), να το ''οπλίσεις'' και ''θωρακίσεις'' στις προκλήσεις της ζωής, να το ετοιμάσεις έτσι που όταν έρθει η ώρα να ανοίξει τις φτερούγες του, να πετάξει μακριά σου τόσο αυτόνομο και δυνατό που να μη χρειαστεί να γυρίσει πίσω σε σένα, σε κατακλύζει μόλις πρωταντικρίσεις το προσωπάκι του! Δεν έχει σημασία πόσες γυναίκες μπορούν να κάνουν παιδιά. Όλες είναι περήφανες, γιατί το παιδί τους είναι η συνέχεια του εαυτού τους, ένα αποτύπωμα που θ'αφήσουν πίσω τους, καλύτερο από τις ίδιες (βελτιωμένη έκδοση, που λένε!). Οταν θα'ρθει εκείνη η ώρα και για σένα, να δεις που η ''λογική'' (εξήγηση), που ζητάς πάει περίπατο......... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όλες είναι περήφανες, γιατί το παιδί τους είναι η συνέχεια του εαυτού τους

Eξαρτάται από το παιδί, βασικά... Ποτέ δε μπορείς να ξέρεις τι μπουμπούκι θα βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
...Αν έχετε δει μια μεγάλη μοντέρνα πόλη από ψηλά, δεν έχετε την αίσθηση ότι μοιάζει με καρκίνωμα πάνω στην επιφάνειά του πλανήτη;

Προσωπικά μου έχει τύχει να νοιώσω ακριβώς αυτό που λες. Φαντάρος στην Ξάνθη, σκαρφαλωμένος στην κορυφή του βουνού πάνω από την πόλη, σούρουπο, μόνος. Κάτι τέτοιες στιγμές έχω βιώσει τις πιο δυνατές θρησκευτικές εμπειρίες...

Με αυτά και μ'αυτά το έχετε πάρει είδηση πώς από ενάμισι δις το 1900 φτάσαμε μέσα σε ένα αιώνα τα έξι δις; Ξέρετε πώς κάθε δευτερόλεπτο που περνά γεννιούνται τέσσερις νέοι άνθρωποι και πεθαίνουν δύο; Αντέχει η γη να διαχειριστεί το πλεόνασμα των δύο επιπλέον ανθρώπων ανά δευτερόλεπτο;

- 2 επιπλέον άνθρωποι ανά δευτερόλεπτο.
- 120 επιπλέον άνθρωποι ανά λεπτό.
- 7.200 επιπλέον άνθρωποι ανά ώρα.
- 172.800 επιπλέον άνθρωποι ανά ημέρα.

Αντιλαμβάνεστε πως η ανθρωπότητα κάλυψε το σύνολο των απωλειών από το τσουνάμι στον Ινδικό σε λιγότερες από 24 ώρες; Ποιος θα σώσει το γήινο οικοσύστημα από το αντι-τσουνάμι την ανθρώπινης πλημμυρίδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Προσωπικά μου έχει τύχει να νοιώσω ακριβώς αυτό που λες. Φαντάρος στην Ξάνθη, σκαρφαλωμένος στην κορυφή του βουνού πάνω από την πόλη, σούρουπο, μόνος. Κάτι τέτοιες στιγμές έχω βιώσει τις πιο δυνατές θρησκευτικές εμπειρίες...

Με αυτά και μ'αυτά το έχετε πάρει είδηση πώς από ενάμισι δις το 1900 φτάσαμε μέσα σε ένα αιώνα τα έξι δις; Ξέρετε πώς κάθε δευτερόλεπτο που περνά γεννιούνται τέσσερις νέοι άνθρωποι και πεθαίνουν δύο; Αντέχει η γη να διαχειριστεί το πλεόνασμα των δύο επιπλέον ανθρώπων ανά δευτερόλεπτο;

- 2 επιπλέον άνθρωποι ανά δευτερόλεπτο.
- 120 επιπλέον άνθρωποι ανά λεπτό.
- 7.200 επιπλέον άνθρωποι ανά ώρα.
- 172.800 επιπλέον άνθρωποι ανά ημέρα.

Αντιλαμβάνεστε πως η ανθρωπότητα κάλυψε το σύνολο των απωλειών από το τσουνάμι στον Ινδικό σε λιγότερες από 24 ώρες; Ποιος θα σώσει το γήινο οικοσύστημα από το αντι-τσουνάμι την ανθρώπινης πλημμυρίδας;

Και τώρα τι σημαίνει αυτό?
Μήπως πρέπει να νιώσουμε και τύψεις όλες οι γυναίκες που φέρνουμε στον κόσμο τα παιδιά ΣΑΣ? Ότι σπέρνεις θα θερίσεις καλέ μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Και τώρα τι σημαίνει αυτό?
Μήπως πρέπει να νιώσουμε και τύψεις όλες οι γυναίκες που φέρνουμε στον κόσμο τα παιδιά ΣΑΣ? Ότι σπέρνεις θα θερίσεις καλέ μου.....
Πλάκα κάνεις τώρα....:confused:
ΜΑΣ? Δηλαδή δικά σας δεν είναι;;;:confused:

Πέραν αυτού ελπίζω ότι ο Skeftomilos δεν ήθελε να πει αυτό....:(
αλλά καλύτερα να μας εξηγήσει ο ίδιος τι ήθελε να πει...


ΥΓ>Καλημέρα θα πω αλλού!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Πλάκα κάνεις τώρα....:confused:
ΜΑΣ? Δηλαδή δικά σας δεν είναι;;;:confused:



ΣΑΣ και ΜΑΣ

Απλά το τόνισα για να μην βγαίνεται εσείς στην απέξω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
ΣΑΣ και ΜΑΣ

Απλά το τόνισα για να μην βγαίνεται εσείς στην απέξω.....

OK!
Sorry αν ήμουν κάπως απότομος...:)
εγκώ ντεν είχε καταλάβει!
(αυτά παθαίνω όταν ξυπνάω σε ακατάλληλες ώρες!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
OK!
Sorry αν ήμουν κάπως απότομος...:)
εγκώ ντεν είχε καταλάβει!
(αυτά παθαίνω όταν ξυπνάω σε ακατάλληλες ώρες!:P)

No problem.... :)
Τώρα μένει απλά ο Skeftomilos να μας εξηγήσει τι εννοεί......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κάποιος Ινδιάνος είχε πει....
"τούτη η γη που πατάμε δεν είναι δική μας.... την έχουμε δανειστεί απο τα παιδιά μας"....
σοφό νομίζω....

δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα (μερικά πόστ μόνο :redface: ) λόγω περιορισμένου χρόνου αλλά θα σας πω την ταπεινή μου άποψη :P


Σε αυτό τον πλανήτη υπάρχουν δις ανθρώπων....
δεν έχουν γεννηθεί όλοι με τον ίδιο σκοπό ....
δεν είναι ΟΛΟΙ για να γίνουν γονείς... δεν είναι για όλους η ζωή μεταβατικό στάδιο αναπαραγωγής....
ο πλανήτης μας δεν είναι ένα τεράστιο εκολαπτήριο ψυχών...

είναι όμως ένα τεράστιο σχολείο ψυχών....

Σκοπός του ανθρώπου είναι να γίνεται καλύτερος.. με όποιον τρόπο... σε ότι σημείο....
σαν προσωπικότητα, σαν ψυχή, σαν οντότητα....
πολλές φορές αυτό επιτυγχάνεται όταν κάποιος γίνει γονιός... άλλες φορές όχι....
Θεωρώ ότι οι άνθρωποι πρέπει να γεννάνε παιδιά ώστε να μεταφέρουν τις γνώσεις τους και να παρέχουν παιδεία σε νέες ψυχές με τέτοιο τρόπο που να υπάρχει μια συνεχής αλυσίδα καλυτέρευσης του είδους μας σε όλους τους τομείς....

Δεν βλέπω την γέννα σαν την προέκταση του μικρού μου "εγώ" αλλά σαν την ευθύνη που έχω απέναντι στη ζωή στο να επιστρέψω αυτά που δανείστηκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κακή Επιρροούλα απλά.....:worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Καθηγήτρια που είχα στο γυμνάσιο στα καλλιτεχνικά, ζωγράφος, μας έλεγε ότι τίποτα δε συγκρίνεται με το αίσθημα της δημιουργίας ενός έργου τέχνης. "Βέβαια", έλεγε, "το αίσθημα της δημιουργίας το βίωσα και όταν έκανα την κόρη μου, αλλά είναι αλλιώς να δημιουργείς με το πνεύμα!"

Σέβας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Καθηγήτρια που είχα στο γυμνάσιο στα καλλιτεχνικά, ζωγράφος, μας έλεγε ότι τίποτα δε συγκρίνεται με το αίσθημα της δημιουργίας ενός έργου τέχνης. "Βέβαια", έλεγε, "το αίσθημα της δημιουργίας το βίωσα και όταν έκανα την κόρη μου, αλλά είναι αλλιώς να δημιουργείς με το πνεύμα!"

Σέβας!

Ακριβώς αυτό εννοώ κι εγώ!! Respect!! :worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Woody Allen: «Πολλοί θέλουν να εξασφαλίσουν την αθανασία μέσα από τα έργα και τους απογόνους τους. Εγώ θα προτιμούσα να την εξασφαλίσω με το να μην πεθάνω.»
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στα ρητά το υπέβαλλες?? Όχι??? Τσκ τσκ τσκ [smilie=2,7,14]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Καθηγήτρια που είχα στο γυμνάσιο στα καλλιτεχνικά, ζωγράφος, μας έλεγε ότι τίποτα δε συγκρίνεται με το αίσθημα της δημιουργίας ενός έργου τέχνης. "Βέβαια", έλεγε, "το αίσθημα της δημιουργίας το βίωσα και όταν έκανα την κόρη μου, αλλά είναι αλλιώς να δημιουργείς με το πνεύμα!"

Σέβας!

Το έργο τέχνης το δημιούργησε με το πνεύμα...ενώ την κόρη της πήρε πηλό και την έπλασε;;;:P :P
Μα μιλάμε σοβαρά τώρα;;;;
Υπάρχει μεγαλύτερη δημιουργία από την ίδια τη ζωή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Υπάρχει μεγαλύτερη δημιουργία από την ίδια τη ζωή;;

Αυτό πάλι με τη δημιουργία της ζωής... Οι άνθρωποι "συμμετέχουν" ή γίνονται "μάρτυρες" της δημιουργίας ζωής που επιτελούμε όχι εμείς αυτοδύναμα αλλά ο ένας δημιουργός των πάντων και ημών ακόμα. Δεν δημιουργήσαμε οι ίδιοι το σώμα μας ή την ψυχή μας, αλλά μάλλον τα διαχειριζόμεθα κατά την καλλίτερή μας κρίση.
Συμφωνώ ότι η δημιουργία της ζωής είναι πολύ μεγάλη επίτευξη, αλλά δεν είναι δική μας. Όπως ο οδηγός του αυτοκινήτου σε σχέση με το εργοστάσιο που το έφτιαξε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Υπάρχει μεγαλύτερη δημιουργία από την ίδια τη ζωή;;

Αυτό πάλι με τη δημιουργία της ζωής... Οι άνθρωποι "συμμετέχουν" ή γίνονται "μάρτυρες" της δημιουργίας ζωής που επιτελούμε όχι εμείς αυτοδύναμα αλλά ο ένας δημιουργός των πάντων και ημών ακόμα. Δεν δημιουργήσαμε οι ίδιοι το σώμα μας ή την ψυχή μας, αλλά μάλλον τα διαχειριζόμεθα κατά την καλλίτερή μας κρίση.
Συμφωνώ ότι η δημιουργία της ζωής είναι πολύ μεγάλη επίτευξη, αλλά δεν είναι δική μας. Όπως ο οδηγός του αυτοκινήτου σε σχέση με το εργοστάσιο που το έφτιαξε!:)

Πολύ σωστά αλλά όσον αφορά το αυτοκίνητο της ζωής, πρέπει να κατέχεις τα εχέγγυα ώστε να μπορείς να το οδηγήσεις με σύνεση! Το εργοστάσιο της ζωής (ο Θεος) δίνει πνοή σε κάθε πλάσμα, απ όποιον γονιό κι αν προέρχεται, κάτοχο εχέγγυων ή μη και οχι επιλεκτικά. Αυτό λοιπόν που ξεχωρίζει τον ενα γονιό από τον άλλο και κατα συνέπεια τον ένα άνθρωπο από τον άλλο, είναι η κατοχή ή μη του διπλώματος της ζωής, της ωριμότητος δηλαδή, η οποία εν συνεχεία θα μεταλαμπαδευθεί ως ενα σύνολο εφόδια για το τέκνο. Αυτό το επίτευγμα καλείται ουσιαστικά "δημιουργία". Σίγουρα εγω εαν συνουσιαστώ με κάποια και μετά απο 9 μήνες γεννηθεί ενα ανθρωπάκι θα νιώσω δέος και αίσθημα δημιουργίας αλλά δε θα είναι ολοκληρωμένο γιατί θα πρέπει για κάποια χρόνια να του παρέχω και πνευματικά εφόδια!:)

Δες το κι αλλιώς: Και το μάρμαρο είναι μια θαυμάσια δημιουργία της φύσεως που από μόνο του ως υλικό ανεκμετάλλευτο δεν προσφέρει κάτι αλλά όταν οι Αρχαίοι το χρησιμοποίησαν και έφτιαξαν τον Παρθενώνα, ο τελευταίος ήταν μια ουσιαστική δημιουργία!:clapup: (Ναι γνωρίζω οτι το παρακάνω λίγο με τους Αρχαίους αλλά τι να κάνουμε, ήταν θαυμάσιοι!:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xiozil

Νεοφερμένος

Η xiozil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν διάβασα όλα τα post, μπορεί και να ξαναειπώθηκε.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή.
Με τον ίδιο τρόπο που δεν τρως απλά για να επιβιώσεις και
δεν πίνεις μόνο για να καλύψεις τις ανάγκες του οργανισμού σου σε νερό,
το σεξ δεν υπηρετεί απλά και μόνο τους σκοπούς της αναπαραγωγής του ανθρώπινου είδους.

Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να αποκλείσουμε το σεξ από την καθημερινότητά μας ώστε
να εκπληρώνει μόνο τον σκοπό της αναπαραγωγής, να υποχρεώσουμε και τα δυο φύλα
σε τεστ γονιμότητας και να δημιουργήσουμε τον κατάλληλο "καιάδα" για γυναίκες που
δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, άντρες με αδύνατο σπέρμα, υπερήλικες κλπ,
να καταδικάσουμε σε θανατική ποινή τους ομοφυλόφιλους κλπ. κλπ.

Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xiozil:
Δεν διάβασα όλα τα post, μπορεί και να ξαναειπώθηκε.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή. (*1*)
Με τον ίδιο τρόπο που δεν τρως απλά για να επιβιώσεις και
δεν πίνεις μόνο για να καλύψεις τις ανάγκες του οργανισμού σου σε νερό,
το σεξ δεν υπηρετεί απλά και μόνο τους σκοπούς της αναπαραγωγής του ανθρώπινου είδους.

Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να αποκλείσουμε το σεξ από την καθημερινότητά μας ώστε
να εκπληρώνει μόνο τον σκοπό της αναπαραγωγής, να υποχρεώσουμε και τα δυο φύλα
σε τεστ γονιμότητας και να δημιουργήσουμε τον κατάλληλο "καιάδα" για
(*2*) γυναίκες που
δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, άντρες με αδύνατο σπέρμα, υπερήλικες κλπ,
να καταδικάσουμε σε θανατική ποινή τους ομοφυλόφιλους κλπ. κλπ.

Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.

Η πρώτη πρόταση που σημείωσα από τα παραπάνω είναι ασταθής έτσι όπως έχει γραφτεί γιατί δεν βγαίνει νόημα. Κάτι ξέχασες να προσθέσεις ή να εξηγήσεις!:)

Το 2ο μεγάλο κομμάτι που εχω σημειώσει στα παραπάνω με ξαφνιάζει. Πως ενω στην αρχή έχεις απόλυτο δίκιο αναφορικά με τους σκοπούς που υπηρετεί η συνουσία (προτιμάτε τα ελληνικά βρε παιδιά:) ), στο τέλος καταλήγεις να υπερασπιστείς την άποψη σου με μια υπερβολή Σπαρτιατικού τύπου! Οι Σπαρτιάτες είχαν τον Καιάδα για σκουπιδότοπο ανθρώπων γιατί ήθελαν να ελέγξουν τον πληθυσμό και τα χαρακτηριστικά αυτού. Στη γονιμότητα γιατί να θανατώσεις τους ανίκανους; Το πολύ πολύ να υφίσταντο μια μορφή αποξένωσης από το κυρίως σώμα της κοινωνίας πχ εαν οι πόλεις μας ήσαν αρχαίου τύπου, οι γόνιμοι να έμεναν εντός των τειχών και οι άγονοι εντελώς αποξενωμένοι έξω απο τα τείχη. Σαν τους σκλάβους!

ΥΓ: Άσχετο αλλά το θέμα μας δεν είναι αν η αναπαραγωγή είναι σκοπός του...σεξ (βαρβαρικόοοοο) αλλά αν είναι του ανθρώπου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top