Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αυτοι που φτιαχνουν τα σαιτσ κλπ ή κανουν οργανωση..ισως

αλλα μην τρελαθουμε κιολας,,ολος ο απλος λαος οι εκαντονταδες χιλιαδες,,δεν ειναι συριζαιοι διεθνιστες..


απλα δεν υπαρχει κινημα αγανακτισμενων,και ούτε νομιμοι εκπροσωποι του,,
απλα πολιτες που διαμαρτυρονται..

αμαν πια με τα καπελωματα,,

τη θεια μου ρωτησα,,που μενει κεντρο,,και μου ελεγε ποσο αντηχει το κεντρο,,και πως θα κατεβαινε και η ιδια αν δεν ειχε καποια ηλικια και πονεμενα ποδια..

ελεος πια με τα καπελωματα..

'Εχει σημασία οι Αγανακτισμένοι αριστεροί νεροκουβαλητές και θύματα μια ζωή losers, και πολλές φορές προβοκάτορες, - όπως το 89' χρησιμοποιήθηκαν για να διώξουν τον κλέφτη Ανδρέα, χρησιμοποιούνται και τώρα για να διώξουν το γιο του - , να αποκηρύξουν δημόσια τις δηλώσεις του βασιλιά καθώς και την στήριξη - υποκίνηση από την φιλοβασιλική πτέρυγα ! Αλλιώς μάλλον οδεύουμε για νέο 1967 με άλλη μορφή, πιο αδιόρατη, ειδικά αν συνδέσουμε αυτά με κάτι δηλώσεις για πιθανές αποχωρήσεις Καρατζαφέρη από το κοινοβούλιο τις προάλλες. Πολλοί επί εποχής Γεωργίου Παπανδρέου του Α' (παππού του σημερινού πρωθυπουργού) ζητούσαν έναν στρατηγό να τους σώσει λόγω του ότι η Δημοκρατία είχε και τότε εξευτελιστεί. Διαβάστε Ιστορία και θα δείτε ότι κάνει κύκλους. Και τα λέει αυτά ένας φανατικός αντιπασόκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
αυτοι που φτιαχνουν τα σαιτσ κλπ ή κανουν οργανωση..ισως

αλλα μην τρελαθουμε κιολας,,ολος ο απλος λαος οι εκαντονταδες χιλιαδες,,δεν ειναι συριζαιοι διεθνιστες..


απλα δεν υπαρχει κινημα αγανακτισμενων,και ούτε νομιμοι εκπροσωποι του,,
απλα πολιτες που διαμαρτυρονται..

αμαν πια με τα καπελωματα,,

τη θεια μου ρωτησα,,που μενει κεντρο,,και μου ελεγε ποσο αντηχει το κεντρο,,και πως θα κατεβαινε και η ιδια αν δεν ειχε καποια ηλικια και πονεμενα ποδια..

ελεος πια με τα καπελωματα..

Το κάθε κίνημα χαρακτηρίζεται από αυτούς που το οργανώνουν. Και η συγκεκριμένη μαζί με την παρέα της (προφανώς σε συνεργασία με αντίστοιχα ξένα δίκτυα) οργάνωσε όλη αυτήν την κατάσταση. Δεν υπήρξε κάποιο κίνημα το οποίο ήρθε εκ των προτέρων να καπελώσει. Απλώς, στην αρχή δεν εμφανιζόταν κανένας από αυτούς και είχε δημιουργηθεί η εσφαλμένη εντύπωση ότι ήταν ένα «αυθόρμητο» λαϊκό κίνημα...

Ο απλός κόσμος δεν έχει κριτική σκέψη να αντιληφθεί ποιούς ακολουθεί. Γι' αυτό το λόγο ποδηγετείται και πολύ εύκολα. Όπως ποδηγετήθηκε το '81 και ανέδειξε το λαοπλάνο Παπανδρέου (και δεν ήταν όλοι πρασινοφρουροί) έτσι και τώρα ακολουθεί αυτούς οι οποίοι τον έπεισαν ότι βγαίνει στις πλατείες ως «αγανακτισμένος».

Και φυσικά, χωρίς να το ξέρουν, απ' ό,τι φαίνεται, εξυπηρετούν το όραμα του πρωθυπουργού μας περί παγκόσμιας διακυβέρνησης. Γι' αυτό και έσπευσε ο ίδιος να αγκαλιάσει το κίνημα και να πει ότι όλοι αυτοί διαμαρτύρονται για τα «εθνικά συστήματα δημοκρατίας». Ας ανοίξουμε επιτέλους τα μάτια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πατρεα δηλαδη..δεν βλεπεις οτι τρομοκραηθηκαν οι βουλευτες με τις αντιδρασεις εναντιον τους?τον αποκλεισμο της βουλης?

η καθημερινη και λοιπες διεθνιστικες εφμεριδες ειναι κατα των αγανακτισμενων βασικα,αν διαβασεις,,το βημα το ιδιο,,εσυ τι λες?

απο μεσα λενε οτι φοβουνται πια,,και οι υπαλληλοι προσπαθον να παρουν αδεια τις ημερες των διαμαρτυριων..

εισαι κατα ολων αυτων των διαμαρτυριων Πατρεα?

και απο τα σχολια στο βιντεακι που εβαλες..βλεπω πολυς κοσμος βριζει..
γιατι παει να καπελωθει η διαμαρτυρια των πολιτων..

παντα ετσι γινοταν,,ξεκινουσε ο λαος να διαμαρτυρηθει,και μετα διαφορες ομαδες προσπαθουσαν να τον καπελωσουν..ακομα και στο πολυτεχνειο ετσι ειχε γινει περιπου,,απο οτι ξερω απο τος γονεις μου που ηταν εκει....


το θεμα ειναι να σταματησουν αυτα τα καπελωματα,,νατα καθαρισει ο λαος,,και να συνεχισει να διαμαρτυρεται,,μεχρι να φοβηθει το πολιτικο συστημα,,και αλλαξει πορεια,,ή φυγει απο τηχωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
'Oταν στα έλεγα δεν με άκουγες φίλε μου Great Chaos. Τώρα απογοητευθήκατε. Να ακούτε τον διαισθητικό Δόκτωρ, πάντα δικαιώνεται καθυστερημένα ο γκαντέμης ελιτιστής Μαρία Αντουανέτα. Δεν θέλω να είμαι ελιτιστής, απλά θέλω να ξέρω ποιός είναι ο ηγέτης μου γιατί τον λαό δεν τον εμπιστεύομαι πια. Και σαν να μην έφτανε αυτό, κάπου διάβασα ότι το κίνημα το υποστηρίζει και ο τέως βασιλεύς Κωνσταντίνος. Εγώ είχα γράψει εδώ να υπάρξει ηγεσία και "άσε μας Μίκη, κάνε κόμμα ή παράτα μας κι εσύ, κάποτε ήσουν με τον Μητσοτάκη" και έφαγα αρνητικές πάλι. Η επανάσταση χρειάζεται ηγεσία. Αυτή είναι η ηγεσία ; Ο τέως βασιλιάς, ο Ζουράρις, ο Ψωμιάδης και ο Παπαθεμελής ; Πού είναι ένας νέος Ελευθέριος Βενιζέλος ;
Η διαφορά είναι ότι εσύ τα έλεγες από καθέδρας κι εκ του μακρόθεν, ενώ εγώ φρόντισα πριν διαμορφώσω άποψη να θέσω το δάκτυλο επί του τύπου των ήλων, να δω, να οσμιστώ, ν' ακούσω, να συζητήσω. Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά της αστικής προσέγγισης την οποία εκπροσωπείς, από εκείνη των παιδιών του Δρόμου, που μ' εκφράζει καλύτερα. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι έχεις το κληρονομικό χάρισμα της Μαντείας ή στα σκοτεινά σου διαμερίσματα μασάς φύλλα δάφνης, μυρίζοντας τα νύχια σου, που έχεις βουτήξει στο αψέντι. Εγώ πάλι θα σου πω ότι εμείς δεν πιστεύουμε σε εκλεκτούς κι ελέω θεού κανενός είδους...

'Εχει σημασία οι Αγανακτισμένοι αριστεροί νεροκουβαλητές και θύματα μια ζωή losers, και πολλές φορές προβοκάτορες, - όπως το 89' χρησιμοποιήθηκαν για να διώξουν τον κλέφτη Ανδρέα, χρησιμοποιούνται και τώρα για να διώξουν το γιο του - , να αποκηρύξουν δημόσια τις δηλώσεις του βασιλιά καθώς και την στήριξη - υποκίνηση από την φιλοβασιλική πτέρυγα ! Αλλιώς μάλλον οδεύουμε για νέο 1967 με άλλη μορφή, πιο αδιόρατη, ειδικά αν συνδέσουμε αυτά με κάτι δηλώσεις για πιθανές αποχωρήσεις Καρατζαφέρη από το κοινοβούλιο τις προάλλες. Πολλοί επί εποχής Γεωργίου Παπανδρέου του Α' (παππού του σημερινού πρωθυπουργού) ζητούσαν έναν στρατηγό να τους σώσει λόγω του ότι η Δημοκρατία είχε και τότε εξευτελιστεί. Διαβάστε Ιστορία και θα δείτε ότι κάνει κύκλους. Και τα λέει αυτά ένας φανατικός αντιπασόκος.
Δεν θα διαφωνήσω. Όσο το κίνημα παραμένει πολιτικά μηδενιστικό, με μόνο του συνεκτικό υλικό την απέχθεια προς τα κόμματα και την πολιτική γενικώς, όχι μόνο των προηγούμενων, αλλά και κάθε επόμενου, η κατάσταση καταλήγει με χαρακτηριστική ευκολία σε δικτατορία, αφού η Χούντα είναι το μόνο πολίτευμα που ικανοποιεί τα αιτήματα και τ' αξιώματα αυτού του τύπου. Θα γράψω αναλυτικότερα για όλα αυτά, σε σχέση με τη δική μας πλατεία, χωρίς φυσικά να γνωρίζω τι γίνεται στο σύνταγμα.

Το σίγουρο είναι πως κάποιοι απεργάζονται τέτοια "plan B" με κάποια εθνοσωτήριο επανάσταση. Πράγματι τα χαρακτηριστικά της εποχής θυμίζουν τα προ της Χούντας φαινόμενα. Το 1964 ο τότε πρωθυπουργός Γεώργιος Παπανδρέου, μαζί με τον υπουργό οικονομικών Κων/νο Μητσοτάκη, υπέγραψαν όπως έχω ξαναγράψει την πλέον επαχθή σύμβαση διακανονισμού χρεών, ο οποίος έληξε το 2009 και φυσικά αυτόν πληρώνουμε ακόμη, δηλαδή κατ' ουσίαν τα προπολεμικά χρέη. Αμέσως μετά τα συνεταιράκια ξαφνικά μαλώνουν, ο Μητσοτάκης κάνει την αποστασία, ο Παπανδρέου βγάζει το λαό στους δρόμους κηρύσσοντας τον "Ανένδοτο", ο κόσμος φωνάζει Ένα Ένα Τέσσερα, που είναι το ακροτελεύτιο άρθρο του τότε συντάγματος, η χώρα παραμένει σε χάος κι ακυβερνησία, τρεις κυβερνήσεις πέφτουν εντός μικρού χρονικού διαστήματος και τελικά, η Χούντα έρχεται να μας σώσει, λίγο πριν από ακόμη μία εκλογική αναμέτρηση. Γρηγορείτε κα προσεύχεστε...:cold:



Ορίστε και τί λέει η κυρία Σιμένη, φερόμενη ως μία εκ των οργανωτών του κινήματος των «Αγανακτισμένων»

Παγκοσμιοποίηση, διεθνισμός και ξερό ψωμί...

Κι ύστερα αμφιβάλλει κανείς για το ποιό είναι το ποιόν του κινήματος...
Μερικές φορές με κάνεις κι ανατριχιάζω. Ηθικολογείς πιο κακόβουλα κι από τη γιαγιά μου...:worry:

Βλέπω μία ανόητη, χλιαρή και απολίτικη, η οποία προσπαθεί να τα έχει με όλους καλά και γενικώς μου θυμίζει κάτι γκόμενες που έχω γνωρίσει εδώ και χρόνια σε μπαράκια, μάλιστα λίγο περισσότερο γκλαμουράτα από αυτά που μπορώ εγώ να πατήσω το πόδι μου. Ποιος μου λέει όμως ότι αυτή είναι πράγματι από τους Αγανακτισμένους και δεν είναι βαλτή σ' ένα κανάλι της προπαγάνδας και της παραπληροφόρησης; Ποιος μου λέει ότι ακόμη κι αν είναι μέσα απ' την πλατεία, κατά πόσο είναι "φυτευτή", όπως πχ ο μικρός Αλέξης Τσίπρας στις μαθητικές καταλήψεις πριν από λίγα χρόνια;

Οι πλατείες δεν είναι μόνο αυτά, αλλά έχουν πολλούς άξονες και πολλά που μπορεί κανείς να παρατηρήσει. Εάν μπορούσες να βγάλεις τα πατομπούκαλα μαύρα γυαλιά σου και να αλληλεπιδράσεις με όλον αυτόν τον κόσμο, θα μπορούσες και να εκφράσεις άποψη. Τώρα απλά θα σου αφιερώσω το παρακάτω απόσπασμα από το ποστ μου #541, όπου γράφω μερικά πράγματα που καλά θα έκανες να τα διαβάσεις:

Εάν είχες στοιχειώδεις γνώσεις πολιτικής, δεν θα μπορούσες να υποτιμήσεις τόσο πολύ ένα τέτοιο φαινόμενο, όσο κι αν είχες πολλά να του καταμαρτυρήσεις. Δεν μου φαίνεται όμως περίεργο (και χωρίς διάθεση ειρωνείας) να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αφού την ίδια έλλειψη πολιτικής παιδείας, η οποία χαρακτηρίζει σήμερα το κίνημα των Αγανακτισμένων, μπορεί να δει κανείς σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της ελληνικής κοινωνίας και γι' αυτό το σκοπό έχει γίνει πολλή και συστηματική δουλειά από την προπαγάνδα των ΜΜΕ, πολιτικής και πολιτιστικής. Το φαινόμενο αυτό συμβαίνει διαρκώς εδώ και 30 χρόνια και είναι υπολογισμένο. Σας ζητώ απλά ν' ανοίξετε τα μάτια και να κοιτάξετε και από την άλλη πλευρά. Ίσως αυτό που θα βρείτε εκεί, κλονίσει τις παγιωμένες πεποιθήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
πατρεα δηλαδη..δεν βλεπεις οτι τρομοκραηθηκαν οι βουλευτες με τις αντιδρασεις εναντιον τους?τον αποκλεισμο της βουλης?

η καθημερινη και λοιπες διεθνιστικες εφμεριδες ειναι κατα των αγανακτισμενων βασικα,αν διαβασεις,,το βημα το ιδιο,,εσυ τι λες?

απο μεσα λενε οτι φοβουνται πια,,και οι υπαλληλοι προσπαθον να παρουν αδεια τις ημερες των διαμαρτυριων..

εισαι κατα ολων αυτων των διαμαρτυριων Πατρεα?

Όταν έχεις ένα τέτοιο πλήθος μαζεμένο, δεν είναι πάντοτε εύκολο να το ελέγξεις. Και αυτές τις διαμαρτυρίες εναντίον των βουλευτών έσπευσαν όλα τα ΜΜΕ μαζί με τα κόμματα να καταδικάσουν.

Πάντως, οι εφημερίδες αλλά και τα κανάλια μου φάνηκε ότι προέβαλαν πολύ έντονα αυτήν την κίνηση και την επαινούσαν μάλιστα όσο ήταν «ειρηνική» (δηλαδή στα μέτρα τους). Ένα πρωί όπου άκουγα το πρόγραμμα της ΕΡΑ (ήταν ο μόνος ραδιοφωνικό σταθμός που έπιανε εκεί στο παρατηρητήριο), μου έκαναν εντύπωση οι τόσοι έπαινοι στο «κίνημα» με την προϋπόθεση ότι αυτό είναι ειρηνικό (δηλαδή στα μέτρα τους όπως προείπα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βλέπω μία ανόητη, χλιαρή και απολίτικη, η οποία προσπαθεί να τα έχει με όλους καλά και γενικώς μου θυμίζει κάτι γκόμενες που έχω γνωρίσει εδώ και χρόνια σε μπαράκια, μάλιστα λίγο περισσότερο γκλαμουράτα από αυτά που μπορώ εγώ να πατήσω το πόδι μου. Ποιος μου λέει όμως ότι αυτή είναι πράγματι από τους Αγανακτισμένους και δεν είναι φυτευτή σ' ένα κανάλι της προπαγάνδας και της παραπληροφόρησης; Ποιος μου λέει ότι ακόμη κι αν είναι μέσα απ' την πλατεία, κατά πόσο είναι "φυτευτή", όπως πχ ο μικρός Αλέξης Τσίπρας στις μαθητικές καταλήψεις πριν από λίγα χρόνια;
απο ότι λενε στα σχολια,,

η κοπελα ειναι πλα διαχειριστρια του realdemocracy gr

απλα οι δημοσιογραφοι προσπαθουν να βρουν εκπροσωπους,,ου εν υπαρχουν..
γιατι οποιοδηποτε πολιτη ειδικα στο κεντρο της αθηνας να ρωτησουνε τα ιδια θα πει..


παντως κανενας παπανδρεου δεν κατεβασε τον κοσμο..κανενα κομμα γιαυτο και κατεβηκε τοσος..

το πρωι εβλεπα την Καννελη,,να μιλαει απαξιωτικα για τους αγανακτισμενους,,και σιχαθηκα..

δεξιο αριστερο κατεστημενο,,τα δια κομματικα σκατα ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι

παραφράζοντας το τραγούδι του μάλαμα ,

τα είπες όλα , τι κάνουμε τώρα ;


(ρισπέκτ :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δηλαδή ρε Πετρέα εσύ ποια ακριβώς λύση προτείνεις, αφού δεν σου αρέσουν οι αγανακτισμένοι, μην τυχόν και ποδηγετηθούν και ψηφίσουν κανέναν Ανδρέα πάλι; Αφού είναι στα μέτρα ΤΟΥΣ (δηλαδή εσύ δεν είσαι και καλά μαζί τους λέμε τώρα) κάθε ειρηνική διαμαρτυρία, εσύ ριζοσπάστη μου τι προτείνεις; Να γίνουν επεισόδια; Για να βγαίνεις μετά και να τους καταδικάζεις ότι "οι αλήτες οι αναρχικοί που τα σπάνε και τα ρημάζουν";

Μπερδεμένα μας τα λες, άρα όχι τίμια φοβάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι εσύ τα έλεγες από καθέδρας κι εκ του μακρόθεν, ενώ εγώ φρόντισα πριν διαμορφώσω άποψη να θέσω το δάκτυλο επί του τύπου των ήλων, να δω, να οσμιστώ, ν' ακούσω, να συζητήσω. Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά της αστικής προσέγγισης την οποία εκπροσωπείς, από εκείνη των παιδιών του Δρόμου, που μ' εκφράζει καλύτερα. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι έχεις το κληρονομικό χάρισμα της Μαντείας ή στα σκοτεινά σου διαμερίσματα μασάς φύλλα δάφνης, μυρίζοντας τα νύχια σου, που έχεις βουτήξει στο αψέντι. Εγώ πάλι θα σου πω ότι εμείς δεν πιστεύουμε σε εκλεκτούς κι ελέω θεού κανενός είδους...

Πώς ξέρεις αν διαμόρφωσα άποψη από μακρυά και με ποιό τρόπο ; Από μακρυά ; Διαθέτεις το χάρισμα της τηλεπάθειας ; Κράτα και μια επιφύλαξη για τον τρόπο που διαμορφώνω άποψη. Δεν έχω χάρισμα μαντείας και τα δωμάτιά μου είναι φωτεινά. Πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πώς ξέρεις αν διαμόρφωσα άποψη από μακρυά και με ποιό τρόπο ; Από μακρυά ; Διαθέτεις το χάρισμα της τηλεπάθειας ; Κράτα και μια επιφύλαξη για τον τρόπο που διαμορφώνω άποψη. Δεν έχω χάρισμα μαντείας και τα δωμάτιά μου είναι φωτεινά. Πάντα.

Μα... όταν τα έλεγες αυτά, το κίνημα δεν είχε προλάβει καλά καλά να βγει στο δρόμο, τι μου λες τώρα; Χρειάζεται τηλεπάθεια για να καταλάβω ότι δεν έχεις περάσει ούτε απ' έξω, ή εάν πέρασες δεν άγγιξες; Δεν είμαστε χθεσινοί σε τούτη τη ζωή φίλε Δόκτωρ, δυστυχώς από τι μια κι ευτυχώς από την άλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα... όταν τα έλεγες αυτά, το κίνημα δεν είχε προλάβει καλά καλά να βγει στο δρόμο, τι μου λες τώρα; Χρειάζεται τηλεπάθεια για να καταλάβω ότι δεν έχεις περάσει ούτε απ' έξω, ή εάν πέρασες δεν άγγιξες; Δεν είμαστε χθεσινοί σε τούτη τη ζωή φίλε Δόκτωρ, δυστυχώς από τι μια κι ευτυχώς από την άλλη...

Χρειάζεται λιγότερος εγωισμός να παραδεχόμαστε τα λάθη μας και ότι πέφτουμε ακόμα μια φορά έξω στις εκτιμήσεις μας. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι άγγιξα, αλλά ότι πήγα και είδα από κοντά πήγα. 'Ομως δεν περίμενα να διαμορφώσω άποψη και γνώση από την πλατεία για τους κοινωνικοπολιτικούς αλληλοσυσχετισμούς και πού πάει η κατάσταση. Αυτά από τα φωτεινά μου δώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δηλαδή ρε Πετρέα εσύ ποια ακριβώς λύση προτείνεις, αφού δεν σου αρέσουν οι αγανακτισμένοι, μην τυχόν και ποδηγετηθούν και ψηφίσουν κανέναν Ανδρέα πάλι; Αφού είναι στα μέτρα ΤΟΥΣ (δηλαδή εσύ δεν είσαι και καλά μαζί τους λέμε τώρα) κάθε ειρηνική διαμαρτυρία, εσύ ριζοσπάστη μου τι προτείνεις; Να γίνουν επεισόδια; Για να βγαίνεις μετά και να τους καταδικάζεις ότι "οι αλήτες οι αναρχικοί που τα σπάνε και τα ρημάζουν";

Μπερδεμένα μας τα λες, άρα όχι τίμια φοβάμαι...

Αν είναι να υπάρξει ένα κίνημα το οποίο θα ήμουν διατεθειμένος να ακολουθήσω, θα ήθελα να γίνει από πρόσωπα των οποίων το ποιόν γνωρίζω και έχω διαβεβαιωθεί ότι κινούνται από αγνούς σκοπούς. Έπειτα, θέλω να υπάρχουν ξεκάθαροι στόχοι για τους οποίους να νιώθω ότι πράγματι αξίζει τον κόπο να αγωνισθώ.

Πάμε τώρα στις πρακτικές: Ξεκινώντας από την παραδοχή ότι «η γνώση είναι όπλο», θεωρώ ότι η διαφώτιση του κόσμου είναι το Α και το Ω. Όταν γνωρίζει σαφώς κάποιος ποιός είναι ο εχθρός του και για τί πολεμά, αξίζει τον κόπο να ριχθεί στον αγώνα. Και στον αγώνα ρίχνεται βάζοντας μπρος την προσωπικότητά του και όχι αγόμενος σαν πρόβατο από αόρατους διοργανωτές.

Όποια πρακτική και να χρησιμοποιηθεί, είτε βίαια είτε ειρηνική, θα πρέπει να έχει συγκεκριμένο στόχο και να μην είναι τυφλή και ανερμάτιστη. Άλλωστε «βία» δεν είναι μόνο το ξύλο και τα σπασίματα. Η γλώσσα μπορεί να γίνει εξίσου φονικό όπλο όταν αυτή ξεσκεπάζει τη βρωμιά του κατεστημένου.

Όλα αυτά τα κριτήρια που έχω δεν πληρούνται καθόλου από το κίνημα των «αγανακτισμένων». Αυτό δε το οποίο με απέτρεψε από το να συμμετάσχω σε αυτό το κίνημα είναι και οι πομπώδεις εκφράσεις του τύπου «Ξυπνήσαμε» και άλλα τέτοια γραφικά. Ως γνωστόν, «όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι», όπως λέει και ο σοφός λαός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ποιες εκτιμήσεις έκανα, στις οποίες έπεσα έξω; :confused:

Κάπου έγραψα ότι εάν κατέβει η Σπίθα στις εκλογές μάλλον θα την ψηφίσω, όμως από τότε φρόντισα να μάθω περισσότερα και να δω από κοντά. Είναι αυτό εγωιστικό; Μέσα σ' αυτό το πολύχρωμο και ετερόκλητο κίνημα, συντελούνται πολιτικές και κοινωνικές διεργασίες, τις οποίες δεν μπορείς να διανοηθείς. Εγώ απλά διαβλέπω την ύπαρξή τους και θέλω να τις αφουγκραστώ από κοντά. Όπου υπάρχει Χάος, δεν μπορεί να λείπει και το μάτι του παρατηρητή...

Εσύ προτιμάς να έχεις προκατασκευασμένες απόψεις, υπό την έννοια ότι τις στηρίζεις σε ιστορικά δεδομένα, πράγμα που δεν είναι λανθασμένο, αλλά κατά τη γνώμη μου ελλιπές. Μπορεί η ιστορία να επαναλαμβάνεται, όμως ποτέ οι συνθήκες δεν είναι ακριβώς οι ίδιες και κάθε τέτοιο γεγονός αφήνει τη σφραγίδα του στο μετέπειτα γίγνεσθαι. Το Χάος πάντοτε καραδοκεί και φαίνεται ότι είμαστε κοντά στην αλλαγή του Αιώνα. Γρηγορείτε και προσεύχεστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εσύ προτιμάς να έχεις προκατασκευασμένες απόψεις, υπό την έννοια ότι τις στηρίζεις σε ιστορικά δεδομένα, πράγμα που δεν είναι λανθασμένο, αλλά κατά τη γνώμη μου ελλιπές. Μπορεί η ιστορία να επαναλαμβάνεται, όμως ποτέ οι συνθήκες δεν είναι ακριβώς οι ίδιες και κάθε τέτοιο γεγονός αφήνει τη σφραγίδα του στο μετέπειτα γίγνεσθαι. Το Χάος πάντοτε καραδοκεί και φαίνεται ότι είμαστε κοντά στην αλλαγή του Αιώνα. Γρηγορείτε και προσεύχεστε...

Λάθος. Δεν βασίστηκα μόνο στα ιστορικά δεδομένα και στο ένστικτο - διαίσθηση, αλλά και σε διαρκή τριβή και επικοινωνία με κόσμο. Είμαι έντονα πολιτικοποιημένος και παθιασμένος, τα φαινόμενα απατούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ομως δεν περίμενα να διαμορφώσω άποψη και γνώση από την πλατεία για τους κοινωνικοπολιτικούς αλληλοσυσχετισμούς και πού πάει η κατάσταση

δόκτωρ , σε αντίθεση με τους αλλόκοτους ομοιδεάτες σου στο παρόν τόπικ , σέβομαι πάντα την οπτική σου γωνία γιατί με δείγματα γραφής με έχεις αναγκάσει να το κάνω

και σε ρωτώ λοιπόν ταπεινά : από πού θα διαμορφώσεις άποψη για τους κοινωνικοπολιτικούς αλληλοσχετισμούς ; από την ανατροπή του πρετεντέρη ; όταν μαζεύεται επί τόσες μέρες ένα πλήθος (πολύ μικρό σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε να είναι αλίμονο αλλά καθόλου ανάξιο λόγου από την άλλη) γιατί υποτιμάς τόσο την ύπαρξη σοβαρών λόγων πίσω από αυτό ; δεν είναι ανάγκη να συμφωνείς μαζί τους στα πάντα π.χ. και εγώ διαφωνώ με τον ρατσισμό αλλά με βάζουν σε σοβαρές σκέψεις <<οι αγανακτισμένοι κάτοικοι>> - αν πω είναι μια υποκινούμενη μάζα από την χρυσή αυγή και τους παραβλέψω τελείως - όσο και αν η χρυσή αυγή παίζει έναν σκοτεινό ρόλο , όσο και αν είναι εκτός της αισθητικής μου πριν καν βρεθεί έξω από την ιδεολογία μου ο παππούς που θα φωνάξει έξω οι ξένοι - το να κλείσω τα αυτιά μου δεν βοηθάει πουθενά

ο όττο δεν ξέρει αν πήγες ή δεν πήγες , ο όττο ξέρει ότι κλείνεις τα αυτιά σου , όχι επειδή είναι μάντης αλλά γιατί εσύ το δείχνεις ξεκάθαρα με τα όσα γράφεις


π.σ.
εχτές στο σύνταγμα , ένας νεοέλλην είχε παρκάρει το Audi του μέσα στην πλατεία , για να παρκάρει παραλίγο να πατήσει και καμιά 10αριά άτομα , και κατέβηκε για να φορτώσει τον αυτοσχέδιο πάγκο του που πουλούσε παράνομα μπύρες στο πολυπληθές αγοραστικό διψασμένο κοινό του . Μια γυναίκα τον έβρισε , αφού της απάντησε αγενώς στην παράκληση της να φύγει με το αμάξι του από την πλατεία . Μερικοί ακόμα νεοέλληνες την μάλωσαν αυστηρά που τα βάζει με τον συμπολίτη της αντί με τους 300 , εξάλλου είχανε αγοράσει την μπύρα τους μισό ευρώ φτηνότερη και δεν είχανε ενισχύσει τους καπιτάλες περιπτεράδες . Το ότι ο τύπος , έσκασε με το αμάξι του (αξίας 20τόσο χιλιάδων , να πεις ότι ήταν κάνα φτωχαδάκι που πεινούσε) μες στην πλατεία , ότι έβγαζε κέρδος χωρίς κανέναν φόρο και ότι μετά θα έφευγε σε αντίθεση με τον περιπτερά που θα ήταν όλη μέρα εκεί στην βάρδια του με κίνδυνο αντί για πορτοφόλι κανένας πελάτης να πληρώσει με καραμπίνα , λίγη σημασία έχει για τον νεοέλληνα

εξάλλου αυτός θα βγάλει μερικές εκατοντάδες ευρώ , ο πάγκαλος έβγαλε πολλά περισσότερα - μόνο η κοπέλα πρόσεξε ότι ο πάγκαλος και ο πωλητής μπύρας είχανε την ίδια αυτάρεσκη ειρωνία κολλημένη στην φάτσα

η κοπέλα στην ερώτηση ποιά είναι αυτή και κάνει ελέγχους , απάντησε κάποια είμαι και τυχαίνει να είμαι πολίτης , και έφυγε με το κεφάλι ψηλά , ο πωλητής έφυγε με κατεβασμένα τα μούτρα μην τολμώντας να απαντήσει στους αναρχικούς που είχανε αρχίσει να ζυγώνουν - βέβαια το Audi γκάζωσε καμαρωτό ενώ η κυρία αναχώρησε με μετρό , τι να κάνεις , η ιδεολογία δεν τρώγεται να χορτάσουμε

όμως το πλήθος , το πλήθος που αράζει εκεί και δεν βοηθάει ενεργά στο να αλλάξει το σύστημα όπως ενδεχομένως σκέπτεται προβληματισμένος ο δόκτωρ άκουσε προσεκτικά την κοπέλα - άκουσε ένα χρήσιμο λόγο , σίγουρα πεισσότερο από το να έβλεπε τον πρετεντέρη από τον καναπέ του , και είναι παρηγορητικό πλέον να μην νιώθεις μόνος βγάζοντας λόγους - όσες μπύρες και να πιεις , είναι αδύνατο να μεθύσεις πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν είναι να υπάρξει ένα κίνημα το οποίο θα ήμουν διατεθειμένος να ακολουθήσω, θα ήθελα να γίνει από πρόσωπα των οποίων το ποιόν γνωρίζω και έχω διαβεβαιωθεί ότι κινούνται από αγνούς σκοπούς. Έπειτα, θέλω να υπάρχουν ξεκάθαροι στόχοι για τους οποίους να νιώθω ότι πράγματι αξίζει τον κόπο να αγωνισθώ.

Πάμε τώρα στις πρακτικές: Ξεκινώντας από την παραδοχή ότι «η γνώση είναι όπλο», θεωρώ ότι η διαφώτιση του κόσμου είναι το Α και το Ω. Όταν γνωρίζει σαφώς κάποιος ποιός είναι ο εχθρός του και για τί πολεμά, αξίζει τον κόπο να ριχθεί στον αγώνα. Και στον αγώνα ρίχνεται βάζοντας μπρος την προσωπικότητά του και όχι αγόμενος σαν πρόβατο από αόρατους διοργανωτές.

Όποια πρακτική και να χρησιμοποιηθεί, είτε βίαια είτε ειρηνική, θα πρέπει να έχει συγκεκριμένο στόχο και να μην είναι τυφλή και ανερμάτιστη. Άλλωστε «βία» δεν είναι μόνο το ξύλο και τα σπασίματα. Η γλώσσα μπορεί να γίνει εξίσου φονικό όπλο όταν αυτή ξεσκεπάζει τη βρωμιά του κατεστημένου.

Όλα αυτά τα κριτήρια που έχω δεν πληρούνται καθόλου από το κίνημα των «αγανακτισμένων». Αυτό δε το οποίο με απέτρεψε από το να συμμετάσχω σε αυτό το κίνημα είναι και οι πομπώδεις εκφράσεις του τύπου «Ξυπνήσαμε» και άλλα τέτοια γραφικά. Ως γνωστόν, «όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι», όπως λέει και ο σοφός λαός...
Δηλαδή με λίγα λόγια, εσύ αποζητάς ένα κίνημα, το οποίο δεν θα προέρχεται από τον λαό, αλλά από κάποια πεφωτισμένη ηγεσία, η οποία θα αποφασίσει, θα καλέσει το πόπολο, κι εκείνο ομοθυμαδόν, βασιζόμενο στο διαφωτισμό που το ίδιο το εκ βάθρων κίνημα θα διαδώσει στις μάζες, θα αρχίσει να πολεμά και ν' αγωνίζεται. Ζητάς ακόμη και η βία να είναι υπολογισμένη.

Καλό σχέδιο, έχει πετύχει στο παρελθόν. Μόλις μας περιέγραψες την άνοδο του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος κατά τη δεκαετία του '30, μετά από το μεγάλο κραχ κι ενώ η εύθραυστη Δημοκρατία της Βαϊμάρης έπνεε τα λοίσθια. Κατάλαβα πολύ καλά, ευχαριστώ για τη... διαφώτιση.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λάθος. Δεν βασίστηκα μόνο στα ιστορικά δεδομένα και στο ένστικτο - διαίσθηση, αλλά και σε διαρκή τριβή και επικοινωνία με κόσμο. Είμαι έντονα πολιτικοποιημένος και παθιασμένος, τα φαινόμενα απατούν.

Ωραία λοιπόν! Εδώ θα είμαστε και θ' ανταλλάσσουμε εμπειρίες. Χωρίς εγωισμούς. Το μάτι του παρατηρητή μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατί Μάξιμε, με βλέπεις εμένα να γελάω; Ξέρεις πόσες ελπίδες είχα εναποθέσει στη Σπίθα; Λυπάμαι περισσότερο επειδή θα στεναχωρήσω τον αγαπημένο μου Νωέα με όσα έγραψα, όμως πιστεύω πως θα εκτιμήσει κι εκείνος ότι παραθέτω την τίμια γνώμη μου, χωρίς δεσμεύσεις και εξαρτήσεις από οποιονδήποτε...
Αν διαισθανόμουν και μόνο ότι υπάρχει κάτι το όχι καθαρό στην προσέγγιση σου στην σπίθα, τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα είχα εκφράσει αυτό που μου συνέβη και το λιγότερο που θα έκανα ήταν να διαφωνήσω.

Όμως μη σου φαίνεται παράξενο, η ιστορία θα πρέπει να σε διδάξει καλά εσένα και τον Νωέα που βρίσκεστε ποιο κοντά από εμένα στην σπίθα.
Αυτό το κράτος που η μπόχα αναβλύζει από παντού, θέλει σήμερα ανθρώπους για να πλαισιώσουν την σπίθα.
Ανθρώπους για να κατοχυρώσουν το ενδεχόμενο καταστατικό που πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φανεί.
Οσο και να γράφουμε εδώ, δεν θα καταφέρουμε τίποτα απολύτως αν δεν υπάρχει μεγαλύτερη και ουσιωδέστερη συμμετοχή.
Αν χρηματοδοτηθεί η σπίθα από τους τραπεζίτες, το σίγουρο είναι ότι αυτοί που θα αποδεχτούν τέτοιο χρήμα θα είναι δίχως καμιά αμφιβολία, υποτελείς τους.
Αρα τότε θα μπορούμε να πούμε ότι η σπίθα καπελώθηκε.

Τώρα είναι καλά και το μόνο που χρειάζεται είναι συμμετοχή.

Το σύστημα, φρόντισε να ανακατευτούν μέσα στην σπίθα άτομα αμφίβολης προέλευσης και αυτό για να χειραγωγήσει το κίνημα. Όπως κάνει πάντα.

Όμως, υπάρχει η ιστορία για να μας διδάξει.
Ποιο είναι το πρόβλημα σήμερα;

1.Τα κομματικά ταμεία που βρίσκονται στο απυρόβλητο.
Με ποιον τρόπο λύνεται;
2. Γράφοντας το όνομα πάνω στο κάθε παραστατικό του υπεύθυνου για την συγκεκριμένη πράξη. Π.χ. από το κατάστημα Χ ο Μάξιμος … 200 ευρώ.
Σήμερα είναι δύσκολο να κρύψει ο καθένας την πραγματική τιμή αλλά και την ποσότητα.

3. Ποιο είναι το πρόβλημα σήμερα;
Η δημοκρατικότητα των κομμάτων.
4. Μα αν στην Ελλάδα δεν είμαστε σε θέση να λειτουργήσουμε δημοκρατικά, τότε πουθενά αλλού στον κόσμο δεν υπάρχει ελπίδα.

Μπορούμε να αγωνιούμε, είναι θετικό.
Να απελπιστούμε, είναι άδικο για εμάς και για ότι σημαίνει Ελλάδα χθες, σήμερα και πάντα.



Τίποτα δεν έχει τελειώσει, δεν έχει χαθεί.

Τώρα αρχίζουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δόκτωρ , σε αντίθεση με τους αλλόκοτους ομοιδεάτες σου στο παρόν τόπικ , σέβομαι πάντα την οπτική σου γωνία γιατί με δείγματα γραφής με έχεις αναγκάσει να το κάνω

και σε ρωτώ λοιπόν ταπεινά : από πού θα διαμορφώσεις άποψη για τους κοινωνικοπολιτικούς αλληλοσχετισμούς ; από την ανατροπή του πρετεντέρη ;

'Οχι. Δεν διαμορφώνω από εκεί άποψη. Το έγραψα πριν, διαμορφώνω μέσα από πραγματική επικοινωνία.

Ποιοί είναι οι ομοιδεάτες μου ; Με αυτούς διαφωνώ αυτή την στιγμή. 'Αστο εδώ γιατί το θέμα είναι μεγάλο και περίπλοκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή με λίγα λόγια, εσύ αποζητάς ένα κίνημα, το οποίο δεν θα προέρχεται από τον λαό, αλλά από κάποια πεφωτισμένη ηγεσία, η οποία θα αποφασίσει, θα καλέσει το πόπολο, κι εκείνο ομοθυμαδόν, βασιζόμενο στο διαφωτισμό που το ίδιο το εκ βάθρων κίνημα θα διαδώσει στις μάζες, θα αρχίσει να πολεμά και ν' αγωνίζεται.

συμφωνω βασικα..

οι γνησιοτερες επαναστασεις ειναι αυτες που ξεκινουν απο το στομαχι,απλα..

και δεν χρειαζονται ιδεολογιες και αλα κουλτουρικα νεφελωδη..


Πειναααμεεε και δεν αντεχουμε αλλοο..! αυτη ειναι η βασικοτερη ιδεολογια καθε επαναστασης,,για αρχη βεβαια..αν λεγανε ολοι αυτοι οτι ξεσηκωθηκαμε για καποιες ιδεολογιες δεν θα τους πιστευα ως αθορμητους και θα ελεγα οτι ειναι κιαλλα κομματικα προβατα-ζομπι..

συνηθως αυτο το κυμα μετα καποιος το καβαλαει,,και βγαινει καποιος ηγετης,,καλος ή κακος..
ο λαος και το υπαρχον πολιτικο συστημα να φροντισει να μην εκτροχιαστουν τα πραγματα-κανοντας πισω βασικα-και να εχουμε εναν καλο ηγετη την επομενη μερα..


η πιο γνησιες και αδολες επαναστασεις ειναι αυτες του στομαχιου..όλες οι αλλες συνηθως ειναι αυγα του φιδιου..ειτε κομουνιστικα ειτε δεξια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top