Άγιοι Ανάργυροι: 39χρονος δολοφόνησε με μαχαίρι την 28χρονη σύντροφό του έξω από αστυνομικό τμήμα

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,130 μηνύματα.
Τι μας κάνει εντύπωση, ότι η ΝΔ βρήκε αφορμή ένα ακόμα λάθος της αστυνομίας να το γυρίσει σε uno reverse card "ναι αλλά όταν επεμβαίνουν οι αστυνομικοί είστε μα μου";
Προφανώς και θα το έκανε.
Δύο άκρα υπάρχουν όπως φαίνεται σύμφωνα και με την κυβέρνηση, και με την διοίκηση του σώματος.
Ή σε τρώω για ένα 20eu γιατί έτσι καύλωσα ή σε γράφω σταρχιδιαμ γιατί δεν θέλω να μπλέξω .

Η υπόθεση αυτή είναι απ' τις λίγες που καταφέρνει να έχει συγκεντρωμένα τόσα πράγματα που πάνε λάθος στο μπουρδελάκι μας.
Παρόλα αυτά, προφανώς ούτε αφορμή για να κουνηθεί ο Χρυσοχοϊδης θα αποτελέσει ούτε για να θεσπιστεί ο όρος.


Και μιας που το πήρε και το μάτι μου, τα περί ψυχικής υγείας, ας τα αφήσουμε στους ειδικούς της ψυχικής υγείας και στην υπεράσπιση του παπάρα που προφανώς και θα τα επικαλεστεί όταν έρθει η ώρα.
Ακαταλόγιστο και βρασμός, δεν φαίνεται (και από τη μη λήψη ουσιών όπως δείχνουν οι εξετάσεις του και από το διωγμό του από την ψυχιατρική κλινική). Ίσα ίσα προμελέτη και ήρεμη ψυχική κατάσταση φαίνεται (ακουλουθάς απ' το σπίτι, φτάνεις στο τμήμα και μετά αποπειράσαι και να αυτοτραυματιστείς για να το πουλήσεις καλύτερα).
Προφανώς το θύμα, προσπάθησε με όποια ψυχραιμία μπορούσε να έχει εκείνη τη στιγμή να θέσει κομψά το "είναι ένας ανασφαλής κτητικός μισογύνης παπάρας που τόσο καιρό δεν μπορεί να καταπιεί ότι χωρίσαμε και θέλει να μου κάνει κακό".
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Εννοούσα τους ιατρούς που τον παρακολουθούσαν πριν τη δολοφονία. Το ίδιο το θύμα δηλώνει ότι είχε σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα.
View attachment 131331
Ρε πουλακι μου σοβαρα τωρα..εσυ ακουσες κανενα γιατρο που τον παρακολουθουσε να μιλαει; Σοβαρα..νηπιο εισαι;Η κοπελα μπορει να λεει οτι θελει..να τα φουσκωνε για να τονισει την επικινδυνοτητα,.επισης τα ψυχολογικα προβληματα ηταν οτι ειχε εθισμους σε ναρκωτικα..και προβληματα απεξαρτησησ..αυτα νταν βασικα...ΑΥΤΑ ηταν απο οτι λενε...οπως και να εχει 100 φορες λεμε οτι τα ψυχολογικα προβληματα που οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουμε κατα βαση σε μεγαλυτερο ή μικροτερο βαθμο..ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ..δεν μπορεις να το καταννοησεις;

Κια θα το ξαναπω και θα τελειωσω εδω γιατι βαριεμαι
ΕΣΥ ΜΑΣ ΚΟΥΝΑΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΠΟΙ τα παρουσιαζουν οπως θελουν κλοιπες μπουρδες..εδω δεν περιμενες κανεναν ειδικο..κανεναν ψυχιατρο..εβγαλες συμπερασμα και μαλιστα ειχςς το θρασσος να επιριξεις ευθυνες στους παλιοτερους ψυχιατρους..που ξαναλεω δεν κλεινουν μεσα τον αλλον επειδη εχει προβληματα εθισμνου ή ναρκισισμου κλπ/
ΦΑΟΥΛ ΜΕΓΑ!
Δεν θα ασχοληθω αλλο..ΜΑΘΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ΤΙς @ ΣΟΥ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και μιας που το πήρε και το μάτι μου, τα περί ψυχικής υγείας, ας τα αφήσουμε στους ειδικούς της ψυχικής υγείας και στην υπεράσπιση του παπάρα που προφανώς και θα τα επικαλεστεί όταν έρθει η ώρα.
Ακαταλόγιστο και βρασμός, δεν φαίνεται (και από τη μη λήψη ουσιών όπως δείχνουν οι εξετάσεις του και από το διωγμό του από την ψυχιατρική κλινική). Ίσα ίσα προμελέτη και ήρεμη ψυχική κατάσταση φαίνεται (ακουλουθάς απ' το σπίτι, φτάνεις στο τμήμα και μετά αποπειράσαι και να αυτοτραυματιστείς για να το πουλήσεις καλύτερα).
Προφανώς το θύμα, προσπάθησε με όποια ψυχραιμία μπορούσε να έχει εκείνη τη στιγμή να θέσει κομψά το "είναι ένας ανασφαλής κτητικός μισογύνης παπάρας που τόσο καιρό δεν μπορεί να καταπιεί ότι χωρίσαμε και θέλει να μου κάνει κακό".
Ε..αη γεια σου.ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΞΗΓΩ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχτές κατηγόρησες έναν άνθρωπο (τον φύλακα) που δεν έφταιγε. Νομίζω πρέπει να του ζητήσεις συγνώμη.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΗΕ ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΣ.ΟΧΙ ΕΓΩ.
ΜΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και ποτε δεν κουνησα το δαχτυλο στους αλλους για αυτο.Εκφερω ανετα την αποψη μου και σαφως φταιει ΚΑΙ ο μαλακας που ηταν ετοιμος για απολιση επιορκος μπατσος.ΕΣΥ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΗΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΟΣΥΝΗ.ΕΓΩ [ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ/Γκεγκε;

Εγω ΑΝΕΤΑ ΕΚΦΕΡΩ ΑΠΟΨΗ..ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΙΑΤΡΙΚΗ.ΠΟΤΕ/Κια ποτε δνε χω πει περιμενετε την δικαοσυνη για να καταδικαστε πχ την πισμπιριγκου..δηλαδη τοσο βλαμενη δεν ειμαι,που μονο ενα βλητο θα ελεγε οτι περιμενετε την δικαοσυνη σε ακτι που ειναι τοσο οφθαλμοφανες/
Εσυ μας εγινες και ψυχιατρος τρομαρα σου..εκτος απο κουγιας.
Οποτε στη γωνιτσα σου .
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Ρε πουλακι μου σοβαρα τωρα..εσυ ακουσες κανενα γιατρο που τον παρακολουθουσε να μιλαει;
Οι ιατροί την πάρτυ τους θα κοιτάξουν να προστατευτούν και αυτοί και οι συνάδελφοί τους. Σε αντίθεση με τους αστυνομικούς έχουν ισχυρό συνδικαλιστικό όργανο και δεν τους αγγίζει τίποτα. Το αν ήταν ικανός να κυκλοφορεί έξω αποδείχθηκε. Δεν μπορεί να την πληρώνει ένας υπάλληλος τηλεφωνικού κέντρου και όχι οι ιατροί που τον παρακολουθούσαν χρόνια.

Η θέση της αστυνομίας:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Οι ιατροί την πάρτυ τους θα κοιτάξουν να προστατευτούν και αυτοί και οι συνάδελφοί τους. Σε αντίθεση με τους αστυνομικούς έχουν ισχυρό συνδικαλιστικό όργανο και δεν τους αγγίζει τίποτα. Το αν ήταν ικανός να κυκλοφορεί έξω αποδείχθηκε. Δεν μπορεί να την πληρώνει ένας υπάλληλος τηλεφωνικού κέντρου και όχι οι ιατροί που τον παρακολουθούσαν χρόνια.
ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΙ....ΟΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΑ
Γεια σου ακικε...γελαει και το παρδαλο κατσικι μαζι σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΙ....ΟΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΑ
Γεια σου ακικε...γελαει και το παρδαλο κατσικι μαζι σου.
Σε τέτοια περιστατικά οι περισσότεροι τρελοί είναι. Ο συγκεκριμένος ήταν και με την βούλα αφού είχε νοσηλευτεί σε ψυχιατρική κλινική.

Το ιατρικό ιστορικό του δεν το ξέρουμε και δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Το ότι τον θεωρώ τρελό δεν σημαίνει ότι θέλω να πάει στα μαλακά. Αλλά όχι να τον βγάλουμε φυσιολογικό για να μην πάει σε ψυχιατρείο. Αν σκοτώσει κάποιον συγκρατούμενό ποιος θα φταίει;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Σε τέτοια περιστατικά οι περισσότεροι τρελοί είναι. Ο συγκεκριμένος ήταν και με την βούλα αφού είχε νοσηλευτεί σε ψυχιατρική κλινική.

Το ιατρικό ιστορικό του δεν το ξέρουμε και δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Το ότι τον θεωρώ τρελό δεν σημαίνει ότι θέλω να πάει στα μαλακά. Αλλά όχι να τον βγάλουμε φυσιολογικό για να μην πάει σε ψυχιατρείο. Αν σκοτώσει κάποιον συγκρατούμενό ποιος θα φταίει;
Ελα Αλεκο;Ψυχιατρος ακικος εβγαλε γνωματευση. :whatever: :whatever: :whatever:
ΑΠΑΞΙΩΣΕ Ο ΜΕΓΑΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΑΚΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΑΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΙΖΕΙ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ
ΝΤΡΟΠΗ!

Κοιτα ακικε..ειναι τοσο τραγικη η περιπτωση που καταντας ιεροσυλος με τοις μαλακιες που λες.
ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΙΑ/.
ΚΑΜΙΑ ΛΕΜΕ.
ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΗΣΕ..οπως παντα..αντι να ασχοληθεις με την ΟΥΣΙΑ ασχολησε με μαλακιες για να τραβας την προσοχη μπας και νιωσεις καποιος.
Ε..μαντεψε.ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.
ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΣ .ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.
Απαξιω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Ακόμα να ζητήσεις συγνώμη από το φύλακα.
ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΠΑΣ ΚΑΛΑ; Εγω θα ξαναπω,..ναι..λεω την αποψη μου...αλλα ΟΧΙ ΣΕ ΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΟΥΝΗΣΑ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΩ ΜΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ,ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΣ.ΖΗΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ/.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΑΘΩΟς Η ΕΝΟΧΟς ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΔΙΚΑΣΗ.ΠΟΤΕ!Σε αντιθεση με εσενα.ΓΙΑΤΙ; ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
Εσυ ομως δεν θα ξανακουνησεις δαχτυλο..γιατι συνεχως μας ελεγες να μην βγαζουμε πορισματα πριν την δικαιοσυνη...γιατι εβγαλες και ακομα βγαζεις ψυχιατρικο πορισμα.Και καταργεις τους ψυχιατρους του στο δαφνη που εκαναν γνωματευση
ντραπηκε και η ντροπη μα τις @ που λες
Χαιρεται.
ΞΥΔΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Ο οποίος δεν έπρεπε καν να βρίσκεται στο σώμα όμως, μην ξεχνιόμαστε.
Εσύ ακούγοντας το ηχητικό πιστεύεις ότι προλάβαινε να επέμβει; Δηλαδή συμφωνείς με το απαράδεκτο 3;
ewqeqweqw.png


Το αν έπρεπε να βρίσκεται στο σώμα είναι άσχετο. Για μένα έπρεπε γιατί η απόφαση του δικαστηρίου δεν ήταν αμετάκλητη. Συμφωνώ με την εκπρόσωπο της αστυνομίας δηλαδή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία εαν ενας καταδικασμένος εγκληματίας διακινητής μεταναστών με ποινικό μητρώο είναι στο σώμα; :(
Για τον δικαστη ,νομικο και ψυχιατρο ακικο..ΟΧΙ,Και εβγαλε και συμπερασμα.Ο θυτης ειναι τρελος.,.σε αντιθεση με τους ψυχιατρους στο Δαφνη.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΑΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΕΠΙΣΤΗΜΕς ΛΕΜΕ ΝΑΙ;
Μην του αντιμιλατε.

ΑΚΙΚΕ ΕΙΣΑΙ Ο ΑΜΠΟΛΥΤΟΣ ΕΜΠΕΙΡΟΓΝΩΜΟΝΑς ΛΕΜΕ!!!!!!!! ΤΥΦΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΛΕΜΕ.ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΜΕ!


Ο ΜΕΓΑΣ ΑΚΙΚΟς ΕΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ Διαεσιμοτητα οταν εχιε καταδικαστει ή ειναι σε εκρεμοτητα.. ΟΠΒΣ ΟΡΤΙΖΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ...γυρναει στην δουλεια του.Σε αντιθεση με ολα τα αλλα επαγγελματα βεβαια.ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΚΡΕΜΟΥΝ ΔΙΚΕς ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ.ΕΞΑΙΡΗΤΑΙ Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΑΤ.
ΜΗΝ ΑΝΤΙΜΙΛΑΤΕ ΣΤΟΝ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΑΚΙΚΟ
ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ!!!!!!!!!!

:whatever: :whatever: :whatever: :whatever:
ΑΚΙΚΟΣ.
ΕΓΓΥΗΣΗ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία εαν ενας καταδικασμένος εγκληματίας διακινητής μεταναστών με ποινικό μητρώο είναι στο σώμα; :(
Το ότι ήταν μη αμετάκλητα καταδικασμένος εγκληματίας διακινητής μεταναστών με ποινικό μητρώο δεν σημαίνει ότι άφησε το θύμα να το σκοτώσουν. Είναι άσχετα μεταξύ τους ζητήματα. Αν αθωωθεί για το άλλο ζήτημα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο θα ζητήσει αποζημίωση και το ελληνικό κράτος θα του έχει καταστρέψει την καριέρα του (αξία ανεκτίμητη).

Σου κάνω το ίδια ερώτηση με την @Kate1914. Ακούγοντας το ηχητικό πιστεύεις ότι προλάβαινε να επέμβει; Αυτή ειναι η ουσία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Το πιο ψυχοπλακωτικό είναι που βλέπεις στο προφίλ του θύματος να λέει πόσο ωραία περνάει μαζί του και όλα όσα έκαναν μαζί. Και από κάτω σχόλια ανθρώπων να τους εύχονται τα καλλίτερα. Που να ήξεραν όλοι τι θα ακολουθούσε. Το χειρότερο είναι πως όλο αυτό μπορούσε άνετα να είχε αποφευχθεί. Αν έβλεπε κάποιος το προφίλ τους πριν το έγκλημα θα τους είχε σαν ιδεατό ζευγάρι.

Άλλη μια μέρα ντροπής για την χώρα...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Ας κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα εγώ...
Άνθρωποι έχασαν την δουλειά τους μετά απο αυτό. Και ως συνήθως η μάζα σκέφτεται :
"Καλά να πάθουν οι μαλάκες, είναι δυνατόν να πράττουν έτσι ; Πρέπει να ξυλωθούν απο τις θέσεις τους".

Και όλοι νιώθουν χαρούμενοι και ευτυχισμένοι γιατί αποδόθηκε δικαιοσύνη και απομακρύνθηκαν οι ανίκανοι εξασφαλίζοντας οτι κάτι παρόμοιο δεν θα συμβεί ποτέ....ΣΩΣΤΑ ;

ΛΑΘΟΣ.
Για ακόμα μια φορά η αντιμετώπιση είναι του κώλου και η προσοχή εστιάζεται στο δέντρο και όχι στο δάσος.

Με το να απολύσεις απλώς κόσμο, δεν αλλάζεις ΤΙΠΟΤΑ.
Ίσα ίσα τιμωρείς το άτομο επειδή απλώς είχε την ατυχία το περιστατικό να γίνει στην βάρδια του.
Και αυτό γιατί ; Γιατί απλούστα είναι πιο εύκολο να τα ρίξεις όλα σε μερικούς ανθρώπους απο το να παραδεχθούν οι αρμόδιοι οτι το σύστημα είναι προβληματικό. Για να μην παραδεχθεί η αστυνομία στην ουσία και εν γένει η κυβέρνηση δηλαδή οτι χρειάζονται αλλαγές στην εκπαίδευση, και οτι χρειάζεται αλλαγή κουλτούρας και νοοτροπίας ριζικά όπως ανέφερεσα και σε προηγούμενο μήνυμα. Γιατί ως συνήθως αυτό ξεβολεύει ορισμένους και ταράσσει το κατεστημένο.

Δηλαδή με την απομάκρυνση τους θα νιώσει περισσότερη ασφάλεια μια γυναίκα ; Δεν πρέπει να νιώσει περισσότερη ασφάλεια, γιατί εγγυώμαι100% οτι η επόμενη γυναίκα σε ανάγκη θα έχει ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση και κατάληξη. Και ο λόγος είναι οτι όταν όλοι λειτουργούν έτσι. Το να βάλεις τον "άτυχο" στην φυλακή δεν αλλάζει τίποτα απολύτως. Θα μου πείτε που το στηρίζεις αυτό ; Συνεχίστε να διαβάζετε...

Σε περιστατικό πριν καμιά δεκαετία μια ξαδέλφη μου είχε καλέσει την αστυνομία και είχε ζητήσει ένα περιπολικό να πάει στο σπίτι της να ελέγξει την περιοχή γιατί είχε ακούσει θορύβους και ΦΟΒΟΤΑΝ. Το κέντρο της είχε πει πάνω κάτω παρόμοιες αρλούμπες του τύπου πως εφόσον δεν βλέπει επιβεβαιωμένη απειλή δεν μπορεί να σταλθεί χωρίς λόγο περιπολικό. Μετά απο κράξιμο φυσικά στείλανε.

Το οποίο δείχνει οτι όλο αυτό είναι όντως μια νοοτροπία. Είναι μια κουλτούρα, και ένα πρωτόκολλο που ακολουθείται διαχρονικά απο όλο το προσωπικό της αστυνομίας. Δεν είναι απλά μεμονωμένες συμπεριφορές ορισμένων προβληματικών αστυνομικών. Όσους και να απομακρύνεις απο τις θέσεις τους, όταν όλοι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, κάνεις μια τρύπα στο νερό. Δεν είναι σοβαρή λύση. Το να αντιμετωπίσεις το σύμπτωμα δεν είναι θεραπεία της νόσου.

Υπήρξε λάθος ατομικό ; Nαι...αλλά let's be real, δεν φταίνε μόνο αυτοί καθώς και άλλοι συνάδελφοι τους είναι πολύ πιθανό να δρούσαν με ίδιο τρόπο. Απλά ο κλήρος έπεσε σε αυτούς τώρα. Για ακόμα μια φορά θα τα ρίξουμε όλα στο τραγικό ανθρώπινο λάθος και κοινωνία, κυβέρνηση, δικαιοσύνη και αστυνομία θα αποποιηθούμε το μερίδιο ευθύνης μας για τον θάνατο αυτής της κοπέλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Συμφωνώ @Samael.

Η 24χρονη αξιωματικός που τώρα πιθανότατα θα βρίσκεται σε μια γωνιά και θα κλαίει γιατί η λάθος δική της απόφαση προκάλεσε δεν απέτρεψε ένα φόνο πρέπει να έχει την υπηρεσία δίπλα της με ψυχολόγους και εξειδικευμένο προσωπικό ανεξάρτητα αν φταίει ή όχι. Αν φταίει ή όχι (για να μην παρεξηγηθώ για μένα φταίει) και τι ποινή θα έχει θα το αποφασίσει το δικαστήριο και η ΕΔΕ.

Οι έξω ούτε τις συνθήκες δουλειά της δεν ξέρουμε, ούτε αυτά που πρέπει να διαχειριστεί. Μακάρι να μας θυμηθεί ο @Gaspar ή οποιοδήποτε άλλο μέλος του forum υπηρετεί την ελληνική αστυνομία και ξέρει τα πράγματα από μέσα και να πουν τη γνώμη τους.

Αναφέρθηκα για την 24χρονη γιατί προηγουμένως είπα ότι φταίει. Το ότι έχει ευθύνη δεν σημαίνει ότι τη θεωρώ εγκληματία. Την κύρια ευθύνη την έχουν οι ανώτεροι που δεν πρόκειται να τιμωρηθούν. Όταν υπάρχει έλλειψη προσωπικού οι υπάλληλοι πρώτης γραμμής αναγκάζονται από τους ανώτερους να κάνουν διαλογή. Δεν μπορεί να στείλεις ασθενοφόρο σε όποιον το ζητάει, όπως δεν μπορείς να στείλεις και το 100 γιατί η δύναμη τους δεν καλύπτει όλο το πληθυσμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ με αφορμή αυτό και επειδή είμαι γυναίκα και ξέρω ακριβώς πόσες φεικ συνομιλίες έχουμε κάνει στους δρόμους με τα κλειδιά γροθιά κι άλλα πόσα απευθυνόμενη στις γυναίκες θα πω πως αν νιώθετε πως απειλείτε η σωματική σας ακεραιότητα πραγματικά μην λογαριάζετε τίποτα να πρήξετε φίλους να κατσικωθείτε σε σπίτια να μπουκάρετε για ασφάλεια σε μαγαζιά, να ριζώσετε στο τμήμα και να μην σας ξυλώνει άνθρωπος μέχρι να νιώσετε ασφάλεια.
Αυτά και έχοντας σιχαθεί να συμβουλεύουμε ως κοινωνία γυναίκες αλλά να που εδώ είμαστε ακόμη, σε περίπτωση ανάγκης γαντζωθείτε απο το κάθε τι και ο θεός ο ίδιος να μην σας κουνάει.

Κι αχρείαστα να ναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ με αφορμή αυτό και επειδή είμαι γυναίκα και ξέρω ακριβώς πόσες φεικ συνομιλίες έχουμε κάνει στους δρόμους με τα κλειδιά γροθιά κι άλλα πόσα απευθυνόμενη στις γυναίκες θα πω πως αν νιώθετε πως απειλείτε η σωματική σας ακεραιότητα πραγματικά μην λογαριάζετε τίποτα να πρήξετε φίλους να κατσικωθείτε σε σπίτια να μπουκάρετε για ασφάλεια σε μαγαζιά, να ριζώσετε στο τμήμα και να μην σας ξυλώνει άνθρωπος μέχρι να νιώσετε ασφάλεια.
Αυτά και έχοντας σιχαθεί να συμβουλεύουμε ως κοινωνία γυναίκες αλλά να που εδώ είμαστε ακόμη, σε περίπτωση ανάγκης γαντζωθείτε απο το κάθε τι και ο θεός ο ίδιος να μην σας κουνάει.

Κι αχρείαστα να ναι.
Στη χώρα που μέχρι και το pepper spray θεωρείται όπλο και σε έλεγχο της αστυνομίας θα σχηματιστεί δικογραφία οι πολίτες είναι έρμαιο των κακοποιών.

Κάθε λογής όπλο θεωρείται παράνομο γιατί έχεις την αστυνομία για την προστασία σου. Άσχετα αν σε σκοτώνουν σχεδόν μέσα σε ΑΤ πλέον :)
 
Top