Άγχος οδήγησης

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι νέα οδηγός και παρόλο που πήρα το δίπλωμα με την πρώτη και μου είχε πει ο δάσκαλος ότι "το 'χω", μόλις χρειάστηκε να πάρω το δικό μου αμάξι παρέλυσα από το άγχος. Επιπλέον προέκυψε και το lockdown οπότε δεν το έπαιρνα συχνά. Τώρα θέλω να το πάρω αλλά φοβάμαι να το πάρω μόνη μου. Το έχει βιώσει κάποιος αυτό; Πως το ξεπέρασε;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι νέα οδηγός και παρόλο που πήρα το δίπλωμα με την πρώτη και μου είχε πει ο δάσκαλος ότι "το 'χω", μόλις χρειάστηκε να πάρω το δικό μου αμάξι παρέλυσα από το άγχος. Επιπλέον προέκυψε και το lockdown οπότε δεν το έπαιρνα συχνά. Τώρα θέλω να το πάρω αλλά φοβάμαι να το πάρω μόνη μου. Το έχει βιώσει κάποιος αυτό; Πως το ξεπέρασε;

Καλησπέρα και καλή αρχή τόσο στο φόρουμ όσο και στην οδήγηση.

Έμαθα οδήγηση στα 31 μου και ακόμα είμαι σε αυτή τη φάση καθώς οδηγώ σπάνια. Πολύ στρες. Σφίγγω το τιμόνι σα να πάει να πολεμήσει και μετά από μια ώρα όλο μου το σώμα είναι λες και έχω παίξει ξύλο με τον Χαλκ Χόγκαν.

Όταν συζητώ με τον συνοδηγό έχω παρατηρήσει ότι ηρεμώ απίστευτα. Εντούτοις δε μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα ξεπέρασμα καθώς μου λειπει ακόμα η εμπειρία (και θεωρώ πως είναι θέμα εμπειρίας πρωτίστως).

Πάντως δεν είσαι μόνη.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή αρχή τόσο στο φόρουμ όσο και στην οδήγηση.

Έμαθα οδήγηση στα 31 μου και ακόμα είμαι σε αυτή τη φάση καθώς οδηγώ σπάνια. Πολύ στρες. Σφίγγω το τιμόνι σα να πάει να πολεμήσει και μετά από μια ώρα όλο μου το σώμα είναι λες και έχω παίξει ξύλο με τον Χαλκ Χόγκαν.

Όταν συζητώ με τον συνοδηγό έχω παρατηρήσει ότι ηρεμώ απίστευτα. Εντούτοις δε μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα ξεπέρασμα καθώς μου λειπει ακόμα η εμπειρία (και θεωρώ πως είναι θέμα εμπειρίας πρωτίστως).

Πάντως δεν είσαι μόνη.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Και εγώ είμαι 37 ετών (πάρε και κατάλαβε), απλά ζούσα στο εξωτερικό και δε μου είχε χρειαστεί. Τώρα που γύρισα στην Ελλάδα το χρειάζομαι πολύ για τη δουλειά μου και έπρεπε να μάθω οδήγηση. Πραγματικά όμως μου αρέσει πολύ! Και αυτό είναι που με παραξενεύει όσον αφορά το πόσο αγχώνομαι τελικά.
Οι πρώτες μου απόπειρες οδήγησης περιλαμβάνουν και το σύζυγό μου μέσα (έμπειρος οδηγός) οπότε μέχρι να ξεκινήσω αγχώνομαι και μόλις δω ότι τα πάω σχετικά καλά ηρεμώ. Αλλά πάλι κάθε φορά πριν οδηγήσω έχω τρελό άγχος! Το θέμα είναι ότι ο σύζυγός μου δεν έχει πάντα χρόνο να με συνοδεύσει όσες φορές το θέλω (π.χ. κάθε μέρα) οπότε έχει προκύψει το θέμα να το πάρω μόνη μου (κάποια στιγμή πρέπει να γίνει!).

Εδώ έχουμε θέμα...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Και εγώ είμαι 37 ετών (πάρε και κατάλαβε), απλά ζούσα στο εξωτερικό και δε μου είχε χρειαστεί. Τώρα που γύρισα στην Ελλάδα το χρειάζομαι πολύ για τη δουλειά μου και έπρεπε να μάθω οδήγηση. Πραγματικά όμως μου αρέσει πολύ! Και αυτό είναι που με παραξενεύει όσον αφορά το πόσο αγχώνομαι τελικά.
Οι πρώτες μου απόπειρες οδήγησης περιλαμβάνουν και το σύζυγό μου μέσα (έμπειρος οδηγός) οπότε μέχρι να ξεκινήσω αγχώνομαι και μόλις δω ότι τα πάω σχετικά καλά ηρεμώ. Αλλά πάλι κάθε φορά πριν οδηγήσω έχω τρελό άγχος! Το θέμα είναι ότι ο σύζυγός μου δεν έχει πάντα χρόνο να με συνοδεύσει όσες φορές το θέλω (π.χ. κάθε μέρα) οπότε έχει προκύψει το θέμα να το πάρω μόνη μου (κάποια στιγμή πρέπει να γίνει!).

Εδώ έχουμε θέμα...

Τα ίδια με εσένα ...
Τρια χρόνια είχα το δίπλωμα και δεν το έπαιρνα γιατί φοβόμουν να οδηγήσω μόνη μου ..
Ωσπου μια μέρα αναγκαστικά έπρεπε να οδηγώ καθημερινά για να πηγαίνω σε μια υποχρέωση που είχα χωρίς φυσικά να μπορώ να έχω κάποιον διπλά μου ...Δεν το πολυσκεφτηκα ιδιαίτερα γιατί έπρεπε και δεν είχα άλλη επιλογή ,ώσπου όλο αυτό έγινε συνήθεια πλέον ,μην σου πω και πολύ αγαπημένη .
Πάντα όμως έχω μουσική στο αυτοκίνητο γιατί με χαλαρώνει .Καν τω ίσως σε βοηθήσει !

Όλα είναι στο μυαλό να το ξέρεις .Εκεί κανε δουλίτσα ,χαλάρωσε και ξεκίνα αποφασισμένη ότι είσαι πολύ καλή ,φοράς πάντα ζωνουλα για ασφάλεια και προσπάθησε να το διασκεδάσεις .
Θα δεις μετά από καιρό όλο αυτό θα γίνεται καθαρά μηχανικά !

Καλή και προσεκτική αρχή να έχεις !
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ωσπου μια μέρα αναγκαστικά έπρεπε να οδηγώ καθημερινά για να πηγαίνω σε μια υποχρέωση που είχα χωρίς φυσικά να μπορώ να έχω κάποιον διπλά μου ...Δεν το πολυσκεφτηκα ιδιαίτερα γιατί έπρεπε και δεν είχα άλλη επιλογή ,ώσπου όλο αυτό έγινε συνήθεια πλέον ,μην σου πω και πολύ αγαπημένη .
Σε ευχαριστώ πολύ μου δίνεις θάρρος! Μπράβο σου πάντως που μπήκες "στα βαθιά" μόνη σου. Μερικές φορές ο φόβος είναι τόσο παραλυτικός που σε καθηλώνει...
Όλα είναι στο μυαλό να το ξέρεις .Εκεί κανε δουλίτσα
Έχεις δίκιο...Πάντα πίσω από τέτοιους φόβους κρύβονται πιο βαθιά ζητήματα και συνήθως αδούλευτα...

Απλά μου φαίνεται τόσο τιτανοτεράστιο να πάρω μόνη μου το αυτοκίνητο, να πάω στο προορισμό μου (με ότι συνεπάγεται αυτό π.χ. διασταυρώσεις, φανάρια κ.λ.π.) και να παρκάρω κιόλας!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Και εγώ είμαι 37 ετών (πάρε και κατάλαβε), απλά ζούσα στο εξωτερικό και δε μου είχε χρειαστεί. Τώρα που γύρισα στην Ελλάδα το χρειάζομαι πολύ για τη δουλειά μου και έπρεπε να μάθω οδήγηση. Πραγματικά όμως μου αρέσει πολύ! Και αυτό είναι που με παραξενεύει όσον αφορά το πόσο αγχώνομαι τελικά.
Οι πρώτες μου απόπειρες οδήγησης περιλαμβάνουν και το σύζυγό μου μέσα (έμπειρος οδηγός) οπότε μέχρι να ξεκινήσω αγχώνομαι και μόλις δω ότι τα πάω σχετικά καλά ηρεμώ. Αλλά πάλι κάθε φορά πριν οδηγήσω έχω τρελό άγχος! Το θέμα είναι ότι ο σύζυγός μου δεν έχει πάντα χρόνο να με συνοδεύσει όσες φορές το θέλω (π.χ. κάθε μέρα) οπότε έχει προκύψει το θέμα να το πάρω μόνη μου (κάποια στιγμή πρέπει να γίνει!).

Εδώ έχουμε θέμα...

Κοίταξε, κι εγω είχα ένα φιλαράκι γείτονα και πηγαίναμε μαζί για κανα 3μηνο και πήγαινε ωραία το πράγμα, το είχαμε ονομάσει και με ένα αστείο όνομα για να νιώθω πιο χαλαρά.

Όλοι με κάποιον ξεκινάμε δίπλα, φίλο, γονιό, σύζυγο, οτιδήποτε.

Μήπως να δοκίμαζες να το έπαιρνες σε μια μικρή διαδρομή αρχικά και να την έκανες ξανά και ξανά; Εγω το έκανα για λίγο με ένα τετράγωνο και μετά δυο τετράγωνα κλπ αλλά δεν το προχώρησα για άλλους λόγους.

Καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση.

Κι εγω ανανεώνω την άδεια αυτό τον καιρό οπότε προβλέπεται να το ξαναπιάσω σύντομα και θα σας γράφω στο θέμα πως πάει το θέμα με το άγχος. Ας το έχουμε σαν ημερολόγιο τύπου. :bleh:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ μου δίνεις θάρρος! Μπράβο σου πάντως που μπήκες "στα βαθιά" μόνη σου. Μερικές φορές ο φόβος είναι τόσο παραλυτικός που σε καθηλώνει...

Έχεις δίκιο...Πάντα πίσω από τέτοιους φόβους κρύβονται πιο βαθιά ζητήματα και συνήθως αδούλευτα...

Απλά μου φαίνεται τόσο τιτανοτεράστιο να πάρω μόνη μου το αυτοκίνητο, να πάω στο προορισμό μου (με ότι συνεπάγεται αυτό π.χ. διασταυρώσεις, φανάρια κ.λ.π.) και να παρκάρω κιόλας!

Αντιμετώπισε ένα φόβο σου την φορά .Δεν γίνεται στην αρχή να τα έχεις όλα τακτοποιημενα .

Ας πούμε έμενα με άγχωνε πάρα πολύ το θέμα παρκάρισμα ,όχι το πως ,αλλα το γεγονός ότι μπορεί να χρειαζόταν καποιος να με περιμένει να παρκάρω ή να σταματήσω για λίγο την κυκλοφορία ..
Αποφάσισα τον πρώτο καιρό να πηγαίνω είτε σε παρκινκ, ειτε να διαλέγω τις ώρες που θα παίρνω το αυτοκίνητο για εξοικείωση να μην έχει πολύ κίνηση για να μην αγχώνομαι με τον χρόνο που θα κάνω να παρκαρω ,είτε το έβαζα σε ανοιχτά μέρη και ας χρειαζόταν να περπατήσω περισσότερο .
Το έπαιρνα όμως δεν με σταματούσε αυτό .. ...

Για αρχή η αλήθεια είναι οτι εγώ δεν έβαζα παιδιά μέσα στο αυτοκίνητο μέχρι να νιώσω σιγουριά .
Με άγχωναν ακόμα περισσότερο γιατί έπρεπε να έχω και εκεί τον νου μου,οπότε δεν το προτιμούσα μέχρι που εξοικειώθηκα και όλα καλά .

Ύστερα σε ανηφόρες που έπρεπε να σταματήσω, πάντα με χειρόφρενο ξεκινούσα μέχρι να μάθω τα ¨κρατάω ¨το αυτοκίνητο με ταχύτητα και να μην σβήνει ..

Ολοι κάπως έτσι ξεκινάνε μην νομίζεις ,κανένας μας δεν γεννήθηκε οδηγός .

Φτιάξε ενα ασφαλές περιβάλλον στο μυαλό σου και στις σκέψεις σου και παρ τω μαζί σου σε κάθε σου προσπάθεια!
Γενικά δες ένα ένα τους φόβους σου και προσπάθησε να τους εκλογικεύσης λιγάκι ώστε να μην σε κρατάνε πίσω ..

Ένα θα σου πω ,πιο φοβητσιάρικο άτομο απο εμένα στην οδήγηση δεν νομίζω να υπήρχε και παρ όλα αυτά οδηγώ πλέον καμιά 15αρια χρόνια και δεν έχω κάνει την παραμικρή ζημιά ούτε στο δικό μου ούτε σε κανέναν άλλον(φτου φτου κιόλας μην ματιαστώ ,γιατί βλέπω και πολλά λόγο της δουλειάς μου )

Να ξέρεις οι μεγαλύτερες βλακείες σε ατυχήματα γίνονται από απόλυτη σιγουριά των οδηγών ..Όποιος φοβάται είναι περισσότερο προσεκτικός από τον οποιοδήποτε !
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κι εγω ανανεώνω την άδεια αυτό τον καιρό οπότε προβλέπεται να το ξαναπιάσω σύντομα και θα σας γράφω στο θέμα πως πάει το θέμα με το άγχος. Ας το έχουμε σαν ημερολόγιο τύπου.
Συμφωνώ! Μπορούμε να το κάνουμε κάτι σαν θέμα αλληλοϋποστήριξης για όλα τα μέλη που αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ύστερα σε ανηφόρες που έπρεπε να σταματήσω, πάντα με χειρόφρενο ξεκινούσα μέχρι να μάθω τα ¨κρατάω ¨το αυτοκίνητο με ταχύτητα και να μην σβήνει ..
Καλά οι ανηφόρες είναι η τελική μου πίστα! Αφού θα έχω εξοικειωθεί με όλα τα άλλα, το πιο δύσκολο θα το αφήσω τελευταίο!

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αγχώνομαι μην δημιουργήσω πρόβλημα στη κυκλοφορία (π.χ. όταν με περιμένουν να παρκάρω ή όταν μου σβήνει καμιά φορά στο φανάρι) και μετά αρχίσουν οι κόρνες και όλα αυτά τα ωραία. Βέβαια, οφείλω να παραδεχτώ ότι μέχρι τώρα οι υπόλοιποι οδηγοί είναι αρκετά υπομονετικοί μαζί μου (μάλλον λόγω του Ν που έχω βάλει στο πίσω τζάμι). Βέβαια, επειδή μένω και στη Κρήτη όπου ο αντρικός σωβινισμός καλά κρατεί, μπορεί αυτό να γίνεται επειδή δίπλα πάντα είναι ο άντρας μου. Μένει τώρα να δούμε αν το πάρω μόνη μου πόσες κόρνες θα ακούσω...:laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά οι ανηφόρες είναι η τελική μου πίστα! Αφού θα έχω εξοικειωθεί με όλα τα άλλα, το πιο δύσκολο θα το αφήσω τελευταίο!

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αγχώνομαι μην δημιουργήσω πρόβλημα στη κυκλοφορία (π.χ. όταν με περιμένουν να παρκάρω ή όταν μου σβήνει καμιά φορά στο φανάρι) και μετά αρχίσουν οι κόρνες και όλα αυτά τα ωραία. Βέβαια, οφείλω να παραδεχτώ ότι μέχρι τώρα οι υπόλοιποι οδηγοί είναι αρκετά υπομονετικοί μαζί μου (μάλλον λόγω του Ν που έχω βάλει στο πίσω τζάμι). Βέβαια, επειδή μένω και στη Κρήτη όπου ο αντρικός σωβινισμός καλά κρατεί, μπορεί αυτό να γίνεται επειδή δίπλα πάντα είναι ο άντρας μου. Μένει τώρα να δούμε αν το πάρω μόνη μου πόσες κόρνες θα ακούσω...:laugh:
Καλά μην το λες, το Ν είναι και ευκαιρία να ακούσεις όλα τα κοσμητικά επίθετα που μπορεί να σου πει ένας άντρας κυρίως ...

Αν σε κορνάρουν πολύ απλά θα τους δείχνεις το Ν και θα τους λες υπομονή ,αλλιώς ας περάσουν από πάνω σου :).
Όλα καλά θα πάνε και αν θες διασκέδασε το όλο αυτό ,το τιμόνι δεν θέλει άγχος ,βιασύνη και νεύρα .
Αλλιώς κάτσε σπίτι σου ή πάνε με λεωφορείο.

Αυτό το θέμα θα μου χρειαστεί όταν πάω Κύπρο ..Δεν ξέρω πραγματικά πως θα αισθανθώ εκεί να οδηγήσω ..
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αυτό το θέμα θα μου χρειαστεί όταν πάω Κύπρο ..Δεν ξέρω πραγματικά πως θα αισθανθώ εκεί να οδηγήσω ..
Στη Κύπρο οδηγούν ανάποδα νομίζω; Στην αρχή ίσως είναι δύσκολα λίγο αλλά εφόσον έχεις πάρει τον αέρα στην οδήγηση εδώ δε νομίζω ότι θα σου χρειαστεί και πολύς καιρός να συνηθίσεις:)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι νέα οδηγός και παρόλο που πήρα το δίπλωμα με την πρώτη και μου είχε πει ο δάσκαλος ότι "το 'χω", μόλις χρειάστηκε να πάρω το δικό μου αμάξι παρέλυσα από το άγχος. Επιπλέον προέκυψε και το lockdown οπότε δεν το έπαιρνα συχνά. Τώρα θέλω να το πάρω αλλά φοβάμαι να το πάρω μόνη μου. Το έχει βιώσει κάποιος αυτό; Πως το ξεπέρασε;
Ναι το ειχα νιωσει οταν πρωτοξεκινησα.και επειδη η οδηγηση θελει πρωτα απολα εμπειρια,θα ξεκινησεις να κανεις μικρες αποστασεις στην αρχη γνωριμες πχ για ψωνια,μετα θα πηγαινεις πιο μακρινες διαδρομες,επισης μπορεις να πας καπου που δεν εχει πολυ κινηση για να συνηθιζεις,αλλιως παιρνεις ενα φιλο και πηγαινετε μαζι να εχεις καποιον να σε βοηθησει και να μην εισαι μονη.
Θα το παιρνεις καθε μερα και απο λιγο,αφου ξερεις απλα αντανακλαστικα θα χεις να μπορεις ας πουμε να φρεναρεις αμα σου πεταχτει κανα μηχανακι αποτομα μπροστα σου,ε τα ξερεις απλα μερα μερα θα εξοικειωνεσαι ολο και περισσοτερο μεχρι που μετα δεν θα το σκεφτεσαι καν.
θα κανεις οτι σου εμαθε ο δασκαλος.
Εγω ειχα παρει ενα φιλο που ηξερε και στην αρχη πηγαιναμε βολτες σε ασχετες περιοχες μονο και μονο για να συνηθισω καταλαβες.
Κανε το ιδιο ,πρακτικη θελει,μην αγχωνεσαι εδω οδηγουν ατομα εβδομηντα χρονων και ολα θα πανε καλα :thumbup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά μην το λες, το Ν είναι και ευκαιρία να ακούσεις όλα τα κοσμητικά επίθετα που μπορεί να σου πει ένας άντρας κυρίως ...

Αν σε κορνάρουν πολύ απλά θα τους δείχνεις το Ν και θα τους λες υπομονή ,αλλιώς ας περάσουν από πάνω σου :).
Όλα καλά θα πάνε και αν θες διασκέδασε το όλο αυτό ,το τιμόνι δεν θέλει άγχος ,βιασύνη και νεύρα .
Αλλιώς κάτσε σπίτι σου ή πάνε με λεωφορείο.

Αυτό το θέμα θα μου χρειαστεί όταν πάω Κύπρο ..Δεν ξέρω πραγματικά πως θα αισθανθώ εκεί να οδηγήσω ..
Ναι στην κυπρο οδηγουν σαν την Αγγλια καταλαβες απλα το συνηθιζεις δεν ειναι κατι.
Κι ας βριζουν μωρε τι εγινε,εκεινοι ειναι οι μεγαλοι οδηγοι?ασε μας τωρα που παει ο καθενας οπως γουσταρει:D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ! Μπορούμε να το κάνουμε κάτι σαν θέμα αλληλοϋποστήριξης για όλα τα μέλη που αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλά οι ανηφόρες είναι η τελική μου πίστα! Αφού θα έχω εξοικειωθεί με όλα τα άλλα, το πιο δύσκολο θα το αφήσω τελευταίο!

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αγχώνομαι μην δημιουργήσω πρόβλημα στη κυκλοφορία (π.χ. όταν με περιμένουν να παρκάρω ή όταν μου σβήνει καμιά φορά στο φανάρι) και μετά αρχίσουν οι κόρνες και όλα αυτά τα ωραία. Βέβαια, οφείλω να παραδεχτώ ότι μέχρι τώρα οι υπόλοιποι οδηγοί είναι αρκετά υπομονετικοί μαζί μου (μάλλον λόγω του Ν που έχω βάλει στο πίσω τζάμι). Βέβαια, επειδή μένω και στη Κρήτη όπου ο αντρικός σωβινισμός καλά κρατεί, μπορεί αυτό να γίνεται επειδή δίπλα πάντα είναι ο άντρας μου. Μένει τώρα να δούμε αν το πάρω μόνη μου πόσες κόρνες θα ακούσω...:laugh:
βρε δε θα σκεφτεσαι κορνες,στα τετοια σου που λεει ο λογος,εσυ θα κοιτας να εισαι συμφωνη με τον ΚΟΚ και απο κει και περα δεν σε νοιαζει η μαγκια του καθε μαλακα που κανει τον μαγκα στην ασφαλτο.
να πηγαινεις συμφωνα με τους κανονισμους και τις πινακιδες και τα επιτρεπομενα ορια ταχυτητας και δεν νοιαζει η μαλακια του καθενος.
Εσυ στο στοχο σου σε αυτο που θες και χεστηκες για τον καθενα που το παιζουν μην πω πως.Δες και αυτο να γελασεις :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίταξε, κι εγω είχα ένα φιλαράκι γείτονα και πηγαίναμε μαζί για κανα 3μηνο και πήγαινε ωραία το πράγμα, το είχαμε ονομάσει και με ένα αστείο όνομα για να νιώθω πιο χαλαρά.

Όλοι με κάποιον ξεκινάμε δίπλα, φίλο, γονιό, σύζυγο, οτιδήποτε.

Μήπως να δοκίμαζες να το έπαιρνες σε μια μικρή διαδρομή αρχικά και να την έκανες ξανά και ξανά; Εγω το έκανα για λίγο με ένα τετράγωνο και μετά δυο τετράγωνα κλπ αλλά δεν το προχώρησα για άλλους λόγους.

Καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση.

Κι εγω ανανεώνω την άδεια αυτό τον καιρό οπότε προβλέπεται να το ξαναπιάσω σύντομα και θα σας γράφω στο θέμα πως πάει το θέμα με το άγχος. Ας το έχουμε σαν ημερολόγιο τύπου. :bleh:
Ενα παραβολο δεν πληρωνεις μονο,νομιζω δεν χρειαζεται να ξαναδωσεις εξετασεις ε?
Ειναι σαν να αλλαζεις δελτιο διπλωματος λογω φθορας ή απωλειας.
Καλη συνεχεια! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αυτό το ανάποδο με τρομάζει λιγάκι ,αλλά πιστεύω με κάνα δυο φορές να το συνηθίσω ...

Θα δείξει ,αν ζω θα ενημερώσω για την πορεία μου 🤪
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι αυτό το ανάποδο με τρομάζει λιγάκι ,αλλά πιστεύω με κάνα δυο φορές να το συνηθίσω ...

Θα δείξει ,αν ζω θα ενημερώσω για την πορεία μου 🤪
ολα καλα θα πανε καλε,εδω οδηγουν κατι γεροι εβδομηντα χρονων που δεν βλεπουν και καλα :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Margarita 00 θυμαμαι μια φορα γιατι στην πολλη ζεστη και στο κρυο κατι παθαινουν οι ανθρωποι στο δρομο τους βλεπεις μπλοκαρουν ε λοιπον ηταν καυσωνας ενας παππους εκει στα ογδοντα μην ηταν και παραπανω,ενοσω οδηγουσε ειχε ανοιξει το στομα σα να ανεπνεε και εγω που περασα διπλα με το αμαξι δεν καταλαβα αν ηταν ζωντανος/νεκρος ειχε μια περιεργη αντιδραση φαινεται λογω ζεστης δεν ξερω.Θελω να πω θα συναντησεις τα παντα εξω απλα να εισαι προετοιμασμενος και να αντιδρας αμυντικα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ενα παραβολο δεν πληρωνεις μονο,νομιζω δεν χρειαζεται να ξαναδωσεις εξετασεις ε?
Ειναι σαν να αλλαζεις δελτιο διπλωματος λογω φθορας ή απωλειας.
Καλη συνεχεια! :thumbup:

Οχι, για εμάς ειναι πιο πολύπλοκη διαδικασία που δεν επιθυμώ να αναλύσω, διαολίζομαι και μόνο που τη σκέφτομαι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οχι, για εμάς ειναι πιο πολύπλοκη διαδικασία που δεν επιθυμώ να αναλύσω, διαολίζομαι και μόνο που τη σκέφτομαι.
Καταλαβα, γαμ@ τα υπουργεια σας! Οπως ελεγε και μια κολλητη για αυτην την γραφειοκρατια βεβαιως.
Ελπιζω και ξερω οτι θα τα βγαλεις περα! 👍👍👍😊
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το άγχος πηγάζει από το γεγονός ότι δεν αισθανεσαι πως έχεις αρκετή εμπειρία, μόλις αποκτήσεις θα σου φύγει. Όταν έχεις δικό σου αυτοκίνητο είναι πάντα καλύτερα διότι μπορείς να κάνεις ότι δοκιμή θέλεις. Τουλάχιστο εγώ έτσι λειτουργώ, όταν θέλω να μάθω πως δουλεύει ένα μηχάνημα πρέπει να κάτσω να το περιεργαστω και κάνω δοκιμές πάνω του μόνος μου.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καλησπέρα! Καταρχάς ο νούμερο 1 κανόνας όταν είσαι νέος οδηγός είναι να μη δίνεις σημασία στους γύρω σου. Μπορεί να σου σβήσει, να σου κορνάρουν, να σου παίζουν φώτα αλλά εσύ θα τους αγνοείς γιατί όλοι έτσι ξεκίνησαν. Αυτό το στάδιο ειδικά απ' τη στιγμή που θα αναγκάζεσαι να οδηγείς καθημερινά, θα διαρκέσει πολύ λίγο. Κάνε και καμιά έξτρα βολτούλα μεσημεροαπογευμα που δεν έχει τόση κίνηση και γενικά ό,τι δουλειές έχεις που μπορούν να γίνουν αυτή την ώρα (πχ σούπερ μάρκετ), κάντες τότε.

Ένα καλό beginner tip για να μη σου σβήνει στο ξεκίνημα είναι να πατάς γκάζι με πατημένο συμπλέκτη μέχρι να φτάσεις τις 2000 στροφές περίπου (εξαρτάται κι απ το εκάστοτε αυτοκίνητο) και μετά ξεκινάς να αφήνεις απαλά τον συμπλέκτη και να πατας κι άλλο γκάζι. Για πιο γρήγορο ξεκίνημα θα πρέπει να ανεβάσεις λίγο στροφές, οπότε βγες σ έναν έρημο δρόμο (ιδανικά παλιό επαρχιακό που δε χρησιμοποιείται αν έχεις κοντά) και κάνε εξάσκηση στην εκκίνηση. Επίσης στην αρχή αν αγχώνεσαι για το παρκάρισμα, γνώμη μου είναι να μη διστάσεις να πας λίγο παραπέρα σε μια μεγαλύτερη θέση και να περπατήσεις παραπάνω, ή ακόμη και να πληρώσεις σε υπόγειο πάρκινγκ αν έχει τρελή κίνηση. Το πιο σημαντικό πάντως είναι τον πρώτο καιρό ειδικά να οδηγείς κάθε μα κάθε μέρα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι απολύτως φυσιολογικά αυτά που αναφέρεις και δεν χρειάζεται πανικός. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω σε αυτά που ανέφεραν τα μέλη του φορουμ. Σκέψου πήρα δίπλωμα το 2011 ( μηχανάκι και αυτοκίνητο) και αυτοκίνητο από τότε δεν ξανα επιασα. Η αλήθεια ειναι οτι οταν αφηνεις κατι σε αφηνει και αυτό. Μηχανακι οδηγώ από τα 16 μου ( 50αρακι) οποτε τα μαθήματα και οι εξετάσεις ήταν μια τυπική διαδικασία. Το αμάξι είναι τελείως διαφορετική υπόθεση γιατί δεν οδηγούμε από μικρά, για να γνωρίζουμε πως κατευθυνόμαστε και να μπουμε στο DNA.

Δες να βρεις κανα γηπεδο, καποιο χώρο στο μέρος που είσαι, να οδηγάς, να το συνηθίσεις
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κοίτα και εγώ μέσα στην πόλη αγχώνομαι. Ναι μεν οδηγάω χρόνια αλλά σπάνια και έχω και θηρίο. Εγώ θα αρχίσω να κάνω πιο πολλές βόλτες στο κέντρο γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Εκτός κέντρου είναι πολύ χαλαρά αλλά μέχρι να βγω από το κέντρο φρικαρω. Βοηθάει να έχεις αυτοκίνητο που πχ φρενάρει μόνο του αν πλησιάσεις πολύ κοντά σε άλλο και δεν προσέχεις.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα, βάλε ένα Ν αν δεν έχεις ήδη. Ακόμη κι αν πέρασε ο ένας χρόνος από τότε που πήρες το δίπλωμα (που είναι υποχρεωτική η τοποθέτησή του), αν θεωρείς ότι δεν είσαι καλή οδηγός, βαλ' το. Όχι για κάτι άλλο, αλλά για να δείχνουν περισσότερη ανθρωπιά οι άλλοι οδηγοί στα λαθάκια που κάνεις.

Από εκεί και πέρα, το παν είναι να "πάρεις τον αέρα" και να χτίσεις την αυτοπεποίθησή σου ως οδηγός. Αυτό σημαίνει ότι θα οδηγείς όσο πιο συχνά μπορείς, κι επιπλέον να πηγαίνεις σε αλάνες ή μεγάλους χώρους, όπου θα κάνεις εξάσκηση: στον συμπλέκτη, τις ταχύτητες, στις στροφές, στην όπισθεν, στη διαχείριση του όγκου του αυτοκινήτου, στο παρκάρισμα κλπ. Εγώ στα 18 μου πήγαινα τις Κυριακές στο πάρκινγκ ενός κλειστού σούπερ μάρκετ, που ήταν υπαίθριο και προσβάσιμο.

Tip No 1: Πάρε ένα πλαστικό μπουκάλι ή/και ένα φελιζολ. Βαλ'τα κάτω και κάνε εξάσκηση τις στροφές και την όπισθεν, ακόμη και το παρκάρισμα. Αυτό βοηθάει πάρα πολύ στο να μάθεις να διαχειρίζεσαι τον όγκο του αυτοκινήτου. Πχ εγώ στο πάρκινγκ του σούπερ μάρκετ έβαζα πάνω στις γραμμές 2 μπουκάλια, που προφανώς όταν τα πατούσα (*κρατς* :P) δεν είχα υπολογίσει σωστά.
Tip No 2: Είναι πολύ σημαντικό να κάνεις εξάσκηση στο πώς μπαίνουν οι ταχύτητες. Είναι απλή η διαδικασία μεν, πρέπει να σου βγαίνει αυτόματα δε. Ο πιο απλός τρόπος είναι να έχεις σταματημένο το αυτοκίνητο (σβηστό, για να μην καίει καύσιμα :P) και με το πόδι πατημένο στον συμπλέκτη να αλλάζεις τις ταχύτητες: 1η, 2η, 3η, 4η ΚΑΙ 5η. Ξανά και ξανά και ξανά μέχρι να σου γίνει συνήθεια σαν το περπάτημα.
Tip No 3: Καλό είναι να μάθεις που "δαγκώνει" ο συμπλέκτης, αφήνοντάς τον μέχρι το σημείο που το αυτοκίνητο "γουργουριζει" αλλά δεν σβήνει. Σε εκείνο το σημείο, θα πατάς το γκάζι μέχρι περίπου 2000-3000 στροφές (όπως σου είπε η Αγάπη) και θα αφήνεις τον συμπλέκτη λίγο λίγο, ώστε να κουνιέται το αμάξι. Εγώ άργησα πάρα πολύ να μάθω αυτή την διαδικασία, δυστυχώς, και σχεδόν πάντα μού έσβηνε το δικό μας αυτοκίνητο, που ήταν βενζινοκίνητο. Στο diesel είναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία (είχα στην σχολή οδηγών), γιατί το αμάξι "περπατάει" ακόμη και με σκέτο συμπλέκτη :P
Tip No 4: Να είσαι χαλαρή και να μην φοβάσαι την οδήγηση. Και δεν έχει να κάνει η ηλικία με τις φοβίες και την "έλλειψη πείρας". Η μητέρα μου πήρε δίπλωμα στα 43 της και είναι εξαιρετική οδηγός εδώ και 15 χρόνια περίπου.

Καλή δύναμη :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top