Όταν έχετε μια γυναίκα δίπλα σας...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
... κάντε τη να νιώσει όμορφα, ασφαλής και ότι δεν θα την κατηγορίσετε για τσ**λί και να είσαστε σίγουροι ότι θα σας τα πεί ΌΛΑ τα κουμπάκια της με τον καιρό.....

το διαβασα κανοντας ενα συντομο browse στην αρχαιολογια του φορουμ.

απο γυναικα.

το εξις μου ηρθε στο μυαλο:

-γιατι οι γυναικες προσποιουντε τον οργασμο?
-γιατι νομιζουν οτι μας νοιαζει.

ok, to the point.

μηπος, λεω εγω τωρα, ΜΗΠΟΣ, η ολη ιστορια, ισοτητα μας εχει βγει και απο πανω?

ειχα μια αναλογη συζητηση και αναλογιζομενος το ζητημα δεν μπορουσα να αγνοησω το γεγονος οτι πρακτικα ζουμε σε γυναικοκρατουμενο κοσμο!

πριν πασης φυσης φεμηνιστρια πεσει επανω μου να με φαει, σκεφτητε τα εξις

1) τα κλασικα ανδρικα χαρακτηριστικα (αυθορμητισμος, ανταγωνισμος, επιθετικοτητα, σωματικη επιβολη/υπεροχη, πολυ****α) θεωρουντε ως αφυσικες η εν πασι περιπτοσεις παθογενεις συμπεριφορες. Τοσο πολυ μαλιστα που υπαρχουν ΝΟΜΟΙ που μας προστατευουν απο αυτα.

2)τα κλασικα γυναικια χαρακτηριστικα (μονο****α, στοικοτητα, αναλυτικη σκεψη, επιλογη/ρυθμιση/οργανισμου περιβαλοντος, κιναισθητικη απραγια) τιμουνται ιδιαιτερα πολυ, οχι μονο σε γυναικες αλλα ΚΑΙ στους αντρες.

3)το προτυπο ανδρικης ομωρφιας μεταπιπτει επικυνδηνα πολυ προς τα προτυπα θυλικης ομωρφιας, ητοι, λεπτεπιλεπτα χαρακτηριστια, ακινδυνη εμφανιση κτλ.

4)δεν υπαρχει πλεον αναγκη για αντρες. Δεν μας κυνηγανε λιονταρια, δεν χρειαζεται να κυνηγαμε αντιλοπες. Δεν χρειαζετε ΚΑΝ να κουμανταρουμε εταιριες και να παιρνουμε βαριες/δυσκολες αποφασεις σε περιβαλοντα σκληρου ανταγωνισμου.

5)η σεξουαλικη δεινοτητα των ανδρων καταπατηθηκε τοσο πολυ που φτασαμε σε σημειο οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ να γρινιαζουν οτι δεν υπαρχουν "αντρες" πια.

6)ολη η ΠΑΙΔΙΑ, ειναι κατασκευασμενη με ενα γυναικιο προτυπο μυαλο. Κοιταξτε ποσα μαθηματα γλωσσικης φυσης υπαρχουν στο δημοτικο. Γλωσσα, ιστορια, θρησκευτικα, εμεις και ο κοσμος...η γυμναστικη, ο αθλητισμος, οι μηχανοχωρικες κατασκευες, οι θετικες επιστημες (εκτος απο το ενα μαθημα των μαθηματικων) ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ στα δημοτικα σχολεια.

7)το πρωτο target group για πωλησεις αγαθων ειναι πλεον οι γυναικες. ΜΑΚΡΑΝ. Ακομα και τα αυτοκινητα σε ΓΥΝΑΙΚΕΣ τα πουλανε πρωτιστα.

thoughs?

p.s δεν ειμαι κανα φαλοκρατικο γουρουνι, ΑΛΛΑ, δεν εχω απολυτος κανενα σεβασμο προς τις γυναικες. Ουτε προς τους ανδρες εδω που τα λεμε. ΕΧΩ σεβασμο προς τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και την λειτουργια τους μεσα στα πλαισια για τα οποια εξελιχθηκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Φιλε και τι να πω...οχι πες μου και τι να πω! ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!:clapup: :clapup: :clapup: Πνευματικός οργασμός!:clapup: Ετοιμάσου τώρα γιατί θα πέσουν μαχαιριές από τις φεμινίστριες. Εμένα σουρωτήρι με εχουν κάνει...

ΑΠΛΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
1) τα κλασικα ανδρικα χαρακτηριστικα (αυθορμητισμος, ανταγωνισμος, επιθετικοτητα, σωματικη επιβολη/υπεροχη, πολυ****α) θεωρουντε ως αφυσικες η εν πασι περιπτοσεις παθογενεις συμπεριφορες. Τοσο πολυ μαλιστα που υπαρχουν ΝΟΜΟΙ που μας προστατευουν απο αυτα.

2)τα κλασικα γυναικια χαρακτηριστικα (μονο****α, στοικοτητα, αναλυτικη σκεψη, επιλογη/ρυθμιση/οργανισμου περιβαλοντος, κιναισθητικη απραγια) τιμουνται ιδιαιτερα πολυ, οχι μονο σε γυναικες αλλα ΚΑΙ στους αντρες.

3)το προτυπο ανδρικης ομωρφιας μεταπιπτει επικυνδηνα πολυ προς τα προτυπα θυλικης ομωρφιας, ητοι, λεπτεπιλεπτα χαρακτηριστια, ακινδυνη εμφανιση κτλ.

4)δεν υπαρχει πλεον αναγκη για αντρες. Δεν μας κυνηγανε λιονταρια, δεν χρειαζεται να κυνηγαμε αντιλοπες. Δεν χρειαζετε ΚΑΝ να κουμανταρουμε εταιριες και να παιρνουμε βαριες/δυσκολες αποφασεις σε περιβαλοντα σκληρου ανταγωνισμου.

5)η σεξουαλικη δεινοτητα των ανδρων καταπατηθηκε τοσο πολυ που φτασαμε σε σημειο οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ να γρινιαζουν οτι δεν υπαρχουν "αντρες" πια.

6)ολη η ΠΑΙΔΙΑ, ειναι κατασκευασμενη με ενα γυναικιο προτυπο μυαλο. Κοιταξτε ποσα μαθηματα γλωσσικης φυσης υπαρχουν στο δημοτικο. Γλωσσα, ιστορια, θρησκευτικα, εμεις και ο κοσμος...η γυμναστικη, ο αθλητισμος, οι μηχανοχωρικες κατασκευες, οι θετικες επιστημες (εκτος απο το ενα μαθημα των μαθηματικων) ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ στα δημοτικα σχολεια.

7)το πρωτο target group για πωλησεις αγαθων ειναι πλεον οι γυναικες. ΜΑΚΡΑΝ. Ακομα και τα αυτοκινητα σε ΓΥΝΑΙΚΕΣ τα πουλανε πρωτιστα.

να τα πάρουμε ένα ένα...
1. πες μου λίγο που α)προκύπτει ιστορικά ότι ο αυθορμητισμός και ο ανταγωνίσμός είναι αρετές του αντρικού φύλου? Ότι ΦΑΙΝΟΝΤΑν στους άντρες λόγω πατριαρχικής κοινωνίας είναι ΑΛΛΟ θέμα... Το αν "διώκονται" ή όχι..προσωπικά δεν το νομίζω...

2. Ομοίως με το 1. αν και δεν βρίσκω γιατί είναι λάθος αυτά τα χαρακτηριστικά στους ανθρώπους... Τέσπα...

3. Αν ως αντρικό πρότυπο εννοείς τον άξεστο χωριάτη ή το στυλ άρα π***ω ότιδήποτε ανοιγει τα πόδια για να το αποδείξω ή το φέρομαι με τέτοιο στυλ τέσπα ("είμαι άντρας και το κέφι μου θα κάνω και 8α πω και μια κουβέντα παραπάνω") επίσης το γυναικείο- πλην όμως μεγαλωμένο σε ανδροκρατούμενο περιβάλλον δουλειάς σπουδών και φίλων- μυαλό δεν είναι σε θέση να το καταλάβει...


4. Ναι δεν χρειάζεται ούτε ΚΑΝ να κουμαντάρετε εταιρίες... Ξέρεις γιατί? Γιατί υπάρχει κάτι που το λένε ισότητα. Υπάρχει κάτι που το λένε τεχνολογία και που δεν χρειάζεται πια να σκαρφαλώνουμε στα δέντρα δόξα τω θεώ. Ξέρω να γράφω κώδικα πχ εξίσου καλά με εσένα άρα δεν υπάρχει λόγος να είσαι ανώτερος από μένα.

5.Ασχολίαστο...με εκνευρίζει "ταμάλλα!" ΄τετοιου είδους ατάκες και συμπεριφορές σαν αυτές που λές οπότε δεν έχω κα΄τι να σου πω δυστυχώς!!!

6.Καταρχήν η παιδεία είναι παιδΕΙα...οκ , ακόμα και αν είναι γυναικοκρατούμενη ας μην την...πυροβολούμε!!! (άσχετο αλλά μου έβγαλε το μάτι σορρυ!) Είναι παράλογο στο παιδάκι του δημοτικού να νοιαζόμαστε περισσότερο να μάθει σωστά τη ΓΛΩΣΣΑ του και την ΙΣΤΟΡΙΑ του (αποφεύγω να μιλήσω για τα θρησκευτικα γιατί κ εμένα με τσαντίζει ότι μας πρήζουν 12 χρόνια!), τη ΦΥΣΗ γύρω του??? αν δεν μάθει αυτά πρώτα τότε τι θα μάθει?? Το σχολείο δεν είναι για να σου μαθαίνει πως θα΄γίνεις "μπομπ ο μάστορας!" Να παιδέψει (με την αρχαία έννοια) το μυαλό σου επιδιώκει... Αν αυτό το πράγμα θεωρείται "γυναικεία" ικανότητα τότε τι να πω! Είναι σαν να μου λες ότι τα κοριτσάκια είναι έξυπνα και τα αγοράκια βλάκες!!!
Ασε που οι φυσικές επιστήμες είναι πολύ πιο "βαρβάτες" και θέλουν πολύ ολοκληρωμένο μυαλό... Και ξέρεις κάτι? Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ μεγάλος μαθηματικος, φυσικός, χημικός που δεν είχε πάρει παιδεία σχετική με τις θεωρητικές επιστήμες γιατί στην τελική ο ΚΑΛΟΣ θετικός επιστήμονας είναι αυτός που μπορεί να τα πει ΣΩΣΤΑ. Να σου μιλήσω εγώ με 40000 αρκτικόλεξα της δουλειάς μου πάνω στα δίκτυα, όπως μιλάω με τους συναδέλφους. Σε βεβαιώνω ότι δεν θα καταλάβεις το Χριστό σου ακόμα και αν έχεις τελειώσει σχολή σχετική με δίκτυα. Η μαγκιά είναι να είμαι αρκετά μορφωμένη (και ΑΥΤΟ επιδιώκουν όλα αυτά τα μαθήματα) να το εξηγήσω ακόμα και στη μάνα μου, που είναι φιλόλογος και ΑΣΧΕΤΗ με την τεχνολογία και να καταλάβει. Και αυτό είναι "αρετή" που, για μένα, οφείλουν να έχουν και άντρες και γυναίκες...

Και τέλος. Στη δεύτερη απασχόληση μου ειμαι σε ένα γραφείο εγώ και 6 άντρες. Από την αρχή μου είπαν ότι να μου αρχίσουν τα "σεις" και τα "σας" δεν παίζει κ για αυτούς, μέσα στο γραφείο είμαι "One of the guys" . Κανένα πρόβληαμ για μένα! Να σε ρωτήσω κάτι τότε? Γιατί όταν ακολουθώ το δικό τους λεξιλόγιο ή τρόπο σκέψης τους φαίνεται περίεργο και μου πετάνε ατάκες όπως "πως σκέφτεσαι έτσι , τι λές κορίτσι πράγμα!" :hmm:

7. Απλά γιατί στην πλειοψηφία τους οι γυναίκες ψωνίζουν πιο πολύ! :D Απλό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με κάλυψε η XRZ.
Valder αυτή την εμμονή με τις φεμινίστριες να την κοιτάξεις. Βλέπεις παντού φεμινίστριες καλό μου, αυτό δεν είναι και πολύ φυσιολογικό.

Αρχική Δημοσίευση από epote:
ΑΛΛΑ, δεν εχω απολυτος κανενα σεβασμο προς τις γυναικες. Ουτε προς τους ανδρες εδω που τα λεμε. ΕΧΩ σεβασμο προς τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και την λειτουργια τους μεσα στα πλαισια για τα οποια εξελιχθηκαν...

Παρεπιπτόντως, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Well said ;)
Ο λεγόμενος "σεβασμός προς τις γυναίκες" είναι κι αυτός ένα είδος σεξισμου=διάκρισης μεταξύ των φύλων. Τι είναι δηλαδή οι γυναίκες και χρειάζονται περισσότερο σεβασμό; Δεν είναι κάδρα, γλάστρες ή λουλούδια για να ομορφαίνουν τη ζωή των ανδρών, είναι ίσοι με αυτούς άνθρωποι, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τωρα αν μιλσω θα με βρισετε, θα με πειτε φαλοκρατι και ολα τα σχετικα (για αυτον τον λογο δεν εχω συμεταστασχει ποτε σε τετιες συζιτης μεχρι στιγμης) αλλα εχω ενα πραγμα να πω
Μας τα εχετε πρηξει με αυτην την ισοτιτα αλλα εγω την βλεπω οπου βολευει της γυναικες μονο...

(το οτι σε γενικες γραμες συμφωνω με αρχοντα και epote ενοειτε)

ψ, παει το καρμα μου... ητανε που ητανε χαμηλο τωρα θα παει στο -5 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Τωρα αν μιλσω θα με βρισετε, θα με πειτε φαλοκρατι και ολα τα σχετικα (για αυτον τον λογο δεν εχω συμεταστασχει ποτε σε τετιες συζιτης μεχρι στιγμης) αλλα εχω ενα πραγμα να πω
Μας τα εχετε πρηξει με αυτην την ισοτιτα αλλα εγω την βλεπω οπου βολευει της γυναικες μονο...

Mα σχεδόν σε όλα όσα βολεύει τους άντρες υπάρχει προ αμομνημονευτων ετών... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν συμφωνω καθολου, δεν βλεπω ισοτιτα σε αυτα τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν συμφωνω καθολου, δεν βλεπω ισοτιτα σε αυτα τα θεματα


μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο? Δεν βλέπεις ισότητα?? δεν υπάρχει??? δεν θα έπρεπε να υπάρχει???? :hmm: :hmm: :hmm: :confused: :confused: :confused:

[οFFTopic] 1 απάντηση 1 online χρήστης που απάντησε και το κάρμα απο 4 πήγε -0.5!!! ποιος να το έκανε άραγε :hmm: :whistle: [/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν συμφωνω καθολου, δεν βλεπω ισοτιτα σε αυτα τα θεματα
Σε ποιά θέματα δεν βλέπεις ισότητα (εις βάρος των ανδρών);
Μην μου πεις στο στρατό, γιατί υποχρεωτική στράτευση έχει μόνο η Ελλάδα, η Κύπρος και η Τουρκία (απο τις "πολιτισμένες" χώρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Άλλο ένα άρθρο που αφορά στη διαμάχη των δύο φύλων λοιπόν.
Τι να πω ρε παιδιά, από πού να πρωτοξεκινήσω?
-Από το πάθος με το οποίο αραδιάζετε λόγια και λόγια σχετικά με τις γυναίκες?
-Από πόσο ωραία και πειστικά τα λέτε?
Εντάξει, θα αποκαλυφθώ, καταφέρατε να με κάνετε να λυπηθώ το αντρικό φύλο με όλη αυτήν την επίθεση που δέχεται από εμάς, τις γυναίκες. Εντάξει θα κάνουμε ο,τι μπορούμε η καθεμία νομίζω να μην σας καταπιέζουμε τόσο πολύ γιατί και εσείς οι καϋμένοι άνθρωποι είστε (έτσι τουλάχιστον λένε).

Σας το υπόσχομαι, θα κάνω ο,τι μπορώ για το ζήτημά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πχ: Θελετε ισοτιτα στης δουλειες, ιδιες ευκαιριες (για επαγκελματικη αποκατασταση) και ιδιους μισθους, ωραια ολλα αυτα, και καλα κανετε, αρκει βεβαια να προσφερετε και τα ιδια που θα προσφερε και ενας αντρας. Αλλα που δουλευουν η γυναικες; Πωλιτριες, γραφεια, δημοσιες υπιρεσιες, δασκαλες/καθηγιτριες, κωμοτριες κλπ. Γυναικα μπογιατζη/εργατη/τεχνιτη/πλακατζη/σοβατζη/ξυλουργο/υδραυλικο, ηλεκτρολογο κλπ εχετε δει; Πρωσοπικα τοσα χρονια γιος μπογιατζη, χτησαμε δυο σπιτια και ποτε δεν δουλεψε γυναικα με τον μπαμπα μου, ποτε δεν δουλεψε γυναικα σε καπιο απο τα δυο σπιτια που χτησαμε και δεν εχω δει και ποτε καπια γυναικα να σκαβει (πχ) οταν γυνοντια εργα. Και θα αρχισετε φυσικα "και πιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν, η φιλη της αδερφης μου ειναι εργτρια" κλπ. Νταξει υπαρχουν, αλλα ποσες ειναι;
Επισης θελετε ισοτιτα, ωραια, βλεπω οτι καθε γυναικα κατενθουσιαζετε οποτε της παει ενα δωρο ο φιλος/αραβωνιαστικος/αντρας της (στο ασχετο παντα) ΠΟσες γυναικες πανε καπιο δωρο ομως χωρις λογο και αιτια;
Θελτε μεγαλυτερες αδειες λογο μητρωτητας, ενταξει το καταλαβενω, ο πατερας ομως γιατι να μην χαρει το παιδι του και να κατσει να δουλευει σαν το σκυλη για να μεγαλωσει

off topic 1 @XRZ δεν υπαρχει λογος να κρυβωμαστε, ξερουμε πολυ καλα, στο κατω κατω αμα δω οτι μονο εδω διαφονουμε θα ανεβει το καρμα σου, μην ανυσιχεις

offtopic 2 @adespoto καλητερα να μηλαμε σωστα παρα με ειρωνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σιγά σιγά αλλάζει αυτό Κρόνε. Πχ πριν μερικά χρόνια δεν έβλεπες γυναίκα ταξιτζή. Τώρα υπάρχουν αρκετές και όλο αυξάνονται. Και στην τελική, δεν είπε κανείς οτι τα 2 φύλα είναι ΟΜΟΙΑ, οτι είναι ΙΣΑ λέμε. Σαφώς και οι άντρες υπερτερούν πχ σε σωματική δύναμη όπως και οι γυναίκες πχ τα πηγαίνουν καλύτερα γενικά με τα παιδιά, χωρίς τίποτα απο αυτά να είναι απόλυτο. Σου αντιστρέφω λοιπόν το ερώτημα: Έχεις δει εσύ πολλούς άντρες βρεφονηπιοκόμους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω δεν εχω δει καπια τετια αλλαγη ακομα, δεν περνω ταξι βεβαια για να πω οτι ερχομαι σε συχνη επαφη αλλα μεσα στην κινιση δεν εχω δει ποτε καπια γυναικα, παντα αντρες, και ουτε εχω ακουσει ποτε για γυναικα, ομως και το ταξι ειναι ελαφρια δουλεια απο αυτην την αποψη, απλος ειναι αντροκρατουμενη. Τωρα το γιατι δεν το ξερω, ισως να μην εχει ακομα στην Ροδο, ισως να εχει μονο στην Αθηνα η κατι αλλο.
Γνωριζω εναν και ξερω οτι σε ιδιωτικο βφερονηπιακο σταθμο δουλευει ενας αρα εχουμε 2, θα συμφωνισω οτι ειναι λιγοι. Ομως βλεπω οτι και η φυλαξη των παιδιων στο σπιτι αντιστρεφετε με γοργους ρυθμους τελευτεα, αντι να παει ο αντρας στο σπιτι του γιλου που δεν εει παιδια ακομα να δουνε το ματς και να κατσει η γυναικα να φροντιση το/τα παδι/ια (κλασικη περιπτωση γκρινιας) παει η γυναικα στην φιλεναδα και καθετε ο πατερας και βλεπει το ματς με τα παιδια η δεν βλεπει καθολου το ματς για να φροντισει τα παιδια.και αυτο βεβαια δεν γινετε μονο με το ματς, γινετε σε ακθημερινη βαση, και στο τελος τα παιδια περνανε περισσοτερη ωρα με τους πατερας παρα με της μαναδες.
Επισης βλεπω τι θελετε να κρατισετε τα "τιμιτικα" των γινεκων και να τωνισετε οτι εισται το "ασθενες" φυλο κλπ, αλλα θελετε και να καταριψετε τα αντιστοιχα των αντρων
Επισης δεν καταλαβενω τι σοΐ ισοτιτα ειναι η ισοτιτα η οπια ζηταει να εχετε περισοτερα δηκαιωματα απο τους αντρες, αυτη δεν ειναι ισοτιτα, ειναι γυναικοκρατια.
Τελος μπορειτε να μου πειτε γιατι να κατευει ενα κομμα το οπιο αποτελιτε μονο απο γυναικες και μαλιστα ονομαζετε "γυναικια συμαχια" και ποσο μαλλον αμα δειτε και τι αντιστιχα κομματα υπαρχουν στο εξωτερικο, ενω ο νομος αναγκαζει εναν συνδιασμο να εχει ενα κατωτατο ποσοστω γυναικων, δλδ οι αντρες δεν μπορουν να κατευασουν αντιστοιχο συνδιασμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
αρχικα να πω κατι, ειμαι ελαφρα δυσλεκτικος, οποτε μην παρεξηγητε τα ορθογραφικα μου λαθη, πραγματικα συγνωμη. Αν σας ενοχλουν πολυ θα διορθωνω τα ποστ μου στο word με οποιες συνεπειες εχει αυτο στην διαθεση μου να postαρω.

1. πες μου λίγο που α)προκύπτει ιστορικά ότι ο αυθορμητισμός και ο ανταγωνίσμός είναι αρετές του αντρικού φύλου? Ότι ΦΑΙΝΟΝΤΑν στους άντρες λόγω πατριαρχικής κοινωνίας είναι ΑΛΛΟ θέμα... Το αν "διώκονται" ή όχι..προσωπικά δεν το νομίζω...

Nope...η επιθετικοτητα, ο ανταγωνισμος, ο αυθορμητισμος (με την εννοια βουρ στο πατσα) ειναι ανδρικα χαρακτηριστικα κυριως λογο της τεστοστερονης. Εχω την τυχη να εχω δει απο κοντα ανδρες και γυναικες αθλητες που επαιρναν φαρμακα για το αθλημα τους (κοινως, τεστοστερονη) και πιστεψε με οι γυναικες οταν παιρνουν τεστοστερονη σε ανδρικα επιπεδα αποκτουν τα παραπανω χαρακτηριστικα (μαζι και η αυξημενη Libido)...

αλλα μπορεις να μην δεχτεις το λογο μου ψαξε στο Pub med "testosteone cognitive and behavioural effects" η απλα κοιτα τα ζωα...

εξελικτικα τελειος ο ανδρας κυνηγαει, η γυναικα μεγαλωνει παιδια και κραταει τη φωλια, thats the way it is, το κυνηγει απαιτει μυς, επιθετικοτητα κτλ, το να μεγαλωνεις τα παιδια ολα τα αλλα.

Ομοίως με το 1. αν και δεν βρίσκω γιατί είναι λάθος αυτά τα χαρακτηριστικά στους ανθρώπους... Τέσπα...

το βλεπεις οτι εισαι προκατηλημενη? Δεν μιλισα για καλο η κακο. Τιποτα δεν ειναι εγγενος καλο η κακο στην ανθρωπινη συμπεριφορα, η εξελιξη παραειναι αδυσοπητη για να παραβλεψει τετοια πραγματα, τα γυναικια χαρακτηριστικα βοηθησαν την ανθρωπιτα να επιβιωσει ακριβος οπως και τα ανδρικα. Δεν ειναι "κατωτερες" η "ανωτερες" η γυναικες, ειναι απλα γυναικες, διαφορετικες, εχετε εξελιχθει με διαφορετικα πραγματα στα υποψη. Το ιδιο ισχυει και για τους ανδρες.

η ανθρωποτητα επιβιοσε τα πρωτα χμμμμ 1.990.000 χρονια βασιζομενη στα παραπανω χαρακτηριστικα. H δυτικη κοινωνια ειναι υποθεση 100 ετων, η βιολογια μας δεν εχει προσαρμοστει στην συμπεριφορα μας.

Ναι δεν χρειάζεται ούτε ΚΑΝ να κουμαντάρετε εταιρίες... Ξέρεις γιατί? Γιατί υπάρχει κάτι που το λένε ισότητα. Υπάρχει κάτι που το λένε τεχνολογία και που δεν χρειάζεται πια να σκαρφαλώνουμε στα δέντρα δόξα τω θεώ. Ξέρω να γράφω κώδικα πχ εξίσου καλά με εσένα άρα δεν υπάρχει λόγος να είσαι ανώτερος από μένα.

ειμαι απολυτος βεβαιος οτι ξερεις να γραφεις απειρος καλυτερο κωδικα απο εμενα, πολυ απλα γιατι εγω δεν ξερω:p Δεν ειναι αυτο το ζητημα ομως...

στην φυσικη ροη της εξελιξης, ορισμενα πραγματα εμειναν σταθερα λογο βιολογιας. Αυτο σημαινει οτι οι αντρες δεν χρειαζοταν πια να κυνηγανε λιονταρια και να αποφασιζουν ποια περιοχη θα ειναι καλυτερη για την αγελη τους, αυτο μετατραπηκε στην διευθυντικη θεση σε εταιριες. Προσεξε να δεις κατι γιατι παει πολυ πιο μακρυα απο οσο νομιζεις, οι αντρες ΠΡΕΠΕΙ να διοχετευουν την επιθετικοτητα τους *καπου* και να παιρνουν ανταμοιβη για αυτη (= κυνηγαω και φερνω το ελαφι) αν *δεν* το κανουν αυτο εχουν σοβαροτατα προβληματα πνευματικης ισοροπιας, καρδιακα προβληματα, χρονιο στρες, προβληματα αυτοπεποιθησης κτλ κτλ. Αυτο δεν ειναι ψυχολογικο, ειναι καθρα βιολογικο, ειναι ο λογος για τον οποιο οι γυναικες στη κλιμακτιριο γινονται ενα ψυχολογικο ρακος.

σκεψου το εξις, αν ξαφνικα μπορουσαν οι αντρες να εγγυμονουν και να μεγαλονουν παιδια. Τι γνωμη θα σχηματιζες? Δεν θα ηταν φυσικη παραβιαση ενος φυλετικου (φαινοτυπικου!) χαρακτηριστικου? Οσο παραξενο και αν σου φαινεται ειναι ακριβος το ιδιο πραγμα, οι γυναικες σε ηγετικες θεσεις ειναι φαινομενο των τελευταιων 50 ετων και ειναι οσο παραξενο η σεξιστικο και αν σου ακουγετε παρα φυσην!

Το σχολείο δεν είναι για να σου μαθαίνει πως θα΄γίνεις "μπομπ ο μάστορας!"

γιατι?! Αφου εκει ειναι καλοι οι αντρες;) υπαρχει μια μελετη (μου διαφευγει θα την παραθεσω αργοτερα) η οποια παρουσιαζε τις γνωσιακες-εγγεφαλικες διαφορες μεταξυ ανδρων και γυναικων. Κατεληγε στο οτι οι γυναικες ειναι θαυμασιες με λεξιλογικες-απομνημονευτικες ικανοτητες ενω οι αντρες με χωρικες-κατασκευαστικες. Αυτος ειναι ο λογος που οι αντρες παιζουν με Lego ενω οι γυναικες τις κουμπαρες (or smt).

σαφως και η παιδια πρεπει να εχει ορισμενα χαρακτηριστικα, αλλα τα αγορακια τα ευνουχιζουν απο μικρα! Αναφερεις τους αρχαιους ελληνες, δεν ειναι το καλυτερο παραδειγμα, απλα σου τονιζω οτι ο αντρας που εφτιαξε το παρθενονα ειχε τετοιου ειδους εκπεδευση (η πιο σωστα *και* τετιοου ειδους εκπαιδευση) απο μικρος.

αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να δινεται καποιο βαρος στον ανταγωνισμο, την υγειη εκφραση επιθοτικοτητας και τις χωρικες/κιναισθητικες ικανοτητες στο σχολειο. Για παραδειγμα, θα επρεπε να υπαρχει μαθημα κατασκευων, η μαθημα στο οποιο εξασκεις και βελτιωνεις την χωρικη σου αντιλιψη, θα επρεπε να δινεται μεγαλυτερη σημασια στον αθλητισμο, στην παλη (ναι γιατι φρικαρεις?) και σε αλλες τετοιες δεξιοτητες ωστε να υπαρχει μια ισοροπια.

Mα σχεδόν σε όλα όσα βολεύει τους άντρες υπάρχει προ αμομνημονευτων ετών...

συμφωνω οτι το να εχεις νομους που απαγορευουν τους υψιλους μισθους σε γυναικες ειναι παρανοικο. Οπως επισις και το οτι παλιοτερα οι γυναικες σχεδον *διοκονταν* οταν παρουσιαζαν διαφορετικες ικανοτητες απο την νορμα (πχ γυναικες επιστημονες) ηταν ανοητο και φαλοκρατικο. Απο την αλλη, μηπος αυτο δεν γινεται στους αντρες? Οταν καποιος αντρας εινα βρεφονηπιοκομος η διακοσμητης η σχεδιαστης μοδας δεν σκεφτεστε κατ ευθειαν "gay ειναι"? Αυτο δεν ειναι διακριση? Δεν ειναι σεξισμος? Δεν ειναι στη τελικη καταπιεση-ασχετα απο το γεγονος οτι δεν υπαρχει σωματικη εκφραση της?

πιο συγκεκριμενα:

εστω οτι σε ενα ζευγαρι τυγχανει μια εγγυμοσυνη. Το νομικο πλαισιο υπο ορισμενες συνθηκες υποχρεονει τον αντρα (ειτε θελει το παιδι ειτε οχι) να φροντισει για αυτο. Ακομα περισοτερο ειναι κατακριτεο κοινωνικα (ασχετα απο το νομο) το να "λακισει".

αν η ΓΥΝΑΙΚΑ δεν θελει το παιδι αλλα ο αντρας το θελει...το πουλο, δεν μπορει να κανει τιποτα, δεν του πεφτει κανενας απολυτος λογος ουτε νομικα ουτε ειδαλως στο αν θα γενηθει το παιδι...

η ουσια της υποθεσης ειναι οτι σαφως πρεπει να υπαρχει ανθρωπιστικη ισοτητα, αλλα ουσιοδης ενω παραλληλα πρεπει το καθε φυλο να αναλαμβανει το ρολο στον οποιο εχει προσαρμοστει ως αποτελεσμα εκατομυριων ετων. Εμεις (ως δυτικη κοινωνια) πηγαινουμε ΚΟΝΤΡΑ σε αυτο (για Χ λογους). Χαρακτηριστικο η μοδα των γυναικων τυπου sex and the city.

γυναικες που πραγματικα παρουσιαζουν ενα κακεκτυπο της ανδρικης συμπεριφορας με αποτελεσμα ακομα και στην σατυρικη τηλεοπτικη εκδοση τους να εχουν εμφανεις ψυχοσυμπεριφορικες παρεκλισεις στα ορια της παθολογιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω δεν εχω δει καπια τετια αλλαγη ακομα, δεν περνω ταξι βεβαια για να πω οτι ερχομαι σε συχνη επαφη αλλα μεσα στην κινιση δεν εχω δει ποτε καπια γυναικα, παντα αντρες, και ουτε εχω ακουσει ποτε για γυναικα, ομως και το ταξι ειναι ελαφρια δουλεια απο αυτην την αποψη, απλος ειναι αντροκρατουμενη. Τωρα το γιατι δεν το ξερω, ισως να μην εχει ακομα στην Ροδο, ισως να εχει μονο στην Αθηνα η κατι αλλο.
Γνωριζω εναν και ξερω οτι σε ιδιωτικο βφερονηπιακο σταθμο δουλευει ενας αρα εχουμε 2, θα συμφωνισω οτι ειναι λιγοι. Ομως βλεπω οτι και η φυλαξη των παιδιων στο σπιτι αντιστρεφετε με γοργους ρυθμους τελευτεα, αντι να παει ο αντρας στο σπιτι του γιλου που δεν εει παιδια ακομα να δουνε το ματς και να κατσει η γυναικα να φροντιση το/τα παδι/ια (κλασικη περιπτωση γκρινιας) παει η γυναικα στην φιλεναδα και καθετε ο πατερας και βλεπει το ματς με τα παιδια η δεν βλεπει καθολου το ματς για να φροντισει τα παιδια.και αυτο βεβαια δεν γινετε μονο με το ματς, γινετε σε ακθημερινη βαση, και στο τελος τα παιδια περνανε περισσοτερη ωρα με τους πατερας παρα με της μαναδες.
Επισης βλεπω τι θελετε να κρατισετε τα "τιμιτικα" των γινεκων και να τωνισετε οτι εισται το "ασθενες" φυλο κλπ, αλλα θελετε και να καταριψετε τα αντιστοιχα των αντρων
Επισης δεν καταλαβενω τι σοΐ ισοτιτα ειναι η ισοτιτα η οπια ζηταει να εχετε περισοτερα δηκαιωματα απο τους αντρες, αυτη δεν ειναι ισοτιτα, ειναι γυναικοκρατια.
Τελος μπορειτε να μου πειτε γιατι να κατευει ενα κομμα το οπιο αποτελιτε μονο απο γυναικες και μαλιστα ονομαζετε "γυναικια συμαχια" και ποσο μαλλον αμα δειτε και τι αντιστιχα κομματα υπαρχουν στο εξωτερικο, ενω ο νομος αναγκαζει εναν συνδιασμο να εχει ενα κατωτατο ποσοστω γυναικων, δλδ οι αντρες δεν μπορουν να κατευασουν αντιστοιχο συνδιασμο....


Πέρα από το γεγονός ότι συμφωνώ απολύτως με την άποψη του weak and powerless περι κάρμα (και δεν το συνεχίζω γιατί την άποψη μου για τις ηλικίες και τον τρελά διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης κάποιων πραγμάτων την έχω αναφέρει σε άλλο ποστ) ήθελα να σου πω ότι δεν "τσαντίστηκα" για την πτώση, μου φάνηκε απλά "αστείος" και "παιδιάστικος" ο λόγος που έγινε...anyway αυτό παρένθεση απλή.

Από εκεί και πέρα προσπάθησε ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να καταλάβεις τη διαφορά ΙΣΟΤΗΤΑΣ και ΟΜΟΙΟΤΗΤΑΣ! (πάρε τα όμοια και τα ίσα τρίγωνα δλδ αν σε βολεύει για παράδειγμα!) ΦΥΣΙΚΑ και δεν μπορώ να δουλέψω σε οικοδομή!ΦΥΣΙΚΑ και σε έχω ανάγκη να μεταφέρεις κάτι πολύ βαρύ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ!!!! δεν είμαστε όμοιοι!!!

Και δεν μπορείς να μου λες για τον τρόπο ζωής και ότι δεν υπάρχουν πχ βρεφονηπιοκόμοι (που υπάρχουν) όταν κατακρίνεις (συμφωνώντας με τον epote) τον ... "κοριτσίστικο" τρόπο εκπαίδευσης!!!! Αποφάσισε και εσύ -και όποιοι άλλοι φυσικά συμμερίζονται την άποψη σου, η οποία έχει πολλά σωστά δεν αντιλέγω- ΤΙ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΕΛΙΚΑ! Σας ενοχλεί που (εκφραση epote) "δεν είστε πλέον απαραίτητοι ούτε για να διοικήσετε μια εταιρία" ή που πλέον κάνουμε ΚΑΙ αυτό ΚΑΙ ότι κάναμε τα παλιά χρόνια (βρεφονηπιοκομίες κτλ)... Δεν νομίζω ότι υπάρχει αντιστροφή ρόλων έτσι όπως την παρουσιάζεις... Ηρέμησε λίγο (γιατί αν κρύνω από την ορθογραφία του ποστ με βάση αυτά που έχεις πει αλλού μάλλον τα έχεις πάρει ΠΑΡΑ πολύ και βιάζεσαι τόσο που ούτε να τα περάσεις στο word δεν πρόλαβες- και δεν το λέω με κακή διάθεση αυτο ειλικρινά!)...
Δεν υπάρχει ΄λόγος να "σφαζόμαστε" ούτε να επιτιθόμαστε ο ένας στον άλλο γιατί πολύ απλά δεν είμαστε ΟΜΟΙΟΙ!

¨Όσο για τα παιδιά -δεν μιλάω για τραγικές περιπτώσεις αδιαφορίας φυσικά- δεν βρίσκω γιατί είναι κακό ο πατέρας να έχει σχέση με τα παιδιά του κ να έχει αλλάξει το παλιό πρότυπο "κωστάκη, θα τα πω όλα στον πατέρα σου όταν γυρίσει από τη δουλειά του και θα φας το ξύλο της χρονιάς σου!" ...Είναι κακό δλδ, που , στο όνομα της ισότητας αν θες, ο πατέρας έπαψε να είναι μπαμπούλας και είναι φίλος-πατερας των παιδιών του???

Και τελευταίο (ένα ένα μου έρχονται)... Ναι...εφόσον δουλέυω όπως κι εσύ, εφόσον συνεισφέρω στο σπίτι όπως κι εσύ δικαιούμαι ΚΑΙ με τις φίλες μου να βγω, ΚΑΙ το mατς να δω και ότι άλλο επιχείρημα έφερες παραπάνω... ΟΧΙ γιατί είμαι γυναίκα με δικαιώματα...ΟΧΙ...καμία σχέση... ΓΙΑΤΙ είμαι άνθρωπος με δικαιώματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
σκεψου το εξις, αν ξαφνικα μπορουσαν οι αντρες να εγγυμονουν και να μεγαλονουν παιδια. Τι γνωμη θα σχηματιζες? Δεν θα ηταν φυσικη παραβιαση ενος φυλετικου (φαινοτυπικου!) χαρακτηριστικου?

Όχι. Προσωπικά θα μου άρεσε να εγκυμονούσαν και οι άντρες. Είναι πιο δίκαιο και θα λύνονταν οι αδικίες που αναφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ!!!! δεν είμαστε όμοιοι!!!
Αφού δεν είμαστε όμοιοι δεν μπορούμε ποτέ να γίνουμε ίσοι. Και τα παραδείγματα για τα τρίγωνα είναι για το δημοτικό. Εδώ μιλάμε για ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@epote
Θα κοιτάξω το site Που είπες (φεύγω τώρα) κάποια στιγμή μεσα στο σ/κ.. .Επιφυλλάσομαι για την ώρα :) ... Έχεις δίκιο ότι μπορεί να παρερμήνευσα και να ήμουν προκατειλλημένη αλλά δέξου ότι βοηθούσε το... όλο κλιμα του Post σου :P

Όσον αφορά τα περί βιολογίας έχεις εν μέρει δίκιο αλλά μου θυμίζει το "ο αστυφύλακας είναι μπουζούκι"... Γιατί κολλάς στη βιολογία -η οποία όντως ερμηνεύει πολλά- αλλά την κάνεις την "πατάτα" στο συλλογισμό όταν μου λες "κοίτα τα ζώα" ...ΜΑ....Υπάρχει θεμελιώδης διαφορά ανάμεσα σε εμάς και τα υπόλοιπα ζώα... Λέγεται μυαλό! Και δεν το λέω μόνο εγώ το λέει ακόμα και η βιολογία! :-)
Επίσης αυτό που λες, ότι τα αγοράκια είναι καλοί ως "μπομπ ο μάστορας" ενώ τα κοριτσάκια στην ...καλαθοπλεκτική και μόνο συγγνώμη αλλά δεν θα το δεχτώ όσες έρευνες και στατιστικές και να μου φέρεις... Γιατί όπως είπες και εσύ η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ 1990000 (σωστά θυμάμαι το νούμερο???) χρόνων ΔΕΝ αλλάζει μέσα σε 100.

[Offtopic]καλά μην το κάνεις θέμα... κι έμενα τα skills μου στο να γράφω καθαρό κώδικα εξαιρετικά περιορισμένα είναι ... μην μου κολλάς στο παράδειγμα!!! :P [/offtopic]


@kotetsi
δεν ξέρω αν το κάρμα μου θα καταποντιστεί και άλλο με αυτό που θα πω αλλά όπως ανέφερα και στο πρώτο ποστ που έκανα εδώ όταν προσπαθώ να εξηγήσω την άποψη μου κάπου προσπαθώ να χρησιμοποιώ παραδείγματα που από τα λόγια του (τα γραπτά του στην παρούσα φάση) θα είμαι σιγουρη ότι δεν θα παρεξηγηθούν τουλάχιστον...


@anyone interested
Μην με βάζετε στον τοίχο να χαρείτε... Εϊμαι η πρώτη που βρίζω χαζογκόμενες και λοιπές ΒΙΜΒΟ πολλές φορές πιο έντονα από άντρες συναδέλφους... Ο epote μίλησε με επιχειρήματα και έχει να τεκμηριώσει αυτό που είπε (άσχετα αν διαφωνώ με κάποια από αυτά που λέει) ... Προσωπικά μου είναι αδιάφορη η γνώμη για το σύνολο των γυναικών και δεν ήρθα εδώ να ...υπερασπιστώ τις ...αθώες ψυχές... Θεωρώ ότι ο καθένας κερδίζει το σεβασμό που του αξίζει με βάση τη συμπεριφορά του... Και είναι πιο σημαντικό για μένα οι συνάδελφοι μου να μου βάζουν 5 στο κάρμα παρά αν μου έβαλε -5 o dark-kronos ειλικρινά... απλά,αν προσέξατε και το πρώτο post μου, πλην μιας δεικτικότητας που σωστά επεσήμανε ο epote δεν νομίζω ότι είπα κάτι εμπρηστικό!!! Τέσπα...αυτά από μένα άντε καλό σ/κ ....περισσότερα από δευτέρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
Αφού δεν είμαστε όμοιοι δεν μπορούμε ποτέ να γίνουμε ίσοι. Και τα παραδείγματα για τα τρίγωνα είναι για το δημοτικό. Εδώ μιλάμε για ανθρώπους.

Αφού δεν θες να είμαστε ΙΣΟΙ τότε απέδειξε μου γιατί πρέπει ο άντρας να έχει περισσότερα δικαιώματα ΣΥΝΟΛΙΚΑ. ;)
Πάντως θεωρώ λιγάκι περιττές τέτοιες συζητήσεις περι ισότητας. Ίσότητα θα υπάρξει, είτε το θέλετε είτε όχι. Ήδη στο εξωτερικό σχεδόν υπάρχει. Δεν θα αλλάξει μια χώρα 10εκ κατοίκων το ρουν της ανθρωπότητας. Ούτε φυσικά θα το αλλάξει το Πακιστάν και το Μπαγκλαντές. Αργά αλλά σταθερά, οι λιγότερο ανεπτυγμένες χώρες θα ακολουθήσουν τις περισσότερο ανεπτυγμένες. Έτσι γινόταν πάντα και έτσι θα γίνεται. Όπως σκέφτεστε εσείς τώρα, σκεφτόντουσαν οι αμερικάνοι πριν 50 χρόνια. ;)
Παλιότερα εξίσου αφύσικο θεωρούσαν να έχουν ίσα δικαιώματα οι μαύροι. Η κοινωνία προχωράει και εξελίσσεται, όσο κι αν σε μερικούς αρέσει να γίνεται αυτό που τους συμφέρει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να καταλάβεις τη διαφορά ΙΣΟΤΗΤΑΣ και ΟΜΟΙΟΤΗΤΑΣ! (πάρε τα όμοια και τα ίσα τρίγωνα δλδ αν σε βολεύει για παράδειγμα!) ΦΥΣΙΚΑ και δεν μπορώ να δουλέψω σε οικοδομή!ΦΥΣΙΚΑ και σε έχω ανάγκη να μεταφέρεις κάτι πολύ βαρύ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ!!!! δεν είμαστε όμοιοι!!!
εχω απαντησει καλυτερα παραπανω, αλλα βλεπεις ενα χαρακτηριστικο? η συγχρωνη γυναικα (πως σιχαινομαι αυτη τη φραση θεε μου...) στην προσπαθεια της να εξισωθει, προσπαθει να αποκτησει ανδρικα χαρακτηριστικα. Αυτο ειναι λαθος, δεν μπορουν και δεν πρεπει οι γυναικες να εχουν ανδρικα χαρακτηριστικα.

λες οτι δεν μπορεις να δουλεψεις στην οικοδομη, αρχικα...διαφωνω, ΟΛΕΣ οι συναθλητριες μου/κοπελες που εχω προπονησει ειναι πολυ δυνατοτερες απο τον μεσο αντρα. Δεν *θελεις* να δουλεψεις στην οικοδομη γιατι δεν σου ταιριαζει (και λογικο ειναι το καταλαβαινω, ουτε εγω θελω να γινω νηπιαγωγος η φιλολογος!) παρολααυτα σου ταιριαζει να εχεις διευθυντικη θεση?

*τεχνικα* τα χαρακτηριστικα για μια τετοια θεση δεν τα εχεις (οπως πιστευεις οτι δεν εχεις την σωματικη υποδομη για την οικοδομη) ΑΛΛΑ, λογο διαφημησης/καπιταλισμου/τηλεορασης/δεν ξερω και εγω τι εχεις αποφασισει οτι πρεπει να εκβιασεις ολα αυτα τα χαρακτηριστικα απο τον εαυτο σου ωστε να "εξισωθεις"
ΜΑ....Υπάρχει θεμελιώδης διαφορά ανάμεσα σε εμάς και τα υπόλοιπα ζώα... Λέγεται μυαλό!
αααα....χτηπησες φλεβα, θα το ανεφερα στην πορεια της συζητησης, αλλα εχεις κοφτερο και διορατικο μυαλο οποτε με προλαβες.

αποψη μου ειναι οτι εχουμε υπερεκτιμησει το μυαλο μας...παραμεριζοντας προς το παρων οποιεσδηποτε θρησκευτικες διαθεσεις, η συνειδηση ειναι και αυτη ενα νευροχημικο αποτελεσμα το οποιο μας βοηθησε να επιβιοσουμε. Εχουμε αναγει την πνευματικη ικανοτητα σε κατι τοσο θεμελιωδες που ξεχασαμε οτι ειμαστε ενα ματσο πρασινο-κοκκινα ζουμακια. Προσεξε να δεις, οι περισοτεροι ανθρωποι οταν συμφωνουν με το παραπανω λενε "ναι δικιο εχεις, ζουμε μεσα στο σωμα μας!". Πιστευω να βλεπεις το λαθος, δεν ζουμε *μεσα* στο σωμα μας, ΕΙΜΑΣΤΕ το σωμα μας. Το τι σκεφτεσε σχετιζετε ΑΜΜΕΣΑ με το αισθανεσε στο στομαχι σου για παραδειγμα. Το μεγαλυτερο μερος των ορμονων που καθοριζουν τις σωματικες μας λειτουργιες (κεταχολαμινες, ακετυλοχολινες, στεροειδεις ορμονες) περνουν το εγγεφαλικο φραγμα και εκφραζονται ΚΑΙ γνωσιακα. Για παραδειγμα, οι ορμονες που εκρινονται οταν φοβομοαστε ειναι η αδρεναλινη και η νοραδρεναλινη, αυτες δρουν στο σωμα στου ανδρενεργικο συστημα αυξανοντας παλμους/εφιδροση κτλ γενικος βαζοντας το σωμα σε μια κατασταση "flight or fight". Ταυτοχρονα διασχηζουν το εγγεφαλικο φραγμα και βαζουν τον εγγεφαλο σε μια κατασταση τρομου/πανικου για να ξεφυγεις απο τον κυνδινο.

ποια ειναι η διαφορα με τα ζωα? Η αδρεναλινη ειναι η ιδια και στα σκυλια και σε εμας...το οτι εμεις αντιλαμβανομαστε το φοβο μας? Μαθηματικα, τεχνες, επιστιμες...το τμημα του εγγεφαλου που ασχολητε με αυτα ειναι ασυμαντο ποσοτικα. Δεν υπαρχουμε για να σκεφτομαστε, σκεφτομαστε για να υπαρχουμε ο descartes το ειχε "πιασει" σωστα, ασχετα αν εμεις στην πορεια γιναμε αλαζωνες

Ίσότητα θα υπάρξει, είτε το θέλετε είτε όχι.

μπορεις να ποσοτικοποιησεις η να προσδιορισεις αυτη την ισοτητα? Θελω να μου πεις συγκεκριμενα πραγματα οχι γενικολογιες.

P.s δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσενα αλλα στην τυχαια γυναικα προφανως:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top