Άγιοι Ανάργυροι: 39χρονος δολοφόνησε με μαχαίρι την 28χρονη σύντροφό του έξω από αστυνομικό τμήμα

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Θα πω μια κακία, αλλά δεν πειράζει, τόσα κακά γίνονται, μια κακιούλα παραπάνω, δε χάλασε ο κόσμος.
Γιατί φαγώνονται καλά και σώνει να σώσουν το δολοφόνο και παραλίγο αυτοχειρα; Τον έχουν λέει στη ΜΕΘ του <ΑΤΤΙΚΟ>. Θα μπορούσε να σωθεί ένας άλλος άνθρωπος, που το έχει ανάγκη, αντί να τρέξει σήμερα σε απογευματινο ή ιδιωτικό νοσοκομείο. Γιατί ρε παιδιά; Είναι άδικο!
Μια χαρά, θα αυτοτιμωρούταν ο γυναικοκτόνος όπως του ταίριαζε και ούτε ισόβια, ούτε να τον ταϊζουμε όλοι οι φορολογούμενοι, ούτε να τσακωνόμαστε στα πόσα χρόνια να βγει, ούτε να ασχολούνται οι γιατροί με το κάθαρμα, ούτε να πιάνει κρεβάτι στο Αττικό, ούτε θέση στη ΜΕΘ.
Ναι ναι ναι, θα βγουν οι νομικοί της παρέας και θα πουν έτσι έπρεπε, εφόσον έγινε τόση φασαρία μ αυτόν, αν τυχόν τον άφηναν, θα έρχονταν οι ανθρωπιστικές οργανώσεις και θα έλεγαν πως δεν τηρήθηκε η νομοθεσία, ενώ αν απόψε πεθάνει ένας άλλος πολίτης, όχι διάσημος, λόγω καθυστερησης και έλλειψης θέσης στο Αττικο, δε θα το μάθει κανείς και δε θα γίνει κάτι.
Ε ρε παιδιά, αυτά δεν μπορώ!
Ας κάνουν πως άργησαν να τον βάλουν στο ασθενοφόρο. Ας πάει το εκαβ πρώτα στον απλό πολίτη και ύστερα στον φονιά, για να καθυστερήσει και να τα έχει τινάξει.
Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ νωρίτερα το πρωί...αλλά έπειτα σκέφτηκα πως το εύκολο για αυτόν θα ήταν να πεθάνει, αφού ψυχασθενής δεν είναι, και ξέρει και ο ίδιος οτι την ζωή του την κατέστρεψε σε αυτό το σημείο.

Το δύσκολο για αυτόν οπότε θα είναι να ζήσει και να αντιμετωπίσει τις συνέπειες των πράξεων του.
Άρα κάτα μία έννοια το γεγονός οτι τον τρέχουν σε γιατρούς να τον γλιτώσουν κάθε άλλο παρά πράξη φροντίδας είναι. Ίσα ίσα βασανίζεται. Το οποίο το αξίζει γιατί προσπαθεί να γλιτώσει ακόμα και απο την τιμωρία του.

Εαν και, προφανώς το παιχνίδι δεν θα συνεχιστεί για πάντα, κάποια στιγμή θα τα καταφέρει πιστεύω και θα αυτοκτονήσει. Δεν μπορείς να κρατήσεις για πολύ κάποιον στην ζωή κάποιον που δεν θέλει να είναι ζωντανός.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
πώς εχουμε καταντησει ετσι σαν κοινωνια
πουθενά δεν εισαι ασφαλης, ουτε μεσα στην αστυνομια, τι αλλο να εκανε η κοπελα
μεσα σε 4 χρονια 80 γυναικοκτονίες
και πόσες άλλες γινοντουσαν παλαιοτερα
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.
Άρα κάτα μία έννοια το γεγονός οτι τον τρέχουν σε γιατρούς να τον γλιτώσουν κάθε άλλο παρά πράξη φροντίδας είναι. Ίσα ίσα βασανίζεται. Το οποίο το αξίζει γιατί προσπαθεί να γλιτώσει ακόμα και απο την τιμωρία του.
Εαν και, προφανώς το παιχνίδι δεν θα συνεχιστεί για πάντα, κάποια στιγμή θα τα καταφέρει πιστεύω και θα αυτοκτονήσει. Δεν μπορείς να κρατήσεις για πολύ κάποιον στην ζωή κάποιον που δεν θέλει να είναι ζωντανός.
Κι απ΄ τις τύψεις, ίσως. Προσπαθεί να γλιτώσει απ΄ τις τύψεις. Είναι αφόρητο βάρος κι αυτό, συν τοις άλλοις...

Θεωρώ, πάντως, ότι είναι και "χρήσιμος", σ΄ αυτή τη φάση. Νομίζω ότι τους ενδιαφέρει και το - ψυχολογικό - προφίλ τού κάθε δολοφόνου, γι΄ αυτό και τον φυλάνε με νύχια και με δόντια. Δεν ξέρω, λέω. Υποθετικά μιλώ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,295 μηνύματα.
Κι απ΄ τις τύψεις, ίσως. Προσπαθεί να γλιτώσει απ΄ τις τύψεις. Είναι αφόρητο βάρος κι αυτό, συν τοις άλλοις...
όντως ή έχει την ευχαρίστηση πως αν δεν μπορεί ναναι μαζί του δεν θα είναι με κανέναν πλέον και πως δεν θα τη βλέπει ευτυχισμένη με άλλον;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.
όντως ή έχει την ευχαρίστηση πως αν δεν μπορεί ναναι μαζί του δεν θα είναι με κανέναν πλέον και πως δεν θα τη βλέπει ευτυχισμένη με άλλον;
Λέγεται ότι οι κατά συρροήν δολοφόνοι είναι συναισθηματικά σκληροί και δεν έχουν τύψεις συνειδήσεως. Στις άλλες περιπτώσεις, δεν ξέρω τί ισχύει. Ίσως είπα ό,τι είπα βάσει του τί ένας συνηθισμένος άνθρωπος θα ένιωθε. Μα θα μου πεις, τώρα, "αυτός δεν είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος, ένα αδίστακτο τέρας είναι"...

Μπορεί να ισχύει, όμως, αυτό που λες. Δεν ξέρω. Και δεν νομίζω ότι ξέρει κανείς, ακόμη, με βεβαιότητα. Γι' αυτό και παραπάνω είπα ότι προς το παρόν είναι "χρήσιμος"...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,295 μηνύματα.
Μα θα μου πεις, τώρα, "αυτός δεν είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος, ένα αδίστακτο τέρας είναι"...
Άβυσσος πως πραγματικά σκέφτεται αυτό το άρρωστο μυαλό, και με το άρρωστο δεν εννοώ ψυχιατρικά άρρωστο απαραίτητα, αλλά μολυσμένο με τις απόψεις/σκέψεις που έχει.
Το σίγουρο είναι πως αν τον βολεύει νομικά να προωθήσει μετάνοια/μεταμέλεια θα το κάνει, αλλά την ουσία αμφιβάλλω αν θα την μάθουμε, και δεν ξέρω κι αν έχει και νόημα στην τελική
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.
Άβυσσος πως πραγματικά σκέφτεται αυτό το άρρωστο μυαλό, και με το άρρωστο δεν εννοώ ψυχιατρικά άρρωστο απαραίτητα, αλλά μολυσμένο με τις απόψεις/σκέψεις που έχει.
Το σίγουρο είναι πως αν τον βολεύει νομικά να προωθήσει μετάνοια θα το κάνει, αλλά την ουσία αμφιβάλλω αν θα την μάθουμε, και δεν ξέρω κι αν έχει και νόημα στην τελική
Δεν νομίζω να είναι τόσο χαϊβάνια οι δικαστές που και μεταμέλεια να επικαλεστεί "θα το φάνε αμάσητο". Αν έτσι, είμαστε για κλάματα. Ας ζήσει με τις τύψεις του και την τιμωρία που θα του επιβληθεί, δεν πειράζει...

Ναι, για εμάς (εσένα, εμένα, τον καθένα...), ίσως και να μην υπάρχει κανένα νόημα στο να μάθουμε τί και πώς. Αλλά, με το φτωχό μου το μυαλό, θεωρώ ότι έναν εγκληματολόγο θα τον ενδιέφερε περισσότερο το προφίλ τού συγκεκριμένου. Και για τις όποιες έρευνες, μελέτες, στατιστικά, κ.λπ. Μα ίσως να κάνω και λάθος. Υποθετικά μιλώ, το ξαναλέω.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι τόσο χαϊβάνια οι δικαστές
Έχεις ακούσει που λένε "έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη"? .
Εκτός που είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο, εγώ ΟΠΟΙΟΝ ακούω να το λέει
πριν δικαστεί μια υπόθεση, για μένα, αυτός είναι ο δράστης.
Όπως στα αστυνομικά διηγήματα, αναζητούμε μέσα από τις λεπτομέρειες
και τους υπαινιγμούς τους συγγραφέα να βρούμε τον ένοχο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.
Έχεις ακούσει που λένε "έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη"? .
Εκτός που είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο, εγώ ΟΠΟΙΟΝ ακούω να το λέει
πριν δικαστεί μια υπόθεση, για μένα, αυτός είναι ο δράστης.
Όπως στα αστυνομικά διηγήματα, αναζητούμε μέσα από τις λεπτομέρειες
και τους υπαινιγμούς τους συγγραφέα να βρούμε τον ένοχο.
Ναι, το έχω ακούσει. Τί να σου πω. Και η συγκεκριμένη υπόθεση έχει συγκλονίσει το πανελλήνιο. Δεν νομίζω "να τους παίρνει", λοιπόν...
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Και οι δύο μεριές είναι για τον @@ αλλά εδώ ο ματατζής έδωσε επική απάντηση στους ανάρχες που με έκανε να γελάσω γιατί δεν το περίμενα. Βέβαια ο ένστολος πραιτοριανός του καθεστώτος θα έπρεπε να γνώριζε πως δουλειά του είναι να προστατεύει την κοπέλλα από τον «ένας δικός σας» που λέει.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,460 μηνύματα.
Ελα Αλεκο;;; Σιγα μην εκανε κατι νωριτερα...απολυοταν λεμε....το καθικακι αυτο

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται η εσωτερική έρευνα της Αστυνομίας για τις ευθύνες των συναδέλφων τους στο μοιραίο Α.Τ. των Αγίων Αναργύρων, έξω από το οποίο δολοφονήθηκε η 28χρονη Kυριακή από τον πρώην σύντροφό της.

Το Star έδωσε στην δημοσιότητα μία φωτογραφία-ντοκουμέντο, που δείχνει ότι ο σκοπός που βρισκόταν έξω από το Αστυνομικό Τμήμα των Αγίων Αναργύρων, βγαίνει από το φυλάκιο στην 5η μαχαιριά και τότε αφοπλίζει τον 39χρονο δράστη, που βρίσκεται πάνω από το θύμα. Όλα γίνονται μπροστά στο φυλάκιο.


Όταν ο σκοπός αφόπλισε τον 33χρονο ήταν ήδη αργά. Το ρολόι δείχνει 22.24 την 1η Απριλίου. Ό,τι έγινε μετά δεν έχει καμία σημασία γιατί η 28χρονη είναι πια νεκρή.




Οι αρχές έχουν στα χέρια τους όλο το υλικό από τις κάμερες ασφαλείας και ο σκοπός πρέπει να απαντήσει στο βασικό ερώτημα γιατί δεν βγήκε από το φυλάκιο νωρίτερα και γιατί δεν είδε τον δράστη την ώρα που πλησίαζε την Κυριακή.

Μάλιστα, ένας σκύλος, που βρίσκεται στο σημείο, γαυγίζει έντονα από την πρώτη στιγμή της επίθεσης.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,460 μηνύματα.
Τον πουλογλου μαλάκα.

Το μοναδικό υπερασπιστικό επιχείρημα του δολοφόνου της Κυριακής Γρίβα φαίνεται πως καταρρέει με πάταγο. Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες της Realnews, οι ψυχίατροι που είναι επιφορτισμένοι με την εξέταση του 39χρονου έχουν ήδη σκιαγραφήσει το ψυχολογικό προφίλ του. Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγουν οι ειδικοί είναι ότι δεν έχουν καμία βάση οι ισχυρισμοί του για σοβαρά προβλήματα ψυχιατρικής φύσεως, εξαιτίας των οποίων μάλιστα δεν θυμάται ότι σκότωσε την άτυχη 28χρονη έξω από το Α.Τ. Αγίων Αναργύρων, όπως υποστήριξε στην απολογία του.

Των ΑΛ. ΚΟΝΤΗ, Θ. ΠΑΝΟΥ – ΠΗΓΗ: Realnews


«Είναι απολύτως ενσυνείδητος και καταχρηστικός και, παρότι έχει αφαιρέσει μια ζωή, εξακολουθεί να λέει ψέματα», αναφέρουν οι πηγές, τονίζοντας ότι, βάσει των πρώτων ενδείξεων, ο 39χρονος γνώριζε πολύ καλά τι έκανε όταν επιτέθηκε στην Κυριακή με μαχαίρι μπροστά στο αστυνομικό τμήμα των Αγίων Αναργύρων.


Η πρώτη εξέταση του 39χρονου από τρεις ψυχιάτρους-τεχνικούς συμβούλους ήταν προγραμματισμένη να γίνει το Σάββατο 20 Απριλίου. Ήδη, όμως, οι επιστήμονες έχουν εξετάσει με μεγάλη προσοχή των ιατρικό φάκελο του δολοφόνου, ο οποίος έχει νοσηλευτεί κατά το παρελθόν σε νοσοκομεία και ψυχιατρικές δομές της Αττικής. Λόγω των πολλών και διαφορετικών παθήσεων που αναφέρονται στις ιατρικές γνωματεύσεις, εκτιμάται ότι όλα τα ψυχωσικά επεισόδια τα οποία είχε εμφανίσει είναι απόρροια της χρήσης ουσιών. «Πρόκειται για γνωματεύσεις που αναφέρουν από τη μία κατάθλιψη, από την άλλη διπολική διαταραχή, αλλά και σχιζοφρένεια. Ιατρικώς, είναι αδύνατον να ισχύουν όλα αυτά μαζί», αναφέρουν οι πηγές.

Παράλληλα, εξηγούν πως αυτές οι διαφορετικές διαγνώσεις συνηθίζονται σε τοξικομανείς, οι οποίοι όμως στην πραγματικότητα δεν πάσχουν από αυτά τα σύνδρομα. Τον 39χρονο θα εξετάσουν ένας ψυχίατρος διορισμένος από το κράτος και άλλοι δύο, που ορίστηκαν ως τεχνικοί σύμβουλοι από τους δικηγόρους της οικογένειας της Κυριακής Γρίβα. Το πιθανό είναι ότι θα απαιτηθούν και άλλες εξετάσεις, ενώ στο τέλος οι ειδικοί θα συντάξουν ο καθένας ξεχωριστά τις εκθέσεις τους για το ψυχολογικό προφίλ του δράστη.

Νέα μήνυση​

Την ίδια στιγμή, μήνυση σε βάρος των αστυνομικών του Α.Τ. Αγίων Αναργύρων κατέθεσαν στην Εισαγγελία Αθηνών οι γονείς της Κυριακής Γρίβα. Η νέα νομική ενέργεια έρχεται για να προστεθεί στην έρευνα που διεξάγει η Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων εναντίον των έξι αστυνομικών που φέρονται να έχουν ευθύνη για τη δολοφονία μπροστά στο αστυνομικό τμήμα. Βάσει της έρευνας, ήδη διαπιστώνονται οι πρώτες αντιφάσεις στις καταθέσεις των αστυνομικών και συγκεκριμένα της αξιωματικού Υπηρεσίας, αλλά και του φρουρού του τμήματος.


Σύμφωνα με νέο ηχητικό ντοκουμέντο που εξετάζεται, ενώ η 28χρονη κείτεται νεκρή έξω από το τμήμα, ακούγεται να λέει μια γυναικεία φωνή: «Τον αλήτη, τη σκότωσε την κοπέλα. Πριν από λίγο είχε έρθει στο γραφείο και ζητούσε η κοπέλα περιπολικό…». Το συγκεκριμένο ντοκουμέντο προέρχεται από το καταγραφικό της Άμεσης Δράσης, καθώς η Κυριακή είχε πάρει τηλέφωνο το 100, ζητώντας ένα περιπολικό να τη συνοδεύσει στο σπίτι της. Η γυναικεία φωνή που ακούγεται φαίνεται πως ανήκει στην αξιωματικό υπηρεσίας, η οποία, λίγα λεπτά πριν από τη δολοφονία της 28χρονης, της είχε πει πως δεν είχε διαθέσιμο περιπολικό για να τη συνοδεύσει σπίτι της. Κατά συνέπεια, η αξιωματικός ομολογεί εμμέσως τι είχε συμβεί στο γραφείο της, μόλις λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ακόμη, η έρευνα επικεντρώνεται και στην κατάθεση του φρουρού του τμήματος, ο οποίος υποστηρίζει πως αφόπλισε τον δράστη κλοτσώντας το μαχαίρι από τα χέρια του. Στο βίντεο, ωστόσο, που έχει δει το φως της δημοσιότητας φαίνεται ο φρουρός πράγματι να βγαίνει από το κουβούκλιο και, ενώ πια η Κυριακή είναι νεκρή στο πεζοδρόμιο με τον δράστη ακόμα από πάνω της, ο ίδιος να αρπάζει τον 39χρονο από τις μασχάλες και να τον απομακρύνει από το άψυχο κορμί της κοπέλας, χωρίς όμως να τον αφοπλίζει, καθώς ακόμα κρατά στο χέρι του το μαχαίρι.

Από την άλλη πλευρά, η αξιωματικός Υπηρεσίας στην κατάθεσή της υποστηρίζει πως, όταν πια κατέβηκε από το γραφείο και κατάλαβε τι είχε συμβεί, έδωσε εντολή στον φρουρό να αφοπλίσει τον δράστη. Πρόκειται για αντικρουόμενες καταθέσεις δύο ατόμων που ελέγχονται ακόμα και για βαρύτατα αδικήματα. Για τον φρουρό και την αξιωματικό Υπηρεσίας φαίνεται πως υπάρχουν στοιχεία που συνηγορούν υπέρ της κατηγορίας της παράβασης καθήκοντος, η οποία οδήγησε στην απώλεια ζωής και μπορεί να μετατραπεί ακόμα και σε κακούργημα.
 
Top