Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Ας πούμε αν υπήρχαν δίδακτρα και τα πανεπιστήμια ήταν εν μέρει ιδιωτικά δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο
Ναι όπως και αν υπήρχε δικτατορία και δεν κουνιόταν φύλλο κόντρα από κοσμακη
Ουτε τότε θα γινοταν

Εδω έχουμε δύο προβληματικά σημεία. Προφανώς η βία είναι καταδικαστεα είναι απαράδεκτο αυτό. Από την άλλη, ο κοσμητορας είναι ηθικα απαραδεκτος, υπουλος και πρέπει να ξηλωθει από κοσμητορας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, υπάρχουν άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας απέναντι σε αυτό που έκανε ο κοσμητορας και προφανως όχι τέτοια βίαια περιστατικά
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Εγώ πάντως αδυνατώ να ακολουθήσω την λογική του τύπου πως εαν κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, η λύση είναι να το ιδιωτικοποιήσουμε ολικώς ή μερικώς αντί να επενδύσουμε για να το βελτιώσουμε. Όπως έγινε ας πούμε και με τα απογευματινά χειρουργεία. Μάλλον επειδή αυτή η νοοτροπία δεν βασίζεται σε καμία λογική(κοινώς αποδεκτή) αλλά στο τι συμφέρει κάποιους μόνο, και όχι συνολικά την κοινωνία.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Εγώ πάντως αδυνατώ να ακολουθήσω την λογική του τύπου πως εαν κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, η λύση είναι να το ιδιωτικοποιήσουμε ολικώς ή μερικώς αντί να επενδύσουμε για να το βελτιώσουμε. Όπως έγινε ας πούμε και με τα απογευματινά χειρουργεία. Μάλλον επειδή αυτή η νοοτροπία δεν βασίζεται σε καμία λογική(κοινώς αποδεκτή) αλλά στο τι συμφέρει κάποιους μόνο, και όχι συνολικά την κοινωνία.
οχι, αυτη είναι η λύση/γραμμή της συγκεκριμένης κυβέρνησης/κομματος
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,711 μηνύματα.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο + ότι στο Harvard δεν βλέπω να υπάρχει βία

Κοίτα η λύση δεν είναι να μην υπάρχουν καθόλου δημόσια πανεπιστήμια καθώς τότε το 70-80% των παιδιών δεν θα είναι σε θέση να σπουδάσουν, τα δημόσια πανεπιστήμια όπως και τα δημόσια νοσοκομεία είναι επιτακτική ανάγκη για την κοινωνία και καλά κάνει η Ευρώπη και στηρίζει το δημόσιο τομέα. Το θέμα με την βία στα δημόσια πανεπιστήμια ξεκινάει από τις φοιτητικές παρατάξεις οι οποίες έχουν φέρει τα πανεπιστήμια 100 χρόνια πίσω με τις αναρχικές ιδέες τους. Απορώ με ποία λογική οι φοιτητικές παρατάξεις υπάρχουν ακόμα και απορω γιατι δεν έχει μπει η αστυνομία τόσα χρόνια ώστε να τους πετάξει έξω από τα ιδρύματα. Εδώ στο ΕΜΠ υπήρχε ghetto μέσα στο campus και οι παρατάξεις το υποστήριζαν αντί να τους πετάξουν έξω με την βοήθεια των αρχών. Άρα όλα είναι θέμα παιδείας για εμένα, ο αναρχικός δεν θα αλλάξει συμπεριφορά επειδή θα πάει σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο απλά αν εκεί τολμήσει να κάνει κάτι απλά θα φάει τρελό punishment.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Δύο είναι τα τινά σε όσους θεωρούν καλή την τωρινή κυβέρνηση, και δύο οι κατηγορίες των υποστηρικτών της ΝΔ αυτοί που :

1) Έχουν τεράστιο συμφέρον μπροστά στο οποίο παρουσιάζουν παντελή έλλειψη κάθε ανθρώπινης ηθικής και αξιοπρέπειας.

2) Έχουν νοητικό πρόβλημα/ πρόβλημα αντίληψης.
Όταν ανήκεις σε μια ένωση όπως η ΕΕ υπάρχουν υποχρεώσεις. Μια από αυτές είναι η κοινή αποδοχή των πτυχίων. Μήπως θέλεις κανείς να μην αναγνωρίζονται τα δικά μας σε άλλες χώρες της ΕΕ. Μήπως θέλεις το πτυχίο σου να ξαναγίνει κατώτερο των πολυτεχνείων και να μην μπορείς να κάνει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Γιατί χωρίς στην ΕΕ η ισοτιμία πανεπιστημίων με ΤΕΙ δεν θα γινόταν ποτέ.

Οι ελληνικές κυβερνήσεις και η ΝΔ δεν θέλουν μη κρατικά πανεπιστήμια καθώς τα χρησιμοποιούν για ρουσφετολογικούς λόγους. Αναγκάζονται να τα δεχθούν. Αν τα ήθελαν θα λειτουργούσαν εδώ και δεκαετίες. Ακόμα και τώρα προσπαθούν να τα ελέγξουν με γελοίους όρους όπως η υποχρέωση πανελλαδικών.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Όταν ανήκεις σε μια ένωση όπως η ΕΕ υπάρχουν υποχρεώσεις.
Δηλαδή στην αναγνώριση των πτυχίων είμαστε Ευρωπαίοι, αλλά στην αναγνώριση των πολιτικών ευθυνών για το έγκλημα στα Τέμπη γινόμαστε κράτος που δρα όπως γουστάρει ;

ή λειτουργείς με έναν προκαθορισμένο τρόπο σε όλα τα θέματα, είτε είσαι ανέντιμος και λειτουργείς όπως σε συμφέρει σε κάθε περίσταση για να εξασφαλίζεις πάντα οτι περνάει μόνο το δικό σου.
Οι ελληνικές κυβερνήσεις και η ΝΔ δεν θέλουν μη κρατικά πανεπιστήμια καθώς τα χρησιμοποιούν για ρουσφετολογικούς λόγους. Αναγκάζονται να τα δεχθούν. Αν τα ήθελαν θα λειτουργούσαν εδώ και δεκαετίες.
Δεν θα έλεγα οτι αναγκάζονται να τα δεχτούν. Άλλωστε αυτό που λες δεν υφίσταται. Το σύνταγμα απαγορεύει την ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων στην χώρα. Δεν αναφέρει όμως οτι δεν αναγνωρίζει τα πτυχία απο μη κρατικά ιδρύματα του εξωτερικού, εφόσον αυτά είναι βεβαίως αναγνωρισμένα στην χώρα τους απο το κράτος.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Κοίτα η λύση δεν είναι να μην υπάρχουν καθόλου δημόσια πανεπιστήμια
Δεν είπα αυτό αλλά λέω ότι για κάποιους πχ που ξεπερνούν το ν+2 να υπάρχει επιβάρυνση με δίδακτρα

Γιατί αν ο αλλος ειναι στη παραταξη και δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ αν θελει να συνεχισει να πληρωσει για να συνεχισει το τιποτα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό αλλά λέω ότι για κάποιους πχ που ξεπερνούν το ν+2 να υπάρχει επιβάρυνση με δίδακτρα
Αυτό ας πούμε θα ήταν κάπως πιο δίκαιο.
Σου δίνει το κατάλληλο σπρώξιμο να είσαι πιο συνεπής στις σπουδές σου και να τελειώσεις στην ώρα σου, ενώ ταυτόχρονα δεν σου στερεί το δικαίωμα αποφοίτησης εαν δεν το κατάφερες αυτό, εις βάρος βεβαίως ενός αντίτιμου επειδή φορτώνεις το ίδρυμα παραπάνω απο όσο πρέπει.

Φυσικά για να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο θα έπρεπε να καλυφθούν άλλες παθογένειες πρώτα, καθώς όταν εφαρμόζεις νόμο ν+2 σε ένα τετραετές τμήμα, δηλαδή 6 χρόνια για να τελειώσεις, ενώ βλέπεις οτι ο μ.ο. ετών για αποφοίτηση είναι 7 ή ακόμα και 8 έτη, είναι λίγο οξύμωρο. Τέτοια νούμερα σημαίνουν οτι κάτι δεν γίνεται καλά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Δηλαδή στην αναγνώριση των πτυχίων είμαστε Ευρωπαίοι, αλλά στην αναγνώριση των πολιτικών ευθυνών για το έγκλημα στα Τέμπη γινόμαστε κράτος που δρα όπως γουστάρει ;
Δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω τη διαδικασία αλλά υπάρχουν και ευρωπαϊκά δικαστήρια.

Η ΕΕ δεν δέχεται πλέον εκβιασμούς από την Ελλάδα. Αν δεν συμμορφωθούμε επιδοτήσεις τέλος και η πλασματική ανάπτυξη που έχουμε θα γίνει παρελθόν. Σε αυτή τη περίπτωση ο μεγαλύτερος χαμένος θα είναι ο φτωχός.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω τη διαδικασία αλλά υπάρχουν και ευρωπαϊκά δικαστήρια.

Η ΕΕ δεν δέχεται πλέον εκβιασμούς από την Ελλάδα. Αν δεν συμμορφωθούμε επιδοτήσεις τέλος και η πλασματική ανάπτυξη που έχουμε θα γίνει παρελθόν. Σε αυτή τη περίπτωση ο μεγαλύτερος χαμένος θα είναι ο φτωχός.
Αυτό θα γίνει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα την πληρώσει ο φτωχός καθώς απο οτι φαίνεται πολλά απο αυτά τα χρήματα εν τέλει καταλήγουν στις τσέπες κάποιων παρά στους φτωχούς. Εαν και εδώ που τα λέμε, στην κατάσταση που είναι η χώρα σήμερα ίσα ίσα ούτως η άλλως την πληρώνει ο φτωχός.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό αλλά λέω ότι για κάποιους πχ που ξεπερνούν το ν+2 να υπάρχει επιβάρυνση με δίδακτρα

Γιατί αν ο αλλος ειναι στη παραταξη και δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ αν θελει να συνεχισει να πληρωσει για να συνεχισει το τιποτα

Δεν καταλαβαίνω ποιόν ενοχλούν οι αιώνιοι φοιτητές. Δεν επιβαρύνουν οικονομικά την σχολή και το πότε θέλουν να τελειώσουν (αν τελειώσουν) είναι καθαρά δικό τους θέμα. Ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του για το πότε θα τελειώσει. Ποιόν ενοχλούν;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,677 μηνύματα.
Εγώ πάντως αδυνατώ να ακολουθήσω την λογική του τύπου πως εαν κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, η λύση είναι να το ιδιωτικοποιήσουμε ολικώς ή μερικώς αντί να επενδύσουμε για να το βελτιώσουμε. Όπως έγινε ας πούμε και με τα απογευματινά χειρουργεία. Μάλλον επειδή αυτή η νοοτροπία δεν βασίζεται σε καμία λογική(κοινώς αποδεκτή) αλλά στο τι συμφέρει κάποιους μόνο, και όχι συνολικά την κοινωνία.
Έγκειται στην προβληματική νοοτροπία του Έλληνα να σέβεται οτιδήποτε πληρώνει . Δεν είναι παράλογο , νομίζω όλοι το έχουμε ζήσει από την σύγκριση σχολείου - φροντιστήριο , αλλά είναι προβληματικό
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Έγκειται στην προβληματική νοοτροπία του Έλληνα να σέβεται οτιδήποτε πληρώνει . Δεν είναι παράλογο , νομίζω όλοι το έχουμε ζήσει από την σύγκριση σχολείου - φροντιστήριο , αλλά είναι προβληματικό

Το μοτό πληρώνω "φόρους και μου κοστίζει" είναι καινούργιο φρούτο του νεοφιλελευθερισμού που τα μετράει όλα οικονομικά, κανείς δεν το ανέφερε αυτό μέχρι πριν κάτι δεκαετίες και δεν δούλευαν και όλα τέλεια. Ωστόσο αυτή η πεποίθηση ενισχύεται παράλληλα και ταυτόχρονα από την σκόπιμη υποτίμηση και χειροτέρευση του δημοσίου από το ίδιο το κράτος και φαντάζει για τους περισσότερους πολύ λογικό κριτήριο αβαντάροντας κατ'αυτό τον τρόπο τους σκοπούς του νέου καπιταλισμού που είναι η γρήγορη ιδιωτικοποίηση.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Έγκειται στην προβληματική νοοτροπία του Έλληνα να σέβεται οτιδήποτε πληρώνει . Δεν είναι παράλογο , νομίζω όλοι το έχουμε ζήσει από την σύγκριση σχολείου - φροντιστήριο , αλλά είναι προβληματικό
Και το σχέδιο ποιο είναι όμως ; Να μας κάνουν Αμερική και να πεθαίνει ο κόσμος στα πεζοδρόμια που δεν θα έχει να πληρώσει, για να μάθουμε να λέμε και ευχαριστώ και να εκτιμάμε αυτό το δωρεάν, έστω και υπολειτουργικό σύστημα υγείας, και να μην τους ενοχλούμε να το βελτιώσουν αντί να τα βάζουν στην τσέπη τους ; :bleh:
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Και το σχέδιο ποιο είναι όμως ; Να μας κάνουν Αμερική και να πεθαίνει ο κόσμος στα πεζοδρόμια που δεν θα έχει να πληρώσει, για να μάθουμε να λέμε και ευχαριστώ και να εκτιμάμε αυτό το δωρεάν, έστω και υπολειτουργικό σύστημα υγείας, και να μην τους ενοχλούμε να το βελτιώσουν αντί να τα βάζουν στην τσέπη τους ; :bleh:
Αυτό για την Αμερική το ακούω συχνά, αλλά ειναι η μισή αλήθεια. Δεν είναι για εδώ πάντως αυτή η κουβέντα οπότε το σταματάω!
(Δε στη λέω, μη παρεξηγηθώ)
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό αλλά λέω ότι για κάποιους πχ που ξεπερνούν το ν+2 να υπάρχει επιβάρυνση με δίδακτρα

Γιατί αν ο αλλος ειναι στη παραταξη και δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ αν θελει να συνεχισει να πληρωσει για να συνεχισει το τιποτα
Δεν πιστεύω ότι κάποιος που έχει ξεπεράσει το ν+2 προκαλεί ιδιαίτερη επιβάρυνση στο πανεπιστήμιο εκτός αν παρακολουθεί εργαστήρια ή γενικά παρακολουθεί τα μαθήματα που δεν νομίζω ότι ανήκουν πολλοί αιώνιοι σε αυτή την κατηγορία. Αλλιώς η μόνη επιβάρυνση είναι ότι μερικές φορές τον χρόνο εμφανίζεται να δώσει εξετάσεις.

Πέρα από αυτό εγώ είμαι υπερ στο ν+2 αρκει όμως να είναι σωστή και η διδασκαλία και η εξέταση.
Γιατί σε πολλές σχολές ο μέσος όρος αποφοίτησης ξεπερνάει το ν+2(τον μέσο όρο αυτό δεν τον επηρεάζουν οι αιώνιοι που δεν αποφοιτούν ποτέ, είναι μόνο όσοι αποφοιτούν) που σημαίνει ότι αν τελικά εφαρμοστεί το ν+2 και τα υπόλοιπα μείνουν ίδια ο μέσος όρος των φοιτητών αυτών των σχολών θα διαγράφεται.
Δε νομίζω ότι είναι όλοι αυτοί τουρίστες.

Αν εφαρμοστεί το ν+2(πολύ αμφιβάλλω ότι τα πανεπιστήμια θα κάνουν πράγματι διαγραφές όπως δεν έκαναν και τις προηγούμενες φορές που είχε ψηφιστεί) όλοι αυτοί θα είναι μια ωραία πελατεία για τα ιδιωτικά και μάλιστα είμαι σίγουρος και με "πακέτα" τύπου σου αναγνωρίζουμε όσα μαθήματα πέρασες στο δημόσιο πριν σε διαγράψουν, πέρνα τα υπόλοιπα εδώ να πάρεις πτυχίο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Είναι άξιο απορίας πως το παρακράτος βρίσκει διευθύνσεις και τέτοια. Είναι φανερό πως πίσω από όλους αυτούς κρύβονται και θεσμικά όργανα (αστυνομία κλπ).

Άλλως τε μετά από επιχείρηση της αντιτρομοκρατικής βρέθηκε σχέση ακροαριστερών τρομοκρατικών οργανώσεων με στρατιωτικούς! Παρακράτος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top