Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@hack3r Δεν έχω να προσθέσω κάτι απέναντι σε αυτά που έγραψες, εφ' όσον δεν αναφέρεσαι στα κεντρικά σημεία όσων γράφτηκαν παραπάνω: τη διαφορά ανάμεσα στην αμεσότητα που έχουν οι δύο καταστάσεις και τη διαφορά ανάμεσα στο status που έχουν οι άντρες και οι γυναίκες ακόμα και σήμερα στις κοινωνίες μας - ειδικά, δε, στην ελληνική.

@Theophilus Η ψυχή είναι μεταφυσική έννοια και δεν υποχρεούνται όλα τα άτομα να πιστεύουν στην ύπαρξή της, επομένως δεν μπορείς να στηρίξεις πάνω σε αυτήν ένα επιχείρημα υπέρ/κατά της έκτρωσης.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Με απλά λόγια, προσέχουμε πού και πώς βάζουμε το πουλί μας. Για να είμαστε καλυμμένοι και να έχουμε το κεφάλι μας (το άνω) ήσυχο.
 

Theophilus

Νεοφερμένος

Ο Theophilus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αλήθεια, τι είναι ψυχη; Ειναι καποιο αντικείμενο; Καποιο όργανο; Ενα συναίσθημα; Έχει μαζα;
Πρακτικά, δεν σκοτώνω ανθρωπο, οπως κι αν το πας. Γιατί κύτταρα, αν σκεφτούμε λογικά, σκοτωνουμε καθημερινά. Επίσης, τα επιχειρήματα περι Θεου να μας λειπουν, γιατι τωρα το πηγαίνεις προς την θρησκεια και εγω δεν πιστεύω
Το πρόβλημά σου είναι, ότι εξισώνεις τα μεμονωμένα κύτταρα του ανθρώπου, που καθημερινά αποβάλλονται και ανανεώνονται (κατά εκατομμύρια) με τον όλον άνθρωπο ως ψυχοσωματική ενότητα. Είναι σα να μπερδεύεις την Λοζάνη με την Κοζάνη!!! Αλλά το πιο μεγάλο σου πρόβλημα είναι, το ότι δε στέκεσαι με έκπληξη μπροστά στη λειτουργία έστω κι ενός κυττάρου. Η επιστήμη μας περιγράφει το ΠΩΣ λειτουργεί ένα κύτταρο, αλλά κανείς επιστήμονας δεν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα : "ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ να λειτουργεί το κύτταρο μ΄ αυτό το τρόπο, που βλέπει, και ΓΙΑΤΙ λειτουργεί το κάθε κύτταρο έτσι, κι όχι αλλιώς ;" Λες, ότι καθημερινά σκοτώνεις κύτταρα, και αυτό σου φαίνεται λογικό. Θα ήταν δικαίωμά σου να σκοτώνεις κύτταρα, αν μπορούσες να δημιουργήσεις ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ έστω και ένα κύτταρο, ή μια τρίχα σου !!! Αφού δεν μπορείς να το κάνεις, δέχεσαι ότι η ζωή σου είναι ΔΩΡΟ, που οι γονείς σου σού έδωσαν (διότι αποφάσισαν να μη διακόψουν την εξέλιξή σου σε κάποιο στάδιο μέσα στην μήτρα). Κι αυτοί πήραν αυτό το δώρο από τους δικούς τους γονείς, κι εκείνοι από άλλους κ.ο.κ. Τελικά η ζωή είναι μια σκυταλοδρομία ζωής, που η σκυτάλη (η ζωή) δεν μας ανήκει, αλλά είναι δώρο από τον Ζωοδότη Κατασκευαστή μας!
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Το πρόβλημά σου είναι, ότι εξισώνεις τα μεμονωμένα κύτταρα του ανθρώπου, που καθημερινά αποβάλλονται και ανανεώνονται (κατά εκατομμύρια) με τον όλον άνθρωπο ως ψυχοσωματική ενότητα. Είναι σα να μπερδεύεις την Λοζάνη με την Κοζάνη!!! Αλλά το πιο μεγάλο σου πρόβλημα είναι, το ότι δε στέκεσαι με έκπληξη μπροστά στη λειτουργία έστω κι ενός κυττάρου. Η επιστήμη μας περιγράφει το ΠΩΣ λειτουργεί ένα κύτταρο, αλλά κανείς επιστήμονας δεν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα : "ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ να λειτουργεί το κύτταρο μ΄ αυτό το τρόπο, που βλέπει, και ΓΙΑΤΙ λειτουργεί το κάθε κύτταρο έτσι, κι όχι αλλιώς ;" Λες, ότι καθημερινά σκοτώνεις κύτταρα, και αυτό σου φαίνεται λογικό. Θα ήταν δικαίωμά σου να σκοτώνεις κύτταρα, αν μπορούσες να δημιουργήσεις ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ έστω και ένα κύτταρο, ή μια τρίχα σου !!! Αφού δεν μπορείς να το κάνεις, δέχεσαι ότι η ζωή σου είναι ΔΩΡΟ, που οι γονείς σου σού έδωσαν (διότι αποφάσισαν να μη διακόψουν την εξέλιξή σου σε κάποιο στάδιο μέσα στην μήτρα). Κι αυτοί πήραν αυτό το δώρο από τους δικούς τους γονείς, κι εκείνοι από άλλους κ.ο.κ. Τελικά η ζωή είναι μια σκυταλοδρομία ζωής, που η σκυτάλη (η ζωή) δεν μας ανήκει, αλλά είναι δώρο από τον Ζωοδότη Κατασκευαστή μας!
Προσπαθείς να πείσεις με δοξασίες ενώ σου είπε ότι δεν πιστεύει. Στα πρώτα στάδια της ανάπτυξης του παραμένει ένα κύτταρο χωρίς συνείδηση, πόνο, συναισθήματα ή ο,τι άλλο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Βραζιλία, οι εκτρώσεις δεν επιτρέπονται εκτός από περιπτώσεις που τίθεται θέμα υγείας ή βιασμού.
Ένα κοριτσάκι 10 χρονών βιαζόταν από τον θείο του και έμεινε έγκυος. Ο Μπολσονάρου και λοιποί ημίτρελοι ευαγγελιστές υποστηρικτές του προσπαθούν να εμποδίσουν την έκτρωση και έξω από το νοσοκομείο γίνονται διαμαρτυρίες.
10 χρονών, 2020.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το πρόβλημά σου είναι, ότι εξισώνεις τα μεμονωμένα κύτταρα του ανθρώπου, που καθημερινά αποβάλλονται και ανανεώνονται (κατά εκατομμύρια) με τον όλον άνθρωπο ως ψυχοσωματική ενότητα. Είναι σα να μπερδεύεις την Λοζάνη με την Κοζάνη!!! Αλλά το πιο μεγάλο σου πρόβλημα είναι, το ότι δε στέκεσαι με έκπληξη μπροστά στη λειτουργία έστω κι ενός κυττάρου. Η επιστήμη μας περιγράφει το ΠΩΣ λειτουργεί ένα κύτταρο, αλλά κανείς επιστήμονας δεν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα : "ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ να λειτουργεί το κύτταρο μ΄ αυτό το τρόπο, που βλέπει, και ΓΙΑΤΙ λειτουργεί το κάθε κύτταρο έτσι, κι όχι αλλιώς ;" Λες, ότι καθημερινά σκοτώνεις κύτταρα, και αυτό σου φαίνεται λογικό. Θα ήταν δικαίωμά σου να σκοτώνεις κύτταρα, αν μπορούσες να δημιουργήσεις ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ έστω και ένα κύτταρο, ή μια τρίχα σου !!! Αφού δεν μπορείς να το κάνεις, δέχεσαι ότι η ζωή σου είναι ΔΩΡΟ, που οι γονείς σου σού έδωσαν (διότι αποφάσισαν να μη διακόψουν την εξέλιξή σου σε κάποιο στάδιο μέσα στην μήτρα). Κι αυτοί πήραν αυτό το δώρο από τους δικούς τους γονείς, κι εκείνοι από άλλους κ.ο.κ. Τελικά η ζωή είναι μια σκυταλοδρομία ζωής, που η σκυτάλη (η ζωή) δεν μας ανήκει, αλλά είναι δώρο από τον Ζωοδότη Κατασκευαστή μας!
Κανενα πρόβλημα δεν έχω, εξακολουθώ να υποστηρίζω ο,τι είπα. Η ζωή μου είναι δική μου και κάνω οοοο,τι θελω. Άδειες δεν παιρνω. Κύτταρα "απο το μηδεν" δημιουργούμε καθημερινά στο σωμα μας. Δεν χρειάζεται να βαζουμε την ηθική μπροστά σε κάθε τι, όπως κανει ο ο τύπος που σου έκανε like. Αν μια γυναίκα ΔΕΝ θέλει να να κουβαλήσει μια ζωή στα σπλάχνα της για 9 μήνες, τότε εχει το δικαίωμα να μην το κάνει. Και δεν βάζουμε εξαιρέσεις. Δεν λέμε "α οκ αφου βιαστηκες μπορεις να κανεις έκτρωση". Αφου δεν επιτρέπεται να κανει καποια έκτρωση επειδή ο Ζωοδόχος Κατασκευαστής σου, εχει δωσει το μωρο σαν δωρο, τοτε ποιοι ειστε εσείς(ορισμένοι, μιλαω γενικά) να λέτε "δεν μπορεις, εκτος κι αν..." . Ούτως ή άλλως, αυτο το έμβρυο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ συναισθήματα, ΟΥΤΕ νιωθει πόνο ΟΥΤΕ ΤΊΠΟΤΑ.
Κι αν είναι δυνατόν, οταν μιλαμε για τέτοια θέματα, να χρησιμοποιείτε επιχειρήματα. Οταν το γυρνάτε προς την θρησκεία ΓΕΛΑΩ.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το πρόβλημά σου είναι, ότι εξισώνεις τα μεμονωμένα κύτταρα του ανθρώπου, που καθημερινά αποβάλλονται και ανανεώνονται (κατά εκατομμύρια) με τον όλον άνθρωπο ως ψυχοσωματική ενότητα. Είναι σα να μπερδεύεις την Λοζάνη με την Κοζάνη!!! Αλλά το πιο μεγάλο σου πρόβλημα είναι, το ότι δε στέκεσαι με έκπληξη μπροστά στη λειτουργία έστω κι ενός κυττάρου. Η επιστήμη μας περιγράφει το ΠΩΣ λειτουργεί ένα κύτταρο, αλλά κανείς επιστήμονας δεν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα : "ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ να λειτουργεί το κύτταρο μ΄ αυτό το τρόπο, που βλέπει, και ΓΙΑΤΙ λειτουργεί το κάθε κύτταρο έτσι, κι όχι αλλιώς ;" Λες, ότι καθημερινά σκοτώνεις κύτταρα, και αυτό σου φαίνεται λογικό. Θα ήταν δικαίωμά σου να σκοτώνεις κύτταρα, αν μπορούσες να δημιουργήσεις ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ έστω και ένα κύτταρο, ή μια τρίχα σου !!! Αφού δεν μπορείς να το κάνεις, δέχεσαι ότι η ζωή σου είναι ΔΩΡΟ, που οι γονείς σου σού έδωσαν (διότι αποφάσισαν να μη διακόψουν την εξέλιξή σου σε κάποιο στάδιο μέσα στην μήτρα). Κι αυτοί πήραν αυτό το δώρο από τους δικούς τους γονείς, κι εκείνοι από άλλους κ.ο.κ. Τελικά η ζωή είναι μια σκυταλοδρομία ζωής, που η σκυτάλη (η ζωή) δεν μας ανήκει, αλλά είναι δώρο από τον Ζωοδότη Κατασκευαστή μας!

Δεν πιστεύουν όλοι οι άνθρωποι. Ως εκ τούτου, δεν μπορεί αυτό που αναφέρεις να είναι παρά δική σου εσωτερική αιτιολόγηση για το γιατί δε θα επέλεγες να κάνεις κάτι. Δεν μπορεί να πείσει άτομα που δε δέχονται την ύπαρξη «κατασκευαστή» του σύμπαντος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Κανενα πρόβλημα δεν έχω, εξακολουθώ να υποστηρίζω ο,τι είπα. Η ζωή μου είναι δική μου και κάνω οοοο,τι θελω. Άδειες δεν παιρνω. Κύτταρα "απο το μηδεν" δημιουργούμε καθημερινά στο σωμα μας. Δεν χρειάζεται να βαζουμε την ηθική μπροστά σε κάθε τι, όπως κανει ο ο τύπος που σου έκανε like. Αν μια γυναίκα ΔΕΝ θέλει να να κουβαλήσει μια ζωή στα σπλάχνα της για 9 μήνες, τότε εχει το δικαίωμα να μην το κάνει. Και δεν βάζουμε εξαιρέσεις. Δεν λέμε "α οκ αφου βιαστηκες μπορεις να κανεις έκτρωση". Αφου δεν επιτρέπεται να κανει καποια έκτρωση επειδή ο Ζωοδόχος Κατασκευαστής σου, εχει δωσει το μωρο σαν δωρο, τοτε ποιοι ειστε εσείς(ορισμένοι, μιλαω γενικά) να λέτε "δεν μπορεις, εκτος κι αν..." . Ούτως ή άλλως, αυτο το έμβρυο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ συναισθήματα, ΟΥΤΕ νιωθει πόνο ΟΥΤΕ ΤΊΠΟΤΑ.
Κι αν είναι δυνατόν, οταν μιλαμε για τέτοια θέματα, να χρησιμοποιείτε επιχειρήματα. Οταν το γυρνάτε προς την θρησκεία ΓΕΛΑΩ.

Και η ζωή του υποψηφίου πατέρα δικιά του είναι. Αν άλλαζες το μυαλό σου μετά και έλεγες εγώ γουστάρω να το κρατήσω ( που σύμφωνα με αυτά που λες ΚΑΝΈΝΑΣ δε μπορεί να αποφασίσει για σένα ) αν ο άντρας δεν είχε την ίδια γνώμη ελπίζω να μην είχες απαιτήσεις διατροφής μετά. Και όχι δεν έχω όρεξη να ανοίξουμε ξανά αυτό το θέμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
εδώ θα συμφωνήσω ότι όντως η έκτρωση είναι απαραίτητη.
Ή είσαι κατα ή υπερ. Η εκκλησία σου, σου λέει οτι απαγορεύονται οι εκτρώσεις. Όχι πως απαγορεύονται "εκτός κι αν...". Με βάση τα όσα πιστεύεις και τα οσα λέει ο @Theophilus με τον οποίο συμφωνείς, ο Θεός εδωσε στην βιασμενη κοπέλα το μωρο "σαν δωρο" παρέχοντάς του την ζωη του.
Παιδιά, αποφασίστε λιγο τι πιστεύετε και τι υποστηρίζετε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και η ζωή του υποψηφίου πατέρα δικιά του είναι. Αν άλλαζες το μυαλό σου μετά και έλεγες εγώ γουστάρω να το κρατήσω ( που σύμφωνα με αυτά που λες ΚΑΝΈΝΑΣ δε μπορεί να αποφασίσει για σένα ) αν ο άντρας δεν είχε την ίδια γνώμη ελπίζω να μην είχες απαιτήσεις διατροφής μετά. Και όχι δεν έχω όρεξη να ανοίξουμε ξανά αυτό το θέμα.
Εσένα μπορεί να σου ακούγεται εγωιστικό τωρα αυτο που θα πω, αλλά πιστεύω πως "τα θελω" της μέλλουσας μητέρας μετράνε περισσότερο. Γιατί η ανάπτυξη του εμβρύου δεν εξαρτάται απο τον υποψήφιο πατερα, αλλά απο την υποψήφια μητέρα. Θα είναι ένα με αυτο μέχρι εκείνο να γίνει επιτέλους ενας ανεξάρτητος οργανισμός και να γεννηθεί.
Αν εγώ εμένα έγκυος τώρα και έκανα έκτρωση, δεν θα το μετάνιωνα και ας ελπίζεις εσυ πως αν το έκανα τουλάχιστον να μην εχω απαιτήσεις διατροφής επειδη πολυ απλα υποστηρίζω το δικαιωμα της έκτρωσης. Για να γεννήσω ενα παιδί, θα ήθελα να εχω σταθεροποιηθεί επαγγελματικά, ψυχολογικά και οικονομικά. Μετά, αποφασίζω και για το αν θελω να κρατήσω το παιδί ή οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Ή είσαι κατα ή υπερ. Η εκκλησία σου, σου λέει οτι απαγορεύονται οι εκτρώσεις. Όχι πως απαγορεύονται "εκτός κι αν...". Με βάση τα όσα πιστεύεις και τα οσα λέει ο @Theophilus με τον οποίο συμφωνείς, ο Θεός εδωσε στην βιασμενη κοπέλα το μωρο "σαν δωρο" παρέχοντάς του την ζωη του.


Καταρχας δεν είμαι χριστιανός. Άρα σε εμένα δε μπαίνουν οι θρησκείες στη μέση. Εγώ πιστεύω ότι οι εκτρώσεις αν επρόκειτο για παιδιά από βιασμό ή με σωματικά / νοητικά προβλήματα ειναι απαραίτητες.
Δεν είμαι υπέρ της ποινικοποίησης των εκτρώσεων. Είμαι υπέρ της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης που στόχο θα έχει να μορφώνει εγκαίρως τους νέους και τις νέες για όλα αυτά και να κατατάσσει την άμβλωση ως την τελευταία έσχατη λύση.

Εσένα μπορεί να σου ακούγεται εγωιστικό τωρα αυτο που θα πω, αλλά πιστεύω πως "τα θελω" της μέλλουσας μητέρας μετράνε περισσότερο. Γιατί η ανάπτυξη του εμβρύου δεν εξαρτάται απο τον υποψήφιο πατερα, αλλά απο την υποψήφια μητέρα. Θα είναι ένα με αυτο μέχρι εκείνο να γίνει επιτέλους ενας ανεξάρτητος οργανισμός και να γεννηθεί.
Αν εγώ εμένα έγκυος τώρα και έκανα έκτρωση, δεν θα το μετάνιωνα και ας ελπίζεις εσυ πως αν το έκανα τουλάχιστον να μην εχω απαιτήσεις διατροφής επειδη πολυ απλα υποστηρίζω το δικαιωμα της έκτρωσης. Για να γεννήσω ενα παιδί, θα ήθελα να εχω σταθεροποιηθεί επαγγελματικά, ψυχολογικά και οικονομικά. Μετά, αποφασίζω και για το αν θελω να κρατήσω το παιδί ή οχι.


Είναι μια πολύ λογική απάντηση το πρώτο σκέλος. Σίγουρα μια συνειδητοποιημένη κοπέλα αν δει οτι δεν έχει στον ήλιο μοίρα και έναν "πατέρα" ασυνείδητο που έγινε καπνός τότε σίγουρα αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση. Αλλά εγώ αναφερομουν στο σκηνικό που μουλαρωσει η γυναίκα και θέλει να το κρατήσει πάση θυσία ( έχει τέτοιο δικαίωμα όπως λες ), γιατί να επιβαρυνθεί ο άντρας τότε; Και εκείνος δεν έχει όνειρα για το μέλλον;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Είναι μια πολύ λογική απάντηση το πρώτο σκέλος. Σίγουρα μια συνειδητοποιημένη κοπέλα αν δει οτι δεν έχει στον ήλιο μοίρα και έναν "πατέρα" ασυνείδητο που έγινε καπνός τότε σίγουρα αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση. Αλλά εγώ αναφερομουν στο σκηνικό που μουλαρωσει η γυναίκα και θέλει να το κρατήσει πάση θυσία ( έχει τέτοιο δικαίωμα όπως λες ), γιατί να επιβαρυνθεί ο άντρας τότε; Και εκείνος δεν έχει όνειρα για το μέλλον;
Αν θέλει η αλλη να κρατήσει το παιδί παση θυσία ενω ο άλλος οχι, τοτε θα πρέπει να ξέρει πως θα είναι διπλα στο παιδί με όποια τροπη κι αν παρουν τα πράγματα. Θα ειναι η μητερα και ο πατέρας του παιδιού. Καμία υποψήφια μητερα δεν μπορεί να παρει στον λαιμο της εκεινον με τον οποιο έμεινε έγκυος. Μπορεί απλα να εσπασε το προφυλακτικό ή οτιδηποτε. Σε αυτη την περίπτωση η μητερα να δεχτεί να μην αναγνωρίσει ο αντρας το παιδί.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Αν θέλει η αλλη να κρατήσει το παιδί παση θυσία ενω ο άλλος οχι, τοτε θα πρέπει να ξέρει πως θα είναι διπλα στο παιδί με όποια τροπη κι αν παρουν τα πράγματα. Θα ειναι η μητερα και ο πατέρας του παιδιού. Καμία υποψήφια μητερα δεν μπορεί να παρει στον λαιμο της εκεινον με τον οποιο έμεινε έγκυος. Μπορεί απλα να εσπασε το προφυλακτικό ή οτιδηποτε. Σε αυτη την περίπτωση η μητερα να δεχτεί να μην αναγνωρίσει ο αντρας το παιδί.

Συμφωνώ απολυτα με τη τοποθέτηση σου. Αν και η σωστή λειτουργικότητα του προφυλακτικού είναι ευθύνη του άντρα μιας που επιβάλλεται να το ελέγχει πριν ΚΑΙ μετά την χρήση ( κατά όπως τα είπε ο @Μάρκος Βασίλης πιο πάνω ).
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Συμφωνώ απολυτα με τη τοποθέτηση σου. Αν και η σωστή λειτουργικότητα του προφυλακτικού είναι ευθύνη του άντρα μιας που επιβάλλεται να το ελέγχει πριν ΚΑΙ μετά την χρήση ( κατά όπως τα είπε ο @Μάρκος Βασίλης πιο πάνω ).
Θα πρέπει και η γυναίκα να τα γνωρίζει αυτα. Και να κουβαλά και η ιδια προφυλακτικά στην τσάντα της, για καθε περίπτωση. Ποιόν μπορείς να εμπιστευτείς 100%;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Θα πρέπει και η γυναίκα να τα γνωρίζει αυτα. Και να κουβαλά και η ιδια προφυλακτικά στην τσάντα της, για καθε περίπτωση. Ποιόν μπορείς να εμπιστευτείς 100%;

Εδώ έχεις πάλι απόλυτο δίκιο. Το μεγάλο πρόβλημα ξεκινά από την απουσία σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης την οποία την έχουμε αναφέρει όλοι. Αν βγει ποτέ ΦΕΚ με εισαγωγή τέτοιας διαπαιδαγώγησης στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας πάω στοίχημα ότι θα ξεσπάσει μεγάλος σάλος σε όλη την Ελλάδα. Πολλοί φανατικοί Χριστιανοί θα αντιδράσουν. Άσε που πλέον τα παιδιά μεγαλώνουν με πολλά ταμπού. Γίνεται μια προσπάθεια τα τελευταία χρόνια μέσω του μαθήματος της Βιολογίας να δωθεί μια κάποια ιδέα στα περί σεξουαλικής συνεύρεσης και τους κινδύνους που έχει. Αλλά δεν αρκούν. Αντιμετωπίζεται και κάπως υποτιμητικα από τα παιδιά. Νομίζω ότι η δουλειά γίνεται κυρίως στο σπίτι και όχι στο σχολείο.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εδώ έχεις πάλι απόλυτο δίκιο. Το μεγάλο πρόβλημα ξεκινά από την απουσία σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης την οποία την έχουμε αναφέρει όλοι. Αν βγει ποτέ ΦΕΚ με εισαγωγή τέτοιας διαπαιδαγώγησης στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας πάω στοίχημα ότι θα ξεσπάσει μεγάλος σάλος σε όλη την Ελλάδα. Πολλοί φανατικοί Χριστιανοί θα αντιδράσουν. Άσε που πλέον τα παιδιά μεγαλώνουν με πολλά ταμπού. Γίνεται μια προσπάθεια τα τελευταία χρόνια μέσω του μαθήματος της Βιολογίας να δωθεί μια κάποια ιδέα στα περί σεξουαλικής συνεύρεσης και τους κινδύνους που έχει. Αλλά δεν αρκούν. Αντιμετωπίζεται και κάπως υποτιμητικα από τα παιδιά. Νομίζω ότι η δουλειά γίνεται κυρίως στο σπίτι και όχι στο σχολείο.
Σίγουρα. Πρέπει να υπάρχει επικοινωνία με τους γονείς
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Τελικά η ζωή είναι μια σκυταλοδρομία ζωής, που η σκυτάλη (η ζωή) δεν μας ανήκει, αλλά είναι δώρο από τον Ζωοδότη Κατασκευαστή μας!
Για αυτούς που πιστεύουν στο Θεό κι ότι εκείνος δημιούργησε τον κόσμο. Για αυτούς που δεν πιστεύουν στο Θεό αλλά στην επιστήμη τί γίνεται;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Για αυτούς που πιστεύουν στο Θεό κι ότι εκείνος δημιούργησε τον κόσμο. Για αυτούς που δεν πιστεύουν στο Θεό αλλά στην επιστήμη τί γίνεται;

Πάντα υπάρχει χώρος στο πυρ το εξώτερο. :Ρ
 

Theophilus

Νεοφερμένος

Ο Theophilus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για αυτούς που πιστεύουν στο Θεό κι ότι εκείνος δημιούργησε τον κόσμο. Για αυτούς που δεν πιστεύουν στο Θεό αλλά στην επιστήμη τί γίνεται;
Η Επιστήμη βασίζεται στην εμπειρία, στην παρατήρηση και στο πείραμα. Βγάζει προσωρινά συμπεράσματα, διότι (με νέες παρατηρήσεις και ανακαλύψεις της) ανατρέπει τα προηγούμενα συμπεράσματά της. Η σωστοί επιστήμονες δεν λένε, ούτε για την ύπαρξη, ούτε για την ανυπαρξία του Θεού, διότι απλά αυτή η πραγματικότητα δεν πέφτει στην εμπειρία των αισθήσεών τους και των οργάνων παρατήρησής τους. Ξέρουν πολύ καλά, ότι αν κάτι δεν μπορούν να το συλλάβουν οι αισθήσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι σίγουρα δεν υπάρχει. Η επιστήμη λοιπόν δεν έχει κάποια αντιπαλότητα με κάποιον Θεό! Απλά δεν μιλάει για κάτι, που δεν πέφτει στις αισθήσεις. Η επιστήμη δεν λέει ούτε υπάρχει, ούτε ότι δεν υπάρχει Θεός, αφού και δεν έχει αποδείξεις. Ας μην θεωρούμε λοιπόν την επιστήμη αντίθετη με τον Θεό. Αυτό είναι κατάλοιπο από μερικούς ψευτο-επιστήμονες, που θεοποίησαν την λογική και έθεσαν την "επιστήμη" τους στην υπηρεσία των αθεϊστικών τους συστημάτων. Εξ άλλου, οι χριστιανοί δεν είναι σε αντίθεση με τη λογική ικανότητα του ανθρώπου (που είναι το όργανο για την ανάπτυξη των επιστημών και θεωρείται από τους χριστιανούς ύψιστο χάρισμα του Θεού στον άνθρωπο, που τον ξεχωρίζει από τα ά-λογα ζώα). Η επιστήμη περιγράφει λοιπόν την πορεία του ανθρώπου από τη στιγμή της σύλληψής του ως τον θάνατό του. Περιγράφει το ΠΩΣ εξελίσσεται η ζωή στα διάφορα στάδια, αλλά δεν γνωρίζει το ΠΟΙΟΣ θέλει να γίνεται έτσι, και το ΓΙΑΤΙ γίνεται έτσι ! Επομένως, σε άλλο ερώτημα απαντά η επιστήμη για την δημιουργία του ανθρώπου και σε άλλο ερώτημα η Χριστιανική πίστη. Γι΄ αυτό οι σωστοί επιστήμονες ξέρουν τα όρια τους και δεν μιλάνε για κάτι που δεν πέφτει στις αισθήσεις τους (για ψυχή, για Θεό κλπ). Όσοι επιστήμονες (γιατροί) είναι και Χριστιανοί, δεν κάνουν εκτρώσεις. Όσοι επιστήμονες είναι άθεοι, σκοτώνουν (από δική τους ιδεοληψία) άφοβα ανθρώπους, νομίζοντας πως είναι "μάζες κυττάρων". Το ότι τα έμβρυα δεν είναι ακόμη άνθρωποι, δεν το λέει η Επιστήμη, αλλά αυτό είναι προσωπική πίστη μερικών δήθεν επιστημόνων. Το ότι τα έμβρυα (οι εν δυνάμει άνθρωποι) δεν μπορούν ακόμη να μιλήσουν, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι άνθρωποι. Αν τους αφήσουμε να μπουν στα επόμενα στάδια εξέλιξής τους, θα μιλήσουν και θα περπατήσουν. Θεωρητικά έχουν δικαιώματα στη ζωή. Για την προστασία αυτών των απροστάτευτων υπάρξεων υπάρχει και "Σύλλογος για τα δικαιώματα του αγέννητου παιδιού" .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η Επιστήμη βασίζεται στην εμπειρία, στην παρατήρηση και στο πείραμα. Βγάζει προσωρινά συμπεράσματα, διότι (με νέες παρατηρήσεις και ανακαλύψεις της) ανατρέπει τα προηγούμενα συμπεράσματά της.

Εν γένει, λάθος. Οι εφαρμοσμένες επιστήμες ακολουθούν την επιστημονική μέθοδο - τον κύκλο του πειράματος - για να διατυπώσουν και να υποστηρίξουν/διαψεύσουν θεωρίες. Τα μαθηματικά, από την άλλη, δε βασίζονται σε παρατηρήσεις για να διατυπώσουν τις αλήθειες τους, αλλά σε μία διαδικασία που διατηρεί την αλήθεια μεταξύ προτάσεων και ονομάζεται τυπική απόδειξη.

Η σωστοί επιστήμονες δεν λένε, ούτε για την ύπαρξη, ούτε για την ανυπαρξία του Θεού, διότι απλά αυτή η πραγματικότητα δεν πέφτει στην εμπειρία των αισθήσεών τους και των οργάνων παρατήρησής τους. Ξέρουν πολύ καλά, ότι αν κάτι δεν μπορούν να το συλλάβουν οι αισθήσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι σίγουρα δεν υπάρχει. Η επιστήμη λοιπόν δεν έχει κάποια αντιπαλότητα με κάποιον Θεό! Απλά δεν μιλάει για κάτι, που δεν πέφτει στις αισθήσεις. Η επιστήμη δεν λέει ούτε υπάρχει, ούτε ότι δεν υπάρχει Θεός, αφού και δεν έχει αποδείξεις. Ας μην θεωρούμε λοιπόν την επιστήμη αντίθετη με τον Θεό.

Τα μαθηματικά, φιλοσοφία και η θεωρητική φυσική είναι λίγες μόνο από τις επιστήμες που ασχολούνται με πράγματα έξω από την αισθητηριακή αντίληψη του ανθρώπου.

Αυτό είναι κατάλοιπο από μερικούς ψευτο-επιστήμονες, που θεοποίησαν την λογική και έθεσαν την "επιστήμη" τους στην υπηρεσία των αθεϊστικών τους συστημάτων. Εξ άλλου, οι χριστιανοί δεν είναι σε αντίθεση με τη λογική ικανότητα του ανθρώπου (που είναι το όργανο για την ανάπτυξη των επιστημών και θεωρείται από τους χριστιανούς ύψιστο χάρισμα του Θεού στον άνθρωπο, που τον ξεχωρίζει από τα ά-λογα ζώα). Η επιστήμη περιγράφει λοιπόν την πορεία του ανθρώπου από τη στιγμή της σύλληψής του ως τον θάνατό του. Περιγράφει το ΠΩΣ εξελίσσεται η ζωή στα διάφορα στάδια, αλλά δεν γνωρίζει το ΠΟΙΟΣ θέλει να γίνεται έτσι, και το ΓΙΑΤΙ γίνεται έτσι !

Οι διάφορες επιστήμες δε μελετούν μόνο τη ζωή του ανθρώπου αλλά και τον κόσμο γύρω του από διάφορες σκοπιές. Δεν περιορίζονται στα όσα συμβαίνουν στη ζωή ενός ανθρώπου, αλλά και σε όσα συμβαίνουν έξω από αυτόν. Επίσης, οι επιστήμες δεν ασχολούνται με το αν υπάρχει κάτι που να βούλεται ο κόσμος να είναι δομημένος όπως είναι - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτό υπάρχει ή δεν υπάρχει.

Επομένως, σε άλλο ερώτημα απαντά η επιστήμη για την δημιουργία του ανθρώπου και σε άλλο ερώτημα η Χριστιανική πίστη. Γι΄ αυτό οι σωστοί επιστήμονες ξέρουν τα όρια τους και δεν μιλάνε για κάτι που δεν πέφτει στις αισθήσεις τους (για ψυχή, για Θεό κλπ). Όσοι επιστήμονες (γιατροί) είναι και Χριστιανοί, δεν κάνουν εκτρώσεις. Όσοι επιστήμονες είναι άθεοι, σκοτώνουν (από δική τους ιδεοληψία) άφοβα ανθρώπους, νομίζοντας πως είναι "μάζες κυττάρων". Το ότι τα έμβρυα δεν είναι ακόμη άνθρωποι, δεν το λέει η Επιστήμη, αλλά αυτό είναι προσωπική πίστη μερικών δήθεν επιστημόνων. Το ότι τα έμβρυα (οι εν δυνάμει άνθρωποι) δεν μπορούν ακόμη να μιλήσουν, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι άνθρωποι. Αν τους αφήσουμε να μπουν στα επόμενα στάδια εξέλιξής τους, θα μιλήσουν και θα περπατήσουν. Θεωρητικά έχουν δικαιώματα στη ζωή. Για την προστασία αυτών των απροστάτευτων υπάρξεων υπάρχει και "Σύλλογος για τα δικαιώματα του αγέννητου παιδιού" .

Το ότι ένα άτομο πιστεύει σε κάποιον θεό δε σημαίνει ότι είναι a priori ιδεοληπτικό. Ούτε το να πιστεύει το καθιστά τέτοιο. Επίσης, όπως επισημάνθηκε και παραπάνω, η πίστη είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και, ως τέτοια, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα στην κουβέντα μας. Αν ένα άτομο (δεν) πιστεύει και ως απόρροια αυτού δρα με έναν συγκεκριμένο τρόπο τότε δεν μπορεί να πείσει ένα άλλο άτομο να δράσει ομοίως σε περίπτωση που και εκείνο (δεν) πιστεύει.

Συνεπώς, επειδή το ζήτημα των εκτρώσεων είναι ένα ζήτημα που απασχολεί την κοινωνία στο σύνολό της και όχι μόνο μία μερίδα (μη) πιστών, δεν μπορούμε να προβάλλουμε την (μη) πίστη σαν επιχείρημα προς καμία από τις δύο κατευθύνσεις. Επομένως, τι μας μένει; - σε νομοθετικό επίπεδο πάντα, όχι επί προσωπικού. Η άποψη που έχουν οι σχετικές επιστήμες για το θέμα καθώς και η άποψη της εκάστοτε νομοθετικής εξουσίας.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ γιατί έτσι με έμαθαν στο σπίτι μου, ότι παιδιά δεν κρατάμε επειδή μας έτυχε, οπότε αναλόγως ηλικίας , συντρόφου, οικονομικών κτλ μπορεί να μην το κρατούσα.

Άσχετα από αυτό όμως θεωρώ ότι δεν πρέπει να ευλογούμε τα γένια μας . ''Το κάνουμε για τα παιδιά και σε τι περιβάλλον θα μεγαλώσουν'', που δεν τους δίνουμε καν την ευκαιρία να γεννηθούν . Δεν το δίνουμε για υιοθεσία γιατί εμείς δεν θα θέλαμε να κυοφορήσουμε τόσους μήνες και μετά να ζούμε με τον καημό τι απέγινε το παιδί μας. Για τον εαυτό μας το κάνουμε . Και σε αυτά κρίνεται η υπευθυνότητα και η αξία του κάθε ένα κατά πόσο είναι ταπεινός να βλέπει τον αληθινό εαυτό του και να μην προσκυνάει τις επιλογές του απαραίτητα .

Και να το κρατήσεις μπορεί και αυτό να έχει εγωιστικά κίνητρα ή να το ήθελες κατά βάθος και να κάνεις την ηρωίδα ότι εσύ είσαι κάποια ''ηθική'' και οι άλλες όχι . Επομένως ο άνθρωπος κάλλιστα μπορεί να είναι μαλάκας ανεξάρτητα από αυτά που κάνει ή δεν κάνει αλλά με τον τρόπο που γλείφει τον εαυτό του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top