Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν όμως κάποιος το πιστεύω μου το θεωρέι πλύση εγκεφάλου, καταλαβαίνεις αγαπητέ Νώευς πως δε μπορώ να προχωρήσω σε διάλογο.. Είμαι ήδη καταδικασμένος από τον συνομιλητή μου... Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τη φράση αυτή όποτε βρίσκουν μια διαφορετική πραγματικότητα απ αυτήν στην οποία ζούνε.
Αλεξανδρε, δε νομιζω οτι ειναι σωστο να μιλάς για υποτιθεμενη ασεβεια και καταδικη κλπ, τη στιγμη που δε σεβεσαι τις αποψεις του συνομιλητη σου εσυ ο ιδιος. Πως λες οτι λυπασαι εκεινους που λενε την Χ φραση όποτε βρισκουν μια διαφορετικη πραγματικοτητα απο αυτην που ζουνε; Για τον εαυτο σου τι θα ειχες να πεις τοτε, που εχεις παμπολες φρασεις να πεις για οσους δε βλεπουν το φως το αληθινο του χριστιανισμου ; Λιγη αυτοκριτικη χρειαζεται ακομα και σε οσους (νομιζουν) οτι ξερουν την αληθεια. Δεν σε εχω καταδικασει εξαρχης και αδικα μου το καταλογιζεις. Αν ηταν ετσι δε θα ξεκινουσα καν διαλογο. Δεν εισαι δα ο 1ος χριστιανος με τον οποιο συζητω. Πιο σημαντικο δε, ειναι, το οτι επιλεγεις να σταματησεις, οχι οταν ακουσες περι πλυσης εγκεφαλου, αλλά έπειτα που εθεσα ερωτηματα και απαντησα στα σχόλιά σου. Αυτο μάλλον δειχνει πως οι λογοι που δεν απαντας δεν εχουν να κανουν με το οτι σε προσεβαλα. Άλλωστε σε εκεινο το σχόλιο απαντησες αντιστοιχα. Δεν εμεινα σε αυτα και συνεχισα επι του θεματος.

Τα ερωτηματα και τα σχόλιά μου ειναι εκει, αν θελεις μπορείς και σε ενδιαφερει, απαντας. Αν ολα οσα ειχες να πεις, τα ειπες, τοτε θα ειναι κριμα, γιατί μου φανηκες να εισαι ψαγμενος στο θεμα, αλλά το να παραθετουμε αποσπασματα απο ενα βιβλιο που θεωρουμε την αληθεια, ενω παραλληλα δε μπορουμε να απαντησουμε απλα ερωτηματα ουσίας, δεν δειχνει οτι εχει γινει σωστο "ψαξιμο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ποιός μιλάει για ασέβεια...Ο αρχι-υβριστής των Ελλήνων, Παύλος-Σαούλ!!!
Την πραγματικότητα, ... ο άνθρωπος δεν έχει την ικανότητα ώστε να την αντιληφθεί (πλήρως), τουλάχιστον μέσω των αισθητικών αντιληπτικών οργάνων του ανθρώπινου σώματος, όπως μας λέει η Σύγχρονη Φυσική, επομένως ο άνθρωπος φτιάχνει κάθε φορά και μια "πραγματικότητα" κατά το δοκούν, στα δικά του δηλαδή μέτρα και σταθμά.
Δυστυχώς, ο άνθρωπος δεν είναι το κέντρο (αναφοράς) του Σύμπαντος κόσμου.

Όχι εσύ προσωπικά, αλλά όλος αυτός πνευματικός ευνουχισμός και η ψυχονοητική αποχαύνωση που επιβλήθηκε στους ανθρώπους, αποκλειστικός ιθύνων του οποίου
είναι ο Ιουδαιοχριστιανισμός.

Ερώτηση :
Πώς εξηγείται το γεγονός, ότι ο Ιουδαίος και μετέπειτα εκρωμαϊσθείς Ιστορικός, Ιώσηπος Φλάβιος {37μ.Χ. - 100 μ.Χ}, στο πολυσχιδές έργο του, "Αρχαιότητες των Ιουδαίων", ενώ αναφέρει δεκάδες ιστορικές προσωπικότητες του Ισραήλ, με το όνομα "Ιησούς", για τον Ιησού Χριστό δεν αναφέρει ούτε μια λέξη;....

Φίλε Ιφικράτη, εδώ οι θέσεις σου για τον "άνθρωπο", δεν είναι και τόσο ελληνικές. Για τους Έλληνες, όσο και γενικότερα για την "ιαπετική παράδοση"( ή μυθολογία, αν θέλεις), ακριβώς, ο άνθρωπος είναι το "κέντρο βάρος" της κοσμολογίας τους, αλλά και της εν γένει θεογονίας τους. Ο Ι.Χ., διαψεύδοντας και καταγγέλοντας τον Ιουδαϊσμό και το ιερατείο του, στην πραγματικότητα ανέσυρε από τη λησμονιά ( μη ξεχνούμε το κατάντημα του Ελληνισμού, μετά τον 4ο πΧ αι. και τους πολέμους των Επιγόνων!) την ουσία εκείνης της παράδοσης. Απλά, δεν επανέλαβε το "λάθος" του Ιαπετού(εξέγερση), αλλά ούτε και την πατροκτονία του Δία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιφικράτης

Νεοφερμένος

Ο Ιφικράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
...και ναι. Το Ευαγγέλιο είναι η μόνη μου πηγή. Και για μένα είναι πέρα για πέρα αληθινό αφού ότι διαβάζω σε αυτό γίνεται πραγματικότητα στη ζωή μου...
Μέσα στην ατυχία σου, όπου κάνεις απλή ανάγνωση του Ευαγγελίου, και επιφανειακή,
ίσως φανείς τυχερός, εάν αποφασίσεις μια μέρα να μελετήσεις προσεκτικότερα,
σε βάθος και με αυστηρό σκεπτικισμό.
Άνθρωποι που επικρίνουν τον χριστιανισμό, έχουν μελετήσει για πολλά χρόνια τα κείμενα, προτού εξάγουν τα συμπεράσματα τους.
Επαναλαμβάνω, εν βυθώ είναι η αλήθεια, αν έχουν τα Ευαγγέλια κάποια αλήθεια να βγάλουν αυτή είναι η περί της πλάνης τους "αλήθεια".


18. (...)επειδή, τους κήρυττε τον Ιησού και την ανάσταση...
Τί λέει εδώ;
Ότι τους κήρυττε την ανάσταση του Ιησού.
Προφανώς, πρόκειται περί μιας ύπουλης κίνησης για την σύνδεση του χριστιανισμού και κατά το δοκούν, με την Αρχαία Ελληνική Παράδοση, διότι είναι απίθανο ο Παύλος να κήρυττε "Αναστάσεις" στην Αθήνα και στην Ελλάδα, έτι δε περισσότερο να καθόντουσαν οι Αθηναίοι και να έχαναν τον καιρό τους ακούοντάς τον, αφού οι Έλληνες εόρταζαν την Ανάσταση του Άδωνη (Αδώνεια), πολλούς αιώνες πριν τον Παύλο!!! Πώς και δεν τον κατέβασαν βίαια απ' το βήμα της Εκκλησίας του δήμου, είναι απορίας άξιον...


Προφανώς, έγινε αυτή η ύπουλη σύνδεση και η υφαρπαγή της Ελληνικής Παράδοσης απ' τον Χριστιανισμό, ώστε να δεχθούν οι Έλληνες ώς προγόνους τους, τον Μωϋσή, τον Αβραάμ, τον Ισαάκ και όλη εκείνη την Ιουδαιο-θεοκρατική συμμορία της Παλαιάς Διαθήκης.
Ο Ιησούς ΥΠΗΡΞΕ και έζησε και έδρασε ως ένας εβραίος Ραββίνος & Πολιτικός. Αλλά προφανώς, ποτέ δεν σταυρώθηκε. Έτσι βόλευε όμως, να γράψουν οι Ευαγγελιστές.
Και εδώ προφανώς έχουμε να κάνουμε με την βίαιη επιβολή του Ιουδαϊκού Πολιτισμού στον Ελληνικό Κόσμο.
Και ενώ οι χριστιανοί απολογητές λέγουν και διακηρύσσουν και υβρίζουν και συκοφαντούν τους προγόνους μας ως σατανολάτρες και ειδωλολάτρες, την ίδια ώρα ψευδολογούν και αντιφάσκουν λέγοντας πως δήθεν η Πυθία είχε δώσει χρησμό για την "Έλευση" του Ιησού(!)...


23. Επειδή, ενώ περνούσα, και πρόσεχα τα σεβάσματά σας, βρήκα και έναν βωμό, στον οποίο υπάρχει η επιγραφή: ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ. Εκείνον, λοιπόν, που αγνοώντας λατρεύετε, αυτόν εγώ σας κηρύττω.
Ακόμη ένα ψέμμα των παπάδων καταρρίπτεται.
Η κανονική επιγραφή στην Αθήνα, και όχι αυτή που είδε ο Παύλος-Σαούλ στον ύπνο του,

έλεγε:
«Τοις θεοίς, Ασίας, Ευρώπης και Αφρικής, θεοίς αγνώστοις και ξένοις»
Συνεπώς, ούτε μιλά γιά έναν θεό ούτε έχει το νόημα που του έδωσε ο δημαγωγός Παύλος!

Και εν πάση περιπτώσει, τον έναν θεό, πάλι τον βρήκαν οι Έλληνες, όταν ο Πυθαγόρας διεκήρυσσε στη Σχολή του στον Κρότωνα στη Μεγάλη Ελλάδα, 500 χρονια πριν τον Ιησού, ότι ο θεός είναι ένας.
Σύμφωνα πάντα δηλαδή, με την Ελληνική Κοσμοθέαση, ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ (Το παν - του παντός), του σύμπαντος δηλαδή κόσμου, και όχι κανενός εξω-συμπαντικού ανύπαρκτου και μπαμπούλα θεού, εβραίου στη καταγωγή και την επινόηση!

ΥΓ. Αγαπητέ @ale3andros, ασφαλώς και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να πιστεύεις εκεί που πιστεύεις, και καλώς πράτ τεις, όπως βέβαια και μένα είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου, εφόσον έχουμε Δημοκρατία (υποτίθεται...) να κρίνω αλλά και επικρίνω δημόσια κάθε τι που μου κινεί τη περιέργεια προς τη δική μου ψυχική Ανάταση και ως Έλληνα πάνω απ' όλα. Πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Φυσικά και οι κρίνοντες κρίνονται, και τα δικά μου λόγια κάποιος άλλος εύλογα θα τα κρίνει, και καλώς θα κάνει._
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αλεξανδρε, δε νομιζω οτι ειναι σωστο να μιλάς για υποτιθεμενη ασεβεια και καταδικη κλπ, τη στιγμη που δε σεβεσαι τις αποψεις του συνομιλητη σου εσυ ο ιδιος. Πως λες οτι λυπασαι εκεινους που λενε την Χ φραση όποτε βρισκουν μια διαφορετικη πραγματικοτητα απο αυτην που ζουνε; Για τον εαυτο σου τι θα ειχες να πεις τοτε, που εχεις παμπολες φρασεις να πεις για οσους δε βλεπουν το φως το αληθινο του χριστιανισμου ; Λιγη αυτοκριτικη χρειαζεται ακομα και σε οσους (νομιζουν) οτι ξερουν την αληθεια. Δεν σε εχω καταδικασει εξαρχης και αδικα μου το καταλογιζεις. Αν ηταν ετσι δε θα ξεκινουσα καν διαλογο. Δεν εισαι δα ο 1ος χριστιανος με τον οποιο συζητω. Πιο σημαντικο δε, ειναι, το οτι επιλεγεις να σταματησεις, οχι οταν ακουσες περι πλυσης εγκεφαλου, αλλά έπειτα που εθεσα ερωτηματα και απαντησα στα σχόλιά σου. Αυτο μάλλον δειχνει πως οι λογοι που δεν απαντας δεν εχουν να κανουν με το οτι σε προσεβαλα. Άλλωστε σε εκεινο το σχόλιο απαντησες αντιστοιχα. Δεν εμεινα σε αυτα και συνεχισα επι του θεματος...

Βρες μου μία φράση μου ή πρόταση μου στην οποία να θίγω άλλα πιστεύω να κατακρίνω π.χ. την πίστη στον δωδεκαθεισμό ή στην αρχαία ελλάδα ή στον ήλιο ή... ή... ή... Βρήκες?

Θεωρώ ασέβεια το να αξιολογείς μια πίστη με το εξυβρίζεις τον ακρογωνιαίο λίθο της. Όχι με το να παραθέτεις τις σκέψεις και τα επιχειρήματα σου βάσει των οποίων θεωρείς ότι είναι λάθος. Είναι διαφορετικό πράγμα να λέω οτι η χριστιανική πίστη δεν είναι σωστή γι αυτούς τους λόγους και άλλο να λές:

...Ο ίδιος ο Ιησούς, υπήρξε, τουλάχιστον έτσι όπως μας τον παρουσιάζει το παραμύθι της κΕνής Διαθήκης (έτσι με έψιλον!), μέγας και ανεπανάληπτος κήρυξ μίσους, διχόνοιας, ρατσισμού, ανθελληνισμού και μισογυνισμού...

...Ο ίδιος ο Χριστός ήταν βλάσφημος...

Το θεωρείς σωστό Lorien να αποκαλεί κάποιος την Κ. Διαθήκη ΚΕΝΗ? Ή τον Ιησού Χριστό κύρηκα διχόνοιας και μίσους ,ρατσισμού και ανθελληνισμού και μισογύνη? Έτσι θεωρείς πως γίνεται ο γόνιμος διάλογος αντιπαράθεσης απόψεων? Δεν γνωρίζεις πως το Ευαγγέλιο και ο Ιησούς Χριστός αποτελούν "σέβασμα" για πολλούς ανθρώπους? Το να πει κάποιος οκ, εγώ θεωρώ πως η Κ. Διαθήκη είναι ψεύτικη και ο Ιησούς Χριστός δεν υπήρξε το καταλαβαίνω, γιατί πρέπει κάποιος να προβεί σε τέτοιους χυδαίους χαρακτηρισμούς?

Κι όταν η δική μου άποψη αποκαλείται:

...εμένα η ψυχή μου είναι συνδεδεμένη με το αιώνιο πνεύμα της Ελλάδας.
Δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη να συνδεθεί με επινοήματα και φαντασιοπληξίες!!!...

επινοήματα και φαντασιοπληξίες εξ ορισμού... Που τον βρίσκεις εσύ εφικτό το διάλογο? Για να μπορέσουμε να διαλεχθούμε πρέπει να υπάρχει αμοιβαία αποδοχή και σεβασμός στα πιστεύω του άλλου.

Με είδες έμενα πουθενά να ανφέρομαι με εξυβριστικούς χαρακτηρισμούς για τον Θεό ή προφήτη ή αρχηγό μιας κίνησης, ιδεολογίας, θρησκείας ή δόγματος μέσα σ ολα τα γραφόμενα μου? Είδες πουθενά να αντεπιχειρώ λέγοντας πως αυτό που λες ή πιστεύεις είναι επινόμηα ή φαντασιοπληξία? Θα μπορούσε να υπάρχει βάση για διάλογο σε μια τέτοια περίπτωση? Η λέξη πιστεύω από μόνη της σημαίνει ότι αποδέχομαι κάτι ως υπαρκτό ή αληθινό χωρίς να έχω χειροπιαστές αποδείξεις γι αυτό, έτσι δεν είναι? Αλλιώς γιατι να το αποκαλούμε πίστη? Αν κάτι το βλέπω και το γνωρίζω δεν είναι πίστη είναι γνώση? Από τα λίγα ελληνικά που ξέρω δηλ...

Επομένως όταν και οι δύο έχουμε πίστη σε κάτι, κανένας όμως δεν έχει χειροπιαστές αποδείξεις για τα πιστεύω του νομίζω οτι αρκεί μια απλή παράθεση των πιστεύων του χωρίς να θίγει τον απέναντι...

Αν είναι να ακούω από κάποιος πως είμαι φαντασιόπληκτος, επινοώ πράγματα, πιστεύω σε κάποιος που είναι ρατσιστής, μισογύνης και βλάσφημος πρέπει να σταματήσω. Τι νόημα έχει? Να συνεχίσω να δίνω απαντήσεις από που και γιατί? Όλες μου οι απαντήσεις έρχονται μέσα από την Καινή διαθήκη... Αν εσύ την αποκαλείς κενή, τι να συζητήσουμε?

Αν μπορείς να πεις το ίδιο για μένα, πως αποκάλεσα την πίστη και τα βιώματα κάποιου "πλύση εγκεφάλου" ή "αυθυποβολή" ή "φαντασιοπληξία" ή "επινόημα" πες το μου να ζητήσω δημόσια συγγνώμη. Εκτός κι αν στη ζωη αυτή μετράει μόνο ότι γίνεται αντιλητπό με τις 5 αισθήσεις... Λυπάμαι, δε θα συμφωνήσω σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Οταν κάποιος αδικεί, σκοτώνει, βιάζει, ληστεύει, εξοντώνει ευχαριστούμαστε να τον βλέπουμε να πληρώνει όσο ποιο σκληρά γίνεται για τις πράξεις του, και ιδίως όταν τα θύματα είναι αγαπημένα μας πρόσωπα. Όταν αυτό το κάνουν οι άνθρωποι τότε το θεωρούμε δικαιοσύνη, αν το κάνει ο Θεός τότε είναι σκληρότητα και αδικία...


Δεν το κάνει ομως ο Θεός...

Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι... Αφήνει ο θεός την αδικία να υπάρχει, τότε γίνεται σύμμαχος της, ενεργεί για να την απομακρύνει τότε είναι άδικος τιμωρός...Φευ!
Αν το έκανε λές να ήταν δυσαρεστημένοι οι άνθρωποι;


Κι αυτός ο Θεός, τι σκληρός ρε παιδί μου! Θα έρθει μια μέρα και θα κάνει κρίση... Θα ξεχωρίσει το σιτάρι από τα ζιζάνια... ΑΔΙΚΙΑ!
Αυτο τώρα συγγνώμη αλλά ακούγεται πολύ σαν στερότυπο της εκκλησίας. Αν συνυπολογίσει καποιος και το αβαταρ σου και την υπογραφή σου, φαίνεται σαν ενα κυρηγμα για τη δευτέρα παρουσία. Σαν μια διαβεβαίωση, δια στόματος Αλέξανδρου, ότι ο Θεός δεν κοιμάται... (αν δεν απουσιάζει ολως διόλου).

Ο Θεος ειναι μέσα μας Αλέξανδρε. Κι αν θα γίνει τιμωρός των κακών, αυτοί θα είμαστε εμείς, οι τιμωροί των κακών. Κάτι μου λέει μάλιστα, ότι πριν να τους τιμωρήσουμε εμείς, τους κακους, δεν θα τους τιμωρήσει κανένας άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
....η απορία μου είναι πως θα τιμωρήσεις κάποιον που σκότωσε 6 εκατομμύρια ανθρώπους π.χ. ... ή κάποιος που κρύβεται τόσο καλά που δε θα τον πιάσεις ποτέ ή κάποιον που δε θα μάθεις ποτέ όσο ζεις τι έχει κάνει ή κάποιον που έχει άφθονο χρήμα και δύναμη ή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ, το θέμα είναι η μετάνοια και η συγγνώμη. Γιατί η τιμωρία με βάση τα πεπραγμένα ακόμα κι αν δεν είναι πρακτικά εφικτή είναι εύκολη ψυχολογικά. Το ανάποδο είναι δύσκολο να δεχτούμε ότι κάποιος καλός ή και κακός έκανε κάτι για το οποίο μετάνοιωσε.
Αν παρατηρήσετε στα πιο ευρείας κατανάλωσης κείμενα ο κακός που μετανοιώνει ή και ο καλός "κακός" (πχ πόρνες που όμως είναι καλοί άνθρωποι) ακόμα και να βρει την ευτυχία δεν θα την χαρεί γιατί θα πεθάνει ή θα αυτοτιμωρηθεί αρνούμενος να δεχτεί να ζήσει ευτυχισμένος. Δεν αντέχουμε εμείς οι "καλοί" άνθρωποι να μην την πληρώνει ο "κακός"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Εχουμε βγεί εκτός τόπικ ή μου φαίνεται;:hmm:

Πρόταση σπλιτ θέματος. Τιμωρία ή όχι στους κακούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που λες lugar, πως γενικώς οι άνθρωποι είμαστε εκδικητικά όντα και συνήθως με τις δικές μας προσδοκίες και πεποιθήσεις πλάθουμε και τον χαρακτήρα του Θεού. Η ουσία είναι στην μετάνοια. Άλλωστε, "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω"...

Σε όλα όμως υπάρχει μια περίοδος "χάριτος" μέσα στην οποία καλούμαστε να διορθώσουμε, να μετανοήσουμε και να αλλάξουμε τακτική και υπάρχει και περίοδος που πρέπει κάποιος να μας βάλει στη θέση μας. Αυτή η περίοδος, για εμάς τους ανθρώπους εξαρτάται από την μακροθυμία μας που ως συνήθως είναι στο ελάχιστο.

...και για να επαναφέρω το τόπικ... Αντίθετα ο Ιησούς Χριστός που υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρχει έχει μεγάλη μακροθυμία και μας περιμένει όλους να μετανοήσουμε και να ζήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Το θέμα της εμπλοκής της ύπαρξης του Χριστού με την ύπαρξη του Θεού, ή τη μεταξύ τους συγγένεια, νομίζω ότι δημιουργεί όλο το πρόβλημα.

Αποκλείεται δηλαδή ο Χριστός να ήταν ένας εμπνευσμένος φιλόσοφος που, σε μία ταραγμένη εποχή, να διαμύνησε πρώτος το μύνημα, όπως και το νόημα, της αγάπης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis.stathis

Νεοφερμένος

Ο takis.stathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
και μόνο που δήλωνες άθεη, αυτοπροσδιορίζεσαι σε σχέση με κάτι που για σένα δεν υπάρχει -θεός. Αντίφαση; Μάλλον.
Η αναζήτηση της ιστορίκότητας απαιτεί
1. στόχο
2. μέθοδο
3. στοιχεία. Μάλλον κανείς δεν μπορεί να μας τα παρέχει. Από εκεί και πέρα, πίστευε ότι θέλεις και άν θέλεις και μία συμβουλή, να φέρεσαι όπως θα ήθελες να σου φέρονται. Αυτό είναι ο Χριστιανισμός, τα υπόλοιπα είναι για τους παπάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πως ο Χριστιανισμος είναι συνωμοσια των Εβραιων ..αφου τον κυνηγησαν οι ίδιοι..Και μονο οι Έλληνες τον έσωσαν στην ουσια..Αν δεν υπηρχαν οι Έλληνες σημερα δεν θα υπηρχε χριστιανισμος......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αποκλείεται δηλαδή ο Χριστός να ήταν ένας εμπνευσμένος φιλόσοφος που, σε μία ταραγμένη εποχή, να διαμύνησε πρώτος το μύνημα, όπως και το νόημα, της αγάπης;

Ναι, αποκλείεται. Απουσιάζουν φιλοσοφικά στοιχεία από το λόγο του. Ο λόγος του είναι λόγος ενός μυστικιστή, ενός εσωτεριστή, ενός μύστη, εξ ου και οι τόσο συχνές αλληγορίες και τα υπονοούμενα και οι γρίφοι. 'Ολη η ζωή του έχει στοιχεία ενός Δασκάλου και οι ενέργειές του ήταν σκόπιμα μυητικές (αλήθεια πότε θα πουν στον κόσμο ότι ποτέ δεν εννοούσε ότι θα ξανάρθει λέγοντας Δευτέρα Παρουσία ;). Ο φιλοσοφικός λόγος αποκλείεται όπως τον εννοούμε τουλάχιστον εμείς οι 'Ελληνες και οι κληρονόμοι μας οι δυτικοί Φιλόσοφοι, γιατί χαρακτηρίζεται κυρίως από ''λογικά'' σχήματα και μέθοδο. Ο φιλοσοφικός λόγος είναι μαθηματικός, και ο λόγος του Ιησού κάθε άλλο παρά φιλοσοφικός ήταν. Τελικά απ'όπου κι αν το πιάσουμε, το τέλος του ήταν μια έμεση αυτοκτονία αφού μπορούσε να διαφύγει του θανάτου και δεν αντιστάθηκε. Ακόμα κι αυτή η πράξη έχει την παθητικότητα - ουσιαστικά όμως ενεργητικότητα ενός μύστη που ταπεινώνεται μέχρις εσχάτων. Ο κύκλος των μαθητών του είναι περιορισμένος και ο αριθμός όχι τυχαίος, η ηλικία του θανάτου (33) επίσης όχι τυχαία. Ούτε κοινωνικός επαναστάτης ήταν όπως θέλουν να τον δουν - απορώ από που κι ως που - οι θεωρητικοί του κομμουνισμού κυρίως, επειδή τους βολεύει αυτή η άποψη. [Μεταξύ μας, δεν έχω ακούσει πιο ατεκμηρίωτη άποψη από αυτήν των κομμουνιστών].

Τελικά πιο δεινοί υπονομευτές του Χριστιανισμού από τους ίδιους τους Χριστιανούς δεν υπάρχουν γιατί αδιαφορούν για το πνεύμα των γραφών και μένουν προσκολημένοι στο γράμμα. Ο Χριστός υπήρξε και σταυρώθηκε από τον πατριαρχικό θεό των Εβραίων και την σπείρα του ως ασεβής σατανάς. Αυτό συμβαίνει με κάθε νέο ενσαρκωμένο και μη θεό - αντάρτη στα εδώ πεδία ή στα άλλα, τα αόρατα... Διδασκαλίες όπως η "Βασιλεία των ουρανών μέσα σας", τα θαύματα, καθαρές μαγικές πράξεις, η συγχώρεση, το αγκάλιασμα της πόρνης και το κήρυγμα εσωτερικής αυτουπέρβασης μακρυά από τους τύπους φυσικά αναστάτωσαν το τότε κατεστημένο της πίστης στον Θεό. Οι συγκρούσεις μεταξύ των παλιών και των νέων θεών συμβαίνουν κάθε τόσο. Θέλησε να μας σώσει προκαλώντας την μεγαλύτερη εσωτερική επανάσταση που είναι καταρχήν ατομική υπόθεση, αλλά οι υποταγμένοι στον ψευδο-Πατέρα τον σταύρωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Προφανώς, έγινε αυτή η ύπουλη σύνδεση και η υφαρπαγή της Ελληνικής Παράδοσης απ' τον Χριστιανισμό, ώστε να δεχθούν οι Έλληνες ώς προγόνους τους, τον Μωϋσή, τον Αβραάμ, τον Ισαάκ και όλη εκείνη την Ιουδαιο-θεοκρατική συμμορία της Παλαιάς Διαθήκης.
Ο Ιησούς ΥΠΗΡΞΕ και έζησε και έδρασε ως ένας εβραίος Ραββίνος & Πολιτικός. Αλλά προφανώς, ποτέ δεν σταυρώθηκε. Έτσι βόλευε όμως, να γράψουν οι Ευαγγελιστές.
Και εδώ προφανώς έχουμε να κάνουμε με την βίαιη επιβολή του Ιουδαϊκού Πολιτισμού στον Ελληνικό Κόσμο.
Και ενώ οι χριστιανοί απολογητές λέγουν και διακηρύσσουν και υβρίζουν και συκοφαντούν τους προγόνους μας ως σατανολάτρες και ειδωλολάτρες, την ίδια ώρα ψευδολογούν και αντιφάσκουν λέγοντας πως δήθεν η Πυθία είχε δώσει χρησμό για την "Έλευση" του Ιησού(!)...


Μήπως συνομωσιολογείς λίγο ; Η σύνδεση της αρχαιοελληνικής παράδοσης με την χριστιανική δεν πιστεύω να αμφισβητείται από κανέναν. Το βίντεο που παρέθεσες το θεωρείς δηλαδή συνωμοσιολογικό ; Το βίντεο παρουσιάζει τα κοινά σημεία που συνδέουν τους πολιτισμούς διαχρονικά, δεν είδα πουθενά να υποστηρίζει ότι οι 'Ελληνες κατάγονται από τους Ιουδαίους.
Και ποιά τα στοιχεία που τεκμηριώνουν ότι ήταν Ραββίνος ; Σχετικά με τις αρχαιοελληνικές προφητείες τώρα, θα ήθελα την άποψή σου για αυτήν στον ''Προμηθέα Δεσμώτη'' όταν ρωτάει η Ιώ τον Προμηθέα ''Μα γίνεται ποτέ να πέσει ο Δίας ;'' και ακολουθεί η εξής στιχομυθία :

Ιω : - απ'τον Δία πάσχω
Προμ : - Ο ίδιος (ο Δίας) με την κενοδοξία του θα χάσει την εξουσία.
Ιω : - Και πώς ;

(Τον ρωτάει ποιός θα τον λυτρώσει εκτός από το Δία και εκείνος απαντά ''Κάποιος απόγονός σου πρέπει να'ναι στην τρίτη γενιά μετά από τις δέκα. (στιχ.775)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
1. Ναι, αποκλείεται. Απουσιάζουν φιλοσοφικά στοιχεία από το λόγο του. .......

2. Τελικά πιο δεινοί υπονομευτές του Χριστιανισμού από τους ίδιους τους Χριστιανούς δεν υπάρχουν γιατί αδιαφορούν για το πνεύμα των γραφών και μένουν προσκολημένοι στο γράμμα........

3. Ο Χριστός υπήρξε και σταυρώθηκε από τον πατριαρχικό θεό των Εβραίων και την σπείρα του ως ασεβής σατανάς. Αυτό συμβαίνει με κάθε νέο ενσαρκωμένο και μη θεό - αντάρτη στα εδώ πεδία ή στα άλλα, τα αόρατα... Διδασκαλίες όπως η "Βασιλεία των ουρανών μέσα σας", τα θαύματα, καθαρές μαγικές πράξεις, η συγχώρεση, το αγκάλιασμα της πόρνης και το κήρυγμα εσωτερικής αυτουπέρβασης μακρυά από τους τύπους φυσικά αναστάτωσαν το τότε κατεστημένο της πίστης στον Θεό. Οι συγκρούσεις μεταξύ των παλιών και των νέων θεών συμβαίνουν κάθε τόσο. Θέλησε να μας σώσει προκαλώντας την μεγαλύτερη εσωτερική επανάσταση που είναι καταρχήν ατομική υπόθεση, αλλά οι υποταγμένοι στον ψευδο-Πατέρα τον σταύρωσαν.....

1. Αν η αγάπη δεν είναι φιλοσοφία τότε τί ειναι;
2. Το πνεύμα των γραφών αν βγάλεις όλα τα παραμύθια που και εσύ αναφέρεις στο 3, είναι ακριβώς η φιλοσοφία της αγάπης, της οποίας ο Χριστός κατ'εξοχήν αποτελεί σύμβολο.
3. Αυτό είναι το γράμμα των γραφών, ο έντεχνα και με πολιτικές σκοπιμότητες δημιουργημένος μυθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
1. Αν η αγάπη δεν είναι φιλοσοφία τότε τί ειναι;
2. Το πνεύμα των γραφών αν βγάλεις όλα τα παραμύθια που και εσύ αναφέρεις στο 3, είναι ακριβώς η φιλοσοφία της αγάπης, της οποίας ο Χριστός κατ'εξοχήν αποτελεί σύμβολο.
3. Αυτό είναι το γράμμα των γραφών, ο έντεχνα και με πολιτικές σκοπιμότητες δημιουργημένος μυθος..

1. H αγάπη δεν είναι φιλοσοφία. Η Φιλοσοφία είναι αναζήτηση της αλήθειας, της γνώσης πρωταρχικά. Αγαπάς τον άνθρωπο όταν θες να του δώσεις τα όπλα της γνώσης. Οι Εκκλησίες δεν αγαπάνε τους ανθρώπους. 'Αλλο η Πίστη άλλο η Φιλοσοφία. Ο Φιλόσοφος αναζητά την αλήθεια, ο βαφτισμένος ''ορκισμένος'' πιστός, είτε χριστιανός είτε οποιασδήποτε άλλης πίστης πιστεύει ότι έχει οδηγηθεί με βεβαιότητα στην αλήθεια.
2. 'Οχι μόνο η αγάπη, αλλά και η γνώση είναι το πνεύμα των γραφών. Αυτό το πνεύμα αποκρύπτουν από τον κόσμο. Πιστεύουν ότι ο Χριστός ήταν ένας χαρωπός μελιστάλαχτος τύπος που ήξερε μόνο να φλυαρεί για αγάπη (εξ ιδίων κρίνουν τα αλλότρια όσοι τον επικαλούνται - συνήθως οι φαρισαίοι πιστοί του). Ακόμα ο Χριστός αποτελεί σύμβολο αγάπης - σε αυτό συμφωνούμε - αλλά όχι το μοναδικό ιστορικά. Δεν μπορούν να έχουν ''πατέντα'' κατοχυρωμένη οι Χριστιανοί μόνο την την αγάπη.
3. Όχι, αυτό είναι το πνεύμα των γραφών. Αυτή είναι η ιστορία. Τον έβγαλαν απ'τη μέση επειδή ανέτρεψε το νόμο της υποταγής ως άλλος Προμηθέας. Το γράμμα είναι ό,τι διαβάζετε στις γραφές χωρίς να κοιτάτε τί κρύβεται πίσω από τις λέξεις. Αυτό το πνεύμα των γραφών είναι που κυβερνά μέχρι τις μέρες μας τον κόσμο. Ο Χριστός δεν ήταν αρκετός για να μας απαλλάξει από την τυπολατρία φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
@ Ιφικράτης: τον Παύλο!!! Πώς και δεν τον κατέβασαν βίαια απ' το βήμα της Εκκλησίας του δήμου, είναι απορίας άξιον...@

Αν οι «όντως Έλληνες» φέρονταν προς τους ξένους, όπως «απορείς», σήμερα μάλλον θα ντρεπόταν κανείς να τους θεωρεί προγόνους του. Ή μήπως εδώ γίνεται κάποιο μπέρδεμα μεταξύ «Αρχαίων Ελλήνων» και «Νεοελλήνων» (έστω και «Δωδεκαθεϊστών»; Εν πάσει περιπτώσει πάντως, όταν οι Έλληνες πήραν την κατιούσα( αρχές 4ου πΧ αι.)…κατέβασαν από το «βήμα», το Σωκράτη!

@ Ιφικράτης: … Ο Ιησούς ΥΠΗΡΞΕ και έζησε και έδρασε ως ένας εβραίος Ραββίνος & Πολιτικός. Αλλά προφανώς, ποτέ δεν σταυρώθηκε. Έτσι βόλευε όμως, να γράψουν οι Ευαγγελιστές.@

Εδώ ο λόγος γίνεται «γόρδιο κουβάρι»! Οι πλέον άσπονδοι εχθροί του Ι.Χ. υπήρξαν (και είναι), όσοι λένε ότι «δεν υπήρξε». Εδώ γίνεται μεν παραδοχή της ιστορικότητάς Του, αλλά, ως «ένας εβραίος Ρ & Π», που «προφανώς, ποτέ δε σταυρώθηκε». Δύο αυθαιρεσίες όμως μαζί, αγαπητέ Ιφικράτη, δε σημαίνει ότι μπορούν να συνθέσουν μία αλήθεια! Και σε τι «βόλευε» τους «Ευαγγελιστές», να γράψουν «έτσι»; «Απορίας άξιον», που μπορεί να φθάσει κανείς, από «αντιχριστικό μένος»!

@ @ Ιφικράτης: Και εδώ προφανώς έχουμε να κάνουμε με την βίαιη επιβολή του Ιουδαϊκού Πολιτισμού στον Ελληνικό Κόσμο...@

Φίλτατε Ιφικράτη, για «ιουδαϊκό πολιτισμό», ούτε οι ίδιοι οι Εβραίοι ποτέ διανοήθηκαν να ισχυριστούν! Μήπως κάπως έτσι (αυθαίρετα) αναφερόμαστε και για τον «Ελληνικό Κόσμο»;

@ Ιφικράτης:…[FONT=&quot] [/FONT]και ως Έλληνα πάνω απ' όλα. Πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Φυσικά και οι κρίνοντες κρίνονται, και τα δικά μου λόγια κάποιος άλλος εύλογα θα τα κρίνει, και καλώς θα κάνει._@

Πόθεν τεκμαίρεται η «ελληνικότητα» τινός, φίλε μου;

@Buggs :… Ο Θεος ειναι μέσα μας Αλέξανδρε. Κι αν θα γίνει τιμωρός των κακών, αυτοί θα είμαστε εμείς, οι τιμωροί των κακών. Κάτι μου λέει μάλιστα, ότι πριν να τους τιμωρήσουμε εμείς, τους κακους, δεν θα τους τιμωρήσει κανένας άλλος.@

!!! Μου θυμίζεις τον Ισαάκ το Σύριο, που έβλεπε να συγχωρούνται (στη Κρίση), ακόμη και τα δαιμόνια! Προφανώς, όταν ο Ι.Χ. μακάριζε τους «ειρηνοποιούς», είχε κατά νου Του ανθρώπους, με τέτοιες αντιλήψεις και θέσεις!

[FONT=&quot]@[/FONT][FONT=&quot]ale3andros ...η απορία μου είναι πως θα τιμωρήσεις κάποιον που σκότωσε 6 εκατομμύρια ανθρώπους π.χ. ... ή κάποιος που κρύβεται τόσο[/FONT] [FONT=&quot]καλά που δε θα τον πιάσεις ποτέ ή κάποιον που δε θα μάθεις ποτέ όσο ζεις τι έχει κάνει ή κάποιον που έχει[/FONT] [FONT=&quot]άφθονο χρήμα και δύναμη ή...[/FONT][FONT=&quot]@[/FONT]

[FONT=&quot]Κάποιον δηλαδή σαν τον «ανθρωποκτόνο διάβολο», Αλέξανδρε; Ποιος άλλως θα μπορούσε να σκοτώσει «[/FONT][FONT=&quot]6 εκατομμύρια ανθρώπους[/FONT][FONT=&quot]», φίλε μου;[/FONT]

[FONT=&quot]@ Άγγελος: [/FONT][FONT=&quot]Αν δεν υπηρχαν οι Έλληνες σημερα δεν θα υπηρχε χριστιανισμος......[/FONT][FONT=&quot]»[/FONT]

[FONT=&quot]Ίσως όμως και το αντίστροφο! Πάντως πράγματι, ο ΙΧ είπε «Ήρθε η ώρα να δοξασθεί ο Υιός του ανθρώπου», όταν τον πλησίασαν «τινές των Ελλήνων[1]»![/FONT]

[FONT=&quot]@ DrStrangelove:…[/FONT] [FONT=&quot]Θέλησε να μας σώσει προκαλώντας την μεγαλύτερη εσωτερική επανάσταση που είναι καταρχήν ατομική υπόθεση, αλλά οι υποταγμένοι στον ψευδο-Πατέρα τον σταύρωσαν[/FONT][FONT=&quot]…@[/FONT]

[FONT=&quot]Πράγματι! Λέει[2] (προς Γραμματείς και Φαρισαίους): «Σεις είστε εκ πατρός του διαβόλου και τας επιθυμίας του πατρός σας θέλετε να πράττητε…διότι είναι ψεύστης και ο πατήρ αυτού του ψεύδους»…[/FONT]
[1] Ιωάν. Ιβ΄, 20-23 τ.σ.

[2] Ιωάνν. Η΄, 44 τ.σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
1. H αγάπη δεν είναι φιλοσοφία. Η Φιλοσοφία είναι αναζήτηση της αλήθειας....

Δεν θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερο παράδειγμα του γιατί και κυρίως πώς, το μύνημα του Χρστιστιανισμού διαστρευλώθηκε.

Η αγάπη εχει σαν αποτέλεσμα την έκφραση της αλήθειας. Κι αυτό είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία. Η κακία έχει σαν εκφραστή της το ψέμα την έχθρα, το φόβο, την συστηματική άγνοια, το σκοταδισμό ...


2. ......Πιστεύουν ότι ο Χριστός ήταν ένας χαρωπός μελιστάλαχτος τύπος που ήξερε μόνο να φλυαρεί (sic) για αγάπη ......... Ακόμα ο Χριστός αποτελεί σύμβολο αγάπης - σε αυτό συμφωνούμε - ........
Αλλα ήταν φλύαρος σωστά; Τι εντεχνη υποβάθμιση του ρόλου της αγάπης, με μια φαινομενικα αθώα λεξουλα. Αν μίλαγε για πόλεμο θα αγόρευε ; Ή μήπως τότε θα δίδασκε;


3. Όχι, αυτό είναι το πνεύμα των γραφών. Αυτή είναι η ιστορία. Τον έβγαλαν απ'τη μέση επειδή ανέτρεψε το νόμο της υποταγής ως άλλος Προμηθέας. Το γράμμα είναι ό,τι διαβάζετε στις γραφές χωρίς να κοιτάτε τί κρύβεται πίσω από τις λέξεις. Αυτό το πνεύμα των γραφών είναι που κυβερνά μέχρι τις μέρες μας τον κόσμο. Ο Χριστός δεν ήταν αρκετός για να μας απαλλάξει από την τυπολατρία φαίνεται
Η ιστορία, ότι τον έβγαλαν απο τη μέση κλπ κλπ, είναι το παραμύθι, και είναι γραμμένο ξεκαθαρώτατα. Πίσω απο τις λέξεις είναι αυτά που δεν είναι σαφώς διατυπωμένα.

!!! Μου θυμίζεις τον Ισαάκ το Σύριο, που έβλεπε να συγχωρούνται (στη Κρίση), ακόμη και τα δαιμόνια! Προφανώς, όταν ο Ι.Χ. μακάριζε τους «ειρηνοποιούς», είχε κατά νου Του ανθρώπους, με τέτοιες αντιλήψεις και θέσεις!

Το πώς θα έρθει η ειρήνη ειναι ενα άλλο ζητημα. Δεν είπα πουθενα, ούτε καν υποννόησα, ότι βλέπω να συγχωρούνται οι κακοί πόσο μάλλον τα δαιμόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
@Νωεύς:
[FONT=&quot]Κάποιον δηλαδή σαν τον «ανθρωποκτόνο διάβολο», Αλέξανδρε; Ποιος άλλως θα μπορούσε να σκοτώσει «[/FONT][FONT=&quot]6 εκατομμύρια ανθρώπους[/FONT][FONT=&quot]», φίλε μου;[/FONT]

...Νωεύς... Ο Χίτλερ ας πούμε σκότωσε περίπου 6 εκατομμύρια εβραίων μόνο. Να μην πούμε για τα υπόλοιπα έθνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
@Νωεύς: ...Νωεύς... Ο Χίτλερ ας πούμε σκότωσε περίπου 6 εκατομμύρια εβραίων μόνο. Να μην πούμε για τα υπόλοιπα έθνη.

Ο Χιτλερ αυτοκτόνησε. Αρα τιμωρήθηκε. (όσον αφορά το λόγο που το ανέφερες, δηλαδή πως τιμωρείται κάποιος που κλπ, σε προηγούμενο ποστ σου). Το μυστικο της επιτυχίας μας σαν είδος θα είναι οι διάφοροι Χιτλερ, σε κάθε επίπεδο, να τιμωρούνται πριν σκοτώσουν πόσα εκ. κόσμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top