Έτσι είναι καλύτερα...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Νερίνα, το θέμα το άνοιξα ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις. Όπως φαίνεται και από τις απαντήσεις μου, σε κάποια σχόλια επέλεξα να μη δώσω συνέχεια, όπως για παράδειγμα στο ότι η αλλαγή οφείλεται στην αποχώρηση κάποιων μελών. Δεν το γνωρίζω αυτό και επίσης αναρωτιέμαι αν η αποχώρηση κάποιων μπορεί να δημιουργήσει τέτοια μαζική μεταστροφή.
Η ουσία είναι ότι, μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα, το παρόν φόρουμ είχε διχαστεί σε δύο στρατόπεδα: Των φρονούντων και των αντιφρονούντων. Κοινώς είχαμε χάσει τον προσανατολισμό μας και διαγωνιζόμασταν (εμού συμπεριλαμβανομένης) στο ποιος θα ποστάρει περισσότερο και με μεγαλύτερη ζέση στο θέμα της στείρωσης. Οι αντιφρονούντες έφυγαν αλλά τα πυρά συνεχίζονται, με τη διαφορά ότι τώρα εκτοξεύονται εκ περιτροπής σε παραδιπλανούς ιστότοπους.
Το θέμα της ενεργούς συμμετοχής μου ΚΑΙ στα δύο φόρουμ δεν θα ήθελα να παρεξηγηθεί, εγώ για το γάτο μου βασικά θέλω να μιλάω και όχι να κυματίζω πράσινες ή κόκκινες σημαιούλες.
Χαίρομαι που δε παραποίησα την άποψη σου. Από την άλλη για μένα σε ένα ζωντανό φόρουμ χωράνε όλες οι απόψεις αρκεί να σέβονται τα διακαιώματα όλων...:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ladycat, αφού γράφεις από κάτω ότι "ΘΑ είσαι εκεί", δεν πας και εκει μόνιμα να ηρεμήσουμε;
Δεν ξέρω τι προσωπικά έχεις με τη Γιασμίν αλλά πραγματικά τόση εμπάθεια καταντάει κουραστική.


Γιατί βρε Βιβή φτάνεις στο σημείο να διώχνεις από το forum? Τόσο ενοχλητική σου είναι πια η Φρόσω? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Havana

Νεοφερμένος

Η Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
κοριτσια με μπερδεψατε!!!! δηλαδη το φορουμ ειχε κοντρα για τις στειρωσεις και δεν το πηρα χαμπαρι???
αυτο ηταν το προβλημα μας?? γιατι εγω καταλαβα οτι ειχαμε ολοι ενα παραπανω τικ και ειμασταν ευθικτοι ακομη και στο καλημερα οπως βλεοπω ακομη να συμβαινει.
και τι εννοειται με την αποχωρηση.??? αφου και παρον δινεται και σας διαβαζω?
πως αποχωρει καποιος απο ενα φορουμ?? με το να μη ξαναοιξει τη σελιδα του...σωστα?
:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia_m

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
κοριτσια με μπερδεψατε!!!! δηλαδη το φορουμ ειχε κοντρα για τις στειρωσεις και δεν το πηρα χαμπαρι???
αυτο ηταν το προβλημα μας?? γιατι εγω καταλαβα οτι ειχαμε ολοι ενα παραπανω τικ και ειμασταν ευθικτοι ακομη και στο καλημερα οπως βλεοπω ακομη να συμβαινει.
και τι εννοειται με την αποχωρηση.??? αφου και παρον δινεται και σας διαβαζω?
πως αποχωρει καποιος απο ενα φορουμ?? με το να μη ξαναοιξει τη σελιδα του...σωστα?
:|

Είχαμε πολλές αποχωρήσεις, αν θυμάσε τι είχε γίνει με την Ασπασία, μετά η Μιμίκα έφυγε, η Olgaveggie και άλλες πολλές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Havana

Νεοφερμένος

Η Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
κι εγω ξερω οτι εφυγε ο gakis αλλα το θεωρω χαζομαρα.καποιοι το κανουν επιτιδες να ...μπιμ τις αγγελιες για ζευγαρωμα στα γατια ρατσας αλλα αν τους αγνοησεις ολα ειναι οκ...υπαρχουν πολλες αποψεις αυτο ειναι σιγουρο η εμπαθεια και η λυσσα δεν οδηγει καπου ...και πιστευω οτι αυτοι που το κανουν αυτο ειναι μεμονομενοι,,,,,
αρα δεν ειναι παγιες θεσεις ενος συνολου εγω οσες αντοπαραθεσεις εχω δει εδω μεσα δεν ειναι για τις στειρωσεις αλλα για τις εντυπωσεις και αυτο ειναι ακομη πιο θλιβερο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia_m

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
αρα δεν ειναι παγιες θεσεις ενος συνολου εγω οσες αντοπαραθεσεις εχω δει εδω μεσα δεν ειναι για τις στειρωσεις αλλα για τις εντυπωσεις και αυτο ειναι ακομη πιο θλιβερο:(

Πράγματι, κατακρίνονται οι απόψεις αλλονών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Desdemona

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, αλλά πού είναι το πρόβλημα με το να κατακρίνονται κάποιες απόψεις; Διυλίζουμε τον κώνωπα μου φαίνεται. Είμαστε ζωντανοί άνθρωποι, νέοι άνθρωποι κι ο καθένας μας έχει την άποψή του. Αν κάποιος εκθέτει ακραίες ιδέες γιατί να μην κατακρίνονται; Όταν ασχημονεί και εμπαίζει, γιατί να μην κατακρίνεται; Πίσω από το δάχτυλό μας θα κρυβόμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
κι εγω ξερω οτι εφυγε ο gakis αλλα το θεωρω χαζομαρα.καποιοι το κανουν επιτιδες να ...μπιμ τις αγγλιες για ζευγαρωμα στα γατια ρατσας αλλα αντους αγνοησεις ολα ειναι οκ...υπαρχουν πολλες αποψεις αυτο ειναι σιγουρο η εμπαθεια και η λυσσα δεν οδηγει καπου ...και πιστευω οτι αυτοι που το κανουν αυτο ειναι μεμονομενοι,,,,,
αρα δεν ειναι παγιες θεσεις ενος συνολου εγω οσες αντοπαραθεσεις εχω δει εδω μεσα δεν ειναι για τις στειρωσεις αλλα για τις εντυπωσεις και αυτο ειναι ακομη πιο θλιβερο:(
Αυτό προσπαθώ να γίνει κατανοητό σε ότι με αφορά. Οι όποιες αντιπαραθέσεις επί των απόψεων δεν είναι θλιβερό γεγονός είναι υγεία. Η αντίθετη λογική είναι που παραπέμπει σε λογικές μεσαίωνα, όπου οδηγούσαν στη πυρά τους ανθρώπους για τις απόψεις τους. Επίσης πιστεύω ότι δε μπορείς να αγνοείς επιλεκτικά ως προς το χρόνο. Δηλαδή περιμένεις να φύγουν κάποιοι για να τους χρεώσεις συμπεριφορές και πρακτικές που διασπούν ένα χώρο. Εάν θεωρείς ότι αυτό κάνουν βγες και πες το τη στιγμή που το κάνουν, αλλιώς δεν είσαι υπεράνω ή δε θέλεις να λειτουργείς διασπαστικά, υπάρχει λέξη για αυτό που γίνεται, αλλά δε θα τη πω, γιατί δεν είναι και πολιτικά ορθή.
Επίσης σε ότι με αφορά, διαβάζω το mycat (μάλλον φταίει η μαζοχιστική πλευρά του χαρακτήρα μου αυτό;), αλλά αυτή τη φορά είχα αποφασίσει να μη ξαναμπώ, αλλά πρώτον δε θέλω σε όσους νέους μπουν να θεωρήσουν ότι έτσι είμαστε όλοι όσοι ζούμε με γάτες (για λόγους που δε θεωρώ σκόπιμο να εξηγήσω τώρα), δεύτερο έχω αφήσει ένα χρόνο από τη ζωή μου εδώ (και στην ηλικία μου τα χρόνια δεν είναι για να χάνονται έτσι) και τρίτο δεν ανέχομαι να αντιμετωπίζει κάποιος τη Φρόσω με τη λογική "πάρε το κουβαδάκι σου και παίξε αλλού". Όπως η Βιβή θεώρησε ότι θίχτηκε η Γιασμίν, έτσι θεωρώ ότι θίχτηκε η Φρόσω. Μόνο που εγώ δεν θα έλεγα ποτέ ούτε στη Βιβή ούτε σε καμία άλλη Βιβή κάτι τέτοιο και ούτε θα θεωρούσα το φόρουμ αμπέλι του μπαμπά μου ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia_m

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, αλλά πού είναι το πρόβλημα με το να κατακρίνονται κάποιες απόψεις; Διυλίζουμε τον κώνωπα μου φαίνεται. Είμαστε ζωντανοί άνθρωποι, νέοι άνθρωποι κι ο καθένας μας έχει την άποψή του. Αν κάποιος εκθέτει ακραίες ιδέες γιατί να μην κατακρίνονται; Όταν ασχημονεί και εμπαίζει, γιατί να μην κατακρίνεται; Πίσω από το δάχτυλό μας θα κρυβόμαστε;

Καμιά φορά δείχνει ότι δεν σέβεσαι τον άλλο (όχι εσύ:P) Όταν είναι ακραία η άποψη σίγουρα κατακρίνεται, μόνο που θα σκεφτείς "τι λέει τώρα ο μ...ας" αρκεί πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Ψυχραιμια κοριτσια!
Εγώ απλά αναρωτήθηκα δυό πράγματα:
1. Τι προσωπικά έχει η Φρόσω με την Γιασμιν για να την κατηγορεί ότι έδιωξε τον κόσμο απο το φόρουμ;
2. Αφου είναι τοσο χάλια πια το φόρουμ και κάπου κιολας με μεγάλα γράμματα μας δήλωσε οτι "Βαρέθηκε Αντιο", τι κάνει εδω πέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
N α ι. Ε ι ν α ι β α ρ ε τ ό. Ε ί ν α ι α π ί σ τ ε υ τ ο !

Δε μας δίνετε τη λίστα ποιοι είναι φρονούντες και ποιοι αντιφρονούντες να ξέρουμε ?

Α π ί σ τ ε υ τ ο ! Α ν ε κ δ ι ή γ η τ ο!

--------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τα συμπεράσματα ανήκουν στον καθένα...

Ουδείς χρειάζεται αυτόκλητους συνηγόρους, ούτε καν το ίδιο το forum!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Έλα μ' ντε και εγώ αυτό ζητάω Ανίμα, τη λίστα αυτών που εκφράζαν απόψεις σαν αυτές που η Δεισδαιμόνα αναφέρει στην τοποθέτησή της και απόταν έφυγαν άρχισε να λειτουργεί το φόρουμ σε σωστές βάσεις... Επίσης εγώ πάλι ηλιθιωδώς συνεχίζω να αναφέρομαι σε απόψεις με όποιες λέξεις μου επιτρέπει το λεξιλόγιο μου να χρησιμοποιώ. Από την άλλη εγώ χρησιμοποιώ και επίθετα, όχι μόνο επίθετα και λατρεύω και τα ρήματα, θεωρώντας ότι προσδίδουν μια άλλη δυναμική στα κείμενα.
Να υποθέσω Ανίμα ότι το "πεθαίνω σα χώρα" δεν θα υπήρξε ποτέ επιλογή για βιβλίο για σένα (πολλά ρήματα);;;;:hmm:
Βιβή μου το εάν αυτό το φόρουμ άντεξε στις αντιπαραθέσεις και ειδικά με τη Γιασμίν φαίνεται με μια απλή αναζήτηση μηνυμάτων. Επίσης σε ότι με αφορά δεν έχω καταγραμμένη μέχρι το τελευταίο καιρό καμία αναφορά σε άρθρο της Γιασμίν, όπως και επίσης ποτέ δεν θεώρησα ότι πρέπει να φιμωθεί, όσο ακραία να ήταν η αντίθεσή μου σε αυτά που έγραφε. Ποτέ δεν έγραψα ας πούμε εγώ δεν μιλάω με τη Γιασμίν, γιατί θεωρώ ότι τον πρώτο που θα υποτιμούσε μια τέτοια πρακτική ήταν την ίδια.:redface:
Υ.Γ. Επίσης χαιρετίζω τη πρακτική να απαντάμε σε κάποιον όταν είναι μέσα, εάν και δε μπόρεσα να καταλάβω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι Ανίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RedCat

Νεοφερμένος

Η RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
τι κούραση ειναι αυτή βρε παιδιά? νομίζω όπως και οι περισσότεροι εδω ότι ο σκοπός του φορουμ δεν ειναι ατερμονες συζητήσεις που να μην αφορούν τίποτα ή που δεν λύνουν τίποτα επί της ουσίας. Αλλωστε Βικτωρία είπες κάπου ότι η φιλοσοφία του σαιτ δεν σε εκφράζει και εγω απορώ γιατί επιμένεις να καλυτερέψεις κάτι που δεν σε εκφράζει...την ίδια απορία έχω και για άλλα μέλη που εμμέσως έχουν δηλώσει το ίδιο πράγμα, αυτό δεν σημαίνει οτι σας διώχνει κανείς από εδώ...
παιδια εγω δεν ξαναγράφω σ'αυτό το ποστ αν και συμφωνώ με το αρχικό ποστ ότι υπάρχει ένα καλύτερο κλίμα...και γι'αυτό το λόγο πιστεύω όσοι σας κουράζει επίσης να μην το συνεχίσετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIFE

Νεοφερμένος

Η LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nota;111899 γιατί επιμένεις να καλυτερέψεις κάτι που δεν σε εκφράζει...την ίδια απορία έχω και για άλλα μέλη που εμμέσως έχουν δηλώσει το ίδιο πράγμα:
ΟΚ σε ολο αυτο ...
Νοτα μηπως ειδες πως ξεκινησε αυτο το ποστ και πως κατεληξε και γιατι???
Μηπως απο μια παρατηρηση για το ''ευχαριστο κλιμα''που επικρατει αρχισε παλι η θεωρια του ''οσοι φυγαν χαλουσαν το σαιτ???'':hmm:
Κι εγω δεν θελω να πω τιποτα παραπανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τελικά από ό,τι φαίνεται ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ κάποιους ΠΟΛΥ....
Εμάς πάντως δεν μας ενοχλείτε καθόλου κορίτσια!:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Νοτα εχεις δικιο και πιστευω οτι με εκφράζεις απόλυτα.
Δεν ήθελα να διώξω οποιονδήποτε ουτε και ειναι δικια μου θέση εξάλλου. Αλλά είναι λιγο κουραστικό να βλέπω συνεχώς γκρίνια και κριτική για το Μycat. Αν δεν μας αρέσει κάτι ή δεν ασχολούμαστε με αυτό ή κοιτάμε εποικοδομητικά να το αλλάξουμε.
Ξαναλέω οτι δεν έχω τίποτα προσωπικό με τη Φρόσω αλλά ουτε και με οποιονδήποτε άλλο, απλά διέκρινα (όχι για πρώτη φορά) μια εμπάθεια που δεν την καταλαβαίνω και με στενοχωρεί.
Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Συγνώμη ίσως?............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει μια αλλαγή νοοτροπίας στο σύνολο του φόρουμ που με χαροποιεί. Περάσαμε το σύνδρομο της άγονης εμμονής στη στείρωση (κι εγώ βρέθηκα κάποιες φορές να υποδέχομαι ένα νέο μέλος λέγοντας "Γεια. Στείρωσέ το και μετά τα λέμε"), ξεπεράσαμε τους δογματισμούς του τύπου "κάτω τα καθαρόαιμα" και τώρα βρισκόμαστε σε μια πραγματικά γόνιμη περίοδο και χαίρομαι να συμμετέχω στις συζητήσεις μας χωρίς να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα πρέπει, τρόπον τινά, να μεθοδεύσω τη σκέψη μου έτσι ώστε να γίνει αποδεκτή από τους περισσότερους. Δεν ξέρω τι συνετέλεσε στην αλλαγή αυτή, αλλά είναι πολύ ευχάριστη:)
είπε η Δεισδαιμόνα και πολύ σωστά.
Για να εισπράξει απαντήσεις του στυλ:
Ανίμα:
"Αυτό που νομίζω πως έγινε μετά την αποχώρηση μελών που έβγαζαν κορώνες ή έθιγαν άλλα μέλη τεχνηέντως ή απροκάλυπτα είναι ότι επήλθε μια ηρεμία. Ε, δεν είναι και ότι πιο εύκολο να αισθάνεσαι ότι σε βρίζουν ή ότι σε προκαλούν και να ωθείσαι να απαντήσεις.
Από την άλλη, όλο και πρέπει κάτι να καταπιέσεις για να εκθέσεις τις απόψεις σου ψύχραιμα όταν είσαι σε βρασμό ψυχής πράγμα που βέβαια περιορίζει την ελευθερία. Εμένα μου αρέσει το σάιτ. Επώθηκαν δύσκολα πράγματα κατά καιρούς και ο καθένας συνήγαγε τα συμπεράσματά του για τον εαυτό του και για τους άλλους. Άλλαξαν προσεγγίσεις, υπήρξε σκέψη, έγιναν άλλες επιλογές, άλλες δραστηριότητες, δόθηκε ένα στίγμα που κάθε μέρα σχεδόν φέρνει νέα μέλη που δίνουν συγχαρητήρια στην ομάδα για διάφορους λόγους. Το ζήτημα της ελευθερίας και των συμβάσεων όπως και άλλα μπορεί να ξανασυζητηθεί. Τίποτε δεν είναι εξάλλου δεδομένο και απόλυτο. "
και
Βιβή
"Εγώ το Mycat δεν το έχω παρατήσει παρόλο που έχω θυμώσει ή αηδιάσει αρκετές φορές. Με τόσο κόσμο ολα στο πρόγραμμα είναι. Υπάρχουν και οι κακοπροαίρετοι και οι εμπαθείς και αυτοί που ψάχνονται για καβγά. Σε πολλές περιπτώσεις δεν απάντησα ενώ με έτρωγε να το κάνω, μόνο και μόνο για να μην αρχίσουν πάλι συζητήσεις επι συζητήσεων που δεν οδηγούν πουθενά.

Παρόλα αυτά μέσα απο το φόρουμ είχα την ευκαρια να γνωρίσω πολύ ποιοτικούς ανθρώπους και να συνεργαστούμε πολύ καλά. Ενημερώνομαι, έχω αλλάξει απόψεις για κάποια πράγματα και είδα οτι πολλά μπορεί να γίνουν αν βάλει ο καθένας το λιθαράκι του.

Το βασικό είναι να υπάρχουν καλές προθέσεις και λίγη κατανόηση. Δεν χρειάζεται να σκάμε. Ένα φόρουμ είναι. Αν δεν μας αρέσει πια τα μαζεύουμε και παμε σε άλλο. Ή κλείνουμε τον υπολογιστή στην τελική."
___________________________________________________________(Ναι δεν έχω μάθει ακόμα να κάνω πολλαπλές παραθέσεις) Εγώ γράφω τώρα.
Δε θα σταθώ στο οφ τόπικ του θέματος που προκύπτει εκ των απαντήσεων, τις παίρνω ως απαντήσεις στη Δεισδαιμόνα και για αυτό ρώτησα ποιές από τις παλιές είχαν τέτοιες απόψεις. Απλά και κατανοητά ελπίζω.
Ξεκαθαρίζω για μένα προσωπικά δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα η Γιασμίν ,γιατί εγώ έχω και την άποψη ότι ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει, μα ότι θέλει (για να μην αγιοποιούμαι κιόλας δε σημαίνει ότι δεν υπήρξαν φορές που με έστειλε τελείως με όσα έγραφε). Με τον επιλεκτικό αποκλεισμό θεμάτων είχα το ομολογώ, αλλά δεν αφορά κανέναν αυτό. Άρα κακώς προσωποποιείται το πρόβλημα στη Γιασμίν, μεταξύ μας δε βλέπω και το λόγο.
Από την άλλη από την αρχή εδώ μέσα όταν κάποιος δεν ήθελε να εκφράσει την άποψη του ή να υποβαθμίσει την άποψη κάποιου πάθαινε είτε κούραση, ε΄τε απώθηση, είτε αηδία, είτε απογοήτευση ενίοτε και μια αναφυλαξία να το πω. Ούτε αυτό το κατάλαβα ποτέ μου. Σε ένα φόρουμ, ξαναλέω για μια άλλη φορά, υπάρχουν δεκάδες θέματα, άμα ένα θέμα δημιουργεί τέτοια συμπτώματα σε κάποιον δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμμετέχει στο συγκεκριμένο θέμα. Ποτέ δε το κατάλαβα. Με ενδιαφέρει ένα θέμα, έχω κάτι να πω συμμετέχω, δεν με ενδιαφέρει το θεωρω ηλίθιο, άσκοπο, άτοπο δε συμμετέχω. Δηλαδή θα έπρεπε να μπαίνω σε όλα τα θέματα και να λέω, "έλεος βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια, κουράζετε και εμένα και το φόρουμ σταματήστε ". Αυτό είναι όντως ψυχοφθόρο και μήπως θα έπρεπε για την ηρεμία σας να το σταματήσετε;
Επίσης Νότα με όλο το σεβασμό, μου θύμισες τον Πολύδωρα όταν έλεγε πόσο βαρύ του έπεφτε το υπουργείο.:rolleyes:
Υ.Γ. Συμφωνώ με τη Δεισδαιμόνα ότι δεν λέει να κρατάμε κόκκινες και πράσινες σημαιούλες, αλλά δε λέει να αφήνουμε και να μας αποχρωματίζουν την όποια μας άποψη ή να μας τη χρωματίζουν κατά πως βολεύει τον οποιονδήποτε, εγώ τουλάχιστον δε μπορώ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marmanga

Νεοφερμένος

Η Marmanga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ΟΚ σε ολο αυτο ...
Νοτα μηπως ειδες πως ξεκινησε αυτο το ποστ και πως κατεληξε και γιατι???
Μηπως απο μια παρατηρηση για το ''ευχαριστο κλιμα''που επικρατει αρχισε παλι η θεωρια του ''οσοι φυγαν χαλουσαν το σαιτ???'':hmm:
Κι εγω δεν θελω να πω τιποτα παραπανω....

Εγώ θα πω. Κατ' αρχήν ότι συμφωνώ μαζί σου, Κική, ότι από αλλού ξεκίνησε και κατέληξε στο ότι χαλούσαν το σάιτ όσοι έφυγαν.
Μετά μια και η συζήτηση αναφέρθηκε και στα μέρη του λόγου,
ας πάμε στα ουσιαστικά: πόλεμος εντυπώσεων και όχι απόψεων. Συχνά ναι –συνήθως ναι, θα έλεγα- ακριβώς γιατί δεν μιλάμε για παράθεση, κατάθεση απόψεων αλλά για πόλεμο και μαστίγωμα.
Τι εντυπώσεων; Για το ποιος θα δώσει την εντύπωση του πλέον σωστού ζωόφιλου; Και πολλές άλλες...
Αυτοσυγκράτηση (λανθασμένη ίσως) όχι στην έκφραση μιας διαφορετικής άποψης, αλλά στον σχολιασμό …χοντράδων.
Και επανάληψη προηγουμένων: έλλειψη ευαισθησίας και έλλειψη ευελιξίας (με την καλή έννοια της λέξης ευελιξία)
Έτσι που συχνά να δίνεται μια περίεργη -το λιγότερο- εικόνα για όσους αγαπάνε τις γάτες.

Κατά τα άλλα, Δυσδαιμόνα μου, όπως ξέρεις, εγώ ούτε κόκκινο ούτε πράσινο σημαιάκι. Κίτρινο! Και μάλιστα μπαϊράκι.
Και πάντα υπέρ της ελεύθερης πρόσβασης στη θάλασσα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top