Έρευνα: Οι άνδρες δε διαβάζουν τα manuals που συνοδεύουν τους υπολογιστές..

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αν και τα στερεότυπα σχετικά με τις συμπεριφορές ανδρών και γυναικών σκιαγραφούν μια υπεραπλουστευμένη και χονδροειδή εικόνα της πραγματικότητας, είναι γεγονός ότι εμπεριέχουν έναν πυρήνα αλήθειας. Ένα από τα πιο διαδεδομένα στερεότυπα λέει ότι οι άνδρες δε ρωτούν ποτέ έναν περαστικό πώς θα φτάσουν στον προορισμό τους και προτιμούν να φάχνουν με τις ώρες. Κάτι αντίστοιχο φαίνεται να συμβαίνει και με τους υπολογιστές.


Η εταιρεία Gadget Helpline, που παρέχει υπηρεσίες τεχνικής υποστήριξης στη Μεγ. Βρετανία, διεξήγαγε μια μεγάλη έρευνα χρησιμοποιώντας υλικό που συνέλεξε η ίδια. Οι αναλυτές μελέτησαν 75.000 τηλεφωνήματα πελατών και κατέληξαν σε μερικά πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Το 64% των ανδρών και το 24% των γυναικών που πήραν τηλέφωνο ζητώντας βοήθεια δεν είχαν ελέγξει το manual του υπολογιστή ή της συσκευής που τους δημιουργούσε προβλήματα. Οι ερευνητές λένε ότι στην πραγματικότητα τα νούμερα είναι μεγαλύτερα, καθώς δεν είναι λίγοι αυτοί που ισχυρίζονται ψευδώς ότι έψαξαν το manual πριν πάρουν τηλέφωνο.

Τα ευρήματα, βέβαια, δεν προκαλούν ιδιαίτερη έκπληξη, καθώς οι άνδρες έχουν την τάση να θεωρούν τους εαυτούς τους πιο ικανούς στο χώρο της τεχνολογίας, συνεπώς το manual δεν τους χρειάζεται. Αυτό που δεν ήταν αριθμητικά σαφές μέχρι τώρα είναι η τεράστια διαφορά ανάμεσα στα δύο φύλα.

Βέβαια, η έρευνα αποκαλύπτει και διάφορα ευτράπελα. Το 12% των ανδρών και το 7% των γυναικών ξέχασαν να συνδέσουν τον υπολογιστή στην πρίζα ή να ενεργοποιήσουν το gadget πριν πάρουν τηλέφωνο για να ζητήσουν βοήθεια από τεχνικό.

Πηγή: arstechnica


Τι ανακαλύπτει κανείς απο έρευνες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Συμφώνω..!! Ακόμα και το 5χρονο αγοράκι ξέρει να κάνει Clean Installation, να δουλεύει με Cmd και να συγχρονίζει το iPhone με το iTunes και να κάνει Restore.. :P

Γενικά, οι γυναίκες είναι καλές.. σ'όλα τα υπόλοιπα.. Από κινητά, τηλεοράσεις κ.λ.π μόνο οι άντρες και λίγες γυναίκες..!!

Γι'αυτό και οι περισσότεροι τεχνικοί είναι άντρες.. Έχετε δει μαγαζί που να λέει:"Επισκευές, Service, κ.α "Η Μαργαρίτα" ";; Το πολύ πολύ να δείτε κάνα Μήτσο κλπ. :P

Απορώ γιατί οι κατασκευάστριες εταιρείες βάζουν manuals.. Και το cc τι θα κάνει;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με τι συμφωνεις ακριβως;
Φυσικα ειναι και οι γυναικες καλες σε αυτα, αρκει να τους αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Με τι συμφωνεις ακριβως;
Φυσικα ειναι και οι γυναικες καλες σε αυτα, αρκει να τους αρεσει.
Συμφωνώ στο ότι οι ανδρές δεν διαβάζουν τα manuals..!!
Ξέρεις πολλές γυναίκες που να καίγονται στον υπολογιστή;; Οι μόνες που καίγονται μπροστά στον υπολογιστή είναι και καμμένες με το Fb, Hi5 και άλλα Social Networkings.. :P

Δεν θέλω να σας δείξω.. Εντελώς φιλικά.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι οι ανδρές δεν διαβάζουν τα manuals..!!
Ξέρεις πολλές γυναίκες που να καίγονται στον υπολογιστή;; Οι μόνες που καίγονται μπροστά στον υπολογιστή είναι και καμμένες με το Fb, Hi5 και άλλα Social Networkings.. :P

Δεν θέλω να σας δείξω.. Εντελώς φιλικά.. :D

Καταρχας δεν εχει να κανει με υπολογιστη το συγκεκριμενο θεμα αλλα γενικα με διαφορα gadgets. Κατα δευτερον σαφως και υπαρχουν γυναικες, η πληροφορικη δεν εχει φυλο, απλα στην ηλικια της εφηβειας συνηθως (μεχρι τωρα-στο μελλον ενδεχομενως να αλλαξει) τα κοριτσια ασχολουνται με αλλα πραγματα.
Η διαφορα 64%-24% ειναι χαοτικη παντως, δεν το περιμενα να ειναι τοσο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Καταρχας δεν εχει να κανει με υπολογιστη το συγκεκριμενο θεμα αλλα γενικα με διαφορα gadgets. Κατα δευτερον σαφως και υπαρχουν γυναικες, η πληροφορικη δεν εχει φυλο, απλα στην ηλικια της εφηβειας συνηθως (μεχρι τωρα-στο μελλον ενδεχομενως να αλλαξει) τα κοριτσια ασχολουνται με αλλα πραγματα.
Η διαφορα 64%-24% ειναι χαοτικη παντως, δεν το περιμενα να ειναι τοσο πολυ.
Καλά και εγώ ένα παράδειγμα έδωσα.. Άλλο παράδειγμα:"Αν πάθει τίποτα το τηλέφωνό κάποιας κοπέλας ή θα το βγάλει άχρηστο και θα το αφήσει στη μοίρα του ή θα το πάει στο Service το οποίο θα καθυστερήσει πολύ". Αλλά τι να κάνουμε;; Έχουμε κι'άλλα κινητά στο συρτάρι... :P Ενώ τα αγόρια, πριν το δώσουν, το ψάχνουν λίγο στο ίντερνετ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά και εγώ ένα παράδειγμα έδωσα.. Άλλο παράδειγμα:"Αν πάθει τίποτα το τηλέφωνό κάποιας κοπέλας ή θα το βγάλει άχρηστο και θα το αφήσει στη μοίρα του ή θα το πάει στο Service το οποίο θα καθυστερήσει πολύ". Αλλά τι να κάνουμε;; Έχουμε κι'άλλα κινητά στο συρτάρι... :P Ενώ τα αγόρια, πριν το δώσουν, το ψάχνουν λίγο στο ίντερνετ. :)

Κοιτα, εχει να κανει περισσοτερο με το καθε ατομο και το ποσο ασχολειται, ξερω αγορια που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ επαφη με τα ιντερνετς. Απλα οκ τα αγορια αρχισαν να ασχολουνται πιθανως και λογω βιντεοπαιχνιδιων την τελευταια δεκαετια τουλαχιστον, σε καμια δεκαρια χρονια πιστευω θα ειναι σχεδον ισα τα πραγματα. Δεν εχω καμια ορεξη για διαμαχη κοριτσια vs. αγορια παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Κοιτα, εχει να κανει περισσοτερο με το καθε ατομο και το ποσο ασχολειται, ξερω αγορια που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ επαφη με τα ιντερνετς. Απλα οκ τα αγορια αρχισαν να ασχολουνται πιθανως και λογω βιντεοπαιχνιδιων την τελευταια δεκαετια τουλαχιστον, σε καμια δεκαρια χρονια πιστευω θα ειναι σχεδον ισα τα πραγματα. Δεν εχω καμια ορεξη για διαμαχη κοριτσια vs. αγορια παντως.

Ακριβώς εαν γίνει κάτι τέτοιο το θέμα κλείνει.. Εγώ απλώς ανέβασα αυτό που διάβασα για να δώ τι έχετε να πείτε.. Εαν γίνει κάτι τέτοια το θέμα κλείνει αμέσως.:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Συμφωνώ.. Ούτε εγώ έχω όρεξη για Versus βραδιάτικά.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα άνδρα/γυναίκας, είναι θέμα επαγγελματισμού και υπευθυνότητας. Ο θείος μου, για παράδειγμα, επαγγελματίας μηχανικός με πολλές δεκαετίες πείρα, όταν αγοράζει πχ. μια τηλεόραση πρώτα διαβάζει το manual και μετά τη τη βγάζει απ'το κουτί. Δεν ειναι ντροπή να μην είσαι 100% σίγουρος για το πως να εγκαταστήσεις μια συσκευή. Κι ευτυχώς, σε κάποιο βαθμό, αυτό το κόλλημα με τα manuals το έχω κληρονομήσει κι εγώ.:D
-----------------------------------------
Παντως στη σχολή μου έχω δει κι εγώ κοπέλες με πολύ μεγάλη εμπειρία και ταλέντο σε θέματα internet ή προγραμματισμού, αν κι ομολογώ όχι στο δικό μου έτος. Δεν έχει να κάνει, πραγματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Για πάνε στήσε pc χωρίς να διαβάσεις το manual (κυρίως της motherboard) για πρώτη φορά και μετά τα λέμε... Είναι γεγονός ότι μερικά πράματα είναι απλά, δηλαδή με λίγη προσπάθεια καταλαβαίνεις πως λειτουργούν και μπορείς να τα επιδιορθώσεις... Όταν όμως περιπλέκουν είναι καλύτερο να απευθυνθείς στον ειδικό ή το manual για να σε καλύπτει και η εγγύηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ποτε δεν διαβαζω μανιουαλ κ ποτε δεν ειχα προβλημα.
Ειμε φοβερος εεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απλά το δυσκολότερο μηχάνημα που έτυχε να συναρμολογήσεις θα ήταν μια τοστιέρα...Και μετά από πολλή τύχη φυσικά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Απλά το δυσκολότερο μηχάνημα που έτυχε να συναρμολογήσεις θα ήταν μια τοστιέρα...Και μετά από πολλή τύχη φυσικά!;)
Aπο ποτε θελει συναρμολογηση μια τοστιερα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top