Έχετε ερωτευτεί άτομα που "δεν έπρεπε";

Έχετε ερωτευτεί άτομα που "δεν έπρεπε";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
  • Ποτέ! Για ποια/ποιον με περάσατε;

    Ψήφοι: 3 8.6%
  • Ε, κάποιες φορές...

    Ψήφοι: 19 54.3%
  • ...εεε, χμ... μια ζωή το ίδιο λάθος κάνω...

    Ψήφοι: 13 37.1%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσοι καταλάβατε τι λέω...
Πολύ φοβάμαι λίγοι :P

Για μένα ρε παιδιά το να ερωτευτώ τον άντρα της ξαδέρφης μου, είναι άτοπο... είναι ένας άντρας που δεν πρέπει να ερωτευτώ (το γιατί χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα πάλι το ξέρετε)
Το να ερωτευτώ τον άντρα της αδερφής μου είναι για μένα έγκλημα
Τον δεύτερο άντρα της μάνας μου...
Τον άντρα της κόρης μου.... τον άντρα της κολλητής μου.
Το να ερωτευτώ έναν άντρα που είναι παντρεμένος με δύο παιδιά ΚΑΙ μου το έχει ΚΡΥΨΕΙ και δεν έχω ιδέα για την πραγματικότητα, είναι επίσης ένας έρωτας που δεν "πρέπει" να νιώθω, έτσι όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου.
Ενας άντρας ο οποίος απατάει τη γυναίκα του μαζί μου και το ξέρω, είναι επίσης ένας έρωτας που δεν "πρέπει" να νιώσω, γιατί θέλω να σκέφτομαι και την άλλη γυναίκα όποια κι αν είναι.
ΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ, ΑΣ ΑΝΑΛΆΒΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΤΟΥ και μετά... τον ερωτεύμαι...
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο αυτό μπορεί να θεωρηθεί ηθική του κώλου

Μου λέτε ότι ίσως συγχαίρω την κ@υλα με τον έρωτα....
ίσως ναι ίσως και όχι
Οταν πιάσουν στα πράσα τον τύπο με την μάνα της γυναίκας του ή με την αδερφή της, η δικαιολογία - απάντηση θα είναι
"ερωτεύτηκα! δεν το ήθελα!"

Ελα ρε που ερωτεύτηκες και δεν το ήθελες! Λέω εγώ τώρα....
εμείς οι υπόλοιποι δλδ που δεν ερωτευόμαστε τον άντρα της αδερφής μας..... από άλλο πλανήτη είμαστε?


Φαντάζομαι ότι δυστυχώς οι περισσότεροι έχετε ένσταση γιατί έχετε στο μυαλό σας τον δυστυχή παντρεμένο που δεν είναι καλά μέσα στο γάμο του, που είναι στα όρια του χωρισμού, που έχει να βρεθεί σαν ζευγάρι με την γυναίκα του δυο χρόνια κι απλά δεν έχει βρει τη δύναμη να χωρίσει για .... χάρη των παιδιών του.
Απορώ.... γιατί σκεφτήκατε αυτό, και δεν σκεφτήκατε ότι αναφέρομαι στον παντρεμένο με την αδερφή μου ή την ξαδέρφη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s_PAO_piata

Νεοφερμένος

Ο s_PAO_piata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Φιλε να σου πω η κοπέλα του κολλητοόυ σου πως σου συμπερφερεται δηλαδη βλεπεις καποιον ερωτισμο αναμεσα σας??? και ακομα ειναι πραγματικα κολλητος σου το παιδι η απλα είστε πολυ καλοι φιλοι ???? Παντως καμια φορα αξιζει να θυσιασεις κατι για κατι αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.
Αγαπημένη μου Κουε, δεν νομίζω, ότι δεν μπορεί να μην σε κατάλαβε κανείς, αφού έγινες σαφέστατη...

Προσωπικά, δεν διαφωνώ με την άποψή σου..., ούτε όπως έγραψα και παραπάνω, εγώ όταν αναφέρθηκα σε έρωτες που "δεν πρέπε..." εννοούσα τέτοιες περιπτώσεις...

Απλά και μόνο, θα ήθελα να πω, επειδή η ζωή μου μέχρι σήμερα, μου έχει δείξει, πως ότι έχω κοροϊδέψει..., το έχω αργότερα και πάθει..., γι΄ αυτό..., ακόμα και σε αυτές τις τόσο ιδιόμορφες περιπτώσεις..., " ο αναμάρτητος... πρώτος τον λίθον βαλέτο" !
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο που λεει η ΚΕ προσπαθησα να πω πριν και να μην τα μπερδεψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ναι μπορείς να τον ερωτευτείς τον άλλον που δεν πρέπει... ίσως συμβεί...
κράτα το όμως για πάρτη σου, θάψτο μαζί σου στον τάφο σου
Μην πληγώνεις τους γύρω σου για δικές σου αδυναμίες

https://www.youtube.com/watch?v=PRx82PDsEtM

^-^

Νομίζω πάντως πως στην περιπτώση που περιέγραψες αποστρέφεσαι τελικά το άτομο που πίστευες πως είχες ερωτευτεί, γιατί φέρεται με αυτό τον τρόπο και δεν κάνει κάτι για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται κτλ. Δεν πνίγεις το ίδιο το συναίσθημα, ούτε το παίρνεις στον τάφο σου, απλά βλέπεις πως δεν είχες ερωτευτεί αυτό το άτομο.

Γιατί αν το ίδιο άτομο που ήταν σε ένα γάμο άξιζε τον έρωτα του άλλου και ένιωθε το ίδιο θα μπορούσε να απεγκλωβιστεί από τον γάμο του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, χωρίς να καταστρέψει πολλά πράγματα. Σε αυτή τη περίπτωση, όπως παρατήρησες, δεν τίθεται ιδιαίτερο πρόβλημα ηθικής.


Δηλαδή το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι πως ερωτευόμαστε λάθος άτομο που δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του, και όχι το σωστό άτομο στην λάθος κοινωνική κατάσταση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως πράγματι συζητάμε για διαφορετικά πράγματα. Η Κουέ μιλάει για την πρακτική/υλική πλευρά των καταστάσεων, εγώ μιλάω για τη συναισθηματική.
Έγραψα και στο προηγούμενο ποστ μου πως δεν αναφέρομαι μόνο στον "απαγορευμένο" Έρωτα αλλά και στους Έρωτες που κάποιοι χαρακτηρίζουν ως...ακατάλληλους.
Έρωτες με διαφορά ηλικίας, με διαφορά κοινωνικού status, Έρωτες εξ αποστάσεως, ανεκπλήρωτους Έρωτες...
Παραπάνω όπως βλέπετε δεν χρησιμοποιώ λέξεις όπως Σεξ ή Σχέση αλλά τη λέξη Έρωτας.

Η Σχέση ή η σεξουαλική επαφή δεν είναι απαραίτητα η εκδηλωμένη υπόσταση του Έρωτα αν και είναι φυσικά ο τρόπος να τον μοιράζεσαι. Ο Έρωτας μάλλον πραγματώνεται πάνω από τη σφαίρα του υλικού και στην καλύτερη περίπτωση την αγκαλιάζει με τα φτερά του.
Ο πόθος του Έρωτα για σχέση και σεξ, είναι η ανάγκη του για επικοινωνία παρόλο που είναι αυθύπαρκτος χωρίς να είναι ολιγαρκής...
Γι' αυτό και ο ανεκπλήρωτος Έρωτας δεν καταργείται επειδή δεν βρίσκει ανταπόκριση. Γι' αυτό ο Έρωτας δεν χάνεται όταν απλά τον αρνείσαι...
Ό Έρωτας -ακόμη και ο απαγορευμένος- μορφοποιείται πρώτα εκεί που κανένα θνητό χέρι ή περιορισμός δεν μπορούν να τον αγγίξουν.

Στην Ψυχή την Καρδιά και το Μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα κι εγώ να διευκρινίσω. Μία από τις 10 εντολές, για μένα σημαντικότερη όπως έχω ξαναγράψει, από το "Ου φονεύσεις", είναι το "Μην επικαλείσαι το Θεό σου επί ματαίω". Εγώ υπερασπίστηκα τον Έρωτα με τη Θεία του υπόσταση, αφού το θρεντ αναφερόταν σε έρωτα. Αν είναι κάτι ελαφρύ και χαλαρό, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Lorien, θα ήταν καλό να χρησιμοποιηθεί ο όρος "καψούρα" ή κάτι παρόμοιο. Θεωρώ ότι η Ελληνική γλώσσα είναι τόσο πλούσια σε αποχρώσεις που μας δίνει τη δυνατότητα ν' ακριβολογούμε. Τι να πουν και οι αγγλόφωνοι που έχουν μόνο μια λέξη ("love") για όλα.

Για τα εγλήματα στα οποία αναφέρεται η Κουέ, θα χρησιμοποιήσω ένα δίδαγμα του Νίτσε και μάλιστα από το "Τάδε έφη Ζαρατούστρα", παρά το γεγονός ότι έχω δημοσίως αμφισβητήσει την φιλοσοφία που κάνει τον άνθρωπο δυστυχή, πιστέψτε με όμως ότι αυτό ήταν γι' αλληγορικούς λόγους. Έχω πει άλλωστε ότι ο Νίτσε είναι ένας φιλόσοφος που σέβομαι πολύ.
"Κύριοι δικαστές, μην αθωώνετε το δολοφόνο που στάθηκε μπροστά σας αναλαμβάνοντας την ευθύνη για την πράξη του. Σκοτώστε τον. Μην του αφαιρείτε όμως τη μοναδική στιγμή της ζωής του που κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων". (Το γράφω όπως το θυμάμαι, έχουν περάσει χρόνια από τότε που το διάβασα, ελπίζω ότι δεν αλλοιώνω το νόημά του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αυτό που τώρα μου συμβαίνει,
πρέπει να σας πω γιατί θα τρελαθώ
Ξέρω ότι είναι λάθος
μα δεν ξέρω πως το έπαθα αυτό

Ερωτευμένος ζω για το κορίτσι αυτό,
του φίλου μου η μικρή μ' άνοιξε πληγή
Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω
δεν θα πρέπει να το μάθουνε κι οι δυο

Πρέπει να ξεχάσω το βλέμμα της
αυτό που μ' έκανε τρελό
και τώρα προσπαθώ, αν και θα λυπηθώ
να διώξω πια τη μορφή που πονώ

Θα ψάξω για να βρω
μιαν άλλην ν' αγαπώ
Σε κανέναν να μην ανήκει,
να φύγουνε οι τύψεις λίγο να χαρώ

Σε κανέναν να μην ανήκει,
να φύγουνε οι τύψεις λίγο να χαρώ

Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω
δε θα πρέπει να το μάθουνε κι οι δυο
Πρέπει να ξεχάσω το βλέμμα της
αυτό που μ' έκανε τρελό
και τώρα προσπαθώ, αν και θα λυπηθώ
να διώξω πια τη μορφή που πονώ

Θα ψάξω για να βρω
μιαν άλλην ν' αγαπώ
Σε κανέναν να μην ανήκει,
να φύγουνε οι τύψεις λίγο να χαρώ

Σε κανέναν να μην ανήκει,
να φύγουνε οι τύψεις λίγο να χαρώ
Σε κανέναν να μην ανήκει,
να φύγουνε οι τύψεις λίγο να χαρώ

(ευχαριστώ για την βοήθεια του , τον φίλο μου Λάκη Τζορντανέλλι , γιατί δεν τα πάω καλά με τις εξομολογήσεις , το συντακτικό και την αλλαγή λάστιχου σε αμάξια - το τρίτο είναι άσχετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτε να ερωτευτειτε καποιον που δεν επρεπε?Να τον σκεφτεστε συνεχεια,να θελετε να ειστε συνεχως κοντα του,να τον σφιξετε στην αγκαλια σας και να του εξομολογηθητε τα αισθηματα σας?Εχω ερωτευτει την κοπελα του κολλητου μου.Ξερω πως δεν θα επιτρεψω ποτε στον εαυτο μου να κανει κατι μαζι της.Αυτο που δεν ξερω ειναι τι να κανω για να την βγαλω απο το μυαλο μου.Οπως λεει και το τραγουδι:"λιωνω στο πονο γιατι νιωθω κι εγω,ο δρομος που τραβαμε ειναι αδιαβατος"...Το "κουραγιο θα περασει" ποιος θα μου το πει?

Μου έχει τύχει κάτι πολύ χειρότερο.. Όχι απλά να είμαι ερωτευμένος με την κοπέλα του κολλητού μου αλλά να είναι και αυτή ερωτευμένη μαζί μου,να προσπαθώ να πείθω συνεχώς τον εαυτό μου ότι είναι ιδέα μου, να λιώνω συνεχώς για χάρη της, να χωρίζει τον κολλητό μου και να μου σκάει τη βόμβα... Εν τέλη δεν έγινε κάτι γιατί αφενός εγώ δεν θα άντεχα με τπτ να το κάνω αυτό στον κολλητό μου και ούτε φυσικά να προσπαθώ να του κρύβομαι και αφετέρου και αυτή δεν ήθελε να είμαστε έτσι...

Υ.Γ. Ναι υπάρχει ΚΑΙ χειρότερο.. Μιλάω για τον πρώτο μου μεγάλο έρωτα... Ωραία χρόνια πάντως τότε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Πολλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες Φορεςςςςςςςςςςς!!!!!:ermm::(:cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Τι παει να πει δεν πρεπει?
λολ,εχει τυχει να ερωτευτω ατομα που νομιζα πως θα ημασταν καλα μαζι αλλα τελικα τα συναισθηματα μου πεσανε στο κενο.
Αλλα δεν το εχω μετανιωσει,σιγα,εμπειριες ειναι ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Δεν υπαρχει "δεν πρεπει" στον ερωτα και στην αγαπη, αν κατι δεν σαρεσει το τελειωνεις κ τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ναι...αλλα στον ερωτα δεν υπαρχει ''πρεπει ..δεν πρεπει'' δεν σε ρωτα....coup de foudre...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ναι...αλλα στον ερωτα δεν υπαρχει ''πρεπει ..δεν πρεπει'' δεν σε ρωτα....coup de foudre...

Νομίζω οτι είμαστε άνθρωποι κι όχι ζώα και μπορούμε, ακόμα κι αν έχουμε συναισθήματα, να τα χαλιναγωγήσουμε και να μην προχωρήσουμε σε πραγματοποίηση των συναισθημάτων μας.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
ολη την ωρα αυτο κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ίσως με το ''πρέπει'' εννοείται και κάποιο συγγενικό πρόσωπο.
Όχι μόνο παντρεμένο ή κολλητό κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Νομίζω οτι είμαστε άνθρωποι κι όχι ζώα και μπορούμε, ακόμα κι αν έχουμε συναισθήματα, να τα χαλιναγωγήσουμε και να μην προχωρήσουμε σε πραγματοποίηση των συναισθημάτων μας.:hmm:
Δεν τιθεται θεμα ,κατ' εμε τουλαχιστον ,ανθρωπου ή ζωου...Τα ζωα δεν ερωτευονται ,εχουν ενστικτα;) ....Εκτος αν για σενα ο ερωτας ειναι ενστικτο :/:.Για μενα δεν ειναι....Ειναι συναισθημα ,ισως το ωραιοτερο των συναισθηματων -μαζι με την αγαπη. Και δεν το καταπιεζω....ειμαι ελευθερος ανθρωπος ...Ζω ...ανασαινω...αισθανομαι...ερωτευομαι...ονειρευομαι ελευθερα...αυτο ειναι και το νοημα και η ποιοτητα της ζωης για μενα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top