Έρωτας με ψυχολόγο

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σοφία,μιλάς με τόση βεβαιότητα για την φίλη σου που ...αμφιβάλλω ότι δε είσαι η παθούσα!

Πως γίνεται να σου λέει ότι πάει σε ψυχολόγο,τον ερωτεύτηκε και γενικά νιώθει μονή και δε έχει στήριγμα?

Κι αν ήταν όντως η παθούσα δηλαδή, τι θ' άλλαζε;

Σίγουρα είναι μεγάλη συζήτηση, και είναι πολύ ωραίο να συζητηθεί, εάν και απαιτεί μεγάλη ανάλυση. ???? Σίγουρα, και θέλει τεράστια προσπάθεια να αγαπήσει τον εαυτό της, όταν οι άλλοι γύρω της, της έχουν αποδείξει το αντίθετο τόσα χρόνια, έχουν χωρίσει οο δικοί της έχοντας χάσει και την αδερφή της πρόσφατα. Είναι πολύ μπέδρεμα όλο. Σίγουρα αυτό γίνεται, και λίγοι μένουν κοντά στον άλλον παράλληλα με την ζωή τους.

Σίγουρα η εσωτερική ομορφιά, είναι η πιο πηγαία!

Καταρχάς έχει εσένα, έτσι; Είστε κολλητές εξάλλου. Για να συνεχίζει να αισθάνεται μόνη, σημαίνει ότι της λείπει μια ανδρική παρουσία, κάτι τέτοιο διαισθάνομαι.

Η αλήθεια είναι η εξής: Ο μόνος άνθρωπος που μπορεί πραγματικά να τη βοηθήσει είναι ο εαυτός της. Όλοι οι υπόλοιποι μπορούμε απλώς να παίξουμε τον ρόλο του coach, τίποτα άλλο. Εμένα πάντως αυτό που με βοήθησε γενικά σαν σκέψη στη ζωή μου είναι ότι ο πόνος είναι διαχειρίσιμος όταν του δίνουμε νόημα.

Μπορώ να σου στείλω στο inbox κάποια έξτρα πραγματάκια και να τα στείλεις και στην ίδια να τα διαβάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρεις τι σημαίνει το τακτ,έτσι?


Ξέρω το τουκ ,βοήθα?

Εξακολουθώ πάντως να μην βγάζω νόημα.

Μία τέτοια συμπεριφορα θα την περίμενα από ένα πιο κλειστο άτομο δίχως φίλους πόσο μάλλον κολλητών.

Εχοντάς ενσυναίσθηση λοιπόν, οφείλεις να "σώσεις" την φίλη σου και όχι να την αφήνεις να ψευτοζει.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καταρχάς έχει εσένα, έτσι; Είστε κολλητές εξάλλου. Για να συνεχίζει να αισθάνεται μόνη, σημαίνει ότι της λείπει μια ανδρική παρουσία, κάτι τέτοιο διαισθάνομαι.

Η αλήθεια είναι η εξής: Ο μόνος άνθρωπος που μπορεί πραγματικά να τη βοηθήσει είναι ο εαυτός της. Όλοι οι υπόλοιποι μπορούμε απλώς να παίξουμε τον ρόλο του coach, τίποτα άλλο. Εμένα πάντως αυτό που με βοήθησε γενικά σαν σκέψη στη ζωή μου είναι ότι ο πόνος είναι διαχειρίσιμος όταν του δίνουμε νόημα.

Μπορώ να σου στείλω στο inbox κάποια έξτρα πραγματάκια και να τα στείλεις και στην ίδια να τα διαβάσει.

Ναι εγώ της έχω πει ότι ό,τι θέλει μπορεί να μου λέει να με παίρνει ή να μου στέλνει ανά πάσα στιγμή, όταν δεν βρεθούμε από κοντά, έχω προσπαθήσει να της δείξω την διαθεσιμότητά μου. Δεν μπορώ να σκεφτώ όμως τί ακριβώς είναι αυτό που της λείπει, και δεν ξέρω εάν κάποια κενά μπορούν να καλυφθούν. Πάντως η αλήθεια είναι ότι τελευταία με έχει πάρει και από κάτω, γιατί νιώθω ότι δεν την βοηθάω όσο "έπρεπε" ή τουλάχιστον όσο ήθελε η ίδια και αυτό με κάνει να νιώθω λίγο ενοχή, τουλάχιστον προσπαθώ όντας βρεθεί στην θέση της να καταλάβω αυτά που μου λέει. Ίσως να έχεις δίκιο, μιας και δεν έχει σχέση τελευταία. Δεν μου έχει παραπονεθεί για ότι δεν σχέση, πάντως και φαίνεται ότι δεν την πειράζει, βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν της λείπει αυτή η ανδρική φιγούρα. Λες να της ανοίξω μία συζήτηση τέτοια, όποτε το φέρει η κουβέντα ή θα τα κάνω χειρότερα!! Δεν ξέρω εάν πρέπει να ρωτήσω την γνώμη του δικού μου ειδικού όταν ξαναπάω μιας και αφορά τρίτο άτομο, και δεν νομίζω να μπορεί να συζητήσει για τρίτο άτομο ή να μου δώσει πολλές κατευθύνσεις για το πως εγώ σαν φίλη θα μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω.

Δυστυχώς εάν θέλεις να βοηθηθείς, θέλει θέληση από τον ίδιο σου τον εαυτό, εάν εσύ δεν θέλεις δεν μπορεί να το κάνει, κανείς άλλος, εξαιρούνται νομίζω όταν κάποιος έχει κατάθλιψη που δεν έχει την δύναμη να φροντίσει τον εαυτό του και να αναλάβει την ευθύνη του, εκεί ίσως να απαιτούνται άλλα μέτρα. Λένε ότι για άτομα που αγαπάς, πρέπει να γίνεις σκληρός, αλλά πόσο σκληρός να γίνεις και πόσο αυτό μπορεί να πληγώσει κάποιον και να δημιουργηθεί τριβή; :redface:

Ναι εάν δεν σου κάνει κόπο, σε ευχαριστώ πολύ, θα της τα στείλω <3
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω εάν αναφέρθηκε σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα, επειδή δεν κάθισα να διαβάσω διεξοδικά όλα τα σχόλια.

Νομίζω πως είναι άτοπο το ότι προσπαθείς εσύ να ξεμπερδέψεις αυτό το κουβάρι, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει ν' αδιαφορήσεις. Αυτό που βιώνει η φίλη σου είναι συνηθισμένο. Πολλές φορές υπάρχει εξιδανίκευση και πολλά άλλα, που απορρέουν από τη σχέση θεραπευτή - θεραπευόμενου, οπότε δεν είναι κάτι παράξενο να νιώθει ερωτική έλξη για τον θεράποντά της. Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να μιλήσει ανοιχτά μαζί του, και σ' αυτό θα πρέπει να την παροτρύνεις. Ο ίδιος θα μπορέσει να της ξεδιαλύνει τις αυταπάτες για να συνεχίσουν απρόσκοπτα τις συνεδρίες τους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
ωστόσο θεωρώ ότι αυτός που ακούει την ψυχή μας, είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο. Καλύπτει την μοναξιά μας, μας δίνει κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα που δεν μπορεί να μας την δώσει ένας δικός μας άνθρωπος, που αυτό πονάει βέβαια! Γιατί πρέπει να πληρώσεις, για να καλύψεις το κενό σου, αντί να στο καλύπτουν τα άτομα με τα οποία θα έπρεπε να νιώθεις αυτήν την αλληλοκάλυψη. Δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεις τι εννοώ! Αλλά σίγουρα έτσι όπως το έγραψες, κατάλαβα περισσότερο την διαφορά του έρωτα με την κάλυψη του κενού του εσωτερικού κόσμου. Αλλά και πάλι δεν μπορούν να αναπτυχθούν όμως και συναισθήματα αγάπης και ερωτικά; :redface: Εάν της το πει, θα την διώξει; Το περίεργο είναι ότι μου λέει ότι την κάνει να θυμώνει πολλές φορές μαζί του, αλλά κολλάει περισσότερο, γιατί το πιστεύεις;
Ο ψυχολόγος ΔΕΝ είναι εκεί για να πάρει τη θέση ενός φίλου ή ενός αγαπημένου προσώπου που θα μπορούσες να έχεις αλλά δεν έχεις ούτε για να σού καλύψει τα συναισθηματικά κενά. Το έχεις πάρει τελείως λάθος! Ο ψυχολόγος είναι εκεί για να σε βάλει να ακούσεις τις σκέψεις σου, να εκφράσεις συναισθήματα, φοβίες, ανασφάλειες, να σε κάνει να γνωρίσεις τον εαυτό σου, κι από κει και πέρα να σε ωθήσει στο να βρεις τρόπους να καλύψεις μόνη σου τα συναισθηματικά κενά σου ή να τα εξαλείψεις με τον καιρό. Αν έχεις πχ μια μπανιέρα που έχει τρύπες και φεύγουν τα νερά, ο ψυχολόγος δε θα έρθει να σού κλείσει τις τρύπες: θα σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί δημιουργήθηκαν οι τρύπες αυτές εξαρχής και πώς θα μπορούσες να μάθεις να τις κλείνεις.

Ναι μπορούν να αναπτυχθούν αισθήματα αγάπης αλλά είναι αισθήματα προς έναν άνθρωπο για τον οποίο νιώθουμε ευγνωμοσύνη που ασχολείται μαζί μας και μάς βοηθάει. Κατά τα άλλα ο ψυχολόγος δεν έχει δικαίωμα να λέει πράγματα για τον εαυτό του οπότε πώς μπορείς να αγαπάς κάποιον τον οποίο δεν γνωρίζεις; Είναι όπως αγαπάει ένας μαθητής ή φοιτητής τον καθηγητή του, δεν ξέρει τί άνθρωπος είναι όταν δεν διδάσκει, αγαπάει απλά τον καθηγητή την ώρα της διδασκαλίας.

Την κάνει να θυμώνει είναι λίγο λάθος, μάλλον την "πιέζει" συναισθηματικά να σκεφτεί τα ψυχολογικά της θέματα κι αυτή προβληματίζεται και θυμώνει μαζί του ενώ ο θυμός είναι απλά η αντίσταση του οργανισμού στη θεραπεία. Είναι πολύ συνηθισμένο όταν τα πράγματα σε μια ψυχοθεραπεία αρχίζουν να γίνονται πολύ βαθειά και να απαιτούν αλλαγές από τον θεραπευόμενο αυτός να αντιστέκεται σε αυτές τις αλλαγές. Όλοι οι άνθρωποι αγαπούν το οικείο και είναι δύσκολο να ξεφύγουμε από αυτό.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν αναφέρθηκε σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα, επειδή δεν κάθισα να διαβάσω διεξοδικά όλα τα σχόλια.

Νομίζω πως είναι άτοπο το ότι προσπαθείς εσύ να ξεμπερδέψεις αυτό το κουβάρι, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει ν' αδιαφορήσεις. Αυτό που βιώνει η φίλη σου είναι συνηθισμένο. Πολλές φορές υπάρχει εξιδανίκευση και πολλά άλλα, που απορρέουν από τη σχέση θεραπευτή - θεραπευόμενου, οπότε δεν είναι κάτι παράξενο να νιώθει ερωτική έλξη για τον θεράποντά της. Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να μιλήσει ανοιχτά μαζί του, και σ' αυτό θα πρέπει να την παροτρύνεις. Ο ίδιος θα μπορέσει να της ξεδιαλύνει τις αυταπάτες για να συνεχίσουν απρόσκοπτα τις συνεδρίες τους.

Εντάξει, αύριο που θα πάμε για καφέ θα κάτσω και θα της μιλήσω, κατάλαβα πλέον έτσι όπως μου τα είπες εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά, σας ευχαριστώ :give_rose:

Ο ψυχολόγος ΔΕΝ είναι εκεί για να πάρει τη θέση ενός φίλου ή ενός αγαπημένου προσώπου που θα μπορούσες να έχεις αλλά δεν έχεις ούτε για να σού καλύψει τα συναισθηματικά κενά. Το έχεις πάρει τελείως λάθος! Ο ψυχολόγος είναι εκεί για να σε βάλει να ακούσεις τις σκέψεις σου, να εκφράσεις συναισθήματα, φοβίες, ανασφάλειες, να σε κάνει να γνωρίσεις τον εαυτό σου, κι από κει και πέρα να σε ωθήσει στο να βρεις τρόπους να καλύψεις μόνη σου τα συναισθηματικά κενά σου ή να τα εξαλείψεις με τον καιρό. Αν έχεις πχ μια μπανιέρα που έχει τρύπες και φεύγουν τα νερά, ο ψυχολόγος δε θα έρθει να σού κλείσει τις τρύπες: θα σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί δημιουργήθηκαν οι τρύπες αυτές εξαρχής και πώς θα μπορούσες να μάθεις να τις κλείνεις.

Ναι μπορούν να αναπτυχθούν αισθήματα αγάπης αλλά είναι αισθήματα προς έναν άνθρωπο για τον οποίο νιώθουμε ευγνωμοσύνη που ασχολείται μαζί μας και μάς βοηθάει. Κατά τα άλλα ο ψυχολόγος δεν έχει δικαίωμα να λέει πράγματα για τον εαυτό του οπότε πώς μπορείς να αγαπάς κάποιον τον οποίο δεν γνωρίζεις; Είναι όπως αγαπάει ένας μαθητής ή φοιτητής τον καθηγητή του, δεν ξέρει τί άνθρωπος είναι όταν δεν διδάσκει, αγαπάει απλά τον καθηγητή την ώρα της διδασκαλίας.

Την κάνει να θυμώνει είναι λίγο λάθος, μάλλον την "πιέζει" συναισθηματικά να σκεφτεί τα ψυχολογικά της θέματα κι αυτή προβληματίζεται και θυμώνει μαζί του ενώ ο θυμός είναι απλά η αντίσταση του οργανισμού στη θεραπεία. Είναι πολύ συνηθισμένο όταν τα πράγματα σε μια ψυχοθεραπεία αρχίζουν να γίνονται πολύ βαθειά και να απαιτούν αλλαγές από τον θεραπευόμενο αυτός να αντιστέκεται σε αυτές τις αλλαγές. Όλοι οι άνθρωποι αγαπούν το οικείο και είναι δύσκολο να ξεφύγουμε από αυτό.

Ναι συμφωνώ, ο ψυχολόγος δεν είναι φίλος, ούτε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο, απλά μπορεί μέσω από την ψυχοθεραπεία να σε βοηθήσει να καλύψεις εσύ τα όποια συναισθηματικά σου κενά καλύπτονται, και να τα αποδεχθείς. :redface: Απλά παλιά είχα ερωτευτεί τον καθηγητή της γυμναστικής στο γυμνάσιο (έκανα διάφορα :lol:) και για αυτό μου είναι πιο εύκολο να μπω στην θέση της φίλης μου, παρότι ναι τώρα καταλαβαίνω την διαφορά. Απλά πολλοί άνθρωποι, νομίζεις ότι σου καλύπτουν τα κενά σου, ενώ μπορεί να μην το κάνουν στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω εάν με νιώθεις. Κατά τα άλλα ναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .... !

Σίγουρα δεν πρέπει να ξέρει ο θεραπευόμενος την προσωπική ζωή και τα "πιστεύω" του θεραπευτή γιατί αλλοιώνεται η αντικειμενικότητα και ίσως και η κρίση του ίδιου προς αυτόν και σίγουρα μη γνωρίζοντας την ζωή κάποιου φυσικά και δεν μπορείς να τον αγαπήσεις, λογικό. Έχεις δίκιο .....

Καλά σίγουρα, δύσκολα ξεβολευόμαστε, φοβόμαστε την αλλαγή και έχουμε άμυνες, ο καθένας από εμάς, ποιος μπορεί να αντέξει την πίεση άλλωστε χωρίς να αντισταθεί ...; Θα προσπαθήσω να της τα εξηγήσω, κάνοντας ότι μπορώ. Ευχαριστώ <3
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
https://ampa.lifo.gr/koinotita/eimai-eroteymeni-me-ton-psychotherapeyti-moy/
Διάβαζα α,μπα και έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό, διαφορετική ιστορία αλλά πάνω κάτω με ίδιο θέμα και το θυμήθηκα , μου άρεσε και η απάντηση της.τελικά η φίλη σού τί έκανε?
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Οι ψυχολόγοι είναι γενικά πολύ ερωτικά άτομα και θέλουν προσοχή
Πας να σου λύσουν ένα πρόβλημα και σου δημιουργούν άλλο :ermm:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Έβλεπα Μουτίδου χθες βράδυ, όπου είχε καλεσμένο κι έναν καλό της φίλο ψυχολόγο.
Από ότι κατάλαβα, αυτό που είπε ήταν πως είναι μια φυσιολογική διαδικασία ο θεραπευόμενος να ερωτευτεί τον θεραπευτή του, καθώς ο 2ος τον φέρνει σε επαφή με τις καλές πλευρές του εαυτού του. Και ότι ακόμα και οι ψυχολόγοι μαθαίνουν όταν συμβαίνει αυτό σε συνεδρίες και πως να το αντιμετωπίζουν. Επίσης αναφέρθηκε στο ότι ο θεραπευόμενος μπορεί να μην νιώθει βολικά ανάλογα με το σε ποιο φύλο ανήκει ο ψυχολόγος του.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα κάνει φιλία με έναν ψυχολόγο(κακώς βέβαια) ενώ κάναμε ψυχοθεραπεία, βγαίναμε για καφέ, συνεργαστήκαμε σε μία δουλειά και μου έλεγε κ τα προσωπικά του. Tραγικό πραγματικά.
Κάποια στιγμή μαλώσαμε, μετά τα ξαναβρήκαμε, κ συνεχίσαμε τις συνεδρίες. Εκείνη την περίοδο είχε δείξει μία κοπέλα ένα ενδιαφέρον για μένα, αυτό με μπέρδεψε, βασικά δεν την γούσταρα καθόλου, και διαφωνούσαμε κ σε πολλά θέματα, τέσπα του την σύστησα για μια συνεργασία κ αυτός το εκμεταλλευτηκε, τα έφτιαξε μαζί της, συζήσανε, μαλώσανε άσχημα και χωρίσανε. Του είπα τότε ότι χαίρομαι γι'αυτον κ μακάρι κ να παντρευτούν κ δεν με νοιάζει, δεν έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι όλο αυτό δεν δούλευε μεταξύ μας κ του ζήτησα να διακόψουμε κ να μην λέμε ούτε γεια. Θεωρώ δεν βοηθούσε ούτε εμένα ούτε αυτόν.
Η ψυχοθεραπεία δεν πρέπει να μπλέκεται με προσωπικά. Άλλο θεραπεία άλλο φιλία ή σχέση, άλλο το καθένα. Μην τα μπλέκουμε. Δεν θα βοηθηθεί η φίλη σου, της κάνει κακό όλο αυτό κ νομίζω πρέπει να διακόψει με τον ψυχολόγο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Είχα κάνει φιλία με έναν ψυχολόγο(κακώς βέβαια) ενώ κάναμε ψυχοθεραπεία, βγαίναμε για καφέ, συνεργαστήκαμε σε μία δουλειά και μου έλεγε κ τα προσωπικά του. Tραγικό πραγματικά.
Κάποια στιγμή μαλώσαμε, μετά τα ξαναβρήκαμε, κ συνεχίσαμε τις συνεδρίες. Εκείνη την περίοδο είχε δείξει μία κοπέλα ένα ενδιαφέρον για μένα, αυτό με μπέρδεψε, βασικά δεν την γούσταρα καθόλου, και διαφωνούσαμε κ σε πολλά θέματα, τέσπα του την σύστησα για μια συνεργασία κ αυτός το εκμεταλλευτηκε, τα έφτιαξε μαζί της, συζήσανε, μαλώσανε άσχημα και χωρίσανε. Του είπα τότε ότι χαίρομαι γι'αυτον κ μακάρι κ να παντρευτούν κ δεν με νοιάζει, δεν έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι όλο αυτό δεν δούλευε μεταξύ μας κ του ζήτησα να διακόψουμε κ να μην λέμε ούτε γεια. Θεωρώ δεν βοηθούσε ούτε εμένα ούτε αυτόν.
Η ψυχοθεραπεία δεν πρέπει να μπλέκεται με προσωπικά. Άλλο θεραπεία άλλο φιλία ή σχέση, άλλο το καθένα. Μην τα μπλέκουμε. Δεν θα βοηθηθεί η φίλη σου, της κάνει κακό όλο αυτό κ νομίζω πρέπει να διακόψει με τον ψυχολόγο.

Να γινω λίγο κυνικός; :P

Ωραια αφου δεν την πήδαγες εσυ , την πηδαγε αυτος. Που το προβλημα; :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βεβαια η μαλακια που κάνουν κάποιοι γιατι ως γνωστον ειναι γαιδουρια :P ειναι να επωφελουνται απο σένα αλλα μετά οταν βγαινουν με γυναικες να μην λένε και σε σενα να έρθεις για βολτα. Ευτυχως τέτοιους βλάκες δεν ειχα ποτέ αναγκη γιατι οποτε εβγαινα οσο ήμουν ελευθερος (αν οχι καθε φορά) έξοδο παρα έξοδο πάντα γνωριζαμε κάποια , κανα τηλεφωνακι κανα φβ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top