Έγκλημα στα Γλυκά Νερά: δράστης ο σύζυγος της Καρολάιν για τη δολοφονία

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η κοπέλα από ότι φαίνεται είχε postpartum depression και αναρωτιέμαι αν κάποιος γιατρός ασχολήθηκε με αυτό. Πιστεύω ίσως να ζούσε τώρα αν κάποιος την είχε βοηθήσει.
Επίσης μου κάνει εντύπωση που η οικογένειά της δεν γνώριζε για τα προβλήματα της σχέσης τους και για το ξύλο και γενικά για την ψυχική κατάσταση της κοπέλας. Ο @hack3r ανέφερε ότι σημαντικό ρόλο παίζει η οικογένεια και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζι του. Αν αυτό συνέβαινε σε εμένα η οικογένεια μου θα με είχε βγάλει από αυτό το τοξικό περιβάλλον με ένα μόλις τηλεφώνημα. Βασικά δεν θα με είχαν αφήσει καν να έχω σχέση στα 14 μου με έναν τέτοιο τύπο. Γενικά όταν έχω θέματα, στην οικογένεια μου θα τρέξω πρώτα γιατί ξέρω ότι θα κάνουν τα πάντα για να με βοηθήσουν και να με στηρίξουν. Η δική της οικογένεια που ηταν; Ο πατέρας της;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,494 μηνύματα.
Ρε παιδιά τώρα σοβαρά,εδώ ένας καραγκιόζης,τέρας,ψυχανώμαλος σκότωσε τη γυναίκα του,έβαλε το μωρό πάνω στην νεκρή γυναίκα του και σκότωσε και το σκύλο του και εσείς κάθεστε και τσακώνεστε αν πρέπει να το ονομάσουμε γυναικοκτονία ή ανθρωποκτονία;Η ουσία εκεί έγκειται;ή στο γεγονός ότι πρέπει να αρχίσει να λαμβάνεται πιο σοβαρά υπόψη η σημασία της ψυχικής υγείας από μικρή ηλικία και η συχνή επικοινωνία με τα παιδιά ώστε να αποφεύγονται τέτοια περιστατικά;

Αυτα περι γυναικοκτονιας δεν υπάρχουν καν στον Ποινικο κώδικα. Ανθρωποκτονια λέγεται και ισχυει για ολους τους ανθρωπους ειτε ειναι γυναικες ειτε ειναι άντρες.... οι φεμινιστριες παλευουν για να μην υπάρχουν διακρισεις και τελικα τις βάζουν απο μονες τους. Αυτες που τις συμφέρουν βεβαια γιατι γενικα σαν χαρακτηρες ειναι φυσικα ανυποταχτες αλλιως δεν θα ακολουθουσαν το μονοπατι της ακραιας θεασης των γεγονοτων. Δεν βγαζει κανεις άκρη μαζι τους ευκολα. Ιστοριες για αγριους.

Προφανώς ο τύπος θα του ειπε αυτη οτι θέλει να χωρισουν και θα τρελαθηκε δεν θα ηξερε πως να το διαχειριστει.... γιατι ο μοναδικος ειναι ; ποσοι καραγκιοζηδες σαν και αυτον κυκλοφορουν .... ειχανε λεει εφαρμογη που έδειχνε ανα πασα στιγμη που ειναι ο καθενας... εμενα αμα μου λεγε η σχεση μου για κάτι τέτοιο θα της ελεγα ΠΩΣ ;;; ΤΡΕΛΆΘΗΚΕς ; ΔΕ βαζω εγω τέτοια λουριά αμα θές να μου εχεις εμπιστοσυνη μου έχεις και ολα ωραια.

Βεβαια η ανασφαλεια του φαινεται απο το γεγονος οτι πηγε 30 χρονων γαιδαρος και την έπεσε στην 15 χρονη.... Εγω στη θεση του δεν θα την έπεφτα ουτε σε κατω των 25.. μικρες ολες τους. Σαν παιδιά τις βλέπω.

Θυμαμαι ειχα παλια εναν γνωστο (δεν ξερω μετα αν συμμορφωθηκε) και μου λεει μια μέρα πάμε στα μπουζουκια το 2010 γιατι μου ειπε η δικια μ οτι θα παει εκει με φιλες της να κατσουμε πιο περα να βλεπουμε τι κάνουν.... μαμησε μας ρε φιλε του κανω θα παω να κανω τωρα αυτη τη δουλεια τρελαθηκες.... αραξε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Η κοπέλα από ότι φαίνεται είχε postpartum depression και αναρωτιέμαι αν κάποιος γιατρός ασχολήθηκε με αυτό. Πιστεύω ίσως να ζούσε τώρα αν κάποιος την είχε βοηθήσει.
Επίσης μου κάνει εντύπωση που η οικογένειά της δεν γνώριζε για τα προβλήματα της σχέσης τους και για το ξύλο και γενικά για την ψυχική κατάσταση της κοπέλας. Ο @hack3r ανέφερε ότι σημαντικό ρόλο παίζει η οικογένεια και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζι του. Αν αυτό συνέβαινε σε εμένα η οικογένεια μου θα με είχε βγάλει από αυτό το τοξικό περιβάλλον με ένα μόλις τηλεφώνημα. Βασικά δεν θα με είχαν αφήσει καν να έχω σχέση στα 14 μου με έναν τέτοιο τύπο. Γενικά όταν έχω θέματα, στην οικογένεια μου θα τρέξω πρώτα γιατί ξέρω ότι θα κάνουν τα πάντα για να με βοηθήσουν και να με στηρίξουν. Η δική της οικογένεια που ηταν; Ο πατέρας της;
Η Καρολαιν ναι είχε επιλοχεια καταθλιψη αυτο ειναι γνωστο. Υποτιθεται πηγαιναν στην "ψυχολογο" και για αυτο. Επισης η Καρολαιν εγραφε στο ημερολογιο της για αυτο της το θεμα και οτι δεν πρεπει να τα βγαζει τα νευρα της λογω αυτου στον πιλοτο που την καταλαβαινει και την στηριζει. Αυτα λενε πως εγραφε το ημερολογιο της αποσο θυμαμαι. Δεν ειχε μιλησει απο,τι καταλαβα για ολα αυτα στους δικους της, ειδικα για τα μεταξυ της με τον πιλοτο θεματα/καβγαδες, μονο σε μια φιλη της. Ο πατερας της ειναι κατακειτος κι εχει σοβαρα προβληματα υγειας οποτε εικαζω δεν μπορουσε ενεργα να επιληφθει του θεματος και να την εχει απο κοντα.

Αναφερεις "το ξυλο" και με προβληματιζει. Για καποιο λογο στο ημερολογιο της το μονο ξυλο που αναφερεται ενδοοικογενειακα ειναι οτι εκεινη χτυπουσε στα νευρα της συχνα τον πιλοτο λογω της επιλοχειας, δεν αναφερεται κατι αλλο παραδοξως :/:
Πχ δες εδω:

Όταν βγαίνω εκτός εαυτού δεν με νδιαφέρει πόσο θα τον πληγώσω. Βασικά, θέλω να τον πληγώσω όσο περισσότερο μπορώ. Πιστεύω πως είναι επειδή νιώθω η ίδια τόσο πληγωμένη, πολλές φορές βγάζω όλο το θυμό και τη θλίψη στον Μπάμπη. Δεν του αξίζει να του φέρομαι έτσι, αλλά μερικές φορές δεν καταλαβαίνει τι χρειάζομαι και πως το μόνο που χρειάζομαι είναι να είναι δίπλα μου
Χθες τσακωθήκαμε με τον Μπάμπη γιατί λόγω των ορμονών μου ξέσπασα πάνω του. Του φώναξα, τον χτύπησα και του είπα πως δεν θέλω το μωρό μας
Σήμερα τσακώθηκα με τον Μπάμπη. Λίγο μετά αφού φάγαμε πρωινό…..τον χτύπησα, τον έβρισα και πήγα στο γραφείο
Τσακώθηκα με τον Μπάμπη ξανά. Αυτή τη φορά πολύ. Τον χτύπησα, τον έβρισα και έσπασε τη πόρτα

Μου φαινεται περιεργο που γραφει μονο αρνητικα για την ιδια στο ημερολογιο της. Λες και καποιος το εστησε ετσι για να φαινεται κακιά. Ωστοσο αυτο μου φαινεται πρακτικα αδυνατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Α συγγνώμη, δεν γνώριζα για τον πατέρα. Το ημερολόγιο είναι περίεργο. Πιστεύω ότι παίζει να τα έγραψε αυτός. Είναι δυνατόν να μην ήξερε για την ύπαρξη του και να μην το κατέστρεψε; Την μια λέει ότι δεν θέλει το παιδί και την άλλη θέλει να το πάρει και να φύγει. Για την μάνα δεν απορω. Δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ούτως ή άλλως. Ο λαός αυτός, κυρίως οι γυναίκες δεν έχουν καθόλου δυναμικό χαρακτήρα. Δεν θα μπορούσε με τίποτα να βγάλει την κόρη της από εκεί.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Α συγγνώμη, δεν γνώριζα για τον πατέρα. Το ημερολόγιο είναι περίεργο. Πιστεύω ότι παίζει να τα έγραψε αυτός. Είναι δυνατόν να μην ήξερε για την ύπαρξη του και να μην το κατέστρεψε; Την μια λέει ότι δεν θέλει το παιδί και την άλλη θέλει να το πάρει και να φύγει. Για την μάνα δεν απορω. Δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ούτως ή άλλως. Ο λαός αυτός, κυρίως οι γυναίκες δεν έχουν καθόλου δυναμικό χαρακτήρα. Δεν θα μπορούσε με τίποτα να βγάλει την κόρη της από εκεί.
Το ημερολογιο δεν ηταν σε τετραδιο. Ηταν ψηφιακο σε εφαρμογη στο iPhone κρυπτογραφημενο.
Οπότε για να το γραψει ο πιλοτος θα επρεπε να ξερει/εχει το μοτιβο/pin/δαχτυλικο για να μπει εξαρχης στο κινητο και να ξερει και τον κωδικο για την εφαρμογη. Και ολο αυτο να το στησει να τα γραψει ολα μεσα σε λιγες ωρες εκεινο το βραδυ. Επισης φανταζομαι η εφαρμογη για καθε καταχωρηση εχει ημερομηνια διπλα οποτε και να το εκανε τοτε εκεινο το βραδυ και να εβαλε ολες τις καταχωρησεις πληκτρολογωντας ψευτικες ημερομηνιες παλιες και καλα, η καταχωρηση στην εφαρμογη θα εγραφε οτι ηταν ολες 11 Μαΐου πχ. Γιαυτό λέω οτι πρακτικα ειναι αδυνατον αυτο. @akikos υπαρχει περιπτωση αλλη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα ή επειδή έχει ψυχολογικά προβλήματα και είναι ένα ρεμάλι;
Δηλαδή το ότι έχει κάποιος ψυχολογικά προβλήματα (που δεν έχει, δε καταλαβαίνω γιατί παίζετε το δικηγόρο του χωρίς στοιχεία) αιτιολογεί το να σκοτώσει τη γυναίκα του; Δεν είναι τόσο απλή η εξήγηση.
Δέχομαι τον όρο γυναικοκτονία όταν μιλάμε για περιστατικά όπου σε σκοτώνουν όντως για αυτό. Εδώ γιατί ειναι γυναικοκτονία; Επειδή ο τύπος ένιωθε ότι μπορούσε να της επιβληθεί έτσι;
Προφανώς. Και σόρρυ, έφαγα τη μέρα μου να παραθέτω τους επιστημονικά παραδεκτούς ορισμούς της γυναικοκτονίας, δε θα κάτσω να κάνω την ίδια συζήτηση λες και μιλάω σε τοίχους. Το να σκοτώσεις τη γυναίκα σου επειδή είχατε καυγά ή επειδή ήθελε διαζύγιο ή δε ξερωγω τι ΕΙΝΑΙ γυναικοκτονία. Τέλεια, παύλα, παράγραφος. Είναι η εκμετάλλευση της ισχύος και η βία του άνδρα συζύγου έναντι της γυναίκας προκειμένου να επιβληθεί στα μεταξύ τους θέματα. Τώρα τι δέχεσαι και τι δε δέχεσαι ντάξει.
Εδώ πέρα τι πρέπει να πούμε που η κυρία σκότωσε τον άνδρα της για να τον εκδικηθεί επειδή αυτός είχε καταλάβει ότι τον απατούσε και ήθελε να την χωρίσει;ότι είναι ανδροκτονία;
Ναι, είναι. Ωστόσο εδώ κάποιοι κλείνουν τα μάτια στο πρόβλημα. Το θέμα δεν είναι να δίνουμε ορισμούς, το θέμα είναι μέσα από αυτούς να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα. Ο όρος γυναικοκτονία επικράτησε διότι μπόρεσε να περιγράψει ένα παγκόσμιο πρόβλημα σχετικά με την χειραφέτηση της γυναίκας. Η καθιέρωση του ορισμού ώθησε τόσο την έρευνα όσο και την πολιτική και κοινωνική ευαισθητοποίηση και στην Ευρώπη έχουν γίνει βήματα κατά των πατριαρχικών αυτών προτύπων εξουσίας. Οι άνδρες, σύμφωνα με τις στατιστικές και την κοινή εμπειρία ΔΕΝ έχουν τέτοιο πρόβλημα, εξού και δε χρησιμοποιείται ο όρος ανδροκτονία. Προφανώς υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις που λες τραγικές, ωστόσο αντιλαμβάνεσαι το βάρος μιας παγκόσμιας κοινωνικής μάστιγας με βαθιές ρίζες στη δομή της κοινωνίας και πως αυτό δε μπορεί να ισοσταθμιστεί με το άλλο. Καταληκτικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον όρο ανδροκτονία, ωστόσο δεν είμαι εγώ αυτός που παίζει με τις λέξεις και τις λεπτομέρειες, εσύ είσαι.

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, είναι ακριβώς το ίδιο επιχείρημα με τους τύπους που λένε γιατί κάνετε pride μόνο για τους γκέι και όχι και για τους straight ή γιατί λέτε black lives matter και όχι all lives matter. Ε η απάντηση είναι η ίδια, διότι οι στρέιτ και οι λευκοί ΔΕΝ αντιμετωπίζουν το ρατσισμό και την περιθωριοποίηση εκείνων των ομάδων, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ. Είναι η ίδια, άρρωστη, λογική.

Ελπίζω να έγινα σαφής.
Το point μου είναι οτι δε πρέπει να κολλάμε σε λεπτομέρειες αλλά στην ουσία.
Δεν είναι καθόλου λεπτομέρειες. Αλλά δε μπορώ να ακούω "να μένουμε στην ουσία" την ώρα που ανάθεμα αν ένας σας έχει μείνει στην ουσία του εγκλήματος και δεν έχει πετάξει άσχετα περί ανδροκτονιών κλπ. Δηλαδή ντάξει
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δεν είναι μια ανούσια λεπτομέρεια όπως θέλουν να παρουσιάσουν κάποιοι το αν η συγκεκριμένη δολοφονία ειναι γυναικοκτονία ή όχι ή, αν στην τελική πρέπει να υπάρχει αυτός ό όρος.
Ειναι εξαιρετικής σημασίας αυτός ο χαρακτηρισμός.

Τα πράγματα ειναι απλά,πέρα απο ορισμούς,αμπελοφιλοσοφίες,σοφιστίες και όλα τα συναφή,αρκεί να έχουμε ανοιχτό μυαλό.

Καταρχήν να δούμε και εκει έξω και εδω μέσα, ποιοί αρνούνται αυτόν τον όρο.Κατεξοχήν τον αρνούνται αυτοί που,μην κρυβόμαστε,ξέρουμε όλοι μας ότι κρύβουν έναν μισογυνισμό.Δυστυχώς ζουν αναμεσα μας και φαίνονται.Δεν μπορεί να είναι τυχαίο.Υπάρχουν κάποιοι άλλοι οι οποίοι έχουν πιαστει στην παγίδα αυτών που αρνούνται την πραγματικότητα διότι έτσι τους συμφέρει.Και παπαγαλίζουν την αφελέστατη ατάκα ότι όταν μιλάμε για γυναικοκτονία και όχι ανθρωποκτονία είναι σαν να λέμε ότι η γυναίκα δεν είναι άνθρωπος.Πρόκειται,όπως είδατε και στο άρθρο που σας είχα βάλει πριν 2 μέρες για σοφιστεία.Εγω θα πω και αφέλεια.

Η γυναικοκτονία σαφώς είναι εξειδίκευση της ανθρωποκτονίας.

Γιατί πρέπει να υπάρχει σαν όρος;

Για να σταματήσουμε να κρύβουμε το πρόβλημα κάτω απο το χαλάκι.Και να το αναγνωρίσουμε,ως πρώτο βήμα για να το καταπολεμίσουμε.Το πρώτο πράγμα για να καταπολεμίσουμε τον ρατσισμό ήταν να παραδεχτούμε ότι υπάρχει.Οπως και το ρατσιστικό έγκλημα.
Υπάρχει κάποιος εδώ που πιστεύει ότι δεν υπάρχουν ρατσιστικά εγκλήματα;Εκτός απο τον ρατσιστή;
Όχι βέβαια.
Δεν είναι αθρωποκτονίες;
Σαφώς και είναι,αλλά τις εξειδικεύουμε σε ρατσιστικά εγκλήματα διότι στην πραγματικότητα το κίνητρο είναι ο ρατσισμός/η ξενοφοβία/η άσκηση εξουσίας εις βάρος των αδυνάτων.

Ακριβώς αντίστοιχο είναι η γυναικοκτονία.

Δεν είναι μόνο το ΞΕΚΑΘΑΡΟ έγκλημα μίσους απο ένα σιριαλ κιλερ που σκοτώνει γυναίκες απο μίσος για αυτές.Αυτό είναι το πιο εύκολα αναγνωρίσιμο.Είναι όλα τα εγκλήματα στα οποία στην ουσία και στο βάθος θεωρούν τη γυναίκα τους ΚΤΗΜΑ,ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ και με ΠΛΗΡΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.Χωρίς δικαίωμα αντίστασης,χωρίς το δικαίωμα να σε απορρίψουν,χωρίς το δικαίωμα ΝΑ ΣΕ ΧΩΡΙΣΟΥΝ.

Αυτό ακριβώς είναι η γυναικοκτονία η οποία σαφέστατα πηγάζει από την πατριαρχεία.Δεν υπάρχει αμφιβολία σε αυτό.
Να σημειώσουμε δε,ότι οι περισσότεροι σεξιστές,μισογύνιδες ,φαλοκράτες κλπ δεν πιστεύουν ούτε ότι είναι σεξιστές ούτε μισογύνιδες.Ισα ίσα λένε και θεωρούν ότι λατρεύουν τις γυναίκες.Αλλά επειδή είναι αδύναμες,και δεν εχουν σωστή κρίση,υπάρχουν και πολλοί κακοί εκεί έξω,θέλουν να τις προστατεύσουν για αυτό και πρέπει ΑΥΤΟΙ να αποφασίζουν για αυτές.Δεν ξέρουν αυτές.


Εν κατακλείδι αυτοί που ΔΕΝ δέχονται πλέον τον όρο ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ είναι ακριβώς αυτοί που τους συμφέρει να μην αναγνωρίζεται το τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα της ΚΤΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ επάνω στις γυναίκες.Είναι αυτοί που δεν δέχονται απόρριψη απο τις γυναίκες,αυτοί που δημιουργούν το πρόβλημα,αυτοί που κατά βάθος δεν θεωρούν ισότιμη τη γυναίκα ,όλοι αυτοί που άμμεσα η έμμεσα είναι μέρος του προβλήματος.

Υπάρχουν και οι αλλοι που απλά δεν συνειδητοποιούν με ποιούς συντάσσονται ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα ξυπνήσουν και θα δουν την πραγματικότητα.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ.Οσοι δεν δέχονται τον όρο ''γυναικοκτονία'' ή είναι αφελείς ή δεν δέχονται ότι υπάρχει πρόβλημα με την βια ενάντια στις γυναίκες ακριβώς επειδή είναι γυναίκες ΔΗΛΑΔΗ ΚΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩς ΕΙΝΑΙ.

Α...οσον αφορά αυτους που νομίζουν οτι εμείς εδώ ,αυτοί που λέμε οτι η συγκεκριμένη υπόθεση ειναι γυναικοκτονία είμαστε οι γραφικοί και μόνοι μας,δεν εχουν παρά να ακούσουν και όλους τους ειδικούς και να διαβάσουν και όλα τα άρθρα που μιλούν για ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.

Ένα μικρό δείγμα.

Γυναικοκτονία στα Γλυκά Νερά: Φρίκη που σπάει τα στερεότυπα

https://www.euro2day.gr/news/highlig...aei-ta-st.html
Γυναικοκτονία στα Γλυκά Νερά: Ο σύζυγος-δολοφόνος «έσπασε» μετά από 8 ώρες στη ΓΑΔΑ- Τα 3 στοιχεία που τον πρόδωσαν

https://www.lifo.gr/now/greece/gynai...-sti-gada-ston
Γλυκά Νερά: Η γυναικοκτονία που στάθηκε αφορμή να δείξουμε όλοι τα πρόσωπά μας

https://www.ethnos.gr/apopseis/16208...ta-prosopa-mas
Γυναικοκτονία στα Γλυκά Νερά: Το μόνο που ρώτησε ο δολοφόνος ήταν "πόσα χρόνια θα φάει"

https://www.news247.gr/koinonia/egli...e.9267308.html
“Η γυναικοκτονία στα Γλυκά Νερά αναδεικνύει την ανάγκη ενίσχυσης των πολιτικών για την την αποτροπή της ενδοοικογενειακής βίας”

https://www.dimokratiki.gr/19-06-2021/quot-i-gynaikoktonia-sta-glyka-nera-anadeiknyei-tin-anagki-enischysis-ton-politikon-gia-tin-tin-apotropi-tis-endooikogeneiakis-vias-quot

Γυναικοκτονίες: Οι γυναίκες στην Ελλάδα που δολοφονήθηκαν από συζύγους, συντρόφους και συγγενείς

https://www.tanea.gr/2021/06/19/peop...kai-syggeneis/

Γυναικοκτονία: Γιατί είναι ορθή η χρήση του όρου σε δολοφονίες όπως στα Γλυκά Νερά

Σε καμία περίπτωση ο όρος «γυναικοκτονία» δεν αντιτίθεται στον όρο «ανθρωποκτονία» και ούτε τον αναιρεί.

Δεν είναι λίγοι εκείνοι οι οποίοι δεν αποδέχονται τον όρο με την «αστεία» δικαιολογία ότι πρόκειται για ανθρωποκτονία, καθώς η γυναίκα είναι και αυτή «άνθρωπος».

Τα παιχνίδια με τις λέξεις ωστόσο κανέναν δεν βοηθάνε, ενώ να σημειωθεί πως σε καμία περίπτωση ο όρος «γυναικοκτονία» δεν αντιτίθεται στον όρο «ανθρωποκτονία» και ούτε τον αναιρεί.


Ο όρος έχει καθιερωθεί επιστημονικά και ο ορισμός του έχει δοθεί από το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων.
Σύμφωνα με αυτόν, ως γυναικοκτονία ορίζουμε τις δολοφονίες γυναικών και κοριτσιών εξαιτίας του φύλου τους, οι οποίες διαπράττονται ή γίνονται ανεκτές τόσο από ιδιώτες όσο και από δημόσιους φορείς.Ο όρος περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τη δολοφονία γυναίκας ως αποτέλεσμα άσκησης βίας από ερωτικό σύντροφο, τον βασανισμό και τη δολοφονία γυναίκας ως αποτέλεσμα μισογυνισμού, τη δολοφονία γυναικών και κοριτσιών ως «εγκλήματα για λόγους τιμής» και λοιπές μορφές δολοφονίας, τη στοχευμένη δολοφονία γυναικών και κοριτσιών στο πλαίσιο ένοπλων συγκρούσεων, και περιπτώσεις γυναικοκτονίας οι οποίες συνδέονται με συμμορίες, το οργανωμένο έγκλημα, εμπόρους ναρκωτικών και την εμπορία γυναικών και κοριτσιών.
«Η γυναικοκτονία συνιστά διακριτό αδίκημα που παλιότερα και επί πολλά χρόνια συγκαλύπτονταν πίσω από τα εγκλήματα ‘’τιμής’’, και στην πρόσφατη ιστορία πίσω από τον όρο ‘’εγκλήματα πάθους’’.

Ο χαρακτηρισμός της δολοφονίας επομένως ως γυναικοκτονία συνιστά πράξη αντίστασης στην απόκρυψη μιας κοινωνικής πραγματικότητας και ξεσκεπάζει τη συνενοχή των σεξιστικών κοινωνιών μας», τονίζει η Μ. Λιάπη.

https://www.in.gr/2021/06/19/life/w...i-tou-orou-se-dolofonies-opos-sta-glyka-nera/
Εντάξει, οι μισογύνιδες,φαλλοκράτες και όλα τα συναφή είναι χαμένο παιχνίδι.
Η επιχειρηματολογία τους είναι γνωστή:Δεν υπάρχει ανισότητα,είναι αριστερίστικες αηδιες,υπάρχει ανισότητα ,οι αντρες υφίστανται καταπίεση απο τις γυναίκες,γιατί δεν λέμε και αντροκτονία κλπ.
Αυτοι δεν δέχονται το πρόβλημα,το αντίθετο,είναι αναμενόμενη η στάση τους.

Κάποιοι άλλοι,που δεν τολμώ να πιστέψω ότι δεν δέχονται το πρόβλημα,γιατί συντάσσονται με τους μισογύνιδες;
Ναι...στα χαρτια και στη νομοθεσία δεν τίθεται θέμα,έχει θεσπιστεί η ισότητα των 2 φύλων.
Δυστυχώς αυτό δεν έχει περάσει όπως πρέπει στην κοινωνια
,εκεί ειναι το ζητούμενο Η ΠΡΑΞΗ.Το βλεπουμε συνεχώς.Στη νομοθεσία είμαστε ΟΚ στην πράξη και στις αντιληψεις μεγάλης μερίδας της κοινωνίας μας είμαστε ακόμα μεσαίωνας.

Αναγνωρίζοντας τη ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ,αναγνωριζουμε καταρχάς το πρόβλημα ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ.
Είναι το πρώτο βήμα για να το λύσουμε ΚΑΙ στην πράξη.
Είναι ακριβώς αυτο που λέει στην τελευταια παραθεση το μπόλνταρισμένο και μεγενθυμένο.
Βασικά είναι σαν να μπολντάρουμε το πρόβλημα για να συνειδητοποιηθεί και να προχωρήσουμε στη λύση του ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ,ΟΧΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ...εκει είναι λυμένο κατα μεγάλο ποσοστό.

Οφείλουν ορισμένοι, πρώτα για τον εαυτό τους, να συνειδητοποιήσουν γιατί συντάσσονται με τους θύτες.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από όλους εσάς που γράφετε και κρίνεται έναν άνθρωπο που είναι μέσα στην επιλοχια κατάθλιψη έχετε συναίσθηση τι σημαίνει όλο αυτό ?

Είναι απόλυτα "φυσιολογικές " αντιδράσεις μιας γυναικας που έχει χάσει τον ευατο της .. .
Δεν θέλει το παιδί της και θεωρεί κύριο υπεύθυνο για όλο αυτό που περνάει αυτων που συνέβαλε να γεννηθεί αυτό το παιδί ..

Νεύρα ,εντάσεις ,βίαιες καταστάσεις είτε σε αυτόν είτε ακόμα και στο ίδιο το παιδί είναι ξεκάθαρες αντιδράσεις μιας τέτοιας ψυχολογικής κατάστασης ..
Δεν θέλεις κανέναν και τίποτα την δεδομένη στιγμή ,πνίγεσαι και μόνο στην πιο απλή καθημερινή αντίδραση του παιδιού αλλά και του συντρόφου σου .
Τα θεωρείς όλα μια θάλασσα και πνίγεσαι μέσα σε αυτή .
Καταβαθος θέλεις να πνιγείς μήπως και καταφέρεις να ελευθερωθείς από όλο αυτό που σε στοιχειώνει στην κυριολεξία ...
Δεν μπορείς όμως γιατί και αυτό θέλει πολύ δύναμη την οποία δεν την έχεις γιατί αν την είχες θα παλευες διαφορετικά ...

Σκέφτεσαι πως να βγεις από αυτή και όταν συνειδητοποιείς ότι δεν μπορείς ξέσπας παντού .
Η μέρα σου είναι μια συνεχείς κρίση πανικού που ξεκινάει με το που θα ανοίξεις τα μάτια σου και θα δεις το παιδί, αν έχεις καταφέρει πρωτίστως να περάσεις μια ήρεμη νύχτα χωρίς νοσηρες σκέψεις ... .
Χωρίς να γυρνάς σαν το φάντασμα μέσα στο σπίτι και να αντιδρας με αλλοπροσαλες κινήσεις ...

Αυτόματα ο όγκος των υποχρεώσεων και η πλήρη άρνηση σε όλο αυτό πυροδοτεί ακραίες και βίαιες ενέργειες χωρίς να έχεις την πλήρη συναίσθηση όλου αυτού .
Συχνά όταν ηρεμείς και αντιλαμβάνεσαι πλήρως τι έχεις κάνει και πως έχεις φερθεί οδηγείσαι ακόμα και στην αυτοχειρία ...

Είναι πολύ λίγα αυτά που σας έγραψα γιατί πραγματικά οποίος δεν την έχει περάσει δεν μπορεί να αντιληφθεί τι εστί και τα λόγια είναι πολύ φτωχά να δείξουν την κατάσταση του μυαλού σου και των σκέψεων σου ...
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ψυχολογικούς όρους γιατί και αυτοι δεν μπορούν να φωτογραφίζουν τον πόνο και την απόγνωση που βρίσκεσαι όταν είσαι μέσα σε αυτό .
Αν είχε φωνή όλο αυτό και μπορούσε να εκφραστεί οι μόνες λέξεις που θα έβγαιναν θα ήταν "σας παρακαλώ βοηθήστε με να βγω από αυτό τον λαβύρινθο '" και θα ακουγόταν μέχρι το άλλο άκρο της γης χωρίς καμία δόση υπερβολής όλο αυτό ..
Τόση απόγνωση κρύβεις μέσα σου ...

Ένα είναι σίγουρο ,αυτή η κατάσταση σε αλλάζει σαν άνθρωπο και σαν προσωπικότητα και το κυριότερο, δύσκολα περνάει χωρίς ψυχοθεραπεία από σωστό και εξειδικευμένο επιστήμονα ο οποίος θα κρίνει και αν χρειάζεσαι και παράλληλη φαρμακευτική αγωγή ...

Πως λοιπόν κρίνει κάποιος ένα άνθρωπο βασισμένος σε μια άρρωστη και μόνο πτυχή του ευατου του ?

Πέραν τούτου όμως ...
Που είναι ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων ?

Πως είναι δυνατών ένα ημερολόγιο ,ότι πιο προσωπικό αντικείμενο ενός ανθρώπου να έχει κρεμαστεί με μανταλακια στα περίπτερα ?

Πραγματικά αυτή η ιστορία κρύβει πολυ ψυχολογικό πόνο ...

Η κατάθλιψη δεν είναι μια απλή λύπη είναι η ίδια η απόγνωση ζωγραφισμένη στα μάτια σου παράλληλα με την απουσία ελπίδας να βγεις από όλο αυτό ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στην μετα θανάτον ζωή.
Το θέμα είναι να με σέβονται όσο είμαι στην ζωή. Από κει και πέρα δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου.
Λες ότι δεν σε ενδιαφέρει τι θα γινει μετά τον θάνατο σου,αρχικά ας το δεχτώ,πιστεύεις ότι επειδή εσένα δεν σε νοιάζει,ΟΦΕΙΛΟΥΝ και οι υπόλοιποι να μην τους νοιάζει;Θεωρείς ότι αφού εσενα δεν σε νοιάζει,ας δημοσιοποιούμε το ημερολόγια μιας νεκρής;

Είναι δεδομένο ότι εδω έχουμε τεραστιο θέμα ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ;
Η ευθυνη ΠΡΩΤΑ παει στην αστυνομια,οχι βέβαια επειδή το διάβασε,αυτή έπρεπε να το διαβάσει,αλλα επείδη ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ βέβαια προήλθε η διαρροή.
Στη συνέχεια πρέπει να επέμβει εισαγγελεας για τα μέσα που το εκμεταέύτηκαν και το δημοσιοποίησαν.

Εντάξει για αυτούς που έσπευσαν να το βάλουν εδω,τους κρίνουν οι υπόλοιποι.

Και να έρθω στο τελευταίο ερώτημα.
Για πες τζαστ.Δηλώνεις οτι μετα θάνατον δεν σε νοιάζει τι θα κανουν.

Να υποθέσω λοιπόν ότι όταν πεθάνεις,αν ένας νεκρόφιλος πηδ@ξει το πτώμα σου θα είσαι οκ ναι;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας κάνουμε ένα γρήγορο γκάλοπ. Πόσες εδώ μέσα αισθάνονται αυτή τη στιγμή κτήμα κάποιου αρσενικού?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Πολλά λάθη. Καταρχάς δεν είπε κανείς ότι δεν είναι ανθρωποκτονία. Κατά δεύτερον αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι γυναικοκτονία, είναι και τα 2, απλό. Κατά τρίτον, ναι, ασφαλώς αυτό είναι το θέμα που πρέπει να συζητηθεί και ο τρόπος αντιμετώπισης έχει ευθεία σχέση με το ποιόν της πράξης ως γυναικοκτονία.
Αν ο Μπάμπης ήταν γκέι και η Κάρολαιν ήταν Κάρολος, με την ίδια ακριβώς ιστορία, και τον σκότωνε, τί θα λέγαμε;

Θέλω να πω οτι ο Μπάμπης σκότωσε γιατί είναι ναρκισιστής και θεωρεί οτι ο άλλος τού ανήκει. Δεν σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.

Αυτό δεν αναιρεί τη σοβαρότητα της δολοφονίας γυναικών από άντρες. Απλά εδώ δεν είναι αυτή η περίπτωση.
Ο @hack3r ανέφερε ότι σημαντικό ρόλο παίζει η οικογένεια και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζι του.
Μας δουλεύεις; Έχω φάει τα χέρια μου να πληκτρολογώ και να γράφω οτι παίζει ρόλο η οικογένεια και λες για τον @hack3r ; Ε αυτό δεν μπορώ να το καταπιώ! :xtipao:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Μόνο μην πάρει την επιμέλεια η γιαγιά..
Επειδή το να μεγαλώνεις σε ίδρυμα ή ακόμα και σε περιβαλλον υιοθεσιας δεν είναι και ότι καλύτερο,ούτε σημαίνει ότι όταν μάθεις ότι είσαι υιοθετημένο θα είναι ολα οκ,και επειδη δεν είμαστε ούτε κοινωνικοί λειτουργοί,ούτε ψυχολόγοι , ούτε ειδικοι σε αυτά τα ζητήματα και επειδή δεν αφορά το δικο ΜΑΣ ΣΩΜΑ που θα βάλουμε μέσα ένα εμβόλιο για να το ψάχνουμε και ας μην είμαστε ειδικοί,αφορά ένα άλλο σώμα και μια άλλη ψυχη και συγκεκριμενα παιδική, τι λες...να αφησουμε τους πραγματικα ειδικούς να το ψάξουν και να αποφασίσουν;Μήπως αυτοί ξέρουν καλύτερα απο εμας; :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν ο Μπάμπης ήταν γκέι και η Κάρολαιν ήταν Κάρολος, με την ίδια ακριβώς ιστορία, και τον σκότωνε, τί θα λέγαμε;

Δεν μπορεί να συγκρίνεις αυτα τα δυο ,διότι δεν ξέρουμε πως λειτουργεί στο μυαλό κάθε ομοφιλόφυλου η σχέση του και ο ρόλος του και οτι τυπικα έχουμε ένα φύλο εδω.
Αν ο μπαμπης που ήταν γκει είχε το ρόλο του κυρίαρχου και θεωρούσε τον καρολο ''γυναικα'' του ,υποδυέστερου,κτημα του κλπ σαφως το ίδιο θα ήταν απλα δεν ξέρω αν ΤΥΠΙΚΑ θα μπορούσαμε να το ονομάσουμε έτσι επειδή στα χαρτια ο Καρολος θα ήταν αντρας.Αν είχε κάνει αλλαγή φύλου ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.
Τυπικά αν ΔΕΝ είχε κανει αλλαγη φύλου,δεν θα μπορούσαμε.Η ουσία δεν όμως δεν αλλαζει.

Θέλω να πω οτι ο Μπάμπης σκότωσε γιατί είναι ναρκισιστής και θεωρεί οτι ο άλλος τού ανήκει. Δεν σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.
Ο μπάμπης δεν σκότωσε κάποιον αντρα που του χάλασε την εικόνα του.Διοτι δεν θεωρει τπν αλλο αντρα ΚΤΗΜΑ ΤΟΥ.
Ο μπαμπης σκότωσε τη γυναικα ΤΟΥ,ΤΟ ΚΤΗΜΑ ΤΟΥ που του έθιξε τον εγωισμο του και ακριβως επειδη ειναι ΚΤΗΜΑ ΤΟΥ και δεν μπορουσε να τον χωρισει την σκότωσε.

Είναι απλο,απλα ο εγωισμός σου δεν σε αφήνει να παραδεχτεις ότι τοσο καιρο συντασσεσαι με τους θύτες
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το ημερολογιο δεν ηταν σε τετραδιο. Ηταν ψηφιακο σε εφαρμογη στο iPhone κρυπτογραφημενο.
Οπότε για να το γραψει ο πιλοτος θα επρεπε να ξερει/εχει το μοτιβο/pin/δαχτυλικο για να μπει εξαρχης στο κινητο και να ξερει και τον κωδικο για την εφαρμογη. Και ολο αυτο να το στησει να τα γραψει ολα μεσα σε λιγες ωρες εκεινο το βραδυ. Επισης φανταζομαι η εφαρμογη για καθε καταχωρηση εχει ημερομηνια διπλα οποτε και να το εκανε τοτε εκεινο το βραδυ και να εβαλε ολες τις καταχωρησεις πληκτρολογωντας ψευτικες ημερομηνιες παλιες και καλα, η καταχωρηση στην εφαρμογη θα εγραφε οτι ηταν ολες 11 Μαΐου πχ. Γιαυτό λέω οτι πρακτικα ειναι αδυνατον αυτο. @akikos υπαρχει περιπτωση αλλη?
Δεν αναφέρουν καν τον όνομα της εφαρμογής. Παρόλα αυτά δύσκολα να το έστησε όλο αυτό με το ημερολόγιο και να έκανε τόσα λάθη στο όλο σχεδιασμό.

Η ουσία είναι ότι το ημερολόγιο διέρρευσε και τόσο καιρό ο τυπάς είχε όλο το χρόνο να σχεδιάσει την υπερασπιστική του γραμμή. Ότι είναι δικό της είναι σχεδόν σίγουρο και είναι πράγματα που μπορεί να επιβεβαιώσει και η σύμβουλος ψυχικής υγείας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οταν ένα συγκλονιστικό γεγονός ξεχειλώνει από την υπερανάλυση, χάνει την ουσία του!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
΄Οταν ένα συγκλονιστικό γεγονός ξεχειλώνει από την υπερανάλυση, χάνει την ουσία του!
Όταν δεν βλέπουμε το πρόβλημα το πραγματικό πίσω απο τα γεγονότα,τότε κάποιοι νομίζουν οτι αυτά ειναι υπερανάλυση.
Αντίθετα δεν ενοχλούνται απο τη δημοσιοποίηση του ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ημερολογίου,ούτε για απόψεις που διατυπώθηκαν όπως ''μήπως το παιδί ήταν αλλουνου '' ,ούτε για το καρακουτσομπολιό και το στήσιμο ποπ κορν στο ''τι κρύβεται πίσω απο τον φόνο,τι ξέρει η Νικολούλη,πωπω μαφία κρύβεται απο πίσω'' και ολα αυτα τα Ανιταπανιανελιστικά.

Η ουσια σιγουρα ΔΕΝ είναι να κλαίμε απαρηγόρητοι πάνω απο το μνήμα ,ΔΕΝ ειναι να επαναλαμβάνουμε κρίμα στην κοπέλα,είναι αυτονόητο αυτο και κυρίως η ουσία ΔΕΝ είναι στα ξεγύμνωμα μια συγκεκριμένης ψυχικής κατάστασης που βίωνε η κοπέλα,ούτε να το κάνουμε ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ με ποπ κορν και σηριαλ σε συνέχειες για να περνάμε ωραια και να λέμε και τις μαλακίες μας.

Χρειάζεται να πω ποιά είναι η ουσία;
Νόμιζα οτι τουλάχιστον απο κάποιους είναι αντιληπτό.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν δεν βλέπουμε το πρόβλημα το πραγματικό πίσω απο τα γεγονότα,τότε κάποιοι νομίζουν οτι αυτά ειναι υπερανάλυση.
Αντίθετα δεν ενοχλούνται απο τη δημοσιοποίηση του ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ημερολογίου,ούτε για απόψεις που διατυπώθηκαν όπως ''μήπως το παιδί ήταν αλλουνου '' ,ούτε για το καρακουτσομπολιό και το στήσιμο ποπ κορν στο ''τι κρύβεται πίσω απο τον φόνο,τι ξέρει η Νικολούλη,πωπω μαφία κρύβεται απο πίσω'' και ολα αυτα τα Ανιταπανιανελιστικά.

Η ουσια σιγουρα ΔΕΝ είναι να κλαίμε απαρηγόρητοι πάνω απο το μνήμα ,ΔΕΝ ειναι να επαναλαμβάνουμε κρίμα στην κοπέλα,είναι αυτονόητο αυτο και κυρίως η ουσία ΔΕΝ είναι στα ξεγύμνωμα μια συγκεκριμένης ψυχικής κατάστασης που βίωνε η κοπέλα,ούτε να το κάνουμε ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ με ποπ κορν και σηριαλ σε συνέχειες για να περνάμε ωραια και να λέμε και τις μαλακίες μας.

Χρειάζεται να πω ποιά είναι η ουσία;
Νόμιζα οτι τουλάχιστον απο κάποιους είναι αντιληπτό.
΄Εγραψα προχθές αυτό:

"Ο σεβασμός στους νεκρούς αποτελεί πανανθρώπινη αξία από τότε που ο άνθρωπος απέκτησε την κριτική ικανότητα της συνείδησης και θεσπίζεται από διεθνείς συμβάσεις.

Δεν έχει νόημα ν΄ αναρωτιόμαστε αν το παιδί ήταν του δράστη,
δεν έχει νόημα ν΄ αναρωτιόμαστε αν η πράξη λέγεται ανθρωποκτονία ή γυναικοκτονία,
δεν έχει νόημα ν΄ αναρωτιόμαστε πώς δεν μπόρεσε ν΄αντιδράσει το θύμα εφόσον ήξερε πολεμικές τέχνες,
δεν έχει νόημα ν΄αναρωτιόμαστε για το ποιόν της συμβούλου ψυχικής υγείας που ήταν κοντά στο ζευγάρι,
δεν έχει νόημα ν΄αναρωτιόμαστε για πλυντήρια,
δεν έχει νόημα ν΄αναρωτιόμαστε γι΄αυτούς που βιάστηκαν να ενοχοποιήσουν τους αλλοδαπούς,
δεν έχει νόημα ν΄αναρωτιόμαστε για το αν οι γονείς της κοπέλας ήταν σωστοί ή λάθος,
δεν έχει νόημα ν΄αναπτύσσουμε θεωρίες για το πώς και το γιατί.

΄Οχι επειδή δεν είναι σημαντικότατα ερωτήματα (μπορούμε να τα λάβουμε υπόψιν μας προκειμένου να προλάβουμε μελλοντικά παρόμοια περιστατικά, πράγμα για το οποίο προσωπικά πολύ αμφιβάλλω) αλλά επειδή όσα απ΄αυτά ήταν δυνατόν, θα έπρεπε να έχουν αντιμετωπιστεί πριν η κατάσταση οδηγηθεί στο έσχατο σημείο.
Με τον θάνατο, ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
Κράτησε η Ελλάδα την ανάσα της για μια στιγμή, πάγωσε η εικόνα και σήμερα ξύπνησε μουδιασμένη προσπαθώντας να βρει τα πατήματά της μέχρις ότου αρχίσει πάλι ν΄ασχολείται με το εργασιακό!
΄Αλλοι θα το διαγράψουν από τη μνήμη τους και άλλοι θα το θυμούνται σαν σημάδι από καυτό σίδερο στην καρδιά τους!

Το θέμα είναι σε τέτοιο βαθμό συνταρακτικό που δεν χωράνε αψιμαχίες που υποβιβάζουν τη βαρύτητά του!
Ας σεβαστούμε τη μνήμη μιας νέας κοπέλας που έχασε τη ζωή της με τραγικό τρόπο πριν προλάβει να τη ζήσει!
Ας σεβαστούμε τη μνήμη μιας μάνας που δεν πρόλαβε να μεγαλώσει το σπλάχνο της!
Ας σεβαστούμε ένα μωρό που η ζωή του επιφύλαξε τη χειρότερη μοίρα και ας αναλογιστούμε σε πόσα "γιατί" θα πρέπει να δώσει απαντήσεις μεγαλώνοντας, για να μπορέσει (αν μπορέσει) να ισορροπήσει ψυχικά και να συνεχίσει τη ζωή του!
Είναι ένδειξη πολιτισμού και οφείλουμε να το κάνουμε!"


και αρνούμαι να σχολιάσω οτιδήποτε άλλο!

Θεωρώ ότι με την ανάλυση των λεπτομερειών, χάνεται η βαρύτητα αυτού καθαυτού του τραγικού γεγονότος.
Ασφαλώς αυτή είναι προσωπική μου άποψη και δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ασπαστούν όλοι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μας δουλεύεις; Έχω φάει τα χέρια μου να πληκτρολογώ και να γράφω οτι παίζει ρόλο η οικογένεια και λες για τον @hack3r ; Ε αυτό δεν μπορώ να το καταπιώ! :xtipao:
Δεν τα εχω διαβασει ολα τα μηνυματα γιατι ηταν παρα πολλα. Μονο μερικα δικα του ειδα γι' αυτο τον ανεφερα. Αν ειπες και εσυ τα ιδια για την οικογενεια, τοτε συμφωνω και μαζι σου :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Dans le détail, 84% des personnes décédées au sein d’un couple sont des femmes.
Στην Γαλλία το 84% των ατόμων που πεθαίνουν σε ένα ζευγάρι είναι γυναίκες.
Et 41% des femmes tuées par leur époux subissaient des violences de leur compagnon depuis des années.
Το 41% των γυναικών που δολοφονήθηκαν από τον σύζυγό τους είχαν δεχτεί για χρόνια βία.
Πηγή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
και αρνούμαι να σχολιάσω οτιδήποτε άλλο!
Θεωρώ ότι με την ανάλυση των λεπτομερειών, χάνεται η βαρύτητα αυτού καθαυτού του τραγικού γεγονότος.
Ασφαλώς αυτή είναι προσωπική μου άποψη και δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ασπαστούν όλοι.

Σαφώς,όπως και εμείς εχουμε δικαίωμα να σχολιάζουμε την τοποθέτηση σου αφού την θέτεις δημόσια.

Θα πω λοιπόν ότι αυτό που λες θα έλεγα οτι αυτή τη στιγμή αφορά κυρίως τους γονείς της Καρολάιν και τεσπα όσους την ήξεραν και την αγαπούσαν.

Εμείς σαν έξω απο το χορό ,όσοι ΔΕΝ αντιμετωπίζουμε το θέμα με ποπ κορν και σηριαλ σε συνέχειες να περάσει και η ώρα μας ευχάριστα ρε αδελφέ,και παίζοντας το Σερλοκ χολμς,το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να τιμήσουμε τη μνήμη αυτής της κοπέλας και όλων των γυναικών που έχουν πέσει και πέφτουν καθημερινά θυματα της κτητικότητας και της απαξίας τους απο τους άντρες, είναι ακριβώς αυτό.
Να προσπαθήσουμε να καταδείξουμε το πραγματικό πρόβλημα,διότι μόνο όταν συνειδητοποιούμε τα προβλήματα,τα αναγνωρίζουμε και τα λεμε με το όνομα τους,μονο τότε μπορει και να αντιμετωπιστούν.

Ο θρήνος σαφως ανήκει στους οικείους της κοπελας.
Όμως ενας σκετος θρήνος απο εμάς, που απο πολλούς είναι και υποκριτικός , δεν βοηθάει ΠΟΥΘΕΝΑ.
Με το θάνατο της Καρολάιν ΟΛΑ τελείωσαν για ΑΥΤΗΝ.Δυστυχώς.
ΟΧΙ όμως για τις άλλες γυναίκες.
Πρέπει να βλέπουμε το δάσος και όχι το δέντρο.Αν θέλουμε να αλλάξει κάτι.Αν ΌΧΙ αυτο μας χαρακτηρίζει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top