Ύπνος μαζί ή χώρια;

Κοιμάστε μαζί ή χώρια με τον/την σύντροφό σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
  • Και οι δύο (ή περισσότεροι :P) μαζί φυσικά!

    Ψήφοι: 49 72.1%
  • Χώρια: καθένας στο κρεβάτι του.

    Ψήφοι: 6 8.8%
  • Ζευγάρι; Τι είναι αυτό;

    Ψήφοι: 3 4.4%
  • Ο κουμπάκιας δεν κοιμάται ποτέ!

    Ψήφοι: 10 14.7%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το πολ δεν το έβαλα εγώ. Θα ήθελα να γράφει:

Αυτοί που ΔΕΝ επιθυμούν να κοιμούνται μαζί, θα πιστεύατε ή δεν θα πιστεύατε ότι αγαπούν πραγματικά το σύντροφό τους;

Ο εγωισμός ώς γνωστόν είναι αντίροπη δύναμη στην αγάπη. Η αναισθησία επίσης, με την έννοια όιτι κάποιος δεν έχει συναισθηματικές αναγκες. Αν το κοιτάξουμε ακόμη πιο βαθιά, η αυτάρκεια, εξ ορισμού καταργεί τον έρωτα. Πρέπει κάπόυ να μήν αισθανομαστε πλήρεις, αυτάρκεις, ανεξάρτητοι, και παντοδύναμοι, για να αναζητήσουμε αυτό πόυ μας λείπει σε μία ξένη αγκαλιά.

Κανείς δεν αρνείται ότι το να κοιμάσαι μόνος είναι πιο "άνετο" από καθαρά πρακτικες συνθήκες. Ομως τί ακριβώς υποδηλώνει για το άτομο που το προτιμά. Είναι ή δεν είναι σε θέση να μοιραστεί; Αγαπάει πραγματικά ή αντίθετα αγαπάει μόνο τον εαυτό του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το οτι δεν είμαι διατεθειμένος να μοιράζομαι το κρεβάτι μου σημαίνει οτι αγαπώ μόνο τον εαυτό μου;
Δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν είναι προσωπικό. Σίγουρα ο κάθες ένας που επιμένει και προτιμά να κοιμάται μόνος του εχει τους λόγους του. Μια εκτίμηση κάνουμε για να δούμε πώς το βλέπουν τόσο αυτοι όσο και οι άλλοι. Ελπίζω να βάλουν και το αναλογο πολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Ως γνήσιος κουμπάκιας δεν κοιμάμαι ποτέ :P
Αλλά σε ένα ζευγάρι που ΞΕΡΕΙ γιατί είναι μαζί, δεν υπάρχει λόγος να τους πιάνουν οι ανασφάλειες για το "πρέπει ο καθένας να μένει λίγο μόνος του". Σαφώς και χρειάζονται και μικρά διαστήματα χώρια, αλλά αυτό το καταλαβαίνεις in time.
ΑΝ όμως είσαι σε μια σχέση από απόσταση, λες αμήν να κοιμηθείς μαζί με τον άλλο. :S (Ήθελές τα και παθές τα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis.@

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Τι πιο ομορφο να κοιμασαι με την/τον συντροφο σου?
Εχεις αυπνιες? Την παιρνεις αγκαλιτσα,την χαϊδευεις,αυτη και να κοιμαται θα της αρεσει,θα ξυπνησει,και παντα η καταληξη θα ειναι ωραια..:sleep::hug::thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ο εγωισμός ώς γνωστόν είναι αντίροπη δύναμη στην αγάπη. Η αναισθησία επίσης, με την έννοια όιτι κάποιος δεν έχει συναισθηματικές αναγκες. Αν το κοιτάξουμε ακόμη πιο βαθιά, η αυτάρκεια, εξ ορισμού καταργεί τον έρωτα. Πρέπει κάπόυ να μήν αισθανομαστε πλήρεις, αυτάρκεις, ανεξάρτητοι, και παντοδύναμοι, για να αναζητήσουμε αυτό πόυ μας λείπει σε μία ξένη αγκαλιά.

Κανείς δεν αρνείται ότι το να κοιμάσαι μόνος είναι πιο "άνετο" από καθαρά πρακτικες συνθήκες. Ομως τί ακριβώς υποδηλώνει για το άτομο που το προτιμά. Είναι ή δεν είναι σε θέση να μοιραστεί; Αγαπάει πραγματικά ή αντίθετα αγαπάει μόνο τον εαυτό του;

Αγαπητέ Μπαγκς,
Κατανοώ ότι μπορεί να σε προβληματίζει το γεγονός ότι η γυναίκα σου δε θέλει να κοιμάστε μαζί, δεν θα έπρεπε όμως.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα κατά βάση να κοιμόμαστε χωριστά. Ο καθένας θα έχει το χώρο του και το χρόνο του. Προσωπικά, έχω περίεργα ωράρια. Λειτουργώ πολύ αποτελεσματικότερα στη ζώνη 1.00- 5.00. Επιπλέον, από τότε που μπορώ να θυμηθώ κοιμάμαι ενοχλητικά. Κινούμαι συνέχεια, κλωτσάω, ξυπνάω με το παραμικρό. Παίζουν και τα ιατρικά που λες.

Δεν είναι ο εγωισμός το κίνητρο. Η σχέση ωφελείται όταν νιώθουν κι οι δύο άνετα.Όσο για τις αγκαλίτσες, δεν συμβαίνουν μόνο κάτω από τα σκεπάσματα. Φυσικά και θα κοιμόμουν με το σύντοφό μου, αν τύχαινε ή αν το θέλαμε, αλλά όχι μόνιμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αγαπητέ Μπαγκς,
Κατανοώ ότι μπορεί να σε προβληματίζει το γεγονός ότι η γυναίκα σου δε θέλει να κοιμάστε μαζί, δεν θα έπρεπε όμως.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα κατά βάση να κοιμόμαστε χωριστά. Ο καθένας θα έχει το χώρο του και το χρόνο του. Προσωπικά, έχω περίεργα ωράρια. Λειτουργώ πολύ αποτελεσματικότερα στη ζώνη 1.00- 5.00. Επιπλέον, από τότε που μπορώ να θυμηθώ κοιμάμαι ενοχλητικά. Κινούμαι συνέχεια, κλωτσάω, ξυπνάω με το παραμικρό. Παίζουν και τα ιατρικά που λες.

Δεν είναι ο εγωισμός το κίνητρο. Η σχέση ωφελείται όταν νιώθουν κι οι δύο άνετα.Όσο για τις αγκαλίτσες, δεν συμβαίνουν μόνο κάτω από τα σκεπάσματα. Φυσικά και θα κοιμόμουν με το σύντοφό μου, αν τύχαινε ή αν το θέλαμε, αλλά όχι μόνιμα.:)

Eσύ είσαι μικρό ακόμα!!!χεχεεεε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αγαπητέ Μπαγκς, Κατανοώ ότι μπορεί να σε προβληματίζει το γεγονός ότι η γυναίκα σου δε θέλει να κοιμάστε μαζί, δεν θα έπρεπε όμως. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα κατά βάση να κοιμόμαστε χωριστά.....

Πώς μπόρώ τελικά να βάλω αυτό το πολ στο θέμα μου; Ξεκίνησα το θέμα χωρίς πολ και έβαλε κάπόιος ενα πολ χωρίς να με ρωτήσει κάν τη είναι αυτό που ερευνούμε.

Αυτό που ερευνούμε είναι ακριβ'ως αυτό. Τι πιστεύει ο καθες ένας απέναντι σε έναν σύντροφο που προτιμάεί να κοιμάται χώρια; Είναι δυνατόν να αγαπάει ή αυτό και μόνο δείχνει ότι μέχρις ενός σημείου μπορεί να ανοιχτεί συναισθηματικά;

Εγώ προσωπικά κατανοώ όλη την απάντησή σου και ευχαριστώ που προσπαθείς να με καθησυχάσεις. Όμως η συναισθηματική μου νοημοσύνη ειναι που μου λέει ότι αυτό είναι ένδειξη απότασης, η λογική φυσικα υποστηρίζει την στάση της γυναίκας μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πώς μπόρώ τελικά να βάλω αυτό το πολ στο θέμα μου;

Αυτή τη στιγμή για αλλαχθεί το poll θα πρέπει να αφαιρεθούν και οι 32 ψήφοι από τη δημοσκόπηση.

Η προσθήκη δημοσκόπησης μπορεί να γίνει μόνο κατά τη διάρκεια της δημιουργίας του θέματος πηγαίνοντας στα "εργαλεία" που βρίσκονται πάνω από το πρώτο ποστ.Περισσότερα για τις δημοσκοπήσεις εδώ.

Εξάλλου αυτοί που έχουν ψηφίσει "όχι" νομίζω έχουν αναφέρει τους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συγγνώμη δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα προσθήκης δημοσκόπησης απο τους χρήστες.

Θα προτιμήσω να μεταφερθεί εί δυνατόν, η ψηφοφορία αυτή μαζί με τις ψήφους σε άλλο θέμα με αντικείμενο την ψηφοφορία όπώς είναι αυτή τη στιγμή. Και εδώ να τοποθετηθεί η ψηφοροία για το πώς βλέπουν οι ψηφοφόροι το συγκεκριμένο ζήτημα: Το κατα πόσο δηλαδή ενας που επικαλείται πρακτικούς λόγους, απλά θέλει να διατηρήσει κάποιες συναισθηματικές ή άλλες αποστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Το πολ δεν το έβαλα εγώ. Θα ήθελα να γράφει:

Αυτοί που ΔΕΝ επιθυμούν να κοιμούνται μαζί, θα πιστεύατε ή δεν θα πιστεύατε ότι αγαπούν πραγματικά το σύντροφό τους; .......... Κανείς δεν αρνείται ότι το να κοιμάσαι μόνος είναι πιο "άνετο" από καθαρά πρακτικες συνθήκες. Ομως τί ακριβώς υποδηλώνει για το άτομο που το προτιμά. Είναι ή δεν είναι σε θέση να μοιραστεί; Αγαπάει πραγματικά ή αντίθετα αγαπάει μόνο τον εαυτό του;
Κοιμόμαστε μαζί πάνω από 12 χρόνια συστηματικά. Δεν θα'θελα να μου πει ότι θα κοιμόμαστε χώρια αλλά θα τον καταλάβαινα πλήρως. 'Οταν κοιμάμαι μπορούν να βαράνε καμπάνες, να με κλωτσάνε ή να κλωτσάω, να με σπρώχνουν για να βρούν λίγο χώρο να ξαπλώσουν κι εγώ να μην καταλαβαίνω τίποτα. Περιέργως μόνο το κλάμα των δικών μου μωρών μέχρι κάποια ηλικία με ξύπναγε, όταν μπορούσαν πιά να έρχονται μόνα τους ούτε αυτό με ξύπναγε. Καταλαβαίνετε τι έχει ζήσει ο άνθρωπος που κάνει πιό ελαφρύ ύπνο από μένα. Αν μου ζητούσε λοιπόν να κοιμάται χωριστά όσο και να μην το'θελα θα τον δικαιολογούσα.
Βρε κούνελε, εγώ που είμαι τελείως αναίσθητη όταν κοιμάμαι μπορώ να μοιραστώ, αγαπάω αληθινά? Ευτυχώς ο καλός μου δεν το θεωρεί ένδειξη "μη αγάπης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εδώ κ 3 χρόνια συγκατοικούμε, ένας λόγος που μείναμε κ μαζί ήταν ο ύπνος.
Πριν συγκατοικήσουμε ήμασταν μαζί από το απόγευμα κ μετά το βραδύ κοιμόμασταν μαζί κ βάζαμε ξυπνητήρι κατά της 2-3 για να με πάρει σπίτι.Ήταν πολύ άσχημο γιατί έπρεπε να φύγω από την ζεστή αγκαλιά του αλλά κ από το ζεστό κρεββάτι.:(
Προτιμούσαμε να κοιμόμαστε στο μονό από το να κοιμηθούμε χώρια.

Τώρα πλέον αν τύχει κ λείπει πηγαίνω κ κοιμάμαι στην μαμά μου, με τίποτα να κοιμηθώ στο διπλό μόνη κ στην αρχή που πήραμε το διπλό μας φαινόταν τόσο περίεργο κ κοιμόμασταν αγκαλιά στην μέση του κρεβατιού, καλά εντάξει το ξέρω ότι δεν θα είναι για πάντα αυτό αλλά ακόμα το απολαμβάνω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τώρα πλέον αν τύχει κ λείπει πηγαίνω κ κοιμάμαι στην μαμά μου, με τίποτα να κοιμηθώ στο διπλό μόνη κ στην αρχή που πήραμε το διπλό μας φαινόταν τόσο περίεργο κ κοιμόμασταν αγκαλιά στην μέση του κρεβατιού, καλά εντάξει το ξέρω ότι δεν θα είναι για πάντα αυτό αλλά ακόμα το απολαμβάνω.:D

ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο κι από δω:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά κατανοώ όλη την απάντησή σου και ευχαριστώ που προσπαθείς να με καθησυχάσεις. Όμως η συναισθηματική μου νοημοσύνη ειναι που μου λέει ότι αυτό είναι ένδειξη απότασης, η λογική φυσικα υποστηρίζει την στάση της γυναίκας μου

Επειδή νιώθω ότι σε καίει πολύ αυτό το γεγονός γιατί απλά δεν το συζητάς με την γυναίκα σου;
Να δεις την δικιά της οπτική γωνιά...
Γιατί εμείς ότι και να πούμε μπορεί να προσεγγίσουμε πολύ εως ελάχιστα ή καθόλου τι πιστεύει :/:

ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο κι από δω:inlove:

Επειδή η δικιά μου μανούλα πέφτει μακριά...εμ...κοιμάμαι στην δικιά του πλευρά στο κρεβάτι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επειδή η δικιά μου μανούλα πέφτει μακριά...εμ...κοιμάμαι στην δικιά του πλευρά στο κρεβάτι :redface:

Same here!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση από το να χαίρεσαι ένα διπλό κρεβάτι μόνος σου.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
κάποιο πρόβλημα θα έχω, αλλά μ' αρέσει να κοιμάμαι μόνη μου. :redface:
Ψιλοκαταπιέζομαι να κοιμάμαι αγκαλιά, θέλω το χώρο μου και γενικά επειδή τη νύχτα ηρεμώ από το στρες της μέρας δε θέλω κάποιον δίπλα μου και να μοιράζομαι το κρεβάτι μου.:redface:
Ίσως και να συνήθισα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχουμε λοιπόν το ερώτημα: Το να έχουν οι σύντροφοι τον προσωπικό τους χώρο και χρόνο, έστω για τον ύπνο, αποσυμφορίζει τις εντάσεις της ημ'εραςα, ειδικα σε οικογένειες μςε μικρά παιδιά; Μετά από μια διαφωνία που δεν έχει καταλήξει ο κοινός ύπνος είναι πιο πιθανό να συμφιλιώσει ή να εκνευρίσει κι άλλο τους συντρόφους απο τον εξαναγκασμό;
Αναλογως τη διαφωνία, και τους χαρακτηρες/ιδιοσυγκρασιες των συντροφων. Συνηθως, οταν τα βασικά υπαρχουν (αγαπη,κατανοηση,λογικη, ταιριαστοι χαρακτηρες κλπ), ενας κοινος υπνος ισως συμφιλιωσει. Αλλοτε, ο καθενας θελει το χρονο μονος του και αναζητα επειτα τον συντροφο.

Μια ερώτηση είναι: υπάρχει αγάπη όταν οι σύντροφοι κοιμούνται χώρια; Είνααι υποκρισία η αγκαλίτσα μπροστά στις βαθύτερες ανάγκες μας (ξεκούραση, άνεση, ιδανική θερμοκρασία, απόλυτος έλεγχος χωροχρονου με σκοπό την χαλαρωση) η αντίθετα, το συναίσθημα είναι αυτό που βασικά ξεκουράζει;
Σαφως και μπορει να υπαρχει αγαπη αν κοιμουνται χωριστα. Δεν ειναι αποδεικτικό στοιχειο, μονο ενδεικτικό. Για το αν υπαρχει αγαπη, πρεπει να εξετασει κανείς πολλά πραγματα. Οπως επισης πρεπει να εξετασει αν υπαρχουν σοβαροι λογοι που γινεται χωριστα ο υπνος (αδυναμια να αποκοιμηθει ο ενας πχ). Το συναισθημα σιγουρα ξεκουραζει, χωρις αυτο να ακυρωνει την πιθανοτητα να μην καταφερνει καποιος να κοιμηθει μαζι με οποιοδηποτε ατομο.

Πολλοί δήλωσαν, κι αναμεσα τους τοποθετούμαι κι εγώ, ότι και πιασμενοι να ξυπνήσουν, ξυπνάνε πλήρεις ικανοποίησης, ύστερα απο εναν υπνο αγκαλιά. Ωστόσο ιατρικά ο πιασμένος ύπνος ο άβολος ύπνος είναι επιζήμιος. Ίσως και συναισθηματικά, το να είσαι συνέχεια κατα τη διάρκεια της μερας "με άλλους" ( πελατες στη δουλειά, σύντροφο, παιδια, φίλους) είναι νοσηρό, και ο εαυτός χρειάζεται ενα διάλλειμα μόνος του, που είναι ο ύπνος, ο τελείως προσωπικός χώρος και χρόνος, άν κάποιοι το έχουν κανονίσει έτσι.
Ειναι σωστο αυτο.Υπαρχει πολυς κοσμος (αν οχι ολοι) που καποιες φορες θελουμε να ειμαστε μονοι. Το εχουμε αναγκη. Αυτο δε πρεπει να παρεξηγειται ως απορρηψη του συντροφου.

Προφανώς deadhead πειρατή, ο ύπνος χώρια είναι παρασάγγες πιο άνετος και "ιατρικά" αν θέλεις ωφέλιμος. Ομως τότε εμένα γιατί δεν με ικανοποιεί;
Σωματικά ισως δεν υπαρχει κατι που σε ενοχλει. Ομως σκεπτομενος οτι ισως να μην υπαρχει αγαπη αφου δε κοιμαστε μαζι, φθείρεσαι, προβληματιζεσαι και ισως δε κοιμασαι και οσο καλα θα μπορουσες.

Μετά απο διάφορες απαντήσεις υπέρ και κατά, ασχέτως ποσοστών του πόλλ, ενα κύριο ερώτημα πόυ προκύπτει νομίζω ότι είναι: Οι υπέρμαχοι του "άνετου ύπνου" ή ύπνου χώρια, είναι δυνατόν να αγαπούν πραγματικά τον σύντροφό τους;
Ετσι οπως θετεις την ερωτηση, απαντω ναι. Μπορει στατιστικά να μην ειναι πολλοι βεβαια...

Κανείς δε με πιστεύει γιατί στους περισσότερους αρέσει αλλά εγώ δε μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ μόνη μου σε διπλό κρεβάτι. Μου φαίνεται υπερβολικά τεράστιο και άδειο και καταθλιπτικό, και γι'αυτό κοιμάμαι πάντα σε μονό.
Δοκιμασε ημιδιπλο οπως το δικο μου.Ουτε να νιωθεις οτι κατι λειπει, ουτε να περιοριζεσαι απο χωρο.

Αν το κοιτάξουμε ακόμη πιο βαθιά, η αυτάρκεια, εξ ορισμού καταργεί τον έρωτα. Πρέπει κάπόυ να μήν αισθανομαστε πλήρεις, αυτάρκεις, ανεξάρτητοι, και παντοδύναμοι, για να αναζητήσουμε αυτό πόυ μας λείπει σε μία ξένη αγκαλιά.
Ενδιαφερουσα σκεψη. Την προτεινω για τοπικ μια και ειναι δικη σου.

Κανείς δεν αρνείται ότι το να κοιμάσαι μόνος είναι πιο "άνετο" από καθαρά πρακτικες συνθήκες. Ομως τί ακριβώς υποδηλώνει για το άτομο που το προτιμά. Είναι ή δεν είναι σε θέση να μοιραστεί; Αγαπάει πραγματικά ή αντίθετα αγαπάει μόνο τον εαυτό του;
Μπορει να υποδηλωνει αυτα που λες...μπορει απλα να μην μπορει να προσαρμοστει. Αν στα υπολοιπα δειχνει οτι και μοιραζεται και αγαπαει, ε ..δε θα το κρινεις απο τον υπνο μονο. Ειδικα αν προσπαθησε να το κανει καμποσες φορες, και ειδε οτι δεν τα καταφερνει. Αν τωρα ουτε προσπαθησε ουτε θελει να προσπαθησει...ε αυτο ειναι καπως υποπτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το συναισθημα σιγουρα ξεκουραζει

Πολύ όμορφη διαπίστωση! :thumbup:

Ενδιαφερουσα σκεψη. Την προτεινω για τοπικ μια και ειναι δικη σου.
:yes::yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εδώ κ 3 χρόνια συγκατοικούμε, ένας λόγος που μείναμε κ μαζί ήταν ο ύπνος. Πριν συγκατοικήσουμε ήμασταν μαζί από το απόγευμα κ μετά το βραδύ κοιμόμασταν μαζί κ βάζαμε ξυπνητήρι κατά της 2-3 για να με πάρει σπίτι.Ήταν πολύ άσχημο γιατί έπρεπε να φύγω από την ζεστή αγκαλιά του αλλά κ από το ζεστό κρεββάτι.:( Προτιμούσαμε να κοιμόμαστε στο μονό από το να κοιμηθούμε χώρια.

Αυτό εννοώ. Νοιώστε την αύρα που αφήνει αυτή η δήλωση, σε αντιδιαστολη με την αίσθηση που αφήνει η, κατα τα άλλα λογικότατη, δήλωση "αγάπη μου θα μισήσουμε ο ένας τον άλλον άν αλληλοσκουντιόμαστε για χρόνια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top