Φυσική vs Μαθηματικά

Φυσική VS Μαθηματικά

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 288)
  • Φυσική

    Ψήφοι: 127 44.1%
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 161 55.9%

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μαθηματικά ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και λέω Φυσική και όχι Μαθηματικά διότι ο Φυσικός είναι ταυτόχρονα Μαθηματικός ενώ το αντίστροφο δεν ισχύει [ούτε στον ίδιο βαθμό ούτε σε κανένα!

οπως ο μαθηματικος δεν ξερει φυσικη στερεας καταστασης ετσι ο φυσικος δεν ξερει modular forms...Δεν μπορουν ολοι να τα ξερουν ολα αλλα εχουν μεγαλο overlap.

Προς το παρων η φυσικη χρησημοποιει ορισμενους αλλα οχι ολους απο τους τομεις των μαθηματικων, πραγμα που οσο παει και αλαζει βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AiQuan

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σωστός. Βέβαια η ύλη της Φυσικής που αγνοεί ο Μαθηματικός με την ύλη Μαθηματικών που αγνοεί ο Φυσικός είναι τεράστια οπότε κατά προσέγγιση (γιατί μόνο κατά προσέγγιση μπορούμε να περιγράψουμε την φύση) ισχύει ότι είπα παραπάνω. Πάντως, αν το καλοσκεφτείς, αυτό που λες έχει να κάνει με τον Μαθηματικό/Φυσικό ως επιστήμονα και όχι με την επιστήμη καθ'εαυτή. Δηλαδή, το να διδαχθεί Φυσική κάποιος Μαθηματικός είναι θέμα πολιτικής του τμήματος που σπούδασε, ενώ η μελέτη των Μαθηματικών από τη Φυσική είναι αναγκαία συνθήκη...

Για αυτό θα ήταν καλύτερο αν το θέμα της συζήτησης είχε να κάνει με τη σύγκριση των τμημάτων Φυσικής και Μαθηματικών ή με τους αντίστοιχους επιστήμονες και όχι με τις επιστήμες...

Πάντως, αν θέλεις να το θέσω διαφορετικά, πιο εύκολα παρακολουθεί Φυσικός θέμα Μαθηματικών, παρά
Μαθηματικός θέμα Φυσικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μην παίζετε κοκορομαχίες για το ποιανού η επιστήμη είναι η καλύτερη !

Θα συμφωνισω απολυτα! Οχι μονο ως προς το Μαθηματικα vs Φυσικη, αλλα για ολες τις επιστημες!
Ολα συνδεονται και αλληλοεξαρτονται! Χωρις μαθηματικα δεν θα υπηρχε πληροφορικη, χωρις πληροφορικη θα ητανε ανδυνατων να υπολογιστους σε λιγα δευτερολεπτα εκατομυρια πραξεις για να λυθουν προβληματα τοσο της φυσικης οσο και των μαθηματικων, χωρις την μαθηματικη αποδειξη της φυσικης η φυσικη εχει ουσιαστικη εφαρμογη, και χωρις την φυσικη δεν θα υπηρχε "μεταφραση" για τα μαθηματικα, οποτε δεν θα ειχαν κατι να μας προσφερουν.
Μονο η θεωριτικες επιστημες ισως να μπορουν να διαχωριστουν απο αυτο το κουβαρι, εχοντας ομως παλι το δικο τους, αλλα και παλι εξυπηρετουν εντελος διαφορετικο σκοπο και δεν μπορουν να συγκριθουν θετοντας καπια επιστημη σε πιο υψηλη θεση απο καποια αλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πάντως, αν θέλεις να το θέσω διαφορετικά, πιο εύκολα παρακολουθεί Φυσικός θέμα Μαθηματικών, παρά
Μαθηματικός θέμα Φυσικής...

Οχι και μπορω να στο επιβεβαιωσω εμπειρικα δεδομενου οτι εχω δουλεψει με φυσικους (και παροτι ειμαι μαθηματικος θεωρω τον εαυτο μου πολυ πιο κοντα στον φορμαλισμο της φυσικης). Τα καθαρα μαθηματικα ειναι δυστροπο πραγμα με το οποιο ενας φυσικος δεν ειναι εξοικειωμενος (και καλα κανει δηλαδη) και λεω δυστροπο οχι γιατι πρεπει να εισαι πιο "εξυπνος" η κατι τετοιο, καθε αλλο, αλλα γιατι ειναι πολυ ψηρικα πραγματα, πρεπει ολα να τα θεμελειωνεις και ακομα και το που θα μπει το συνεπαγεται εχει σημασια.

Ενας φυσικος μπορει απλα να χρησημοποιησει τεχνικες ολοκληροσης για να λυσει μια διαφορικη εξισωση η οποια εχει προκυψει. Ο μαθηματικος ΔΕΝ μπορει να το κανει αυτο, πρεπει να θεμελιωνει λεπτομερος τα παντα και να μην εχει πουθενα παρατυπιες.

Κλασικο παραδειγμα η επανακανονικοποιηση που αν ξερεις ειναι ενα συνολο κανονων για να διευθετεις απειρισμους που προκυπτουν σε εξισωσεις που αφορουν μετρησιμα αποτελεσματα (πχ μαζα του ηλεκτρονιου) η οποια αρχικα τουλαχιστον για οτυς μαθηματικους ηταν αναθεμα γιατι δεν ειχαν καταφερει να την μοντελοποιησουν με συνεπη και συνεκτικο τροπο.

Οι φυσικοι απο την αλλη απλα την χρησημοποιουσαν και εβγαζαν αποτελεσματα.

Ο μαθηματικος για να παρακολουθησει φυσικα πρεπει να μαθει λιγο θεωρια απλα, να μαθει τι σημαινει σε φυσικους ορους η εξισωση. Για παραδειγμα η γενικη σχετικοτητα ειναι η ριμανια γεωμετρια μονο που εκει που εχεις μια οποιαδηποτε μετρικη βαζεις μια που σχετιζεται με το φυσικο κοσμο.

Ο φυσικος για να παρακολουθησει μαθηματικα πρεπει να μαθει ολους αυτους τους περιεργους εκνευριστικους φορμαλισμους και τις λεπτομεριες.

be that as it may ο edwart witten ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερος μαθηματικος απο οτι φυσικος και ο roger penrose πολυ καλυτερος φυσικος απο οτι μαθηματικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
προς γκρεμος και πισω ρεμα :P αλλα ενταξει νομιζω μαθηματικα θα ψηφισω ως επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
προς γκρεμος και πισω ρεμα αλλα ενταξει νομιζω μαθηματικα θα ψηφισω ως επιστημη

Το εχω ξαναγραψει αλλα τα μαθηματικα δεν ειναι επιστημη, δεν κανουν προβλεψεις για τον φυσικο κοσμο.

Τα μαθηματικα ειναι η μελετη των σχεσεων των αλαγων των τοπων και των ποσοτητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου τα μαθηματικα ειναι το εργαλειο που χρησιμοποιουμε σε ολες τις θετικες επιστημες....

Δεν ψηφιζω γιατι μ αρεσουν κ τα 2 το ιδιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
η φυσική....γιατί έχει μεν μέσα μαθηματικά αλλά έχει και περισσότερες εφαρμογές στην καθημερινότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Παρότι δεν έχω ιδιαίτερα στενή επαφή ούτε με τα μαθηματικά ούτε με τη φυσική θα πω και εγώ τη γνώμη μου...Βασικά θεωρώ πολύ λάθος το να τα συγκρίνουμε είτε ως προς τη χρησιμότητά τους είτε ως προς την αξία τους είτε ως προς την πρακτική τους εφαρμογή κλπ.Είναι και τα δύο εξίσου σημαντικά και απαραίτητα στη ζωή μας...Ωστόσο αν θέλω να πω πιο μου αρέσει περισσότερο ποιο τραβάει εμένα σαν άνθρωπο τότε η απάντηση είναι τα μαθηματικά...Μου εξάπτουν την περιέργεια,με βάζουν σε εγρήγορση και δεν τα βαριέμαι ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diaryofdreams

Νεοφερμένος

Ο diaryofdreams αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Tα μαθηματικα ειναι μια "γλωσσα " που εχει εφευρεθει για να εξηγησει τα φυσικα φαινομενα , συνεπως ο μαθηματικος μαθαινει κατι που δεν ξερει γιατι και πως χρησιμοποιηται . Συνεπως υπαρχει αυτη η σχεση . αρα η φυσικη υπερκαλυπτει τα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Tα μαθηματικα ειναι μια "γλωσσα " που εχει εφευρεθει για να εξηγησει τα φυσικα φαινομενα

Αυτο ειναι γεγονος τα μαθηματικα προεκυψαν απο την αναγκη να εξηγησουμε και να ποσοτικοποιησουμε τον φυσικο κοσμο.

Αλλα εχουν ξεφυγει απο τον κοσμο πια, τα μαθηματικα μπορουν να περιγραψουν πραγματα που δεν υπαρχουν ουτε θα μπορουσαν να υπαρξουν στο φυσικο κοσμο.

Αντιστροφα υπαρχουν ακομα πραγματα στο φυσικο κοσμο που δεν εχουμε αναπτυξει τα καταληλα μαθηματικα για να τα περιγραψουμε.

Σκεψου το ως εξις, Ο φυσικος ειναι ο αρχιτεκτονας/πολιτικος μηχανικος του οποιου τα σχεδια θα απαιτησουν εργαλια για να κατασκευαστουν. Ο μαθηματικος ειναι ο Μηχανολογος Μηχανικος που θα κατασκευασει αυτα τα εργαλια. Και η κατασκευη εργαλειων καθεαυτη ειναι κατι απο μονη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ψηφιζω γιατι μ αρεσουν κ τα 2 το ιδιο

μια χαρα τα ειπε ο τυπας


"δεν ψηφίζω γιατί και τα δυο με αφήνουν εξίσου αδιάφορο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ενα ειναι τ σιγουρο..και τα δυο ειναι πολυ δυσκολα..προσωπικα προτιμω τη φυσικη αν κ για να τα πας καλα χρειαζεται ν ξερεις καλα μα8ηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Φυσική γιατί μπορώ να την οπτικοποιήσω μες το μυαλό μου ενώ τα μαθηματικά μου φαίνονται πολύ αφηρημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μαθηματικα,η φυσικα δεν ειναι παρα μοντελοποιηση φαινομενων για εμενα=μαθηματικα με κριση ταυτοτητας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Φυσικη...Γιατι δεν ειναι τοσο αφηρημενα οσο τα μαθηματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φυσική γιατί μπορώ να την οπτικοποιήσω μες το μυαλό μου ενώ τα μαθηματικά μου φαίνονται πολύ αφηρημένα.

πως ακριβως οπτικοποιεις μια επιφανεια με 4 διαστασεις στις οποιες τα υλικα σωματα ειναι ταυτοχρονα και κυματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πως ακριβως οπτικοποιεις μια επιφανεια με 4 διαστασεις στις οποιες τα υλικα σωματα ειναι ταυτοχρονα και κυματα?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top