Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Εγω το πρωϊ παιρνω μαζι και τρωω κουάκερ με γιαουρτάκια και φρουτα και αυτη μπουγατσες και πιτσες. Απο το πρωϊ κιολας. Ε κάτσε ρε φιλε.
Εγώ ειλικρινά την βλέπω ακόμα και να δημιουργεί αντιφίτνες θέμα. :clapup:
...
Ο καθένας βέβαια όπως νιώθει με το σώμα του. Εμένα μου αρέσουν οι εύσωμες και ώριμες. Οπότε δεν έχω λόγο να κάνω fat shaming. Άλλωστε κι εγώ δεν είμαι αδύνατος :hehe:

Στο θέμα μας όμως. Fat shaming συνήθως κάνουν οι κοκκαλιάρηδες. Ποιος τους δίνει το δικαίωμα αυτό; Νομίζω πως καλά κάνουν οι χοντροί και αντιδρούν στα προσβλητικά σχόλια. Άλλωστε πολλές φορές για τα πολλά κιλά που εχουν δεν ευθύνονται οι ίδιοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,905 μηνύματα.
Καλά, μη σχολιάσω και το κοντή, άλλο θέμα.. αλλά δεν με πειράζει τόσο αυτό είναι η αλήθεια.. θα πω τώρα ένα περιστατικό με την αδερφή της γιαγιάς μου, στην κηδεία της!

- κορίτσι μου εσύ πάχυνες. Και γιατί έμεινες έτσι κοντή; εσύ φαινόσουν ότι θα έβγαινες ψηλό.. Μη τρως πολύ γιατί στους άντρες δεν αρέσει, να ξέρεις

Να έχεις την στενοχώρια σου να έχεις και τον κάθε ντελούλου συγγενή να λέει τα δικά του
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,849 μηνύματα.
κορίτσι μου εσύ πάχυνες. Και γιατί έμεινες έτσι κοντή; εσύ φαινόσουν ότι θα έβγαινες ψηλό.. Μη τρως πολύ γιατί στους άντρες δεν αρέσει, να ξέρεις
Εμένα η γιαγιά μου με έχει πει ότι έχω κοντινει επειδή παχυνα :lol:
Εν τω μεταξύ είμαι το μόνο κορίτσι στην οικογένεια, όλοι είναι αγόρια και το τι έχω ακούσει... άσε.

Τουλάχιστον εμένα η γιαγιά αυτό με τους άνδρες δεν μπορεί να μου το πει γιατί πάντα στη παρέα ήμουν η πιο γαργαλιαρα στη ζήτηση, κι όλες μου οι φίλες ειναι το αντίθετο από εμένα, petit :lol:


Αλλά δεν έχει να κάνει με αυτό φυσικά, όλες κουκλίτσες ζωγραφιστες είναι

Είναι πως νιώθεις μέσα σου ξεκάθαρα και τι αποπνέεις

Ρε φάτε εκεί πέρα να πούμε ο,τι θέλετε και μείνετε όπως γουστάρετε με καμπύλες η μη.
Μόνο υγεία να έχουμε
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Όταν έχεις αποδεχτεί το σώμα σου.με οποία ατέλεια και να έχει και αποπνέεις σιγουριά εσυ ο ίδιος στον εαυτό σου,κοινώς , έχεις μάθει να διοχετεύεις σεξουαλικότητα μέσα από αυτό που κάποιος θεωρεί αδύνατο σου σημείο... Τότε δε σε νοιάζει η γνώμη των άλλων.
Λάτρεψε τις καμπύλες σου εσυ ο ίδιος πρώτα και θα λάμψει η αύρα σου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Φέρτε καμπύλες! Εχουμε βαρεθει τα άκρα (ακραίο φίτνες, ακραίο πάχος).

Make women great again.-
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,746 μηνύματα.
Καλά, μη σχολιάσω και το κοντή, άλλο θέμα.. αλλά δεν με πειράζει τόσο αυτό είναι η αλήθεια.. θα πω τώρα ένα περιστατικό με την αδερφή της γιαγιάς μου, στην κηδεία της!

- κορίτσι μου εσύ πάχυνες. Και γιατί έμεινες έτσι κοντή; εσύ φαινόσουν ότι θα έβγαινες ψηλό.. Μη τρως πολύ γιατί στους άντρες δεν αρέσει, να ξέρεις

Να έχεις την στενοχώρια σου να έχεις και τον κάθε ντελούλου συγγενή να λέει τα δικά του
Αμάν, μιλάμε για επικίνδυνο επίπεδο ανοησίας (και συγγνώμη που το λέω μιας και αφορά συγγενικό σου πρόσωπο).
Άσ' τους να λένε, την τύφλα τους δεν ξέρουν. Καταρχάς 1,70 θεωρείσαι ψηλή, τελεία και παύλα, έκλεισε το θέμα, τέλος. Εκτός αν η θεία είναι δίμετρη, δεν μπορεί να σου πει τίποτα για το ύψος, ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Πάμε παρακάτω.
Πού ξέρει αυτή τι αρέσει στους άντρες. Οι άντρες από τη φύση τους προτιμούν αναγκαστικά τις όχι πιο αδύνατες γυναίκες, καθώς η φύση έχει συνδέσει τα εξής: πιο καμπυλωτό κορμί=πιο υγιές για αναπαραγωγή (κάτι τέτοιο έχω διαβάσει τουλάχιστον), άρα οι περισσότεροι από αυτό ελκύονται. Άλλωστε τι είναι πιο συνηθισμένο να πει ένας άντρας; Πω ρε τι ματάρες είναι αυτές ή πω ρε τι κώλος είναι αυτός; Ακραίο το παράδειγμα ίσως, αλλά εντάξει, μη λέμε και ό,τι θέλουμε τώρα. Και μια χαρά βάρος έχεις, σου είπα άλλοι κάνουν δίαιτες και γυμναστική χαμός για να φτάσουν εσένα.
Πολύ νευρίασα τώρα. Άσ' τους να λένε, μη σκας.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,905 μηνύματα.
Δεν είμαι και άνθρωπος με αυτοπεποίθηση, αν μπορούσα να περνάω αόρατη θα το έκανα.. Πόσο μάλλον όταν τώρα τελευταία ακούω τέτοια σχόλια από το σόι
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,849 μηνύματα.
Δεν είμαι και άνθρωπος με αυτοπεποίθηση, αν μπορούσα να περνάω αόρατη θα το έκανα.. Πόσο μάλλον όταν τώρα τελευταία ακούω τέτοια σχόλια από το σόι
Γιατί βρε πουλάκι μου καλο τι σου λείπει εσένα για να μην έχεις αυτοπεποίθηση;;;


Ένα τόσο δημιουργικό μυαλό με τόσο ταλέντο κσι θέλει να είναι αορατο;
Έλα κούνα το κεφάλι να έρθει στα ίσια του αλλιώς θα στο κουνήσω εγώ :P <3
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Την αμαρτια μου θα την πω κι ας μεινει γραμμένη. Είχα καποτε μια φίλη, κοντή σε σχέση με μενα αρκετά.

Πρέπει να ταν 1.65 και ειχε στανταρ 80 κιλά, όλα κώλο μπούτια. Αχλάδι τέρμα μπαμπάτσα.

Η φάση ήταν να με αγγίζει στο χέρι και να κανει ναζάκια, κι εγω να ειμαι σε ενα μονιμο "κρατήστε με τρέμω"

Η καρδιά πήγαινε "μπαπα-μπούπα" τερμα απο την αδρεναλίνη, αυτο δεν το χα ποτέ με "γκομενάρα", ήταν πιο ομαλή η εντατικοποίηση. Πιο πως να το πω... "οκ οτι ετσι ειναι πιο φυσιολογικο να γίνει"

Ενω με την 80άρα ένιωθες το pump. Με τη μία όμως.

Δεν έχετε ιδέα, πραγματικά ιδέα, τι μπορει να ανατινάξει κυριολεκτικά έναν άντρα.

Το να σας λεει μια γυναικα τι αρέσει σε έναν αντρα, ειναι σα να ρωτας ενα βουδιστη πως να κανεις το σταυρό σου και τη νηστεία τη Σαρακοστή.

Αυτο που εσεις βλέπετε ως ατέλεια, μπορει να ειναι ο λόγος μέχρι και να σας παντρευτούμε.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Ναι είναι. Πιο θηλυκές, πιο επιβλητικές, οιστρογόνα τέρμα, δεν υπάρχει πιο permanent hard on απ ολες τις δηθεν "λαθος" καμπυλες στα "λαθος" σημεία, να σφηνωνει το φόρεμα στους μηρους και να παρακαλάς το Θεο να μη της ερθει ποτε η επιφοιτηση να κανει διαιτα επειδη της το σφυριξε η κολλητη της.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πίστεψέ με, κάποια στερεότυπα καλώς υπάρχουν. Το σώμα μας ξέρει τι νιωθει εκεινη την ωρα.
Πιο Αμαζόνες, όπως έλεγε και ένας γνωστός μου. Το παν είναι να είσαι ακομπλεξαριστος , αν εκείνη την ώρα κάθεσαι και σκέφτεσαι " Αμάν να η κοιλιά μου, να τα μπουτια μου,, αχ τι θα πει ο άλλος κλπ.." Πάει το έκαψες το σκηνικό
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Kαλα για εναν λογικο και μη κακιασμενο ανθρωπο η απαντηση ειναι αυτονοητη και βεβαια ειναι ΟΧΙ.
Με μια μικρη λεπτομερεια ομως.
Ειναι δεδομενο οτι ΑΝ ο υπερβαρος ή ο εξαιρετικα αδυνατος..μου ζητησουν να πω την γνωμη μου για τα κιλα του/της//εκει θα ειμαι ειλικρινης.Θα πω δηλαδη σε εναν υπερβαρο ΑΝ με ρωτησει την αληθεια .Οτι εμενα δεν με ενοχλει βεβαια,,αλλα ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΑΡΟΣ...εχει ασχημη εικονα στα δικα μου ματια αλλα κυριως για θεμα υγειας καλο θα ηταν να χασει κιλα.Το αντιστοιχο και για εναν εξαιρετικα αδυνατο/κοκκαλιαρη ανθρωπο..δεν μιλαω για λεπτο..αλλα για καθαρα ανορεξικο ατομο με κοκαλα ΠΑΝΤΟΥ.

Εφοσον καποιος μας ζηταει την αποψη θα του πουμε αυτο που βλεπουμε και πιστευουμε και οχι αυτο που θελει να ακουσει.

Οταν ομως δεν μας την ζηταει ειναι αυτονοητο οτι το βουλωνουμε και μοκο.

Απο την αλλη...αν γινεται μια συζητηση γενικα για το βαρος..ειναι δεδομενο οτι θα πουμε την αληθεια .Δεν καταννοω γιατι θα πρεπει να λεμε οτι ΔΕΝΕ ΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΥΠΕΡΒΑΡΟΙ ή οι ανορεξικοι.
Εχουν.
Και οι ανορεξικοι και οι υπερβαροι.Δεν θα τους βγαλουμε υγειες διοτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Και σωματικης υγειας..και συνηθως και ψυχολογικης..ιδιως στην νευρικη ανορεξια αλλα και στην βουλιμια.
Αλλα και ψυχολογικα για την εικονα τους..οσο καια ν δεν το παραδεχονται.

Τελεία.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Και εμένα το υπέρβαρο σώμα που έχει ξεφύγει κατά πολυ μου φαίνεται μη ελκυστικό.Με διακριτικό τρόπο και μόνο αν μου ζητηθεί από το άτομο σχολιασμός, θα εκφέρω γνώμη κυρίως εστιάζοντας στο θέμα σωματικής/ψυχικής υγείας.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
εμένα μ αρέσουν οι αδύνατες, αλλά είμαι χοντρός και δεν με θέλει καμία. αυτό τώρα ειναι φατ σέιμινγκ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χειρότερο από φατ σέιμινγκ είναι!
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
εμένα μ αρέσουν οι αδύνατες, αλλά είμαι χοντρός και δεν με θέλει καμία. αυτό τώρα ειναι φατ σέιμινγκ;
Φαύλος κύκλος είναι. Όσο το σώμα σου απέχει από το σημείο που θα θεωρούσες καλό για να είναι ελκυστικό, τόσο καταρρακωνεται η ψυχολογία (γενικά μιλάω) και σαμποταρεται η απόφαση απώλειας βάρους. Πρέπει κανείς αποφασιστικά να αλλάξει τρόπο ζωής με γνώμονα την υγεία και την αποδοχή που θα ήθελε να έχει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
εμένα μ αρέσουν οι αδύνατες, αλλά είμαι χοντρός και δεν με θέλει καμία. αυτό τώρα ειναι φατ σέιμινγκ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χειρότερο από φατ σέιμινγκ είναι!
Παντως ειναι ειλικρινια.Απλα δεν μπορεις να αδυνατισεις.Φανταζομαι.Δηλαδη δενε χεις το κουραγιο.Αυτο δεν σημαινει οτι δενε χεις δικαιωμα να γουσταρεις αδυνατες.Εννοειται πως εχεις.Αυτο που θα ηταν κακο ειναι να κοροιδευες τις χοντρες και να τις προσβαλες και βεβαια να τους πεταγες καταμουτρα οτι δεν τις θες γιατι ειναι χοντρες.

Το γουστο μας δεν μπορουμε να το αλλαξουμε οπως και να ειμαστε.Η συμπεριφορα μας ομως.,ειδικα οταν εμεις εχουμε ενα θεμα με κιλα...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ,οπως και ολων μας βεβαια..αλλα ειδικα οταν απευθυνομαστε σε ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα με εμας.Εκει το λες και θρασσος βεβαια και ειναι καταπτυστο.

Αλλα το γουστο ειναι γουστο,ασχετα απο τα κιλα μας.

Να απαιτουμε ομως να αρεσουμε στους αλλους οταν εμας δεν μας αρεσουν οι αντιστοιχοι...αυτο ειναι θεμα.Κια να τους προσβαλλουμε.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,020 μηνύματα.
εμένα μ αρέσουν οι αδύνατες, αλλά είμαι χοντρός και δεν με θέλει καμία. αυτό τώρα ειναι φατ σέιμινγκ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χειρότερο από φατ σέιμινγκ είναι!
Τι να τη κανεις τη γυναικα Νασαρα, μπελαδες ζητας; Πινε εκει τα ουισκια και κατεβαζε τους γυρους. Περισσοτερη χαρα προσφερουν.

Το τσιγαρο δε πιστευω να το κοψες
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
Παντως ειναι ειλικρινια.Απλα δεν μπορεις να αδυνατισεις.Φανταζομαι.Δηλαδη δενε χεις το κουραγιο.Αυτο δεν σημαινει οτι δενε χεις δικαιωμα να γουσταρεις αδυνατες.Εννοειται πως εχεις.Αυτο που θα ηταν κακο ειναι να κοροιδευες τις χοντρες και να τις προσβαλες και βεβαια να τους πεταγες καταμουτρα οτι δεν τις θες γιατι ειναι χοντρες.

Το γουστο μας δεν μπορουμε να το αλλαξουμε οπως και να ειμαστε.Η συμπεριφορα μας ομως.,ειδικα οταν εμεις εχουμε ενα θεμα με κιλα...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ,οπως και ολων μας βεβαια..αλλα ειδικα οταν απευθυνομαστε σε ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα με εμας.Εκει το λες και θρασσος βεβαια και ειναι καταπτυστο.

Αλλα το γουστο ειναι γουστο,ασχετα απο τα κιλα μας.

Να απαιτουμε ομως να αρεσουμε στους αλλους οταν εμας δεν μας αρεσουν οι αντιστοιχοι...αυτο ειναι θεμα.Κια να τους προσβαλλουμε.

ποτέ δεν προσβάλλω κάποιον για θέματα εμφάνισης.

όσο έχει να κάνει με μένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα: μπορείτε να με αποκαλείτε χοντρό, χοντρέλα κλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι να τη κανεις τη γυναικα Νασαρα, μπελαδες ζητας; Πινε εκει τα ουισκια και κατεβαζε τους γυρους. Περισσοτερη χαρα προσφερουν.

Το τσιγαρο δε πιστευω να το κοψες

να μου μαγειρεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
ποτέ δεν προσβάλλω κάποιον για θέματα εμφάνισης.

όσο έχει να κάνει με μένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα: μπορείτε να με αποκαλείτε χοντρό, χοντρέλα κλπ.
Μα ναι..δεν ειπα οτι το κανεις εσυ..το ξερω ,ημουν σιγουρη οτι δεν το κανεις..και σου απαντησα οτι σαφως το γουστο μας ειναι ασχετο με τα κιλα μας και απλα ποιο θα ηταν το κακο.Οχι οτι το κανεις εσυ...εννοειται καμαρι μου .Εισαι γλυκυτατος ανθρωπος για να κανεις κατι τετοιο. :yes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι φυσικά. Και γενικά θεωρώ αδιάκριτα αυτά τα σχόλια για να μη πω τελείως αποθαρρυντικά αν δεν υπάρχει σωστό τακτ / σωστή πρόθεση από πίσω.

Θαρρείς και ο άλλος που έχει θέμα με το βαρος του, είτε είναι παχύσαρκος ειτε λιποβαρής, δεν το γνωρίζει περιμένει εσένα να του το επισημάνεις! Έλεος.

(Δεν ξέρω βέβαια τι θα πει «εγκαλούμε» για τον καθένα, εμένα μου ήρθαν πολύ ενοχλητικά παραδείγματα στο μυαλό εξ ου και η απάντηση)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top