Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ωραία.


Να κάνω και δεύτερο wild guess για σήμερα;

Αν είναι στα Αγγλικά, θα έρχονται απο τα Βαλκάνια (και οχι μόνο) η ελίτ (χρηματικά) να σπουδάσει σε αυτά τα ιδιωτικά με αποτέλεσμα να εκτοξευθούν τα ενοίκια ακόμα περισσότερο απο οτι τώρα.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος που μπορεί να μπει πιστοποποίηση πληροφορικής και αγγλικών είναι αν είναι κάποιο πιστοποιητικό που το δίνεις μέσα από το σχολείο και αρκούν τα μαθήματα του σχολείου.
Πχ να δίνουν το κρατικό πιστοποιητικό(αρα να μπορεί να είναι χωρίς κόστος) και η ύλη του σχολείου να ανταποκρίνεται σε αυτό.
Δηλαδή αν ένα παιδί δεν έχει λεφτά για να πληρώσει για μαθήματα και εξέταση πχ Michigan lower και ECDL δεν θα παίρνει απολυτήριο; Δεν υπάρχει περίπτωση.


Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά ούτε είναι υποχρεωτικό να είναι στα ελληνικά.
Θα διαλέγουν ότι θέλουν. Πάντως στα περισσότερα κολλέγια στα ελληνικά είναι.
Όχι, αυτά που ετοιμάζονται να ανοίξουν θα είναι αποκλειστικά αγγλόφωνα.. δεν θα είναι όπως αυτά που έχουμε ήδη που είναι στα ελληνικά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Δηλαδή ρε Φώτη, εγώ που ξέρω πάρα πολύ καλά αγγλικά (διότι το ξανά είπα, ο μπαμπάς μου μεγάλωσε στο εξωτερικό) αλλά δεν έχω πιστοποίηση γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα, δεν θα έπαιρνα απολυτήριο ενώ τα έχω όλα 20 και ξέρω και αγγλικά και γαλλικά;

Δηλαδή κάπου έλεος! Και δεν μου λες και το άλλο.. πολλά παιδιά προσφύγων πηγαίνουν σχολείο, αυτά τι; αποκλείεται να ξέρουν αγγλικά και η γλώσσα των χωρών τους δεν νομίζω να αναγνωρίζεται.. άρα τους αποκλείει. Αυτό θέλουμε λοιπόν;

Για τους υπολογιστές δεν μιλάω καν..
Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορείς, από την στιγμή που δεν προσφέρεις τέτοιες γνώσεις στα δημόσια ούτε στα ιδιωτικά σχολεία, να αναγκάσεις το παιδί να παίρνει ξενόγλωσσα πτυχία για να πάρει το απολυτήριο του.. δηλαδή τα ελληνικά τι γίνονται; θα παίρνουν δηλαδή απολυτήριο όλα τα τούβλα με 10 και 12 σε αρχαία και έκθεση κτλ. αλλά αν έχουν και ένα λοουεράκι το έχουν το απολυτήριο έτοιμο.. από το κακό στο χειρότερο!

Κοιτά το πρώτο που λες δεν στέκει σαν επιχείρημα καθώς έτσι γενικά και αόριστα ο καθένας μπορεί να λέει ότι ξέρει 10 γλώσσες. Δεν αμφισβητώ ότι ξέρεις καλά Αγγλικά όμως το σύστημα καλώς η κακός θέλει κάποια απόδειξη για τις γνώσεις που λες ότι έχεις, καθώς ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Σκέψου κάποιος να έχει πατέρα και μητέρα ιατρούς, εκεί τι θα πει; Έχω γονείς ιατρούς και δεν χρειάζομαι πτυχίο ιατρικής καθώς μου έχουν μάθει οι γονείς μου το επάγγελμα;; Καταλαβαίνεις νομίζω τι θέλω να πω. Εξάλλου εδώ και μερικά χρόνια η γνώση Αγγλικών είναι απαραίτητη προϋπόθεση ώστε να πάρεις πτυχίο σε μερικά πανεπιστήμια. Σε όλα τα τμήματα οικονομικών για να πάρεις πτυχίο πρέπει να έχεις English certificate C1 η C2 αλλιώς πρέπει να δώσεις 4 μαθήματα Αγγλικών μέσα στο πανεπιστήμιο. Στο εξωτερικό αν είσαι από άλλη χώρα και θέλεις να σπουδάσεις πρέπει να έχεις C2 η IELTS αλλιώς you are rejected.

Για την πληροφορική συμφωνώ σε αυτά που λες καθώς όπως είπα και πάνω το συγκεκριμένο μάθημα είναι too underrated στα σχολεία όσο αφορά τον τρόπο διδασκαλίας, άρα δεν μπορείς να έχεις τέτοιες απαιτήσεις από τους μαθητές.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Για την πληροφορική συμφωνώ σε αυτά που λες καθώς όπως είπα και πάνω το συγκεκριμένο μάθημα είναι too underrated στα σχολεία όσο αφορά τον τρόπο διδασκαλίας, άρα δεν μπορείς να έχεις τέτοιες απαιτήσεις από τους μαθητές.
Ε σου λέει, όπως θα πληρώνεις τα φροντιστήρια των ξένων γλωσσών έτσι θα πληρώνεις και της πληροφορικής.
Γιατί ούτε ξένες γλώσσες διδάσκουν επαρκώς στα σχολεία, οπότε και για τα δύο από εδώ και πέρα θα πληρώνεις..

Όσον αφορά τα αγγλικά στα πανεπιστήμια δεν σου λέει ότι αν δεν έχεις πιστοποίηση δεν παίρνεις πτυχίο, απλά τα δίνεις σαν μάθημα (της πλάκας τα αγγλικά στο πανεπιστήμιο).. αλλά το να είναι υποχρεωτικό για ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ε αυτό είναι παγκόσμια πατέντα
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Όχι, αυτά που ετοιμάζονται να ανοίξουν θα είναι αποκλειστικά αγγλόφωνα.. δεν θα είναι όπως αυτά που έχουμε ήδη που είναι στα ελληνικά.
Δεν έχω δει κάτι αλλά είναι στην ευχέρεια τους. Αν είναι κάποια σχολή που θα έχει προοπτικές να την προτιμήσει και κανείς άλλος πέρα από Έλληνες-Κύπριους σίγουρα θα έχει και Αγγλόφωνο ή μόνο Αγγλόφωνο τμήμα.

Ωραία.


Να κάνω και δεύτερο wild guess για σήμερα;

Αν είναι στα Αγγλικά, θα έρχονται απο τα Βαλκάνια (και οχι μόνο) η ελίτ (χρηματικά) να σπουδάσει σε αυτά τα ιδιωτικά με αποτέλεσμα να εκτοξευθούν τα ενοίκια ακόμα περισσότερο απο οτι τώρα.
Εγώ άλλο σκέφτομαι βέβαια πολύ far fetched για τώρα.
Αν δίνουμε βίζα σε οποιονδήποτε γίνει δεκτός σε ελληνικό πανεπιστήμιο θα μπούμε στον ανταγωνισμό για κόσμο από Ασιατικές-Αφρικανικές χώρες που έχουν τα λεφτά και θέλουν ευρωπαική βίζα αλλά δεν έχουν τα προσόντα να γίνουν δεκτοί σε κάποιο από τα καλά ευρωπαικά πανεπιστήμια.

Το οποίο δεν είναι κακό...Αρκεί να γίνει προσπάθεια και ουσιαστικά κίνητρα/αντικίνητρα ώστε τα πανεπιστήμια να φτιχτούν εκτός Αθήνας-Θεσσαλονίκης.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Μπούρδες, οι Ινδοί δεν μπορούν να μιλήσουν καν καλά Αγγλικά και προσλαμβάνονται μια χαρά απο πολλές εταιρίες. Εξαίρεση αποτελούν τα στελέχη, που και αυτοί πολλές φορές πάλι κουτσά στραβά μιλάνε. Εκτός αυτού ακόμα και ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως το MIT έχουν καθηγητές που δεν καταλαβαίνεις Χριστό απο το πόσο χάλια μιλάνε Αγγλικά.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Αν με ρωτάτε, δεν πιστεύω ότι αυτό το σχέδιο μπορεί να υλοποιηθεί στην Ελλάδα.. δεν έχουμε ούτε τις υποδομές, ούτε το χρήμα να τις συντηρήσουμε. Εδώ ένα webex μπαίνεις και κολλάει ολόκληρο να πούμε.

Άσε που δεν έχουμε και καθηγητές να μιλάνε ξένες γλώσσες απταίστως (εκτός κι αν φέρουν καθηγητές από το εξωτερικό, δεν ξέρω).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ε σου λέει, όπως θα πληρώνεις τα φροντιστήρια των ξένων γλωσσών έτσι θα πληρώνεις και της πληροφορικής.
Γιατί ούτε ξένες γλώσσες διδάσκουν επαρκώς στα σχολεία, οπότε και για τα δύο από εδώ και πέρα θα πληρώνεις..

Όσον αφορά τα αγγλικά στα πανεπιστήμια δεν σου λέει ότι αν δεν έχεις πιστοποίηση δεν παίρνεις πτυχίο, απλά τα δίνεις σαν μάθημα (της πλάκας τα αγγλικά στο πανεπιστήμιο).. αλλά το να είναι υποχρεωτικό για ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ε αυτό είναι παγκόσμια πατέντα

Δεν είμαι σε θέση να σου πω αν τα Αγγλικά στο πανεπιστήμιο είναι της πλάκας η όχι καθώς δεν χρειάστηκε να τα δώσω. Αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι στα μεταπτυχιακά σου ζητάνε πτυχίο Αγγλικών C1-C2 αλλιώς δεν σε δέχονται. Προφανώς και στην αγορά εργασίας τα Αγγλικά είναι must σε όλες τις μεγάλες επιχειρήσεις.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Δεν είμαι σε θέση να σου πω αν τα Αγγλικά στο πανεπιστήμιο είναι της πλάκας η όχι καθώς δεν χρειάστηκε να τα δώσω. Αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι στα μεταπτυχιακά σου ζητάνε πτυχίο Αγγλικών C1-C2 αλλιώς δεν σε δέχονται. Προφανώς και στην αγορά εργασίας τα Αγγλικά είναι must σε όλες τις μεγάλες επιχειρήσεις.
Ρε αγάπη μου, τι με νοιάζουν εμένα οι μεγάλες επιχειρήσεις; Γενικά, αν ένα παιδί θέλει να γίνει ζωγράφος, ηθοποιός, σκηνοθέτης κτλ, γιατί να χρειάζεται αγγλικά για το απολυτήριο; Να δώσει αξιοπρεπέστατες πανελλήνιες να περάσει εκεί που θέλει χρειάζεται..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Δεν έχω δει κάτι αλλά είναι στην ευχέρεια τους. Αν είναι κάποια σχολή που θα έχει προοπτικές να την προτιμήσει και κανείς άλλος πέρα από Έλληνες-Κύπριους σίγουρα θα έχει και Αγγλόφωνο ή μόνο Αγγλόφωνο τμήμα.


Εγώ άλλο σκέφτομαι βέβαια πολύ far fetched για τώρα.
Αν δίνουμε βίζα σε οποιονδήποτε γίνει δεκτός σε ελληνικό πανεπιστήμιο θα μπούμε στον ανταγωνισμό για κόσμο από Ασιατικές-Αφρικανικές χώρες που έχουν τα λεφτά και θέλουν ευρωπαική βίζα αλλά δεν έχουν τα προσόντα να γίνουν δεκτοί σε κάποιο από τα καλά ευρωπαικά πανεπιστήμια.

Το οποίο δεν είναι κακό...Αρκεί να γίνει προσπάθεια και ουσιαστικά κίνητρα/αντικίνητρα ώστε τα πανεπιστήμια να φτιχτούν εκτός Αθήνας-Θεσσαλονίκης.
Καλά περίμενε να δούμε τι θα υλοποιηθεί διότι εδώ μας δουλεύουν. Ονειρεύονται Harvard και Yale. Λες και εαν ο άλλος έχει να δώσει δεκάδες χιλιάδες € σε δίδακτρα κάθε χρόνο θα έρθει να σπουδάσει στο Harvard των βαλκανίων.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ρε αγάπη μου, τι με νοιάζουν εμένα οι μεγάλες επιχειρήσεις; Γενικά, αν ένα παιδί θέλει να γίνει ζωγράφος, ηθοποιός, σκηνοθέτης κτλ, γιατί να χρειάζεται αγγλικά για το απολυτήριο; Να δώσει αξιοπρεπέστατες πανελλήνιες να περάσει εκεί που θέλει χρειάζεται..

Καλά με την λογική σου κάποιος που θέλει να γίνει ηθοποιός θα έπρεπε να μην μαθαίνει Μαθηματικά, φυσική και Χημεία στα σχολεία καθώς θα του είναι άχρηστο. Επίσης, οι ξένες γλώσσες μπορούν να φανούν χρήσιμες σε κάποιον μαθητή που θέλει να ασχοληθεί με τον καλλιτεχνικό χώρο, άρα το συμπέρασμα που έβγαλες δεν στέκει και πολύ.

Μην το συνεχίζουμε άλλο εδώ καθώς είμαστε off topic.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Στις καλλιτεχνικές σχολές δεν έχουμε ούτε καν σαν μάθημα τα αγγλικά, έχεις δεν έχεις πιστοποίηση! Μόνο στην καλών τεχνών είναι και όποιος δεν έχει απλά το δίνει ως μάθημα..

Το θέμα μου δεν είναι να μη ξέρεις, προφανώς και ο,τι ξέρεις καλό είναι! Το θέμα μου είναι ότι το κάνεις υποχρεωτικό για ποιον λόγο ακριβώς; Να σου απαντήσω εγώ γιατί: Γιατί τα δημόσια πανεπιστήμια θα φτάσουν στον πάτο και τα ιδιωτικά θα είναι εξ ολοκλήρου αγγλόφωνα, οπότε σου λέει για να μπεις εκεί, θέλει proficiency.

Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο! Αυτά Φώτη δεν γίνονται σε ΚΑΜΙΑ χώρα και ψαξτο όπου θες.. Όχι για απολυτήριο που προφανώς και δεν χρειάζεται ξένη γλώσσα, αλλά και σε επίπεδο που αν πας σε Ιταλό ή σε Γάλλο και μιλήσεις αγγλικά θα φας γαμωσταυρίδι. Να ξέρουμε και τι λέμε!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Στις καλλιτεχνικές σχολές δεν έχουμε ούτε καν σαν μάθημα τα αγγλικά, έχεις δεν έχεις πιστοποίηση! Μόνο στην καλών τεχνών είναι και όποιος δεν έχει απλά το δίνει ως μάθημα..

Το θέμα μου δεν είναι να μη ξέρεις, προφανώς και ο,τι ξέρεις καλό είναι! Το θέμα μου είναι ότι το κάνεις υποχρεωτικό για ποιον λόγο ακριβώς; Να σου απαντήσω εγώ γιατί: Γιατί τα δημόσια πανεπιστήμια θα φτάσουν στον πάτο και τα ιδιωτικά θα είναι εξ ολοκλήρου αγγλόφωνα, οπότε σου λέει για να μπεις εκεί, θέλει proficiency.

Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο! Αυτά Φώτη δεν γίνονται σε ΚΑΜΙΑ χώρα και ψαξτο όπου θες.. Όχι για απολυτήριο που προφανώς και δεν χρειάζεται ξένη γλώσσα, αλλά και σε επίπεδο που αν πας σε Ιταλό ή σε Γάλλο και μιλήσεις αγγλικά θα φας γαμωσταυρίδι. Να ξέρουμε και τι λέμε!

Από που προκύπτει ότι τα δημόσια πανεπιστήμια θα υποβαθμιστούν εντελώς;; Τώρα αν νομίζετε ότι το κύρος ιστορικών πανεπιστημίων όπως είναι το ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΕΜΠ, Πολυτεχνείο Κρήτης κτλ θα χαθεί έτσι ξαφνικά επειδή θα ανοίξουν μερικά ιδιωτικά πανεπιστήμια τότε είστε εντελώς λάθος, ειδικά από την στιγμή που η μαζική πλειοψηφία των Φοιτητών θα συνεχίσει να σπουδάζει στα δημόσια πανεπιστήμια.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Από που προκύπτει ότι τα δημόσια πανεπιστήμια θα υποβαθμιστούν εντελώς;; Τώρα αν νομίζετε ότι το κύρος ιστορικών πανεπιστημίων όπως είναι το ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΕΜΠ, Πολυτεχνείο Κρήτης κτλ θα χαθεί έτσι ξαφνικά επειδή θα ανοίξουν μερικά ιδιωτικά πανεπιστήμια τότε είστε εντελώς λάθος, ειδικά από την στιγμή που η μαζική πλειοψηφία των Φοιτητών θα συνεχίσει να σπουδάζει στα δημόσια πανεπιστήμια.
Συγγνώμη, αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει προς τα που οδεύει αυτό το τσίρκο..
Εσύ τι νομίζεις ότι θα γίνει; Θα μηδενιστούν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τα δημόσια, γιατί μη ξεχνάς ότι όλα τα τούβλα (ω ναι και είναι πολλά) θα προτιμήσουν να πάνε σε ιδιωτικό, παρά να στρώσουν κώλο να δώσουν πανελλήνιες.. και μη ξεχνάς ότι πολλά τμήματα θα αναγκαστούν να κλείσουν! Αυτό θέλουν να περάσουν. Η ιδιωτική εκπαίδευση να είναι ανώτερη από την δημόσια!

Εγώ δεν έχω κανένα όφελος να τα λέω, ούτως ή άλλως η σχολή μου δεν είναι ανταγωνιστική.. εσένα θα έπρεπε να σε καίει περισσότερο αυτό το ζήτημα, γιατί τέτοιες σχολές θα φέρουν απ' έξω, όχι θέατρο..
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
θα χαθεί έτσι ξαφνικά
ολα αυτά τα πανεπιστήμια έχουν βγάλει σχετικά γραφήματα για την σταδιακή απόλυση προσωπικού, την υποχρηματοδότηση της έρευνας, και την υποχρηματοδότηση στα λειτουργικά τους έξοδα.

Τα παραπάνω τα τελευταία 5 χρόνια τα κάνει σταδιακά και μεθοδευμένα η ΝΔ. (ούσα Κυβέρνηση)
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
πότε ψηφίζεται τι ωρα; ψηφιστηκε ηδη μηπως;
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει προς τα που οδεύει αυτό το τσίρκο..
Εσύ τι νομίζεις ότι θα γίνει; Θα μηδενιστούν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τα δημόσια, γιατί μη ξεχνάς ότι όλα τα τούβλα (ω ναι και είναι πολλά) θα προτιμήσουν να πάνε σε ιδιωτικό, παρά να στρώσουν κώλο να δώσουν πανελλήνιες.. και μη ξεχνάς ότι πολλά τμήματα θα αναγκαστούν να κλείσουν! Αυτό θέλουν να περάσουν. Η ιδιωτική εκπαίδευση να είναι ανώτερη από την δημόσια!

Εγώ δεν έχω κανένα όφελος να τα λέω, ούτως ή άλλως η σχολή μου δεν είναι ανταγωνιστική.. εσένα θα έπρεπε να σε καίει περισσότερο αυτό το ζήτημα, γιατί τέτοιες σχολές θα φέρουν απ' έξω, όχι θέατρο..

Ωραία αν τα «τούβλα» πάνε στα ιδιωτικά πανεπιστήμια αυτό θα είναι όφελος για τα δημόσια τα οποία θα μείνουν με τους πιο καλούς φοιτητές και άρα θα παράγουν καλύτερο εργατικό δυναμικό. Δεν είναι πρακτικά δυνατό τα δημόσια πανεπιστήμια που έχουν όνομα 100 ετών να γίνουν ξαφνικά λιγότερο ανταγωνιστικά από τα ιδιωτικά που θα χρειαστούν μερικά χρόνια μέχρι να φτιάξουν ένα όνομα στην αγορά εργασίας. Κοινή λογική είναι.


ολα αυτά τα πανεπιστήμια έχουν βγάλει σχετικά γραφήματα για την σταδιακή απόλυση προσωπικού, την υποχρηματοδότηση της έρευνας, και την υποχρηματοδότηση στα λειτουργικά τους έξοδα.

Τα παραπάνω τα τελευταία 5 χρόνια τα κάνει σταδιακά και μεθοδευμένα η ΝΔ. (ούσα Κυβέρνηση)

Ποια πηγή το λέει αυτό;;

IMG_3876.jpeg


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πότε ψηφίζεται τι ωρα; ψηφιστηκε ηδη μηπως;

Νομίζω στις 19:00 αρχίζει η ψηφοφορία στην ολομέλεια της βουλής.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
υπαρχει δλδ πιθανοτητα να μην περασει; σε ποια περιπτωση θα γινει αυτο;
εφοσον η νδ εχει την πλειοψηφια 154 ποσοι ειναι τελοσπαντων, αν συμφωνουν ολοι τους σαν ΝΔ θα περασει ετσι δεν ειναι;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
υπαρχει δλδ πιθανοτητα να μην περασει; σε ποια περιπτωση θα γινει αυτο;
εφοσον η νδ εχει την πλειοψηφια 154 ποσοι ειναι τελοσπαντων, αν συμφωνουν ολοι τους σαν ΝΔ θα περασει ετσι δεν ειναι;

Η ΝΔ έχει μόνη της 158 οι οποίοι θα το ψηφίσουν, αρα έχουν το 151 που χρειάζεται. Υπάρχει ένα θρίλερ όσο αφορά το ΠΑΣΟΚ καθώς 2 βουλευτές του θέλουν να υπερψηφίσουν το νομοσχέδιο παρά το γεγονός ότι η ηγεσία του κόμματος έχει υποβάλει (νομίζω) κομματική πειθαρχία κατά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top