Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Και αν δεν υπήρχε κοινωνία τι θα γινόταν μετά με το παιδί? Δεν κατηγορεί κανένας σήμερα μια γυναίκα που έμεινε έγκυος χωρίς να έχει παντρευτεί. Αυτό γινόταν παλιά σε κλειστές κοινωνίες, τότε δεν επιτρεπόταν η έκτρωση.
Γιατί, άμα είναι παντρεμένη δεν μπορεί να κάνει έκτρωση;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Γιατί, άμα είναι παντρεμένη δεν μπορεί να κάνει έκτρωση;

Στην περίπτωση αυτή είναι γνωστός ο πατέρας και η απόφαση κοινή, αν δεν είναι παντρεμένη μπορεί ο καθένας να υποθέσει για πατέρα όποιον θέλει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατι μονο η γυναικα εχει ευθυνη για μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη;εμεις δεν εχουμε;

Φυσικά και υπάρχει κίνδυνος να βρεθεί κατηγορούμενος για βιασμό.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Στην περίπτωση αυτή είναι γνωστός ο πατέρας και η απόφαση κοινή, αν δεν είναι παντρεμένη μπορεί ο καθένας να υποθέσει για πατέρα όποιον θέλει.
Κάπως έχεις ξεφύγει από αυτό που είπα στην αρχή. Τι παντρεμένη τι όχι, αυτηνής το σώμα θα πονέσει και θα αλλάξει, οπότε τον τελευταίο λόγο τον έχει εκείνη.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Κάπως έχεις ξεφύγει από αυτό που είπα στην αρχή. Τι παντρεμένη τι όχι, αυτηνής το σώμα θα πονέσει και θα αλλάξει, οπότε τον τελευταίο λόγο τον έχει εκείνη.

Γι΄αυτό όπως έγραψα πριν θα πρέπει να προσέχει πριν την επαφή.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Άν δεν θέλει παιδί να μην κάνει σεξουαλική επαφή, είμαι σαφής νομίζω.
Συγγνώμη κιόλας, αλλά είσαι χαζός ή το παίζεις; Εσύ κάθε φορά που κάνεις σεξ σου έρχεται και από ένα παιδί μετά από 9 μήνες; Δηλαδή σεξ κάνουμε μόνο για να αποκτήσουμε παιδιά;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλας, αλλά είσαι χαζός ή το παίζεις; Εσύ κάθε φορά που κάνεις σεξ σου έρχεται και από ένα παιδί μετά από 9 μήνες; Δηλαδή σεξ κάνουμε μόνο για να αποκτήσουμε παιδιά;

Να κάνεις αφού πάρεις πρώτα τα απαραίτητα μέτρα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γι΄αυτό όπως έγραψα πριν θα πρέπει να προσέχει πριν την επαφή.
Η γυναίκα πρέπει να προσέχει για αυτή την πληρώνει σωματικά , ο άντρας πρέπει να προσέχει γιατί αν συμβεί κάτι δεν είναι στο χέρι του τι θα κάνει .
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Όντως αν θέλετε να υπάρχει αληθινή ισότητα στον ανοικτόμυαλο και προοδευτικό κόσμο, θα πρέπει μόλις μια γυναίκα μένει έγγυος να ρωτάτε και ο άντρας αν θέλει το παιδί.
Αν δεν το θέλει θα πρέπει να υποχρεούται η γυναίκα σε έκτρωση, ή έστω να υπάρχει νομική δέσμευση ότι ο άντρας δεν θα έχει καμία υποχρέωση στην ανατροφή του παιδιού.

Το νομικό σύστημα όπως είναι τώρα έχει κρατήσει από το πατριαρχικό σύστημα όλα τα ευνοϊκά για τις γυναίκες ενώ έχει αφαιρέσει όλα όσα ευνοούσαν τους άντρες.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Τα απαραίτητα μέτρα τα παίρνεις (και τα φοράς) και εσύ σαν άντρας. Ή μήπως εσύ θέλεις κάθε φορά να γίνεσαι πατέρας;

To ίδιο ισχύει και για τον άντρα, πρέπει και αυτός να πάρει μέτρα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Η γυναίκα πρέπει να προσέχει για αυτή την πληρώνει σωματικά , ο άντρας πρέπει να προσέχει γιατί αν συμβεί κάτι δεν είναι στο χέρι του τι θα κάνει .

Η γυναίκα βασικά πρέπει να προσέχει και ποιος είναι ο πατέρας επειδή αν πάει με πολλούς δεν θα γνωρίζει μετά.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Και άμα το θέλει; Τι, θα πρέπει η γυναίκα να κουβαλά επι 9 μήνες ένα οργανισμό στα σπλάχνα της;
Αν ένας από τους 2 δεν το θέλει θα πρέπει να γίνεται υποχρεωτικά έκτρωση ή έστω πλήρης απαλλαγή αυτού που δεν το θέλει από διατροφές και υποχρεώσεις.

αυτό θα ήταν αντικειμενικά το σωστό για όσους επικαλούνται την ισότητα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Αν ένας από τους 2 δεν το θέλει θα πρέπει να γίνεται υποχρεωτικά έκτρωση ή έστω πλήρης απαλλαγή αυτού που δεν το θέλει από διατροφές και υποχρεώσεις.

αυτό θα ήταν αντικειμενικά το σωστό για όσους επικαλούνται την ισότητα.
Ναι αλλά στην περίπτωση που θέλει ο άντρας το παιδί αλλά η γυναίκα όχι, δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνει έκτρωση. Γιατί; Γιατί η γυναίκα θα περάσει μια διαδικασία την οποία δεν θέλει (9 μήνες εγκυμοσύνης) για χάρη του άντρα με τον οποίο βρέθηκε σε επαφή.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα κάτσε αυτό το λες φιλοσοφικά για να δείξεις την αδικία που υπάρχει σαν την έκτρωση ή για να γινόταν νόμος ; γιατί έχουμε μπερδευτεί εδώ πέρα κάθε φορά ποιος εννοεί τι .

Πάντως ξέρετε τι , τέτοιοι νόμοι βαραίνουν τους φτωχούς και τις φτωχές στη προκειμένη . Γιατί αν έχεις λεφτά και το παιδί σου κρατάς και ο άλλος και η διατροφή τους ας πάει στα τσακίδια και έκτρωση κάνεις άμα θες, πχ πας σε άλλη χώρα πληρώνεις και κάνεις έκτρωση.

Ήθελα να καταλήξω στο γεγονός πως οι νόμοι δεν βασίζονται εν τέλει στο τι είναι δίκαιο και σωστό ή λογικά ορθό αλλά αποτελούν απλά μια αποκρυστάλλωση του συσχετισμού δύναμης των διαφορετικών ομάδων σε μία κοινωνία.

Το ίδιο το φεμινιστικό κίνημα εν τέλει απέβη πρακτικά εις βάρος όλων των όλων των γυναικών των χαμηλών στρωμάτων καθώς ήταν ουσιαστικά η έκφραση της δύναμης μερικών ανδρών των ανώτερων κοινωνικών στρωμάτων και των αντίστοιχων γυναικών. Και μπορείς να το δεις και τώρα αυτό, καθώς έχουμε ακόμη νόμους όπως την διατροφή, που θεσπίστηκαν ακριβώς για να προστατέψουν κοινωνικά τις γυναίκες των κατώτερων στρωμάτων, οι οποίοι κανονικά πρέπει να καταργηθούν τελείως αν βασίσουμε την νομοθεσία σε first principles όπως η ισότητα των φύλων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι αλλά στην περίπτωση που θέλει ο άντρας το παιδί αλλά η γυναίκα όχι, δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνει έκτρωση. Γιατί; Γιατί η γυναίκα θα περάσει μια διαδικασία την οποία δεν θέλει (9 μήνες εγκυμοσύνης) για χάρη του άντρα με τον οποίο βρέθηκε σε επαφή.

Ναι σωστά. Αλλά αν λειτουργήσουμε βάση της ισότητας θα πρέπει και ο άντρας αν δεν το θέλει να είναι πλήρως αποδεσμευμένος από κάθε υποχρέωση, όπως ακριβώς είναι μια γυναίκα που μπορεί να κάνει έκτρωση αν δεν θέλει το παιδί. Συμφωνείς ή όχι?
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Ναι σωστά. Αλλά αν λειτουργήσουμε βάση της ισότητας θα πρέπει και ο άντρας αν δεν το θέλει να είναι πλήρως αποδεσμευμένος από κάθε υποχρέωση, όπως ακριβώς είναι μια γυναίκα που μπορεί να κάνει έκτρωση αν δεν θέλει το παιδί. Συμφωνείς ή όχι?
Ναι, αρκεί να μην της πουλάει τους πρώτους 3 μήνες (επιτρεπτοί μήνες έκτρωσης) παραμύθια τύπου "θα είμαι εκεί για το παιδί" και μετά εξαφανιστούν ή δεν αναγνωρίσουν το παιδί. Σε αυτή τη περίπτωση, θεωρώ ότι είναι υποχρεωμένος να αναλάβει και αυτός τα καθήκοντα του. Διαφορετικά, δεν θα πρέπει να έχει κανένα δικαίωμα σαν γονιός ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ θελήσει να αποκτήσει τα καθήκοντά του μετά από χρόνια (γιατί υπάρχουν και αυτοί).
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Αχ, λίγες ώρες λείπω και έγινε το debate σαλάτα. Λοιπόν:

Κι ένα παιδί είναι potentially ψηφοφόρος, αλλά δε του λέμε πάνε ψήφισε. Τα potential rights έχουν σαθρά θεμέλια.
Potato level argument, ακριβώς ότι περίμενα απο τον αγαπητό κλεάνθη.

Ακριβώς ένας ακόμη λόγος για να προσέχουμε ακόμα περισσότερο πότε και πώς φέρνουμε ένα παιδί στον κόσμο. Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις αλλά τα επιχειρήματά σου τη δική μου θέση βοηθούν.
Μάλλον δεν διαβάζεις πολύ προσεκτικά τι λέω, συνηθισμένο απο πολλούς σε αυτό το thread.
Το έμβρυο δεν είναι άνθρωπος
Πως να κάνεις debate με ένα άτομο που πιστεύει κάτι τέτοιο?
μάζα από κύτταρα
Είσαι και εσύ μια μάζα απο κύτταρα.
Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε εδώ να πει no uterus, no responsibility ε?
Shhhhh... Don't say the Forbidden "r" word.

Μίας και το thread γίνεται μπερδεμένο το debate γίνεται αστείο. Εγώ θα ευχαριστήσω μονάχα τα δύο μόνα άτομα που σκέφτηκαν και είχαν επιχειρήματα και με έκαναν να σκεφτώ την θέση μου, και ας είχαμε αντίθετη άποψη. Την @EvanescenceQ και τον @Nihilist.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αρκεί να μην της πουλάει τους πρώτους 3 μήνες (επιτρεπτοί μήνες έκτρωσης) παραμύθια τύπου "θα είμαι εκεί για το παιδί" και μετά εξαφανιστούν ή δεν αναγνωρίσουν το παιδί. Σε αυτή τη περίπτωση, θεωρώ ότι είναι υποχρεωμένος να αναλάβει και αυτός τα καθήκοντα του. Διαφορετικά, δεν θα πρέπει να έχει κανένα δικαίωμα σαν γονιός ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ θελήσει να αποκτήσει τα καθήκοντά του μετά από χρόνια (γιατί υπάρχουν και αυτοί).

Σεβαστό. Απλά πρακτικά αυτό είναι εις βάρος όλων των γυναικών των χαμηλότερων και μεσαίων οικονομικών στρωμάτων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top