Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
ετσι, στη κουζινα
Στη σπηλια σου εσυ.Κια πολυ...εμεινες εξω.
1705685250495.png
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί διαγράφτηκε το άλλο θρεντ, το πιο σχετικό που βρήκα ήταν αυτό

@Εριφύλη πολύ ωραίο κ εντυπωσιακό το σώμα που ανέβασες αλλά τα έχει σε πολύ συγκεκριμένα σημεία τα κιλά ... Δηλαδή συνήθως υπάρχουν κ σε άλλα μέρη, (πχ κοιλίτσα)
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
όσο έχει να κάνει με μένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα: μπορείτε να με αποκαλείτε χοντρό, χοντρέλα κλπ.
Είναι θέμα παιδείας, πρέπει όχι μόνο να εξηγούμε στα παιδιά από μικρά ότι το "body shaming" δεν είναι σωστό, αλλά να αντικαθιστούμε τις παραπεμπτικές λέξεις προς αυτό με άλλες.

Το "χοντρός" ή "χονδρός" είναι κακόγουστη λέξη να την λέμε όποτε να' ναι. Λέμε, μεγαλόσωμος ή εύσωμος. Η γλώσσα δεν ορίζει την σκέψη αλλά την "ραφινάρει", την εκλεπτίζει. Μιλάμε όμορφα και βγαίνουμε απ' τις σπηλιές.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,015 μηνύματα.
Είναι θέμα παιδείας, πρέπει όχι μόνο να εξηγούμε στα παιδιά από μικρά ότι το "body shaming" δεν είναι σωστό, αλλά να αντικαθιστούμε τις παραπεμπτικές λέξεις προς αυτό με άλλες.

Το "χοντρός" ή "χονδρός" είναι κακόγουστη λέξη να την λέμε όποτε να' ναι. Λέμε, μεγαλόσωμος ή εύσωμος. Η γλώσσα δεν ορίζει την σκέψη αλλά την "ραφινάρει", την εκλεπτίζει. Μιλάμε όμορφα και βγαίνουμε απ' τις σπηλιές.
Διαφωνώ Νικο.

Και γιατί διαφωνώ, διότι η ένστασή σου εστιάζει πολύ στην στρογγύλευση των εννοιών ώστε να γίνουν εύπεπτες, κατα τη γνωμη μου τουλάχιστον.

Η παιδεία οφείλει, να εκπαιδευει προς τον σεβασμό της αξιοπρέπειας του συνανθρώπου ως ουσιώδες χαρακτηριστικό του διαλόγου και να μην αντικαθίσταται η ουσία του διαλόγου από τη σμίλευση εννοιών.

Η σμίλευση εννοιών κάνει τον πομπό πιο εύηχο, πιο εύπεπτο, όχι απαραίτητα το δέκτη πιο ικανοποιημένο απο το αποτέλεσμα. Αν και υπάρχουν πολλοι δεκτες που θα χάψουν το "εισθε ευσωμος" και θα το χωνέψουν αμάσητο.

Ουσία για μένα ειναι η προαίρεση, η πρόθεση. Έχεις καλή πρόθεση; Εισαι φίλος μου ή και άγνωστος που όμως σου εχω ανοιξει μια πορτα και σου εχω δωσει το δικαιωμα άποψης; Θέλω να μου πεις οτι ειμαι χοντρός. Για να φτιαξω την υγεια μου.

Αμα εχεις κακή πρόθεση και με σιχαινεσαι και με μισεις, επειδη ειμαι χοντρός και διαφορετικός, το καταλαβαινω αλλά προτιμω να μην πεις κατι γιατι ουτως ή άλλως σκοπος σου δεν ειναι να με βοηθησεις, αλλά να με χλευάσεις να με μειώσεις κλπ.

Το παν ειναι η κακία στο μυαλό, να μετουσιωθει σε καλοσύνη, σε κατι θετικό που να βελτιωνει τον άλλο. Κι οχι να αλλαζουμε τις λέξεις.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
Είναι θέμα παιδείας, πρέπει όχι μόνο να εξηγούμε στα παιδιά από μικρά ότι το "body shaming" δεν είναι σωστό, αλλά να αντικαθιστούμε τις παραπεμπτικές λέξεις προς αυτό με άλλες.

Το "χοντρός" ή "χονδρός" είναι κακόγουστη λέξη να την λέμε όποτε να' ναι. Λέμε, μεγαλόσωμος ή εύσωμος. Η γλώσσα δεν ορίζει την σκέψη αλλά την "ραφινάρει", την εκλεπτίζει. Μιλάμε όμορφα και βγαίνουμε απ' τις σπηλιές.

καλά τα λες. συμφωνώ γενικά. αλλά οι δικοί μου άνθρωποι δεν έχω πρόβλημα να με κράζουν καλοπροαίρετα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Διαφωνώ Νικο.

Και γιατί διαφωνώ, διότι η ένστασή σου εστιάζει πολύ στην στρογγύλευση των εννοιών ώστε να γίνουν εύπεπτες, κατα τη γνωμη μου τουλάχιστον.
Περίεργο που διαφωνείς για ένα τόσο ξεκάθαρο θέμα. Τελικά οι άνθρωποι δεν χρησιμοποιούν πια κοινές δεξαμενές νοήματος γι' αυτό πάντα θα διαφωνούν. Έγραψα ότι η λέξη χονδρός είναι κακόγουστη λέξη να την λέμε όποτε να' ναι. Και καλή πρόθεση να έχεις στον άλλο, δεν τον λες "χονδρό" αν δεν τον ξέρεις καλά που και πάλι, δεν είναι κομψό αν ξέρεις πως ο άλλος μπορεί να παρεξηγηθεί.

Όταν χρησιμοποιείς σωστά τη γλώσσα δεν στρογγυλεύεις έννοιες αλλά αποδίδεις στο ακέραιο τις σημασίες. Τι θες να πεις π.χ. εκείνη τη στιγμή: "έχεις παραπάνω κιλά;" Ωραία, λες, είσαι εύσωμος. Αν ο άλλος είναι με παραπάνω κιλά και ψηλός, λες είσαι μεγαλόσωμος. Το χονδρός, απ' το 'χόνδρος' σημαίνει κάτι μεγάλο και σκληρό. Είναι άλλο πράγμα. Χονδρή μπορεί να είναι και μια @ουτσα, αν με πιάνεις. :P

Τώρα αν πρέπει να νουθετούμε τους εύσωμους συνανθρώπους μας ώστε να χάσουν κιλά για το καλό τους, κι εκεί θα διαφωνήσω. Δεν μπορείς να μπεις στο πετσί του άλλου καλύτερα απ' αυτόν που το φοράει. Ξέρουν πολύ καλύτερα απ' τον καθένα τι να κάνουν και πότε.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Κάθε λέξη αποκτά άλλο νόημα και η σκοπιμότητα είναι διαφορετική ανάλογα με τον τόνο φωνής που θα την προφέρεις, το επικοινωνιακό πλαίσιο που θα την ξεστομίσεις, τις εκφράσεις του προσώπου εκείνη τη στιγμή κλπ

Έτσι, ακόμα και οι πιο ήπιες μπορεί να ενέχουν προσβλητικά σχόλια προς τον αποδέκτη.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,015 μηνύματα.
Περίεργο που διαφωνείς για ένα τόσο ξεκάθαρο θέμα. Τελικά οι άνθρωποι δεν χρησιμοποιούν πια κοινές δεξαμενές νοήματος γι' αυτό πάντα θα διαφωνούν. Έγραψα ότι η λέξη χονδρός είναι κακόγουστη λέξη να την λέμε όποτε να' ναι. Και καλή πρόθεση να έχεις στον άλλο, δεν τον λες "χονδρό" αν δεν τον ξέρεις καλά που και πάλι, δεν είναι κομψό αν ξέρεις πως ο άλλος μπορεί να παρεξηγηθεί.

Δε διαφωνώ με το θέμα, ούτε με την ίαση της αρρώστιας του ντροπιάσματος, διαφωνώ με το φάρμακο.

Είμαι ανέκαθεν απέναντι ιδεολογικά σε οποιαδήποτε νουθεσία λεκτικής διαστροφής, κατα Πρωσσικό μοντέλο εκπαίδευσης και νυν woke-isms.

Όταν χρησιμοποιείς σωστά τη γλώσσα δεν στρογγυλεύεις έννοιες αλλά αποδίδεις στο ακέραιο τις σημασίες. Τι θες να πεις π.χ. εκείνη τη στιγμή: "έχεις παραπάνω κιλά;" Ωραία, λες, είσαι εύσωμος. Αν ο άλλος είναι με παραπάνω κιλά και ψηλός, λες είσαι μεγαλόσωμος. Το χονδρός, απ' το 'χόνδρος' σημαίνει κάτι μεγάλο και σκληρό. Είναι άλλο πράγμα. Χονδρή μπορεί να είναι και μια @ουτσα, αν με πιάνεις. :P
Ναι αλλα τωρα νιωθω οτι μου το άλλαξες λίγο. Το πήγαμε -έχω την εντυπωση δεν ξερω- από το "πρέπει να ειναι πιο ήπιο για να μη θίγει" στο "πρεπει να ειναι πιο ακέραιο σημασιολογικά".

Ο λαός θα βρει την πιο σύντομη οδό για να εκφράσει αυτο που βλέπει.

Ετσι και ο χοντρός. Χοντρός τι να κάνουμε; Άντε τωρα εγω να σκεφτω αν πρέπει να σε πω χοντρο ευσωμο ή παχυσαρκο, βράσε με εκεινη την ωρα θα χεις αναψει τρια τσιγαρα μεχρι να σκεφτω πως να σε πω.

Για μενα έχει πολυ μεγαλύτερη σημασία να ΜΗΝ μου πεις "πως εισαι ετσι μωρη χοντρή πατσοκοίλω" καν, από το να μου πεις "ξέρετε ειστε ευσωμος". Μια και δυο θα σου πω κι εγω "γούστα ειπε ο πιθηκος κι έφαγε το σαπουνι"
Τώρα αν πρέπει να νουθετούμε τους εύσωμους συνανθρώπους μας ώστε να χάσουν κιλά για το καλό τους, κι εκεί θα διαφωνήσω. Δεν μπορείς να μπεις στο πετσί του άλλου καλύτερα απ' αυτόν που το φοράει. Ξέρουν πολύ καλύτερα απ' τον καθένα τι να κάνουν και πότε.
Και ναι και όχι.

Δε μας πέφτει λόγος, σίγουρα, δική του η ζωή αλλά επειδη εχω παχυνει απο ανοησία μου ξερω οτι ειναι μια νοσηρη κατασταση μεχρι να πεις "το κόβω". Δεν ειναι κι αλάνθαστο δηλαδή το να παχαινεις γιατι το γουσταρεις. Ειναι μια παθολογικη κατασταση, μια νοσηρότητα πως να το κάνουμε;

Όταν προερχεται απο μάσα πάντα, οχι το 10% που ειναι υγείας και λες οκ ο ανθρωπος εχει προδιάθεση η οτιδήποτε.

Επειδη δεν μπορεις να ξέρεις τι ειναι τι, δεν πρέπει να μιλάς.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ναι αλλα τωρα νιωθω οτι μου το άλλαξες λίγο. Το πήγαμε -έχω την εντυπωση δεν ξερω- από το "πρέπει να ειναι πιο ήπιο για να μη θίγει" στο "πρεπει να ειναι πιο ακέραιο σημασιολογικά".
Αναφερόμουνα στην παιδεία, πως νουθετείς ένα παιδί για να μάθει να φέρεται ανοιχτόμυαλα. Την κόρη μου την διορθώνω καλοπροαίρετα όταν λέει 'χονδρός'. Με έχει διορθώσει κι αυτή όταν μου ξέφυγε 2-3 φορές και είπα "γαμώτο". :P Πέρα όμως από τις λέξεις η ουσία είναι το "body shaming", δεν κοροϊδεύουμε ποτέ αν κάποιος έχει παραπάνω κιλά ή κάποιο άλλο ελάττωμα στο σώμα του. Αυτό θέλεις να αποφύγεις.

Δε μας πέφτει λόγος, σίγουρα, δική του η ζωή αλλά επειδη εχω παχυνει απο ανοησία μου ξερω οτι ειναι μια νοσηρη κατασταση μεχρι να πεις "το κόβω". Δεν ειναι κι αλάνθαστο δηλαδή το να παχαινεις γιατι το γουσταρεις. Ειναι μια παθολογικη κατασταση, μια νοσηρότητα πως να το κάνουμε;

Μην είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου. Και παθολογική κατάσταση να είναι, υπάρχει λόγος που είναι. Έπρεπε ή πρέπει να συμβεί. Καλύτερα χονδρός παρά ηλίθιος, τώρα και για τα δύο μαζί δεν ξέρω. :gamer: Το καλύτερο όμως για να χάσεις κιλά είναι πρώτα να τα αποδεχτείς. Δεν είσαι ανόητος όταν παχαίνεις, βρέθηκες σε μια ειδική κατάσταση, συμβαίνει σε τόσους και τόσους.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Η παχυσαρκία ,αν δεν οφείλεται σε οργανικό πρόβλημα, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων υποκρύπτει ρημαγμένη ψυχολογία.
Ένα σωρό άνθρωποι καταναλώνουν μετα βουλιμίας τρόφιμα , βρίσκοντας σε αυτά συναισθηματικό καταφύγιο.
Μια πρόσκαιρη απόλαυση που σε κάνει να ξεχνάς το πραγματικό σου πρόβλημα. Συναισθηματική πείνα με πινελιές αυτοκαταστροφής και όσο βλέπεις τον εαυτό σου να παχαίνει, τόσο εκεί κατά φεύγεις για να μην το σκέφτεσαι και το πάχος και της διάλυση της εικόνας και το πρόβλημα που σε ώθησε στην υπερκατανάλωση.

Δε νομίζω πως μπορείς ως οικείος ή φίλος να βοηθήσεις, αν ο ενδιαφερόμενος δεν αναζητήσει οικειοθελώς βοήθεια, πρωτίστως ψυχολογική.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Το παν ειναι η κακία στο μυαλό, να μετουσιωθει σε καλοσύνη, σε κατι θετικό που να βελτιωνει τον άλλο. Κι οχι να αλλαζουμε τις λέξεις.
Μπορεί αυτό να ξεκινήσει από τις λέξεις. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Κι αυτός που σε αγαπάει μπορεί να σου πει "ρε φίλε έχεις πάρει κιλά, θες να το δεις;" αντί "ρε πώς έχει γίνει έτσι; ράψε λίγο το στόμα σου".

Εσύ μπορεί να είσαι του tough love, δεν είναι όμως όλοι έτσι. Κάποιος μπορεί να επηρεαστεί και να τον κάνει να κλειστεί στον εαυτό του ή να αποθαρρυνθεί.

Οι λέξεις πονάνε, δε λέει η παροιμία, η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει;

Εξάλλου οι λέξεις που χρησιμοποιούμε έχουν άμεση σχέση και με το συναίσθημα που βγάζουμε προς τα έξω. Το να προσέξεις τις λέξεις σου σημαίνει οτι δε θες να πληγώσεις - προσβάλεις τον άλλον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,015 μηνύματα.
Μην είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου. Και παθολογική κατάσταση να είναι, υπάρχει λόγος που είναι. Έπρεπε ή πρέπει να συμβεί. Καλύτερα χονδρός παρά ηλίθιος, τώρα και για τα δύο μαζί δεν ξέρω. :gamer: Το καλύτερο όμως για να χάσεις κιλά είναι πρώτα να τα αποδεχτείς. Δεν είσαι ανόητος όταν παχαίνεις, βρέθηκες σε μια ειδική κατάσταση, συμβαίνει σε τόσους και τόσους.
Α! Είναι η κοψιά μου τετοια. Απο το να ειχα κατσει να καρκινιασω βεβαια απο τη στενοχωρια μου, έφαγα και πηρα 30, ε αυτο δε με κανει καλύτερα. Δεν ειμαι ώριμος να δεχτώ το να δειξω κατανόηση πιο ήπια, γιατι ειμαι επιρρεπής, με την εννοια οτι θα δειξω κατανοηση κι αμεσως μετα θα φαω ακομα περισσότερο. Το να ειμαι αυστηρός, με βαζει σε σωστη προοπτική.

"πως θα σε γ... γκομενα ετσι ρε κακομοίρη" ή το "θα φτασεις 60 και θα σε σέρνουν με φορείο ρε πτώμα" πιάνει πολλα περισσοτερα ψάρια στο μυαλο μου σαν κινητρο για το δικο μου σωματικο βαρος απ ότι το "α παχυνα γιατι στενοχωρηθηκα απο το χωρισμό πριν 3 χρονια". Πριν 3 χρονια ηταν βρε βλημα λεω στον εαυτο μου, τωρα τι συνεχιζεις να παχαινεις;

Και καπως ετσι ξεκινησε η διαιτα. Πρέπει να ντραπώ για να το ράψω.

Μπορεί αυτό να ξεκινήσει από τις λέξεις. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Κι αυτός που σε αγαπάει μπορεί να σου πει "ρε φίλε έχεις πάρει κιλά, θες να το δεις;" αντί "ρε πώς έχει γίνει έτσι; ράψε λίγο το στόμα σου".

Εσύ μπορεί να είσαι του tough love, δεν είναι όμως όλοι έτσι. Κάποιος μπορεί να επηρεαστεί και να τον κάνει να κλειστεί στον εαυτό του ή να αποθαρρυνθεί.

Οι λέξεις πονάνε, δε λέει η παροιμία, η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει;

Εξάλλου οι λέξεις που χρησιμοποιούμε έχουν άμεση σχέση και με το συναίσθημα που βγάζουμε προς τα έξω. Το να προσέξεις τις λέξεις σου σημαίνει οτι δε θες να πληγώσεις - προσβάλεις τον άλλον.
Με αυτη την οπτικη καταλαβαινω τι λες. Η ένσταση μου ήταν απέναντι σε θεσμοθετημένα λεκτικά ως κανονικότητα και οχι σε τοσο προσωπικο επιπεδο.

Αυτο που λες ειναι αυτο που λεμε πιο πολλα πιανεις με το μελι παρά με το ξυδι. Ναι, αυτο ναι.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Α! Είναι η κοψιά μου τετοια. Απο το να ειχα κατσει να καρκινιασω βεβαια απο τη στενοχωρια μου, έφαγα και πηρα 30, ε αυτο δε με κανει καλύτερα. Δεν ειμαι ώριμος να δεχτώ το να δειξω κατανόηση πιο ήπια, γιατι ειμαι επιρρεπής, με την εννοια οτι θα δειξω κατανοηση κι αμεσως μετα θα φαω ακομα περισσότερο. Το να ειμαι αυστηρός, με βαζει σε σωστη προοπτική.

"πως θα σε γ... γκομενα ετσι ρε κακομοίρη" ή το "θα φτασεις 60 και θα σε σέρνουν με φορείο ρε πτώμα" πιάνει πολλα περισσοτερα ψάρια στο μυαλο μου σαν κινητρο για το δικο μου σωματικο βαρος απ ότι το "α παχυνα γιατι στενοχωρηθηκα απο το χωρισμό πριν 3 χρονια". Πριν 3 χρονια ηταν βρε βλημα λεω στον εαυτο μου, τωρα τι συνεχιζεις να παχαινεις;

Και καπως ετσι ξεκινησε η διαιτα. Πρέπει να ντραπώ για να το ράψω.
+30 κι εσύ; πωπω. Εμένα με πιάνει η ντροπή απ' το +5. :redface: Έχω υπάρξει μια φορά 87 κιλά και έχασα 10 μέσα σε ένα καλοκαίρι, πρέπει να έκανα πάνω από 3 ώρες ποδήλατο την ημέρα. :wheel:

Είσαι και της παντρειάς παιδί. Βάλε μικρούς στόχους, πήγαινέ το στο +20, μετά αν μπορείς +10 και σταμάτα εκεί για ένα διάστημα. Μείνε με τις "χειρολαβές της αγάπης". Αναζήτησε τη συμμετρία. Άσε τα αδύνατα κορίτσια για άλλους, δεν θα χάσεις και πολλά. Σε κάθε περίπτωση μην κομπλάρεις. Το 50% και βάλε των Ελληνίδων, ακόμα και αδύνατες έχουν κυταρίτιδα. :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,015 μηνύματα.
+30 κι εσύ; πωπω. Εμένα με πιάνει η ντροπή απ' το +5. :redface: Έχω υπάρξει μια φορά 87 κιλά και έχασα 10 μέσα σε ένα καλοκαίρι, πρέπει να έκανα πάνω από 3 ώρες ποδήλατο την ημέρα. :wheel:
3 ωρες ποδηλατο ρε θηριο; Πω...

Ετσι χάνονται, οχι με ευχολόγια.

Είσαι και της παντρειάς παιδί. Βάλε μικρούς στόχους, πήγαινέ το στο +20, μετά αν μπορείς +10 και σταμάτα εκεί για ένα διάστημα. Μείνε με τις "χειρολαβές της αγάπης". Αναζήτησε τη συμμετρία. Άσε τα αδύνατα κορίτσια για άλλους, δεν θα χάσεις και πολλά. Σε κάθε περίπτωση μην κομπλάρεις. Το 50% και βάλε των Ελληνίδων, ακόμα και αδύνατες έχουν κυταρίτιδα. :P
Το χω ξανακανει το 2016 απο 110 σε 68 σε μικρο διάστημα. Ε και τωρα το ξανακανω.

Και ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΤΡΕΙΑΣ;;;; :lol:
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,015 μηνύματα.

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για οτιδήποτε σχετικά με την εξωτερική του εμφάνιση! Μια χαρά αυτογνωσία έχουν όλοι, άσχετα αν το παίζουν ζαμανφού..Άμυνα είναι.

Ειδικά, κάποιοι καλοθελητές που σου λένε ότι "εγώ για σενα το λέω, για την υγεία σου". Άσε μας κουκλίτσα μου που σε νοιάζει εσένα η υγεία μου περισσότερο από εμένα τον ίδιο!

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα σοβαρό, κάθε άνθρωπος έχει ανθρώπους δίπλα του που τον αγαπάνε και μπορούν να κάνουν intervention με όμορφο τρόπο και empathy.

Σταματήστε να σας αφορά και να ασχολείστε με το τι κάνει ο διπλανός σας, όσο δεν ενοχλεί εσάς προσωπικά. Απλά τα πράγματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top