Άγχος οδήγησης

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Tips για νέους οδηγούς

- Στις στροφές πρόσεχε να μην χάνεις τη λωρίδα σου. Αν είσαι στη δεξιά θα μείνεις στην δεξιά, αριστερά στην αριστερά, μεσαία στη μεσαια.
- Για να στρίψεις σε ένα στενό που έχει λίγο χώρο να κινηθείς, περνάς την μέση του αυτοκινήτου και μετά στρίβεις. Αν δεν βρει μπροστά τότε δεν θα βρει ούτε πίσω.
- Προσοχή στις μηχανές. Αυτοί έχουν τέλεια ορατότητα και έχουν την ψευδαίσθηση ότι έχεις και εσύ. Περνάνε από νεκρές γωνίες του αυτοκινήτου και ζητάνε και τα ρέστα.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Αφού το χτυπήσεις 2-3 φορές, το απομυθοποιείς. Να έχεις καλή ασφάλεια και παλιό αμάξι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα, βάλε ένα Ν αν δεν έχεις ήδη. Ακόμη κι αν πέρασε ο ένας χρόνος από τότε που πήρες το δίπλωμα (που είναι υποχρεωτική η τοποθέτησή του), αν θεωρείς ότι δεν είσαι καλή οδηγός, βαλ' το. Όχι για κάτι άλλο, αλλά για να δείχνουν περισσότερη ανθρωπιά οι άλλοι οδηγοί στα λαθάκια που κάνεις.

Από εκεί και πέρα, το παν είναι να "πάρεις τον αέρα" και να χτίσεις την αυτοπεποίθησή σου ως οδηγός. Αυτό σημαίνει ότι θα οδηγείς όσο πιο συχνά μπορείς, κι επιπλέον να πηγαίνεις σε αλάνες ή μεγάλους χώρους, όπου θα κάνεις εξάσκηση: στον συμπλέκτη, τις ταχύτητες, στις στροφές, στην όπισθεν, στη διαχείριση του όγκου του αυτοκινήτου, στο παρκάρισμα κλπ. Εγώ στα 18 μου πήγαινα τις Κυριακές στο πάρκινγκ ενός κλειστού σούπερ μάρκετ, που ήταν υπαίθριο και προσβάσιμο.

Tip No 1: Πάρε ένα πλαστικό μπουκάλι ή/και ένα φελιζολ. Βαλ'τα κάτω και κάνε εξάσκηση τις στροφές και την όπισθεν, ακόμη και το παρκάρισμα. Αυτό βοηθάει πάρα πολύ στο να μάθεις να διαχειρίζεσαι τον όγκο του αυτοκινήτου. Πχ εγώ στο πάρκινγκ του σούπερ μάρκετ έβαζα πάνω στις γραμμές 2 μπουκάλια, που προφανώς όταν τα πατούσα (*κρατς* :P) δεν είχα υπολογίσει σωστά.
Tip No 2: Είναι πολύ σημαντικό να κάνεις εξάσκηση στο πώς μπαίνουν οι ταχύτητες. Είναι απλή η διαδικασία μεν, πρέπει να σου βγαίνει αυτόματα δε. Ο πιο απλός τρόπος είναι να έχεις σταματημένο το αυτοκίνητο (σβηστό, για να μην καίει καύσιμα :P) και με το πόδι πατημένο στον συμπλέκτη να αλλάζεις τις ταχύτητες: 1η, 2η, 3η, 4η ΚΑΙ 5η. Ξανά και ξανά και ξανά μέχρι να σου γίνει συνήθεια σαν το περπάτημα.
Tip No 3: Καλό είναι να μάθεις που "δαγκώνει" ο συμπλέκτης, αφήνοντάς τον μέχρι το σημείο που το αυτοκίνητο "γουργουριζει" αλλά δεν σβήνει. Σε εκείνο το σημείο, θα πατάς το γκάζι μέχρι περίπου 2000-3000 στροφές (όπως σου είπε η Αγάπη) και θα αφήνεις τον συμπλέκτη λίγο λίγο, ώστε να κουνιέται το αμάξι. Εγώ άργησα πάρα πολύ να μάθω αυτή την διαδικασία, δυστυχώς, και σχεδόν πάντα μού έσβηνε το δικό μας αυτοκίνητο, που ήταν βενζινοκίνητο. Στο diesel είναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία (είχα στην σχολή οδηγών), γιατί το αμάξι "περπατάει" ακόμη και με σκέτο συμπλέκτη :P
Tip No 4: Να είσαι χαλαρή και να μην φοβάσαι την οδήγηση. Και δεν έχει να κάνει η ηλικία με τις φοβίες και την "έλλειψη πείρας". Η μητέρα μου πήρε δίπλωμα στα 43 της και είναι εξαιρετική οδηγός εδώ και 15 χρόνια περίπου.

Καλή δύναμη :D
Τα 2 και 3 λυνονται ευκολα με αυτοματο :P Εγω εμαθα μονο αυτοματο. Δεν ξερω ταχυτητες :lol:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τα 2 και 3 λυνονται ευκολα με αυτοματο :P Εγω εμαθα μονο αυτοματο. Δεν ξερω ταχυτητες :lol:

Αυτόματο crew εδώ, αλλά καλό είναι να ξέρεις και ταχύτητες γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί, μπορεί να μεθύσει/πάθει κάτι ένας φίλος σου και να πρέπει να οδηγήσεις εσύ το αυτοκίνητό του. Εγώ γι' αυτό και μόνο παίρνω και της μάνας μου ενδιάμεσα και εξασκω το χειροκίνητο σασμάν. Αλλιώς ειδικά στην πόλη είναι οτκ το αυτόματο και απορώ γιατί αγχώνεσαι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτόματο crew εδώ, αλλά καλό είναι να ξέρεις και ταχύτητες γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί, μπορεί να μεθύσει/πάθει κάτι ένας φίλος σου και να πρέπει να οδηγήσεις εσύ το αυτοκίνητό του. Εγώ γι' αυτό και μόνο παίρνω και της μάνας μου ενδιάμεσα και εξασκω το χειροκίνητο σασμάν. Αλλιώς ειδικά στην πόλη είναι οτκ το αυτόματο και απορώ γιατί αγχώνεσαι.
Και η παρεα μου αυτοματα εχουν :lol: Κανεις δεν οδηγαει manual εδω. Στο κεντρο αγχωνομαι με τα ποδηλατα, τους αστεγους που πεταγονται μπροστα σου απο το πουθενα, τις πινακιδες που λενε απαγορευονται οι στροφες σε συγκεκριμενες ωρες (πολλες φορες ειναι κρυμμενες πισω απο φυλλα και μπορει να μη τις δεις) και με το μποτιλιαρισμα και τα ασθενοφορα/πυροσβεστικα οχηματα που ειναι παρα πολυ συχνα και πανικοβαλλομαι γιατι πρεπει να κανω στην ακρη και πολλες φορες δεν εχω χωρο.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα Citroen C1. Μικρουλάκι για να μπορώ να το διαχειρίζομαι. Αλλιώς θα είχα και το άγχος του μεγέθους!
παλι καλα εγω οταν εκανα μαθημα εκανα σε nissan micra πιο χαλια πιο ατσουμπαλο αμαξι δεν ειχα ξαναδει,τεραστιο στρογγυλο εννοω,μετα αλλαξα σε yaris και το αγαπησα κιολας ηταν υπεροχο!
Καλα στο σμαρτ δεν το συζητω :D μου φαινεται παιχνιδι η οδηγηση και απορω που ειχα δει εναν αντρα κιολας να προσπαθει να παρκαρει το σμαρτ παιδια και το πηγαινε δεκα φορες μπρος πισω.Το σμαρτ,που απλα το στριβεις και καθεται:D και τον λυπηθηκα γιατι ειχε αγχωθει.
Εχω οδηγησει και το μακρυ Chevrolet Camaro , ειχε ενας γνωστος και το πηρα να κανω εφε και ειχε και λεβιε ταχυτητων ψηλο μεγαλο των παλιων αμαξιων κατι τετοιο σε κοκκινο χρωμα βεβαια και ειχε πλακα:D
Παλαιό αυτοκίνητο Chevrolet Camaro SS 350 του Ελσίνκι, Φινλανδία Εκδοτική  Φωτογραφία - εικόνα από chevrolet, automatism: 99101167
Παλαιό αυτοκίνητο Chevrolet Camaro SS 350 του Ελσίνκι, Φινλανδία Εκδοτική  Φωτογραφία - εικόνα από chevrolet, automatism: 99101167
:D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ έχω Discovery 😂
i love it!!!:yes::clapping:
 

ΔημητραΚαρ20

Νεοφερμένος

Η ΔημητραΚαρ20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Και γω στην ίδια φάση βρίσκομαι...πήρα το δίπλωμα πριν από 10 μήνες..σε επαρχιακό μέρος..και ενώ το είχα πάρει στην αρχή ζεστά..στην πράξη τα βρήκα σκούρα....και πλέον φοβάμαι πολύ περισσότερο από ότι τον πρώτο μήνα....
Μάλλον φταίει το ότι δεν έκανα καθόλου εξάσκηση από ένα σημείο και μετά....
Στην αρχή έκανα μερικές διαδρομές στο νησί που το πήρα και μάλιστα με τζιπ και εντάξει μπορεί να μου έσβηνε καμία φορα αλλά κάτι κατάφερνα (ούτε φανάρια έχουμε ούτε τίποτα, μόνο στροφές 😂)...
Όταν ήρθα Αθήνα κατάλαβα πως υπάρχει θέμα στην αλληλεπίδραση με τους άλλους😪... Εκανα κάποια στιγμή μια ολοκληρωμένη διαδρομή με μικρό αυτοκίνητο.. έσβησε καποιες φορές, αλλά λέω την επόμενη φορά καλύτερα αφού το παρκαρα δύο φορές τι στο καλό..
Εν τέλει μετά από δύο μέρες πήγα να το αλλάξω θέση και κομπλαρα....έβαλα μπρος, κατεβαζω χειρόφρενο, βάζω οπσιθεν, δεν τσουλουσε με φρένο συμπλέκτη ... Φοβόμουν να πατήσω γκάζι να πάω οπίσθεν... Πανικοβλήθηκα...(η αλήθεια είναι ότι μένω κέντρο και είναι πολύ στριμωγμένα τα πάρκινγκ)
Από τοτε δεν έχω καταφέρει να ξαναμπώ...
Δεν ξέρω τι να κάνω ....
Σκέφτομαι να προσπαθήσω πάλι στην επαρχία αλλά και εκεί έχει κάποιες δυσκολίες (ανηφορες, στενοί δρόμοι, λακούβες) και δεν θα έχω κάποιον που να οδηγεί να με βοηθήσει
ή να κάνω μαθήματα κάνα δυο ώρες εδώ Αθήνα με το δικό μου να πάρω λίγο τον αέρα μπας και μου φύγει η ιδέα...;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Από ότι θυμάμαι εμένα στην αρχή με δυσκόλεψε το στριψιμο. Δεν μου άρεσε να παίρνω τις στροφές αργα και βασανιστικά και πατούσα γκάζι 🤣

Σήμερα που οδήγησα κέντρο με αγχωσε πάλι. Έκαναν πορεία, ασθενοφόρο από πίσω μου, περιπολικό παραπέρα, μαλακας που έστριψε από λάθος λωρίδα χωρίς να ανάψει φλας και εγώ να έχω ξεμείνει στην μέση της διασταύρωσης.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ έχω Discovery 😂

ΓΑΜΗΣΕ, τα Land Rover - Range Rover είναι τ' αγαπημένα μου τζιπ, είναι πανέμορφα. Βέβαια Ελλάδα αν έχεις τέτοιο θα σε ξεσκίζουν στη φορολογία με 3000 κυβικά αυτοκίνητο, αλλά θα ήθελα πολύ να αποκτήσω κάποια στιγμή.

Αλλά γιατί σε αγχώνει, λόγω μήκους ή λόγω πλάτους; Εμένα προσωπικά μόνο στους στενούς δρόμους θα μ' άγχωνε γιατί είδα ότι είναι 40 πόντους πιο πλατύ απ' το μέσο ευρωπαϊκό αυτοκίνητο, αλλά φαντάζομαι ότι στον Καναδά οι δρόμοι θα είναι σχεδιασμένοι για αμερικάνικα αυτοκίνητα, όχι; Τις βλακείες των άλλων οδηγών που αναφέρεις τις πληρώνεις ό,τι αυτοκίνητο κι αν έχεις. Ίσα ίσα που με το τζιπ σου έχεις και πολύ καλύτερη ορατότητα αλλά και σε περίπτωση ατυχήματος (ω μη γένοιτο) θα είσαι σε πλεονεκτική θέση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Τον Σεπτέμβρη κλείνω δύο χρόνια από τότε που πήρα το δίπλωμα αυτοκινήτου και ειλικρινά επίσης μου είναι τρομερά δύσκολο να οδηγήσω ( μόνος μου να πάρω αμάξι ποτέ ως τώρα ). Γενικά το να πάρεις το δίπλωμα είναι το εύκολο κομμάτι, το δύσκολο είναι το μετά.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Ως τελείως άπειρη και εγώ φοβάμαι να οδηγήσω, ειδικά όταν είμαι μόνη μου. Σε αλάνες δεν έχω θέμα, αλλά σε δρόμους που κυκλοφορούν πολλά αυτοκίνητα κωλώνω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι εξάσκηση , όπως όλα.
Θέλει να οδηγείς συνεχώς ώστε εκ των πραγμάτων να το συνηθίσεις και να αποκτήσεις xp.
Τώρα αν πήρατε δίπλωμα και οδηγούσατε κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα φυσικό και επόμενο είναι να έχετε ακόμη θέματα άγχους καθώς δεν έχετε την εμπειρία και το να αποκτήσετε την εμπειρία σας τρομάζει.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος όμως.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Όσο περισσότερα χλμ αποκτάς τόσο μειώνονται συνηθισμένα λάθη (εκκίνηση με 5000 στροφές ή αφήνεις τον συμπλέκτη γρήγορα). Επίσης καμιά φορά πρέπει να δοκιμάζεις και λίγο δύσκολα πράγματα όπως να μπαίνεις σε ανηφόρες ή σε στενούς δρόμους. Αν και θεωρώ ότι η έλλειψη εμπειρίας στο μέλλον θα εξομαλυνθεί με τα αυτόματα κιβώτια και τα παρκινγκ σένσορς.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Η αδερφή μου από όταν πήρε το δίπλωμα, είχε να πίασει τιμόνι για 1.5 χρόνο γιατί ένιωθε ότι δεν ήταν έτοιμη, άλλα πήρε λίγο θάρρος και άρχισε να οδηγεί με τη βοήθεια της μητέρας μου και της κολλητής της και σε μερικούς μήνες ήταν έτοιμη να οδηγει μόνη της όπως στη εθνική οδό, στη πόλη και σε επαρχιακούς δρόμους. Μόνο 2 γρατζουνιές έκανε μέχρι τώρα στο αυτοκίνητο της μητέρας μου. Τώρα έχει φύγει εξωτερικό για εργασία οπότε όταν έρχεται στις διακοπές εδώ στη Ελλάδα, παίρνει το αυτοκίνητο και κάνει βόλτες. Έχει μάθει πολύ καλά να ανεβαίνει τη ανηφόρα με όπισθεν (το γκαράζ στο σπίτι μου είναι υπόγειο και πρέπει να το βγάλεις με όπισθεν στο δρομάκι με μεγάλη κλίση) χωρίς να της σβήνει. Εγώ δεν έχω βγάλει ακόμα δίπλωμα οδήγησης οπότε δεν έχω έμπειριες για να πω κάτι.

όσο αφορά στα αυτόματα κιβωτία ναι διευκολύνουν αρκετά, αλλά εγώ θα προτιμούσα να μάθω να οδηγάω με χειροκίνητο κιβώτιο στη αρχή γιατί η πλειοψηφία στη Ελλάδα οδηγάει με χειροκίνητο κιβώτιο επειδή είναι φθηνό. Μόνο αν ζεις σε μεγαλοπόλεις και είσαι κολλημένος σε κίνηση τότε συμφέρει το αυτόματο, αλλά έγω που ζω στη επαρχία σε ένα χωριό και έχω τη δυνατότητα κινούμαι άνετα με πάνω από 3η-4η-5η σχέση ταχύτητας τότε 1000 φορές το χειροκίνητο κιβώτιο να νιώθεις ότι ελέγχεις το αυτοκίνητο
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και γω στην ίδια φάση βρίσκομαι...πήρα το δίπλωμα πριν από 10 μήνες..σε επαρχιακό μέρος..και ενώ το είχα πάρει στην αρχή ζεστά..στην πράξη τα βρήκα σκούρα....και πλέον φοβάμαι πολύ περισσότερο από ότι τον πρώτο μήνα....
Μάλλον φταίει το ότι δεν έκανα καθόλου εξάσκηση από ένα σημείο και μετά....
Στην αρχή έκανα μερικές διαδρομές στο νησί που το πήρα και μάλιστα με τζιπ και εντάξει μπορεί να μου έσβηνε καμία φορα αλλά κάτι κατάφερνα (ούτε φανάρια έχουμε ούτε τίποτα, μόνο στροφές 😂)...
Όταν ήρθα Αθήνα κατάλαβα πως υπάρχει θέμα στην αλληλεπίδραση με τους άλλους😪... Εκανα κάποια στιγμή μια ολοκληρωμένη διαδρομή με μικρό αυτοκίνητο.. έσβησε καποιες φορές, αλλά λέω την επόμενη φορά καλύτερα αφού το παρκαρα δύο φορές τι στο καλό..
Εν τέλει μετά από δύο μέρες πήγα να το αλλάξω θέση και κομπλαρα....έβαλα μπρος, κατεβαζω χειρόφρενο, βάζω οπσιθεν, δεν τσουλουσε με φρένο συμπλέκτη ... Φοβόμουν να πατήσω γκάζι να πάω οπίσθεν... Πανικοβλήθηκα...(η αλήθεια είναι ότι μένω κέντρο και είναι πολύ στριμωγμένα τα πάρκινγκ)
Από τοτε δεν έχω καταφέρει να ξαναμπώ...
Δεν ξέρω τι να κάνω ....
Σκέφτομαι να προσπαθήσω πάλι στην επαρχία αλλά και εκεί έχει κάποιες δυσκολίες (ανηφορες, στενοί δρόμοι, λακούβες) και δεν θα έχω κάποιον που να οδηγεί να με βοηθήσει
ή να κάνω μαθήματα κάνα δυο ώρες εδώ Αθήνα με το δικό μου να πάρω λίγο τον αέρα μπας και μου φύγει η ιδέα...;
Λοιπον αν δεν εχεις κανενα γνωστο ή φιλο/η να πατε μαζι και να οδηγεις μικρες αποστασεις γυρω απο το σπιτι σου στην αρχη κι επειτα πιο μακρυα και σε περισσοτερη κυκλοφορια,θα σου ελεγα να πας σε ενα δασκαλο οδηγησης και θα του πεις να ξανακανεις ας πουμε πεντε μαθηματα οσα θες εσυ για να τα ξαναθυμηθεις.
Θα σε βοηθησει ξερω κι αλλους που το εκαναν.
Επειδη εχεις αμαξι και εχεις και την επαρχια θα σου ελεγα να ξεκινησεις στην επαρχια να το χρησιμοποιεις συχνοτερα το αμαξι ωστε να εξοικοιωθεις περισσοτερο,και μετα δε θα σου φαινεται βουνο,θα το συνηθισεις και θα εισαι μια χαρα.Εξασκηση θελει και συνηθεια και να ειναι καποιος μαζι σου ωστε να μην κωλωνεις.Επισης πολυ ωραιο αμαξι για να συνηθισεις ειναι να παρεις να νοικιασεις ενα σμαρτ για παραδειγμα να το δουλευεις πως παρκαρεις πως ξεκινας πως στριβεις πως το ενα πως το αλλο,εστω ενα μικρο πολης ωστε να εξοικοιωθεις.
Τα τζιπ ειναι ιδιαιτερα για να πας κατευθειαν εκει,αλλα αν αυτο εχεις μονο κανενα θεμα ξεκινας με ενα αμαξι με αυτο που εχεις και σε βολευει.Και θα το χρησιμοποιεις καθημερινα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από ότι θυμάμαι εμένα στην αρχή με δυσκόλεψε το στριψιμο. Δεν μου άρεσε να παίρνω τις στροφές αργα και βασανιστικά και πατούσα γκάζι 🤣

Σήμερα που οδήγησα κέντρο με αγχωσε πάλι. Έκαναν πορεία, ασθενοφόρο από πίσω μου, περιπολικό παραπέρα, μαλακας που έστριψε από λάθος λωρίδα χωρίς να ανάψει φλας και εγώ να έχω ξεμείνει στην μέση της διασταύρωσης.
α εγω δεν αγχωνομαι καθολου,παω στη λωριδα μου κανονικα στο επιτρεπομενο οριο αν εχει ασθενοφορο ή αστυνομια ε κανω στην ακρη αν θελουν να περασουν καταλαβες,κατα τα αλλα ολα κανονικα και παρκαρω και στριβω και ειναι απο ενα σημειο κι επειτα το παιρνεις σαν κατι καθημερινο και δεν το σκεφτεσαι καν.Λειτουργεις οπως πρεπει αμυντικα ναι και με σεβασμο στους αλλους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τον Σεπτέμβρη κλείνω δύο χρόνια από τότε που πήρα το δίπλωμα αυτοκινήτου και ειλικρινά επίσης μου είναι τρομερά δύσκολο να οδηγήσω ( μόνος μου να πάρω αμάξι ποτέ ως τώρα ). Γενικά το να πάρεις το δίπλωμα είναι το εύκολο κομμάτι, το δύσκολο είναι το μετά.
οχι καθολου δεν ειναι βρισκεις εναν δικο σου γνωστο φιλο που εχει και ξεκινας αν δεν εχεις εσυ δικο σου,ή ξανακανεις με τον οδηγο ή νοικιαζεις.Οσο το αφηνεις ε σε αφηνει λογικο ειναι,απλα εξασκηση θελει,δες το σαν κατι που οσο συχνα το κανεις μετα δε σε νοιαζει καν,θα πηγαινεις απο μονος οπως οταν εκανες ποδηλατο.
Ξεκινα με σμαρτ ή με μικρο πολης ωστε να συνηθισεις πως ξεκιναμε πως παρκαρουμε ολα αυτα κλπ και μετα δε θα σε νοιαζει,εδω οδηγουν φορτηγα,η οδηγηση μερακι θελει και να ασχοληθεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως τελείως άπειρη και εγώ φοβάμαι να οδηγήσω, ειδικά όταν είμαι μόνη μου. Σε αλάνες δεν έχω θέμα, αλλά σε δρόμους που κυκλοφορούν πολλά αυτοκίνητα κωλώνω.
Οτι εγραψα και στους αλλους δες ξεκινας με καποιον που εχει αν δεν εχεις ή ξανακανεις και ξεκινας με ενα μικρο πολης και απλα κανεις μικρες διαδρομες και δεν σε νοιαζει μετα.Δεν σκεφτεσαι τους αλλους,εσυ να εισαι ενταξει με τον ΚΟΚ και δε σε νοιαζει οι αλλοι τι κανουν ,απλα οδηγεις αμυντικα και εισαι ετοιμοπολεμη που λεμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο περισσότερα χλμ αποκτάς τόσο μειώνονται συνηθισμένα λάθη (εκκίνηση με 5000 στροφές ή αφήνεις τον συμπλέκτη γρήγορα). Επίσης καμιά φορά πρέπει να δοκιμάζεις και λίγο δύσκολα πράγματα όπως να μπαίνεις σε ανηφόρες ή σε στενούς δρόμους. Αν και θεωρώ ότι η έλλειψη εμπειρίας στο μέλλον θα εξομαλυνθεί με τα αυτόματα κιβώτια και τα παρκινγκ σένσορς.
Ναι σωστα αλλα αμα τυχει να οδηγησεις με ταχυτητες δεν θα ξερεις πως και τι γιατι θα εχεις συνηθισει το αυτοματο.Ωραιο και το αυτοματο αλλα το με ταχυτητες σε κανει να μη φοβασαι ε ξερεις οτι αμαξι κι αν ειναι και βρεθει θα τα βγαλεις περα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αδερφή μου από όταν πήρε το δίπλωμα, είχε να πίασει τιμόνι για 1.5 χρόνο γιατί ένιωθε ότι δεν ήταν έτοιμη, άλλα πήρε λίγο θάρρος και άρχισε να οδηγεί με τη βοήθεια της μητέρας μου και της κολλητής της και σε μερικούς μήνες ήταν έτοιμη να οδηγει μόνη της όπως στη εθνική οδό, στη πόλη και σε επαρχιακούς δρόμους. Μόνο 2 γρατζουνιές έκανε μέχρι τώρα στο αυτοκίνητο της μητέρας μου. Τώρα έχει φύγει εξωτερικό για εργασία οπότε όταν έρχεται στις διακοπές εδώ στη Ελλάδα, παίρνει το αυτοκίνητο και κάνει βόλτες. Έχει μάθει πολύ καλά να ανεβαίνει τη ανηφόρα με όπισθεν (το γκαράζ στο σπίτι μου είναι υπόγειο και πρέπει να το βγάλεις με όπισθεν στο δρομάκι με μεγάλη κλίση) χωρίς να της σβήνει. Εγώ δεν έχω βγάλει ακόμα δίπλωμα οδήγησης οπότε δεν έχω έμπειριες για να πω κάτι.

όσο αφορά στα αυτόματα κιβωτία ναι διευκολύνουν αρκετά, αλλά εγώ θα προτιμούσα να μάθω να οδηγάω με χειροκίνητο κιβώτιο στη αρχή γιατί η πλειοψηφία στη Ελλάδα οδηγάει με χειροκίνητο κιβώτιο επειδή είναι φθηνό. Μόνο αν ζεις σε μεγαλοπόλεις και είσαι κολλημένος σε κίνηση τότε συμφέρει το αυτόματο, αλλά έγω που ζω στη επαρχία σε ένα χωριό και έχω τη δυνατότητα κινούμαι άνετα με πάνω από 3η-4η-5η σχέση ταχύτητας τότε 1000 φορές το χειροκίνητο κιβώτιο να νιώθεις ότι ελέγχεις το αυτοκίνητο
Με χειροκινητο εμαθα το προτιμω καλυτερα οχι οτι και το αυτοματο δεν με διευκολυνει,απλα αν τυχεις σε αμαξι με ταχυτητες θα πρεπει να ξερεις ή να ξαναθυμηθεις.
Οπως εγραψα και στους αλλους εξασκηση θελει και ολα θα ναι μια χαρα.Μην τη φοβαστε την οδηγηση παιδια,αν εσεις ειστε μεσα στα πλαισια του ΚΟΚ και οδηγειτε αμυντικα ε αντιδρατε αναλογα καταλαβατε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Από ότι θυμάμαι εμένα στην αρχή με δυσκόλεψε το στριψιμο. Δεν μου άρεσε να παίρνω τις στροφές αργα και βασανιστικά και πατούσα γκάζι 🤣
Εγώ πάλι το αντίθετο. Επειδή ορισμένες στροφές στην πόλη είναι πολύ κλειστές και είναι παρκαρισμένα αυτοκίνητα και στις δύο πλευρές (δηλαδή μηδέν ορατότητα) ρίχνω πολύ τις στροφές και την παίρνω πάαααρα πολύ αργά και με το πόδι πάνω στο φρένο. :laugh: :laugh: :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σήμερα που οδήγησα κέντρο με αγχωσε πάλι. Έκαναν πορεία, ασθενοφόρο από πίσω μου, περιπολικό παραπέρα, μαλακας που έστριψε από λάθος λωρίδα χωρίς να ανάψει φλας και εγώ να έχω ξεμείνει στην μέση της διασταύρωσης.
:stunned::stunned::stunned::stunned::stunned: Εμένα έπρεπε να μου συμβεί αυτό....
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Σήμερα που οδήγησα κέντρο με αγχωσε πάλι. Έκαναν πορεία, ασθενοφόρο από πίσω μου, περιπολικό παραπέρα, μαλακας που έστριψε από λάθος λωρίδα χωρίς να ανάψει φλας και εγώ να έχω ξεμείνει στην μέση της διασταύρωσης.
Αν οδηγούσες στη Αθήνα στη αρχή μετά θα σου φαίνοταν πιο απλή η οδήγηση στο Καναδά, στη Αθήνα εκεί πέρα η οδηγήση σε προετοιμάζει για τα πάντα ώστε να οδηγείς με άνεση σε άλλες χώρες :lol:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top