• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Άγχος

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.
kai για μένα, αυτό είναι το νορμάλ.
Εγώ εκτονώνομαι όταν χορεύω. Κάνω και αθλητισμό, πλέον μόνο τζοκινγκ, κολύμπι, ποδήλατο, αλλά σαν τον χορό δεν έχει! Νομίζω αυτή είναι η λύση
Σε ευχαριστώ touvlo, κι εγώ έχω αρκετές παρόμοιες δραστηριότες και βοηθάνε πολύ.
Θα έλεγα το πρωταρχικό θέμα μου είναι πως επηρεάζομαι αρκετά απο εξωγενείς παράγοντες, δηλαδή δεν αγχώνομαι τόσο για προσωπικά προβλήματα. Μπορεί δηλαδή να δώ αδέσποτα στον δρόμο κι αυτό είναι ικανό να μου διαλύσει την υπόλοιπη μέρα.
Και δεν έχω καταφέρει συνειδητά να μην τα σκέφτομαι και να εθελοτυφλώ, ομως απο όσο ξέρω αυτό χρειάζεται για να ζεί κανείς και την ζωή του.

Σε κάθε περίπτωση είτε απο εσωγενείς είτε απο εξωγενείς παράγοντες το άγχος είναι μεγάλη υπόθεση, ένα μεγάλο βαρίδι στην καθημερινότητα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,520 μηνύματα.
Τρομερά τυχεροί όσοι ζουν χωρίς άγχος πάντως :\.
οχι αυτο δεν ειναι καλό
όσο και να σας ακουστει παραξενο αυτο που θας πω, το άγχος κάνει καλό, μας βοηθάει να επιβιώνουμε και πρέπει να το νιωθουμε, χωρίς αυτό δεν θα επιβιώναμε ως ανθρωπότητα
δεν υπάρχει μόνο ένα είδος άγχους, υπάρχει και το καλό και απαραίτητο, και είναι στο χέρι μας ή μάλλον καλύτερα στο μυαλό μας να το πιστέψουμε και να το δημιουργήσουμε μέσα μας.
Είναι βασισμένο σε μελέτες αυτό δεν είναι αερολογία
Έχει να κάνει με την DHEA και τον λόγο αυτής προς την κορτιζόλη στο αίμα
Έχετε αναρωτηθεί ποτέ άραγε γιατί όταν ο Α μαθητής που αγχώνεται σε μια εξέταση σε μάθημα τελικά τα πηγαίνει καλά ενώ ο Β που επίσης αγχώνεται όχι; Στον Α είναι αυτό που λαϊκά λέμε "αα είχε το παιδί δημιουργικό άγχος και απέδωσε". Αυτό μεταφράζεται ως υψηλότερη τιμή DHEA.

Το ζήτημα δεν είναι να μην αγχωνόμαστε και να μην έχουμε άγχος. Το ζήτημα είναι ενώ αγχωνόμαστε, να πετύχουμε αύξηση της DHEA παράλληλα ώστε να νιώθουμε το "καλό" άγχος και να βιώνουμε τα ευεργετικά αποτελέσματα του άγχους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,338 μηνύματα.
οχι αυτο δεν ειναι καλό
όσο και να σας ακουστει παραξενο αυτο που θας πω, το άγχος κάνει καλό, μας βοηθάει να επιβιώνουμε και πρέπει να το νιωθουμε, χωρίς αυτό δεν θα επιβιώναμε ως ανθρωπότητα
δεν υπάρχει μόνο ένα είδος άγχους, υπάρχει και το καλό και απαραίτητο, και είναι στο χέρι μας ή μάλλον καλύτερα στο μυαλό μας να το πιστέψουμε και να το δημιουργήσουμε μέσα μας.
Είναι βασισμένο σε μελέτες αυτό δεν είναι αερολογία
Έχει να κάνει με την DHEA και τον λόγο αυτής προς την κορτιζόλη στο αίμα
Έχετε αναρωτηθεί ποτέ άραγε γιατί όταν ο Α μαθητής που αγχώνεται σε μια εξέταση σε μάθημα τελικά τα πηγαίνει καλά ενώ ο Β που επίσης αγχώνεται όχι; Στον Α είναι αυτό που λαϊκά λέμε "αα είχε το παιδί δημιουργικό άγχος και απέδωσε". Αυτό μεταφράζεται ως υψηλότερη τιμή DHEA.

Το ζήτημα δεν είναι να μην αγχωνόμαστε και να μην έχουμε άγχος. Το ζήτημα είναι ενώ αγχωνόμαστε, να πετύχουμε αύξηση της DHEA παράλληλα ώστε να νιώθουμε το "καλό" άγχος.
Προφανώς μιλάμε για το μη παραγωγικό και υπερβολικό άγχος που σε κάνει δυσλειτουργικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top