Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,746 μηνύματα.
χαχαχααχαχ 20 χρονων μαντραχαλοι και φεραν τους γονεις τους? Παμε καλα? Το καλοκαιρι στη παρο που γινονται τυφλα στο μεθυσι τους νταντευει και εκει η μαμα τους? :lol: :lol: :lol:
Τρώνε καμιά σφαλιάρα και συνέρχονται
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,746 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,746 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Οι 20χρονοι μαντράχαλοι που έβαλαν το μπαμπάκα και τη μαμάκα να γκρινιάξουν.
Πως είσαι σίγουρος οτι τους γονεις τους εβαλαν οι φοιτητές να κανουν μύνηση.Εγω το βλεπω ολότελα απίθανο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.
Βλέπω στην ψηφοφορια μας, πως περισσότεροι από 1/4 είναι υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Μπορεί κάποιος να μας πει το γιατί;

Εγώ ψήφισα κατά και θα σας εξηγησω :
Κατ αρχή για λόγους αρχής είμαι κατά της ιδιωτικής παιδείας και παραπαιδείας. Παρά το ότι δεν έχω διαβάσει τ συγκεκριμένο νόμο, εφόσον ακόμη δεν έχει καν κατατεθεί, δεν είναι στις πεποιθήσεις μου, επιχειρήσεις να δίνουν γνώση υψηλού επιπέδου, γιατί αμφισβητώ την εγκυρότητα και την επιστημονικότητα. Όταν οι γνώσεις γίνουν μπίζνες, δεν είναι πια αξιόπιστες και επιστημονικές γνώσεις.
Αυτές είναι οι γενικότερες αρχές μου. Ίσως όμως να κάνω και λάθος. Ίσως να υπάρχει κάποια τρομερή έμπνευση σ αυτό το νόμο και να ακυρώνει τις αμφιβολίες μου

Αλλά εφόσον, όπως είπαν σήμερα, ο νόμος είναι αντισυνταγματικός, επομένως δε θα ψηφιστεί, δίχως ν αλλάξει το σύνταγμα. Ας δούμε, πού το πάνε.....
Εσείς τι λέτε φίλοι μου;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,717 μηνύματα.
Σωστή η απόφαση του υπουργείου παιδείας. Να δούμε τις θα αποφασίσουν οι πρυτάνεις των πανεπιστημίων.

 
Τελευταία επεξεργασία:

AN.PA

Νεοφερμένος

Ο AN.PA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Η ψηφοφορια στις συνελεύσεις γίνεται δι ανατάσεως της χειρός και οσοι βρίσκονται εκεί ΔΕΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ σαν φοιτητές της εν λόγω σχολής πριν ψηφίσουν. Μπορεί 200-300 ατομα, απο κόματα, να πηγαίνουν γυρω σε ολες τις σχολές και να ψηφίζουν την καταληψη τους.

Αντίθετα, με τη ψηφιακή ψηφοφορία ψηφίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ και ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ φοιτητές της καθε σχολής. Αν οι καταληψιες ενδιαφέρονταν για τη Δημοκρατία και τους ένοιαζε να ψηφιζουν όσο το δυνατόν περισσότεροι δεν θα έκαναν τόσο πόλεμο στην ψηφιακή ψηφοφορία.
Βασικά ζούμε στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα, που εν ώρα εξετάσεων στα σχολεία "έπεσε" η ιστοσελίδα της Τράπεζας Θεμάτων ... και αυτά μπορούν να χακαριστούν είτε από την ΔΑΠ-ΝΔΦΚ είτε από τις υπόλοιπες φοιτητικές, και μη, παρατάξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σωστή η απόφαση του υπουργείου παιδείας. Να δούμε τις θα αποφασίσουν οι πρυτάνεις των πανεπιστημίων.

Καιρός ήταν, η προπαγάνδα που πέρασαν οι πρυτάνεις μαζί με τα ΜΜΕ ότι θα χαθούν οι εξεταστικές ήταν μόνο και μόνο για να ασκήσουν πίεση στους φοιτητές.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
View attachment 128331
Μαν, εχεις κολλησει σε ενα χαζο meme. Καταρχας, αν ησουν τοσο κατα της αναξιοκρατιας, θα ησουν και κατα της πολιτικης διαχειρισης, γιατι, ε δεν ειναι και υποδειγμα αποδοτικοτητας ή ηθικης. ΑΛλα τελος παντων, αλλα θεμα αυτο.
Οντως θα υπαρχουν αθρωποι που απλα θα αγορασουν ενα πτυχιο. Ποσοι ειναι αυτοι ανά έτος? Ο αριθμος ειναι της πλακας. Γιατι δεν ειναι θεμα οτι εχεις ενα πλουσιοπαιδο, αλλα πρεπει και να εχεις εναν λιγο χαζο τυπολατρη. Που ειναι το δευτερο κομματι του θεματος, οτι δεν υπαρχει κατι ουσιωδες στο να αγορασει ο αλλος πτυχιο. Απεκτησε skill ή κατι αλλο? Οχι, ειναι μια τυπολατρικη χαζομαρα, η ουσια των τουλαχιστον 4 ετων που καθεσαι σε μια σχολη δεν ειναι το πτυχιο. Δεν σε ανταγωνιζονται καπως αυτοι οι ανθρωποι στην αγορα εργασιας.
Απο την αλλη, δεν βλεπεις το τι μπορει αν σου προσφερει ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο, το οποιο ειναι οτι μπορεις να εχεις εκπαιδευση που ξεφευγει απο τα προβληματα της διαχειρισης των πολιτικων και δημοσιων υπαλληλων. Εχει γινει ποτε συζητηση για την εκπαιδευση και να ειναι καποιος ευχαριστημενος με αυτην? ΠΟΤΕ. Και δεν σου λεω καν να βαζει 10/10, ουτε καν ενα τιμιο 7/10. Γιατι να μην εχεις εναλλακτικες? Και για να μην μιλαμε για την αοριστη-συνομοσιολογικη μαζα του "ιδιωτικου τομεα", η διαχειριση των ιδιωτικων ιδρυματων θα μπορουσε να γινει και απο αθρωπους που ειναι τωρα κομματικοι υποψηψιοι. Γιατι να μην ιδρυσει ο Βαρουφακης μια σχολη και να εχει σε αυτην τα υψηλα στανταρ και υπηρεσιες με τα οποια θα ετρεχε και τις κρατικες σχολες? Γιατι να υπαρχει το κολλημα με το κρατικο?
Εχω γραψει κατι στο spoiler, αν θες το διαβαζεις, αν θες οχι, δεν ειναι η ουσια του ζητηματος

Δεν σου αρεσει το ιδιωτικο πανεπιστημιο? Και πολυ καλα κανεις. Δεν εισαι υποχρεωμενος να το κανεις και ειναι μια χαρα στα πλαισια της ελευθεριας σου. Ξερεις, ομως, δεν παει καποιος να σου επιβαλλει κατι. Αν σημερα περαστει ο νομος...την επομενη μερα θα πας στο κρατικο σου πανεπιστημιο. Οπως εκανες εδω και κατι χρονια.
Η συζητηση ειναι σε λαθος πλαισιο: το αν μας αρεσει η ιδιωτικη εκπαιδευση ή ειναι απλα θεμα αποψης. Αν δεν σου αρεσει, για οποιονδηποτε λογο, κουλ, μπορεις να πας στο δημοσιο. Εδω ομως συζηταμε για το αν επιτρεπειται κατι. Και δεν καταλαβα με ποια λογικη ή βαση απαγορευεις εσύ ή οποισδηποτε αλλος κατι στον αλλον, ειδικα οταν αυτο δεν σου ασκει βια, ουτε δεν περιοριζει την ελευθερια σου. Επειδη δεν σου αρεσει, επειδη σε πληγωνει ιδεολογικα? Τι σημαινει αυτο?
Και αν ειχες προβληματα με αυτους που διαχειριζονται τις κρατικες σχολες, πηγαινε λυσ'τα με αυτους, οχι να απαγορευεις σε αλλους που προσπαθουν να βρουν λυσεις
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
View attachment 128331
Μαν, εχεις κολλησει σε ενα χαζο meme. Καταρχας, αν ησουν τοσο κατα της αναξιοκρατιας, θα ησουν και κατα της πολιτικης διαχειρισης, γιατι, ε δεν ειναι και υποδειγμα αποδοτικοτητας ή ηθικης. ΑΛλα τελος παντων, αλλα θεμα αυτο.
Οντως θα υπαρχουν αθρωποι που απλα θα αγορασουν ενα πτυχιο. Ποσοι ειναι αυτοι ανά έτος? Ο αριθμος ειναι της πλακας. Γιατι δεν ειναι θεμα οτι εχεις ενα πλουσιοπαιδο, αλλα πρεπει και να εχεις εναν λιγο χαζο τυπολατρη. Που ειναι το δευτερο κομματι του θεματος, οτι δεν υπαρχει κατι ουσιωδες στο να αγορασει ο αλλος πτυχιο. Απεκτησε skill ή κατι αλλο? Οχι, ειναι μια τυπολατρικη χαζομαρα, η ουσια των τουλαχιστον 4 ετων που καθεσαι σε μια σχολη δεν ειναι το πτυχιο. Δεν σε ανταγωνιζονται καπως αυτοι οι ανθρωποι στην αγορα εργασιας.
Απο την αλλη, δεν βλεπεις το τι μπορει αν σου προσφερει ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο, το οποιο ειναι οτι μπορεις να εχεις εκπαιδευση που ξεφευγει απο τα προβληματα της διαχειρισης των πολιτικων και δημοσιων υπαλληλων. Εχει γινει ποτε συζητηση για την εκπαιδευση και να ειναι καποιος ευχαριστημενος με αυτην? ΠΟΤΕ. Και δεν σου λεω καν να βαζει 10/10, ουτε καν ενα τιμιο 7/10. Γιατι να μην εχεις εναλλακτικες? Και για να μην μιλαμε για την αοριστη-συνομοσιολογικη μαζα του "ιδιωτικου τομεα", η διαχειριση των ιδιωτικων ιδρυματων θα μπορουσε να γινει και απο αθρωπους που ειναι τωρα κομματικοι υποψηψιοι. Γιατι να μην ιδρυσει ο Βαρουφακης μια σχολη και να εχει σε αυτην τα υψηλα στανταρ και υπηρεσιες με τα οποια θα ετρεχε και τις κρατικες σχολες? Γιατι να υπαρχει το κολλημα με το κρατικο?
Εχω γραψει κατι στο spoiler, αν θες το διαβαζεις, αν θες οχι, δεν ειναι η ουσια του ζητηματος

Δεν σου αρεσει το ιδιωτικο πανεπιστημιο? Και πολυ καλα κανεις. Δεν εισαι υποχρεωμενος να το κανεις και ειναι μια χαρα στα πλαισια της ελευθεριας σου. Ξερεις, ομως, δεν παει καποιος να σου επιβαλλει κατι. Αν σημερα περαστει ο νομος...την επομενη μερα θα πας στο κρατικο σου πανεπιστημιο. Οπως εκανες εδω και κατι χρονια.
Η συζητηση ειναι σε λαθος πλαισιο: το αν μας αρεσει η ιδιωτικη εκπαιδευση ή ειναι απλα θεμα αποψης. Αν δεν σου αρεσει, για οποιονδηποτε λογο, κουλ, μπορεις να πας στο δημοσιο. Εδω ομως συζηταμε για το αν επιτρεπειται κατι. Και δεν καταλαβα με ποια λογικη ή βαση απαγορευεις εσύ ή οποισδηποτε αλλος κατι στον αλλον, ειδικα οταν αυτο δεν σου ασκει βια, ουτε δεν περιοριζει την ελευθερια σου. Επειδη δεν σου αρεσει, επειδη σε πληγωνει ιδεολογικα? Τι σημαινει αυτο?
Και αν ειχες προβληματα με αυτους που διαχειριζονται τις κρατικες σχολες, πηγαινε λυσ'τα με αυτους, οχι να απαγορευεις σε αλλους που προσπαθουν να βρουν λυσεις
αγνοεις το πολυ βασικο
η ιδρυση ιδιωτικων ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΑ τα δημοσια
δημιουργει μαθητες και σπουδαστες δύο και τριων ταχυτητων.
τα υποβαθμιζει ακομη περισσοτερο, με λιγοτερη χρηματοδοτηση απο το κρατος, περισσοτερη υποστελεχωση
κατα δευτερον ιδεολογικα ειμαι 1000% κατά του να πληρωνεις/εξαγοραζεις για να κάνεις κάτι που θα μπορουσες να κανεις με την αξία σου και οχι με τα λεφτά. Ειδικα στα 18 χρονων, ειναι θεμα ηθικης και συνειδησης. Σαν γονιός τι μαθαινεις στο παιδι σου; Οτι δε χρειαζεται να προσπαθησει ή να αξιζει κάτι με το σπαθι του, με τον κοπο του, με τον μοχθο του, αλλά ότι όλα λύνονται με τα λεφτά και μάλιστα οχι τα δικα του αλλά των γονιών του και έτσι νιωθει προνομιουχο, ανωτερο απο την πλεμπα των πανελληνιων που περνανε με τον κοπο τους και την αξια τους.

της ιδιας αποψης ειμαι και για τα ιδιωτικα λυκεια στη βθμια
ντελασαλε, ανατολια κλπ κλπ

για να προχωρησουμε σε ιδρυση ενος νεου πραγματος -εδω περα τα ιδιωτικα-, η ερωτηση που πρεπει πρωτα να απαντησουμε επαρκως ειναι μία: τι προβληματα θα λυσουν τα ιδιωτικα, τα οποια δεν μπορουν να λυσουν τα δημοσια κατοπιν καταλληλων παρεμβασεων και μεταρρυθμισεων; τι αναγκες θα καλυψουν περα απο το κερδος και τη διευρυνση των κοινικων ανισοτητων και αδικιων;
Η απαντηση είναι: ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΓΚΗ ΔΕ ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΛΥΣΟΥΝ, ενω αντιθετως προσθετουν προβληματα στα υπαρχοντα δημοσια. Οτιδηποτε χρειαζομαστε/θελουμε απο την τριτοβαθμια μπορουν να τα καλυψουν τα δημοσια, αρκει να το θελησει η κυβερνηση και να τα στελεχωσει, να φτιαξει υποδομες, να δωσει χρηματοδοτησεις, κλπ κλπ.

Ειναι τοσο απλο. Να σε ρωτήσω λοιπόν στα ίσα: εσύ @Dreamweaver όταν σπίτι σου χαλάσει ο τοίχος ή το πλακάκι, πετάς το σπίτι σου και μετακομίζεις ή κάθεσαι να το φτιάξεις και το κρατάς;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
αγνοεις το πολυ βασικο
η ιδρυση ιδιωτικων ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΑ τα δημοσια
δημιουργει μαθητες και σπουδαστες δύο και τριων ταχυτητων.
τα υποβαθμιζει ακομη περισσοτερα, λιγοτερη χρηματοδοτηση απο το κρατος, περισσοτερη υποστελεχωση
κατα δευτερον ιδεολογικα ειμαι 1000% κατά του να πληρωνεις για να κάνεις κάτι που θα μπορουσες να κανεις με την αξία σου και οχι με τα λεφτά. Ειδικα στα 18 χρονων, ειναι θεμα ηθικης και συνειδησης. Σαν γονιός τι μαθαινεις στο παιδι σου; Οτι δε χρειαζεται να προσπαθησει ή να αξιζει κάτι με το σπαθι του, με τον κοπο του, με τον μοχθο του, αλλά ότι όλα λύνονται με τα λεφτά και μάλιστα οχι τα δικα του αλλά των γονιών του και έτσι νιωθει προνομιουχο, ανωτερο απο την πλεμπα των πανελληνιων που περνανε με τον κοπο τους και την αξια τους.

της ιδιας αποψης ειμαι και για τα ιδιωτικα λυκεια στη βθμια
ντελασαλε, ανατολια κλπ κλπ
Οκ, για να τα παρουμε με μια σειρα
-Η χρηματοδοτηση των κρατικων ειναι ανεξαρτητο ζητημα. Να το δουμε αλλιως: αν δεν ιδρυονταν τα ιδιωτικα θα επερνες μια φοβερη χρηματοδοτησαρα, ετσι? Ε, οχι. Τα ιδιωτικα καμια απολυτως κρατικη χρηματοδοτηση δεν πρεπει να παιρνουν και να λειτουργουν απο τα διδακτρα (και κανονικα οσοι τα επιλεγουν να παιρουν πισω τα φορους καιθως δεν χρησιμοποιουν την αντιστοιχη κρατικη υπηρεσια, αλλα τελος παντων).
Η βασικα, να το δουμε και λιγο διαφορετικα? Γιατι ολο πρεπει να περιστεφονται απο το κρατικο? Αν περισσοτεροι ανθρωποι επιλεξουν τα ιδιωτικα γιατι να μην συρρικνωθει το δημοσιο αν ειναι αναποτελεσματικο?
-Προτιμας να μην μπορουν να επιλεξουν καποιοι κατι καλυτερο για τον εαυτο τους, και ας καταληξουμε ολοι με μια μετρια κουραδα. Οκ, ας θες στηριξε το, αλλα καταλαβε τι ειναι αυτο που θελεις
-Τις παιδαγωγικες σου αποψεις εφαρμοσε τις στα παιδια σου, οχι να τις επιβαλλεις σε αλλους. Και πιο πρακτικα, κανενας δεν εμαθε τιποτα απο αυτα που περιγραφεις απο την κρατικη εκπαιδευση, πολυ λιγοτερο απο το πανεπιστημιο ή, βασικα, σε οποιοδηποτε κομματι της πολιτικης διαχειρισης. Ενα παιδι, και πολυ περισσοτερο γονεις, που δεχονται να αγορασουν ενα κωλοχαρτο, θα βρουν χιλιους αλλους τροπους να το κανουν, δεν τους κοβεις καπως καποια επιλογη. Μου φαινεται παντως ενδιαφερον που τωρα ξαφνικα ολοι γινονται ακραια αξιοκρατικοι
Ριξε μια ματια παντως στο spoiler, εχω γραψει 1-2 πραγματακια για το θεμα

για να προχωρησουμε σε ιδρυση ενος νεου πραγματος -εδω περα τα ιδιωτικα-, η ερωτηση που πρεπει πρωτα να απαντησουμε επαρκως ειναι μία: τι προβληματα θα λυσουν τα ιδιωτικα, τα οποια δεν μπορουν να λυσουν τα δημοσια κατοπιν καταλληλων παρεμβασεων και μεταρρυθμισεων; τι αναγκες θα καλυψουν περα απο το κερδος και τη διευρυνση των κοινικων ανισοτητων και αδικιων;
Η απαντηση είναι: ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΓΚΗ ΔΕ ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΛΥΣΟΥΝ, ενω αντιθετως προσθετουν προβληματα στα υπαρχοντα δημοσια. Οτιδηποτε χρειαζομαστε/θελουμε απο την τριτοβαθμια μπορουν να τα καλυψουν τα δημοσια, αρκει να το θελησει η κυβερνηση και να τα στελεχωσει, να φτιαξει υποδομες, να δωσει χρηματοδοτησεις, κλπ κλπ.

Ειναι τοσο απλο. Να σε ρωτήσω λοιπόν στα ίσα: εσύ @Dreamweaver όταν σπίτι σου χαλάσει ο τοίχος ή το πλακάκι, πετάς το σπίτι σου και μετακομίζεις ή κάθεσαι να το φτιάξεις και το κρατάς;
Το bold ειναι το προβληματακι της υποθεσης. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑ και δεν προκειται να γινουν, αυτο μπορουν να λυσουν τα ιδιωτικα, να προσφερουν μια εναλλακτικη. Και για να απαντησω στην τελευατια σου προταση, δεν μιλαμε για σπιτι, αλλα μια υπηρεσια. Εχω εναν τυπα με χρεωνει ο,τι θελει για δουλεια ντροπης και εχει αδιανοητο θρασος. Ε, καποια στιγμη να μην παω αλλου, πως σου φαινεται?

Και ξαναλεω: δεν γουσταρεις το ιδιωτικο παλλικαρι μου? Μην πας, απολαυσε το κρατικο. Τι θες απο τη ζωη μου ομως?
 
Τελευταία επεξεργασία:

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Γενικά τα κορυφαία πανεπιστήμια στις ΗΠΑ όπως είναι τα Harvard, MIT, Stanford, Chicago University, Boston University, New York University, Columbia University, Yale, Princeton, Washington University κτλ είναι 100% private institutions. Αντικείμενα αν το δεις είναι η μοναδική χώρα όπου τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι κορυφαία και προσφέρουν γνώσεις που δεν θα βρεις σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο ανά το κόσμο. Βέβαια στους περισσότερους τομείς οι ΗΠΑ είναι στην κορυφή του πλανήτη αρα δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Τώρα όπως ανέφερα τα κορυφαία πανεπιστήμια της Βρετανίας όπως είναι το Cambridge, Oxford, LSE κτλ είναι full public institutions στα οποία όμως θέλεις πάνω από 25.000£ για να σπουδάσεις. Όταν το είχα ψάξει πριν αρκετά χρόνια μου είχε κάνει εντύπωση το γεγονός ότι δίνεις τόσο πολλά χρήματα για να σπουδάσεις σε ένα δημόσιο πανεπιστήμιο. Παράλληλα στην Βρετανία αλλά και στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια τα οποία όμως δεν έχουν ούτε το κύρος ούτε την διεθνή αναγνώριση των δημόσιων πανεπιστήμιων της Ευρώπης. Αυτό θα γίνει και στην Ελλάδα όταν δημιουργηθούν κατά την γνώμη μου, θα είναι πανεπιστήμια με χαμηλότερη αναγνώριση στην αγορά εργασίας τα οποία δεν θα μπορούν να ανταγωνιστουν σε κύρος τα δημόσια πανεπιστήμια, ειδικά τα πρώτα 10 χρονια όπου θα είναι στην αρχή τους και δεν θα έχουν καμία ιστορία στην πιάτσα.

Επειδή λέγεται ότι θα έρθει το MIT και το Harvard στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση κατι τέτοιο για τους λόγους που πολύ σωστά ανέλυσε ο @Panzerkampfwagen συν ότι θα τα πανεπιστήμια αυτά μαζεύουν φοιτητές απο καθε γωνία του πλανήτη ώστε να εργαστούν μετά το πέρας των σπουδών τους στις ΗΠΑ. Γενικά δεν έχει κάποιο όφελος το Harvard και το MIT να έρθει στην Ελλάδα, εδώ δεν πήγαν σε άλλες σοβαρές χώρες σιγά που θα έρθουν στο hub των αναρχικών. Τώρα αν υπάρχουν κάποιες συνεργασίες με τα πανεπιστήμια αυτά παρέχοντας υποτροφίες κτλ τότε ναι αυτό μπορεί να γίνει και ήδη υπάρχουν κάποια προγράμματα επιμόρφωσης όπως το παρακάτω.


Εντάξει 100% εγώ λέω να ανήκει σε ιδιώτη που λύνει και δένει, όπως το φαντάζονται οι Έλληνες, αυτά που αναφερεις είναι μη κερδοσκοπικά και land granted κάποια από αυτά, δεν είναι 100% όπως το εννοω, ένα 100% ιδιωτικό είναι το University of Phoenix αν δεν κάνω λάθος, το οποίο είναι παντελώς άγνωστο.

Τι παράρτημα να ανοίξει; είναι δυνατόν; Υπάρχει κάνεις που πιστεύει ότι θα ανοίξει πχ το Columbia παράρτημα στην Ελλάδα με τα δίδακτρα στον Θεό; Ποιος θα πάει;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Το bold ειναι το προβληματακι της υποθεσης. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑ και δεν προκειται να γινουν,
αν τα θελησουν μια χαρά γινονται όλα αυτά, λεφτά βρισκονται, δεν θελουν. Και ενας τροπος να τους ασκηθει πολιτικη πιεση ειναι με τις καταληψεις.
Και ξαναλεω: δεν γουσταρεις το ιδιωτικο παλλικαρι μου? Μην πας, απολαυσε το κρατικο. Τι θες απο τη ζωη μου ομως?
θελω να υπαρχει αξιοκρατια. Να τα βρουμε στη μεση; Να σου προτεινω κατι κι εγω.
Κομπλε να γινουν τα ιδιωτικα και να μπορεσεις να μπεις σε ιδιωτικο, αλλά πρωτα να περασεις απο τις πανελληνιες και αν γραψεις καλά τοτε να σου ανοιγει το ιδιωτικο, οπως ειναι τωρα οι σχολες ας πουμε, απλά εκει να σου ανοιγουν και ιδιωτικες σχολες. Πώς σου φαινεται; Την επιλογη θα την εχεις, αλλά θα πρεπει να αποδειξεις οτι αξιζεις, σαν την υπολοιπη πλεμπα. Το να θες την ευκολη λυση να το εξαγορασεις χωρις να το αξιζεις, πώς θα βοηθησει την κοινωνια μας να πάει μπροστα οχι πες μου;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,717 μηνύματα.
IMG_3208.jpeg


 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,746 μηνύματα.
Οκ, για να τα παρουμε με μια σειρα
-Η χρηματοδοτηση των κρατικων ειναι ανεξαρτητο ζητημα. Να το δουμε αλλιως: αν δεν ιδρυονταν τα ιδιωτικα θα επερνες μια φοβερη χρηματοδοτησαρα, ετσι? Ε, οχι. Τα ιδιωτικα καμια απολυτως κρατικη χρηματοδοτηση δεν πρεπει να παιρνουν και να λειτουργουν απο τα διδακτρα (και κανονικα οσοι τα επιλεγουν να παιρουν πισω τα φορους καιθως δεν χρησιμοποιουν την αντιστοιχη κρατικη υπηρεσια, αλλα τελος παντων).
Η βασικα, να το δουμε και λιγο διαφορετικα? Γιατι ολο πρεπει να περιστεφονται απο το κρατικο? Αν περισσοτεροι ανθρωποι επιλεξουν τα ιδιωτικα γιατι να μην συρρικνωθει το δημοσιο αν ειναι αναποτελεσματικο?
-Προτιμας να μην μπορουν να επιλεξουν καποιοι κατι καλυτερο για τον εαυτο τους, και ας καταληξουμε ολοι με μια μετρια κουραδα. Οκ, ας θες στηριξε το, αλλα καταλαβε τι ειναι αυτο που θελεις
-Τις παιδαγωγικες σου αποψεις εφαρμοσε τις στα παιδια σου, οχι να τις επιβαλλεις σε αλλους. Και πιο πρακτικα, κανενας δεν εμαθε τιποτα απο αυτα που περιγραφεις απο την κρατικη εκπαιδευση, πολυ λιγοτερο απο το πανεπιστημιο ή, βασικα, σε οποιοδηποτε κομματι της πολιτικης διαχειρισης. Ενα παιδι, και πολυ περισσοτερο γονεις, που δεχονται να αγορασουν ενα κωλοχαρτο, θα βρουν χιλιους αλλους τροπους να το κανουν, δεν τους κοβεις καπως καποια επιλογη. Μου φαινεται παντως ενδιαφερον που τωρα ξαφνικα ολοι γινονται ακραια αξιοκρατικοι
Ριξε μια ματια παντως στο spoiler, εχω γραψει 1-2 πραγματακια για το θεμα


Το bold ειναι το προβληματακι της υποθεσης. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑ και δεν προκειται να γινουν, αυτο μπορουν να λυσουν τα ιδιωτικα, να προσφερουν μια εναλλακτικη. Και για να απαντησω στην τελευατια σου προταση, δεν μιλαμε για σπιτι, αλλα μια υπηρεσια. Εχω εναν τυπα με χρεωνει ο,τι θελει για δουλεια ντροπης και εχει αδιανοητο θρασος. Ε, καποια στιγμη να μην παω αλλου, πως σου φαινεται?

Και ξαναλεω: δεν γουσταρεις το ιδιωτικο παλλικαρι μου? Μην πας, απολαυσε το κρατικο. Τι θες απο τη ζωη μου ομως?
Έχεις κάτι ιδεατό στο κεφάλι σου που έχει αποτύχει παταγωδώς.
Ένα τέτοιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα χρειαστεί μίνιμουμ 100 εκατομμύρια για να είναι λειτουργικό, και αναφέρομαι σε προσωπικό, υποδομές και εξοπλισμό θα χρειαστεί περίπου το 1/10 για έρευνα.
Αμφιβάλλω ότι υπάρχει Έλληνας που θα δώσει αυτά τα χρήματα για ανοίξει ιδιωτικό πανεπιστήμιο.

Το δεύτερο λάθος που κάνετε, είναι να φέρνετε σαν παράδειγμα τα ιδιωτικά non profit των ΗΠΑ. Τα πανεπιστήμια αυτά συνεχίζουν να λαμβάνουν κρατικές επιδοτήσεις πχ. NSF ( National science foundation) ή NIH ή την ασφάλεια των εργαζομένων.

Αν κάποιος θέλει να κοιτάξει αμιγώς ιδιωτικά πρέπει να έρθει στην Ευρώπη που αυτά είναι συγκεκριμένα σε αριθμό και εξυπηρετούν λίγες σχολές με πολύ υψηλά δίδακτρα.

Δία στόματος κυβέρνησης για το ν/σ αναφέρεται η χρηματοδότηση ιδιωτικών πανεπιστημίων.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Το πρόβλημα δεν είναι απαραίτητα η ίδρυση ιδιωτικών αει αλλά η προσέγγιση της κυβέρνησης σε ό,τι είναι δημόσιο. Τα αφήνουν να σαπίζουν λόγω της υποστελέχωσης και χαμηλής χρηματοδότησης ( αει, μμμ, υγεία κ.α.) και μετά ψηφίζουν νόμους οι οποίοι διευκολύνουν τον ιδιωτικό παράγοντα ο οποίος παρουσιάζεται σαν ο σωτήρας που θα μας σώσει από το μη αποτελεσματικό και σπάταλο δημόσιο.

Η Ευρώπη παραδοσιακά δεν έχει ιδιωτικά κερδοσκοπικά πανεπιστήμια και όσα έχει, δεν τα ξέρει η μάνα τους. Δεν θα έρθει το Stanford αλλά ημέτεροι της νδ.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Βασικά ζούμε στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα, που εν ώρα εξετάσεων στα σχολεία "έπεσε" η ιστοσελίδα της Τράπεζας Θεμάτων ... και αυτά μπορούν να χακαριστούν είτε από την ΔΑΠ-ΝΔΦΚ είτε από τις υπόλοιπες φοιτητικές, και μη, παρατάξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Αυτό που λές είναι αδύνατο. Αν ήταν έτσι τοτε ολες τις βουλευτικες εκλογές τις κανονίζει η Σινγκουλαρ. Η σελίδα τότε έπεσε λόγω φορτου, δεν χακαριστηκε.

Αντιθετα, με τον τροπο που επιμενουν να κανουν τις ψηφοφορίες χωρίς καμία πιστοποίηση δι ανατάσεως της χειρός και με το 75% των φοιτητων της σχολής να μην παρισταται είναι προφανες στον καθενα ότι μια μειοψηφία ακομη και ασχετων με την καθε σχολή φοιτητων μπορεί, βοηθούντος και του τραμπουκισμού, να εμφανίσουν οτι αποτέλεσμα θελουν.





Καιρός ήταν, η προπαγάνδα που πέρασαν οι πρυτάνεις μαζί με τα ΜΜΕ ότι θα χαθούν οι εξεταστικές ήταν μόνο και μόνο για να ασκήσουν πίεση στους φοιτητές.
Οι πρυτάνεις δουλευουν μαζι με τους καταληψίες εις βάρος των Δημοσιων ΑΕΙ και προς οφελος της ιδιωτικης εκπαίδευσης. Γι'αυτό θα φανε τη μήνυση τωρα. Γιατί αν δεν ήταν μαζί θα έλεγαν πρώτοι ότι οι ψηφοφορίες οπως γινονται ειναι ολότελα στημενες και θα δεχονταν μονο τις ψηφιακες.

Στο ΕΜΠ πριν την πρώτη κατάληψη, το 23, εγινε ψηφιακη ψηφοφορια, συμμετείχαν πολυ περισσότεροι απ οτι σ'αυτο το θεατρο που έχουνε στήσει, και το αποτέλεσμα ηταν 75% ΟΧΙ στις καταλήψεις. Και αυτή ειναι η βούληση της πραγματικής πλειοψηφίας των φοιτητων που πήγαν στο ΕΜΠ για να γίνουν επιστήμονες, οχι για να κανουν (πληρωμενη) πολιτική.

Σημειωσε επίσης οτι οι πρυτανεις και πολλοί καθηγητές ευελπιστούν με τον νομο για τα ιδιωτικα πανεπιστήμια οτι θα μπούν δίδακτρα και στα Δημόσια και έτσι θα αυξηθουν οι μισθοι τους !

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το πρόβλημα δεν είναι απαραίτητα η ίδρυση ιδιωτικών αει αλλά η προσέγγιση της κυβέρνησης σε ό,τι είναι δημόσιο. Τα αφήνουν να σαπίζουν λόγω της υποστελέχωσης και χαμηλής χρηματοδότησης ( αει, μμμ, υγεία κ.α.) και μετά ψηφίζουν νόμους οι οποίοι διευκολύνουν τον ιδιωτικό παράγοντα ο οποίος παρουσιάζεται σαν ο σωτήρας που θα μας σώσει από το μη αποτελεσματικό και σπάταλο δημόσιο.

Η Ευρώπη παραδοσιακά δεν έχει ιδιωτικά κερδοσκοπικά πανεπιστήμια και όσα έχει, δεν τα ξέρει η μάνα τους. Δεν θα έρθει το Stanford αλλά ημέτεροι της νδ.
Η τεχνικη διάλυσης των βασικών Δημόσιων κοινωνικων παροχών δεν ειναι τυχαία ούτε απο αυτή σώζεται ταχα η εθνικη μας οικονομία. Είναι ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ πολιτική φτιαγμένη επι τουτοις για την γενοκτονια και εξαφάνιση του Ελληνισμού με πρόσχημα την οικονομία ώστε να μη ξεσηκωθει ο κόσμος. Είναι ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ στρατηγική με στόχο τους Ελληνες αυτη τη φορα αντι τους Εβραίους.

Γι'αυτό και βλεπετε οπου ο κοσμος υποφέρει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, εκει κάνουν τις μεγαλύτερες μειώσεις. Ο κοσμος ενω το βλεπει, π.χ. οτι χωρίς ΜΜΜ δεν θα παει στη δουλεια του και θα πεθάνει, ή, ακομη πιο σιγουρα, ότι χωρίς γιατρούς και φαρμακα πάλι θα πεθάνει, ή ότι χωρις σπουδες θα γινει δουλος και θα πεθανει, ΑΡΝΕΙΤΑΙ να δει την αλήθεια, οπως οι Εβραίοι στα στρατόπεδα συγκεντρωσης δεν ήθελαν να πιστέψουν τα κρεματόρια και πίστευαν τους
Ζοντερκομαντος.

Στις ΗΠΑ π.χ. πάρα πολλά πανεπιστήμια είναι δημόσια και πληρώνουν ΜΟΝΟΝ οσοι εχουν εισοδημα ανω των 65,000 δολλάρια/έτος.
Απόδειξη ότι αν θες να βρείς τρόπο και να σπουδάσεις ολους τους πολίτες σου και να εχουν καλούς μισθούς οι καθηγητές και καλο και επαρκή εξοπλισμο τα ΑΕΙ σου τον βρίσκεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top