Έδιωξαν έγκυο γιατί έληγε η εφημερία και έχασε το παιδί

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Άρα δεν έκαναν σωστή διάγνωση;
Τι να πω και εγώ...
Πάντως ανέφεραν με λεπτομέρια τις εξετάσεις που έκαναν, την ώρα που έγιναν. Μπορεί όντως να μην έγινε σωστή διάγνωση.
Αλλά το εξιτήριο της με υπογραφή και τις οδηγίες έγινε στις 8:15 το πρωί, ενώ τέτοια ώρα η καταγγελλουσα λέει στην έκθεση ότι ήταν ήδη....στο άλλο νοσοκομείο. Θα πρέπει και το Παπαγεωργίου να δώσει πληροφορίες με ποτε ακριβώς έγινε η επείγουσα καισαρική της. Περίεργο πράγμα.
Στο καρδιογράφημα του μωρού στο Ιπποκράτειο που έκαναν είχε παλμό. Τώρα τι μπορεί να έγινε στην πορεία, δεν έχω ιδέα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποια ωράρια και για ποιες συμβάσεις μιλάτε εδώ μέσα?

Για ανθρώπινες ζωές μιλάμε ας σοβαρευτούμε λιγάκι..



Θα διώξει ο γιατρός άνθρωπο που κυνδινευει γιατί θα πρεπει να χτυπήσει την κάρτα του ???

Θα πρπει να κάνει κάποια έκτακτη μικρό επέμβαση και θα την παρατήσει στη μέση γιατί συμπλήρωσε στην εφημερία του το ωράριο του και θα πρεπει να φύγει?



Προς το παρον στην Ελλάδα χάθηκαν ανθρωπινες ζωές γιατι δεν δεχτηκαν την καταλληλη περιθαλψη, γιατροί την άδεια τους γιατί ΔΕΝ τους έδωσαν την πρέπον σημασία ή άρπαξαν φακελάκι..

ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός έως τώρα δεν έχασε την άδεια του γιατί πέρασε το οκτάωρο του και έκατσε να βοηθήσει έναν συνανθρωπο του, μην τα τραγικοποιουμε κιόλας

Πραγματικά αν οι γιατροι βλέπουν ΜΟΝΟ σαν χρήμα την ανθρώπινη ζωή λάθος επάγγελμα διάλεξαν..

Φυσικά και δεν φταίνε αυτοί αλλά το όλο σύστημα ,αλλά μην το παρατραβάνε κιόλας με την έλλειψη παντελώς ευαισθησίας ;)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Για ποια ωράρια και για ποιες συμβάσεις μιλάτε εδώ μέσα?

Για ανθρώπινες ζωές μιλάμε ας σοβαρευτούμε λιγάκι..



Θα διώξει ο γιατρός άνθρωπο που κυνδινευει γιατί θα πρεπει να χτυπήσει την κάρτα του ???

Θα πρπει να κάνει κάποια έκτακτη μικρό επέμβαση και θα την παρατήσει στη μέση γιατί συμπλήρωσε στην εφημερία του το ωράριο του και θα πρεπει να φύγει?



Προς το παρον στην Ελλάδα χάθηκαν ανθρωπινες ζωές γιατι δεν δεχτηκαν την καταλληλη περιθαλψη, γιατροί την άδεια τους γιατί ΔΕΝ τους έδωσαν την πρέπον σημασία ή άρπαξαν φακελάκι..

ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός έως τώρα δεν έχασε την άδεια του γιατί πέρασε το οκτάωρο του και έκατσε να βοηθήσει έναν συνανθρωπο του, μην τα τραγικοποιουμε κιόλας

Πραγματικά αν οι γιατροι βλέπουν ΜΟΝΟ σαν χρήμα την ανθρώπινη ζωή λάθος επάγγελμα διάλεξαν..

Φυσικά και δεν φταίνε αυτοί αλλά το όλο σύστημα ,αλλά μην το παρατραβάνε κιόλας με την έλλειψη παντελώς ευαισθησίας ;)
Απαγορεύεται δια νόμου εισαγωγή πέρα της εφημερίας. Αν πεθαίνει ο ασθενείς σου εκτός εφημερίας έχεις ποινή φυλάκισης ή θα τραβιέσαι στα δικαστήρια για μια ζωή.
Αν κρίνει το νοσοκομείο ότι πρέπει να διευρυνθεί η εφημερια για 1-2 ώρες περαιτέρω, ενημερώνει το υπουργείο και παίρνει έγκριση ή άρνηση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,592 μηνύματα.
Δυστυχώς χαρακτηρίζει γενικότερα την δημοσιοϋπαλληλική συμπεριφορά. Αλλά εμείς φαίνεται είμαστε κομμάτι χειρότεροι...
Τι δουλεια κανεις ειπαμε;Ή καθεσε; Δεν μπορεις να βαζεις τοσο θρασυτατα ολους στο ιδιο τσουβαλι.\

Ενας ανθρωπος με στοιχειωδες μυαλο ξερει οτι τεμπεληδες καλοι και κακοι υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ.

Και σου μιλαω εγω που καταδικασα αυτο που εγινε.
Εσυ ομως το τερματιζεις σε σημειο αηδιας.

χμ...εχεις δουλεψει κια ωρα στη ζωη σου;Εχεις το θαρρος να μου απαντησεις σε αυτο καποτε; ΔΙΟΤΙ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ.Μην πεις σε ποια δουλεια...δουλεια εχεις κανει ποτε σου;
Αν οχι....δεν δικαιουσε να μιλας για 8ωρα,δημοσιο και κυριως ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ. :D

ΥΓ Αυτα ασχετα απο το σημερινο που ειναι απαραδεχτο.Αλλα οκ παραπαει οι επαγγελματιες τεμπεληδες να βγαζουν ολους τους αλλους...τεμπεληδες. :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σταματήστε να κατηγορείτε τους ιατρούς. Από την στιγμή που λήγει η εφημερία είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να δεχτούν ασθενή για εισαγωγή! Αλλιώς κινδυνεύουν να απολυθούν ή στην χειρότερη περίπτωση να τους στερηθεί η άδεια επαγγέλματος. Ειδικά αν η κοπέλα είχε κοροναϊο θα έπρεπε να πάει σε νοσοκομεία που κάνουν εφημερία κοβιντ

Αν φταίει κάποιος είναι το κράτος και το μπουρδελο σύστημα των εφημεριών το οποίο δημιουργήθηκε έτσι ώστε να μην χρειαστεί να πληρώσουν μόνιμο προσωπικό ΤΕΠ !!!
Νομίζω πως είναι καιρός η πολιτεία να ασχοληθεί με αυτό το ζήτημα.

Και τις προάλλες αυτός που θα έπρεπε να απολυθεί δεν ήταν η νοσοκόμα, ούτε ο διοικητής, αλλά ο υπουργός υγείας και να αφαιρέσουν την αδεια του ιδιώτη γιατρού. Φτάνει πια η κυβέρνηση να σκουπίζει τα λερωμένα χέρια της πάνω σε ανθρώπους που αναγκαστικά ακολουθούν τις χαζές αποφάσεις της
Δεν υπαρχει αυτο που λες.Ολοι οι γιατροι και ο υπουργος υγειας ειπε οτι οταν φτανει σε νοσοκομειο ασθενης που κινδυνευει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ.

ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕς ΑΥΤΑ;

Χωρια οτι ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ Η ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς ΟΥΤΩς Η ΑΛΛΩΣ.
Το ζητημα ειναι οτι θα τους χαλαγε το βραδυ.

Γενικοτερα βλεπω στα νοσοκομεια της βορειας ελλαδας και θεσ/κης αισχρα πραγματα πολυ περισσοτερο απο αυτα της αθηνας.

Στη β.ελλαντα εχουν δικο τους το μαγαζακι.
Κια γαμω το γαμημενο μαγαζακι.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Με εξαιρεσεις παντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δουλειά τους είναι όσα λέει το συμβόλαιο που υπογράφουν και οι νόμοι που καλούνται να υπακούσουν, όσο χαζοί και αν είναι.
Δεν μπορεί ένας γιατρός να καταστρέψει όλη του την καριέρα επειδή το δημόσιο κωλοβαραει και δίνει παράδες σε ο,τι άχρηστο υπάρχει αντί να έρθουμε στο ευρωπαϊκό standard.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ.Θα το ξαναπω οι ιδιοι οι γιατροι και ο υπουργος υγειας δηλωσαν οτι και να μην εφημερευει ενα νοσοκομειο δεν αφηνουμε ΠΟΤΕ ασθενη που μπηκε μεσα να φυγει ετσι,ΠΟΤΕ!
Να το ζωγραφισω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι να πω και εγώ...
Πάντως ανέφεραν με λεπτομέρια τις εξετάσεις που έκαναν, την ώρα που έγιναν. Μπορεί όντως να μην έγινε σωστή διάγνωση.
Αλλά το εξιτήριο της με υπογραφή και τις οδηγίες έγινε στις 8:15 το πρωί, ενώ τέτοια ώρα η καταγγελλουσα λέει στην έκθεση ότι ήταν ήδη....στο άλλο νοσοκομείο. Θα πρέπει και το Παπαγεωργίου να δώσει πληροφορίες με ποτε ακριβώς έγινε η επείγουσα καισαρική της. Περίεργο πράγμα.
Στο καρδιογράφημα του μωρού στο Ιπποκράτειο που έκαναν είχε παλμό. Τώρα τι μπορεί να έγινε στην πορεία, δεν έχω ιδέα.
Μας δειχνεις την πηγη που τα διαβασες αυτα παρακαλω;Διοτι βασικα διαβαζεις τις ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.

Μαλιστα γιατρος σημερα ελεγε οτι αν αληθευουν οσα λεει το νοσοκομειο ,οτι εξεταστηκε και ολα καλα,,,ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ.


Το οτι πεθανε το μωρο της γυναικας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΕΥΜΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.Οποτε αν πας σε ενα νοσοκομειο και καλα σε εξεταζουν και ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ και μετα απο λιγο γενναει η γυναικα με παιδι που ειχε υποξια και πεθαινει....ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ.

Οποτε οποια εκδοχη και να παρουμε εδω εχει γινει τραγικο λαθος και υπαρχει ανικανοτητα,

Ειπες κατι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Τι δουλεια κανεις ειπαμε;Ή καθεσε; Δεν μπορεις να βαζεις τοσο θρασυτατα ολους στο ιδιο τσουβαλι.\

Ενας ανθρωπος με στοιχειωδες μυαλο ξερει οτι τεμπεληδες καλοι και κακοι υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ.

Και σου μιλαω εγω που καταδικασα αυτο που εγινε.
Εσυ ομως το τερματιζεις σε σημειο αηδιας.

χμ...εχεις δουλεψει κια ωρα στη ζωη σου;Εχεις το θαρρος να μου απαντησεις σε αυτο καποτε; ΔΙΟΤΙ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ.Μην πεις σε ποια δουλεια...δουλεια εχεις κανει ποτε σου;
Αν οχι....δεν δικαιουσε να μιλας για 8ωρα,δημοσιο και κυριως ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ. :D

ΥΓ Αυτα ασχετα απο το σημερινο που ειναι απαραδεχτο.Αλλα οκ παραπαει οι επαγγελματιες τεμπεληδες να βγαζουν ολους τους αλλους...τεμπεληδες. :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν υπαρχει αυτο που λες.Ολοι οι γιατροι και ο υπουργος υγειας ειπε οτι οταν φτανει σε νοσοκομειο ασθενης που κινδυνευει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ.

ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕς ΑΥΤΑ;

Χωρια οτι ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ Η ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς ΟΥΤΩς Η ΑΛΛΩΣ.
Το ζητημα ειναι οτι θα τους χαλαγε το βραδυ.

Γενικοτερα βλεπω στα νοσοκομεια της βορειας ελλαδας και θεσ/κης αισχρα πραγματα πολυ περισσοτερο απο αυτα της αθηνας.

Στη β.ελλαντα εχουν δικο τους το μαγαζακι.
Κια γαμω το γαμημενο μαγαζακι.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Με εξαιρεσεις παντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ.Θα το ξαναπω οι ιδιοι οι γιατροι και ο υπουργος υγειας δηλωσαν οτι και να μην εφημερευει ενα νοσοκομειο δεν αφηνουμε ΠΟΤΕ ασθενη που μπηκε μεσα να φυγει ετσι,ΠΟΤΕ!
Να το ζωγραφισω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μας δειχνεις την πηγη που τα διαβασες αυτα παρακαλω;Διοτι βασικα διαβαζεις τις ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.

Μαλιστα γιατρος σημερα ελεγε οτι αν αληθευουν οσα λεει το νοσοκομειο ,οτι εξεταστηκε και ολα καλα,,,ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ.


Το οτι πεθανε το μωρο της γυναικας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΕΥΜΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.Οποτε αν πας σε ενα νοσοκομειο και καλα σε εξεταζουν και ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ και μετα απο λιγο γενναει η γυναικα με παιδι που ειχε υποξια και πεθαινει....ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ.

Οποτε οποια εκδοχη και να παρουμε εδω εχει γινει τραγικο λαθος και υπαρχει ανικανοτητα,

Ειπες κατι;
Πρώτα πάρε μια ανάσα και ηρέμησε. Το μόνο που τους επιβάλει ο νόμος είναι οι πρώτες βοήθειες και να καλέσουν εκαβ. Εδώ λέμε ότι έκαναν κανονικά εξετάσεις στην γυναίκα, άρα το ότι δεν την δέχτηκαν δεν ισχύει γιατί υπάρχουν οι εξετάσεις στο αρχείο του νοσοκομείου (εβλεπα ειδήσεις εκείνη την ώρα το μεσημέρι σήμερα πριν και διαβασαν την απαντηση του νοσοκομειου)

Ναι συμφωνώ ότι όντως μπορεί να έγινε κακή διάγνωση και εκεί φταίνε πολλοί και πρέπει να τιμωρούνται αναλαγως.

Τα νοσοκομεία της β.ελλαντα σε χάλασαν; Πουπουλινα έχεις πάει ποτέ στο νοσοκομείο Κορίνθου όπου βλέπω που κατάγεσαι; Έχω πάει άνθρωπο με εγκεφαλικό μαζί με τον πατέρα μου, έκαναν μια σταθεροποίηση και μας είπαν πηγανετε τον Αθήνα! Είναι πρόβλημα ΟΛΩΝ των νοσοκομείων
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,592 μηνύματα.
Πρώτα πάρε μια ανάσα και ηρέμησε. Το μόνο που τους επιβάλει ο νόμος είναι οι πρώτες βοήθειες και να καλέσουν εκαβ. Εδώ λέμε ότι έκαναν κανονικά εξετάσεις στην γυναίκα, άρα το ότι δεν την δέχτηκαν δεν ισχύει γιατί υπάρχουν οι εξετάσεις στο αρχείο του νοσοκομείου (εβλεπα ειδήσεις εκείνη την ώρα το μεσημέρι σήμερα πριν και διαβασαν την απαντηση του νοσοκομειου)

Ναι συμφωνώ ότι όντως μπορεί να έγινε κακή διάγνωση και εκεί φταίνε πολλοί και πρέπει να τιμωρούνται αναλαγως.

Τα νοσοκομεία της β.ελλαντα σε χάλασαν; Πουπουλινα έχεις πάει ποτέ στο νοσοκομείο Κορίνθου όπου βλέπω που κατάγεσαι; Έχω πάει άνθρωπο με εγκεφαλικό μαζί με τον πατέρα μου, έκαναν μια σταθεροποίηση και μας είπαν πηγανετε τον Αθήνα! Είναι πρόβλημα ΟΛΩΝ των νοσοκομείων
Μια χαρα ηρεμη ειμαι μην μου αγχωνεσαι.
Εδω δεν τα λεμε...τα λεει το νοσοκομειο.Τι θα ελεγε; Οτι ναι ειδαμε οτι αιμοραγουσε και της ειπαμε να φυγει;

Αλλα εγω να παρω το ενδεχομενο οτι οντως εγινε ετσι,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.Διοτι δεν ειναι δυνατον να την εξετασαν και να μην ειδαν το προβλημα.Αν δεν το καταλαβαν ειναι εγκληματικη ανικανοτητα λεμε.

Τι δεν καταλαβαινεις;

ΥΓ Δεν καταγομαι απο κορινθο μενω στην κορινθια και βεβαια εχω παει και σκατα ειναι.

Δεν ειπα ομως γενικα για τα νοσοκομεια ελλαδας με αυτα της βορειας ελλαδας συγκρινα: θεσσαλονικη /β.ελλαντα με αθηνα.Αν σε χαλαει ξυδι...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΝ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ.

Κατι παει στραβα στο βορειο ελλαντα και φαινεται ξεκαθαρα αυτο.

Κατα τα αλλα στο συγκεκριμενιο θεμα ειπαμε.
Απο οπου και να το πιασεις ειναι ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.
Τελεία.
Δεν μπορει να αθωονουμε ή να εξωραιζουμε κατι τοσο εγκληματικο,οποια εκδοχη και αν υιοθετησουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

άρα το ότι δεν την δέχτηκαν
Δεν ειπαν οτι δεν την δεχτηκαν.Κατειγγειλαν οτι πηγαν,την εξετασαν....ειδαν οτι αιμοραγει....ενω τις εκαναν και υπερηχο και καρδιογραφημα ειδαν οτι υπαρχει προβλημα και ΤΗΝ ΕΔΙΩΞΑΝ....διοτι της ειπαν οτι σε μιση ωρα ληγει η εφημεριατους....να παει στο αλλο που ξεκιναει η εφημερια του.!!!!!!!
Καλο ε;

Μαθε τουλαχιστον οταν υπερασπιζεσαι κνωδαλα να ξερεις καλα τα γεγονοτα,διοτι ουτε αυτα ξερεις.

Και βεβαια την εστειλαν στο αλλο νοσοκομειο...ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ,ΕΝΩ ΟΦΕΙΛΑΝ! ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ; ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΑΙμοραγια ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΉΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!Οποτε θα ετρωγαν κραξιμο.

Τα χαρτια τα πηραν αργοτερα οι ανθρωποι ΜΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ .
Σου αρεσε;
Πιο εγκληματικο δεν γινεται.Ελεος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πιστεύεις πως όταν ένα νοσοκομείο έχει εφημερία στις οκτώ π.χ πως ο γιατρός είναι ακριβώς στις οχτώ στην ώρα του; Φοβάμαι πως πολλοί περιμένουν στην αναμονή να εμφανιστεί ο γιατρός (όποτε του καπνίσει).
Δεν έχω ιδέα. Αλλά για λόγους υγείας και μακροημέρευσης, δεν θα ήθελα να βάλει μαχαίρι πάνω μου χειρουργός που είχε κάνει 12 ώρες εφημερία. Και ελπίζω ο νόμος να το απαγορεύει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,592 μηνύματα.
Τα νοσοκομεία της β.ελλαντα σε χάλασαν; Πουπουλινα έχεις πάει ποτέ στο νοσοκομείο Κορίνθου όπου βλέπω που κατάγεσαι; Έχω πάει άνθρωπο με εγκεφαλικό μαζί με τον πατέρα μου, έκαναν μια σταθεροποίηση και μας είπαν πηγανετε τον Αθήνα! Είναι πρόβλημα ΟΛΩΝ των νοσοκομείων
Α..μην ξεχασω να σου τονισω ποσο λαθος εισαι,διοτι συγκρινεις αλλα πραγματα.Καλα εκαναν στο νοσοκομειο κορινθου.ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΑΝ τον πατερα σου και σου ειπαν να παει ΑΘΗΝΑ που εχει σαφως τα καλυτερα νοσοκομεια.ΔΕΝ ΣΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΔΑΓΚΩΤΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗς ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ.

Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι την διαφορα,.

Ναι ειναι γεγονος οτι πολλα νοσοκομεια επαρχιας δενε χουν τις δυνατοτητες της αθηνας.Για αυτο και οι ανθρωποι σε σταθεροποιουν και σε στελνουν εκει που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ'

Στη συγκεκριμενη περιπτωση,οπως και στον αλλον τον καψερο...ΕΚΛΕΙΝΕ.λενε, ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥς ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ή ΘΑ εφημερευε.
Να σκεφτομαστε πριν μιλησουμε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,864 μηνύματα.
Φταίει το κεντροποιημένο σύστημα του δημοσίου. Ο ιατρός όταν εφημερεύει είναι μέσα ολόκληρη τη μέρα και φεύγει την επόμενη στις 2 (στη καλύτερη). Δεν μιλάμε για 12 - 15 ώρες αλλά για 36 ώρες συνεχόμενης δουλειάς. Κατά τα άλλα βάλανε ηλεκτρονική κάρτα εργασίας στα σούπερ μάρκετ και στις τράπεζες.

Επίσης δεν μπορείς να κατηγορήσεις το διευθυντή μιας κλινικής ούτε τη διοίκηση γιατί δεν διαλέγουν τους ιατρούς και τους νοσηλευτές τους. Μπαίνουν όλοι σε μια λίστα αναμονής και περιμένουν να έρθει η σειρά τους. Μεγάλο λάθος. Έπρεπε ο διευθυντής κάθε κλινικής να διαλέγει την ομάδα μόνος του.

Eπίσης ευθύνεται το πρωτόκολλο covid που δεν δίνει τη δυνατότητα σε ιδιωτικές κλινικές να δεχθούν περιστατικό covid.

Τέλος φταίει ο λαός που η πλειοψηφία του θέλει δωρεάν υγεία. Αν στοίχιζε 100 ευρώ το ασθενοφόρο και η 70 ευρώ η επίσκεψη στα εξωτερικά η αναμονή θα ήταν πολύ λιγότερη και ο ασθενής θα κατευθυνόταν μόνος του προς ιδιώτες και πρωτοβάθμιες μονάδες περίλθαψη αφήνοντας στα νοσοκομεία τα σοβαρά περιστατικά.

Σε αντίθεση με τη Πάτρα που κατηγόρησαν αδίκως την νοσηλεύτρια και όχι τον υπεύθυνο ιατρό που έπρεπε να είναι στην υποδοχή εδώ έχουν ευθύνη οι ιατροί.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,044 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα. Αλλά για λόγους υγείας και μακροημέρευσης, δεν θα ήθελα να βάλει μαχαίρι πάνω μου χειρουργός που είχε κάνει 12 ώρες εφημερία. Και ελπίζω ο νόμος να το απαγορεύει.
Θα ήθελες, αν ήταν να μην χάσεις το παιδί σου.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Πρωτόκολλα δε γνωρίζω, προφανώς θα υπάρχουν και πρέπει να ακολουθούνται.
Αν είναι όχι και τόσο σοφά και οδηγάνε σε τέτοια περιστατικά, να αλλαχθούν.
Αλλά κάτι μου λέει ότι για να μπορούν να τηρούνται θα χρειάζεται και κάποιο προσωπικό στα νοσοκομεία που την τελευταιά ~δεκαετία, ε, δεν πρέπει να 'ναι και στα φόρτε του.
Και όλα αυτά ενώ λόγω μιας ψιλοάθλιας ΠΦΥ, τρώνε συχνά περισσότερο βάρος απ' ότι θα έπρεπε.
Όσο ισχύει αυτό το combo μαλακίες θα γίνονται, νομοτελειακά.

Κατά τ' άλλα, τα double standards είναι προφανή. Όταν κάποιοι προσφιλείς σε συγκεκριμένα μυαλά επαγγελματίες που τρέφονται από δημόσιο χρήμα κάνουν μαλακία και κριθούν γι' αυτήν "μεμονωμένα περιστατικά και μην τους τσουβαλιάζουμε όλους", όταν την κάνουν κάποιοι άλλοι κλάδοι (που είναι και πιο εύκολο πρακτικά να ιδιωτικοποιηθούν, ω σύμπτωση) "κλασικός δημόσιος υπάλληλος" και τα συναφή.

Τι πιο σύνηθες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,328 μηνύματα.
Για ποια ωράρια και για ποιες συμβάσεις μιλάτε εδώ μέσα?

Για ανθρώπινες ζωές μιλάμε ας σοβαρευτούμε λιγάκι..



Θα διώξει ο γιατρός άνθρωπο που κυνδινευει γιατί θα πρεπει να χτυπήσει την κάρτα του ???

Θα πρπει να κάνει κάποια έκτακτη μικρό επέμβαση και θα την παρατήσει στη μέση γιατί συμπλήρωσε στην εφημερία του το ωράριο του και θα πρεπει να φύγει?



Προς το παρον στην Ελλάδα χάθηκαν ανθρωπινες ζωές γιατι δεν δεχτηκαν την καταλληλη περιθαλψη, γιατροί την άδεια τους γιατί ΔΕΝ τους έδωσαν την πρέπον σημασία ή άρπαξαν φακελάκι..

ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός έως τώρα δεν έχασε την άδεια του γιατί πέρασε το οκτάωρο του και έκατσε να βοηθήσει έναν συνανθρωπο του, μην τα τραγικοποιουμε κιόλας

Πραγματικά αν οι γιατροι βλέπουν ΜΟΝΟ σαν χρήμα την ανθρώπινη ζωή λάθος επάγγελμα διάλεξαν..

Φυσικά και δεν φταίνε αυτοί αλλά το όλο σύστημα ,αλλά μην το παρατραβάνε κιόλας με την έλλειψη παντελώς ευαισθησίας ;)
Τραγικό το να υπάρχει η νοοτροπία : 5 λεπτά πριν ήμουν σε εφημερία. Πέντε λεπτά μετά όμως ,σόρρυ φίλε κλείσαμε για σήμερα δεν μπορώ να σε εξυπηρετήσω :P . Όπως και αυτό με τον COVID. Εαν δεις κάποιον να χάνεται μπροστά στα μάτια σου, και ξέρεις οτι έχει covid, δεν θα του παρέχεις τις πρώτες βοήθειες; Το να πεθάνει ο άλλος είναι μικρότερη συμφορά απο το να μείνεις 3 μέρες στο κρεβάτι με λίγο πυρετό ; :bleh:

Όσο για το άλλο, ειλικρινά ποιος άνθρωπος που έχει τις κατάλληλες γνώσεις δεν θα βοηθούσε έναν άλλο άνθρωπο σε ανάγκη με όποιο τρόπο μπορούσε, μην τυχόν και έχανε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; Την οποία πιθανότατα αργότερα θα ανακτούσε πάλι πίσω ούτως η άλλως έστω και με ταλαιπωρία. Αυτά είναι ερωτήματα πέρα απο αυτό το θέμα που αξίζουν λίγη προσοχή.

Ναι υπάρχουν πρωτόκολλα ,ναι υπάρχουν νόμοι, αλλά είναι όλα ανθρώπινα κατασκευάσματα. One set of rules doesn't always fit all cases. Τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την ανθρώπινη διαίσθηση για δράση όπου και όταν είναι απαραίτητο σε έκτακτες καταστάσεις κατά παρέκκλιση απο τις στάνταρ διαδικασίες. Είναι αδύνατο να φτιάξεις μια λίστα με ακριβείς διαδικασίες για κάθε περίπτωση που οι άνθρωποι θα ακολουθούν τέλεια, καθώς πρώτον δεν είμαστε ρομπότ, και δεύτερον η ποσότητα των καταστάσεων που μπορούν να προκύψουν σε καθημερινό επίπεδο(ιδιαίτερα οι ιδιάζουσες) υπερβαίνουν τα όρια της ανθρώπινης νόησης και αντίληψης και είναι εκτός της ικανότητας μας για ακριβή πρόβλεψη και οργάνωση για την βέλτιστη αντιμετώπιση.

Αυτό εν μέρει δίνει άλοθι στο ιατρικό προσωπικό διότι αναγνωρίζεται το γεγονός οτι κάποια στιγμή θα γίνουν αναπόφευκτα λάθη, καθώς ο κόσμος είναι χαοτικός και οι άνθρωποι ατελείς, αλλά ταυτόχρονα θέτει και τα στάνταρ σε ορισμένες ικανότητες που αφορούν την εγρήγορση και την αντίληψη που θα πρέπει να διαθέτει(το προσωπικό) για να ανταποκριθεί ικανοποιητικά στο δύσκολο έργο του. Ειδάλλως θα πρέπει να αλλάξει καριέρα εαν δεν μπορεί να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της δουλειάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Α..μην ξεχασω να σου τονισω ποσο λαθος εισαι,διοτι συγκρινεις αλλα πραγματα.Καλα εκαναν στο νοσοκομειο κορινθου.ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΑΝ τον πατερα σου και σου ειπαν να παει ΑΘΗΝΑ που εχει σαφως τα καλυτερα νοσοκομεια.ΔΕΝ ΣΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΔΑΓΚΩΤΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗς ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ.

Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι την διαφορα,.

Ναι ειναι γεγονος οτι πολλα νοσοκομεια επαρχιας δενε χουν τις δυνατοτητες της αθηνας.Για αυτο και οι ανθρωποι σε σταθεροποιουν και σε στελνουν εκει που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ'

Στη συγκεκριμενη περιπτωση,οπως και στον αλλον τον καψερο...ΕΚΛΕΙΝΕ.λενε, ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥς ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ή ΘΑ εφημερευε.
Να σκεφτομαστε πριν μιλησουμε.
Καταρχάς δεν ήταν ο πατέρας μου. Ήταν φίλος μας που τον μεταφέραμε με τον πατέρα μου

Η ίδια δυστυχώς γεννήθηκα σε αυτό το νοσοκομείο πριν 21 χρόνια γιατι δυστυχώς είναι το πιο κοντινό αν και μένουμε σε άλλη πόλη και πήγα να πεθάνω επειδή δεν είχαν συσκευή αναρρόφησης. Η Κορινθία έχει μόνο ένα νοσοκομείο το οποίο και εφημερεύει καθημερινως. Πάμε παρακάτω,

Η καταγγελλουσα είπε ότι της είπαν "μπες στο αυτοκίνητο και πάνε στο Παπαγεωργίου" όπως και να έχει, ξέρουμε την παθογένεια των νοσοκομείων στην χώρα μας. Αν θες να κουνήσεις το δάχτυλο κάπου, κάντο στην κυβέρνηση και όχι στον γιατρό που έχει χτυπήσει 12 ωρο. Εξάλλου είμαι σίγουρη πως όταν μια γυναίκα χρειάζεται επείγουσα καισαρική φαίνεται ξεκάθαρα.


Όλα αυτά που ακούς είναι αποτέλεσμα της υποστελέχωσης και μη απόλυσης εργαζομένων ιατρών / νοσηλευτών που αδυνατούν να κάνουν την δουλειά τους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,592 μηνύματα.
Καταρχάς δεν ήταν ο πατέρας μου. Ήταν φίλος μας που τον μεταφέραμε με τον πατέρα μου

Η ίδια δυστυχώς γεννήθηκα σε αυτό το νοσοκομείο πριν 21 χρόνια γιατι δυστυχώς είναι το πιο κοντινό αν και μένουμε σε άλλη πόλη και πήγα να πεθάνω επειδή δεν είχαν συσκευή αναρρόφησης. Η Κορινθία έχει μόνο ένα νοσοκομείο το οποίο και εφημερεύει καθημερινως. Πάμε παρακάτω,

Η καταγγελλουσα είπε ότι της είπαν "μπες στο αυτοκίνητο και πάνε στο Παπαγεωργίου" όπως και να έχει, ξέρουμε την παθογένεια των νοσοκομείων στην χώρα μας. Αν θες να κουνήσεις το δάχτυλο κάπου, κάντο στην κυβέρνηση και όχι στον γιατρό που έχει χτυπήσει 12 ωρο. Εξάλλου είμαι σίγουρη πως όταν μια γυναίκα χρειάζεται επείγουσα καισαρική φαίνεται ξεκάθαρα.


Όλα αυτά που ακούς είναι αποτέλεσμα της υποστελέχωσης και μη απόλυσης εργαζομένων ιατρών / νοσηλευτών που αδυνατούν να κάνουν την δουλειά τους.
Αλλα νταλον.
Αυτα που λες ειναι απολυτα ασχετα με το συμβαν που εγινε το οποιο ειναι εγκληματικο και δεν δικαιολογητε με τιποτα.Εχε την αποψη σου αλλα πληζ,δεν θα βαφτιζεις το ψαρι/κρεας και να επιμενεις και να το δεχτουμε.
Η γυναικα μπηκε νοσοκομειο...εφημερευε απλα θα τελειωνε η εφημερια του σε ΜΙΣΗ ΩΡΑ,τις εκαναν εξετασεις και εδειξαν αιμοραγια....ΤΗΝ ΕΔΙΩΞΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ,ποσο θες να το υπογραμμισω;ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ,καθαρα επειδη βαριοντουσαν.Ηταν υποχρεωμενοι να τους δωσουν τις εξετασεις στελνονατς την σε αλλο νοσοκομειο..ΚΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ακριβως διοτι θα φαινοταν η εγκληματικη τους ενεργεια...ΤΙΣ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ...
Αυτα δεν εχουν καμια σχεση με υποστελεχωση των νοσοκομειων ουτε δικαιολογουν ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΣΥΝΕΛΘΕ.
Η εστω σταματα να θες να μας πεισεις.Κρατα για την παρτη σου την αποψη σου,Την ακουσαμε..ωραια.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΑΘΟΣ.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα ήθελες, αν ήταν να μην χάσεις το παιδί σου.
Όχι, γιατί σε μια τέτοια περίπτωση θα κινδύνευα να χάσω το παιδί μου.

Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να μπορώ να πάω σε ένα νοσοκομείο που θα εφημέρευε κανονικά. Όχι άρπα-κόλλα να ψάχνουμε να βρούμε όποιον να'ναι για να κάνουμε εγχείρηση και ό,τι γίνει. Για μια καισαρική δεν χρειάζεσαι μόνο έναν γιατρό αλλά ολόκληρο team, και αν υποθέσουμε πως ο γυναικολόγος στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν ξεκούραστος και έτοιμος να εργαστεί πέραν του ωραρίου (που όπως είδαμε δεν είναι 8ωρο, ούτε καν 12ωρο) (και αν ο νόμος του επέτρεπε να το κάνει, που είμαι σίγουρη πως δεν το επιτρέπει) θα έπρεπε επίσης να βρούμε άλλες 4-5 ειδικότητες που θα είναι σε εξίσου top form για να γίνει επιτυχώς η καισαρική.

Υπάρχει κάποιος λόγος που η περιγεννητική θνησιμότητα στην Ελλάδα είναι τόσο χαμηλή, και ο λόγος είναι ότι οι γυναίκες δεν γεννάνε όποτε να'ναι και με όποιον να'ναι.

Η καταγγελλουσα είπε ότι της είπαν "μπες στο αυτοκίνητο και πάνε στο Παπαγεωργίου" όπως και να έχει, ξέρουμε την παθογένεια των νοσοκομείων στην χώρα μας. Αν θες να κουνήσεις το δάχτυλο κάπου, κάντο στην κυβέρνηση και όχι στον γιατρό που έχει χτυπήσει 12 ωρο. Εξάλλου είμαι σίγουρη πως όταν μια γυναίκα χρειάζεται επείγουσα καισαρική φαίνεται ξεκάθαρα.
Βέβαια αυτό μπορεί να της το είπαν γιατί με το αυτοκίνητο θα έφτανε πιο γρήγορα στο άλλο νοσοκομείο παρά να περιμένει ασθενοφόρο, που λόγω ότι είχε COVID θα έπρεπε οι συνοδοί να πάρουν ειδικές προφυλάξεις. Αν δεν κάνω λάθος, το συμβάν έγινε τον περασμένο Φεβρουάριο, εν μέσω έξαρσης κρουσμάτων κορωνοϊού, συνεπώς δεν είναι παράλογο να σκεφτούμε πως δεν υπήρχαν πολλά διαθέσιμα ασθενοφόρα ανά πάσα στιγμή. Αν φαινόταν ότι η κοπέλα μπορεί να χρειαζόταν άμεσα καισαρική ή έστω εκτίμηση από γυναικολόγο, το να περάσει περισσότερη ώρα σε ένα ασθενοφόρο δεν θα βοηθούσε κάπου. Οι συνοδοί / διασώστες του ΕΚΑΒ δεν μπορούν να κάνουν καισαρική, φαντάζομαι το καταλαβαίνετε αυτό. Το ότι είσαι μέσα σε ασθενοφόρο, δεν σημαίνει ότι δεν θα χάσεις το παιδί. Ή μήπως νομίζετε πως στα ασθενοφόρα έχουν καρδιοτοκογράφους και ότι ο οδηγός είναι στην πραγματικότητα εντατικολόγος που συμπληρώνει ώρες στο τιμόνι;

Ρωτήστε τους γονείς σας ή φίλους σας μεγαλύτερους σε ηλικία που έχουν παιδιά. Όταν ήρθε η ώρα να γεννήσει η γυναίκα, ακόμα κι αν είχε επιπλοκές, αιμορραγία ή οτιδήποτε, κάλεσε κανείς τους ασθενοφόρο για τη μεταφορά στο μαιευτήριο; Πάω στοίχημα πως όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαγορεύεται δια νόμου εισαγωγή πέρα της εφημερίας. Αν πεθαίνει ο ασθενείς σου εκτός εφημερίας έχεις ποινή φυλάκισης ή θα τραβιέσαι στα δικαστήρια για μια ζωή.
Αν κρίνει το νοσοκομείο ότι πρέπει να διευρυνθεί η εφημερια για 1-2 ώρες περαιτέρω, ενημερώνει το υπουργείο και παίρνει έγκριση ή άρνηση.
Και αν πεθάνει ακριβώς εξω από την πόρτα του νοσοκομείου γιατί δεν τον έβαλες μέσα τι ποινή άραγε θα έχει?

Εκτός ότι θα τραβιέται στα δικαστήρια, από θέμα συνείδησης αλήθεια πόσο καιρό θα του πάρει, μια ζωή?


Ώσπου να γίνει η ενηρωση και να πάρει έγκριση, που ως γνωστό στην Ελλάδα γίνετε με το περιστέρι, το μονο σίγουρο ειναι οτι θα καταλήξει ο ασθενής..
Οπότε κάνε εσύ την προσπάθεια σου ,τουλάχιστον από θέμα συνείδησης να είσαι ήσυχος αν θες να λέγεσαι πραγματικά γιατρός και να τηρείς τον όρκο που έχεις δώσει και φυσικά δεν έχει χρηματικό όριο ;)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,592 μηνύματα.
Και αν πεθάνει ακριβώς εξω από την πόρτα του νοσοκομείου γιατί δεν τον έβαλες μέσα τι ποινή άραγε θα έχει?

Εκτός ότι θα τραβιέται στα δικαστήρια, από θέμα συνείδησης αλήθεια πόσο καιρό θα του πάρει, μια ζωή?


Ώσπου να γίνει η ενηρωση και να πάρει έγκριση, που ως γνωστό στην Ελλάδα γίνετε με το περιστέρι, το μονο σίγουρο ειναι οτι θα καταλήξει ο ασθενής..
Οπότε κάνε εσύ την προσπάθεια σου ,τουλάχιστον από θέμα συνείδησης να είσαι ήσυχος αν θες να λέγεσαι πραγματικά γιατρός και να τηρείς τον όρκο που έχεις δώσει και φυσικά δεν έχει χρηματικό όριο ;)
Δεν υπαρχει Μαργαριτα μλυ αυτο που λεει η κοπελα ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΕΣ.
Οχι μονο δεν απαγορευεται να μην εισαι σε εφημερια και να δεχτεις ασθενη,αλλα το αντιθετο και σου λεω το ακουγα χτες απο γιατρους και τον υπουργο υγειας.ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ και να μην εισαι σε εφημερια,να διωξεις ασθενη εφοσον περασει την πορτα του νοσοκομειο.
Τελεια.Δεν ισχυει ΠΟΥΘΕΝΑ αυτο που λεει η κυρια.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα υποστελέχωσης και οι ιατροί παιδιά δεν ειναι τεμπέληδες .... (εκτός από καποιες ειδικότητες που όντως ειναι).

Σε αυτή την περίπτωση η ειδικευόμενη έπρεπε να κάνει εισαγωγή παρόλο για παρακολούθηση. Ο ειδικός προφανώς ήταν στο σπίτι του ή κοιμόταν στο δωμάτιο και η ειδικευόμενη φοβήθηκε να τον καλέσει.

Η ερώτηση μου ειναι που ήταν ο γυναικολόγος που την παρακολουθούσε και ήξερε το ιστορικό της (ένα παραπεμπτικό από τον ίδιο θα βοηθούσε ή ένα τηλέφωνο)

Η ειδικευόμενη από την άλλη εξέταση την ασθενή έκανε καρδιοτογράφημα και υπέρηχο οποτε θεωρητικά τουλάχιστον ήταν καλλυμένη.

οποτε μήπως το λάθος ήταν από το Παπαγεωργίου και απλά το κάλυψαν;

Επίσης υποψιαζομαι πως με το covid δε την δέχθηκε η ιδιωτική υποκλινική και τη παρέμπεμψε στο εφημερεύων μήπως λοιπόν και τακτική με τα covid πρέπει να αλλάξει μετά από δύο χρόνια γιατί μα τρελάναν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top