Άλλη προταση για τις αρνητικές ψηφους...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δυστυχως τα κριτηρια που τεθηκαν για τις αρνητικες ειναι και πολλά και στην κριση του καθενα, ενω το συστημα ειναι τετοιο που οτι αδικια γινει, θα παραμεινει buggs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Και οχι γιατι απλα διαφωνει? Χωρις να υποστηριζω οτι δεν εχει εκνευριστει ο αλλος κιολας....
Αν απλα διαφωνουσε θα το εγραφε σαν απάντηση. Η αρνητικη ψηφος μονο δυσφημει την άποψη στην οποια μπαινει, χωρίς να φαίνεται αυτός που την δυσφημεί ούτε το γιατί ακριβώς το κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
buggs το θεμα του αν ειναι κακο να ειναι αρνητικες, οπως παρακαλεσε και ο διαχειριστης, ας μην το σχολιασουμε εδω, να μην μπλεξουμε τις 2 κουβεντες και ας σχετιζονται. Αν θελεις ή διαβασε τι εχει ειπωθει στο παρελθον αν υπαρχει δε ξερω, ή στειλε PM στην OΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Α οχι, παρεξηγηση. Εμένα δεν με πειράζουν καθόλου. Θεωρώ τις αρνητικές μια ανώνυμη ψηφοφορία που δίνει το στίγμα, αν θέλεις, του φορουμ. Αν ας πουμε μια άπόψη λέει μαύρο, και παίρνει συν 5 και μια άλλη λέει άσπρο και παίρνει -10 καταλαβαίνεις ότι σ'αυτό το φορουμ, κατα πλειοψηφία, τους αρέσει το μαύρο. Λέμε τώρα έτσι, μη κολλήσουμε στα χρώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπως και να χει, εδω ας μιλησουμε για το λογο που ανοιξα το τοπικ. Συμφωνεις εσυ οτι κατι τετοιο ισως προσφερει κατι , απο την τωρινη κατασταση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,387 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ με το Ισιλιέλι, διότι είναι πολύ άγια κοπέλα για τέτοια διαβολικά πράγματα. Τι θέλω να πω. Καταρχήν τα μισά απ' όσα είπε ήδη δεν επιτρέπονται, τα δε άλλα μισά βασίζονται στην καλή πίστη...

Noble thought όπως θα λέγανε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι αγαπημένο μου Ισιλιέλι, αλλά όλοι αυτοί που βάζουν τα άκυρα -1 (προσοχή: ΟΧΙ τα φυσιολογικά), δεν είναι το ίδιο ευγενείς όπως εσύ, ούτε θα περίμενε ή περιμένει κανείς να ευαισθητοποιηθούν από την καλή πίστη. Τόσο καιρό γιατί δεν ευαισθητοποιούνταν; Μια τέτοια άποψη θα βόλευε πολύ λοιπόν τους μπάχαλους, άθελά σου φυσικά γιατί ξέρω ότι είσαι κοπέλα που θες να βρεθεί λύση. Αυτή η λύση είναι πολύ ευγενική γι αυτούς, γι αυτό και δεν πρέπει να εφαρμοστεί.

Συνεχίζουμε στο πνεύμα του Λόριεν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αγαπημένε μου Val, έχω λάβει επεξηγηματικό e-mail που εξηγούσε τους λόγους μιας αρνητικής και μάλιστα στο thread των ποιημάτων. Το ποίημα δεν ήταν δικό μου φυσικά αλλιώς η αρνητική θα ήταν καθ' όλα δικαιολογημένη :lol:

Αρκετές φορές μου έχει ζητηθεί να εξηγήσω αρνητικές που έβαλα και το κάνω κάθε φορά (εκτός κι αν δε δω το ποστ). Μάλιστα σίγουρα κάποια την είχα βάλει στον Lorien.

Πιστεύω πως δεν μπορείς να μάθεις κανέναν να ψηφίζει "σωστά" ή "δίκαια" διότι και οι δύο έννοιες είναι πολύ σχετικές ειδικά στα πλαίσια μιας online αξιολόγησης δημοσιεύσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αγαπημένε μου Val, έχω λάβει επεξηγηματικό e-mail που εξηγούσε τους λόγους μιας αρνητικής και μάλιστα στο thread των ποιημάτων. Το ποίημα δεν ήταν δικό μου φυσικά αλλιώς η αρνητική θα ήταν καθ' όλα δικαιολογημένη :lol:
πραγματικά αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω και άλλος ένας [εξαιρούνται μέλη της ΟΔ - όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί οι περισσότεροι από εμάς γνωρίζουμε ότι σε αυτούς είναι ούτως ή άλλως ορατές και οι αρνητικές ψήφοι] που να του έχει συμβεί αυτό :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ρεσούλα μου (sic) :P : Αν συμφωνεί κι αυτός που μου έστειλε την εξήγηση μπορώ να αναφέρω το όνομά του στην ΟΔ και εκείνος να το επιβεβαιώσει.

Στο κάτω-κάτω, όπως γράφει κανείς κάτι που θεωρεί σωστό, έτσι ψηφίζει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο επειδή επίσης το θεωρεί σωστό.

Για μένα η ΟΔ θα πρέπει (και νομίζω πως το κάνει) να επεμβαίνει σε περιπτώσεις όπου κάποιος έχει "πάρει από πίσω" τα ποστ κάποιου και τα καταψηφίζει με μανία...

Ανέφερα τις περιπτώσεις που θεωρώ τις ψήφους παράδοξες (εκείνα τα ΑΒΓ) όμως θα χρειαζόταν μια ΟΔ με 145 άτομα για να ψειρίζει ένα ένα thread και στην τελική σιγά τα ωά ρε παιδιά!

Μακάρι να με αδικούσαν μόνο στο e-steki και όλα στη υπόλοιπη ζωή μου να ήταν ακριβοδίκαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το τι εχει συμβει μια φορα στις 29 Φλεβαρη σε ενα μελος (πχ εσενα), δε νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει οτι αντικατοπτριζει την καθημερινοτητα, οπως ειπε η Resident και ο Valder. Και το να γινει το σωστο μια στο τοσο δεν ειναι κακο. Το να αδικηθει καποιος εστω και μια στο τοσο, ειναι.

Για το οτι θα υπαρχει καποιο ωφελος απο ενα τετοιο τοπικ, εχουμε αντιλογο ; Για το οτι τυχον προβληματα θα αντιμετωπιζονται ευκολα υπαρχει αντιρρηση ; Αν ναι ας ακουσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,387 μηνύματα.
Αρκετές φορές μου έχει ζητηθεί να εξηγήσω αρνητικές που έβαλα και το κάνω κάθε φορά (εκτός κι αν δε δω το ποστ). Μάλιστα σίγουρα κάποια την είχα βάλει στον Lorien.

Εντιμότατο και σε συγχαίρω!:) (όχι για την αρνητική στο Λόριεν, αλλά για τις επεξηγήσεις!:P)

Πιστεύω πως δεν μπορείς να μάθεις κανέναν να ψηφίζει "σωστά" ή "δίκαια" διότι και οι δύο έννοιες είναι πολύ σχετικές ειδικά στα πλαίσια μιας online αξιολόγησης δημοσιεύσεων.

Indeed my friend! Το ζήτημα του θέματος δεν είναι να μάθω το μέλος να ψηφίζει σωστά, αλλά να καταλάβει ότι ξέρουμε πως δεν είναι καλόπιστος ψηφοφόρος αλλά οχτάποδο, ότι δηλαδή δεν περνάει η σαχλαμάρα του απαρατήρητη, κι ότι δε μπορεί να μας σπάει τα νεύρα κάθε φορά που θα τον πιάσουν οι ορέξεις του επειδή δεν έφαγε καλό βραδυνό να πετάει τα -1 λες και είναι κουφέτα σε γάμο. (Το βράδυ όταν γδύνεται η νύφη, μέχρι και στο εσώρουχο βρίσκει κουφέτο, κανείς δεν ξέρει πως έφτασε εκεί, απλά κάποιος το πέταξε. Αυτό δε σημαίνει δεν την ενοχλεί αν δέκα κουφέτα κόβουν βόλτες στο εσώρουχο.;))

πραγματικά αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω και άλλος ένας [εξαιρούνται μέλη της ΟΔ - όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί οι περισσότεροι από εμάς γνωρίζουμε ότι σε αυτούς είναι ούτως ή άλλως ορατές και οι αρνητικές ψήφοι] που να του έχει συμβεί αυτό :confused:

Εγώ, από τη Νεράιδα. Με έπιασε στο msn και μου λέει ξέρεις Βαλ, αυτό κι αυτό, μου την έδωσε αυτό και σου χωσα -1.

Εκείνη την ώρα χάρηκα! Η κοπέλα είχε τα κότσια να υποστηρίξει την άποψή της γιατί πολύ απλά είναι γυναίκα με άποψη. Το ζήτημα είναι τι κάνουμε με όσους δεν έχουν άποψη αλλά γείωση εγκεφαλικού γάγγλιου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στο κάτω-κάτω, όπως γράφει κανείς κάτι που θεωρεί σωστό, έτσι ψηφίζει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο επειδή επίσης το θεωρεί σωστό.
Αρα προτιμας να υπαρχουν αδικημενα ποστ και κακη χρηση του συστηματος, προκειμενου να μην τυχει και γινει καποια φασαρια σε ενα ειδικο τοπικ,από σοβαρα ατομα, που θα παρακολουθειται ;

Για μένα η ΟΔ θα πρέπει (και νομίζω πως το κάνει) να επεμβαίνει σε περιπτώσεις όπου κάποιος έχει "πάρει από πίσω" τα ποστ κάποιου και τα καταψηφίζει με μανία...
Αν δλδ καποιος κανει κακη χρηση διασκορπισμενα σε διαφορα μελη, ολα καλα ;

Ανέφερα τις περιπτώσεις που θεωρώ τις ψήφους παράδοξες (εκείνα τα ΑΒΓ) όμως θα χρειαζόταν μια ΟΔ με 145 άτομα για να ψειρίζει ένα ένα thread
Γιαυτο λεμε για ΕΝΑ τοπικ οπου ουσιαστικα το συστημα θα αυτορυθμιζεται και θα καλλιεργειται απο μονο του, αφου δε θελετε να γινει μεσα στο φορουμ!

και στην τελική σιγά τα ωά ρε παιδιά!
Μακάρι να με αδικούσαν μόνο στο e-steki και όλα στη υπόλοιπη ζωή μου να ήταν ακριβοδίκαια.
Το επιχειρημα "σιγα τα ωα" μπορει να χρησημοποιηθει και για τις 2 αποψεις. Δεν ειναι λογικό, να υποβαθμιζουμε ενα θεμα, για να υποστηριξουμε μια αποψη, τη στιγμη που η υποβαθμιση του, υποστηριζει και την αντιθετη.

+1 valder
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Φαίνεται αυτός που μου έστειλε την επεξήγηση δε φοβήθηκε μην ξεκινήσει μαζί μου καμία μαραθώνια συζήτηση για το αν ήταν ή όχι άδικη η ψήφος του...
Είπε αυτό που είχε να πει, είπα κι εγώ την πλευρά μου και συνεχίσαμε τις ζωές μας. Μέσα σε 2 PM το θέμα (αν υπήρξε τέτοιο) είχε λυθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρα προτιμας να υπαρχουν αδικημενα ποστ και κακη χρηση του συστηματος, προκειμενου να μην τυχει και γινει καποια φασαρια σε ενα ειδικο τοπικ,από σοβαρα ατομα, που θα παρακολουθειται ;
Προτιμώ να μην υπάρχει λαϊκό δικαστήριο για το τι είναι δίκαιο και τι όχι, ειδικά όταν πρόκειται για ένα ποστ.
Η πλειοψηφία μπορεί να αποφασίσει και με την ψήφο της. Τουλάχιστον η δική μου περιήγηση στο φόρουμ, μου δείχνει πως όπου υπάρχει μια "άδικη" αρνητική, υπάρχουν θετικές που την υπερκαλύπτουν. Κι αυτό μια μορφή λαϊκού δικαστηρίου όπως το ζητάς εσύ είναι. Χρειάζεται να έχουμε και το tread της ντροπής;

Είναι δίκαιο να δουλεύω μέχρι τις 8.30 το βράδυ και να μεγαλώνω μόνη μου παιδί; Εκεί έλα να πάρουμε θέση άμα θες. Μια ψήφος πάνω, μία κάτω, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου.

Γιαυτο λεμε για ΕΝΑ τοπικ οπου ουσιαστικα το συστημα θα αυτορυθμιζεται και θα καλλιεργειται απο μονο του, αφου δε θελετε να γινει μεσα στο φορουμ!
Προσωπικά ντρέπομαι να έρθω και να """"κλαίγομαι""" σε ένα συγκεκριμένο τόπικ για μια άδικη αρνητική και ποτέ δε θα το έκανα. Σε κάποιες (ελάχιστες) περιπτώσεις έχω ζητήσει εξηγήσεις μέσα στο τόπικ. Αν δωθούν, καλώς. Αν δε δωθούν, το ξεχνάω και πάω παρακάτω.

Το επιχειρημα "σιγα τα ωα" μπορει να χρησημοποιηθει και για τις 2 αποψεις. Δεν ειναι λογικό, να υποβαθμιζουμε ενα θεμα, για να υποστηριξουμε μια αποψη, τη στιγμη που η υποβαθμιση του, υποστηριζει και την αντιθετη.
Αν το θεωρείς υποβάθμιση του θέματος, το ανακαλώ. Εκφράζει μονάχα τη δική μου θέση απέναντι σε μια αρνητική που δεν θα μου δωθούν εξηγήσεις γι' αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ρεσούλα μου (sic) :P : Αν συμφωνεί κι αυτός που μου έστειλε την εξήγηση μπορώ να αναφέρω το όνομά του στην ΟΔ και εκείνος να το επιβεβαιώσει.
.

Bρε Isi...βρε Isi (κατά το "βρε Αία, βρε Αία" των 2 ξένων :P): τι σχέση έχει το ποιός το έκανε αυτό με το αν είναι ...συνήθης πρακτική ή η ... εξαίρεση της εξαίρεσης? :P


Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
""κλαίγομαι""" σε ένα συγκεκριμένο τόπικ για μια άδικη αρνητική και ποτέ δε θα το έκανα. Σε κάποιες (ελάχιστες) περιπτώσεις έχω ζητήσει εξηγήσεις μέσα στο τόπικ. .

FYI, πάντως και σε αυτές τις ελάχιστες περιπτώσεις εκτός κανόνων ήσουν τυπικά μιας και δεν "επιτρέπεται" να απορούμε για τις αρνητικές που δίνονται στα ποστ (ναι, ακόμα και όταν είναι.... αδικαιολόγητες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προτιμώ να μην υπάρχει λαϊκό δικαστήριο για το τι είναι δίκαιο και τι όχι, ειδικά όταν πρόκειται για ένα ποστ.
Aυτη η καραμελα του "λαικου δικαστηριου" δεν εχει παλιωσει βρε Ισι ακομα ; Δλδ το να πουν 2 κουβεντες οι 2 ενδιαφερομενοι, σε ενα τοπικ μακρια απο τα αλλα, και υπο επιτηρηση, εσυ το λες λαικο δικαστηριο ; Φτανει πια με τις υπερβολες, χαλαρωστε λιγο.

Χρειάζεται να έχουμε και το tread της ντροπής;
ΝΑΙ! αυτο δε καταλαβαινεις ! Το πα και παλια, το πε και ο Valder τωρα! Αν δεν ντραπεις και λιγο για την κουταμαρα που εκανες, δε προκειται να σοβαρευτεις! Ειναι παρα πολυ απλο. ...δλδ δε ντρεπομαστε απο μονοι μας να βαζουμε αρνητικες απο εμπαθεια πχ,...και μας πειραξε οτι θα το μαθουν οι αλλοι ! Αν δεν ειναι αυτο ενδειξη ανωριμοτητας, τοτε εγω ειμαι σαντουιτς.

Είναι δίκαιο να δουλεύω μέχρι τις 8.30 το βράδυ και να μεγαλώνω μόνη μου παιδί; Εκεί έλα να πάρουμε θέση άμα θες. Μια ψήφος πάνω, μία κάτω, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου.
Παλι υποβαθμιζεις το θεμα, συγκρινοντας το με κατι πιο σημαντικο. Κανείς εδω μεσα δε θα παει σε ψυχιατρο επειδη πηρε αδικα αρνητικες. Μην τρελαινομαστε. Αφου ομως το συζηταμε και οι λυσεις ειναι ευκολες, γιατι τοση αντιδραση ;

Προσωπικά ντρέπομαι να έρθω και να """"κλαίγομαι""" σε ένα συγκεκριμένο τόπικ για μια άδικη αρνητική και ποτέ δε θα το έκανα. Σε κάποιες (ελάχιστες) περιπτώσεις έχω ζητήσει εξηγήσεις μέσα στο τόπικ. Αν δωθούν, καλώς. Αν δε δωθούν, το ξεχνάω και πάω παρακάτω.
Καταρχην δεν μιλησαμε για κλαψιμο (και οι δικες σου εξηγησεις που ζητησες , κλαψιμο ηταν ; ) , αλλά για σχολιασμο ειλικρινη και σοβαρο. Το αν θα κλαφτει καποιος εξαρταται απο τον ιδιο και μπορει καλλιστα να το κανει και μεσα στα αλλα τοπικς (οπως και εχει γινει). Και συ τις εξηγησεις που ζητησες μεσα στα τοπικ θα μπορεις να τις κανεις στο ειδικο και αρα βοηθωντας την ροη ολων των τοπικς.Κι αν δε σου εξηγησουν, πας και παλι παρακατω.Που το προβλημα σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γεια σας! :)

Δεν ξέρω αν θα είμαι off topic στο "τοπικ στο οποιο θα σχολιαζουμε τις τυχον ενστασεις/αποριες μας για τις αρνητικές" γιατί δεν θα σχολιάσω τις αρνητικές, αλλά πως τις βλέπουν κάποιοι. :P

Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά, για να γίνει τέτοιο θέμα. Αν κάποιος θεωρεί ότι ένα post του πήρε αρνητική και αδικείται, κάνει αναφορά ( ), η ΟΔ την εξετάζει και αν κρίνει ότι δεν υπάρχει κατάχρηση, το θέμα (θα έπρεπε να) λήγει εκεί. Αν παρατηρηθεί κατάχρηση, η ΟΔ κάνει αυτό που πρέπει και πάλι το θέμα λήγει. :)

Αν πάλι ΔΕΝ παρατηρηθεί κατάχρηση, αλλά ο χρήστης νιώθει ακόμα ότι αδικείται, μάλλον πρέπει να εξετάσει το ενδεχόμενο να μην έχει λάβει υπόψιν του όλες τις διαφορετικές απόψεις που υπάρχουν ή τις εντυπώσεις που μπορεί να δημιούργησε το post του και να υπάρχει και η περίπτωση να ΜΗΝ έχει πάντα δίκιο :P

Τέλος (και σημαντικότερο), νομίζω ότι η καλύτερη λύση πέραν της αναφοράς για κατάχρηση είναι η αδιαφορία. Αν σας ενδιαφέρει τόσο ο αντίλογος (και γιαυτό ζητάτε επεξήγηση αρνητικών) μάλλον την ζητάτε από λάθος άτομα, γιατί αυτοί που πραγματικά θα σας εξηγούσαν, έστω και σε ένα τέτοιο θέμα, θα το έκαναν επιτόπου και δεν θα περίμεναν εσάς να ζητάτε εξηγήσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεδομενου οτι η αρχικη ιδεα του Lorien δεν αντιμετωπιζεται ιδιαιτερα θετικη απο τους admins, να προτεινω κατι αλλο εγω, στα πλαισια του διαλογου;

Προσωπικα, οι αρνητικες ψηφοι δεν με πολυαπασχολουν αν ειναι ας πουμε μια για καθε post μου, και οχι -5, -6, που σημαινει οτι γενικα το post θεωρηθηκε "κακο". Επισης, δεν θα με απασχολουσε καθολου αν ηξερα οτι καθε post μου παιρνει -2 ψηφους, με τις αρνητικες ψηφους να προερχονται παντα απο 2 συγκεκριμενα ατομα τα οποια απλα δεν με συμπαθουν προσωπικα ή που κατα συρροην ψηφιζουν αρνητικα Posts.

Σε αυτο το πνευμα, λοιπον, και μιας και το ποιος μας εχει ψηφισει αρνητικα δεν θεωρειται σωστο να αναγραφεται, θα προτεινα οταν παταω (εγω, μονο ο συγγραφεας του post; οποιοσδηποτε; Pick and choose) πανω στις αρνητικες ψηφους να ανοιγει στο Link, μια σελιδα στην οποια να αναγραφεται πχ:

Αρνητικη ψηφος #1: Ο χρηστης εχει ψηφισει συνολικα 135 φορες, 30 θετικα και 105 αρνητικα. Εχει ψηφισε 24 φορες αρνητικα δικο σας post.
Αρνητικη ψηφος #2: Ο χρηστης εχει ψηφισει συνολικα 56 φορες, 46 θετικα και 10 αρνητικα. Εχει ψηφισε 2 φορες αρνητικα δικο σας post.
και ουτως καθε εξης.

Ετσι θα ειναι πιο κατανοητο το αν το συγκεκριμενο post δεν ειναι ιδιαιτερα καλο, ή αν απλα αυτος/οι που το ψηφισαν αρνητικα δεν εχουν ιδιαιτερα αντικειμενικα κριτηρια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω τώρα::hmm:
Τρώω εγώ μια αρνητική ψήφο σε ένα ποστ που ξόδεψα μια ώρα για να το γράψω κι αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Τη θεωρώ άδικη, άκυρη, άκαιρη και αψυχολόγητη.

(Τώρα προσπαθήστε να προφέρετε έστω τις παραπάνω λέξεις, χωρίς να εκνευριστείτε και μόνο που θα τις ακούτε :lol:).

Μπαίνω μια και δυο ο καλός σου, με σφιγμένο μειδίαμα από αυτά που δεν ξέρεις αν ο άλλος σου χαμογελά ή θέλει να σε δαγκώσει και ρωτώ μελιστάλαχτα:
-Ποιος καταψήφισε το δημιούργημά μου;
Γιατί το έκανε; Να μου δώσει αμέσως εξηγήσεις!
Ποιος :rant: :mpinelik: :rant: τελικά; :hehe:

Οι ακόλουθοι τρεις διάλογοι είναι δυνατόν να διαμειφθούν:

Α)

-Ουτιδανός Ανρητικοψηφιστής: -Εγώ την έβαλα γιατί έτσι έκρινα. Δε μου αρέσουν τα γραπτά σου. Μου τη δίνουν οι απόψεις σου.

-Χάος:
Δεν είναι αυτή αιτιολόγηση, ντροπή σου να βάζεις τέτοιες άκυρες αρνητικές ψήφους, όμως θα κάνω πως χαμογελάω γιατί μας βλέπει και η ΟΔ και θα μας κάνει και αναφορά ο Valder.

-Ουτιδανός Ανρητικοψηφιστής(από μέσα του :sly:): Καλά έλεγα εγώ ότι ο Χάος είναι λαλάκας. Απάντηση είναι αυτή που μου 'δωσε; Δεν πειράζει, θα του τη φυλάω για κανένα άλλο θέμα, που δε θα μας παρακολουθεί και η ΟΔ, ο Valder η Νεράιδα και ο Θεός ο ίδιος και θα του την πω καταλλήλως.

-Χάος(κι αυτός από μέσα του :sly:): Α, ώστε εσύ ήσουνα πουλάκι μου. Έχε χάρη που δε με παίρνει να σε περιλάβω εδώ και τώρα. Δε θα σε πετύχω σε κανένα άλλο threadάκι; Θα τα πούμε.

Σχολιασμός: Αν κάθε φορά που βάζω μια αρνητική ψήφο, δημιουργώ κι έναν εχθρό αν αυτό ισχύει και για τους άλλους, αφού όπως βλέπω όλοι ενοχλούνται από κάποιες αρνητικές ψήφους, στο τέλος το στέκι θα γεμίσει με εχθρούς. Κι όσο κι αν κάποιοι υπόσχονται ότι θα κρατήσουν τα προσχήματα μέσα σε αυτό το θέμα, δε μπορούν να μας διαβεβαιώσουν ότι θα το τηρήσουν και παραέξω.

Έτσι, μάλλον οι πιο σώφρονες θα αποφύγουν να απαντήσουν και τότε προκύπτουν οι επόμενοι διάλογοι:

Β)

-Η Θεία μου η Μήτση: Μα πραγματικά βρε Χαούλη μου, ένα τόσο ωραίο ποστ που έγραψες με τα χεράκια σου πουλάκι μου, είναι δυνατόν να παίρνει αρνητική ψήφο; Ντροπή του βρε του αθεόφοβου!

-Ο Θείος μου ο Αγησίλαος: Κάποιοι εδώ μέσα παίρνουν σβάρνα και ρίχνουν τις αρνητικές ψήφους, επειδή δεν έφαγαν καλά το απογευματινό τους και μάλιστα δεν έχουν το θάρρος να εμφανιστούν και είναι και ανώριμοι. [Παρακαλώ μην μπείτε στον κόπο να διαψεύσετε ότι αυτή η λέξη έχει ήδη ακουστεί σε αυτό το θέμα].

-Γειτόνισσα Αναφτρούλα: Αχ, γλυκέ μου Χαούλη, η γοητευτική γραφή σου μας συναρπάζει. Μη δίνεις σημασία στους κακοπροαίρετους.

Σχολιασμός: Σε αυτή την περίπτωση, δικαιολογείται απόλυτα ο χαρακτηρισμός "thread της ντροπής και της κακομοιριάς". :mpliaks:

Γ)

... (Απόλυτη σιγή. Με λίγα λόγια, εγώ έμεινα με την ταπειροκρανίωσή μου και όλοι οι άλλοι με 'γράψαν στα απ' αυτά τους).

Σχολιασμός: Τι μου προσφέρει ένα θέμα όπου δε μου απαντά κανείς; Δε μου φαίνεται και πολύ διασκεδαστικό.


Κι όλα αυτά γιατί; Διότι... (να δεις πως το είπε ο φίλος μου ο Valder) για να μη μυρίσουμε τα δάχτυλά μας ποιος έβαλε μια αρνητική στο Lorien ή στον οποιονδήποτε άλλον. (Μωρέ είχαμε μια σκασίλα πραγματικά).

Αντίθετα, θα ήταν πολύ πιο ώριμο, το να μη μας ενοχλούν και τόσο πολύ μερικές αρνητικές ψήφοι παραπάνω και δε θα χρειαζόταν τίποτα από όσα ειπώθηκαν μέχρι τώρα. Πολύ κακό για το τίποτα δηλαδή. Θα το δικαιολογήσω απλά γιατί είναι καλοκαιράκι και τα θέματα της επικαιρότητας σπανίζουν. Ελπίζω να μη χρειαστεί μια αρνητική ψήφος πάνω ή κάτω, να διακόψει τα μπάνια του λαού.

Βέβαια, υπάρχει θεωρητικά και η πιθανότητα να δοθούν φιλικά αμοιβαίες εξηγήσεις και να κυλήσουν όλα ομαλά. Αυτό όμως ευκολότερα το λέμε και δυσκολότερα το πράττουμε, ειδικά όταν θεωρούμε ότι αδικούμαστε. Άλλωστε, όσοι είναι σε θέση να κάνουν κάτι τέτοιο, το κάνουν ήδη χωρίς να ρωτήσουν και κανέναν όπως φάνηκε από τον μέχρι τώρα διάλογο.

Και κάτι τελευταίο: Το έχω παρατηρήσει και εγώ το φαινόμενο, ένα άδικα καταψηφιζόμενο ποστ να υπερψηφίζεται από άλλους ως αναπλήρωση. Όταν δεν συμβαίνει αυτό, είναι πολύ πιθανό, ότι μόνο εμείς προσωπικά θεωρούμε αδικαιολόγητη, την αρνητική ψήφο εναντίον μας. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@fandago : ορισε το "καταχρηση" για να σε καταλαβουμε. Τις περισσοτερες φορες δε θα προκειται για καποιον μανιακο που πηρε κατα συρροη και βαζει αρνητικές. Επομένως παμε στο σεναριο που δεν θεωρειται κλασσικη καταχρηση και καποιος νιωθει αδικημενος. Η απαντηση σου ειναι οτι πρεπει να κοιταξει μηπως .....δεν αδικειται ! Αρα υποτιμας τον χρηστη που θα φτασει να νιωσει αδικημενος, λες και θα το χει χομπυ να κλαιγεται. Δλδ αν δεν ειναι καποιος που βαζει αρνητικες πολλες σε συγκεκριμενο ατομο και τοπικ, τοτε αυτος που διαμαρτυρηθηκε, κανει αυτοματως λαθος ;

Περι αδιαφοριας συμφωνω. Ομως διαφωνω οτι τα ατομα που θα ειχαν πραγματι σοβαρο αντιλογο, θα το εκαναν επι τοπου πριν ζητησουμε εξηγησεις. Αν ισχυει αυτο τοτε το 95% των μελων, ειναι "λαθος ατομα" και δεν μπορουν να τεκμηριωσουν τις αρνητικες τους.

@insomniac : αν και σε κοβω λιγο να τα παρατας ευκολα, η ιδεα σου δεν ειναι κακη. Δεν βοηθαει βεβαια στο να συνετιστουν καποιοι. Περισσοτερο βοηθαει στο να μην συγχιζονται οι αποδεκτες των αρνητικων (αλλα δε ξερω κατα ποσο θα τους ηρεμει οντως). Παντως μπορει να γινει, ασχετα με το τοπικ, οχι απαραιτητα αντ'αυτου. :) (αν βεβαια δεν υπαρχει τεχνικος περιορισμος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top