Αγαπημένη Αγγλόφωνη χώρα.

Ποια χώρα προτιμάτε;;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Μιας και είναι καλοκαίρι ανοίγω άλλο ένα thread ώστε να περνάμε την ώρα μας. Ποια Αγγλόφωνη χώρα θα θέλατε να επισκεφτείτε, να ζήσετε να μα σπουδάσετε;; Ποια θεωρείτε ότι τις πιο ωραίες παραδόσεις, κουλτούρα, ασφάλεια και πιο φιλόξενους πολίτες;;

Ας αρχίσω με εμένα και θα πω την Βρετανία καθώς είναι μια ιστορική χώρα με πολλά να δεις αλλά και πολλές ευκαιρίες εργασίας στον οικονομικό τομέα στον οποίο και ανήκω. Επίσης είναι και κοντά στην Ελλάδα επόμενος είναι σχετικά εύκολο και να πας ως τουρίστας αλλά και για να ζήσεις.

περιμένω και τις δικές σας γνώμες παιδιά.:happy::happy:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,697 μηνύματα.
Ψηφίζω Αυστραλία! 🇦🇺

Αν εξαιρέσουμε τα διακριτικά έντομα πρόκειται για μια χώρα πολύ οργανωμένη και με πολύ καλή ποιότητα ζωής. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να την επισκεφθώ, παρά το υψηλό κόστος του ταξιδιού!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Ψηφίζω Αυστραλία! 🇦🇺

Αν εξαιρέσουμε τα διακριτικά έντομα πρόκειται για μια χώρα πολύ οργανωμένη και με πολύ καλή ποιότητα ζωής. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να την επισκεφθώ, παρά το υψηλό κόστος του ταξιδιού!
Η Αυστραλία είναι πολύ ωραια χώρα όμως ναι έχει αρκετά φίδια, καρχαρίες , έντομα και αράχνες που σε σκοτώνουν κυριολεκτικά. Όμως είναι ωραια χώρα που δεν της λείπει τίποτα.

και ο Καναδάς είναι ωραια χώρα αλλά το κρυο που κάνει το χειμώνα και διαρκεί μέχρι και τον Απρίλιο είναι απαγορευτικό για εμένα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυστραλία θα συμφωνήσω, αν μετανάστευα νομίζω εκεί θα πηγαίνα ... Άλλωστε οι Έλληνες είναι μια από τις μεγαλύτερες μειονότητες εκεί !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Αυστραλία θα συμφωνήσω, αν μετανάστευα νομίζω εκεί θα πηγαίνα ... Άλλωστε οι Έλληνες είναι μια από τις μεγαλύτερες μειονότητες εκεί !
Προδίδεις την Βρετανία;; 😑😑

Οχι εντάξει ωραια είναι η Αυστραλία απλά η φύση της είναι λίγο επιθετική 😵💫😵💫.

Καναδάς είναι ωραίος αλλά πολύ κρυο γενικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Προδίδεις την Βρετανία;; 😑😑
Ναι το παραδέχομαι προτιμώ την Αυστραλία :redface:
Οχι εντάξει ωραια είναι η Αυστραλία απλά η φύση της είναι λίγο επιθετική 😵💫😵💫.
Ε πουθενά δεν είναι όλα τέλεια . Τι φοβάσαι μη σου επιτεθεί κανένα κοάλα ?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Ναι το παραδέχομαι προτιμώ την Αυστραλία :redface:

Ε πουθενά δεν είναι όλα τέλεια . Τι φοβάσαι μη σου επιτεθεί κανένα κοάλα ?
Κοιτά προφανώς και δεν έχω πάει Αρα δεν ξέρω ποσό επικίνδυνες είναι το θέμα είναι ότι είναι γεμάτη από επικίνδυνα πλάσματα. Βέβαια αν μένεις μέσα στην πόλη και όχι σε προάστια η σε εξοχή δεν νομίζω να έχεις θέμα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.
Όσοι βάλατε Αυστραλία, να ξέρετε ότι εκεί ζουν τεράστια έντομα όπως η παρακάτω χαριτωμένη αράχνη η οποία επισκέπτεται συχνά σπίτια.
Εγώ μάλλον Καναδά.
 

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης 2022-06-17 154538.png
    Στιγμιότυπο οθόνης 2022-06-17 154538.png
    319.5 KB · Εμφανίσεις: 64

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Όσοι βάλατε Αυστραλία, να ξέρετε ότι εκεί ζουν τεράστια έντομα όπως η παρακάτω χαριτωμένη αράχνη η οποία επισκέπτεται συχνά σπίτια.
Εγώ μάλλον Καναδά.
Το έχω δει αυτό το βίντεο και ήταν ο λόγος που όταν το είδα πριν δυο χρόνια την απέρριψα σαν χώρα μετανάστευσης.

Πολυ ωραια χώρα ο Καναδάς, την έχω στη λίστα σε περίπτωση που φύγει από την Ελλάδα απλά με απασχολεί ο καιρός. Από βίντεο που έχω δει το χειμώνα στο Toronto πάει στους -7 και μερικές φορές μπορεί και πιο κάτω και ρίχνει υπερβολικά πολύ χιόνι, συν ότι ο χειμώνας τους πάει μέχρι τον Απρίλιο αρα επι 5-6 μήνες θα ζω μέσα στο πολικό ψύχος.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.
Το έχω δει αυτό το βίντεο και ήταν ο λόγος που όταν το είδα πριν δυο χρόνια την απέρριψα σαν χώρα μετανάστευσης.

Πολυ ωραια χώρα ο Καναδάς, την έχω στη λίστα σε περίπτωση που φύγει από την Ελλάδα απλά με απασχολεί ο καιρός. Από βίντεο που έχω δει το χειμώνα στο Toronto πάει στους -7 και μερικές φορές μπορεί και πιο κάτω και ρίχνει υπερβολικά πολύ χιόνι, συν ότι ο χειμώνας τους πάει μέχρι τον Απρίλιο αρα επι 5-6 μήνες θα ζω μέσα στο πολικό ψύχος.
Γενικά στην Αυστραλία διάφορα ζωάκια επισκέπτονται σπίτια (έντομα, φίδια)...και είναι μεγάλα.

Ισχύει ότι έχει υπερβολικό κρύο στον Καναδά αλλά δεν γίνεται να είναι όλα όπως θέλουμε. Απλώς εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο ο καλός καιρός. Αν και πολλοί έλληνες που πάνε εξωτερικό δεν μπορούν το κρύο και την συννεφιά. Σε ένα βαθμό είναι λογικό όταν έχουμε συνηθίσει από τον Απρίλιο να έχει 20 βαθμούς.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,639 μηνύματα.
Ήμουν ανάμεσα σε ΗΠΑ και Βρετανία ωστόσο πάντα με κέρδιζε το πρώτο.

Βρετανία θα πήγαινα για κανένα μήνα, ΗΠΑ μόνιμα. Με ξετρελαίνουν τα αγγλικά και θα τα χρησιμοποιούσα σε καθημερινή βάση, και στον προφορικό λόγο, οπότε είναι κάτι το ιδανικό για εμένα αυτό.

Όσο για την Αυστραλία, τυχαίνει να έχω έναν θείο ο οποίος μένει εκεί τα τελευταία 20+ περίπου χρόνια και μας επισκέπτεται που και που και μας λέει για το πως είναι η ζωή εκεί. Και θεωρώ, λόγω αυτών που είπε ο @chrisjhon02 αλλά και λόγω της διαφοράς μηνών όσον αφορά καλοκαίρι και χειμώνα (αυτή τη στιγμή εκεί είναι χειμώνας) δεν θα μπορούσα να προσαρμοστώ. Πάντως θέλω σίγουρα να τον επισκεφτώ στο μέλλον, και μάλλον θα το κάνω :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Ήμουν ανάμεσα σε ΗΠΑ και Βρετανία ωστόσο πάντα με κέρδιζε το πρώτο.

Βρετανία θα πήγαινα για κανένα μήνα, ΗΠΑ μόνιμα. Με ξετρελαίνουν τα αγγλικά και θα τα χρησιμοποιούσα σε καθημερινή βάση, και στον προφορικό λόγο, οπότε είναι κάτι το ιδανικό για εμένα αυτό.

Όσο για την Αυστραλία, τυχαίνει να έχω έναν θείο ο οποίος μένει εκεί τα τελευταία 20+ περίπου χρόνια και μας επισκέπτεται που και που και μας λέει για το πως είναι η ζωή εκεί. Και θεωρώ, λόγω αυτών που είπε ο @chrisjhon02 αλλά και λόγω της διαφοράς μηνών όσον αφορά καλοκαίρι και χειμώνα (αυτή τη στιγμή εκεί είναι χειμώνας) δεν θα μπορούσα να προσαρμοστώ. Πάντως θέλω σίγουρα να τον επισκεφτώ στο μέλλον, και μάλλον θα το κάνω :P
ερώτηση, γιατί σε κέρδισαν οι ΗΠΑ και όχι η Βρετανία;;😱😱
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Ιρλανδία. Σούπερ φιλικοί και φιλόξενοι οι Ιρλανδοί/ Ιρλανδές, μικρή και με κοντινές αποστάσεις χώρα όπου την γυρνάς άνετα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,134 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να ζω σε καμμία από αυτές αλλά προτιμώ και εγώ την Ιρλανδία. Λόγω κυρίως της ιστορίας της και με ιδιαίτερη αγάπη για την αντιστασιακή IRA.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Η ψηφος παει GB αφου ζω ηδη.

Καναδας πανεμορφη χωρα, θα εμενα σιγουρα για 1-2 χρονια σε 2-3 πολεις, πιθανον και περισσοτερο αναλογα το πως θα μου πηγαινε.

ΗΠΑ εχω παει μονο ΝΥ κι αυτο λιγες μερες για δουλεια οποτε δεν εχω γνωμη απο προσωπικη εμπειρια, αλλα απο οσα εχω δει, ακουσει και μιλησει με αμερικανους και μη που ζουν η εχουν ζησει θα μου ταιριαζε παρα πολυ να ζησω, ειδικα σε καποιες συγκεκριμενες πολεις/πολιτειες. Ως πρωτο στοχο εχω να παω πρωτα ενα ταξιδι, οσο μεγαλυτερο σε διαρκεια για να δω διαφορετικα μερη, καθως ρεαλιστικα ειναι δυσκολη για μεταναστευση.

Αυστραλια δεν εχω ιδεα. Θα ηθελα να ταξιδεψω αλλα ειναι πολυ μεγαλο και ακριβο ταξιδι και εχω αλλους προορισμους πιο ψηλα στην ταξιδιωτικη λιστα οποτε μαλλον θα αργησει αρκετα, εκτος αν προκυψουν αλλοι λογοι.
Για 1-2 χρονια επισης θα ζουσα σε Συδνευ/Μελβουρνη πιστευω.

Νεα Ζηλανδια το ιδιο με την Αυστραλια, θα ηθελα να την επισκεφτω για τη μοναδικη φυση και τα μεγαλα hikes, αλλα για να ζησω οχι.

Ιρλανδια επισης ωραια χωρα, εχει να προσφερει πολλα στο θεμα φυση + γραφικες διαδρομες με το αυτοκινητο τα ΣΚ, καθως και φανταστικους ανθρωπους. Το Δουβλινο σαν πολη ειναι καλουτσικη αλλα οχι τιποτα τρελο. Για να ζησω εκει δυσκολο, εκτος αν επροκειτο για πολυ καλη επαγγελματικη προσφορα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που στο poll οι ΗΠΑ είναι πρώτες με διαφορά, δεν το περίμενα καθώς οι περισσότεροι εδώ μέσα την κράζουν την Αμερική 😅😅.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,134 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα με τίποτα να έμενα εκεί.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα με τίποτα να έμενα εκεί.
Δεν ξέρω και εγώ αν άντεχα να μένω τόσο μακριά από τη χώρα μου και τα δικά μου πρόσωπα και για αυτό τον λόγο αν μεταναστευα σήμερα θα πήγαινα Βρετανία. Να πω την αλήθεια όσο και να θαυμάζω τις ΗΠΑ δεν ξέρω αν ένιωθα ασφαλής για να μένω εκεί.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,702 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top