Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Πιασάρικη θεωρία στα πλαίσια της λογοτεχνίας φαντασίας και μυστηρίου σχολής Νταν Μπράουν..
Μόνο που εικόνες του Χριστού υπήρχαν τουλάχιστον 1000 χρόνια πριν τον ντα Βίντσι και δεν βλέπουμε κάτι ριζικά διαφορετικό από την εικόνα που επικρατεί σήμερα στην τέχνη


350μχ-400μχ

410μχ
Αμα δεν ξες να διαβαζεις δεν φταιω εγω. Ειπα προυπήρχε. Ο πινακας που εγινε διασημος ειναι δικος του και προφανως ταιριαζει στην περιγραφη του Κεσαρ και απο εκει ειναι βασισμένες πολλες απεικονίσεις στα μιντια.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αμα δεν ξες να διαβαζεις δεν φταιω εγω. Ειπα προυπήρχε. Ο πινακας που εγινε διασημος ειναι δικος του και προφανως ταιριαζει στην περιγραφη του Κεσαρ και απο εκει ειναι βασισμένες πολλες απεικονίσεις στα μιντια.
Είπες η εικόνα που επικρατεί.
Η εικόνα του ντα Βίντσι όπως λες που ακριβώς επικρατεί. Στην ορθόδοξη, καθολική, κοπτική αγιογραφία, στο Χόλιγουντ? Στην ζωγραφική?

Πριν τον ντα Βίντσι ζωγράφιζαν τελείως διαφορετικά τον Χριστό?
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Είπες η εικόνα που επικρατεί.
Η εικόνα του ντα Βίντσι όπως λες που ακριβώς επικρατεί. Στην ορθόδοξη, καθολική, κοπτική αγιογραφία, στο Χόλιγουντ? Στην ζωγραφική?

Πριν τον ντα Βίντσι ζωγράφιζαν τελείως διαφορετικά τον Χριστό?
Τωρα θα παιζουμε την κολοκυθια. Απαντησα για τα μιντια οπως ηταν το αρχικο κοουτ. Αυτος ο πινακας ειναι πασιγνωστος, οι αρχικοι οχι το ίδιο. Ουτε ειπα οτι ηταν η μερα με τη νυχτα, ομως το προτυπο ομορφια της Αναγέννησης ηταν αυτο, προφανως και θα ειχε επηρεαστεί από τα πρότυπα της εποχης (και του στενού του κύκλου ακα ο Κεσαρ που είναι σίγουρο ότι είχαν στενή σχέση και θεωρούταν πολύ όμορφος) και οχι μονο απο αγιογραφίες που μπορεί και να μην είχε καν πρόσβαση. Που να πιάσουμε και τον Μικελάντζελο δηλαδή και όλα τα θεολογικά του έργα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
δεν ξέρω τι λένε όλοι αυτοί που πέρασαν και όλα αυτά τα αρχαία κείμενα.
έχω εναποθέσει τις τελευταίες μου ελπίδες στην επιστήμη.
Και σ' αυτό δίκιο έχεις, γίνεσαι αυτό που εμπιστεύεσαι. Αν εμπιστευθείς τους παπάδες κάποια στιγμή θα μοιάζεις με παπάς, ενώ αν εμπιστευθείς την επιστήμη δεν αποκλείεται να γίνεις μια μέρα ένα μάχιμο ρομπότ. :bot:

Στην καλή εκδοχή της - όχι την χειραγωγούμενη - η επιστήμη θα σου δώσει το μπλε-χάπι της ευτυχίας και πολλά καλά video games για να κάθεσαι σπίτι σου. Θα δώσει ψηφιακό νόμισμα για να μην κλέβουν τις γιαγιάδες στα ΑΤΜ. Θα σώσει και το κορμί σου όταν κινδυνεύει, έναντι κάποιου ανταλλάγματος φυσικά (το τσάμπα πέθανε) και θα σε ανακουφίζει από το γήρας μέχρι να τα τινάξεις εκεί γύρω στα 70, μόλις βγει η σύνταξη. :P

Φυσικά πάνω απ' όλα, θα σώσει τον πλανήτη απ' την κλιματική αλλαγή που προκάλεσε. :D
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Ο Βιργίλιος συγγραφέας της Αινειάδας (που αμφισβητείται) ήταν αρχαίος Ρωμαίος ποιητής κι έζησε το 70-19 π.Χ.. Στο έργο του Σικελίδες Μούσαι γράφει: «Εκείνος (ο αναμενόμενος) θα γίνει κοινωνός της ζωής των θεών, και θα τον δουν και εκείνοι, και θα κυβερνήσει την οικουμένη η οποία θα ειρηνεύσει δια των αρετών του πατρός. Αγαλλιά το σύμπαν για τον αιώνα που πλησιάζει. Είθε, ώ παί, να διατηρήσω τόσο μέρος από την προχωρημένη μου ζωή και τόσο πνεύμα, που να είναι αρκετό για να υμνήσω τα κατορθώματα σου.»
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,968 μηνύματα.
Και σ' αυτό δίκιο έχεις, γίνεσαι αυτό που εμπιστεύεσαι. Αν εμπιστευθείς τους παπάδες κάποια στιγμή θα μοιάζεις με παπάς, ενώ αν εμπιστευθείς την επιστήμη δεν αποκλείεται να γίνεις μια μέρα ένα μάχιμο ρομπότ. :bot:

Στην καλή εκδοχή της - όχι την χειραγωγούμενη - η επιστήμη θα σου δώσει το μπλε-χάπι της ευτυχίας και πολλά καλά video games για να κάθεσαι σπίτι σου. Θα δώσει ψηφιακό νόμισμα για να μην κλέβουν τις γιαγιάδες στα ΑΤΜ. Θα σώσει και το κορμί σου όταν κινδυνεύει, έναντι κάποιου ανταλλάγματος φυσικά (το τσάμπα πέθανε) και θα σε ανακουφίζει από το γήρας μέχρι να τα τινάξεις εκεί γύρω στα 70, μόλις βγει η σύνταξη. :P

Φυσικά πάνω απ' όλα, θα σώσει τον πλανήτη απ' την κλιματική αλλαγή που προκάλεσε. :D

το ότι μετά απ' όσα έχω περάσει και είμαι ζωντανός ακόμα, εδώ, και τα λέμε το οφείλω στην επιστήμη και την ιατρική και σε δυο ανθρώπους με με νοιάζονται.

κατα τα άλλα, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι περιμένω μια απάντηση για το μυστήριο της ζωής και του σύμπαντος από την επιστήμη, και όχι τίποτα σαμάνους και παπάδες σε ψυχωτικό παραλήρημα. been there, done that.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
το ότι μετά απ' όσα έχω περάσει και είμαι ζωντανός ακόμα, εδώ, και τα λέμε το οφείλω στην επιστήμη και την ιατρική και σε δυο ανθρώπους με με νοιάζονται.

κατα τα άλλα, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι περιμένω μια απάντηση για το μυστήριο της ζωής και του σύμπαντος από την επιστήμη, και όχι τίποτα σαμάνους και παπάδες σε ψυχωτικό παραλήρημα. been there, done that.
δεν νομίζω ότι υπάρχει ένθεος που είναι αρνητής της επιστήμης, τουλάχιστον ορθόδοξος, αφού θα αναιρούσε τόσους άλλους. π.χ. τον άγιο Λουκά τον Ιατρό, μέγα χειρούργο, διωγμένος στις φυλακές επί κομμουνιστικού καθεστώτος και εν τέλει τιμώμενος με το βραβείο Στάλιν για την προσφορά του στον Β' παγκόσμιο πόλεμο.

πολλά τέτοια παραδείγματα, κανείς όμως παπάς σε ψυχωτικό παραλήρημα, έτσι όπως το λες, δεν μπορεί να απαντήσει σε κάτι, ούτως ή άλλως.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,968 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι υπάρχει ένθεος που είναι αρνητής της επιστήμης, τουλάχιστον ορθόδοξος, αφού θα αναιρούσε τόσους άλλους. π.χ. τον άγιο Λουκά τον Ιατρό, μέγα χειρούργο, διωγμένος στις φυλακές επί κομμουνιστικού καθεστώτος και εν τέλει τιμώμενος με το βραβείο Στάλιν για την προσφορά του στον Β' παγκόσμιο πόλεμο.

πολλά τέτοια παραδείγματα, κανείς όμως παπάς σε ψυχωτικό παραλήρημα, έτσι όπως το λες, δεν μπορεί να απαντήσει σε κάτι, ούτως ή άλλως.

όταν οι ένθεοι (και αναφέρομαι κυρίως στους θρήσκους και στον κλήρο) κάτσουν στα αυγά τους και δεν παπατζιλικώνουν τον κόσμο, ακόμα και ως βάρος στον κρατικό προϋπολογισμό, το ξανασυζητάμε.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

"But hey! If Jesus is saving people I wouldn't stand in his way. I always wanted to be saved." :hehe:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top