Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Almost 350 ψήφοι στη δημοσκόπηση με απίστευτο διχασμό :P
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Το αστείο επιχείρημα που έχει η πλευρά υπέρ των εκτρώσεων είναι για τις βιασμένες γυναίκες. Λες και φταίει το παιδί επειδή ο πατέρας του ήταν βιαστής... Το επαναλάμβαναν στο twitter ως άλλοι Χίτλερ οι υπερασπιστές των ανθρώπινων δικαιωμάτων.
Το θέμα είναι ότι αυτό αποτελεί μονάχα το 1% των περιπτώσεων, έχει αξία να συζητάμε για το υπόλοιπο ~99%


To αστείο επιχείρημα της πλευράς κατά των εκτρώσεων είναι ότι το αγγενητο μωρό είναι μικρός άνθρωπος. Ναι είναι άνθρωπος αλλά ακόμα και μόλις γεννηθεί δεν έχει αντίληψη. Ότι κινήσεις κάνει τις κάνει από ένστικτα όπως και στη μήτρα.
Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν έχουν αντίληψη (Κόμμα, εγκεφαλικά νεκρή, κάποια είδη αναπηρίας έχουν περιορισμένη αντίληψη), αλλά αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να τα σκοτώσουμε.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν έχουν αντίληψη (Κόμμα, εγκεφαλικά νεκρή, κάποια είδη αναπηρίας έχουν περιορισμένη αντίληψη), αλλά αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να τα σκοτώσουμε.
Άρα το θέμα συζήτησης είναι να αποφασίσουμε αν ένα έμβρυο έχει ανθρώπινα δικαιώματα, κι άρα και το δικαίωμα στη ζωή. Ε προφανώς μέχρι στιγμής δεν έχει και ορθώς γιατί δεν είναι άνθρωπος. Ας πεθάνει.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Άρα το θέμα συζήτησης είναι να αποφασίσουμε αν ένα έμβρυο έχει ανθρώπινα δικαιώματα, κι άρα και το δικαίωμα στη ζωή. Ε προφανώς μέχρι στιγμής δεν έχει και ορθώς γιατί δεν είναι άνθρωπος. Ας πεθάνει.
Απο την στιγμή που θεωρούμε όλοι το έμβρυο άνρθωπο ( και όχι γάτα ), το ερώτημα είναι απλά αν είναι ζωντανό η όχι. Η μόνη λογική απάντηση όπως έχω εξηγήσει στο thread είναι κατά την σύλληψη. Κάθε άλλη παραδοχή έχει πολύ σημαντικές επιπτώσεις και είναι αβάσιμες.

Αφού είναι προφανώς άνθρωπος, και το μόνο λογικό είναι ότι η ζωή ξεκινάει κατα την σύλληψη, τότε έχει το δικαίωμα στην ζωή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι αυτό αποτελεί μονάχα το 1% των περιπτώσεων, έχει αξία να συζητάμε για το υπόλοιπο ~99%
Θα το πω αλλιώς. Αν δημιουργηθεί ένας νόμος που θα επιτρέπει εκτρώσεις μόνο σε παιδιά που έγιναν από βιασμό είναι απαράδεκτος.

Είτε επιτρέπεις εκτρώσεις σε όλα τα αγέννητα κάτω των 6 μηνών (όπως γίνεται τώρα) παιρνώντας τη ηθική ότι δεν είναι δολοφονία είτε σε κανένα.

Το είπα και πριν. Παρατηρήστε το ζήτημα ως εξωγήινοι και θα βρείτε τις απαντήσεις μόνοι σας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Άρα το θέμα συζήτησης είναι να αποφασίσουμε αν ένα έμβρυο έχει ανθρώπινα δικαιώματα, κι άρα και το δικαίωμα στη ζωή. Ε προφανώς μέχρι στιγμής δεν έχει και ορθώς γιατί δεν είναι άνθρωπος. Ας πεθάνει.
δειτε

Αλλάζει το όριο βιωσιμότητας για τα πρόωρα νεογνά - προβληματισμένοι οι επιστήμονες​


 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Προεκλαμψία ,εκλαμψια +πολλά άλλα liked this threat
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
δειτε

Αλλάζει το όριο βιωσιμότητας για τα πρόωρα νεογνά - προβληματισμένοι οι επιστήμονες​


Πολύ ενδιαφέρον!

Αυτό για μένα γεννά ένα άλλο σοβαρό ερώτημα. Ένα μωρό το οποίο ζεί σε ένα μέρος όπου υπάρχει εξοπλισμός να υποστηρίξει την πρόωρη γέννηση του, έχει μεγαλύτερη αξία απο κάποιο (η και το ίδιο) που βρίσκεται κάπου που δεν υπάρχει?

Γιατί στην μία περίπτωση μπορεί να είναι ανεξάρτητο εβδομάδες πριν απο το άλλο, άρα το πού βρισκόμαστε αλλάζει την αξία της ζωής? Interesting.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
κι επειδη καπου το ειχα δει ;)
Capturennnn.JPG

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ ενδιαφέρον!

Αυτό για μένα γεννά ένα άλλο σοβαρό ερώτημα. Ένα μωρό το οποίο ζεί σε ένα μέρος όπου υπάρχει εξοπλισμός να υποστηρίξει την πρόωρη γέννηση του, έχει μεγαλύτερη αξία απο κάποιο (η και το ίδιο) που βρίσκεται κάπου που δεν υπάρχει?

Γιατί στην μία περίπτωση μπορεί να είναι ανεξάρτητο εβδομάδες πριν απο το άλλο, άρα το πού βρισκόμαστε αλλάζει την αξία της ζωής? Interesting.
μα φυσικα ας πουμε στην Ινδια που πεθαινουν ή στην Αφρικη ή αλλου οπου δεν υπαρχουν μοναδες τετοιες να υποστηριξουν την προωροτητα.Ειναι ενα θεμα βεβαιως
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
κι επειδη καπου το ειχα δει ;)
View attachment 77681
Θα γίνω σπαστικός για άλλη μια φορά αλλά συγχώρεσαι με :lol:.

Το ζυγωτό έχει δικό του ξεχωριστό και καινούργιο DNA μέσω της διαδικασίας της μείωσης, ενώ τα σπερματοζωάρια μονάχα του πατέρα και για αυτό πιστεύω ότι δεν είναι το ίδιο!

μα φυσικα ας πουμε στην Ινδια που πεθαινουν ή στην Αφρικη ή αλλου οπου δεν υπαρχουν μοναδες τετοιες να υποστηριξουν την προωροτητα.Ειναι ενα θεμα βεβαιως
Πολύ σωστά! Απλά η ερώτηση μου είναι πως αυτό επηρεάζει την άποψη ενός υπέρ της έκτρωσης, αφού θεωρεί συνήθως ότι το έμβρυο πρέπει να μπορεί να είναι ανεξάρτητο για να θεωρηθεί ζωή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν έχουν αντίληψη (Κόμμα, εγκεφαλικά νεκρή, κάποια είδη αναπηρίας έχουν περιορισμένη αντίληψη), αλλά αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να τα σκοτώσουμε.
Μαν ο Ιάσωνας στο ατύχημα της Βουλής ήταν εγκεφαλικά νεκρός και τον σκότωσαν οι ιατροί. Ακόμα και εγκεφαλικά νεκρός να μην είσαι αν δεν μπορείς να επιβιώσεις εκτός ΜΕΘ για κάποιο διάστημα σε σκοτώνουν.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα γίνω σπαστικός για άλλη μια φορά αλλά συγχώρεσαι με :lol:.

Το ζυγωτό έχει δικό του ξεχωριστό και καινούργιο DNA μέσω της διαδικασίας της μείωσης, ενώ τα σπερματοζωάρια μονάχα του πατέρα και για αυτό πιστεύω ότι δεν είναι το ίδιο!


Πολύ σωστά! Απλά η ερώτηση μου είναι πως αυτό επηρεάζει την άποψη ενός υπέρ της έκτρωσης, αφού θεωρεί συνήθως ότι το έμβρυο πρέπει να μπορεί να είναι ανεξάρτητο για να θεωρηθεί ζωή.
αρα μου λες ζωή "από την στιγμή της σύλληψης"?
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Μαν ο Ιάσωνας στο ατύχημα της Βουλής ήταν εγκεφαλικά νεκρός και τον σκότωσαν. Ακόμα και εγκεφαλικά νεκρός να μην είσαι αν δεν μπορείς να επιβιώσεις εκτός ΜΕΘ για κάποιο διάστημα σε σκοτώνουν.
Γιατί όχι αμέσως, όπως μπορούμε με το χάπι της επόμενης μέρας?

αρα μου λες ζωή "από την στιγμή της σύλληψης"?
Εγώ προσωπικά σε αυτό πιστεύω, γιατί είναι το μόνο πράγμα που έχει λογική αλληλουχία.

Αν π.χ πούμε όταν βγάλει πνευμόνια, τότε τί γίνεται με αυτόν που αναπνέει με μηνάνημα?
κτλπ
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γιατί όχι αμέσως, όπως μπορούμε με το χάπι της επόμενης μέρας?


Εγώ προσωπικά σε αυτό πιστεύω, γιατί είναι το μόνο πράγμα που έχει λογική αλληλουχία.
ισως γιατι δεν επιλεγουν αυτο αλλα την εκτρωση?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
ισως γιατι δεν επιλεγουν αυτο αλλα την εκτρωση?
Μπερδέυτηκα ελαφρώς με αυτό, αλλά εννούσα ότι γιατί να μην το σκοτώσουμε αμέσως με το που γίνει εγκεφαλικά νεκρός, όπως μπορούμε να σκοτώσουμε αμέσως ένα έμβρυο με το χάπι αυτό.

Γιατί τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες.
Δεν πιστεύω ότι αυτό ήταν το νόημα της ερώτησης μου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μπερδέυτηκα ελαφρώς με αυτό, αλλά εννούσα ότι γιατί να μην το σκοτώσουμε αμέσως με το που γίνει εγκεφαλικά νεκρός, όπως μπορούμε να σκοτώσουμε αμέσως ένα έμβρυο με το χάπι αυτό.


Δεν πιστεύω ότι αυτό ήταν το νόημα της ερώτησης μου.
επειδη δεν ειναι ιδιες οι περιπτωσεις? στη μια εχουμε ενα εμβρυο που ειναι κατω του βιωσιμου οριου να γεννηθει οπως γραψαμε παραπανω,και στην αλλη εχουμε ανθρωπο με μια ζωη,που απλα ενα ατυχημα τον εκανε εγκεφαλικα νεκρο,και η διαδικασια ειναι αλλη στη δευτερη επιλογη,δεν ειναι ιδιες οι περιπτωσεις.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
δικαιωμα επιλογης δεν ειναι ή το ενα ή το αλλο?
Αν δεν έχει υπογράψει ο ίδιος π.χ. να τον σκοτώσουν αμέσως τότε πολλοί θα πούν ότι πρέπει να έχει την επιλογή αυτός και όχι η οικογένεια του (αν για παράδειγμα θέλουν αμέσως να τον αφήσουν να πεθάνει,παρόλο που που ίσως μπορεί να θεραπευτεί).
Το έμβρυο ποτέ δεν μπορεί να εκφράσει άποψη.

Άρα γιατί το ένα είναι ηθικά απαράδεκτο, ενώ το άλλο όχι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

επειδη δεν ειναι ιδιες οι περιπτωσεις? στη μια εχουμε ενα εμβρυο που ειναι κατω του βιωσιμου οριου να γεννηθει οπως γραψαμε παραπανω,και στην αλλη εχουμε ανθρωπο με μια ζωη,που απλα ενα ατυχημα τον εκανε εγκεφαλικα νεκρο,και η διαδικασια ειναι αλλη στη δευτερη επιλογη,δεν ειναι ιδιες οι περιπτωσεις.
Αν δεν το πειράξει κανείς θα γεννηθεί όμως, όπως ίσως και ο άνθρωπος σε κόμμα μπορεί να ξυπνήσει.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μαν το χάπι της επόμενης μέρας απλως καθυστερεί την ωορηξια, σε αυτή τη περίπτωση δεν μιλάμε καν για τερματισμό εγκυμοσύνης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top