Άλλη προταση για τις αρνητικές ψηφους...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι τα απαράδεκτα (μόνο) παίρνουν αρνητική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απορώ, δεν είναι προφανές ότι αυτό που ένας θεωρεί απαράδεκτο, για κάποιον άλλο είναι θεϊκό; :hmm: Πάρτε παράδειγμα τα μουσικά γούστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά κι αυτό δε δείχνει ότι οι ανώνυμες αρνητικές όντως ξεχωρίζουν τα "μέτρια" ποστς από τα "καλά" και τα "άθλια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πάντως ένα σοβαρό επιχείρημα εναντίον της πρότασης του Λόριεν εκτός από το
  • "θα δημιουργηθούν flames" (είπε ο μάντης , απόφοιτος της ανωτάτης μαντευτικής)
  • Οι χρήστες είναι ανώριμοι να διατηρήσουν τα πάθη τους
  • "είναι κλάψα, κακομοιριά και ανωριμότητα να κάνουμε θέμα τις αρνητικές"
No offence προς τους ενάντιους της αρχικής πρότασης, απλώς εμένα δεν με καλύπτουν τα επιχειρήματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πώς no offence αγαπητή μου όταν χαρακτηρίζεις όσα αντεπιχειρήματα δώθηκαν ως ελαφρά;
Ξέρεις, όταν δεν υπάρχει κάποιο έστω common ground, συζήτηση δε μπορεί να γίνει.
Διότι κι εγώ (κάθε εγώ) μπορώ να πω ότι δε με καλύπτει η αρχική πρόταση με τα ελαφρά επιχειρήματά της :hmm:

Πραγματικά ούτε κι εμένα με έχουν καλύψει οι απαντήσεις στα αντεπιχειρήματα, παρ' όλ' αυτά ένας παρατηρητικός αναγνώστης μπορεί εύκολα να βγάλει συμπεράσματα για το τι θα επακολουθήσει αν δημιουργηθεί τελικά ένα τέτοιο τόπικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
[διάθεση για flames -με το χέρι στην καρδιά- στο off]

όλα τα επιχείρηματα καλύπτονται από το "πέπλο" του "θα" και κάποιες δυσοίωνες προβλέψεις περί ανωριμότητας και κλάψας.

Αυτό για μενα δεν είναι ισχυρό επιχείρημα είναι απλά φόβος και ανασφάλεια όσον αφορά το "ποιόν" (έτσι γράφεται? :hmm:) των χρηστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Καταρχην οσο και αν θελω δεν μπορω να πω την γνωμη μου χωρις να αναφερω την αποψη μου περι ενφανισης ονοματων στις αρνητικες ψηφους!

Καταρχην γιατι τοση φασαρια μονο με τις αρνητηκες?Τι θελω να πω?
Ενα παραδειγμα τραβηγμενο ισως απο τα αυτια, αλλα εστω οτι ο χρητης Α λεει κατι,και ο χρηστης Β συμφωνει με τον Α αλλα δεν θελει να το ψηφησει θετικα γτ ο χρηστης Γ διαφωνει καθετα με αυτην την αποψη και μιας και τα εχουν καλα ο Β με τον Γ δεν θελει να το δειξει!Ειτε ο Β συμφωνει με τον Α αλλα η αποψη του Α ομως ειναι κατι παρατραβηγμενο και απο ντροπη ο Β δεν μπορει να δειξει την θετικη του ψηφο.Ποιος ομως θα δημηργουσε προβλημα για τις θετικες ψηφους?Κανεις φυσικα αφου σε ολους μας αρεσει να ψηφηζομαστε θετικα.

Ενταξει δεν λεω ειναι τραβηγμενο το παραδειγμα αλλα το γεγονος οτι δεν μπορουμε να ειμαστε πολιτισμενοι με τις αρνητικες ψηφους οταν αναγραφονται τα ονοματα των χρηστων,μου θυμιζει κατι σε πισοπλατα λογια.Γιατι οκ πολλοι απο εμας δεν εχουμε ουτε τον χρονο ουτε την διαθεση να αιτιολογισουμε γτ ψηφησαμε το θεμα αρνητικα η θετικά αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το κανουμε και παντα αυθαιρετα η αδικαιολογητα.

Αντιστοιχα οι χρηστες που θα το καναν αυθαιρετα αν φαινοταν το ονομα θα δισταζαν περισσοτερο να βαλουν την ψηφο ενω ετσι το κανουν ανενοχλητοι.

Δεν θελω να πω δηλαδη οτι πρεπει να αναγραφονται τα ομοματα στις αρνητικες ψηφους(αν και αυτο πιστευω) οσο οτι πρεπει να ισχυει μια ισοτητα στα δυο κριτηρια.

Εκτος αυτου το γεγονος οτι η ΟΔ μπορει να βλεπει ποιος ψηφισε αρνητικα ειναι λογικο για να μπορει να υπαρχει μια ταξη στο φορουμ.Ποσο δικαιο ειναι αυτο ομως?Γτ δηλαδη να μην μπορω να δω ως αμεσα ενδιαφερομενη λοιπον,και να μπορει καποιος τριτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μιας και το παρατηρησα, ας ρωτησω:

Εγω εξαρχης νομιζα οτι το ολο νοημα της αξιολογησης, δεν ηταν η επιβραβευση των αποψεων που μας αρεσουν, αλλα το δωστα δομημενων posts, που δεν προκαλουν "αναταραχες" στο φορουμ, κτλ, οπως ειχε γραφει και εδω:

"Σωστή χρήση του συστήματος είναι να ψηφίζετε ένα μήνυμα όχι μόνο βάσει της ενδεχόμενης συμφωνίας/διαφωνίας σας με τις απόψεις που εκφράζει ή της συμπάθειας/αντιπάθειας σας προς αυτόν που το έγραψε, αλλά συνεκτιμώντας και τον τρόπο γραφής του, την επιχειρηματολογία του και τη γενικότερη ποιότητα του (ή την έλλειψη αυτής) και το κατα πόσον προσφέρει ή υποβαθμίζει το φόρουμ"

Το οτι σχεδον ολοι αναφερουν οτι χρησιμοποιουν το συστημα επειδη δεν τους αρεσει το τι εχει γραψει ενας αλλο χρηστης, με αποκορυφωμα για μενα την ΚΕ που ειναι και super mod, δεν μας ανησυχει;

έχω βάλει κατά περιόδους διάφορα -1
ο λόγος συνήθως είναι ότι απλά... δεν συμφωνώ βρε αδερφέ με αυτό που λες

:/::hmm:

Ειλικρινα δεν το λεω με κακη διαθεση, και ιδιαιτερα προς την ΚΕ, απλα μου φαινεται παραξενο, και οτι δειχνει οτι πρακτικα η εφαρμογη του συστηματος των (αρνητικων; ) ψηφων δεν θα μπορει να ειναι ποτε αντικειμενικη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χαίρομαι που το ανέφερες αυτό insomniac! Ήθελα κι εγώ να ψάξω εκείνο το αρχικό ποστ της Λιας αλλά δεν είχα χρόνο και πίστευα πως πλέον κανείς δεν το θυμάται και δεν το λαμβάνει υπ'όψιν του όταν αξιολογεί.... :/:

Είτε το αναφέρουμε είτε όχι, φοβάμαι πως όλοι αξιολογούμε πλέον με κριτήριο τη συμφωνία ή διαφωνία μας, διότι όπως μου είπε σε μια κατ' ιδίαν συζήτηση κάποιος: "πλέον δεν μπορώ να αξιολογήσω θετικά, κρίνοντας τη συνολική εικόνα του ποστ ακόμα κι αν διαφωνώ με τις απόψεις που εκφράζονται σε αυτό, διότι θα θεωρηθεί από τους υπόλοιπους ότι συμφωνώ με το περιεχόμενό του".
Το σύστημα καλώς ή κακώς (δεν ξέρω) μας οδήγησε σε αυτήν την ατραπό...

έχω βάλει κατά περιόδους διάφορα -1
ο λόγος συνήθως είναι ότι απλά... δεν συμφωνώ βρε αδερφέ με αυτό που λες
καμία σχέση με εμπάθεια, και βασικά όσο έχω παρατηρήσει δεδομένης της ελευθερίας που έχω να βλέπω τις αρνητικές, δεν υπάρχει γενικώς εμπάθεια
Δυο φορές έχει υπάρξει κατάχρηση του συστήματος, και τις δύο φορές το πήραμε χαμπάρι, και τις δυο φορές έγιναν συστάσεις, και τις δύο φορές έπεσαν ποινές.

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο τόπικ
Εγώ ευχαρίστως αν υπάρξει ερώτηση για δική μου αρνητική θα το πω
Σε αυτό το σημείο όμως θέλω να τονίσω ότι δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να εξηγώ ξανά και ξανά...
π.χ.
- Νεράιδα: Ποιος μου έβαλε αυτή την αρνητική, είναι άδικη :devil:
- Εγώ : Εγω στην έβαλα γιατί διαφωνώ με το σκεπτικό σου

Για μένα η συζήτηση σταματάει ακριβώς σε αυτό το σημείο...
Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να διαφωνώ με την Νεράιδα γιατί διαφωνώ με το σκεπτικό της :P



ΥΓ Η Νεράιδα είναι προφανές ότι είναι... φανταστικό πρόσωπο γιατί όπως όλοι ξέρουμε, δεν υπάρχουν Νεράιδες :P

Συμφωνώ μαζί σου Αναστασία ειδικά ως προς την έκταση των επεξηγήσεων, θεωρώ δε ότι στις περιπτώσεις που ανέφερα έτσι κάπως δώθηκαν, χωρίς να κουράσουν ούτε αυτούς που τις διάβασαν ούτε τον "Ουτιδανό αρνητικοψηφιστή" :P γι' αυτό πιθανότατα δεν χρειάστηκαν off-topics, διαγραφές, ποινές και άλλα τινά.

Σε ένα πράγμα μόνο διαφωνώ μαζί σου ΚΑΘΕΤΑ! :mad:





Νεράιδες ΥΠΑΡΧΟΥΝ! :yes: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μιας και το παρατηρησα, ας ρωτησω:

Εγω εξαρχης νομιζα οτι το ολο νοημα της αξιολογησης, δεν ηταν η επιβραβευση των αποψεων που μας αρεσουν, αλλα το δωστα δομημενων posts, που δεν προκαλουν "αναταραχες" στο φορουμ, κτλ, οπως ειχε γραφει και εδω:

"Σωστή χρήση του συστήματος είναι να ψηφίζετε ένα μήνυμα όχι μόνο βάσει της ενδεχόμενης συμφωνίας/διαφωνίας σας με τις απόψεις που εκφράζει ή της συμπάθειας/αντιπάθειας σας προς αυτόν που το έγραψε, αλλά συνεκτιμώντας και τον τρόπο γραφής του, την επιχειρηματολογία του και τη γενικότερη ποιότητα του (ή την έλλειψη αυτής) και το κατα πόσον προσφέρει ή υποβαθμίζει το φόρουμ"

Το οτι σχεδον ολοι αναφερουν οτι χρησιμοποιουν το συστημα επειδη δεν τους αρεσει το τι εχει γραψει ενας αλλο χρηστης, με αποκορυφωμα για μενα την ΚΕ που ειναι και super mod, δεν μας ανησυχει;



:/::hmm:

Ειλικρινα δεν το λεω με κακη διαθεση, και ιδιαιτερα προς την ΚΕ, απλα μου φαινεται παραξενο, και οτι δειχνει οτι πρακτικα η εφαρμογη του συστηματος των (αρνητικων; ) ψηφων δεν θα μπορει να ειναι ποτε αντικειμενικη. :)

όσο αντικειμενική ΔΕΝ είναι και η ψήφιση των θετικών
με τα ίδια ακριβώς κριτήρια δεν υπερψηφίζεται κι ένα ποστ?
για την συμφωνία μας σε ότι λέει και για τα επιχειρήματα του
υποκειμενικό δεν είναι κι αυτό?
ε άλλο τόσο υποκειμενικό είναι και το αρνητικό....

"αντικειμενικό" (Εντός εισαγωγικών) είναι ένα ποστ που έχει 15 αρνητικές ή 15 θετικές

μπορεί να κάνω και λάθος στο πως εγώ χρησιμοποιώ τις ψήφους, αλλά δεν θα υπερψηφίσω ποτέ ένα ποστ που είναι γεμάτο επιχειρήματα αλλά επικροτεί κάτι που παράδειγμα για μένα είναι ανήθικο. Βέβαια δεν θα του βάλω και αρνητική (επειδή θα έχει επιχειρήματα)
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, πως το μη αντικειμενικό των θετικών δεν γίνεται θέμα, και γίνεται των αρνητικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δική μου υπόθεση:
γιατί βλέποντας ποιός έχει βάλει τις θετικές μπορεί και ο συγγραφέας και οι υπόλοιποι να καταλάβουν κατά κανόνα το σκεπτικό με το οποίο ο χρήστης βαθμολόγησε (αν μιλάμε για μέλη με κάποιο δείγμα γραφής και όχι για εντελώς νέα).. αν το έκανε από προσωπική συμπάθεια, από υποστήριξη απόψεων, για επιβράβευση της δομής κοκ.

Ευκολότερα τουλάχιστον από το να λειτουργείς βάση ... ανωτάτης μαντευτικής... Κάποιος, για κάποιο λόγο δεν συμφωνεί. (*όπως συμβαίνει με τις αρνητικές*)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
όσο αντικειμενική ΔΕΝ είναι και η ψήφιση των θετικών
με τα ίδια ακριβώς κριτήρια δεν υπερψηφίζεται κι ένα ποστ?
για την συμφωνία μας σε ότι λέει και για τα επιχειρήματα του
υποκειμενικό δεν είναι κι αυτό?
ε άλλο τόσο υποκειμενικό είναι και το αρνητικό....

"αντικειμενικό" (Εντώς εισαγωγικών) είναι ένα ποστ που έχει 15 αρνητικές ή 15 θετικές

μπορεί να κάνω και λάθος στο πως εγώ χρησιμοποιώ τις ψήφους, αλλά δεν θα υπερψηφίσω ποτέ ένα ποστ που είναι γεμάτο επιχειρήματα αλλά επικροτεί κάτι που παράδειγμα για μένα είναι ανήθικο. Βέβαια δεν θα του βάλω και αρνητική (επειδή θα έχει επιχειρήματα)
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, πως το μη αντικειμενικό των θετικών δεν γίνεται θέμα, και γίνεται των αρνητικών

1) Να υποθεσω οτι δεν διαβασες προσεκτικα το post μου; :/:

"Ειλικρινα δεν το λεω με κακη διαθεση, και ιδιαιτερα προς την ΚΕ, απλα μου φαινεται παραξενο, και οτι δειχνει οτι πρακτικα η εφαρμογη του συστηματος των (αρνητικων; ) ψηφων δεν θα μπορει να ειναι ποτε αντικειμενικη."

Τονιζω και μονος μου οτι δεν ειναι μονο των αρνητικων ψηφων το προβλημα, απλα στο συγκεκριμενο θεμα, για αυτο συζηταμε.

2) Δεν ειναι προφανες το γιατι το να εχει ενα post αδικα πολλες θετικες ψηφους δεν συνιστα το ιδιο μεγαλο προβλημα; Προφανως γιατι κανεις δεν θα σκεφτει, "Μα καλα τι εκανα και θεωρουν τοσο καλα τα posts μου ενω ειναι γτπ!" Ενω το αναποδο, οντως σε προβληματιζει. ;)

3) Προσωπικα δεν ψηφιζω θετικα (ή αν το κανω σπανια, προσπαθω να το αποφευγω) posts με τα οποια συμφωνω ιδεολογικα, και αρνητικα ψηφιζω μονο αν θεωρω οτι συμβαλλουν στην αυξηση της εντασης μιας συζητησης.

4) Το να λες εσυ σαν super mod οτι κανεις κατι ακριβως αντιθετο με αυτο που λεει η admin στο θεμα περι σωστης χρησης του συστηματος, δεν ειναι λιγο περιεργο; Αν εγω, αρχισω και κανω το ιδιο, αλλα με posts που η πλειοψηφια "συμπαθει", και επομενως δεν βγαζει νοημα η κινηση μου, ή ακομα χειροτερα, αποφασισω να "εναντιωθω" σε καποιο αλλο απο τα λεγομενα εκεινου του θεματος, και αρχισω και ψηφιζω κατα συρροην αρνητικα, εσυ πως θα μου ριξεις ποινη; Αφου και εσυ το ιδιο κανεις, απλα σε αλλο ζητημα. Και το να το δηλωνεις κιολας δεν νομιζω οτι βοηθαει στη σωστη λειτουργια του φορουμ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δική μου υπόθεση:
γιατί βλέποντας ποιός έχει βάλει τις θετικές μπορεί και ο συγγραφέας και οι υπόλοιποι να καταλάβουν κατά κανόνα το σκεπτικό με το οποίο ο χρήστης βαθμολόγησε (αν μιλάμε για μέλη με κάποιο δείγμα γραφής και όχι για εντελώς νέα).. αν το έκανε από προσωπική συμπάθεια, από υποστήριξη απόψεων, για επιβράβευση της δομής κοκ.

Ευκολότερα τουλάχιστον από το να λειτουργείς βάση ... ανωτάτης μαντευτικής... Κάποιος, για κάποιο λόγο δεν συμφωνεί. (*όπως συμβαίνει με τις αρνητικές*)


μα εγώ απάντησα στον inso και μίλησα για την υποκειμενικότητα του τρόπου της ψήφου του καθενός
ό,τι ισχύει στο σκεπτικό ψήφου της θετικής, το ίδιο ισχύει και για την αρνητική
η διαφορά είναι ότι στις αρνητικές
1. μπορεί να γίνει κατάχρηση (κάτι που ελέγχει όμως η ΟΔ, ακόμα και αν δεν την εμπιστεύεστε)
2. υπάρχει η ανθρώπινη περιέργεια του ποιος (γιατί ακόμα και το γιατί να σε τρώει, αν δεν θέλει ο άλλος να σου πει δε θα σου πει ποτέ)

άρα για μένα πάντα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι αρνητικές θα πρέπει να φαίνονται για να καλυφθεί η ανθρώπινη περιέργεια μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
1) Να υποθεσω οτι δεν διαβασες προσεκτικα το post μου; :/:

"Ειλικρινα δεν το λεω με κακη διαθεση, και ιδιαιτερα προς την ΚΕ, απλα μου φαινεται παραξενο, και οτι δειχνει οτι πρακτικα η εφαρμογη του συστηματος των (αρνητικων; ) ψηφων δεν θα μπορει να ειναι ποτε αντικειμενικη."

Τονιζω και μονος μου οτι δεν ειναι μονο των αρνητικων ψηφων το προβλημα, απλα στο συγκεκριμενο θεμα, για αυτο συζηταμε.

2) Δεν ειναι προφανες το γιατι το να εχει ενα post αδικα πολλες θετικες ψηφους δεν συνιστα το ιδιο μεγαλο προβλημα; Προφανως γιατι κανεις δεν θα σκεφτει, "Μα καλα τι εκανα και θεωρουν τοσο καλα τα posts μου ενω ειναι γτπ!" Ενω το αναποδο, οντως σε προβληματιζει. ;)

3) Προσωπικα δεν ψηφιζω θετικα (ή αν το κανω σπανια, προσπαθω να το αποφευγω) posts με τα οποια συμφωνω ιδεολογικα, και αρνητικα ψηφιζω μονο αν θεωρω οτι συμβαλλουν στην αυξηση της εντασης μιας συζητησης.

4) Το να λες εσυ σαν super mod οτι κανεις κατι ακριβως αντιθετο με αυτο που λεει η admin στο θεμα περι σωστης χρησης του συστηματος, δεν ειναι λιγο περιεργο; Αν εγω, αρχισω και κανω το ιδιο, αλλα με posts που η πλειοψηφια "συμπαθει", και επομενως δεν βγαζει νοημα η κινηση μου, ή ακομα χειροτερα, αποφασισω να "εναντιωθω" σε καποιο αλλο απο τα λεγομενα εκεινου του θεματος, και αρχισω και ψηφιζω κατα συρροην αρνητικα, εσυ πως θα μου ριξεις ποινη; Αφου και εσυ το ιδιο κανεις, απλα σε αλλο ζητημα. Και το να το δηλωνεις κιολας δεν νομιζω οτι βοηθαει στη σωστη λειτουργια του φορουμ. :/:

το διάβασα
ίσως εσύ δεν διάβασες το δικό μου? :P
κάποιους τους ενοχλεί ΜΟΝΟ η μη αντικειμενικότητα των αρνητικών κι όχι η μη αντικειμενικότητα των θετικών
αυτό είναι το δικό μου ερώτημα
και εννοείται χωρίς κακή διάθεση, συζήτηση κάνουμε

επίσης, δεν ξέρω γιατί φαίνεται να διαφωνώ τόσο πολύ με το τι λέει η admin όπως λες
έγραψα συνήθως ψηφίζω έτσι
πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν φορές που ψηφίζω κι αλλιώς
όπως και να έχει, δεν θα "δικαιολογήσω" το με ποιο σκεπτικό ψηφίζω... ψηφίζω όπως κρίνω δίκαιο και το δυνατόν αντικειμενικότερο
Ψηφίζω με διάφορα κριτήρια κι ένα από αυτά είναι και το κατά πόσο συμφωνώ
Ξαναλέω ότι όσο κι αν είναι καλογραμμένο ένα κείμενο αν με βρίσκει ηθικά αντίθετη δεν μπορώ να το ψηφίσω... δεν θα του βάλω όμως ούτε αρνητική
Τες πα, τελικά έφτασα να απολογούμαι για το πως ψηφίζω εγώ :/::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
άρα για μένα πάντα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι αρνητικές θα πρέπει να φαίνονται για να καλυφθεί η ανθρώπινη περιέργεια μας?
όπως έχω πει και πιο πάνω...

Το να "προκαλείς" για να μάθεις για μια αρνητική που δεν καταλαβαίνεις δεν είναι απαραίτητα δείγμα μόνο περιέργειας. Και ΟΧΙ όσα ρεπόρτ και να κάνω στο κεφάλι της φανταστικής νεράιδας δεν μπορείς να μπεις και να μου απαντήσεις εσύ γιατί μου έβαλε κάποιος τρίτος αρνητική... δεν είναι προφανές?

Εκτός από ανώριμα, χαζοχαρούμενα παιδάκια που τους πήραν το ... παγωτό και κλαίνε για να το πάρουν πίσω μπορεί κάποιοι όντως να θεωρούν ότι και ο ... τελευταίος εδώ μέσα , για να τους δώσει αρνητική έχει κάποιο λόγο και για να βελτιωθούν οι ίδιοι να θέλουν να τον μάθουν. Και να μην είναι το θέμα τους αν κάποιος είναι ... εμπαθής και κάνει κατάχρηση (όπως είναι το θέμα της ΟΔ όταν ελέγχει για τέτοιες καταχρήσεις)


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
το διάβασα
ίσως εσύ δεν διάβασες το δικό μου? :P
κάποιους τους ενοχλεί ΜΟΝΟ η μη αντικειμενικότητα των αρνητικών κι όχι η μη αντικειμενικότητα των θετικών
αυτό είναι το δικό μου ερώτημα
και εννοείται χωρίς κακή διάθεση, συζήτηση κάνουμε

Μηπως ΕΣΥ δε διαβασες το δικο μου; :teasing: Πλακα κανω!
Συμφωνοι οτι καποιους μπορει να μην τους ενοχλει η υποκειμενικοτητα των θετικους, παρα μονο των αρνητικων, αλλα σου εξηγησα γιατι συμβαινει αυτο, στο 2 του προηγουμενου post μου (και το ιδιο εκανε και η Resident Evil νομιζω) :)

επίσης, δεν ξέρω γιατί φαίνεται να διαφωνώ τόσο πολύ με το τι λέει η admin όπως λες
έγραψα συνήθως ψηφίζω έτσι
πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν φορές που ψηφίζω κι αλλιώς
όπως και να έχει, δεν θα "δικαιολογήσω" το με ποιο σκεπτικό ψηφίζω... ψηφίζω όπως κρίνω δίκαιο και το δυνατόν αντικειμενικότερο
Ψηφίζω με διάφορα κριτήρια κι ένα από αυτά είναι και το κατά πόσο συμφωνώ
Ξαναλέω ότι όσο κι αν είναι καλογραμμένο ένα κείμενο αν με βρίσκει ηθικά αντίθετη δεν μπορώ να το ψηφίσω... δεν θα του βάλω όμως ούτε αρνητική
Τες πα, τελικά έφτασα να απολογούμαι για το πως ψηφίζω εγώ :/::P

Ναι ρε, γιατι ψηφιζεις ετσι; ΓΙΑΤΙ;:spasiklas::mastigio:P Σου ξαναλεω οτι εμενα δεν με πειραζει, απλα νομιζω οτι αν ετσι χρησιμοποιουν το συστημα ακομα και οι υπευθυνοι του φορουμ, τοτε δεν μπορουμε να περιμενουμε συμπεριφορα πιο συμμορφωμενη με τους κανονες απο τους απλους χρηστες. Αν και ομολογω οτι απο τα γραφομενα σου ειχα καταλαβει οτι ψηφιζει σχεδον παντα ετσι, και οτι αν διαφωνεις ριζικα (ιδεολογικα) με ενα post, του βαζεις και αρνητικη. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως ό,τι και να κάνουμε, ο καθένας θα έχει τους δικούς του λόγους να βάλει αρνητική κι αυτό δεν ελέγχεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Η γνώμη μου από την αρχή ήταν και παραμένει ακόμα ότι το πιο σωστό θα ήταν είτε να φαίνονται τόσο οι θετικές όσο και οι αρνητικές είτε να μη φαίνεται καμια. Και δε νομίζω ότι το να ανοιχτεί ένα topic όπου θα μπορούμε να διαμαρτυρόμαστε και να ζητάμε εξηγήσεις θα βοηθήσει, γιατί πολύ αμφιβάλλω κατά ποσο κάποιος που βάζει άκυρες αρνητικές θα έχει τα κότσια να το πει και θα μείνει μονο η γκρίνια στο τέλος.

Βασικά τα είπε όλα το Γίδι με μια φράση: δε μπορεί να είναι τυχαίο ότι για δεύτερη φορα και μετά από τόσο καιρό γίνεται ξανά θέμα για τις κρυφές αρνητικές. Η γνώμη μου είναι ότι ευνοεί ένα κλίμα καχυποψίας που δε συμβάλλει στο να νιώθει ο καθένας άνετα και να εκφράζεται ελευθερα. Και στην τελική ρε παιδιά, ήταν τόσο δύσκολο να βάζατε ένα poll πριν εφαρμοστεί το μετρο? Είναι πολύ πιο εύκολο στον καθένα να αποδεχτεί την άποψη της πλειοψηφίας παρα της ΟΔ, πως να το κάνουμε...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η γνώμη μου από την αρχή ήταν και παραμένει ακόμα ότι το πιο σωστό θα ήταν είτε να φαίνονται τόσο οι θετικές όσο και οι αρνητικές είτε να μη φαίνεται καμια. Και δε νομίζω ότι το να ανοιχτεί ένα topic όπου θα μπορούμε να διαμαρτυρόμαστε και να ζητάμε εξηγήσεις θα βοηθήσει, γιατί πολύ αμφιβάλλω κατά ποσο κάποιος που βάζει άκυρες αρνητικές θα έχει τα κότσια να το πει και θα μείνει μονο η γκρίνια στο τέλος.

Βασικά τα είπε όλα το Γίδι με μια φράση: δε μπορεί να είναι τυχαίο ότι για δεύτερη φορα και μετά από τόσο καιρό γίνεται ξανά θέμα για τις κρυφές αρνητικές. Η γνώμη μου είναι ότι ευνοεί ένα κλίμα καχυποψίας που δε συμβάλλει στο να νιώθει ο καθένας άνετα και να εκφράζεται ελευθερα. Και στην τελική ρε παιδιά, ήταν τόσο δύσκολο να βάζατε ένα poll πριν εφαρμοστεί το μετρο? Είναι πολύ πιο εύκολο στον καθένα να αποδεχτεί την άποψη της πλειοψηφίας παρα της ΟΔ, πως να το κάνουμε...:worry:

Α γεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι ευνοεί ένα κλίμα καχυποψίας που δε συμβάλλει στο να νιώθει ο καθένας άνετα και να εκφράζεται ελευθερα.

Αγαπημένη μου Idril, μπορείς να το εξηγήσεις περισσότερο αυτό; Υπάρχει άνθρωπος που δεν εκφράζεται ελεύθερα από φόβο μην πάρει αρνητική ψήφο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top