Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Μαρεσει να ειμαι ευγενικος οταν οδηγω. Ειναι δειγμα της ανωτεροτητας μου απεναντι στον ανεξελεγχτο homosapien, ο οποιος δε μπορει να δαμασει τα ενστικτα και την ανυπομονη συμπεριφορα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Νέα οδηγός εγώ τώρα και βλέπω το εξής:

Παράδειγμα νούμερο 1.
Το φανάρι είναι κόκκινο και εγώ περιμένω πρώτη πρώτη να πρασινίσει.
Από πισω μου μια χαζή, η οποία κορνάρει ανελέητα.
Απορία δική μου.
Τι κορνάρει? Αφου είναι κόκκινο. Να σκοτωθώ θέλει?


Παράδειγμα νούμερο 2.
Είμαι στην Κηφισιά και ενώ πηγαίνω αργά, χωρίς όμως να μπλοκάρω το δρόμο (έχει άφθονο χώρο να με προσπεράσει όποιος θέλει), μία Πόρσε έχει κολλήσει από πίσω μου, και ακολουθεί την ίδια διαδρομή με εμένα. Όταν λέμε κολλάει πίσω μου, εννοώ "με έχει πάρει από πίσω, και είναι λες και έχει βάλει logo στα δυο αυτοκίνητα".
Απορία δική μου.
Υπάρχει κανένα νέο παιχνίδι που λέγεται "Αγχώστε τον πρωτάρη?". Αφού βλέπει ένα τεράστιο "Ν".
Φταίω εγώ να φρενάρω απότομα, να πέσει πάνω μου, και να με πληρώσει κιόλας?

Έχε χάρη που μαι καλο παιδί... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Η διαφορά ανάμεσα σε έναν καλό και έναν κακό οδηγό για μένα στην Αθήνα του 2012 είναι η εξής: εγώ ας πούμε οδηγώ περιμένοντας από όλους να κάνουν κάποια μ...κία κι έτσι έχω καλύτερα αντανακαστικά όταν δω όντως τη μ...κία. Ο φίλος μου από την άλλη οδηγεί περιμένοντας οτι όλοι θα οδηγήσουν σωστά, χωρίς παρανομίες, κι έτσι αγχώνεται και τρομάζει όταν βλέπει τις δεκάδες μ...κίες που βλέπουμε κάθε μέρα στους δρόμους. Προσωπικά έχω αποδεχτεί οτι για να οδηγήσεις στην Αθήνα πρέπει να είσαι κάφρος. Πρέπει να μπορέσεις να προσπεράσεις το μαλάκα ταξιτζή που πάει με 20χλμ σε ανοιχτό δρόμο για να πάρει μεγαλύτερη ταρίφα από τον πελάτη, πρέπει να μπορείς να κρατήσεις την ψυχραιμία σου όταν είσαι πρώτος στο φανάρι και μόλις ανάψει πράσινο σου κορνάρουν, πρέπει να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις τον ηλίθιο που σου κολλάει από πίσω όταν πας στην αριστερή λωρίδα επειδή θες να στρίψεις δεξιά κι αυτός θέλει να τρέξει κλπ κλπ. Πλέον δε μου κάνει εντύπωση τίποτα. Έχω τρακάρει, έχω βριστεί (πολλάκις), έχω μουντζώσει, έχω κάνει τις τρελές παρανομίες μου, αλλά θεωρώ οτι μόνο έτσι τελικά θα επιβιώσω στους δρόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
η οδήγηση στην αθήνα είναι το κάτι άλλο μην το ψάχνουμε :P
αυτό που σου κολλάνε από πίσω είναι τόσο εκνευριστικό ρε φίλε, δεν το κάνουν μόνο σε αυτούς που είναι Ν, αλλά γενικά!
βέβαια για να είμαι ειλικρινής και εγώ αν ο μπροστινός μου αργεί να φύγει και έχει ανάψει πράσινο τον βρίζω λίγο αλλά σε λογικά πλαίσια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας και να που πείτε αν διαφωνείτε ή αν συμφωνείτε.
Εδώ και 1 μήνα έχω δίπλωμα, οδηγώ κανονικά και προσπαθώ να τηρώ όσο περισσότερο μπορώ τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας. (Προς θεού, μη νομίζει κανείς οτι θεωρώ τον ευατό μου οδηγάρα, απλά ορισμένα πράγματα με εκνευρίζουν).

  • Είσαι στο φανάρι για να στρίψεις σε μια διασταύρωση. Είσαι πρώτος, αναμμένα φλας έχεις και απο πίσω μια σειρά απο αυτοκίνητα να περιμένουν να ξεκινήσουν μετά απο 'σενα. Ο κλασσικός Ελληνάρας θα προσπεράσει όλους απ' τα δεξιά και θα μπει μπροστά σου. Και όταν πας να ξεκινήσεις κανονικά, ξεκινάει κι αυτός απότομα ώστε εσύ να πατήσεις φρένο και να φύγει πρώτος. Αν, χτύπα ξύλο, συγκρουστούν, δε θα είναι κρίμα για 'σενα που τηρούσες κανονικά τον κ.ο.κ. Γιατί να πληρώνεις για επισκευή, τη στιγμή που εσύ ήσουν σωστότατος;
  • Είσαι σε μια ανηφόρα, και είτε το θέλεις είτε όχι, θα σε πάρει έστω 1cm προς τα πίσω, ιδιαίτερα αν έχεις φορτωμένο το αυτοκίνητο με πράγματα και κουβαλάς άτομα. Ο άλλος που είναι απο πίσω σου, γιατί δε κρατάει μια απόσταση ασφαλείας ώστε σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε, να έχεις έστω λίγο χώρο πίσω, μέχρι να ξεκινήσεις κανονικά;
  • Προχωράς κανονικά σε ένα δρόμο και έχεις κανονικά προτεραιότητα. Πηγαίνεις με 50km/h, ή και με λιγότερο, γιατί είσαι μέσα σε μια κατοικημένη περιοχή. Απο ένα στενάκι προσπαθεί ένας να βγει, επειδή όμως δεν έχει ορατότητα, «βγάζει μούρη» σιγά σιγά, και αφού τον βλέπεις, κόβεις ταχύτητα για να μη συγκρουστείτε, αντί να περιμένει αυτός να περάσεις, περνάει αυτός κι εσύ μένεις μαλάκας
  • Είσαι σε κατοικημένη περιοχή, και περνάς απο ένα στενάκι που ίσα ίσα χωράει το αυτοκίνητο για να περάσει. Για ποιον λόγο ακριβώς ο άλλος να παρκάρει το αυτοκίνητο στο πεζοδρόμιο; Το πεζοδρόμιο είναι δρόμος για τους πεζούς, το λέει και η λέξη. Ο Ελληνάρας κάνει λίγο μανούβρες και τελικά το χώνει κάπου πάνω στο πεζοδρόμιο.
  • Είσαι στην εγνατία και πηγαίνεις με την επιτρεπόμενη ταχύτητα. Ο μπροστινός σου, επειδή είναι κάφρος, ανοίγει το παράθυρο και πετάει το κουτάκι απο το κακάο πχ, και όπως είναι φυσικό, το τρως εσύ στη μάπα... Γιατί να γίνεται αυτό; Γιατί να μη το βάλει σε μια σακούλα και να το πετάξει όταν βρει ενα κάδο;

Γιατί να μην εφαρμόζουμε όλοι τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας; Αν τον εφαρμόζαμε όλοι, θα είχαμε πιστεύω λιγότερα ατυχήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Η Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
νοοτροπια των περισσοτερων ελληνων οδηγων: o πεζος ειναι εχθρος, εξολοθρεύστε τον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
νοοτροπια των περισσοτερων ελληνων οδηγων: o πεζος ειναι εχθρος, εξολοθρεύστε τον!
Βγήκε τώρα και expansion. Οι νέοι κανόνες του παιχνιδιού δίνουν επιπλέον 10 πόντους για τους κάδους, 50 για τον πεζό και 100 για τις γριές. Bonus πόντοι αν η γιαγιά που θα πατήσεις έχει και "πι".

Ωστόσο, επειδή οδηγώ κι αμάξι στην Ευρώπη, να δώσω κι ένα καλό νέο: εάν μπορείς να οδηγήσεις στην Ελλάδα, μπορείς να οδηγήσεις παντού. Στην Ελλάδα προσέχεις σε κάθε διασταύρωση για την ζωή σου. Άμα μετά πας σε μια χώρα όπου τα γατάκια οι ευρωπαίοι τηρούν τον ΚΟΚ κατά γράμμα, την οδήγηση την έχεις για πρωινό. Ειδικά αν έχεις οδηγήσει στην Κρήτη!

Άνετοι δρόμοι, αμάξια που σταματάνε για να περάσουν οι πεζοί, ορατότητα παντού, κόσμος που πάντα τηρεί την σήμανση και τα φανάρια, μηχανάκια που μένουν πίσω σου και δεν σε προσπερνάνε από αριστερά (ή χειρότερα, δεξιά), ακόμα και στο φανάρι... σχεδόν την βαριέμαι την οδήγηση πλέον στο εξωτερικό, νιώθω πως δεν κινδυνεύει η ζωή μου και πλήττω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
  • Είσαι στο φανάρι για να στρίψεις σε μια διασταύρωση. Είσαι πρώτος, αναμμένα φλας έχεις και απο πίσω μια σειρά απο αυτοκίνητα να περιμένουν να ξεκινήσουν μετά απο 'σενα. Ο κλασσικός Ελληνάρας θα προσπεράσει όλους απ' τα δεξιά και θα μπει μπροστά σου. Και όταν πας να ξεκινήσεις κανονικά, ξεκινάει κι αυτός απότομα ώστε εσύ να πατήσεις φρένο και να φύγει πρώτος. Αν, χτύπα ξύλο, συγκρουστούν, δε θα είναι κρίμα για 'σενα που τηρούσες κανονικά τον κ.ο.κ. Γιατί να πληρώνεις για επισκευή, τη στιγμή που εσύ ήσουν σωστότατος;
Όταν υπάρχει μποτιλιάρισμα όπως σε αυτή τη περίπτωση επιτρέπεται να προσπεράσεις από δεξιά. Το φάουλ ότι το έχεις εσύ που είσαι με αλάρμ στην αριστερή πλευρά του δρόμου.



  • Είσαι σε μια ανηφόρα, και είτε το θέλεις είτε όχι, θα σε πάρει έστω 1cm προς τα πίσω, ιδιαίτερα αν έχεις φορτωμένο το αυτοκίνητο με πράγματα και κουβαλάς άτομα. Ο άλλος που είναι απο πίσω σου, γιατί δε κρατάει μια απόσταση ασφαλείας ώστε σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε, να έχεις έστω λίγο χώρο πίσω, μέχρι να ξεκινήσεις κανονικά;
Οι νέοι οδηγοί καλό είναι να βάζετε Νικολάκη στο αυτοκίνητο για να σας προσέχουν οι υπόλοιποι οδηγοί.


  • Προχωράς κανονικά σε ένα δρόμο και έχεις κανονικά προτεραιότητα. Πηγαίνεις με 50km/h, ή και με λιγότερο, γιατί είσαι μέσα σε μια κατοικημένη περιοχή. Απο ένα στενάκι προσπαθεί ένας να βγει, επειδή όμως δεν έχει ορατότητα, «βγάζει μούρη» σιγά σιγά, και αφού τον βλέπεις, κόβεις ταχύτητα για να μη συγκρουστείτε, αντί να περιμένει αυτός να περάσεις, περνάει αυτός κι εσύ μένεις μαλάκας
Αν και νομικά έχεις δίκαο είναι λάθος να φρενάρεις. Δίνεις την αίσθηση ότι θα σταματήσεις και ιπποτικά να δώσεις προτεραιότητα στον άλλο. Το καλύτερο είναι να κινείσαι σταθερά και στα στενά να δίνεις χώρο όσο μπορείς στον άλλο να βάλει τη μούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
[/LIST]
Όταν υπάρχει μποτιλιάρισμα όπως σε αυτή τη περίπτωση επιτρέπεται να προσπεράσεις από δεξιά. Το φάουλ ότι το έχεις εσύ που είσαι με αλάρμ στην αριστερή πλευρά του δρόμου.

Μάλλον δε κατάλαβες αυτό που είπα. Σε διασταύρωση περιμένεις να στρίψεις αριστερά. Ενας παπάρας τους προσπερνάει όλους και μπαίνει μπροστά απ' τον πρώτο για να στρίψει πρώτος αριστερά και να μην περιμένει στην ουρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μάλλον δε κατάλαβες αυτό που είπα. Σε διασταύρωση περιμένεις να στρίψεις αριστερά. Ενας παπάρας τους προσπερνάει όλους και μπαίνει μπροστά απ' τον πρώτο για να στρίψει πρώτος αριστερά και να μην περιμένει στην ουρά.
Α κατάλαβα κλασικό. Τι να κάνουμε υπάρχουν και αυτοί.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μάλλον δε κατάλαβες αυτό που είπα. Σε διασταύρωση περιμένεις να στρίψεις αριστερά. Ενας παπάρας τους προσπερνάει όλους και μπαίνει μπροστά απ' τον πρώτο για να στρίψει πρώτος αριστερά και να μην περιμένει στην ουρά.
Να προσθέσω το εξής: αυτό γίνεται ειδικά σε φανάρια που έχουν ρυθμιστεί από γατάκι συγκοινωνιολόγο. Παράδειγμα, υπάρχει ένα φανάρι στην Μεσογείων, 2-3 φανάρια πριν το ύψος της Αγίας Παρασκευής και ακριβώς μετά το Νομισματοκοπείο, όπου στρίβει αρκετός κόσμος αριστερά, για να βγει πιο εύκολα στο μετρό της Αγίας Παρασκευής.

Το φανάρι είναι τόσο χάλια ρυθμισμένο που περνάνε συνήθως 3-4 αμάξια μόνο. Γιατί ανάβει αμέσως κόκκινο. Πολλές φορές θες δύο (!) φανάρια για να περάσεις τελικά. Ειδικά άμα ΙΧ και μηχανάκια σε περνάνε από δεξιά και μπαίνουν μπροστά στην ουρά, δεν στρίβει σχεδόν κανείς. Το αμέσως προηγούμενο φανάρι, πριν το Νομισματοκοπείο, είναι αντίθετα πάρα πολύ καλό. Εκεί πολύ πιο σπάνια βλέπω κόσμο που προσπερνάει από δεξιά, γιατί απλά και 8 αμάξια να είναι στην ουρά, με ένα φανάρι έχουν περάσει.

Με άλλα λόγια, υπάρχει ευθύνη και στον οδηγό, αλλά και στην πολιτεία που ρυθμίζει τα φανάρια αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ειδικά αν έχεις οδηγήσει στην Κρήτη!
Άνετοι δρόμοι, αμάξια που σταματάνε για να περάσουν οι πεζοί, ορατότητα παντού, κόσμος που πάντα τηρεί την σήμανση και τα φανάρια, μηχανάκια που μένουν πίσω σου και δεν σε προσπερνάνε από αριστερά (ή χειρότερα, δεξιά), ακόμα και στο φανάρι... σχεδόν την βαριέμαι την οδήγηση πλέον στο εξωτερικό, νιώθω πως δεν κινδυνεύει η ζωή μου και πλήττω!
Μπιτς πλιζ. Δύο φορές παραλίγο να με πατήσουν.:P Και μία φορά φασκέλωσα οδηγό.:hehe:
Πάντως Γιώργο αν βαριέσαι τόσο πολύ να πας να κάνεις κόντρες με μεθυσμένο Κρητικό.
Το αποτέλεσμα εμφανές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

  • Είσαι στο φανάρι για να στρίψεις σε μια διασταύρωση. Είσαι πρώτος, αναμμένα φλας έχεις και απο πίσω μια σειρά απο αυτοκίνητα να περιμένουν να ξεκινήσουν μετά απο 'σενα. Ο κλασσικός Ελληνάρας θα προσπεράσει όλους απ' τα δεξιά και θα μπει μπροστά σου. Και όταν πας να ξεκινήσεις κανονικά, ξεκινάει κι αυτός απότομα ώστε εσύ να πατήσεις φρένο και να φύγει πρώτος. Αν, χτύπα ξύλο, συγκρουστούν, δε θα είναι κρίμα για 'σενα που τηρούσες κανονικά τον κ.ο.κ. Γιατί να πληρώνεις για επισκευή, τη στιγμή που εσύ ήσουν σωστότατος;


  • Εδώ διαλέγεις στρατόπεδο. Η του πας κόντρα και συγκρίνεις ποίος ενδιαφέρετε περισσότερο για το αγρατζούνιστο αυτοκίνιτο του, είτε τον αφήνεις να περάσει και πάντα θα μένεις πίσω απορώντας γιατί υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για τους υπόλοιπους.

    Είσαι σε μια ανηφόρα, και είτε το θέλεις είτε όχι, θα σε πάρει έστω 1cm προς τα πίσω, ιδιαίτερα αν έχεις φορτωμένο το αυτοκίνητο με πράγματα και κουβαλάς άτομα. Ο άλλος που είναι απο πίσω σου, γιατί δε κρατάει μια απόσταση ασφαλείας ώστε σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε, να έχεις έστω λίγο χώρο πίσω, μέχρι να ξεκινήσεις κανονικά;

    Πρώτων νομίζω πως υπερβάλεις. Ως νέος οδηγός είναι φυσιολογικό να δυσκολέυεσε λίγο παραπάνω να μην σου φύγει , αλλα δεν νομίζω και ο άλλος να σου κολάει τόσο πολύ. Και αν στην τελική σου κολίσει τόσο αυτός φταίει σε περίπτωση που τρακάρετε.
    Έδω όμως θα σου πω και εγώ για το Ν, εαν το έχεις δύσκολο να σου κολίσει κάποιος. Και αφού θες τόσο να ακολουθείς τον ΚΟΚ, πρέπει για τον πρώτο χρόνο (ίσως 6μηνο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) να το έχεις.


    Προχωράς κανονικά σε ένα δρόμο και έχεις κανονικά προτεραιότητα. Πηγαίνεις με 50km/h, ή και με λιγότερο, γιατί είσαι μέσα σε μια κατοικημένη περιοχή. Απο ένα στενάκι προσπαθεί ένας να βγει, επειδή όμως δεν έχει ορατότητα, «βγάζει μούρη» σιγά σιγά, και αφού τον βλέπεις, κόβεις ταχύτητα για να μη συγκρουστείτε, αντί να περιμένει αυτός να περάσεις, περνάει αυτός κι εσύ μένεις μαλάκας
    Δεν φρενάρεις για κανέναν. Αν νίωσεις ότι σε απειλεί στίβεις ελαφρία το τιμώνι (μην μπεις και στο άλλο ρεύμα) και πατάς και την κόρνα αν χρειαστεί.


    Είσαι σε κατοικημένη περιοχή, και περνάς απο ένα στενάκι που ίσα ίσα χωράει το αυτοκίνητο για να περάσει. Για ποιον λόγο ακριβώς ο άλλος να παρκάρει το αυτοκίνητο στο πεζοδρόμιο; Το πεζοδρόμιο είναι δρόμος για τους πεζούς, το λέει και η λέξη. Ο Ελληνάρας κάνει λίγο μανούβρες και τελικά το χώνει κάπου πάνω στο πεζοδρόμιο.

    Γιατί εκεί θέλει να παρκάρει.Παράνομο, δεν λέω, αλλά μπορεί να έχει παρκάρει για να ξεφορτώσει κάτι, μπορεί να είναι βλάχος, μπορεί πολλά. Το πιθανότερο είναι ότι περνάς, απλά ως νέος δεν νίωθεις τόσο άνετα. Αν έχει παρκάρει και δημιουργεί πρόβλημα στην κυκλοφορία κάλεσε επιτόπου τροχαία.

    [/QUOTE]
    Είσαι στην εγνατία και πηγαίνεις με την επιτρεπόμενη ταχύτητα. Ο μπροστινός σου, επειδή είναι κάφρος, ανοίγει το παράθυρο και πετάει το κουτάκι απο το κακάο πχ, και όπως είναι φυσικό, το τρως εσύ στη μάπα... Γιατί να γίνεται αυτό; Γιατί να μη το βάλει σε μια σακούλα και να το πετάξει όταν βρει ενα κάδο;
    [/QUOTE]
    Γιατί είναι βλάχος... Επιτόπου τρέλανε τον στην κόρνα, προσπέρνα τον, μπες μπροστά του και αναγκάσε τον να πηγένει με 20.Μην σου πω αν έχεις αμάξι που σε πέρνει ανάγκασε τον να σε στουκάρει απο πίσω να σε πληρώνει κίολας.


    Γιατί να μην εφαρμόζουμε όλοι τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας; Αν τον εφαρμόζαμε όλοι, θα είχαμε πιστεύω λιγότερα ατυχήματα...

    Αν τον ακολουθούσαμε όλοι, τότε σίγουρα θα είχαμε λιγότερα ατυχήματα. Αλλά επειδή η πλειοψηφία δεν τον ακολουθεί, ο μόος τρόπος να προστατευθείς είναι να μην τον ακολουθείς ούτε εσύ. Μην γίνεις κάφρος εις βάρος πεζών και αθώων, αλλά μην επιτρέψεις να έχεις πρόβλημα από τους ανθρώπους που πρέπει να απομακρινθούν από τον δρόμο.

    Επίσης μια συμβουλή, μην ακολουθίσεις τον ΚΟΚ στο παρκάρισμα, πάντα αλαρμ γιατι με το φλας κινδυνευεις να σε εμβολίσουν καθός θα νομίζουν ότι στρίβεις στην επόμενη στροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Πρώτων νομίζω πως υπερβάλεις. Ως νέος οδηγός είναι φυσιολογικό να δυσκολέυεσε λίγο παραπάνω να μην σου φύγει , αλλα δεν νομίζω και ο άλλος να σου κολάει τόσο πολύ. Και αν στην τελική σου κολίσει τόσο αυτός φταίει σε περίπτωση που τρακάρετε.
Έδω όμως θα σου πω και εγώ για το Ν, εαν το έχεις δύσκολο να σου κολίσει κάποιος. Και αφού θες τόσο να ακολουθείς τον ΚΟΚ, πρέπει για τον πρώτο χρόνο (ίσως 6μηνο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) να το έχεις.

Γιατί είναι βλάχος... Επιτόπου τρέλανε τον στην κόρνα, προσπέρνα τον, μπες μπροστά του και αναγκάσε τον να πηγένει με 20.Μην σου πω αν έχεις αμάξι που σε πέρνει ανάγκασε τον να σε στουκάρει απο πίσω να σε πληρώνει κίολας.
εγώ από ότι ξέρω με τους νέους οδηγούς είναι πιο εκνευριστικοί και μάλιστα,άμα κάνουν καμιά μα@@κία κατηγορούν τον "μικρό"

ενώ εσύ που σκορπάς την ηχορρύπανση όπως ο μαρτάκης τα καλοκαιρινά σ'αγαπώ,είσαι ο πρωτευουσιάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
εγώ από ότι ξέρω με τους νέους οδηγούς είναι πιο εκνευριστικοί και μάλιστα,άμα κάνουν καμιά μα@@κία κατηγορούν τον "μικρό"

ενώ εσύ που σκορπάς την ηχορρύπανση όπως ο μαρτάκης τα καλοκαιρινά σ'αγαπώ,είσαι ο πρωτευουσιάνος

Μια χαρά είναι και οι νέοι οδηγοί. Τις πρώτες μέρες ίσως να τους σβήσει σε καμία ανηφόρα, αλλά μέχρι εκεί.

Για την ηχορύπανση δεν το έπιασα... Παντός ούτε πρωτεβουσίανος είμαι, ούτε ηχορύπανση σκορπάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ένα τέτοιο πράγμα όμως....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 517.jpg
    517.jpg
    124.5 KB · Εμφανίσεις: 227

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Χωρίζονται σε κατηγορίες...
Είναι οι μεσήλικες...οι οποίοι συνήθως δεν τρέχουν αλλά άμα τους κάνεις καμιά στραβή είναι ικανοί να βγουν από το αμάξι και να σε ξυλοφορτώσουν...Τώρα τι θα τους έχεις κάνει... :hmm: Μη φανταστείς και τίποτα ιδιαίτερο... απλά ο κακομοίρης ήθελες να αφήσεις τη κατάκοπη μητέρα σου στο σπίτι και έπρεπε να τη συνοδεύσεις μέχρι επάνω έτσι άργησες λίγο και του έκοψες τη φόρα καθώς πάρκαρες στο δρόμο του...Ω ναι θα γίνει της μουρλής...δε πα να είναι μελλοθάνατη η μάνα σου...αυτός έχει αργήσει στο ραντεβού του με τον Τάκη στο καφενείο!
Μετά είναι και οι γέροι ...ω ναι οι γέροι οι οποίοι είναι και οι πλέον επικίνδυνοι διότι στο κάθισμα του συνοδηγού κάθεται..(μάντεψε) ο Χάρος.... Ω ναι ο παππουδάκος που νομίζει ότι τα καταφέρνει ακόμα με την οδήγηση αλλά στη πραγματικότητα τα αντανακλαστικά του είναι τα ίδια με αυτά ενός τυφλού σε δωμάτιο με νάρκες...Αναλογιστείτε..σίγουρα τα περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα έχουν προκληθεί από γέρους...(αφού είπαμε έχουν το Χάρο στο κάθισμα του συνοδηγού)μην τους πάτε κόντρα...
Τέλος είναι και οι νέοι οδηγοί...άνδρες και γυναίκες, κορίτσια και αγόρια...Ώρες ώρες τους βλέπω να τρέχουν τόσο γρήγορα που πραγματικά απορώ...νομίζει ξαφνικά ότι είναι τόσο έμπειρος/η ώστε να αποφύγει το ενδεχόμενο ατύχημα που ίσως προκαλέσει αφού οδηγεί με σπασμένα κοντερ...Μα όχι βέβαια...!Απλά θέλει να το παίξει μάγκας και φιγουρατζής...
Τώρα αν θέλετε όλοι εσείς να λέγεστε Έλληνες οδηγοί και να περηφανεύεστε με στόμφο...απλά βρίζετε όσο πιο πολύ μπορείτε ...βρίζετε μάνες αδερφούς γιαγιάδες...Χριστοπαναγίες ακόμα και αν είστε τελείως λάθος και παραλίγο να σκοτώσετε και άνθρωπο...δεν πειράζει βρίστε τον γιατί το ''εγώ'' του Έλληνα οδηγού απλά είναι αξεπέραστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
οπως ειπε και ο Dom, δειξε μου πως οδηγεις να σου πω ποιος εισαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειδικά στους άδειους δρόμους της Αθήνας το 15αυγουστο σαν να νομίζουν όλοι ότι παίζουν στο Fast and Furious
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ε σε προκαλει αυτη η ερημια. Αν και ο true Ελληναρας οδηγος νομιζει και μετα τις 12 στην Κηφισιας οτι κανει κοντρες με τον Vin Diesel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top