Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
ποιο είναι το πρακτικό του θέματος; υπενθυμίζω πως σε πολλές χώρες σήμερα ακόμη είναι απαγορευμένη πρακτική. Δεν ρωτάμε τον καθένα τι θα έκανε, είναι ξεκάθαρα ζήτημα αυτοδιάθεσης.
Το πρακτικό είναι ότι δεν πιστεύεις στην αυτοδιάθεση η το θεωρείς αμαρτία η δεν ξέρω τι άλλο αλλά δεν θα άλλαζες την νομοθεσία και πάλι μπορεί να ψηφίζες κατά. Αλλά είναι και παλιά η ψηφοφορία δεν ξέρω αν λέει και κατι
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ο κώδικας ηθικής του Χριστιανισμού θεωρεί κατακριτέα την ομορφυλοφιλία και το σεξ εκτός γάμου. Η ομοφυλοφιλία τείνει να γίνει σχεδόν καθολικά αποδεκτή ακόμα και σε συντηρητικές χώρες όπως η δική μας, το δεύτερο δε ούτε που το σχολιάζω το πόσο το ακολουθεί ο Ευρωπαίος ή ο Έλληνας. Άρα, αυτά περί 99,999% δεν ισχύουν.
Στον Χριστιανισμό ούτε η ομοφυλοφιλία, ούτε το σεξ είναι κατακριτέα. Αντιθέτως κατακριτέο είναι μόνο το να κρίνεις τους συνανθρώπους. Η ομοφυλοφιλία θεωρείται πάθος, το προ γάμου σεξ για λόγους ασφαλείας αναφέρεται ώστε να επιδεικνυεται η εγκράτεια και να μην αναλώνεται ο άνθρωπος σε σχέσεις χωρίς ουσία... Όσο για το θέμα, περί έκτρωσης θα έλεγα με πως ίσως να μην υπάρχει υπέρ και κατά.. Ίσως απλά δεν έχουμε δικαίωμα να αποφασίζουμε σε θέμα ζωής και θανάτου - οπότε ως προσωπική άποψη θα έλεγα καλύτερα να είμαστε πολύ προσεχτικοι ώστε να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
and that's how it begins ( again ).
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον Χριστιανισμό ούτε η ομοφυλοφιλία, ούτε το σεξ είναι κατακριτέα. Αντιθέτως κατακριτέο είναι μόνο το να κρίνεις τους συνανθρώπους. Η ομοφυλοφιλία θεωρείται πάθος, το προ γάμου σεξ για λόγους ασφαλείας αναφέρεται ώστε να επιδεικνυεται η εγκράτεια και να μην αναλώνεται ο άνθρωπος σε σχέσεις χωρίς ουσία... Όσο για το θέμα, περί έκτρωσης θα έλεγα με πως ίσως να μην υπάρχει υπέρ και κατά.. Ίσως απλά δεν έχουμε δικαίωμα να αποφασίζουμε σε θέμα ζωής και θανάτου - οπότε ως προσωπική άποψη θα έλεγα καλύτερα να είμαστε πολύ προσεχτικοι ώστε να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο.
»Αν κάποιος συνευρεθεί με άντρα όπως συνευρίσκεται με γυναίκα, διαπράττουν και οι δύο πράξη βδελυρή. Πρέπει εξάπαντος να θανατωθούν και θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για το θάνατό τους.»
Λευίτικον 20(13)

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

«ούτε πόρνοι, ούτε ειδωλολάτρες, ούτε μοιχοί, ούτε μαλακοί, ούτε αρσενοκοίται, ούτε πλεονέκται, ούτε κλέπται, ούτε μέθυσοι, ούτε λοιδοροί, ούτε άρπαγες βασιλειαν Θεού ού κληρονομήσουσιν» (προς Κορινθίους,6:9-10)

Και μία από Καινή Διαθήκη. Καμία καταδίκη για το σεξ ή την ομοφυλοφυλία. Μάλιστα.

Υ.Γ: Καλά, γιατί δεν τα γράφετε με τα κανονικά σας προφίλ και φτιάχνετε νέα accounts; :lol:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
»Αν κάποιος συνευρεθεί με άντρα όπως συνευρίσκεται με γυναίκα, διαπράττουν και οι δύο πράξη βδελυρή. Πρέπει εξάπαντος να θανατωθούν και θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για το θάνατό τους.»
Λευίτικον 20(13)
Εξαιρετικό.

Για πες μου τώρα, πόσους χριστιανούς γνωρίζεις προσωπικά, που ζουν ενοχτας τον Χριστό πρότυπο, και ζουν (όχι πιστεύουν) σαν να υπάρχει Θεός, και συμμερίζονται την άποψη στο Λευίτικον;

Διότι για μια ακόμα παραθέτεις πράγματα εντελώς εκτός χρονολογικου πλαισίου.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαιρετικό.

Για πες μου τώρα, πόσους χριστιανούς γνωρίζεις προσωπικά, που ζουν ενοχτας τον Χριστό πρότυπο, και ζουν (όχι πιστεύουν) σαν να υπάρχει Θεός, και συμμερίζονται την άποψη στο Λευίτικον;

Διότι για μια ακόμα παραθέτεις πράγματα εντελώς εκτός χρονολογικου πλαισίου.
Δεν με ενδιαφέρει αυτό που ρωτάς. Ελληνικά μιλάμε, αν καταδικάζει ή όχι την ομοφυλοφιλία και τις σαρκικές περιπτύξεις εν γένει ο Χριστιανισμός. Μπορώ να σου πω όχι έναν, αλλά εκατό άτομα από τον κλήρο που κατακρίνουν την ομοφυλοφιλία και το σεξ εκτός γάμου.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
»Αν κάποιος συνευρεθεί με άντρα όπως συνευρίσκεται με γυναίκα, διαπράττουν και οι δύο πράξη βδελυρή. Πρέπει εξάπαντος να θανατωθούν και θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για το θάνατό τους.»
Λευίτικον 20(13)

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

«ούτε πόρνοι, ούτε ειδωλολάτρες, ούτε μοιχοί, ούτε μαλακοί, ούτε αρσενοκοίται, ούτε πλεονέκται, ούτε κλέπται, ούτε μέθυσοι, ούτε λοιδοροί, ούτε άρπαγες βασιλειαν Θεού ού κληρονομήσουσιν» (προς Κορινθίους,6:9-10)

Και μία από Καινή Διαθήκη. Καμία καταδίκη για το σεξ ή την ομοφυλοφυλία. Μάλιστα.

Υ.Γ: Καλά, γιατί δεν τα γράφετε με τα κανονικά σας προφίλ και φτιάχνετε νέα accounts; :lol:
Το νόημα είναι η εγκράτεια. Αναφέρεται σε πάθη που θεωρούνται κολασιμα...
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Χριστιανισμός είναι κάποια οντότητα;
Σε μένα το ρωτάς; Ξερω'γω, υπάρχει σαν συνολική έννοια ο Χριστιανισμός αλλά υπάρχουν και πόσα δόγματα, αιρέσεις κλπ κλπ. Αλλά σε όλα η Αγία γραφή είναι το βασικό ιερό βιβλίο. Η Καινή έχει σαφέστατα περισσότερη σημασία για τους Χριστιανούς.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εξαιρετικό.

Για πες μου τώρα, πόσους χριστιανούς γνωρίζεις προσωπικά, που ζουν ενοχτας τον Χριστό πρότυπο, και ζουν (όχι πιστεύουν) σαν να υπάρχει Θεός, και συμμερίζονται την άποψη στο Λευίτικον;

Διότι για μια ακόμα παραθέτεις πράγματα εντελώς εκτός χρονολογικου πλαισίου.
Και εγώ δεν νομίζω ότι το δέχονται . Δέχονται ότι μπορεί να είσαι ομοφυλόφιλος αλλά πρέπει να συγκρατηθείς και να μη έχεις τέτοιες σχέσεις . Τώρα γενικά επειδή δεν βγάζει νόημα να καταδικάζεις τον άλλο στη δυστυχία, συνήθως λένε ότι η ομοφυλοφιλία είναι μόδα και φταίει το περιβάλλον τους ή ότι πληγώθηκαν από γυναίκες πχ και άλλαξαν προτιμήσεις , άρα έχασαν το δρόμο τους και πρέπει να τον ξαναβρούν . Αλλά αναλόγως και το άτομο ίσως.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Κάπου ειπώθηκε το Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια και ο Gaspar το υπερασπίσθηκε και είπε οτι μόνο με αυτό το τρίπτυχο είναι ευτυχής ο άνθρωπος και αντιλαμβάνομαι τώρα τί με ενοχλεί περισσότερο στους λεγόμενους πατριώτες παύλα εθνικιστές: θεωρούν οτι μόνο αυτοί ξέρουν (και είναι) το σωστό και αυτό που πρέπει να ακολουθούν όλοι και απαξιώνουν κάθε άλλη επιλογή. Έτσι προκύπτει ο φόβος και η απέχθεία τους προς κάθε τί το διαφορετικό, την LGBTQ+ κοινότητα, τους αλλόθρησκους, τους αλλοεθνείς, τους προοδευτικούς και κάθε λογής διαφορετικούς ανθρώπους. Φοβούνται οτι οι παραπάνω θα τους βγάλουν από τη φούσκα ασφαλείας τους και θα τους παρασύρουν ( ;;; ) σε κάτι άγνωστο που θα τους κάνει να χάσουν την ευτυχία. Ξεχνάνε όμως οτι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ευτυχισμένοι με τα ίδια πράγματα. Το να λες οτι μόνο η πατρίς θρησκεία οικογένεια φέρνει ευτυχία είναι το πιο κλειστοφοβικό και επικίνδυνο πράγμα που έχω ακούσει και αν ίσχυε αυτό ο κόσμος μας μάλλον δε θα υπήρχε εδώ και αιώνες. Γιατί είναι ακριβώς επειδή κάποιοι αναζήτησαν την ευτυχία κι αλλού που δημιουργήθηκαν οι επιστήμες, οι τέχνες, τα γράμματα, οι εφευρέσεις, οι ανακαλύψεις, τα φάρμακα, οι θεραπείες κλπ κλπ. Ξέρω οτι (εξακολουθούμε να) είμαστε οφ τόπικ σε αυτό το θρεντ αλλά ας πούμε οτι όλα κάπως συνδέονται μεταξύ τους.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σκοτώνεις μια ψυχή που είναι να έρθει στο κόσμο, οποιοι και αν είναι οι λόγοι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάπου ειπώθηκε το Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια και ο Gaspar το υπερασπίσθηκε και είπε οτι μόνο με αυτό το τρίπτυχο είναι ευτυχής ο άνθρωπος και αντιλαμβάνομαι τώρα τί με ενοχλεί περισσότερο στους λεγόμενους πατριώτες παύλα εθνικιστές: θεωρούν οτι μόνο αυτοί ξέρουν (και είναι) το σωστό και αυτό που πρέπει να ακολουθούν όλοι και απαξιώνουν κάθε άλλη επιλογή. Έτσι προκύπτει ο φόβος και η απέχθεία τους προς κάθε τί το διαφορετικό, την LGBTQ+ κοινότητα, τους αλλόθρησκους, τους αλλοεθνείς, τους προοδευτικούς και κάθε λογής διαφορετικούς ανθρώπους. Φοβούνται οτι οι παραπάνω θα τους βγάλουν από τη φούσκα ασφαλείας τους και θα τους παρασύρουν ( ;;; ) σε κάτι άγνωστο που θα τους κάνει να χάσουν την ευτυχία. Ξεχνάνε όμως οτι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ευτυχισμένοι με τα ίδια πράγματα. Το να λες οτι μόνο η πατρίς θρησκεία οικογένεια φέρνει ευτυχία είναι το πιο κλειστοφοβικό και επικίνδυνο πράγμα που έχω ακούσει και αν ίσχυε αυτό ο κόσμος μας μάλλον δε θα υπήρχε εδώ και αιώνες. Γιατί είναι ακριβώς επειδή κάποιοι αναζήτησαν την ευτυχία κι αλλού που δημιουργήθηκαν οι επιστήμες, οι τέχνες, τα γράμματα, οι εφευρέσεις, οι ανακαλύψεις, τα φάρμακα, οι θεραπείες κλπ κλπ. Ξέρω οτι (εξακολουθούμε να) είμαστε οφ τόπικ σε αυτό το θρεντ αλλά ας πούμε οτι όλα κάπως συνδέονται μεταξύ τους.

Έχεις δίκιο εν μέρει. Οι συντηρητικοί άνθρωποι δίνουν μεγάλη έμφαση στην διατηρησιμότητα της κοινωνίας μακροπρόθεσμα, γι αυτό είναι πολύ ευαίσθητοι στην παρατήρηση ελαττωματικών συμπεριφορών που δρουν αθροιστικά. Γι αυτό και είναι κοινωνικά καταπιεστικοί και οικονομικά φιλελεύθεροι. Οι προοδευτικοί ενδιαφέρονται να είναι ελεύθεροι από την κρίση της κοινωνίας και να γίνονται αποδεκτές οι συμπεριφορές τους. Ενδιαφέρονται για την κάλυψη των υλικών αναγκών τους στο τώρα και όχι μακροπρόθεσμα. Γι αυτό και είναι οικονομικά καταπιεστικοί και κοινωνικά φιλελεύθεροι.

Οι δύο αυτές μπορούν να συμβιώσουν καθώς προσφέρουν και οι δυο κάτι διαφορετικό στην κοινωνία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Δεν σκοτώνεις μια ψυχή που είναι να έρθει στο κόσμο, οποιοι και αν είναι οι λόγοι.
Bomb has been planted.

CSGO-bomb-plant.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υ.Γ. Δεν είναι ψυχή η μάζα κυττάρων
Υ.Γ.2 Δεν επηρεάζει το δικό μας σώμα αυτό.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σκοτώνεις μια ψυχή που είναι να έρθει στο κόσμο, οποιοι και αν είναι οι λόγοι.
Τι είναι η ψυχή και σε ποιο στάδιο την αποκτάς ( πριν από/κατά τη γονιμοποίηση / κατά τη διάρκεια της κύησης / μετά τη γέννα);
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Στον Χριστιανισμό ούτε η ομοφυλοφιλία, ούτε το σεξ είναι κατακριτέα.

Να σε ρωτησω κατι, αφου δεν εχεις διαβασει ποτε τη βιβλιο, γιατι τσαμπουνας ανοησιες?

Λεβιτικον 20:13

Αν άντρας συνευρεθεί με άντρα όπως συνευρίσκεται με γυναίκα, διαπράττουν και οι δύο πράξη βδελυρή. Πρέπει εξάπαντος να θανατωθούν και θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για το θάνατό τους.

Προς Κορινθιους 6:9-11

Μην έχετε αυταπάτες· στη βασιλεία του Θεού δε θα έχουν θέση ούτε πόρνοι ούτε ειδωλολάτρες ούτε μοιχοί ούτε θηλυπρεπείς ούτε αρσενοκοίτες

Πραγματικα ο μονος τροπος καποιος να πιστευει στο χριστιανισμο ειναι να ΜΗΝ εχειδιαβασει τη βιβλιο. Ο θεος ειναι απο τους πλεουν χυδαιους, ανασφαλεις, πενιχρους, μοχθηρους, μνησικακους, σαδιστικους ανταγωνιστες στην ιστορια της λογοτεχνιας. Κανει τον χανιμπαλ λεκτερ να μοιαζει με αρνακι (pun intended).

Και χρησημοποιοντας τα λογια του μεγαλου christopher hitchens για το οξυμωρο και βεβαια φθονερα ειρωνικο του θεου: Μας δημιουργησε αρρωστους και μας διεταξε να γινουμε καλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Βέβαια καθολικισμός και προτεσταντισμός άλλαξαν σε κάποια πράγματα, έγιναν πιο διαλλακτικοί και προσπαθούν να συντονιστούν στις κοινωνικές αλλαγές που γίνονται. Οι Χ.Ο είναι αρκετά φανατικοί, εκτός από εξαιρέσεις, και πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι, αν θέλουν να συνεχίσουν να υπάρχουν μακροπρόθεσμα, πρέπει και αυτοί να ακολουθήσουν το παράδειγμα καθολικών/προτεσταντών.


Μια χαρα διαλλακτική ειναι η ορθοδοξία, διότι αποτελεί το πιο κοντινό δόγμα στις πρακτικες της πρώτης κοινότητας χριστιανών, την στιγμή που δεν ειχε υποστεί καμία μεταρρύθμιση και κανενα κίνημα εκσυγχρονισμού όπως στην δυση. Προφανως ακραίοι και συντηρητικοί ψεκασμένοι υπάρχουν παντου, δεν γίνεται γι αυτους λογος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top