Έντεχνο vs Rap

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ακουσα χθες ενα cd του Σωκρατη Μαλαμα.Συγκεκριμενα ενα με τιτλο Ο βασιλιας κι ο φυλακας.Ειναι απο τα χειροτερα cd που εχω ακουσει ποτε.Οι στιχοι θεωρω οτι ειναι αθλιοι, δηθεν και δεν εχουν κανενα απολυτως νοημα.Ειναι απλα σκορπιες λεξεις χωρις κανενα νοημα.Η μουσικη εντελως μονοτονη οπως και η φωνη του Μαλαμα.Παραθετω τους στιχους απο το τραγουδι Το μεταξι.

Γυάλινη πόλη κι ένας άνεμος αλάνι
σκόνη στους πάγκους,
στις βιτρίνες και στα ράφια
γίναν τα τάστα της κιθάρας μου ξυράφια
κι εσύ έχεις χρόνια να κατέβεις στο λιμάνι.

Σαν το διαμάντι
το γυαλί μ' έχει χαράξει
ήρθα και φεύγω μ' αδειανά τα δυο μου χέρια
θέλει αστέρι μου ατέλειωτα νυχτέρια
να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι.

Λερά σεντόνια σε δωμάτια νοικιασμένα
Άργος, Μυκήνες, Σαντορίνη και Μαντείο
όλη η ζωή μου καλώς ήρθες και αντίο
σκόρπια στιχάκια σε πακέτα πεταμένα.

Μορφές αγίων σ' έναν τοίχο μαυρισμένο
στον Ιορδάνη τους τα λόγια μου βαφτίζω
βλέπω τα αρώματα, τα χρώματα μυρίζω
κι όλο προσμένω ένα πλοίο βυθισμένο.

Συγγνωμη, βγαζει κανεις νοημα απο αυτο; Δε θελω να γινω κυνικος, αλλα κατι θα επινε οταν τους εγραφε; Δε θα ρωτησω τι θελει να πει ο ποιητης γιατι θεωρω οτι ο ποιητης δε θελει να πει απολυτως τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ένας δίσκος για τα αυτιά κάποιου έχει καλές και και κακές στιγμές.
Του χρόνου τα σκυλιά.
Τίποτα δε χάθηκε.
Χαμένο ρούχο.

πς: όχι και μονότονη η φωνή του Μάλαμα ρε φίλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ο δισκος ειναι καταπληκτικος,οι στιχοι τελειοι με βαθυ νοημα!!!! Και η φωνη του μονο μονοτονη δεν ειναι....... :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Συγγνωμη, βγαζει κανεις νοημα απο αυτο; Δε θελω να γινω κυνικος, αλλα κατι θα επινε οταν τους εγραφε; Δε θα ρωτησω τι θελει να πει ο ποιητης γιατι θεωρω οτι ο ποιητης δε θελει να πει απολυτως τιποτα.

Συγνώμη, αλλά μόνο διαβάζοντας τους στίχους, έπιασα μια ιδέα... Όχι ό,τι καλύτερό του, αλλά κάτι έχει να πει... Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις μόνος σου, ούτε πρόθεση έχω ούτε και νόημα να σου εξηγήσω...

Πιθανότατα ουίσκι θα έπινε, αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη...


Τώρα, τι θες να πεις μ' αυτό το θέμα?? Πως δεν σου αρέσει ο Μάλαμας?? Σε κάποιους από μας αρέσει, όμως... Κι ότι έχει κάνει καριέρα κάτι λέει... Και στο είδος που την έχει κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Χαλια μουσικη,οτι ναναι στοιχοι,της πλακας καλλιτεχνης

Αντε ακουστε λιγο πραγματικη μουσικη

https://www.youtube.com/watch?v=lnB75up4h50
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Χαλια μουσικη,οτι ναναι στοιχοι,της πλακας καλλιτεχνης

Αντε ακουστε λιγο πραγματικη μουσικη

https://www.youtube.com/watch?v=lnB75up4h50

σορρυ, αλλα το βρισκεις λογικο να συγκρινεις εναν εντεχνο καλλιτεχνη οπως τον Σωκρατη Μαλαμα με ραπ/χιπ-χοπ μουσικη; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Χαλια μουσικη,οτι ναναι στοιχοι,της πλακας καλλιτεχνης

Αντε ακουστε λιγο πραγματικη μουσικη

https://www.youtube.com/watch?v=lnB75up4h50

Ok, αλάνι.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Χαλια μουσικη,οτι ναναι στοιχοι,της πλακας καλλιτεχνης

Αντε ακουστε λιγο πραγματικη μουσικη

https://www.youtube.com/watch?v=lnB75up4h50

Λούμπεν, με κάθε διαφωνούσα συμπάθεια:redface:!

@ Ανήσυχος:Ακουσα χθες ενα cd του Σωκρατη Μαλαμα.Συγκεκριμενα ενα με τιτλο Ο βασιλιας κι ο φυλακας.Ειναι απο τα χειροτερα cd που εχω ακουσει ποτε.Οι στιχοι θεωρω οτι ειναι αθλιοι, δηθεν και δεν εχουν κανενα απολυτως νοημα.Ειναι απλα σκορπιες λεξεις χωρις κανενα νοημα.Η μουσικη εντελως μονοτονη οπως και η φωνη του Μαλαμα.Παραθετω τους στιχους απο το τραγουδι Το μεταξι.

Γυάλινη πόλη κι ένας άνεμος αλάνι
σκόνη στους πάγκους,
στις βιτρίνες και στα ράφια
γίναν τα τάστα της κιθάρας μου ξυράφια
κι εσύ έχεις χρόνια να κατέβεις στο λιμάνι.

Σαν το διαμάντι
το γυαλί μ' έχει χαράξει
ήρθα και φεύγω μ' αδειανά τα δυο μου χέρια
θέλει αστέρι μου ατέλειωτα νυχτέρια
να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι.

....
κι όλο προσμένω ένα πλοίο βυθισμένο.

Συγγνωμη, βγαζει κανεις νοημα απο αυτο; Δε θελω να γινω κυνικος, αλλα κατι θα επινε οταν τους εγραφε; Δε θα ρωτησω τι θελει να πει ο ποιητης γιατι θεωρω οτι ο ποιητης δε θελει να πει απολυτως τιποτα.

Ίσως, για ένα κάποιο ερωτικό συντρίμμι, τη συντριβή ίσως ενός ναρκισσισμού, εξ ανακλάσεως ίσως, μίας δλδ λεγόμενης προσωπικότητας, εφησυχασμένε( αν μου το επιτρέπεις!) Ανήσυχε φίλε μου, κι αναρωτιέμαι: με τι άραγε μπορεί να ‘ναι ποτισμένος κανείς, για να θέτει ενστάσεις και ερωτήματα εν προκειμένω, παρόμοια με τα δικά σου; Ίσως κι άλλα πολλά όμως, που είναι ζήτημα ποιοτήτων «συναίσθησης», ποικιλίας όψεων, απόψεων, μέχρι και της ελευθερίας, να μην …καταλαβαίνουμε! Ή, μήπως θεωρείς, πως υπάρχουν πάνω στο αστέρι μας ...απότιστοι άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
σορρυ, αλλα το βρισκεις λογικο να συγκρινεις εναν εντεχνο καλλιτεχνη οπως τον Σωκρατη Μαλαμα με ραπ/χιπ-χοπ μουσικη; :/:
Γιατι τι εχει η ραπ μουσικη?Δεν καταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατι τι εχει η ραπ μουσικη?Δεν καταλαβα

Πες μας, εσύ Γιαννούτα, με την ευκαιρία: τι έχει;:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Γιατι τι εχει η ραπ μουσικη?Δεν καταλαβα


Προσωπικα δεν με εκφραζει!
Προτιμω την ελληνικη ροκ & εντεχνη.
Συνηθως δεν κατακρινω ουτε σχολιαζω ουτε κοροιδευω τη μουσικη των αλλων, απλα αδιαφορω! Δεν μπαινω στο κοπο να τους αλλαξω τα μυαλα με σκοπο να τους παροτρυνω να ακουσουν κατι ποιοτικοτερο και διαχρονικοτερο. Αλλα απο τη στιγμη που εσυ αποκαλεσες "καλλιτεχνη της πλακας" τον μαλαμα, εγω θα σου απαντησω στην ερωτηση σου λεγοντας αυτα που πραγματικα πιστευω. Η ραπ μουσικη εχει τα χαλια της :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εχει ΡΥΘΜΟ και στοιχους.

Τι αλλο θελεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Εχει ΡΥΘΜΟ και στοιχους.

Τι αλλο θελεις?

ισως καλυτερο θα ηταν οι στιχοι αυτοι να εβγαζαν και νοημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
O Mάλαμας προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου με εξαίρεση μερικά θαύματα που έχει τραγουδήσει όπως το Τσιγάρο ατέλειωτο. Είναι ένας τραγουδιστής που συνήθως με κάνει να χασμουριέμαι. Πολύ συμπαθής άνθρωπος και ποιοτικός αλλά δεν είναι του γούστου μου. Το έντεχνο δεν μου αρέσει αλλά οκέυ γούστα είναι αυτά. Για το είδος του μοναδικός. Να σημειώσετε όμως όσοι ήσασταν πολύ σκληροί μαζί του ότι η ανεπανάληπτη Ρένα Κουμιώτη σε ραδιοφωνική εκπομπή πριν από μερικά χρόνια όταν την ρώτησαν ποιά ή ποιός πιστεύετε ότι σήμερα είναι αυτός που θα μπορούσε να συγκριθεί με τους τραγουδιστές της εποχής της τον μόνο που ανέφερε ήταν τον Μάλαμα. Τους άλλους όλους τους διαγράφω είχε πει. Σχετικά με την ραπ τώρα, πιστεύω ότι είναι το μόνο είδος μουσικής που έπρεπε μια μέρα να απαγορευθεί δια νόμου, ειδικά η ελληνική ραπ. 'Ο,τι πιο μαλακία έχει υπάρξει στην παγκόσμια ιστορία της μουσικής αυτού του πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εχει ΡΥΘΜΟ και στοιχους.

Τι αλλο θελεις?

ρυθμό έχει και ο αυνανισμός. 'Ομως κάποια μέρα όλοι κάναμε σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
"Το ραπ, είναι σα τη μ@λ@κί@, μετά τα 18 καλά θα ήταν να κοπεί."

Τάδε έφη εξάδελφος Ηλίας.

Btw, 12os πίθηκος; Αλήθεια;:P
Μα μπαίνεις σε ένα φόρουμ να κράξεις ένα καλλιτέχνη με αναγνωρισμένη στην Ελλάδα και το εξωτερικό καριέρα,
που έχει μελοποιήσει ποιητές, έχει τραγουδήσει κορυφαίους στιχουργούς, έχει γράψει μουσικές μου συνδέθηκαν όσο λίγες με την ελληνική κουλτούρα και έχει τραγουδήσει πλάι στις μεγαλύτερες ελληνικές φωνές και για να μας αλλάξεις γνώμη επιχειρείς να μας μάθεις να ακούμε καλή μουσική πλασάροντας μας ένα μ@λακισμένο κολλημένο στα 00's που παπαρολογεί ακατάπαυστα πάνω σε ένα ντραμ μασίν;
Ρε μαν, αλήθεια, βγάλε λίγο το χιπ χοπ ραπ κ.λ.π. σκληρό σκουφάκι σου και βάλε πάλι τα μυαλά σου κάτω από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χαλια μουσικη,οτι ναναι στοιχοι,της πλακας καλλιτεχνης

Αντε ακουστε λιγο πραγματικη μουσικη

https://www.youtube.com/watch?v=lnB75up4h50

Ερώτηση: Αν δεν έχεις να πεις κάτι επί της ουσίας, για τον Μάλαμα, εκτός από μία εντελώς αστήριχτη και ανεδαφική προσβολή, γιατί να γράψεις στο τόπικ??

Συμβουλή: Όταν λες ότι θα κάνεις κάτι και μετά το μετανιώνεις, να το λες... (Και)Γι' αυτό υπάρχει και το κουμπάκι επεξεργασίας... Όχι τίποτε άλλο γιατί ψάχνω εδώ και 20 λεπτά να ακούσω την πραγματική μουσική κι ακόμη δεν την βρήκα...

Γιατι τι εχει η ραπ μουσικη?Δεν καταλαβα

Τι έχει?? Το θέμα είναι το τι ΔΕΝ έχει...

Εχει ΡΥΘΜΟ και στοιχους.

Τι αλλο θελεις?

Διορθώσεις:
α) Έχει έναν στοιχειώδη και συνήθως ενοχλητικό θόρυβο, τον οποίο αποκαλεί ρυθμό...
β) Έχει έναν ακατανοήτο και προσβλητικό στίχο, τον οποίο καλύπτει με το "Τα λένε έξω από τα δόντια"... Παπαριές, το λένε αυτό στο χωριό μου...

"Το ραπ, είναι σα τη μ@λ@κί@, μετά τα 18 καλά θα ήταν να κοπεί."

Τάδε έφη εξάδελφος Ηλίας.

Btw, 12os πίθηκος; Αλήθεια;:P
Μα μπαίνεις σε ένα φόρουμ να κράξεις ένα καλλιτέχνη με αναγνωρισμένη στην Ελλάδα και το εξωτερικό καριέρα,
που έχει μελοποιήσει ποιητές, έχει τραγουδήσει κορυφαίους στιχουργούς, έχει γράψει μουσικές μου συνδέθηκαν όσο λίγες με την ελληνική κουλτούρα και έχει τραγουδήσει πλάι στις μεγαλύτερες ελληνικές φωνές και για να μας αλλάξεις γνώμη επιχειρείς να μας μάθεις να ακούμε καλή μουσική πλασάροντας μας ένα μ@λακισμένο κολλημένο στα 00's που παπαρολογεί ακατάπαυστα πάνω σε ένα ντραμ μασίν;
Ρε μαν, αλήθεια, βγάλε λίγο το χιπ χοπ ραπ κ.λ.π. σκληρό σκουφάκι σου και βάλε πάλι τα μυαλά σου κάτω από αυτό.

Εντάξει, έγραψες πάλι...:clapup:

Μα είναι πραγματικά εξοργιστικό όλο αυτό... Αν δεν σου αρέσει κάτι οκ... Γιατί να μπεις στο τριπάκι να προκαλέσεις αυτούς που τους αρέσει??? Ειδικά όταν μπορούν να σου την πουν με πολύ πιο βάσιμα επιχειρήματα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εχει ΡΥΘΜΟ και στοιχους.

Τι αλλο θελεις?

Εύηχο ρυθμό και στίχους που δεν απευθύνονται σε brain damaged ανθρώπους

Σχετικά με την ραπ τώρα, πιστεύω ότι είναι το μόνο είδος μουσικής που έπρεπε μια μέρα να απαγορευθεί δια νόμου, ειδικά η ελληνική ραπ. 'Ο,τι πιο μαλακία έχει υπάρξει στην παγκόσμια ιστορία της μουσικής αυτού του πλανήτη.

Γενικεύεις επικίνδυνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ισως καλυτερο θα ηταν οι στιχοι αυτοι να εβγαζαν και νοημα...


μη λέμε κι ο,τι θέλουμε ότι δε βγάζουν νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top