Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Από την άλλη,δεν είναι εξαιρετικά κοντόφθαλμο να αποκτάς προσόντα που "δεν εκτιμούνται"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι στο χέρι σου να κάνεις τα προσόντα σου ανταγωνιστικά και δελεαστικά ακόμη και στην Ελλάδα. Η λογική "πάμε εξωτερικό" την βρίσκω λίγο φλου από την στιγμή που έχουμε άγνοια για το φορολογικό/ εργασιακό πλαίσιο (για να δούμε αν μας αρέσει ή όχι) αλλά και για την νοοτροπία του λαού. Εδώ κάθε μέρα διαπιστώνουμε νέα συμπεριφορά από Έλληνα, που υποτίθεται ότι τον ζούμε καθημερινά. Βέβαια εξαρτάται και τι είδους σπουδές μιλάμε. Αλλά σε κάθε χώρα υπάρχουν "κενά" στον χώρο εργασίας, αλλιώς δεν θα υπήρχε η λέξη unemployment. :P Mε νέα όπως απόλυση 250.000 δημοσίων υπαλλήλων από το UK δεν με βρίσκω αισιόδοξο ότι θα περάσω καλύτερα στα μουσκεμένα σοκάκια του Leeds..σε μια ποντικότρυπα με 10ήμερο ενοίκιο-δόντι. Γιατί προσωπικά θα γούσταρα να μείνω σε φυσιολογικό σπίτι (τύπου μεζονέτα) στα περίχωρα του Λονδίνου...στα οποία μένουν τσεπάτοι. Στην χώρα μου μένω σε σπίτι και όχι σε στάβλο. Γιατί να πάω να μείνω σε ενοικιαζόμενο δώμα και να θεωρούμαι μετανάστης του φτωχού νότου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στην χώρα μου μένω σε σπίτι και όχι σε στάβλο.
Εσύ το πληρώνεις το σπίτι, μανάρι μου; Με δικά σου λεφτά;
Άρχισε να βγάζεις τόσα στην ΕΛΛΑΔΑ ώστε να συντηρείς δική σου μεζονέτα και μετά έλα και ξαναπές τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τώρα στα 17 μου όχι.

Αν αργότερα δω ότι «δεν έχω στον ήλιο μοίρα» τότε ναι, θα έφευγα αλλά με βαριά καρδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexMaster

Νεοφερμένος

Ο AlexMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αν και προσωπικά είναι νωρίς να μιλήσω για μένα,πιστεύω πως αν δεν είχα τίποτα στην Ελλάδα και μου δινόταν η ευκαιρία για εξωτερικό δεν θα το σκεφτόμουν (όσο αφορά εμένα)..Θα το σκεφτόμουν από την άποψη ότι αλλάζει ο τρόπος ζωής,είσαι μακριά από τα δικά σου άτομα..αυτά κυρίως..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
"Θα πάω σε άλλη χώρα και θα είμαι πάντα μεταναστης, η πατρίδα μου θα είναι μακριά και μπλα μπλα μπλα"
Όταν πας σε άλλη χώρα τις περισσότερες φορές καταλήγεις να αγαπάς τον τόπο που κατοικείς. Εγώ έχω αγαπήσει την χώρα που ζω τώρα και δεν την αλλάζω με τίποτα. Αν θέλεις να είσαι μόνιμα μετανάστης τότε γίνε σαν μερικούς που δεν μαθαίνουν την γλώσσα, δεν συμμετέχουν στα πολιτισμικα δρώμενα της χώρας στην οποία κατοικούν και κατά κάποιο τρόπο αρνούνται να γίνουν μέλη στην νέα τους κοινωνία. Δεν έχει σημασία αν θα πάρεις την υπηκοότητα για να μη νιώθεις μετανάστης... σημασία έχει να γίνεις integrated στην κοινωνία και στην κουλτούρα της χώρας αυτής.

Ποιός είπε ότι οι μετανάστες είναι πάντα φτωχοί και ζουν σε στάβλους; Εγώ ζω στην καρδιά της πόλης, πληρώνω ένα χιλιάρικο νοίκι και έχω θέρμανση ανοιχτή 24 ώρες το 24ωρο, το ίδιο και ζεστό νερό. Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι ποτέ να είχα θέρμανση ανοιχτή επι 24ωρου βάσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Χιλιαρικο νοικι...Που μενεις στο Τοκυο???
Καλως η κακως η Ελλαδα δεν προσφερει ευκαιριες σε ορισμενους τομεις. Πχ. η ερευνα ειναι σχεδον ανυπαρκτη...Αναγκαστικα οποιος θελει να ασχοληθει με αυτο πρεπει να παει στο εξωτερικο...
Η Ελλαδα διωχνει απο μονη της τα παιδια της..
Και οπως ειπε και η Ceres Victoria εαν θες να νοιωθεις μεταναστης θα νοιωθεις μεταναστης...ακομα και στην ιδια σου την πατριδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να φύγω γιατί πιστεύω ότι θα μου ήταν δύσκολο να ζήσω σε μια χώρα με τελείως διαφορετική νοοτροπία από αυτή με την οποία έχω μεγαλώσει...ωστόσο το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσει και το σκέφτομαι...σημασία έχει να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη και αν γίνει καλύτερη στο εξωτερικό τότε θα το έκανα...αλλά αυτή τη στιγμή μιλάμε απλά...όταν έρθει εκείνη η ώρα θα φανεί η αλήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
100% ναί,με την πρώτη ευκαιρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexMaster

Νεοφερμένος

Ο AlexMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ ζω στην καρδιά της πόλης, πληρώνω ένα χιλιάρικο νοίκι και έχω θέρμανση ανοιχτή 24 ώρες το 24ωρο, το ίδιο και ζεστό νερό. Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι ποτέ να είχα θέρμανση ανοιχτή επι 24ωρου βάσεως.

Ένα χιλιάρικο νοίκι???Τι φάση?Που ζεις? :P
Το θέμα είναι δουλεύεις και τα πληρώνεις?Γιατί λογικά θα πρέπει να είσαι σε θέμα εργασίας πάρα πολύ καλά για να δίνεις τόσα σε νοίκι και φαντάζομαι άλλα τόσα (σχεδόν) για να βγάζεις το μήνα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ένα χιλιάρικο νοίκι???Τι φάση?Που ζεις? :P
Το θέμα είναι δουλεύεις και τα πληρώνεις?Γιατί λογικά θα πρέπει να είσαι σε θέμα εργασίας πάρα πολύ καλά για να δίνεις τόσα σε νοίκι και φαντάζομαι άλλα τόσα (σχεδόν) για να βγάζεις το μήνα σου!
Δεν ανέφερε το νόμισμα. :P Γύρω στα 720€ πρέπει να είναι το νοίκι της, for your information.


Σε αυτό που είπε η Ceres να επισημάνω ότι και σε εμένα ισχύει το ίδιο: πολύ πολύ περισσότερο μου αρέσει το μέρος που είμαι τώρα, παρά η Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ένα χιλιάρικο νοίκι???Τι φάση?Που ζεις? :P
Το θέμα είναι δουλεύεις και τα πληρώνεις?Γιατί λογικά θα πρέπει να είσαι σε θέμα εργασίας πάρα πολύ καλά για να δίνεις τόσα σε νοίκι και φαντάζομαι άλλα τόσα (σχεδόν) για να βγάζεις το μήνα σου!

μπα, ακόμα και όταν έκανα ότι να 'ναι δουλειές, δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να πληρώνω το νοίκι. Τώρα δεν δουλεύω, αλλά πληρώνομαι από την σχολή και δεν έχω πρόβλημα με το νοίκι. Για να απαντήσω και στην απορία σου... δεν είμαι καλά σε θέμα εργασίας... αν ήμουν, δεν θα πλήρωνα νοίκι, αλλά θα έμενα στην δική μου μονοκατοικία :P Για να λύσω και μερικές ακόμα απορίες, τα 2000 ευρώ είναι λίγα σε σχέση με τους μισθούς εδώ.

Δεν ανέφερε το νόμισμα. :P Γύρω στα 720€ πρέπει να είναι το νοίκι της, for your information.

:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
Με 1.39 το μέτρησες; :P Ανέβηκε πάλι το ευρώ; :hmm:


Σε αυτό που είπε η Ceres να επισημάνω ότι και σε εμένα ισχύει το ίδιο: πολύ πολύ περισσότερο μου αρέσει το μέρος που είμαι τώρα, παρά η Αθήνα.

:D:D:D:D:D
έχουν περάσει 2.5 χρόνια από την τελευταία φορά που κατέβηκα Ελλάδα... θα περάσουν άλλα τόσα μέχρι να κατέβω ξανά :lol: Δεν με τραβάει ο τόπος. Προτιμώ να πάω για διακοπές αυστραλία ή χονολουλου παρά Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexMaster

Νεοφερμένος

Ο AlexMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Με καλύψατε και οι 2 πάντως!!εεεεεεεε Ceres πάρε με μαζί σου!!χαχαχα μπας και δούμε άσπρη μέρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markosk

Νεοφερμένος

Ο markosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

AlexMaster

Νεοφερμένος

Ο AlexMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καθόλου αισιόδοξο μπορώ να πω..χαχαχα αλλά τι να κάνουμε..πλέον ήμαστε στα χέρια αλλονών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Την άφησα ήδη αφού μετά από αίτηση μου φέτος το καλοκαίρι θα μείνω πάνω για να δουλέψω σε κατασκευαστική εταιρία.
Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει ή κατά πόσο θέλει μεγάλα κάκαλα για να αφήσεις τη χώρα σου και να πας αλλού αλλά ώρες ώρες είναι μονόδρομος. Όταν πρέπει να ζήσεις πρέπει να κόψεις το κεφάλι σου και να βρεις τρόπο να το καταφέρεις.

Υ.Γ Μένω Αγγλία και σπουδάζω πολιτικός μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σοβαρή σχέση δεν θα θυσίαζα με τίποτα για καριέρα...και σε άλλη πόλη της Ελλάδας να ήταν, δεν θα πήγαινα. Τώρα αν ήταν για ένα χρόνο πχ και μετά εξασφάλιζα μονιμότητα κοντά στην περιοχή κατοικίας μου, ίσως το σκεφτόμουν. Επίσης αν η σχέση μου δεν είχε καλή δουλειά και ήταν πρόθυμος να με ακολουθήσει, μάλλον θα πήγαιναμε.
Αν ήμουν μόνη μου, πάλι θα δυσκολευόμουν να φύγω, εκτός και αν πήγαινα μαζί με κάποιο φίλο ή την οικογένειά μου. Μόνο σε μια χώρα θα μπορούσα άνετα να πάω, μιας και ξέρω την γλώσσα, τους νόμους, τον τρόπο ζωής και γενικά πιστευω θα μπορούσα να προσαρμοστώ πολύ καλά. Βέβαια η Αμερική τώρα δεν τα πάει και πολύ καλά στην οικονομία της, οπότε η αμέσως επόμενη επιλογή είναι ο Καναδάς.
Πιστευω ότι το φαγητό θα μου έλειπε πιό πολύ...α, και το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Το σκέφτομαι πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό, και σε λίγο θα αρχίσω να στέλνω βιογραφικά. Δυστυχώς δεν υπάρχει μέλλον εδώ, αφού καθημερινά βουλιάζουμε όλο και περισσότερο στο βούρκο που μας έσπρωξαν.
Δύσκολη απόφαση, αλλά τα όνειρα δεν πρέπει να τα αφήσουμε να σβήσουν στην πάροδο του χρόνου έτσι άδοξα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ναι, αυτό θα γίνει βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vvv#

Νεοφερμένος

Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγω το εχω ηδη στο μυαλο μου και δεν το χω επειδη εχουμε κριση και δεν υπαρχουν δουλειες αλλα οτι ειναι μια διαφορετικη εμπειρια να πας καπου αλλου να ταξιδεψεις να γνωρισεις αλλους πολιτισμους κτλ.
Βαριεμαι πολυ ευκολα θελω extreme πραγματα να κανω για να μην βαριεμαι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top