Έξοδος απλά για την εμπειρία;

kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σε όλα τα μέλη του φόρουμ,
αισθάνομαι κάπως μπερδεμενη και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου ατόμου με περισσότερη εμπειρία από εμένα στο κομμάτι των σχέσεων
Τελειώνω το λύκειο, και θα παραδεχτώ ότι ποτέ μου δεν εχω κάνει σχέση με καποιον
Με έχουν προσεγγισει αγόρια, αλλά ποτέ δεν προχωρήσαμε σε κάτι παραπάνω
Είτε επειδή το ενδιαφέρον δεν ήταν αμοιβαίο,
είτε επειδή παρόλο που υπήρχαν συναισθήματα και από τις 2 πλευρές, από λάθη η φάση δεν προχώρησε
Τεσπα, πριν λιγους μήνες βίωσα μια ερωτική απογοητευση την οποία ακόμα δεν έχω ξεπεράσει πλήρως
Με ένα παιδι είχαμε αμοιβαια αισθήματα ο ένας για τον άλλο πολύ καιρό. Έτυχε όμως να βγουν στην επιφάνεια μια πολύ λάθος στιγμή, και το μεταξύ μας δεν προχώρησε. Είχαμε ψυχρανθεί για κάτι εβδομάδες, και τώρα που ξαναμιλάμε το κλίμα είναι τελείως φιλικό και δεν φαίνεται να υπάρχουν προοπτικές να συμβεί κάτι παραπάνω μεταξύ μας πλέον.
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία να μπω σε λεπτομέρειες , θα πω μόνο πως επειδή αισθανομουν ότι ταιριαζα πολύ με το συγκεκριμένο αγόρι, ότι συνέβη με πλήγωσε πολύ και με έκανε να νιώθω προδομένη και μόνη.
Πριν κάτι μέρες, γνώρισα σε μια συναυλία ένα άλλο παιδί, με τον οποίο αρχίσαμε να μιλάμε μέσω μηνυμάτων και μου ζήτησε να βγούμε. Από την πρώτη στιγμή με φλέρταρε, αλλά εγώ ανταποκρινομουν φιλικά περισσότερο. Είναι καλό παιδί με κοινά ενδιαφέροντα, αλλά δυσκολεύομαι να τον δω ερωτικά.
Και το δίλημμα μου είναι στο αν θα βγω μαζί του η όχι.
Νιώθω την ανάγκη να σχετιστω με κάποιον ερωτικά, και το γεγονός ότι δεν έχω εμπειρία σε τέτοια ηλικία με κάνει να νιώθω μειονεκτικά (δεν εννοώ σεξουαλική επαφή απαραίτητα, μιλάω και για απλή φάση κτλ)
Θα ήταν καλύτερο να βγω 1 φορά απλα για την εμπειρία με κάποιον που δεν με ελκύει ξεκαθαρίζοντας του ότι δεν ψάχνω κάτι σοβαρό (λόγω πανελληνίων, λόγω του ότι μένουμε μακριά κτλ) ??
Η να περιμένω μέχρι να τύχει να γνωρίσω ξανά κάποιον για τον οποίο θα έχω συναισθήματα και την επιθυμία να σχετιστω μαζί του ερωτικά?
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γεια σου Καλή Καρδιά.Δυστυχώς ή ευτυχώς ο προβληματισμός σου είναι ιδιαίτερα κοινός στην ηλικία που βρίσκεσαι.Τα έχουμε περάσει σχεδόν όλοι νομίζω,άλλοι λίγο πιο εύκολα άλλοι λίγο πιο δύσκολα.

Αρχικά,κατ'εμέ πρέπει να μάθεις να κοντρολάρεις την ανασφάλεια ότι μέχρι στιγμής δεν είχες κάποια ερωτική σχέση.Νομίζω βασικά αυτό είναι το σημαντικότερο.Όσο αφήνεις αυτήν να σε κάνει να νιώθεις άσχημα είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα μπλέξεις με κάποιον που θα το πάρει πρέφα,και θα πατήσει σε αυτό ώστε να σε εκμεταλλευτεί.Θα σου αρχίσει τα "αν δεν ήμουν εγώ θα ήσουν μόνη σου,και αν με παρατήσεις θα είσαι μόνη σου,αν δε προχωρήσουμε θα... κτλ".

Δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό που βρίσκεσαι στην ηλικία αυτή και δεν έχεις κάποια εμπειρία.Δε ξέρω τι βλέπεις από συμμαθητές σου στην πραγματική ζωή ή στα social media,αλλά οι περισσότερες από αυτές τις σχέσεις δεν έχουν καν τα θεμέλια που απαιτούνται για να διατηρηθούν,γιατί απλούστατα βασίζονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στις ταραγμένες ορμόνες της ηλικίας,την περιέργεια,την άγνοια,την ανάγκη μίμησης κτλ.Από όσους πχ που είχαν σχέσεις στο σχολείο μου μια φορά και ένα καιρό,το 90% αυτών έληξαν άδοξα προτού καν αρχίσουν.Και είναι λογικό έτσι.Σε αυτές τις ηλικίες το μυαλό τρέχει,σπάνια κάποιος κάθεται να κρατήσει σχέση,ειδικά μετά τις πανελλήνιες.

Το ότι σε φλερτάρει,και σου στέλνει σίγουρα δείχνει ότι σε γουστάρει.Νομίζω δε θα ήταν κακό να δεχτείς να βγείτε.Μπορεί να δεις οτι σου αρέσουν αυτά που λέει από κοντά.Στην τελική δεν είναι αναγκαίο να βγεις και να κάνεις κάτι,απλά μπορείτε να βγείτε απλά και να τα πείτε σαν άνθρωποι.Αν δεις οτι δε μπορείς και οτι δεν σου βγαίνει,το λες στα ίσια,ότι δε μπορείς αυτό το διάστημα γιατί είσαι αλλού.Δε χρειάζεται να πιεστείς.

Ωστόσο σε παρακαλώ,μη δοκιμάσεις να κάνεις σχέση με κάποιον άνθρωπο απλά και μόνο επειδή όλοι έχουν και εσύ δεν.Θα είναι μια παταγώδης αποτυχία.Να ξέρεις.Θα δοκιμάσεις να κάνεις σεξ μαζί του και δε θα αντέχεις στιγμή επειδή μέσα σου δε θα τον θες πραγματικά.Και είναι κρίμα γιατί είναι μια πράξη τόσο όμορφη και τέτοιες καταστάσεις την σπιλώνουν.Άσε τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους.Δε σου βγαίνει με το παραπάνω παιδί που λες; Οκ δε πειράζει.Αφοσιώσου στις πανελλήνιες σου και στο διάβασμα σου και όταν με το καλό δώσεις και περάσεις,θα έχεις άπλετο χρόνο να γνωρίσεις κόσμο.Όταν είσαι φοιτητής γενικά γνωρίζεις φουλ κόσμο.Ε μέσα σε αυτούς όλο και κάποιος θα σου αρέσει,δε γίνεται.

Τέλος πάντων πολλά σου είπα.Προσπάθησε λίγο να ηρεμήσεις και να δεις τα πράγματα λογικά.Είσαι μικρή κοπέλα και είναι κρίμα να βασανίζεσαι για τέτοια.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
@Devil Είναι ο κατάλληλος με πολύ καλές αναλύσεις....αν και πιστεύω περίμενε καλύτερα παρά να κάνεις βιάστηκες κινήσεις
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,889 μηνύματα.
Οχι αφου το παλικαρι δεν σε ελκυει ερωτικα δεν χρειαζεται να το κανεις με το ζορι μονο και μονο για την εμπειρια.Με το ζορι 18 εισαι ακομα , τα καλυτερα ερχονται.
 

kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σου Καλή Καρδιά.Δυστυχώς ή ευτυχώς ο προβληματισμός σου είναι ιδιαίτερα κοινός στην ηλικία που βρίσκεσαι.Τα έχουμε περάσει σχεδόν όλοι νομίζω,άλλοι λίγο πιο εύκολα άλλοι λίγο πιο δύσκολα.

Αρχικά,κατ'εμέ πρέπει να μάθεις να κοντρολάρεις την ανασφάλεια ότι μέχρι στιγμής δεν είχες κάποια ερωτική σχέση.Νομίζω βασικά αυτό είναι το σημαντικότερο.Όσο αφήνεις αυτήν να σε κάνει να νιώθεις άσχημα είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα μπλέξεις με κάποιον που θα το πάρει πρέφα,και θα πατήσει σε αυτό ώστε να σε εκμεταλλευτεί.Θα σου αρχίσει τα "αν δεν ήμουν εγώ θα ήσουν μόνη σου,και αν με παρατήσεις θα είσαι μόνη σου,αν δε προχωρήσουμε θα... κτλ".

Δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό που βρίσκεσαι στην ηλικία αυτή και δεν έχεις κάποια εμπειρία.Δε ξέρω τι βλέπεις από συμμαθητές σου στην πραγματική ζωή ή στα social media,αλλά οι περισσότερες από αυτές τις σχέσεις δεν έχουν καν τα θεμέλια που απαιτούνται για να διατηρηθούν,γιατί απλούστατα βασίζονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στις ταραγμένες ορμόνες της ηλικίας,την περιέργεια,την άγνοια,την ανάγκη μίμησης κτλ.Από όσους πχ που είχαν σχέσεις στο σχολείο μου μια φορά και ένα καιρό,το 90% αυτών έληξαν άδοξα προτού καν αρχίσουν.Και είναι λογικό έτσι.Σε αυτές τις ηλικίες το μυαλό τρέχει,σπάνια κάποιος κάθεται να κρατήσει σχέση,ειδικά μετά τις πανελλήνιες.

Το ότι σε φλερτάρει,και σου στέλνει σίγουρα δείχνει ότι σε γουστάρει.Νομίζω δε θα ήταν κακό να δεχτείς να βγείτε.Μπορεί να δεις οτι σου αρέσουν αυτά που λέει από κοντά.Στην τελική δεν είναι αναγκαίο να βγεις και να κάνεις κάτι,απλά μπορείτε να βγείτε απλά και να τα πείτε σαν άνθρωποι.Αν δεις οτι δε μπορείς και οτι δεν σου βγαίνει,το λες στα ίσια,ότι δε μπορείς αυτό το διάστημα γιατί είσαι αλλού.Δε χρειάζεται να πιεστείς.

Ωστόσο σε παρακαλώ,μη δοκιμάσεις να κάνεις σχέση με κάποιον άνθρωπο απλά και μόνο επειδή όλοι έχουν και εσύ δεν.Θα είναι μια παταγώδης αποτυχία.Να ξέρεις.Θα δοκιμάσεις να κάνεις σεξ μαζί του και δε θα αντέχεις στιγμή επειδή μέσα σου δε θα τον θες πραγματικά.Και είναι κρίμα γιατί είναι μια πράξη τόσο όμορφη και τέτοιες καταστάσεις την σπιλώνουν.Άσε τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους.Δε σου βγαίνει με το παραπάνω παιδί που λες; Οκ δε πειράζει.Αφοσιώσου στις πανελλήνιες σου και στο διάβασμα σου και όταν με το καλό δώσεις και περάσεις,θα έχεις άπλετο χρόνο να γνωρίσεις κόσμο.Όταν είσαι φοιτητής γενικά γνωρίζεις φουλ κόσμο.Ε μέσα σε αυτούς όλο και κάποιος θα σου αρέσει,δε γίνεται.

Τέλος πάντων πολλά σου είπα.Προσπάθησε λίγο να ηρεμήσεις και να δεις τα πράγματα λογικά.Είσαι μικρή κοπέλα και είναι κρίμα να βασανίζεσαι για τέτοια.
Πραγματικά Chem2000, είναι αυτό ακριβώς που λες. Σαν άνθρωπος γενικά , λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης τείνω να συγκρίνομαι διαρκώς με τους άλλους . Βλέποντας στο Instagram την "τέλεια" και "ρόδινη" πλευρα της ζωής του που προβάλει ο καθένας με τη σχέση του, κατευθείαν συγχυζομαι και αναρωτιέμαι γιατί να μην συμβαίνει αυτό και σε μένα
Αλλά οπως είπες, στην ηλικία οι περισσότερες σχέσεις είναι επιφανειακές
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
@Devil Είναι ο κατάλληλος με πολύ καλές αναλύσεις....αν και πιστεύω περίμενε καλύτερα παρά να κάνεις βιάστηκες κινήσεις

Νομίζω εν χρειάζεται και καμια ιδιαίτερη ανάλυση εδώ. Αν η τύπισσα δεν ελκύεται ερωτικά στην ιδέα να κάνει κάτι με τον τύπο έστω για την εμπειρία δεν έχει κανενα νόημα να βρεθεί μαζί του κάπου μόνοι τους. Επισης το σχήμα που έχει στο μυαλό της "Να κάνω κάτι για την εμπειρία με εναν τύπο που δεν με ελκύει και τόσο εκ πρώτης όψεως " ειναι για έμπειρους παίκτες :P αυτο προυποθέτει να

είσαι απελευθερωμενος σεξουαλικά σαν άνθρωπος (καμια 5-10 χρονια συναπτά στην ενεργό σεξουαλική δρ΄άση)
και να εισαι σε περιοδο πειραματισμών οπότε δεν θα σε χαλάσει απο το να κάτσεις να αυνανίζεσαι μόνη / μονος σου να πεις πάω να συνευρεθω σεξουαλικά με ενα άτομο που γνώρισα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Άμα το ψήνεις να βγεις, καντο. Μη περιμένεις πολλά και μην μπεις τωρα σε συζητήσεις για το τι θες εσυ από αυτόν κλπ γτ είναι πολυ νωρίς και στο τέλος μπορεί απλά να το βλέπετε και οι δυο τελείως φιλικά. Ή μπορεί εν τελει να σου αρεσει κιόλας.
Αλλα δεν χρειάζεται να βιάζεις τα πράγματα. Και δεν πρέπει να σκέφτεσαι ότι τελειώνεις το Λύκειο και δεν έχεις κάνει ακόμα τιποτα, ποιον τον νοιάζει; Κοιτα να τα έχεις πρωτα καλα με τον εαυτό σου και μετά προχωρα σε αλλα.
 

S.xas

Νεοφερμένος

Ο S.xas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Όχι. Δηλαδή, υποθέτω δεν θα υπογράψεις συμφωνητικό σχέσης αν βγεις ένα ραντεβού μαζί του, αλλά θα κατέληγε πολύ χειριστικό σε βάθος χρόνου. Αν και παλι εγώ λέω δεν αξίζει, εφόσον έχεις ήδη διαπιστώσει ότι δεν σε ελκύει. Η σωματική έλξη δεν είναι κάτι που πρόκειται να προκύψει ως δια μαγείας στο μέλλον. Σ*ξ με άτομο που δεν μας ελκύει; Εμ…δεν ακούγεται και πολύ καλή εμπειρία.

Η ηλικία και η απειρία σου, αν και καθιστούν περισσότερο κατανοητή την συμπεριφορά σου, δεν σε δικαιολογούν στα αλήθεια. Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι, αργά η γρήγορα, θα βρεις κάποιον που γουστάρεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top