Όταν η κατάθλιψη παραφυλά

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χεχε, γεια σου ρε Μαρίλυ...

Ναι, φροντίζω να απολαμβάνω τις "κλεισούρες" μου, το ότι πάω μερικές φορές στο σταθμό απλά για να πάρω ένα ελεεινό περιοδικό, σοκολατάκια, ένα bretzel και μετά απλά γεμίζω τη μπανιέρα και χαλλλαρώωωωνω...

Απλά, αυτό, μου λείπει το μπούγιο, η ανακατωσούρα...
Ακόμα και κάποια πράγματα της ανοργανωσιάς στην Ελλάδα, το τρέξιμο...

Αλλά όταν έρχεται η ώρα που θα φύγω από το γραφέιο, κι ενώ έχω πριν πει "α οκ, τώρα θα πάω άρων-άρων σπίτι να πάρω την τσάντα του γυμναστηρίου, θα πλακωθώ στο ξύλο, θα κάνω γρήγορο ντουσάκι και μετά σπίτι του, να δούμε κανένα csi..." ε, τελικά με το που μπαίνω σπίτι να πάρω την τσάντα... μένω εκεί!

Βρε λες να θέλω κιθάρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχεις καιρο που αρχισες δουλεια; Φευγεις αργα; Κανεις ωρα να πηγαινοερθεις;
Σ'εμενα αυτο συνεβη τον πρωτο καιρο της δουλειας(μεχρι και τωρα δεν εχω βρει πληρως τους ρυθμους μου)..γυρνουσα σπιτι αργα και δεν ειχα διαθεση φυσικα για να βγω.. Η καθημερινοτητα ηταν απλα ενα ξυπνημα-δουλεια-υπνος.. Τωρα που συνηθισα λιγο φροντιζω να μη γυρισω σπιτι και να βγαινω κατευθειαν για να γλιτωσω το σταδιο της ατελειωτης βαρεμαρας και του "που να ξαναντυνομαι τωρα για να φυγω, δουλευω κι αυριο..". η οταν γυριζω σπιτι, πλακωνομαι στις δουλειες και στις εργασιες εκτος δουλειας, ωστε να κανω κατι "δημιουργικο" και να μη νιωσω αυτη τη σαπιλα του να βλεπω 3 ωρες τιβι. Πιεσε τον εαυτο σου να αρχισεις τις δραστηριοτητες που εκανες, στην αρχη ειναι η βαρεμαρα μεχρι να μπεις στη ρουτινα του "εχω στις 7 γυμναστηριο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νι, αυτό έχει βοηθήσει, όποτε το έχω κάνει...

Όντως, η πρώτη περίοδος είναι ένα σοκ, δεν άντεχα να κάνω τίποτα!!

Δουλεύω εδώ και 3 μήνες...
...και είμαι στο γραφείο από τις 8.30 μέχρι τις 6 συνήθως... αλλά πολλές φορές πάει 6.30. Με διάλειμμα ανάμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
(10ωρα και επισημως?!!..τουλαχιστον φανταζομαι σας πληρωνουν και για 10ωρα! τελος παρενθεσης ταλαιπωρης!)..

Εγω λεω δοκιμαστικα να το κανεις αυτο για μια βδομαδα εστω..κουρασμενη ξεκουρασμενη, φροντισε να κοιμασαι καλα για να χεις κουραγια τη μερα..και στις 6,30 που τελειωνεις εχεις πολλες ωρες μπροστα σου που μπορεις να αξιοποιησεις οπως θες, ειναι κριμα να πηγαινουν χαμενες! Αντε, δραση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πρέπει να δουλεύω 8.5 ώρες, αλλά το διάλειμμα πάει άλλη μία ώρα συνήθως, και πολλές φορές κάνω υπερωρίες...

Νι, για να δούμε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κιθάρα; τι κιθάρα;
Πες μου που είσαι να πάρω και τους άλλους και να έρθουμε.....:) :) :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ασε το κουνγκ φου και πιασε την κιθαρα λεμε:clapup::P

Παντως αυτο που λεει η corpse bride μου φαινεται πολυ σωστο και δεν το ειχα σκεφτει. Μαλλον η δουλεια δεν σου αφηνει πολυ ενεργεια. Και λογικο ειναι αν γυρνας στο σπιτι το νωριτερο στις 7 το μονο που θα θες να κανεις να ειναι να λιωσεις στον καναπε. ΟΜΩΣ επειδη αυτο σε ριχνει προσπαθησε καποιες μερες να καθεσαι και να λιωνεις και καποιες αλλες πιεσου λιγο να πηγαινεις κουνγκ φου και να βγαινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Βρε ποια κιθαρα?
Εγω κιθαρα διδασκω και μολις τελειωσω τη δουλεια ειμαι τελειως πτωμα...

Ουτε την πιο ηλιθια εκπομπη δε μπορω να δω απο τη ζαλουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω, λέτε είναι λογικό, να με καταπονεί, το να γυρνάω 6.30-7 σπίτι; Γιατί οκ, αν έχω το περιθώριο να ξελαμπικάρω λίγο, μετά κάπως μαζεύω ενέργεια για κάτι ακόμα... Αλλά αν έχω μόνο μία ώρα και μετά πρέπει να πάω να δείρω κόσμο... ε, δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω, λέτε είναι λογικό, να με καταπονεί, το να γυρνάω 6.30-7 σπίτι; Γιατί οκ, αν έχω το περιθώριο να ξελαμπικάρω λίγο, μετά κάπως μαζεύω ενέργεια για κάτι ακόμα... Αλλά αν έχω μόνο μία ώρα και μετά πρέπει να πάω να δείρω κόσμο... ε, δεν...

Aυτά τα πρέπει είναι που δεν καταλαβαίνω.....:confused:
Γιατί πρέπει δηλαδή.......;:confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πρέπει γιατί απλά εκείνη την ώρα έχει προπόνηση! Και έχω πληρώσει 400 ευρά και αν δεν πάω "χάνω" τα λεφτά μου και θα ξαναπάω σε 3-4 μερες... αν πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μην πας καθόλου, αν είναι να σε χαλάει κόφτο ρε συ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα αυτή είναι η πλάκα, άπαξ και πάω, νιώθω καλά κια χαίρομαι...
Απλά δεν είναι σαν αυτό που είχα στην Ελλάδα. Και δεν μπορεί να είναι.
Και πολλές φορές είμαι απλά ΠΟΛΥ κουρασμένη και δε λέει να πάω και να βγαίνω στη μέση, για να πάρω ανάσα...
Άσε που μετά πάω σπίτι του ιχλίμπεντιχ, είναι λίγο κάπως: βιαστικά ντουσάκι στο gym, πριν κλείσουν, τρέξιμο σπίτι του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σταματα το λιγο και βγαλε το "πρεπει" απ'το μυαλο σου..Ξεκινα το οταν θα χεις την ορεξη και το κουραγιο να το κανεις..Αν σ'ευχαριστει σ'αυτη τη φαση να πηγαινεις στο σπιτι του φιλου σου και να λιωνετε, γιατι να πρεπει να πιεστεις για κατι που υποτιθεται κανεις επειδη θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, πέρσι το έκανα αυτό... Είχα γραφτεί με το που έφτασα στην πόλη σε μία σχολή... αλλά δεν μπορούσα να πηγαίνω. Ήταν μισή ώρα μακριά, δεν καταλάβαινα τι μου έλεγαν και τι έλεγαν μεταξύ τους, δυσκολευόμουν να κινούμαι λόγω της απότομης αύξησης βάρους, και ψυχολογικά... το έκανα πιο πολύ γιατί... έκανα και στην Ελλάδα... αλλά τελικά μου έβγαινε ένα "ε, να σου", προς τον πρώην και έκοψα.

Απλά μου φαίνεται περίεργο, νόμζα ότι μ' άρεσε.




Underwater μου, σου χρωστάω πμ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Τι να πρωτοπει κανεις γι αυτο το θεμα....? ΔΕΝ εχω απλα περασει καταθλιψη ΑΛΛΑ περναω ακομα! Μεσα απ'την καρδια μου το λεω αυτο, δεν θα το ευχομουν ΟΥΤΕ στον "εχθρο μου." Δεν περασα απλα μια φαση για λιγο κ μετα συνηλθα,ειναι κατι που αλλες φορες με ριχνει στο κρεββατι για μερες ολοκληρες, μετα νοιωθω καλυτερα ,αργοτερα παλι τα ιδια....Δεν ειναι δυνατον να περιγραψω ολα αυτα που νοιωθω βεβαια,απλα μια μικρη αναφορα θελω να κανω προς το παρον!!! Περναω καταθλιπτικα "επεισοδια" κι εχω απιστευτες ψυχολογικες διακυμανσεις. Ο ιατρικος ορος,αν δεν κανω λαθος,ειναι "γενικευμενη ανγχωδεις διαταραχη." 12 ολοκληρα χρονια το παλευω,το παλευω,το παλευω:clapup:" κι ομως ειμαι ακομα εδω...κι αυτο το καλοκαιρι..." Δεν θα ειμουν βεβαια,αν δεν ειχα εγκαιρως ζητησει την βοηθεια ενος ειδικου και φυσικα εννοω ψυχιατρου (οπως κι αν ακουγεται αυτο σε καποιους που δεν γνωριζουν ΧΩΡΙΣ να θελω σε καμμια περιπτωση να προσβαλλω-μειωσω-υποβιβασω κανεναν σχετικο 'η ασχετο με το θεμα,ψυχολογο,συμβουλο 'η οπως αλλιως λεγεται! ) Αν με ρωτησεις: "Παιρνεις χαπια?" θα σου πω ΝΑΙ,δεν γινεται χωρις αυτα! Ειναι θεραπεια.Φαντασου να ψηνεσαι στον πυρετο κ να μην παιρνεις φαρμακο...!!! ΝΑΙ εχω κανει αποπειρα αυτοκτονιας και ντρεπομαι γι αυτο,αλλα ομως δεν μπορω να τ'αλλαξω, ΝΑΙ περναει απ'το μυαλο μου πολλες φορες ,ακομα!!! Ο Χ Ι δεν θα το ξανακανω !!! Τιποτε απ'οσα μας συμβαινουν δεν ειναι τυχαια! Ολοι,λιγο-πολυ εχουμε κανει ενα σεναριο για την ζωη μας! Ο doctor λεει οτι και η ευτυχια αλλα και η δυστυχια δεν "μπαινουν μεσα μας αλλα βγαινουν ΑΠΟ μεσα μας." Τι θεωρει ευτυχια και τι δυστυχια ο καθενας μας, ειναι ενα αλλο τεραστιο θεμα προς συζητηση. Καποτε ειμουν δυστυχισμενη πραγματικα επειδη ειχα καποια κιλα παραπανω...!!! Εχασα στιγμες απ'την ζωη μου που δεν γυριζουν πισω πια (εκδρομες-θαλασσα-παρτυ-διασκεδαση-ερωτα-ανεμελια...κι αλλα πολλα! ) ΓΙΑΤΙ??? Γιατι τα οπισθια μου ηταν μεγαλυτερα του κανονικου ( αληθεια ποιος οριζει το κανονικο? ) , γιατι ειχα κοιλια....με καταλαβαινετε φανταζομαι! Πριν απο 15 ημερες ομως επρεπε να κανω κατι που ποτε δεν το φανταζομουν !!!!!!!!!!! Επρεπε να κανουμε εκταφη της μαμας μου,η οποια εφυγε απο κοντα μας πριν απο 9 χρονια,σε ηλικια 55 χρονων απο καρκινο μεσα σε 10 μολις μηνες! Ετσι λοιπον, μαζι με την θεια μου(αδελφη της) βρεθηκα να πλενω τα οστα της ,να μαζευω τα μικοτερα μελη της για να μην χαθουν,να βγαζω τα δοντια που δεν ηταν δικα της....κι ας μην πω 'αλλα καλυτερα! Οση ωρα κρατησε αυτη η διαδικασια σκεφτομουν: "Καλααα....συνηδητοποιεις τι κανεις αυτη την στιγμη? Τι κρατας μεσα στα χερια σου? Τι πλενεις απ'τις λασπες? " Οταν γυρισα σπιτι μου,τα παιδια μου ετρεξαν στην αγκαλια μου γιατι τους ειχα λειψει......Κι αυτη, ειναι η ευτυχια που βγαινει απο μεσα μας!!!

ΥΓ. Ζητω ειλικρινα συγγνωμη αν βγηκα απ'το θεμα,εαν αυτα που εγραψα ηταν λιγο μακαβρια,αν χαλασα την διαθεση καποιων,αν ειπα πολλα τελικα και δεν εκανα απλα μιαν αναφορα! Ηταν ενας χειμμαρος ομως που δεν μπορουσε να σταματησει....αλλα αναγκαζεται να το κανει λογω ανωτερας βιας!

"Ολα οσα μας αγγιξαν και μας επλασαν...ειναι ακομα μαζι μας":) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά περνούσα παλιά πολλές φορές άλλα γνώριζα ακρίβώς τον λόγο,ήξερα γιατί μου συνέβενε αυτό, πενούσα μέρες χωρίς τροφή και νερό στο ελάχιστο, έτυχα φορά να χάσω και 7 κιλα απο αυτό, πιστέυω ότι η κατάθληψη είναι κάτι που μπορεί να σε ρέψει, να σε λιώσει άλλα απο την άλλη σου δίνει περισσότερη δύναμη όταν βγείς απο αυτήν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
@PYLH Δεν ξέρω τι να πω... Μπράβο σου για την ευθύτητα με την οποία μιλάς και με το σθένος με το οποίο αντιμετωπίζεις την ζωή, παρόλα τα σκαμπανεβάσματα!

Πραγματικά με άγγιξες με το κείμενό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
+1 απο μένα για σένα PYLH!Με αγγιξε απιστευτα το ποστ σου..Μπράβο σου!

Τώρα όσο αφορά στη κατάθλιψη,δεν ξέρω αν είναι ακριβως κατάθλιψη αυτό που περνάω σε ορισμένες φάσεις της ζωής μου..Παντως αρκετες φορες έχω νιώσει απογοητευμένη,οτι δεν υπάρχει τίποτα που να δίνει νόημα στη ζωή μου,ότι δεν είμαι καλή σε τίποτα κτλ..Δεν ξέρω αν ήταν και είναι αυτό που λένε "εφηβεία",εγω πάντως ενιωθα και νιώθω έτσι αρκετές φορες..Μετά είμαι πάλι καλά και μετά ξανα τα ίδια και μετά πάλι καλά και μετα τα ίδια κτλ κτλ κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Φαίνεται και από τις απαντήσεις ότι οι περισσότεροι κάποια στιγμή αντιμετωπίζουν πρόβλημα κατάθλιψης. Πότε πρέπει να ζητήσει κανείς βοήθεια από ειδικό? Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί έναν ο οποίος έχει σοβαρό πρόβλημα από έναν άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top