Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
...αν η έκτρωση είναι δολοφονία, δεν καταλαβαίνω γιατί να μηνείναι δολοφονία και η αντισύλληψη ή γιατί να μην είναι κατακριτέο το σεξ που δεν έχει σκοπό την αναπαραγωγή.
Ξέχασες τα κακόμοιρα τα σπερματοζωάρια που καθημερινά πεθαίνουν άδοξα κατά τον αυνανισμό ή μέσα σε προφυλακτικά, καθώς και το δύστυχο το ωάριο που κάθε μήνα αποβάλλεται. Ζωούλες από το θεούλη δεν είναι και αυτές;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Είναι και οφ τοπικ και ον τοπικ ταυτόχρονα αλλά ναι, έχεις δίκιο. Απλά αν η έκτρωση είναι δολοφονία, δεν καταλαβαίνω γιατί να μηνείναι δολοφονία και η αντισύλληψη ή γιατί να μην είναι κατακριτέο το σεξ που δεν έχει σκοπό την αναπαραγωγή. Δε συνεχίζω το οφ τόπικ ωστόσο.

Ξέχασες τα κακόμοιρα τα σπερματοζωάρια που καθημερινά πεθαίνουν άδοξα κατά τον αυνανισμό ή μέσα σε προφυλακτικά, καθώς και το δύστυχο το ωάριο που κάθε μήνα αποβάλλεται. Ζωούλες από το θεούλη δεν είναι και αυτές;

Λογικά εσείς δημιουργηθήκατε μόνο από ένα ωάριο ή μόνο από ένα σπερματοζωάριο. Τι μαθαίνει κανείς εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικά εσείς δημιουργηθήκατε μόνο από ένα ωάριο ή μόνο από ένα σπερματοζωάριο. Τι μαθαίνει κανείς εδώ μέσα...
Γιατί, από τι νομίζεις εσύ ότι δημιουργείται ένα έμβρυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Γιατί, από τι νομίζεις εσύ ότι δημιουργείται ένα έμβρυο;
Από ένα ωάριο ΚΑΙ ένα σπερματοζωάριο που θα δημιουργήσουν το ζυγωτό, από το οποίο μετά από πολλές διαιρέσεις προκύπτει το έμβρυο. Τα ωάρια και σπερματοζωάρια που ''χάνονται ή ''δεν αξιοποιούνται'' είναι απλά κύτταρα, όχι αναπτυσσόμενοι οργανισμοί. Άλλο έμβρυο, άλλο γαμέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γιατί σε τι διαφέρει δηλαδή ένα σπερματοζωάριο από ένα ζυγωτό πέρα από τη χημική σύσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Γιατί σε τι διαφέρει δηλαδή ένα σπερματοζωάριο από ένα ζυγωτό πέρα από τη χημική σύσταση;

Εντάξει και εσύ τώρα, με την ίδια λογική, σε τι διαφέρει ένα νευρικό κύτταρο από ένα μυικό, εκτός από τη χημική σύσταση και τη μορφολογία; (μη μου πεις λειτουργικότητα, γιατί και μεταξύ σπερματοζωαρίου/ζυγωτού, το ίδιο ισχύει) Και σε τι διαφέρει ένα κύτταρο από έναν ιστό, ή ένας ιστός από ένα όργανο, ή ένα όργανο από ένα σύστημα, ή ένα σύστημα από έναν οργανισμό ... ;;

Δεν νομίζω ότι η λογική πάει ακριβώς έτσι. Το σπερματοζωάριο, εκτός από γαμέτης (απλοειδές κύτταρο = φέρει το γονιδίωμα σε ένα αντίγραφο), έχει προέλθει από μείωση, ενώ παρουσιάζει και γενετική ποικιλομορφία λόγω μείωσης και ελεύθερου συνδυασμού χρωμοσωμάτων. Το ζυγωτό από την άλλη , εκτός του ότι είναι διπλοειδές κύτταρο, είναι προϊόν μίτωσης, και έχει το ίδιο γενετικό υλικό που μπορεί να εκφράσει εκλεκτικά το κύτταρο.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν είναι μόνο θέμα ποσότητας γενετικού υλικού και είδους ουσιών, είναι και θέμα μορφογένεσης που υφίσταται και συνεπώς λειτουργικότητας. Άσε που κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι το σπερματοζωάριο, ως γαμέτης, δεν έχει το ίδιο γενετικό υλικό με τον ώριμο οργανισμό, ενώ στο ζυγωτό its exactly the same with the last one.
Το point μου είναι ότι μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικά πράγματα, και δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να διυλίσουμε τον κώνωπα, για να αποδείξουμε την ορθότητα της άμβλωσης. Όλοι κατά βάθος, ξέρουμε και τα "καλά" και τα "κακά" της έκτρωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι, δεν είχα ακριβώς στο μυαλό μου το γενετικό υλικό όταν μιλούσα για διαφορές. Περισσότερο στον τρόπο που αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον τους. Αν ήταν το γενετικό υλικό να αποτελούσε αντικείμενο ηθικής αντιπαράθεσης τότε το να κάνει κανείς αποτρίχωση θα πρεπε να αποτελεί ποινικό αδίκημα και να θεωρείται γενοκτονία επειδή πρόκειται για κύτταρα που φέρουν ανθρώπινο DNA.

Το σπερματοζωάριο, το ωάριο και το ζυγωτό ( ή το έμβρυο μετέπειτα ) είναι οργανισμοί που ζουν μέσα σε κάποιον ανθρώπινο οργανισμό, αλληλεπιδρούν μονάχα με αυτόν και δεν αποκτούν κάποιο εξωτερικό προφίλ. Για αυτό και θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς πως θα πρεπε να υπάγεται αποκλειστικά στη δικαιοδοσία του ανθρώπινου οργανισμού τον οποίο αφορά.
Το ανθρώπινο μωρό από τη στιγμή που γεννιέται είναι ένας οργανισμός τελείως αυτόνομος ( βιολογικά ), που συναναστρέφεται άμεσα με άλλους ανθρώπους και έχει τη δική του θέση στην ανθρώπινη νομοθεσία και κοινωνία κατ επέκταση.
Αυτές τις διαφορές βλέπω εγώ.

Τα καλά και τα κακά της έκτρωσης δεν έχουν να κάνουν με το όποιο ηθικό ζήτημα προκύπτει. Και εννοώντας πάντα ως κακά τυχόν επιπλοκές που μπορεί να υπάρξουν. Αυτά κάποιος θα τα αξιολογήσει για τον εαυτό του με τη συμβουλή του γιατρού του πάντα και θα προχωρήσει αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κάθε κοπέλα που μένει έγκυος είτε είναι 15 είτε 45 από τη στιγμή που το αισθάνεται με τους πρώτους εμετούς τις ζαλάδες κ.ο.κ. αλλάζει για πάντα. Από κοπέλα γίνεται κάτι άλλο. Το να ρίξεις ένα μωράκι είναι μια άνιση μάχη με τον εαυτό σου. Μια δεύτερη καρδιά που χτυπάει μέσα σου από τις πρώτες κιόλας εβδομάδες (αν δεν κάνω λάθος από την 7η υπάρχει ήδη σχηματισμένη καρδιά) αποφασίζεις να την παύσεις για πάντα. Και μετά; Μετά τι μένει από όλο αυτό; Το θάβεις μέσα σου και συνεχίζεις την ζωάρα σου. Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ μου έκτρωση. Είχα συμμαθήτρια μου στο Λύκειο που έκανε έκτρωση για να δώσει πανελλήνιες και να μην χαλάσει το σίγουρο επαγγελματικό της μέλλον. Τι απέγινε; Το έφερνε βαρέως αλλά ήταν πλέον αργά. Και βαρέθηκα να ακούω γνώμες του τύπου το παιδί σε πάει πίσω σου κλείνει πόρτες βάζει φρένο σε μεγάλες καριέρες και μπλα μπλα μπλα. Το παιδί δεν είναι εμπόδιο και από την στιγμή που θα έρθει μπορεί να γίνει το καλύτερο κίνητρο να αλλάξουμε. Προς το καλύτερο γιατί τα παιδιά μας δίνουν δύναμη να συνεχίζουμε όταν είμαστε έτοιμοι να τα παρατήσουμε. Και τι να κάνουν οι φτωχές και ανήμπορες κοπέλες που μένουν έγκυες ; Μα και βέβαια η καλύτερη λύση στην εγκυμοσύνη τους είναι η έκτρωση. Λες και πλέον στις μέρες μας δεν υπάρχουν ένα σωρό οργανισμοί που παρέχουν βοήθεια υλική και ψυχολογική. Άλλα έτσι είναι ο σύγχρονος άνθρωπος προτιμάει το εύκολο την έκτρωση και μετά να κάνει σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα. Και γίνεται τόσο καλός θεατρίνος του εαυτού του που κάποτε καταφέρνει να πειστεί πως έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε. Προφανώς θα πέσετε να με φάτε με αυτό μου το σχόλιο αλλά εδώ εκφράζουμε γνώμες και έγραψα κι εγώ την δική μου. Και αν με ρωτάτε αν θα εμπόδιζα μια κοπέλα από το να κάνει έκτρωση θα σας πω πως δεν έχω το δικαίωμα να την εμποδίσω αλλά δεν θα της έδινα και ψήφο εμπιστοσύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Είχα συμμαθήτρια μου στο Λύκειο που έκανε έκτρωση για να δώσει πανελλήνιες και να μην χαλάσει το σίγουρο επαγγελματικό της μέλλον. Τι απέγινε; Το έφερνε βαρέως αλλά ήταν πλέον αργά. Και βαρέθηκα να ακούω γνώμες του τύπου το παιδί σε πάει πίσω σου κλείνει πόρτες βάζει φρένο σε μεγάλες καριέρες και μπλα μπλα μπλα. Το παιδί δεν είναι εμπόδιο και από την στιγμή που θα έρθει μπορεί να γίνει το καλύτερο κίνητρο να αλλάξουμε.

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι η 17χρονη φίλη σου θα ήταν καλύτερο να τα παρατούσε όλα και να έκανε το μωρό; Ασχέτως που προφανώς δεν το ήθελε, να το έκανε με το ζόρι; Και να μην έδινε Πανελλήνιες, ίσως να μην έπαιρνε απολυτήριο Λυκείου. Το ότι η ίδια ΉΘΕΛΕ να έχει μια ευκαιρία να σπουδάσει, δεν το υπολογίζεις; Επίσης τι σημαίνει "σίγουρο επαγγελματικό μέλλον"; Ήταν μια κοπέλα 17 χρονών, όσο "σίγουρο επαγγελματικό μέλλον" και να είχε (εικάζω εννοείς ο μπαμπάς της ήταν φαρμακοποιός ή κάτι) δεν έπαυε να είναι στην αρχή της ζωής της και είναι προφανές ότι ΗΘΕΛΕ να σπουδάσει και να εργαστεί και να δημιουργήσει ευκαιρίες για τον εαυτό της και όχι να μείνει 17 χρονών με ένα μωρό, χωρίς δουλειά, χωρίς λεφτά και πιθανότατα χωρίς τον μπαμπά του μωρού - εκτός αν θα θεωρούσες θεμιτό το να κάνουν και κανένα γάμο με το στανιό, "για να μη λέει η γειτονιά".

Εύχομαι η φίλη σου να έγινε πιο υπεύθυνη μετά την περιπέτειά της και να χρησιμοποιεί πάντα αντισύλληψη. Θα ξαναπω όμως για πολλοστή φορά, το μωρό δεν πρέπει να έρχεται με το στανιό ούτε να το βλέπετε σαν τιμωρό των πάντων. Δεν είναι ο Ζορό, είναι ένα μωρό και δεν έρχεται για να σε τιμωρήσει που ήσουν απρόσεχτος.

Επίσης, φυσικά το "έφερε βαρέως". Είναι δυνατόν να κάνεις κάτι τέτοιο, και σ' αυτή την ηλικία μάλιστα, και να μην το φέρεις βαρέως; Φυσικά στενοχωρήθηκε, πληγώθηκε, πιθανότατα θα κάνει καιρό να το ξεπεράσει. Η έκτρωση δεν είναι πανηγύρι, ούτε βόλτα, ούτε αντισυλληπτικό. Είναι λύση ανάγκης.

Λογικά εσείς δημιουργηθήκατε μόνο από ένα ωάριο ή μόνο από ένα σπερματοζωάριο. Τι μαθαίνει κανείς εδώ μέσα...

Τα υπόλοιπα που μάθαμε ήταν ότι "όλα εδώ πληρώνονται", ότι "τα μωρά είναι ευλογία", ότι "όλα θα γίνουν", ότι "κανείς δε χάνεται", ότι "να κόψεις τον κώλο σου να το γεννήσεις". Την ηθικοπλαστική, με λίγα θρησκευτικά και ευφημισμούς άλλης εποχής, σούπα τη χώνεψες και δεν είχες αντίρρηση.

Στο αναντίρρητο γεγονός ότι ΝΑΙ προερχόμαστε από ένα ωάριο και ένα σπερματοζωάριο, τσίνισες. Λοιπόν REALITY CHECK: όσο "δεν είμαστε ωάριο και σπερματοζωάριο, αλλά είμαστε ζυγωτό", άλλο τόσο το έμβρυο στη 10η εβδομάδα κύησης είναι 3 εκατοστά μήκος και δεν έχει καν νευρικό σύστημα. Δεν ξέρουμε καν αν ένα απότομο σήκωμα απ' τον καναπέ θα το τραυματίσει ή θα τερματίσει την εγκυμοσύνη. Ή θα μιλάτε σοβαρά, ή θα λέτε αρλούμπες: δε γίνεται το φασολάκι των τριών εκατοστών να είναι "ανθρωπάκι με αισθήματα που το δολοφονείς", αλλά όταν αναφερόμαστε στο ένα βήμα πίσω (γονιμοποίηση) να βγάζετε τα πτυχία βιολογίας και να αρχίζετε τα ζυγωτά και τις κυτταρικές διαιρέσεις. Αποφασίστε. Αν το πραματάκι των 3 εκατοστών είναι άνθρωπος με αισθήματα, τότε είναι εν δυνάμει άνθρωπος με αισθήματα και το σπερματοζωάριο.

Βασικά αρκετά από μένα. Δεν έχει σημασία το τι λέτε εσείς και τι λέτε εμείς, σημασία έχει τι λέει η Ιατρική. Αν καθόμασταν και μπερδεύαμε ηθικοπλασίες, θρησκείες, νόρμες, υποκειμενικά κριτήρια με την πρόοδο της επιστήμης, τότε ακόμα θα μασάγαμε φύλλα για να αντιμετωπίσουμε τις λοιμώξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εμπειρία μου από σχολείο. Μαθήτρια 15 χρον'ων έμεινε εγκυος. Η οικογενεια ήταν πολύ φτωχη. Πέσανε όλοι πάνω της να κρατήσει το παιδι με επιχειρηματα ηθικης θρησκείας και φόνου μιας ζωης. Ήρθε και ιερέας από την αρχιεπισκοπη και της υποσχ'εθηκε οτι απο οταν γεννησει θα την έχει η εκκλησια υπο την προστασια της και να σπουδασει και να βρει δουλειά και οτι θελει για το παιδι. Η κοπέλα πεισθηκε και κρ'ατησε το παιδι. Θέλησε να παει σε σχολή να γινει κομμώτρια και επειδη δεν ειχε χρηματα ζητ'ηθηκε βοήθεια απο την αρχιεπισκοπη που ειχε δωσει τοσες υποσχεσεις. Η απ'αντηση ηταν ΜΟΝΟ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ. Ουαί υμίν τραγοπαπάδες ψευτες και υποκριτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάθε κοπέλα που μένει έγκυος είτε είναι 15 είτε 45 από τη στιγμή που το αισθάνεται με τους πρώτους εμετούς τις ζαλάδες κ.ο.κ. αλλάζει για πάντα. Από κοπέλα γίνεται κάτι άλλο. Το να ρίξεις ένα μωράκι είναι μια άνιση μάχη με τον εαυτό σου. Μια δεύτερη καρδιά που χτυπάει μέσα σου από τις πρώτες κιόλας εβδομάδες (αν δεν κάνω λάθος από την 7η υπάρχει ήδη σχηματισμένη καρδιά) αποφασίζεις να την παύσεις για πάντα. Και μετά; Μετά τι μένει από όλο αυτό; Το θάβεις μέσα σου και συνεχίζεις την ζωάρα σου. Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ μου έκτρωση. Είχα συμμαθήτρια μου στο Λύκειο που έκανε έκτρωση για να δώσει πανελλήνιες και να μην χαλάσει το σίγουρο επαγγελματικό της μέλλον. Τι απέγινε; Το έφερνε βαρέως αλλά ήταν πλέον αργά. Και βαρέθηκα να ακούω γνώμες του τύπου το παιδί σε πάει πίσω σου κλείνει πόρτες βάζει φρένο σε μεγάλες καριέρες και μπλα μπλα μπλα. Το παιδί δεν είναι εμπόδιο και από την στιγμή που θα έρθει μπορεί να γίνει το καλύτερο κίνητρο να αλλάξουμε. Προς το καλύτερο γιατί τα παιδιά μας δίνουν δύναμη να συνεχίζουμε όταν είμαστε έτοιμοι να τα παρατήσουμε. Και τι να κάνουν οι φτωχές και ανήμπορες κοπέλες που μένουν έγκυες ; Μα και βέβαια η καλύτερη λύση στην εγκυμοσύνη τους είναι η έκτρωση. Λες και πλέον στις μέρες μας δεν υπάρχουν ένα σωρό οργανισμοί που παρέχουν βοήθεια υλική και ψυχολογική. Άλλα έτσι είναι ο σύγχρονος άνθρωπος προτιμάει το εύκολο την έκτρωση και μετά να κάνει σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα. Και γίνεται τόσο καλός θεατρίνος του εαυτού του που κάποτε καταφέρνει να πειστεί πως έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε. Προφανώς θα πέσετε να με φάτε με αυτό μου το σχόλιο αλλά εδώ εκφράζουμε γνώμες και έγραψα κι εγώ την δική μου. Και αν με ρωτάτε αν θα εμπόδιζα μια κοπέλα από το να κάνει έκτρωση θα σας πω πως δεν έχω το δικαίωμα να την εμποδίσω αλλά δεν θα της έδινα και ψήφο εμπιστοσύνης.
Η περίπτωση απλά μία κοπέλα να μη θέλει να κάνει μωρό άσχετα από την οικονομική της κατάσταση το λαμβάνουμε υπ όψιν ή μπα; :worry: Και για ποια εύκολη λύση λες; Είπε κανείς εδώ μέσα ότι η έκτρωση είναι γαμάτη και άντε βουρ κορίτσια να κάνουμε; Νομίζω όλοι είμαστε της άποψης καλύτερα να μη φτάσει μια γυναίκα σε αυτό το σημείο αλλά εφόσον φτάσει και δεν θέλει να γίνει μάνα έχει κάθε διακίωμα να κάνει ότι θέλει με το σώμα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Και βαρέθηκα να ακούω γνώμες του τύπου το παιδί σε πάει πίσω σου κλείνει πόρτες βάζει φρένο σε μεγάλες καριέρες και μπλα μπλα μπλα. Το παιδί δεν είναι εμπόδιο και από την στιγμή που θα έρθει μπορεί να γίνει το καλύτερο κίνητρο να αλλάξουμε. Προς το καλύτερο γιατί τα παιδιά μας δίνουν δύναμη να συνεχίζουμε όταν είμαστε έτοιμοι να τα παρατήσουμε. Και τι να κάνουν οι φτωχές και ανήμπορες κοπέλες που μένουν έγκυες ; Μα και βέβαια η καλύτερη λύση στην εγκυμοσύνη τους είναι η έκτρωση. Λες και πλέον στις μέρες μας δεν υπάρχουν ένα σωρό οργανισμοί που παρέχουν βοήθεια υλική και ψυχολογική. Άλλα έτσι είναι ο σύγχρονος άνθρωπος προτιμάει το εύκολο την έκτρωση και μετά να κάνει σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα. Και γίνεται τόσο καλός θεατρίνος του εαυτού του που κάποτε καταφέρνει να πειστεί πως έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε.





Για αυτό υπάρχουν τόσα παιδιά στα σχολεία που πεινάνε, επειδή υπάρχουν οργανισμοί και βοηθούν. Και ναι έτσι είναι ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ανθρωπος, προσπαθεί να κάνει την ζωή του ευκολότερη, που σου φαίνεται το περίεργο ή το κακό; Πρέπει σώνει και καλά να τα κάνουμε όλα δύσκολα και να περνάμε χάλια στην ζωή μας για να ικανοποιείται το "ανθρωπιστικό" εγώ σας; Υποκριτές είστε εσείς με τις δήθεν ηθικολογίες που κράζετε όσους κάνουν εκτρώσεις αλλά απ'την στιγμή που το παιδί γεννηθεί αποτελεί καθαρά βάρος της μάνας. Έτσι κι αλλιώς "ας πρόσεχε".

Και γενικά η άποψη της πλειοψηφίας όσων είναι "κατά της έκτρωσης" βασίζεται σε θρησκευτικά ιδεώδη. Απ'τα οποία αγαπητοί διαλέγετε ότι σας συμφέρει.
Ο σεξισμός που υπάρχει στον χριστιανισμό (σαφώς και σε άλλες θρησκείες) είναι η πηγή πολλών προβλημάτων στην σημερινή κοινωνία. Το "slut shaming" που υπάρχει, η σεξουαλικοποίηση και το "shaming" του γυναικείου σώματος ( συγγνώμη για τα αγγλικά απλά δεν μου έρχεται η λέξη), και το γεγονός πως δεν δίνεται το δικαίωμα στην γυναίκα να αποφασίσει τι θα κάνει στο σώμα της είναι κάποια απο τα παραδείγματα.
Και βλέπεις πως ορισμένα "ιδεώδη" που υπάρχουν στον χριστιανισμό τα λέτε οπισθοδρομικά και δεν τα τηρείτε γιατί πολύ απλά έτσι βολεύει τους άντρες. Όπως το προγαμιαίο σεξ, το σεξ με προφυλακτικό κτλ. Από την στιγμή που είστε κατά των εκτρώσεων, κατά του "ρίξιμου του εμβρύου" να είστε και κατά του αυνανισμού, του σεξ με προφυλάξεις γιατί έτσι χάνονται τα σπερματοζωάρια, κι αυτά εν δυνάμει άνθρωποι είναι. (Με βάση την λογική σας πάντα)



ΔΕΝ λέω πως όσοι εναντιωθήκατε στην έκτρωση είστε χριστιανοί, οπότε σας παρακαλώ να μην υποστηρίξετε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν λέω πως όσοι εναντιωθήκατε στην έκτρωση είστε χριστιανοί, οπότε σας παρακαλώ να μην υποστηρίξετε κάτι τέτοιο.

Το ωραίο με τα θρησκευτικά επιχειρήματα, είναι πως συνήθως προέρχονται από άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με τη θρησκεία και χρησιμοποιούνται πάντα επιλεκτικά. Ο χριστιανισμός π.χ. είναι κατά της έκτρωσης, αλλά είναι και κατά του προγαμιαίου σεξ κα ένα σωρό άλλων πραγμάτων. Θέλω να ροτήσω όσους τοποθετείστε κατά, γιατί το παιδί έχει ψυχή και είναι αμαρτία να το σκοτώσεις, αν συμφωνείτε και με την εγκράτεια στο σεχ πριν το γάμο ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αυτο δεν ειναι τιποτα. Υπαρχουν αρκετοι που συμφωνουν και το εφαρμοζουν. Να μας πουν αν καποιος τους βιαζε την κορη και ερχοταν μετα να την αγορασει, αν θα του αναγνωριζαν το δικαιωμα. Εκει σε θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Λοιπόν μιας και τις τελευταίες μέρες έβλεπα ότι το θέμα παίζει πολύ, είπα να ρίξω μια ματιά ....

Για τα τελευταία ποστ το μόνο που θα πω είναι πως όντως υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που ότι και να γίνει, ότι επιχείρημα και να "δώσει" κάποιος,εφόσον έχει την αντίθετη γνώμη και άποψη, θα κάνει τα πάντα για να δείξει ότι έχει δίκιο, μόνο και μόνο επειδή δεν μπορεί να δεχτεί ότι εκτός από τον διαλογο υπάρχει και ο αντίλογος.. και θεωρώ πως σε αυτό συμφωνούμε όλοι..!

Τώρα όσον αφορά το θέμα...
( Ισως και να έχω ξαναγράψει στο παρελθόν .. δεν θυμάμαι..)

Το λεπτό θέμα της έκτρωσης/εγκυμοσύνης αποτελεί ΕΠΙΛΟΓΗ.
Η επιστήμη έδωσε τη δυνατότητα κυρίως στη γυναίκα, (και λέω κυρίως στη γυναίκα σκεπτόμενη την προυπόθεση ότι την τελική απόφαση την καθορίζει η ίδια) είτε να συνεχίσει μια εγκυμοσύνη είτε να την διακόψει.
Εφόσον αναλογιστούμε πως η επιστήμη και στην προκείμενη η Ιατρική δεν υποστηρίζεται ούτε επηρεάζεται από θρησκείες αλλά δίνει μια θετική και πρακτική κατεύθυνση, η γυναίκα αποκτά το δικαίωμα να σκεφτεί εάν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στο μεγάλωμα μιας ζωής.
Και το μεγάλωμα μιας ζωής δεν είναι μόνο τα λεφτά. Είναι ένα σύνθετο πακέτο που αποτελείται από ¨ενότητες¨όπως να λάβει αξίες, να υπάρχει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα διαπαιδαγώγησης κλπ.. Και αυτά αφορούν "μόνο" την ανατροφή ενός παιδιού. Σημαντικό ρόλο παίζει και η μάνα. Η υποψήφια μάνα μπορεί/εχει τη ψυχολογική, οικονομική, μορφωτική κλπ... δυνατότητα και εάν δεν έχει είναι διατεθειμένη να την κατακτήσει και να είναι αφοσιωμένη σε μια τέτοια αποστολή εφόρου ζωής?

Δεν έιναι όλες οι γυναίκες προορισμένες για να γίνουν μητέρες , έστω και εάν κάποιοι δεν το δέχονται αυτό σαν θεωρία.
ΝΑι συμφωνώ, πως γενετικά είμαστε προγραμματισμένες για να κυοφορήσουμε, όμως είμαστε γενετικά πλασμένες για να διαμορφώσουμε έναν χαρακτήρα, συνήθειες κλπ και να δημιουργήσουμε έναν τρόπο ζωής, ο οποίος είναι καθορίστικός για τις μετέπειτα επιλογές μας.
Επίσης, πιστεύω πως εφόσον δεν είμαστε έτοιμες να γίνουμε μητέρες σε συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας πρέπει να φυλάμε τα νώτα μας.. αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που προκύπτει η εγκυμοσύνη..

Δεν είμαι άνθρωπος που θα κατηγορήσω μια γυναίκα εάν πάρει μια τέτοια απόφαση, ανεξαρτήτως εάν είναι ενάντια στα πιστεύω μου. Εάν η κοπέλα δεν μπορεί να γίνει μητέρα γιατί να φέρει στον κόσμο μια ψυχή που δεν θα μεγαλώσει σωστά? Η μεγαλύτερη της ανευθυνότητα τότε δεν θα είναι ούτε η στιγμή της πράξης που δεν πήρε προφυλάξεις , ούτε η διαδικασία του καθαρισμού, αλλά η γέννηση ενός ανθρώπου που στην καλύτερη δεν θα λάβει ποτέ την αγάπη, ούτε τον σεβασμό, ούτε την προσοχή που χρειάζεται.

Η αλήθεια είναι πως όσες κουβέντες γίνουν, όσοι διάλογοι, όσοι αντίλογοι ποτέ δεν θα υπάρξει μια σωστή απάντηση στο θέμα αυτο.
Και οι δύο πλευρές έχουν τα συν και τα πλην.
Θα σταθώ υπέρ της διαδικασίας υπό συνθήκες όμως, οπως αυτες που αναφέρθηκαν πιο πάνω ή σε περιπτώσεις που υπάρχουν σοβαρές συστηματικές ασθένειες που θα περάσουν κατευθείαν στο παιδί μόλις γεννηθεί.
Ωστόσο, δεν θα μπορούσα να παραβλέψω τη ζημιά που κάνει αυτή η διαδικάσία στο σώμα της γυναίκας, αλλά και στην ανυπολόγιστη ζημιά που κάνει στη ψυχολογία της γυναίκας.
Από ερευνες που έχω διαβάσει ένα σημαντικό ποσοστό γυναικών που έχουν κάνει έκτρωση, ακολουθούν πρόγραμμα ψυχιατρικής παρακολούθησης για το υπόλοιπο της ζωής τους.

:hmm:... πρέπει να έχω ξανα απαντήσει στο θέμα.. anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αγγελούδι....ψυχούλα.
I rest my case.
Επίσης...ερώτησις προς τους pro-lifers το φόρουμ.
Ας υποθέσουμε πως είτε είστε έγκυες,ή ή συντροφός σας είναι.
Και σας λέει ο γιατρός....ξέρετε κάτι αγαπητό μου ζευγάρι,το έμβρυο έχει σύνδρομο down....ή κάποια άλλη γενετική ανωμαλία ή κληρονομική ασθένεια.
Θα το αφήσετε να γεννηθεί;

νομίζω πως είναι δύσκολο ν' απαντηθεί αυτό το ερώτημα. :/:
από τη μια σκέφτεσαι "πως θα τα καταφέρει μόνο του? κι όταν εγώ δεν θα μπορώ πια να το προσέχω, τι?"
από την άλλη λες "πως μπορώ να του στερήσω την ευκαιρία να ζήσει?"
ειλικρινά δύσκολο ερώτημα και για τους δύο γονείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bella92

Νεοφερμένος

Η bella92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δεν ήμουν σίγουρος για το αν έπρεπε να μπει εδώ αυτό το thread,αν είναι μετακινήστε το.Ποια η γνώμη σας για την έκτρωση?Θα την κάνατε ή όχι οι γυναίκες?Θα την ζητάγατε από την κοπέλα σας ή όχι,οι άντρες?

δε συμφωνω με την εκτρωση...παρα μονο οταν γινεται για λογους υγειας.... π.χ. οταν ξερεις πως το παιδι σου θα γεννηθει αρρωστο και δε θα μπορει να επιβιωσει κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μα πως δεν το σκέφτηκα. Ντάξυ τώρα όλες οι γυναίκες με ανεπιθύμητη εγκυμωσύνη μπορούν να μείνουν ήσυχες. Βρέχει και άλλα είδη ανάγκης για παιδάκια από αυτά τα σύννεφα; :look:

Εάν έβρεχε, θα παρέμενε η εγκυμοσύνη ανεπιθύμητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εάν έβρεχε, θα παρέμενε η εγκυμοσύνη ανεπιθύμητη;
Ανάλογα την περίπτωση. Δεν είναι απαραίτητο να μη θέλεις ένα παιδί γιατί δεν έχεις λεφτά. Μία γυναίκα απλώς μπορεί να έχει άλλες πρωταιρεότητες στη ζωή της είναι πολύ απλό. Δε νομίζω καμία γυναίκα να ήθελε νε κάνει ένα μωρό που θα το παρατάει μονίμως σε γιαγιάδες/παππούδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ανάλογα την περίπτωση. Δεν είναι απαραίτητο να μη θέλεις ένα παιδί γιατί δεν έχεις λεφτά. Μία γυναίκα απλώς μπορεί να έχει άλλες πρωταιρεότητες στη ζωή της είναι πολύ απλό. Δε νομίζω καμία γυναίκα να ήθελε νε κάνει ένα μωρό που θα το παρατάει μονίμως σε γιαγιάδες/παππούδες.

Με τέτοια λογική, μέχρι να πετύχουμε και αν πετύχουμε το κάτι στη ζωή μας, θα γεννάμε μετά τα 40, και η καθόλου..... Και όταν τα παιδιά μας θα είναι στα 20 - εμείς συνταξιούχοι. Ευχάριστο μέλλον για τα παιδιά μας, τι να πω! Τα εγγόνια, το πιο πιθανόν, να μην δούμε καν. Εεεε... Για ποιές προτεραιότητες μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top