Έχετε συγκεκριμένο "τύπο" ή όχι;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσωπικά, άτοπο το βρίσκω κι αυτό, για τον απλούστατο λόγο: δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε τον εαυτό μας στο τι θα μας γοητεύσει, πέραν χτυπητών πραγμάτων που είναι red flags. Όπως άτοπο βρίσκω κι αυτό που είπε η Nelliel, και που το εξήγησε πολύ καλύτερα από μένα ο god.
Τότε γιατί έχετε πρόβλημα με το γεγονός ότι τη Nelliel δεν την γοητεύει κάποιος χωρίς πτυχίο, αφού καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να προγραμματισουμε τον εαυτό μας για αυτό;
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε γιατί έχετε πρόβλημα με το γεγονός ότι τη Nelliel δεν την γοητεύει κάποιος χωρίς πτυχίο, αφού καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να προγραμματισουμε τον εαυτό μας για αυτό;

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο φινάλε εκείνη αποκλείει ανθρώπους απ' τη ζωή της τζάμπα και βερεσέ, και χάνει την πιθανότητα να βρεθεί με κάποιον που όντως θα 'ναι αυτό που ψάχνει.

Για να απαντήσω, όμως, και στο ερώτημά σου. Είναι διαφορετικό το να δεις κάποιον παχύσαρκο και να τον απορρίψεις, επειδή δεν μπορείς να τον δεις ερωτικά, και διαφορετικό το να αποκλείεις κάποιον που δεν έχει πτυχίο προκαταλαμβάνοντας ότι δεν μπορεί να σε κατανοήσει. Άλλωστε, η Nelliel έθεσε ως αιτιολογία την επικοινωνία και την κατανόηση. Αυτό μπορεί να το προσφέρει ο οποιοσδήποτε. Αν έλεγε θέλω πτυχίο για το πρεστίτζ ή δεν ξέρω τι άλλο, να το σεβαστώ.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν πάρεις 1000 random άτομα που έχουν σπουδάσει και 1000 random άτομα που δεν έχουν σπουδάσει, που θεωρείς ότι θα βρεις πιο μορφωμένους ανθρώπους; Που θεωρείς ότι πιθανό να βρεις καλύτερη επικοινωνία;

Θα σου πω και κάτι που βλέπω προσωπικά στο φβ μου τις τελευταίες μέρες. Αυτοί που μου έχουν πρηξει τον τοίχο για τα τσιπάκια του διαβόλου που θα μπουν στους ανθρώπους είναι συνήθως άνθρωποι που δεν έχουν λάβει ιδιαίτερη εκπαίδευση, πόσο μάλλον τριτοβάθμια.

Δεν λέω ότι κάποιος που δεν έχει σπουδάσει δεν θα είναι μορφωμένους, ή ότι όλοι που σπουδάζουν είναι μορφωμένοι, αλλά σαν filtering μου φαίνεται ότι δουλεύει μια χαρά.

Φυσικά όλα τα πράγματα που γράφεις στην αρχή ισχύουν. Τα προσωπικά γούστα του καθενός είναι προσωπικά. Σου αρέσουν ψηλοι, κοντοί, δικηγόροι, μηχανικοί, μάγειρες, εργάτες, αστυνομικοί; Με γεια σου με χαρά σου. Δεν προσπάθησα εγώ να αναιρέσω τα γούστα κανενός εδώ πέρα, αυτό που merely έκανα ήταν να αναρωτηθώ γιατί έγιναν τόσοι triggered με τη δήλωση της Nelliel.

εδω όμως δε μιλάμε για το τι συμβαίνει κατά μέσο όρο. Δεν υπάρχει ισοδύναμη σχέση μεταξύ σπουδών και μόρφωσης ή επικοινωνίας όπως θες πες το.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο φινάλε εκείνη αποκλείει ανθρώπους απ' τη ζωή της τζάμπα και βερεσέ, και χάνει την πιθανότητα να βρεθεί με κάποιον που όντως θα 'ναι αυτό που ψάχνει.

Για να απαντήσω, όμως, και στο ερώτημά σου. Είναι διαφορετικό το να δεις κάποιον παχύσαρκο και να τον απορρίψεις, επειδή δεν μπορείς να τον δεις ερωτικά, και διαφορετικό το να αποκλείεις κάποιον που δεν έχει πτυχίο προκαταλαμβάνοντας ότι δεν μπορεί να σε κατανοήσει. Άλλωστε, η Nelliel έθεσε ως αιτιολογία την επικοινωνία και την κατανόηση. Αυτό μπορεί να το προσφέρει ο οποιοσδήποτε. Αν έλεγε θέλω πτυχίο για το πρεστίτζ ή δεν ξέρω τι άλλο, να το σεβαστώ.
Δεν διαφωνω μαζί σου έτσι όπως το έγραψες, αλλά δεν έχει νόημα να μπω σε λεπτομέρειες. Απλά θα πω ότι αν θες να κάνεις απλά σεξ μπορεί να σε καλύψει περισσότερο το επιφανειακό, βέβαια δεν σημαίνει ότι θα είναι καλύτερο match αυτο για σένα σε μια μακροχρόνια σχέση. Η Nelliel δεν μου φαίνεται ότι ψάχνει απλά κάτι με βάση τα συνηθισμένα επιφανειακά κριτήρια, αλλά προσπαθεί να ορίσει κάποια ακόμα κριτήρια με τα οποία θεωρεί ότι θα μπορέσει να βρει έναν άνθρωπο για περισσότερο χρόνο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχ, το ζήτημα δεν είναι αν υπάρχει αιτιότητα μεταξύ πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και συμβατότητας στην επικοινωνία. Το ζήτημα είναι πως τριγκάρεστε όλοι και δεν καταλαβαίνετε τη διαφορά μεταξύ στερεοτύπου(κάτι που δεν ισχύει - μια προκατάληψη) και ενός πραγματικού pattern που βρίσκεται στην πραγματικότητα είτε μας αρέσει είτε όχι. Η @Nelliel απλά παρατήρησε πως σπάνια μπορεί να συνδεθεί με κάποιον ο οποίος δεν έχει πανεπιστημιακή εκπαίδευση, χωρίς αυτό να σημαίενι πως αν την έχει μπορεί να συνδεθεί και χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν μορφωμένοι άνθρωποι χωρίς χαρτί.

Μερικά μοτίβα που επίσης ισχύουν για τις γυναίκες π.χ. είναι τα:
- Αν έχει μεγάλα τατουάζ, είανι συναισθηματικά ανισόρροπη και δεν κάνει για σχέση
- Αν ντύνεται σαν κοκέτα, τότε επίσης έχει ανασφάλειες και δεν κάνει για σχέση

Κλπ, κλπ...
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν διαφωνω μαζί σου έτσι όπως το έγραψες, αλλά δεν έχει νόημα να μπω σε λεπτομέρειες. Απλά θα πω ότι αν θες να κάνεις απλά σεξ μπορεί να σε καλύψει περισσότερο το επιφανειακό, βέβαια δεν σημαίνει ότι θα είναι καλύτερο match αυτο για σένα σε μια μακροχρόνια σχέση. Η Nelliel δεν μου φαίνεται ότι ψάχνει απλά κάτι με βάση τα συνηθισμένα επιφανειακά κριτήρια, αλλά προσπαθεί να ορίσει κάποια ακόμα κριτήρια με τα οποία θεωρεί ότι θα μπορέσει να βρει έναν άνθρωπο για περισσότερο χρόνο.

Μα δεν διαφωνούμε καθόλου σ' αυτό. Ο καθένας θέτει κριτήρια, όταν θέλει να κάνει κάτι σοβαρό. Ακόμα και στην απλή παρέα μας, που 'ναι καθόλα φιλική, δεν αντέχουμε πολλές φορές το επιφανειακό. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το ερωτικό, που θέλουμε να τραβήξει βαθιά σε χρόνο. Οπότε καλώς πράττει κι η Nelliel. Η μόνη μας ένσταση είναι πως το πτυχίο δεν διασφαλίζει αυτά τα Χ κριτήρια. Γι' αυτό είπα και πριν πως αν είσαι γίδι, το πτυχίο δεν θα κάνει κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Θα παραμείνει κανείς ασυνεννόητος, εγωκεντρικός, χειριστικός, ανασφαλής που το βγάζει με άσχημο τρόπο και 1002 άλλα αρνητικά κουσούρια που δεν θα μπορούμε να υποφέρουμε. Αυτό λέω.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Δοκιμασα να βγω με σεφ, voice actor, director σε μια εταιρια λογισμικου για νοσοκομεια. Κανεις δεν πηγε πανεπιστημιο και φανηκε απο το 1ο ραντεβου οτι δεν υπαρχει επικοινωνια. Το προσπαθησα, αλλα δεν. Ειμαι high maintenance, δεν διαφωνω, αλλα δεν θελω εναν τυπο διπλα μου με χαμηλο μορφωτικο επιπεδο. Με κουραζει και με εκνευριζει. Δεν μπορω να ακουω βλακειες.

Σιγουρα υπαρχουν και μορφωμενοι καφροι με παραδειγμα εναν μηχανικο με μεταπτυχιακο, υψηλη θεση σε πολυεθνικη, με $200χιλ μισθο, και τερμα εμφανισιμο. Τελειος και ειχαμε καλη επικοινωνια αλλα αποδειχτηκε τερμα μ@λ@κ@ς πανω στο τριμηνο.

Τις ίδιες μαλακίες έλεγε η γιαγιά μου που πίστευε ότι όλοι είναι καμμένα χαρτιά εκτός από γιατρούς δασκάλους παπαδες και μπάτσους....παρακαλώ ας σταματήσουν αυτά τα στερεότυπα εν έτη 2020, οποίος δεν έχει τελειώσει πανεπιστημιο δεν σημαίνει ότι δεν έχει καλό μορφωτικό επίπεδο, είμαστε στην εποχή (και ευτυχως είμαστε παιδιά του δεύτερου κόσμου) που το να έχεις πρόσβαση σε οποιαδήποτε πηγή γνώσης είναι εύκολο και καθαρά προσωπική υπόθεση αν θες να εξελιχθεις μπορείς, ανεξαιρέτου επαγγελματος. Το πιο απλό παράδειγμα το σχολείο, δεν πιστεύω ότι πέρα από πολυ βασικές γνώσεις σου δίνει τα υπόλοιπα, στο χέρι σου είναι να ψάχνεις όσο θες και σε όποιο τομέα θες
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα δεν διαφωνούμε καθόλου σ' αυτό. Ο καθένας θέτει κριτήρια, όταν θέλει να κάνει κάτι σοβαρό. Ακόμα και στην απλή παρέα μας, που 'ναι καθόλα φιλική, δεν αντέχουμε πολλές φορές το επιφανειακό. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το ερωτικό, που θέλουμε να τραβήξει βαθιά σε χρόνο. Οπότε καλώς πράττει κι η Nelliel. Η μόνη μας ένσταση είναι πως το πτυχίο δεν διασφαλίζει αυτά τα Χ κριτήρια. Γι' αυτό είπα και πριν πως αν είσαι γίδι, το πτυχίο δεν θα κάνει κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Θα παραμείνει κανείς ασυνεννόητος, εγωκεντρικός, χειριστικός, ανασφαλής που το βγάζει με άσχημο τρόπο και 1002 άλλα αρνητικά κουσούρια που δεν θα μπορούμε να υποφέρουμε. Αυτό λέω.
Ναι και πάνω σε αυτό θέλω να πω πως ο καθένας μέσα από τις εμπειρίες του έχει διαμορφώσει τα δικά του κριτήρια. Δεν μπορούμε να επέμβουμε πάνω στα κριτήρια των ανθρώπων. Εδώ άλλες στην ηλικία της Nelliel ζητάνε να έχει καλή δουλειά και να βγάζει πολλά λεφτά. Η Nelliel δεν έγραψε κάτι τέτοιο, αντίθετα το κριτήριο της έχει να κάνει περισσότερο με το πόσο θα ταιριάζουν. Καλώς ή κακώς ένας πολύ ακαδημαικός άνθρωπος είναι πολύ πιο δύσκολο να ταιριάξει με κάποιον ποδοσφαιριστή πχ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποπαίρνετε την Nelliel. Δηλαδή αν κάποια γράφει θέλω έναν ψηλό μελαχρινό μουσάτο είναι όλα οκευ. Αν κάποια λέει θέλω να είναι μορφωμένος και να προσέχει το ντύσιμο του την μαλώνουμε. Σουρέαλ κατά τη γνώμη μου.

Φίλε μου Γιάννη, νομίζω πως είναι άδικο αυτό που γράφεις.

Θεωρώ ότι οι άνθρωποι ως επι το πλείστον αντιδρούν στη συμπεριφορά και όχι τόσο στο περιεχόμενο στα ποστ του στεκιού.

Κατά τη γνώμη σου, όπως διάβασες τα ποστ εδω, θεωρείς ότι η συμπεριφορά μας είναι υποκριτική καθώς διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο.

Αυτό εγω το θεωρώ άδικο που εκφέρεται στα ποστς σου, και όσο aggressive κι αν ήταν ο GoddamnRight, εγω είμαι μαζί του, ασχέτως αν ο τρόπος του είναι ολίγον ακατέργαστος. Δεν τον κάνει λάθος όμως τον άνθρωπο στις ιδέες που εξέφρασε. Το έχει πιάσει το νόημα και είναι στο σωστό δρόμο.

Και για να σου το φέρω το θέμα στη σωστή του διάσταση, μου αρέσει που βλέπεις το "σουρεάλ" εκεί που δεν υπάρχει, αλλά τεχνηέντως το αγνοείς εκεί που όντως υπάρχει.

Που; Θα σου πω αμέσως για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία μιας και έχω σουξέ στο να "καθαρίζω" τον άλλο στεγνά σε ένα ποστ. Γιατί πολύ ανεχτήκαμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο και αρχίζω και αισθάνομαι δύσπνοια.

Ξεκινάμε:

Πρωτον, η κοπέλα μας είπε τι θέλει. Και καλά έκανε. Κι εγω της είπα μακάρι να το βρει και να ευτυχήσει. Δεν θα το βρει όμως, ή αν το βρει θα είναι προσωρινό και θα χωρίζει συνέχεια.

Γιατί; Γιατί κατά τη γνώμη μου δείχνει control obsessed και φαίνεται απ ολα της τα ποστ. Έχει ένα εξελόφυλλο σαν τσεκλιστ με τα χαρακτηριστικά του άντρα που θέλει και είναι ικανός να περάσει τα φίλτρα της. Σε τι θα την βοηθήσει αυτό; Στο να αποδείξει ότι μπορεί, στο να της αναγνωριστεί με το στανιό ότι εκεί που έφτασε το αξίζει. (εγω πίστευα ότι μας αρκεί η αυτογνωσία αλλά ποιός είμαι εγω για να έχω δίκιο; )

Δεύτερον, τον άντρα τον θέλει έτσι κι ετσι κι ετσι. Δεκτόν. Τον θέλει ένα δεκάρι. Εκείνη δεν μας είπε τι φέρνει στο τραπέζι; Πόσο χρονών είναι; Ηλικία δεν βλέπουμε. Πιθανότατα αν κρίνω απ οσα έχω διαβάσει πρέπει να χει χτυπήσει τον πρώτο ηλικιακό Τοίχο (30).

Δεν την βλέπω να εκφράζεται και πολύ ανοικτά για όλα όσα εκείνα τα θετικά ελπίζει να αποκομίσει από τη σχέση, όλες εκείνες τις ωραίες στιγμές που επιθυμεί να ζήσει και το είδος της σύνδεσης που επιθυμεί να έχει με έναν άλλο άνθρωπο. Πιο πολύ για τσεκλιστ την είδα "να μη με εμποδίζει" φάση.

Διαβάζοντας το πρώτο πόστ της εδω, αλλά και σε άλλα θέματα, ΑΣΧΕΤΩΣ οτι μετά το ΜΑΖΕΨΕ (γιατί περί μαζέματος πρόκειται, και ΟΛΟΙ οι άντρες ανεξαιρέτως, το δαγκώσατε και το κατάπιατε αμάσητο χωρίς να ανοίξει μύτη, δεν είναι αυτή η πραγματική εξήγηση που μας έδωσε, θα δειτε παρακάτω), εγω κατάλαβα το εξής:

Όχι, ούτε "κάποιον να την καταλαβαίνει" θέλει. Σας το γλύκανε ακριβώς όπως θέλετε να το ακούσετε. Είναι τελείως random requirement αυτό και είναι ακριβώς κάτι πιστευτό και για την ίδια για να τα χει καλά με το μέσα της αλλά και για να κάνει save face εδω στους υπόλοιπους. Αυτό το "θέλω κάποιον να με καταλαβαίνει" είναι τόσο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ που το λένε όλοι και όλες και γι αυτό είναι πιστευτό. Γιατί ΟΛΟΙ θέλουμε αυτό.

Τι θέλει η Νελιελ σε μια πρόταση; Ενα κοστουμαρισμένο γκομενάκι για να ξεχαρμανιάζει όταν θα φεύγει 12 η ώρα από την καριέρα και να πίνει κανα Αππλετίνι στο μπαρ, να κανονίζουν excursions στην Κορέα με τις μισθάρες τους και να μπορεί να στέκεται δίπλα της χωρίς να την κάνει να ντρέπεται ότι βγήκε με κανέναν κατά κάποιους "Untermensch λιμιάρη μποχλαδιάρη με άκοπα νύχια που δουλεύει με τα γράσα στο συνεργείο που θα της φτιάξει το αμάξι".

Κι επειδή πολλοί έχουν κοντή μνήμη ή θα με πουν κακό και μισογύνη:

Θυμάσαι εκείνο το ποστ Νελιελ μου, που έλεγες κάπου, ότι κάποιος από αυτούς που βγήκες "κούτσαινε και λίγο";


Ο άνθρωπος εκείνος θυμάμαι έγραφες στο ποστ, πως είχε ένα σωρό άλλες μαλακίες επάνω του και οποιαδήποτε θα τον έδιωχνε άνετα. Μέχρι εκεί δεκτόν. Αλλά μετά μου έκανε φοβερή εντύπωση ότι στάθηκες μέχρι και σε αυτό και το ξεχώρισες, ενω θα μπορούσες να είχες ήδη δικαιολογηθεί από τα άλλα κουσούρια του. Και κατάλαβα αμέσως το γιατί. Εκανα ότι δεν το διάβασα εκείνη τη μέρα, λεω "μην πεις κάτι, θα πουν ότι τριγκάρεσαι επειδή είσαι κι εσυ ανάπηρος και ένιωσες αλληλεγγύη προς τον άλλο άντρα", μα η αλήθεια είναι ότι το ξερα βαθιά μέσα μου ότι τους βλέπεις αφ υψηλού πολλούς. Χάι μεηντενανς και μαλακίες, έλα τώρα μεταξύ μας...

Είτε για την αναπηρία, είτε για τη μεσανατολίτικη καταγωγή τους (βλέπε συνάδελφο στη δουλειά σου, που κι αυτός είχε στραβά αλλά στάθηκες και στην καταγωγή του), είτε για το κοινωνικό στατους που προσδίδει το πτυχίο ενός πανεπιστημίου.

Κάποιος να είναι από πίσω να σπρώχνει σαν συναισθηματικό ταμπόν και να εξυπηρετεί το σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκε. Ταξιδιάρης, ψυχολόγος, ήρεμος, ελεγχόμενος για να μη βγει από το frame της και ξεχαρμανιάρης, χωρίς ΠΟΤΕ να της σπάσει το αριστοκρατικό στυλάκι ή να της χαμηλώσει το φαινόμενο στάτους.


Μπορείτε να διαφωνήσετε όσο θέλετε μαζί μου. Μπορείτε να υπερασπιστείτε τέτοιες συμπεριφορές, να κάνετε ότι δεν τις βλέπετε, ακόμα και να τις επικροτήσετε αν θέλετε να διατηρήσετε και κανένα φιλαράκι για προφέσιοναλ ρεφερενζ στον Καναδά αμα η Ευρώπη τα φτύσει κι άλλο.

Εγω αυτά πιστεύω και αυτά θα λέω.-
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πάλι πάνελ της Καινούργιου το κάνατε :P

 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το ότι θέλεις να καταλαβαίνει τι κάνεις και να μην σε κοιτάει σαν χάνος, είναι το σημείο που πάλι διαφωνώ. Η υποστήριξη που θέλεις από τον άλλον μπορεί να έρθει και ας μην ξέρει τα της επιστήμης σου. Μπορεί να μην έχει ιδέα τι κάνεις και πώς το κάνεις, αλλά να ξέρει ότι είναι σημαντικό και να σου δίνει τον χώρο που θέλεις. Δηλαδή ας μην ξέρει τι εστί στατιστική ανάλυση και πρόβλεψη, δεν πειράζει. Αλλά να σε βοηθάει σε αυτό που κάνεις με τον τρόπο του... Αν εγώ ήμουν ψυχολόγος και εφάρμοζα μια καινούργια τεχνική και δεν έβλεπα αποτελέσματα ή φυσικός που δούλευα ξέρω εγώ σε κβαντικούς υπολογιστές και η έρευνα μου είχε κολλήσει, αν έλεγα σε σένα τι έκανα (ειδικά στη 2η περίπτωση) εσύ δεν θα μπορούσες να με βοηθήσει καθόλου πρακτικά.Μπορεί να καταλάβαινες το πρόβλημα, έτσι απλουστευμένα, αλλά δεν θα είχες ιδέα τι να κάνεις και τι να πεις (με ουσία), το οποίο είναι λογικό, έτσι?Αν περιμένεις από τον σύντροφο σου να έχει ΚΑΙ τον ρόλο του να σε βοηθάει πρακτικά με τα της επιστήμης και να καταλαβαίνει απολύτως, τότε κάνεις από τις χειρότερες επενδύσεις στο σχεσιακό κομμάτι, να ξέρεις... (εκτός αν εννοούσες πάλι κάτι άλλο που οκ)

Και για να απαντήσω στην ερώτηση, εγώ δίπλα μου θα ήθελα μια κοπέλα, που ανάμεσα σε άλλα, θα είχε καλή αντίληψη και δεν θα ήταν γεια σας. Δεν θα με ενδιέφερε να καταλαβαίνει το τι κάνω για να με βοηθήσει, αλλά θα ήθελα να ήθελε να καταλάβει και όχι να λέει ένα default "follow your heart, καλό κουράγιο" και τέτοια. Δηλαδή θα ήθελα αδιάφορη να μην είναι.
Για να καταλαβαίνει κάποιος απόλυτα τι κάνεις στη δουλειά σου πρέπει να έχει ακριβώς το ίδιο αντικείμενο (ούτε καν παρόμοιες σπουδές). Αλλιώς λίγο δύσκολο.
Εγώ πχ έχω ένα φίλο που κάνει διδακτορικό και τα θέματα που έχει τα λέει πολύ σε εμένα άσχετα που δεν είμαι φυσικός οπότε αυτά τα καταλαβαίνω αόριστα και στο περίπου. Δεν τα λέει για να λύσω το πρόβλημα που του προέκυψε αλλά γιατί χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη που ως φίλη μπορώ να δώσω (ή άλλη περίπτωση που λέμε για σύντροφο) άσχετα αν δεν ξέρω τι εστί κύκλωμα ρε παιδί μου. :P
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορείτε να διαφωνήσετε όσο θέλετε μαζί μου. Μπορείτε να υπερασπιστείτε τέτοιες συμπεριφορές, να κάνετε ότι δεν τις βλέπετε, ακόμα και να τις επικροτήσετε αν θέλετε να διατηρήσετε και κανένα φιλαράκι για προφέσιοναλ ρεφερενζ στον Καναδά αμα η Ευρώπη τα φτύσει κι άλλο.

Εγω αυτά πιστεύω και αυτά θα λέω.-
Με στεναχωρείς Valder, γιατί θεωρείς ότι γράφω όσα γράφω για να κερδίσω κάτι από την Nelliel? Η αν ζητούσα να μου κάνει κονέ με δουλειά η Nelliel (σε έναν αγνωστο σε ένα ακυρο φορουμ) θα μου την έκανε επειδή την υποστήριξα σε αυτό το χαζοθρεντ με τα checklist γκομενακιων;

Δεν νομίζω να το πιστεύεις και συνεπώς δεν καταλαβαίνω γιατί το έγραψες. Θα θεωρήσω ότι ήταν απλώς πάνω στην βράση του επιχειρηματος σου.

Εγώ το εξήγησα καλά πιστεύω αυτό που λέω. Αυτό που θεωρώ ότι σας πείραξε είναι ότι η Nelliel έγραψε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Αν έγραφε ότι θέλει ένα καλό παιδί να την ακούει δε θα τα γράφαμε όλα αυτά τώρα, αλλά θα ξέραμε όλοι ότι δεν είναι ειλικρινής απάντηση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Με στεναχωρείς Valder, γιατί θεωρείς ότι γράφω όσα γράφω για να κερδίσω κάτι από την Nelliel? Η αν ζητούσα να μου κάνει κονέ με δουλειά η Nelliel (σε έναν αγνωστο σε ένα ακυρο φορουμ) θα μου την έκανε επειδή την υποστήριξα σε αυτό το χαζοθρεντ με τα checklist γκομενακιων;

Δεν νομίζω να το πιστεύεις και συνεπώς δεν καταλαβαίνω γιατί το έγραψες. Θα θεωρήσω ότι ήταν απλώς πάνω στην βράση του επιχειρηματος σου.

Εγώ το εξήγησα καλά πιστεύω αυτό που λέω. Αυτό που θεωρώ ότι σας πείραξε είναι ότι η Nelliel έγραψε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Αν έγραφε ότι θέλει ένα καλό παιδί να την ακούει δε θα τα γράφαμε όλα αυτά τώρα, αλλά θα ξέραμε όλοι ότι δεν είναι ειλικρινής απάντηση.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες προσωπικά. Λάθος κάνεις και κακώς το έγραψα πράγματι κάτω απο το ποστ σου. Θα μπορουσα να είχα γράψει "γιατι σας αρέσει σα γυναίκα και θέλετε να βγει μαζί σας". Αυτό τι θα σε έκανε; Πέφτουλα; Δε νομίζω, γιατί δεν είσαι. Αν ήθελα να σου πω κάτι, μπορώ να στο πω και ευθέως.

Και ξαναλέω, ναι ηταν λάθος μου που το γραψα κατω απο τη δική σου παράθεση. Δεν σε ειχα κατα νου.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες προσωπικά. Λάθος κάνεις και κακώς το έγραψα πράγματι κάτω απο το ποστ σου. Θα μπορουσα να είχα γράψει "γιατι σας αρέσει σα γυναίκα και θέλετε να βγει μαζί σας". Αυτό τι θα σε έκανε; Πέφτουλα; Δε νομίζω, γιατί δεν είσαι. Αν ήθελα να σου πω κάτι, μπορώ να στο πω και ευθέως.

Και ξαναλέω, ναι ηταν λάθος μου που το γραψα κατω απο τη δική σου παράθεση. Δεν σε ειχα κατα νου.
Το πήρα προσωπικά γιατί είμαι ο μόνος που πήρα τη θέση της Nelliel εδώ πέρα :P

Αλλά εντάξει όπως είπα δεν σε παρεξηγώ γιατί κατάλαβα οτι μάλλον δεν κατάλαβα κάτι σωστά.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι και πάνω σε αυτό θέλω να πω πως ο καθένας μέσα από τις εμπειρίες του έχει διαμορφώσει τα δικά του κριτήρια. Δεν μπορούμε να επέμβουμε πάνω στα κριτήρια των ανθρώπων. Εδώ άλλες στην ηλικία της Nelliel ζητάνε να έχει καλή δουλειά και να βγάζει πολλά λεφτά. Η Nelliel δεν έγραψε κάτι τέτοιο, αντίθετα το κριτήριο της έχει να κάνει περισσότερο με το πόσο θα ταιριάζουν. Καλώς ή κακώς ένας πολύ ακαδημαικός άνθρωπος είναι πολύ πιο δύσκολο να ταιριάξει με κάποιον ποδοσφαιριστή πχ.

Σαφώς ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Το αποδεχόμαστε και το σεβόμαστε αυτό. Το αν μας αρέσει ή έχουμε καλή γνώμη για τις επιλογές αυτές, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, όμως. Όπως δεν θα 'χω και την καλύτερη γνώμη για κάποια που ψάχνει πορτοφόλι και ν' ανέβει κοινωνικό επίπεδο μέσα από τον άλλον, άλλο τόσο δεν έχω και την καλύτερη γνώμη για τον οποιονδήποτε που θέτει ως κριτήριο το πτυχίο, τη στιγμή που αυτοακυρώνεται λέγοντας ότι αυτό δεν καταλήγει πάντα θετικά. Οπότε, αφού το πτυχίο δεν φέρει πάντα την θετική κατάληξη, γιατί να μην δώσει την ευκαιρία να γνωρίσει και κάποιον άλλο;

Αντιλαμβάνομαι την θέση της και το τι έχει καταφέρει... Δεν είπαμε να καταλήξει και με τον τελευταίο, που θα τον ταΐζει και δεν θα έχει στον ήλιο μοίρα. Μιλάμε για νορμάλ περιπτώσεις αντρών.

Μου κάνει εντύπωση που επιμένεις και δεν μπορείς να το δεις. Και για να εξηγήσω την απορία μου, να σου δώσω κι ένα παράδειγμα. Εμείς, οι υπόλοιποι, είμαστε σε low standards εκεί έξω που συναναστρεφόμαστε διάφορα επαγγέλματα; Δες κι απ' τον εαυτό σου και κάνε την σούμα, να δεις κατά πού γέρνει η ζυγαριά. Προσωπικά, έχω δει χρυσούς ανθρώπους, άντρες και γυναίκες, που ασχέτως απ' το επάγγελμά τους είναι άξιοι συναναστροφής. Τεχνικοί που 'χουν βγάλει μόνο ΙΕΚ, δάσκαλοι, κοινωνικοί λειτουργοί... Στα ίδια επαγγέλματα (και σε πιο φανταχτερά) μπορείς να βρεις εξίσου χαρισματικούς ανθρώπους, όπως και κουτοπόνηρους και καθίκια. Οπότε καταλήγουμε πως, αν κινούμαστε εκτός αυτού του πλαισίου, είναι κάτι άλλο που κοιτάμε. Ας το λέμε ανοιχτά, όμως, και να μην κρυβόμαστε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Το πήρα προσωπικά γιατί είμαι ο μόνος που πήρα τη θέση της Nelliel εδώ πέρα :P

Αλλά εντάξει όπως είπα δεν σε παρεξηγώ γιατί κατάλαβα οτι μάλλον δεν κατάλαβα κάτι σωστά.

Οχι Γιάννη, με συγχωρείς, είναι δικό μου το λάθος. Στην αρχή ξεκίνησα ήρεμα γιατί σου μίλαγα και μετά το πήρα με γκάζι και σε έβγαλα απο το νου μου ενω σε είχα στην παράθεση. Μαλακία μου.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Με στεναχωρείς Valder, γιατί θεωρείς ότι γράφω όσα γράφω για να κερδίσω κάτι από την Nelliel? Η αν ζητούσα να μου κάνει κονέ με δουλειά η Nelliel (σε έναν αγνωστο σε ένα ακυρο φορουμ) θα μου την έκανε επειδή την υποστήριξα σε αυτό το χαζοθρεντ με τα checklist γκομενακιων;

Δεν νομίζω να το πιστεύεις και συνεπώς δεν καταλαβαίνω γιατί το έγραψες. Θα θεωρήσω ότι ήταν απλώς πάνω στην βράση του επιχειρηματος σου.

Εγώ το εξήγησα καλά πιστεύω αυτό που λέω. Αυτό που θεωρώ ότι σας πείραξε είναι ότι η Nelliel έγραψε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Αν έγραφε ότι θέλει ένα καλό παιδί να την ακούει δε θα τα γράφαμε όλα αυτά τώρα, αλλά θα ξέραμε όλοι ότι δεν είναι ειλικρινής απάντηση.

Εσύ αυτό που δυσκολεύεσαι να καταλάβεις είναι, πως κανείς μας δεν έχει θέμα με τα κριτήρια του οποιουδήποτε. Δικά του είναι, καλά, κακά, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.

Απλά όταν υποστηρίζει κανείς τα όποια του κριτήρια, τότε μπορεί να προσβάλλει τρίτους, είτε το θέλει, είτε όχι. Και εμείς δεν μιλούσαμε για εμφάνιση που ο καθένας δεν επιλέγει συνειδητά ποιον θεωρεί ωραίο ή όχι, αλλά για τη μόρφωση που αυτή καλλιεργείται.

Αν η Nelliel στο παράδειγμά σου, έλεγε ότι γουστάρει ψηλούς μελαχρινούς, εδώ δεν υπάρχει θέμα. Γιατί, αυτό δεν ελέγχεται, είτε σου αρέσει κάποιος, είτε όχι. Αν είσαι εσύ ξανθός/κοντός και παρεξηγηθείς, τότε είναι λάθος σου.

Αν όμως κάνει αναφορά για τη μόρφωσή σου, τότε έχεις κάθε λόγο να παρεξηγηθείς. Αν εσύ δεν είχες σπουδάσει και άκουγες κάποιον που για να υποστηρίξει τα όποια του κριτήρια, έλεγε αυτολεξεί "όποιος δεν έχει πτυχίο, δεν έχει μόρφωση ή είναι πιθανόν να λέει βλακείες και να εκνευριστώ", τότε προφανώς αυτό αφορά και εσένα και όποιον δεν έχει πτυχίο και όποιους αγώνες έχετε κάνει για καλλιέργηση του πνεύματος και του μυαλού. Σου μειώνει την αξία. Το ότι το κάνει έμμεσα για να υποστηρίξει κάτι, δεν παίζει κανέναν ρόλο. EDIT: Και φυσικά, δεν ισχύει κιόλας το logic. Οπότε και σε προσβάλλει και τα λέει και λάθος.


Η Lysippe με κάλυψε, αλλά ήδη τα είχα γράψει, so...
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μα η Neliel δεν είναι πολύ επιλεκτική. Θεωρώ ότι πολλοί θεωρούμε κάποια χαρακτηριστικά ελκυστικά ή θα θέλαμε να κάνουμε μια κουβέντα και να έχει κάποιο επίπεδο και μας αρέσουν κάποια χαρακτηριστικά στο χαρακτήρα του άλλου. Τι παράλογο ζήτησε η κοπέλα?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν όμως κάνει αναφορά για τη μόρφωσή σου, τότε έχεις κάθε λόγο να παρεξηγηθείς. Αν εσύ δεν είχες σπουδάσει και άκουγες κάποιον που για να υποστηρίξει τα όποια του κριτήρια, έλεγε αυτολεξεί "όποιος δεν έχει πτυχίο, δεν έχει μόρφωση ή είναι πιθανόν να λέει βλακείες και να εκνευριστώ", τότε προφανώς αυτό αφορά και εσένα και όποιον δεν έχει πτυχίο και όποιους αγώνες έχετε κάνει για καλλιέργηση του πνεύματος και του μυαλού. Σου μειώνει την αξία. Το ότι το κάνει έμμεσα για να υποστηρίξει κάτι, δεν παίζει κανέναν ρόλο. EDIT: Και φυσικά, δεν ισχύει κιόλας το logic. Οπότε και σε προσβάλλει και τα λέει και λάθος.

Γιατί? Αν η αξία σου μειώνεται επειδή κάποιος τρίτος θεωρεί πως δεν έχεις μόρφωση, τότε μάλλον έχει δίκιο.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μα η Neliel δεν είναι πολύ επιλεκτική. Θεωρώ ότι πολλοί θεωρούμε κάποια χαρακτηριστικά ελκυστικά ή θα θέλαμε να κάνουμε μια κουβέντα και να έχει κάποιο επίπεδο και μας αρέσουν κάποια χαρακτηριστικά στο χαρακτήρα του άλλου. Τι παράλογο ζήτησε η κοπέλα?
3-30356_facepalm-meme-png-sanji-meme-face-transparent-png.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top