Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εκτός του ότι μια στραβή αν γίνει ίσως να μην μπορέσει να μείνει ξανά έγκυος. Το ρισκάρεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mε την ιδια λογικη να μην τρωμε και χοιρινο γιατι αν δεις πως κανουν τα κακομοιρα οταν τα σκωτονουν ..και μοιαζει και πολυ ο χοιρος με τον ανθρωπο βιολογικα...

Τι θελω να πω : δεν λεει κανείς οτι ειναι ωραιο να γινει εκτρωση, αλλά οτι οσο ασχημο και να ειναι, μπορει να ειναι η καλυτερη λυση.

Και νομικα νομιζω δεν θεωρειται δολοφονια, ας πει καποιος ειδικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ε, μπορεί να συμφωνώ με το δικαίωμα της γυναίκας στην άμβλωση, αλλά μαζί σου διαφωνώ.
Το να παίρνεις ένα τέτοιο θέμα τόσο αψήφιστα και ελαφρά τη καρδία είναι εντελώς ανεύθυνο. ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει ο αυνανισμός με την έκτρωση (:confused:) και φυσικά δεν είναι το έμβρυο ένα κύτταρο, αλλά εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια.

Το ένα κύτταρο ήταν τρόπος του λέγειν

Ο αυνανισμός με την έκτρωση έχουν πολύ στενή σχέση βιολογικά:

1.Σπερματοζωάριο + Ωάριο = Ζυγωτό (πρώτο κύτταρο καινούργιου οργανισμόυ)
2.Το Ζυγωτό με μιτωτικές διαιρέσεις πολλαπλασιάζεται και δημιουργείται το έμβρυο

Πάμε τώρα στις διαδικασίες:

Με την εκσπερμάτωση θανατώνεις σπερματοζωάρια
Με την έκτρωση θανατώνεις το έμβρυο = πολλά κύτταρα = προέρχονται απο το ζυγωτό = Ωάριο + Σπερματοζωάριο.

Εύχομαι να με καταλαβαίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Έχει τεράστια διαφορά!!! Ξέρεις ότι μεγαλώνει μέσα σου ένας Άνθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εντάξει κι εγώ είμαι υπέρ της έκτρωσης αλλά νομίζω ότι οι υπερβολές, δεν μπορούν να σταθούν σαν επιχείρημα σε μία σοβαρή συζήτηση

Αν ο αυνανισμός είναι ίσος με μία έκτρωση, τότε είναι και η περίοδος της γυναίκας κάθε μήνα!
Θα έπρεπε το ωάριο να γονιμοποιηθεί, κι αφού το πετάμε "άσκοπα".... εεεε είναι έκτρωση :P


παιδιά, η έκτρωση αφορά ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ωάρια
ο αυνανισμός, όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου Αναστασία. Ίσως φαίνεται λίγο υπερβολική κ η δική μου θέση βέβαια αλλά είναι από τα λίγα θέματα που... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τοτε και οι γυναικες ειναι ολες serial killers γιατι μια φορα το μηνα σκοτωνουν με την περιοδο, εναν εν δυναμει ανθρωπο. (hail G.C). Δεν μπορεις να τα βλεπεις τοσο μαυρα/ασπρα τα πραγματα.

Και το οτι το γονιμοποιημενο ωαριο θα γινει ανθρωπος, συναισθηματικα το βλεπεις. Εκεινη την ωρα παντως δε σκοτωνεις ανθρωπο, γιατι δεν ειναι ανθρωπος ακομα. Αν το δουμε συναισθηματικα μονο, συμφωνω μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου Αναστασία. Ίσως φαίνεται λίγο υπερβολική κ η δική μου θέση βέβαια αλλά είναι από τα λίγα θέματα που... :mad:


όχι Εφη μου μη με παρεξηγείς
δεν θεωρώ υπερβολικό κανέναν που πιστεύει ότι η έκτρωση ισοδυναμεί με φόνο
δικαίωμα του καθενός να το πιστεύει αυτό όπως και εμένα είναι δικαίωμα μου να μην το πιστεύω

όμως, όπως σωστά κατά τη γνώμη μου λέει κι ο Λοριεν, το να συγχέουμε το πως νιώθουμε εμείς συναισθηματικά με την επιστημονική λογική και να χρησιμοποιούμε παραδείγματα του παραλόγου για να δείξουμε την αντίθεση μας, το θεωρώ ως "μη δυνατό επιχείρημα"
Στρέφεσαι (τρίτο πρόσωπο όχι εσύ προσωπικά) σε υπερβολές όταν δεν έχεις να πεις κάτι το οποίο να μπορεί να καλύψει την άποψη σου με πειθώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ίσως να το βλέπω συναισθηματικά επειδή σκέφτομαι το μετά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ουσιαστικά είπα αυτά που λέει τώρα και ο Lorien. Απο βιολογική άποψη επιμένω πως εκτρωση = αυνανισμός = περίοδος. Απο συναισθηματική άποψη αλλάζει το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Oυτε απο βιολογικη αποψη ειναι ιδια αυτα. Πριν ειπες οτι σχετιζονται. Τωρα λες οτι το ενα ισουται με το αλλο. Ζαβολια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Χεχε, δίκιο έχεις. Με το "=" δεν ήθελα να δείξω πως είναι ίδια, αλλά πως σχετίζονται :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Συγγνώμη παιδιά, αλλά αν θεωρείται πως η άμβλωση είναι φόνος τότε τι να πω!

Με την ίδια λογική κάθε φορά που αυνανίζονται οι άνδρες ή που έχουν περίοδο η γυναίκες σκοτώνουν τα παιδιά τους :P .

Με την άμβλωση σταματάς ουσιαστικά την ανάπτυξη ενός κυττάρου. Τίποτα παραπάνω...

Από εκεί και πέρα το μόνο θέμα που μπορεί να τεθεί είναι η επικινδυνότητα της άμβλωσης για την υγεία της γυναίκας.

Το ένα κύτταρο ήταν τρόπος του λέγειν

Ο αυνανισμός με την έκτρωση έχουν πολύ στενή σχέση βιολογικά:

1.Σπερματοζωάριο + Ωάριο = Ζυγωτό (πρώτο κύτταρο καινούργιου οργανισμόυ)
2.Το Ζυγωτό με μιτωτικές διαιρέσεις πολλαπλασιάζεται και δημιουργείται το έμβρυο

Πάμε τώρα στις διαδικασίες:

Με την εκσπερμάτωση θανατώνεις σπερματοζωάρια
Με την έκτρωση θανατώνεις το έμβρυο = πολλά κύτταρα = προέρχονται απο το ζυγωτό = Ωάριο + Σπερματοζωάριο.

Εύχομαι να με καταλαβαίνεις...
Αν συνεχίσουμε στην ίδια λογική, τότε και ένας φόνος = άπειροι φόνοι, διότι μπορεί από αυτόν τον άνθρωπο να παράγονταν άπειρες γενιές ανθρώπων (παιδιά, εγγόνια, δισέγγονα κλπ).

Καταλήγουμε έτσι σε μια αφοριστική χρήση τού όρου "φόνος" ελαχιστοποιώντας ή μηδενίζοντας την βαρύτητα τής λέξης "φόνος" (ένας φόνος είναι έγκλημα, 1.000.000 φόνοι είναι στατιστική).

Αν κάποιοι ή κάποιες συμμετέχουν στο τόπικ εν βρασμώ ψυχής λόγω κάποιων εμπειριών που από πρώτο ή δεύτερο χέρι βίωσαν, δεν νομίζω ότι μπορούν να αλλάξουν εύκολα γνώμη (ΧΩΡΙΣ αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν δίκιο. Απλά δεν υπάρχει το κατάλληλο περιβάλλον για λογική συζήτηση). Για τους υπόλοιπους (που το βλέπουν το θέμα λίγο θεωρητικά - λίγο νομικά) πρέπει να απαντήσουν (σιωπηρά ή όχι) στο ερώτημα "από πότε το έμβρυοα ή το παιδί ή... ή... λογίζεται ως άνθρωπος".

Εφόσον δεν μπορούμε να παίζουμε με τις λέξεις ή τους αριθμούς (οι αριθμοί είναι "πυκνοί" δλδ ανάμεσα σε ΚΑΘΕ δυό τέτοιους υπάρχει άλλος), λέω (ΑΝ έπρεπε να απαντήσω με έναν χρονικό προσδιορισμό που πάντως είναι λογική μπακάλικη και "υποβιβάζει" την ανθρώπινη ιδέα, αλλά καπώς πρέπει να συνεννοηθούμε) ότι θεωρώ κάποιον ως άνθρωπο από τη στιγμή τής σύλληψης (όχι τής 17 Ν). Δεν είμαι απόλυτος αλλά δεν θα είχε για μένα διαφορά αν έλλεγα και 5 ώρες πιο μετά (εκτός αν αποδειχθεί κάποτε από πότε ακριβώς έχει συνείδηση. Εγώ δεν θυμάμαι πως ήταν εκεί μέσα και αν είχα συνείδηση:confused:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά δεν έχω καμία παρόμοια εμπειρία ωστε να μιλάω εν βρασμώ!!! Κ ούτε προσπαθώ να πεισω κάποιον για κάτι. Απλά αυτή είναι η άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν πρόσεξες, έγραψα "Αν μιλάμε για τέτοια οικονομική στενότητα που δεν θα μου επέτρεπε να έχω τις ευκαιρίες να ξεφύγω από αυτή".
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, και έχω τσακωθεί μάλιστα και για αυτό στο παρελθόν.
Ωστόσο υπάρχουν κάποιες καταστάσεις υπερβολικής φτώχιας (πχ να χρειαστεί να δουλέψεις από τα 12) όπου είναι σχεδόν αδύνατον, όσο μυαλό και να χεις.

Δεκτό. Εγώ θα συμφωνήσω,αν και έρχεται αυτό αντιμέτωπο με τα περίφημα ατομικά δικαιώματα. Τεσπα,σε αυτες τις περιπτώσεις δεν μπορεί να ειναι κανείς απόλυτος,υπο προυποθέσεις ακόμα και ο φόνος είναι δεκτός -απο εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Να το κλείσουμε λοιπόν στο "είναι δεκτή όταν οι γονείς συμφωνήσουν ότι κατά τη γνώμη τους το παιδί θα προτιμούσε να μη ζήσει";

(Κατά το δόγμα Πανούτσου για το πέναλτι: Αν τού τάξεις 1.000.000 δολάρια για να μην πέσει και πέσει, ΤΟΤΕ είναι πεναλτι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για τους υπόλοιπους (που το βλέπουν το θέμα λίγο θεωρητικά - λίγο νομικά) πρέπει να απαντήσουν (σιωπηρά ή όχι) στο ερώτημα "από πότε το έμβρυοα ή το παιδί ή... ή... λογίζεται ως άνθρωπος".


Βάση των γιατρών, με το που θα ξεκινήσει η καρδιακή λειτουργία
Αυτό συμβαίνει στην 6η εβδομάδα της κύησης
Μια γυναίκα, μπορεί να γνωρίζει ότι είναι έγκυος γύρω στη 4η με 5η εβδομάδα της κύησης που θα διαπιστώσει την καθυστέρηση στην περίοδο της
Εχει περιθώριο μία με δύο εβδομάδες για να κάνει έκτρωση ΧΩΡΙΣ να υφίσταται άνθρωπος
Δεν υπάρχει καν καρδιακή λειτουργία, που είναι η πρώτη λειτουργία που συμβαίνει στον οργανισμό
Πριν την καρδιακή λειτουργία, ο γιατρός -κανονικά- δεν δέχεται καν ότι υφίσταται εγκυμοσύνη

edit
να συμπληρώσω ότι στην 6η εβδομάδα, το κύτταρο, δεν ξεπερνάει σε μέγεθος έναν κόκο ρυζιού
Οχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά είπα να προσθέσω κι αυτή την πληροφορία στις γνώσεις σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μια διορθωση : η γυναικα μπορει να μαθει και μεσα σε μια εβδομαδα αν ειναι εγκυος, αρκει να μην περιμενει την επομενη περιοδο αλλα να κανει εξεταση. Αν δλδ υπαρχει υποψια/αγχος για εγκυμοσυνη ανεπιθυμητη, δεν περιμενουμε 1 μηνα, παμε και το κοιταμε μετα απο μερικες μερες. Ετσι, μπορουμε να κανουμε εκτρωση με χαπι σε σταδιο αρχικης διαιρεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μια διορθωση : η γυναικα μπορει να μαθει και μεσα σε μια εβδομαδα αν ειναι εγκυος, αρκει να μην περιμενει την επομενη περιοδο αλλα να κανει εξεταση. Αν δλδ υπαρχει υποψια/αγχος για εγκυμοσυνη ανεπιθυμητη, δεν περιμενουμε 1 μηνα, παμε και το κοιταμε μετα απο μερικες μερες. Ετσι, μπορουμε να κανουμε εκτρωση με χαπι σε σταδιο αρχικης διαιρεσης.


ναι πολύ καλά έκανες και το διευκρίνισες αυτό!
όταν είπα ότι μπορεί να το μάθει την τέταρτη με πέμπτη εβδομάδα, το έγραφα για μία πιθανή κύηση που δεν έχουν καν καταλάβει το ατύχημα
(Συμβαίνει κι αυτό, με πιθανή κύηση παράδειγμα απ το προσπερματικό υγρό του άντρα)
Αν συμβεί ατύχημα του τύπου "έσπασε το προφυλακτικό" και δεν πήρε χάπι επόμενης μέρας, τότε σε μία εβδομάδα το πολύ μπορεί να γνωρίζει αν είναι έγκυος ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομικά πάντως ισχύουν τα εξής:

Στο Ελληνικό Ποινικά Δίκαιο η ζωή του κυοφορούμενου αποτελεί αυτοτελές έννομο αγαθό και προστατεύεται ανεξάρτητα από τη ζωή της εγκύου. Γι' αυτό η συναίνεση της εγκύου ατή θανάτωση του εμβρύου από τρίτο δεν μπορεί να άρει τον άδικο χαρακτήρα της πράξεως. Η άμβλωση τυποποιείται στο άρθρο 304 του Ποινικού Κώδικα που έχει ως ακολούθως:
Τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης
Αρθρο 304 Ποινικού Κώδικα.

1. Οποίος χωρίς τη συναίνεση της εγκύου διακόπτει την εγκυμοσύνη της τιμωρείται με κάθειρξη.
2α. Οποίος με τη συναίνεση της εγκύου διακόπτει ανεπίτρεπτα την εγκυμοσύνη της ή προμηθεύει σ' αυτήν μέσα για τη διακοπή της, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών κι αν ενεργεί κατά συνήθεια τις πράξεις αυτές τιμωρείται με φυλάκιση δύο ετών.
2β. Αν από την πράξη της προηγούμενης διάταξης προκληθεί βαριά πάθηση του σώματος ή της διάνοιας της εγκύου επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών και αν προκλήθηκε ο θάνατος της επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα ετών.
3. Έγκυος που διακόπτει ανεπίτρεπτα την εγκυμοσύνη της ή επιτρέπει σε άλλον να τη διακάψει τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ένα έτος.
4. Δεν είναι άδικη η τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης που ενεργείται με τη συναίνεση της εγκύου από γιατρό μαιευτήρα-γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα, αν συντρέχει μία από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Δεν έχουν συμπληρωθεί δώδεκα εβδομάδες εγκυμοσύνης.
β) 'Έχουν διαπιστωθεί, με τα σύγχρονα μέσα προγεννητικής διάγνωσης, ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου που επάγονται τη γέννηση παθολογικού νεογνού και η εγκυμοσύνη δεν έχει διάρκεια περισσότερο από είκοσι τέσσερις εβδομάδες.
γ) Υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή κίνδυνος σοβαρής και διαρκούς βλάβης της σωματικής ή ψυχικής υγείας της. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται σχετική βεβαίωση και του κατά περίπτωση αρμόδιου γιατρού.
δ) Η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα βιασμού, αποπλάνησης ανήλικης, αιμομιξίας ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί και εφόσον δεν έχουν συμπληρωθεί δεκαεννέα εβδομάδες εγκυμοσύνης.
5. Αν η έγκυος είναι ανήλικη, απαιτείται και η συναίνεση ενός από τους γονείς ή αυτού που έχει την επιμέλεια του προσώπου της ανήλικης.

Απλώς για να ξέρετε τι ισχύει. Τα χρονικά όρια δεν τηρούνται πάντα, όπως θα ήταν μάλλον αναμενόμενο, αλλά θεωρητικά μια γυναίκα υπό νορμάλ συνθήκες μπορεί να κάνει έκτρωση μέχρι την 12η εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top