Έφυγε η Φώφη Γεννηματά

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Από πότε ο θάνατος πολιτικού σταματάει τη τιμή που αποδίδει το κράτος σε αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους για να είμαστε σήμερον ελεύθεροι;

Όλα αυτά για εμένα είναι εντελώς χαζά. Το πολιτικός το αφήνω σε γενικό βαθμό γιατί μιλάω γενικά και όχι για τη Φώφη συγκεκριμένα.

Τους εκθέτει ανεπανόρθωτα αυτό το πράγμα, ας έλεγαν τουλάχιστον ότι είναι για τα κρούσματα 2 χρόνια έχουν αποδείξει ότι δεν μασάνε σε τίποτα, τώρα γελοιοποιήθηκαν.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι θα πάθουν κάτι οι ήρωες του όχι αν τους γιορτάσουμε αργότερα, ούτε τα τανκς...
Προσωπικά είμαι εναντίον των μαθητικών παρελάσεων αλλά ανεξάρτητα από αυτό, θεωρώ ότι κρίνεται απαραίτητο να κηρυχθεί μέρα εθνικού πένθους για τη συγκεκριμένη γυναίκα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Καλμαρετε λιγο την μικροψυχια σας καποιοι.Παρα ειναι...ελεος δηλαδη.Θ μπορουσες να το πεις και κατι χειροτερο απο μικροψυχια.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάθετε στην ζωή σας να σέβεστε αυτούς που έδωσαν καποτε την δική τους ώστε να μπορείτε σήμερα να ζείτε σε ένα ελεύθερο κόσμο, ικανό να πραγματοποιείται τις φιλοδοξίες σας και τα όνειρα σας.

Λαός που ξεχνα από που ξεκίνησε την ιστορία του αλλά και το παρελθόν του είναι καταδικασμενος καποτε να την ξαναζήσει...

Για όλους υπάρχει χώρος και χρόνος να τιμηθούν ξωριστα όπως τους αξίζει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε στιγμές πανδημίας δεν πρέπει να έχουμε λαϊκά προσκυνήματα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Από τις λίγες φορές που πιστεύω ότι ίσως και να μην υπήρχε κάποια ατζέντα και το πένθος να κηρύχθηκε όχι με σκοπό να ακυρωθεί η παρέλαση.
(Εν τω μεταξύ με τόσο σούσουρο και μες στο θέμα και γενικά, νόμιζα ότι ακυρώθηκαν όλες οι μαθητικές μέχρι να ψάξω ειδήσεις.)
Απλά είναι ένα βολικό επακόλουθο του πένθους η ακύρωση της παρέλασης. (Που μπορεί να ακυρωνόταν όπως και να 'χει τελικά όπως βλέπω αποφάσισαν κι άλλες περιφέρειες).

Όπως και 'να χει, αν σε κάποιον προκαλεί περισσότερα αρνητικά/δυσάρεστα συναισθήματα η ακύρωση της παρέλασης ή η κίνηση κήρυξης πένθους από το θάνατο της Φώφης, τι να λέμε.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Αυτό είναι προσβολή στην μνήμη της πρώτα από όλα, το να παίζουμε παιχνίδια με τα μέτρα που έχουμε σκοπό να πάρουμε για τον κορονοιό.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μάθετε στην ζωή σας να σέβεστε αυτούς που έδωσαν καποτε την δική τους ώστε να μπορείτε σήμερα να ζείτε σε ένα ελεύθερο κόσμο, ικανό να πραγματοποιείται τις φιλοδοξίες σας και τα όνειρα σας.

Λαός που ξεχνα από που ξεκίνησε την ιστορία του αλλά και το παρελθόν του είναι καταδικασμενος καποτε να την ξαναζήσει...

Για όλους υπάρχει χώρος και χρόνος να τιμηθούν ξωριστα όπως τους αξίζει.
Γιεπ για αυτό το λόγο "τιμούμε" τους ήρωες με κάτι που παραπέμπει σε στρατό και μάλιστα αποτελούμενο από από μαθητές που περπατάνε με βηματισμό και στρέφουν το κεφάλι προς τους επίσημους. Επίσης, κάθε χρόνο φυσικά και θά γράφονται άρθρα για το μήκος της φούστας για να δείξουμε πόσο σεξιστες είμαστε προβάλλοντας το ως " ηθική". Οκ πλάκα έχουν οι παραδόσεις και τα έθιμα αλλά κάπου λίγο ωπα. Και άντε και οκ τηρούμε το έθιμο και την κάνουμε την παρέλαση, αν τυχόν πεθάνει κάποιο άτομο σημαντικό για τη σύγχρονη ιστορία θα προσβληθεί κανένας από αυτούς τους ανθρώπους που πολέμησαν αν ακυρωθεί;
Το γεγονός ότι είμαι υπέρ αυτού που έγινε και κατά τών μαθητικών παρελάσεων δε σημαίνει ότι δεν εκτιμώ τους ανθρώπους που έδωσαν τη ζωή τους για να μπορώ εγώ να εκφράζω την αποψουλα μου, όμως θεωρώ ότι στον τρόπο που τους τιμάμε κάπου εστιάζουμε στο δέντρο και χάνουμε όλο τό δάσος, κάπου λίγο έχουμε χάσει τη μπάλα σαν έθνος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γεγονός ότι είμαι υπέρ αυτού που έγινε και κατά τών μαθητικών παρελάσεων δε σημαίνει ότι δεν εκτιμώ τους ανθρώπους που έδωσαν τη ζωή τους για να μπορώ εγώ να εκφράζω την αποψουλα μου, όμως θεωρώ ότι στον τρόπο που τους τιμάμε κάπου εστιάζουμε στο δέντρο και χάνουμε όλο τό δάσος, κάπου λίγο έχουμε χάσει τη μπάλα σαν έθνος.
Ναι συμφωνώ ότι έχουμε χάσει την μπάλα όταν πλέον κάνουμε πορείες ,συλλαλητήρια για τον κάθε τυχαίο καταστρεφοντας παράλληλα περιουσίες και ξεχνούμε να τιμούμε πραγματικούς ήρωες ακόμα και αυτής της εποχής...

Τώρα για το μήκος της φουστας τι να σου πω ..
Αν εσύ και κάποιοι άλλοι μέσα από όλο αυτό θες να σταθείς σε αυτά τα σχόλια και να χάσεις όλο το υπόλοιπο δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο,επιλογή σας είναι να δίνεται αξία σε τόσο ποταπα πράγματα.
Πάντα από γεγονότα κρατάς αυτά που αξίζουν και ανάλογα τις απόψεις σου !

Για εμένα αυτές οι μαθητικές παρελάσεις με έχουν γεμίσει ουκ ολίγες φορές καμάρι και υπερηφάνεια βλέποντας όχι μόνο τα δικά μου παιδιά αλλά και φίλων ή γνωστών να τιμούν όπως πρέπει και από την θέση που τους αρμόζει εφοσον την κέρδισαν με το σπαθί τους, την ιστορία μας !

Εγώ αυτά κρατάω από όλο το κλίμα ,τις αντίστοιχες σχολικές γιορτές με τις παραστάσεις που μέσα από αυτές αναβιώνουν συναισθήματα εφαρμόζοντας παράλληλα τα ήθη και έθιμα του τόπου μας και όχι από τους ανεγκέφαλος που θέλουν στοχευμενα να υποβαθμίζουν ένα τέτοιο γεγονός όταν ασχολούνται μόνο με το μήκος της φουστας ή με το χρώμα του παιδιού που κρατά την ελληνική σημαία ;)

Έχω παρεβρεθει σε ελληνική παρέλαση στο εξωτερικό και όλο αυτή η περηφάνια και το κλίμα που δημιουργείται ούτε καν αγγίζει το δικό μας ..
Αυτό και μόνο θα έπρεπε να μας προβληματίζει και σαν λαό και σαν προσωπικότητες πλέον γιατί είμαστε μέρος αυτής της κατάστασης.

Τώρα για όλους τους σύγχρονους ήρωες της εποχής που χάνουν την ζωή τους υπερασπιζομενοι τα ελληνικά δικαιώματα όπως τα παιδιά των ενοπλων δυνάμεων και γενικά όλων των σωμάτων ασφαλείας, πυροσβέστες,λιμενικοί αστυνομία,συνοριαφυλακες κ.α. δεν είδα καμιά αντίστοιχη ένθερμη εκδήλωση, γιατί άραγε?

Λυπάμαι που το λέω αλλά πλέον είστε η γενιά που ηρωποιειται μόνο κάθε παραβατικο στοιχείο όχι από ιδεολογία,μόνο και μόνο γιατί έτσι σας βγαίνει αντιδραστικα αυτός ο θυμος που κουβαλάτε μέσα σας για όλη αυτή την κατάσταση.
Όταν όμως αντιληφθειται τις συνέπειες αυτού φοβάμαι ότι θα είναι πολύ αργά και εκεί που θέλετε να διορθώσετε μια υπάρχων νοσηρή κατάσταση θα την κάνετε ακόμα χειρότερη εφόσον εσείς οι ίδιοι θα έχετε αποκαθηλωση τα δικαιώματα σας σαν ελεύθεροι Έλληνες.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λυπάμαι που το λέω αλλά πλέον είστε η γενιά που ηρωποιειται μόνο κάθε παραβατικο στοιχείο όχι από ιδεολογία,μόνο και μόνο γιατί έτσι σας βγαίνει αντιδραστικα αυτός ο θυμος που κουβαλάτε μέσα σας για όλη αυτή την κατάσταση.
Για πες μας βρε Μαργαρίτα μερικά ονόματα παραβατικών στοιχείων που έχουν ηρωοποιηθεί από αυτή την γενιά, έτσι για να καταλάβουμε κι εμείς που το μυαλό μας δεν στροφάρει και τόσο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πες μας βρε Μαργαρίτα μερικά ονόματα παραβατικών στοιχείων που έχουν ηρωοποιηθεί από αυτή την γενιά, έτσι για να καταλάβουμε κι εμείς που το μυαλό μας δεν στροφάρει και τόσο.
Δεν χρειάζεται καλό μου να ανοίξουμε αυτή την κουβέντα γιατί ο καθένας μας αντιλαμβάνεται πολύ καλά σε τι αναφέρομαι..
Το τελευταίο δες μόνο και θα καταλάβεις τι λέω..
Έχεις ιδέα τι καταστροφές γίνονται αυτές τις μέρες από τους ρομα και τι απειλές δέχονται όλοι οι αστυνομικοί?
Επειδή δεν τα βγάζουν τα κανάλια δεν πάει να πει ότι δεν τα ζούμε και πρέπει να μην μιλάμε..
Ποιος τους έδωσε αυτό το βήμα?

Ξεχνάς τα τελευταία επεισόδια μάλλον ή ενα λίγο παλιότερο που έκαψαν ζωντανούς εργαζόμενους τράπεζας ανάμεσα τους μια γυναίκα έγκυο κάποιοι που δήθεν διαδήλωσαν ειρηνικά για δικαιώματα?
Ξεχνάμε τα δυο παιδιά της ομάδας Δίας που σκοτώθηκαν άδικα πάνω στο καθήκον?

Που είναι οι λιμενικοί που πριν χρόνια έσωζαν ζωές ?
Οι πυροσβέστες που πάλευαν μερονυχτα και με το που έσβησε και η τελευταία σπίθα έσβησαν μαζί τους ?

Που είναι όλοι αυτοί?
Έγινε ποτέ καμία διαδήλωση ή γιορτάζεται καμία επετεια προς τιμήν τους ?
Ήρωες μπορεί να θεωρηθούν και αυτοί..

Αντιλαμβανοναστε όλοι τι λες εσύ,τι λέω εγώ και το θέμα μας είναι ένα.
Ασφάλεια για όλους και δικαιώματα για όλους πέραν από εμπαθιες κομματισμους και ιδεολογίες.
Κρατα αυτό .
 
Top