Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας

Επειδή είχα μια συζήτηση για το εν λόγω θέμα με τον αγαπητό Βιέντο, και εκφράσαμε διαφορετικές απόψεις θα θέλαμε να ακούσουμε και τις δικές σας.

Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο και προτιμότερο. Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου με βάση τα θετικά-αρνητικά που προκύπτουν εκ των δυο και φυσικά με τα δεδομένα της εποχής.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν είναι καλύτερο τα λεφτά που δίνεις για το ενοίκιο να τα δίνεις για το στεγαστικό δάνειο ήτοι για κάτι που είναι ιδιοκτησία σου;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι καλύτερο τα λεφτά που δίνεις για το ενοίκιο να τα δίνεις για το στεγαστικό δάνειο ήτοι για κάτι που είναι ιδιοκτησία σου;
δεν μιλησε κανεις για αγορα. απλα ειχαμε μαι συζητηση και εκεινος εξεφρασε οτι ειναι καλυτερη η αγορα και εγω τα ενοικια για διαφορους λογους.

Το στεγαστικο δανειο φιλε μου για να το παρεις, εκτος οτι πρεπει να πληρεις αυστηρα κριτηρια κλπ, πρεπει να δωσεις μπροστα και το 1/3
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν είναι καλύτερο τα λεφτά που δίνεις για το ενοίκιο να τα δίνεις για το στεγαστικό δάνειο ήτοι για κάτι που είναι ιδιοκτησία σου;
Δεν είναι δικιά σου ιδιοκτησία μέχρι να ξεπληρώσεις το δάνειο και να υπογράψει η τράπεζα για να πάρεις την κυριότητα.Κι επίσης επειδή είναι τα στεγαστικά δανεια μακροπρόθεσμα 15ετίας και βάλε λαμβάνοντας υπόψην το εργασιακό περιβάλλον σήμερα θα έχεις δουλειά όλα αυτά τα χρόνια να πληρώνεις δόση ή θα στο πλειστηριάσει η τράπεζα και θα μείνεις στο δρόμο; Κι εννοείται οτι η τράπεζα μπορεί εσυ απο 200.000 δάνειο να έχεις πληρώσει τα 150.000 και να σου έχει μείνει ενα 50.000 η τράπεζα παίρνει το ακίνητο και χάνεις και τα 150.000 που έδωσες για το ακίνητο όλα αυτά τα χρόνια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Ουσιαστικά το δίλημμα είναι ένα: πρώτον το να ζεις σε ένα καλό σπίτι με ενοίκιο είτε σε ένα πιο φθηνό σπίτι που είχες αγοράσει και το πιθανότερο θα είναι μικρότερο και με λιγότερες παροχές. Επειδή ζω χρόνια στο ενοίκιο θα προτιμώ το ενοίκιο από το να έμενα σε ένα μικρό σπίτι. Δεν είναι τόσο τραγικό και όσα σπίτια έχω κατοικήσει με ενοίκιο τα νιώθω δικά μου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Δεν λογαριάζετε ένα σημαντικό παράγοντα. Στην Αθήνα τα ενοίκια όσο περνάνε τα χρόνια θα αυξάνονται και αρκετοί που νοικιάζουν θα αναγκαστούν να νοικιάσουν σε Ελευσίνα και άλλες γειτονικές πόλεις. Όπως γίνεται τώρα σε πόλεις όπως το Λονδίνο.

Κάποιοι έχουν τη ψευδαίσθηση ότι αφού οι μισθοί μικραίνουν θα φθηνήνουν και τα ενοίκια. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Επίσης σε νοικιασμένο δεν μπορείς να κάνει σοβαρή επένδυση όπως μονώσεις σε τοίχους, φυσικό αέριο, εγκατάσταση φορτιστή για το ηλεκτροκίνητο σου αμάξι.

Προφανώς αξίζει η αγορά. Το ερώτημα είναι αν έχεις λεφτά για κάτι τέτοιο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν λογαριάζετε ένα σημαντικό παράγοντα. Στην Αθήνα τα ενοίκια όσο περνάνε τα χρόνια θα αυξάνονται και αρκετοί που νοικιάζουν θα αναγκαστούν να νοικιάσουν σε Ελευσίνα και άλλες γειτονικές πόλεις. Όπως γίνεται τώρα σε πόλεις όπως το Λονδίνο.
Δεν ισχύει πάντα αυτό η αγορά ακινήτων στην Αθήνα φούσκωσε απότομα το 2018-2020 χωρίς να το υποστηρίζουν θετικά οι μακροοικονομικοί δείκτες είναι θεμα χρόνου μια νέα ύφεση και μια απότομη αλλαγή στην πολιτική των κεντρικών τραπεζών παγκόσμια να αλλάξει προς τα κάτω τις προβλέψεις για τις τιμές των ακινήτων και στην Αθήνα και παγκόσμια.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
δεν μιλησε κανεις για αγορα. απλα ειχαμε μαι συζητηση και εκεινος εξεφρασε οτι ειναι καλυτερη η αγορα και εγω τα ενοικια για διαφορους λογους.

Το στεγαστικο δανειο φιλε μου για να το παρεις, εκτος οτι πρεπει να πληρεις αυστηρα κριτηρια κλπ, πρεπει να δωσεις μπροστα και το 1/3

Προφανώς, θεωρώ την περίπτωση όπου υπάρχει η αρχική πληρωμή και όλα τα κριτήρια πληρούνται.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Δεν ισχύει πάντα αυτό η αγορά ακινήτων στην Αθήνα φούσκωσε απότομα το 2018-2020 χωρίς να το υποστηρίζουν θετικά οι μακροοικονομικοί δείκτες είναι θεμα χρόνου μια νέα ύφεση και μια απότομη αλλαγή στην πολιτική των κεντρικών τραπεζών παγκόσμια να αλλάξει προς τα κάτω τις προβλέψεις για τις τιμές των ακινήτων και στην Αθήνα και παγκόσμια.
Η επαρχία δεν έχει θέσεις εργασίας και όλοι πάνε Αθήνα. Ο πληθυσμός της Αθήνας αυξάνεται και τα ακίνητα είναι σταθερά καθώς δεν χτίζει κανένας.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η επαρχία δεν έχει θέσεις εργασίας και όλοι πάνε Αθήνα. Ο πληθυσμός της Αθήνας αυξάνεται και τα ακίνητα είναι σταθερά καθώς δεν χτίζει κανένας.
Δεν είναι αποτέλεσμα της μετακόμισης προς την Αθήνα η αύξηση αλλά κερδοσκοπικού χαρακτήρα απο επενδυτές του εξωτερικού για την λεγόμενη χρυσή βίζα (κυρίως Ρώσοι και Κινέζοι) και ελάχιστα είναι και το Airbnb.Αν τεθεί περιορισμός στις χρυσές βίζα όπως εκανε η Κύπρος ή υπάρξει χειροτέρευση στο επενδυτικό περιβάλλον οι τιμές θα καταρρεύσουν.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν είναι δικιά σου ιδιοκτησία μέχρι να ξεπληρώσεις το δάνειο και να υπογράψει η τράπεζα για να πάρεις την κυριότητα.Κι επίσης επειδή είναι τα στεγαστικά δανεια μακροπρόθεσμα 15ετίας και βάλε λαμβάνοντας υπόψην το εργασιακό περιβάλλον σήμερα θα έχεις δουλειά όλα αυτά τα χρόνια να πληρώνεις δόση ή θα στο πλειστηριάσει η τράπεζα και θα μείνεις στο δρόμο; Κι εννοείται οτι η τράπεζα μπορεί εσυ απο 200.000 δάνειο να έχεις πληρώσει τα 150.000 και να σου έχει μείνει ενα 50.000 η τράπεζα παίρνει το ακίνητο και χάνεις και τα 150.000 που έδωσες για το ακίνητο όλα αυτά τα χρόνια.

Ναι, είναι γνωστές οι επιπτώσεις από την τράπεζα αν πάνε στραβά τα πράγματα και στην Ελλάδα ειδικά τα χρόνια της κρίσης έχουμε ακούσει πολλά.

Από την άλλη δεν είναι όλα μόνο μιζέρια και αρνητισμος. Το στεγαστικό δάνειο είναι ο πιο ρεαλιστικός τρόπος να εκπληρώσει κάποιος το στόχο του να αγοράσει μια μόνιμη κατοικία, κατι που για παρά πολλές οικογένειες αποτελεί όνειρο. Ναι μπορεί να μείνεις χωρίς δουλειά, ναι μπορεί να σε βρει μια άλλη ατυχία και να έρθουν αλλά έξοδα στο μέλλον αλλά δεν είναι τρόπος να ζεις τη ζωή σου σκεπτόμενος μόνο το χειρότερο σενάριο. Κάποιες φορές κανείς κάποιες υποθέσεις για το μέλλον και παίρνεις κάποια ρίσκα για να καταφέρεις κάτι, και πολλές φορές ανταμείβεσαι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Δεν είναι αποτέλεσμα της μετακόμισης προς την Αθήνα η αύξηση αλλά κερδοσκοπικού χαρακτήρα απο επενδυτές του εξωτερικού για την λεγόμενη χρυσή βίζα (κυρίως Ρώσοι και Κινέζοι) και ελάχιστα είναι και το Airbnb.Αν τεθεί περιορισμός στις χρυσές βίζα όπως εκανε η Κύπρος ή υπάρξει χειροτέρευση στο επενδυτικό περιβάλλον οι τιμές θα καταρρεύσουν.
Γιατί πριν το airbnb δεν αυξανόντουσαν τα ενοίκια;

Το 2000 για παράδειγμα με 70.000 ευρώ αγόραζες δυάρι στο γουδί σε νέα πολυκατοικία. 20 χρόνια μετά έχει πάρει 2.5 φορές της αξία του
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι, είναι γνωστές οι επιπτώσεις από την τράπεζα αν πάνε στραβά τα πράγματα και στην Ελλάδα ειδικά τα χρόνια της κρίσης έχουμε ακούσει πολλά.

Από την άλλη δεν είναι όλα μόνο μιζέρια και αρνητισμος. Το στεγαστικό δάνειο είναι ο πιο ρεαλιστικός τρόπος να εκπληρώσει κάποιος το στόχο του να αγοράσει μια μόνιμη κατοικία, κατι που για παρά πολλές οικογένειες αποτελεί όνειρο. Ναι μπορεί να μείνεις χωρίς δουλειά, ναι μπορεί να σε βρει μια άλλη ατυχία και να έρθουν αλλά έξοδα στο μέλλον αλλά δεν είναι τρόπος να ζεις τη ζωή σου σκεπτόμενος μόνο το χειρότερο σενάριο. Κάποιες φορές κανείς κάποιες υποθέσεις για το μέλλον και παίρνεις κάποια ρίσκα για να καταφέρεις κάτι, και πολλές φορές ανταμείβεσαι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σε βρεί κάποια τράπεζα οικονομικά αξιόπιστο να λάβεις ενα στεγαστικό δάνεια με τους μισθούς που παίρνουν οι νέοι σήμερα ξεκάθαρα.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σε βρεί κάποια τράπεζα οικονομικά αξιόπιστο να λάβεις ενα στεγαστικό δάνεια με τους μισθούς που παίρνουν οι νέοι σήμερα ξεκάθαρα.

Αντιλαμβάνομαι την ερώτηση «αγορά η ενοικίαση σπιτιού» να πρόκειται για κάποιον που έχει τη δυνατότητα να κάνει και τα δυο. Αν εγώ παίρνω 700 το μήνα προφανώς δεν τίθεται θέμα αγοράς σπιτιού. Είναι σαν να έχω μπατζετ 10 χιλιάρικα και να ρωτάω «τι αμάξι είναι καλύτερο να πάρω, Νισσαν η Φεράρι»;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί πριν το airbnb δεν αυξανόντουσαν τα ενοίκια;

Το 2000 για παράδειγμα με 70.000 ευρώ αγόραζες δυάρι στο γουδί σε νέα πολυκατοικία. 20 χρόνια μετά έχει πάρει 2.5 φορές της αξία του
Captur12312312313132e.PNG

Η αγορά ακινήτων είναι αγορά χρηματιστηριακού χαρακτήρα είχε την άνοδο την μεγάλη τα χρόνια του χρηματιστηρίου απο το 1995 εως το 2008 και απο το 2008 είδες την μεγάλη κατρακύλα ως το 2017.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αντιλαμβάνομαι την ερώτηση «αγορά η ενοικίαση σπιτιού» να πρόκειται για κάποιον που έχει τη δυνατότητα να κάνει και τα δυο. Αν εγώ παίρνω 700 το μήνα προφανώς δεν τίθεται θέμα αγοράς σπιτιού. Είναι σαν να έχω μπατζετ 10 χιλιάρικα και να ρωτάω «τι αμάξι είναι καλύτερο να πάρω, Νισσαν η Φεράρι»;
Το ζήτημα είναι πόσοι έχουν αυτή την ευκαιρία ο τοπικ σταρτερ ρωτάει σε ενα φόρουμ με παιδιά απο μαθητές έως 25-30 ετών.Αμα είναι να λέμε τωρα για άτομα 45-50 ετών που έχουν φτιάξει την ζωή τους και έχουν καλό μισθό εκεί δεν τίθεται ζήτημα παίρνεις και ένα δανειο και είσαι κομπλέ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς πλεον οι εποχές έχουν αλλάξει και το είπα στο Βιέντο. Αν αναρωτιόμασταν το συγκεκρμένο ζήτημα πριν από κάποιες εποχές, θα λέγαμε σίγουρα ότι καλύτερα ήταν η αγορά ενός ακινήτου. Λόγω ΕΝΦΙΑ, λόγω ότι μια περιοχή μπορεί να υποβαθμιστεί, μια πολυκατοικία να αλλάξει ιδιοκτήτες, πλεον δεν αξίζει τόσο και δεν νομίζω ότι έχει σημασία η αγορά ενός ακινήτου. Επιπλέον, έχουν περάσει οι εποχές που έπαιρνε ο παππούς από το χωριό σπίτι στην Αθήνα, λόγω ότι λάμβανε επιδοτήσεις. Και δείτε πως την πάτησαν αυτοί οι άνθρωποι. Οι περιοχές που αγόραζαν σπίτια, Κυψέλη, Πατήσια, Εξάρχεια, Βικτώρια, πλεον δεν μπορείς να περάσεις. Υποβαθμίστηκαν τόσο πολύ που πιστεύω ότι μετάνιωσαν για την αγορά τους.

Υπάρχει και αυτό το ρίσκο ότι αν πάρεις σπίτι πχ στο Νέο Κόσμο, σε λίγα χρόνια η συγκεκριμένη περιοχή να υποβαθμιστεί. Ή μπορει να αλλάξουν οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και να είναι περίεργοι. Στο ενοίκιο, δεν έχεις πρόβλημα. Παίρνεις τα πραγματάκια σου και πας σε άλλο σπίτι. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό, ότι όσοι φίλοι μου , έχουν δικά τους σπίτια στην Αθήνα, μου κάνουν παράπονα για τους γείτονες. Συν ότι γέμισαν μερικές πολυκατοικίες περίεργα πρόσωπα και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες φοβούνται.

Στα 20 χρόνια από την αγορά του ακινήτου σου, θέλει ανακαίνιση. Μια καλή ανακαίνιση της τάξεως των 15 χιλ ευρώ.

Εγώ προσωπικά παραθέτω μερικά από τα θετικά- αρνητικά αγοράς ή ενοικίου ακινήτου

Ενοίκιο
Αρνητικά:

Λεφτά που δεν μένουν σε σένα, που θα τα πληρώνεις μια ζωή είτε έχεις δουλειά είτε όχι!
Είσαι με το άγχος της αύξησης του ενοικίου
Δεν μπορείς να κάνεις καμιά επέμβαση ή αλλαγή, γιατί δεν είναι υπο τη κατοχή σου

Θετικά:
Δεν δεσμεύεσαι σε μια περιοχή και μπορείς να φύγεις όποτε αλλάξει κάτι είτε επαγγελματικά είτε σε προσωπικό/οικογενειακό επίπεδο.
Δεν έχεις έξοδα συντήρησης και φόρους και τί θα το κάνεις αν χρειαστεί να φύγεις.

Αγορά ακινήτου
Αρνητικά:

Δεσμεύεσαι σε μια περιοχή που μπορεί να μη σε βολεύει στο μέλλον.
Έχεις φόρους, έξοδα συντήρησης και τί θα το κάνεις αν φύγεις.
  • Οι γέιτονες και πόση φασαρία κάνουν
  • Οι χαμηλοί όροφοι έχουν απαράδεκτη φασαρία απο το καθένα που θέλει να κάνει ράλι στο δρόμο ή ζεσταινει το αυτοκίνητο του μισή ώρα για να φύγει
  • Την ίδια σάπια φασαρία έχουν και τα δωμάτια σε φωταγωγό, οπου 1 αν κάνει φασαρία, ο ήχος είναι ενοχλητικός σε 10άδες διαμέρισματα που βλέπουν φωταγωγό
  • Μεγάλο ρόλο παίζει και η πολυκατοικία, το ύψος κοινοχρήστων και το πόσοι και πόσα χρωστάνε στην πολυκατοικία
  • Ο τελευταίος όροφος πάντα έχει κρύο / μουχλα υγρασία σε σχέση με τους άλλους ορόφους , εκτός αν πρόκειται για αρκετά νέα πολυκατοικία
  • Στα 35-40 χρόνια χόνδρικά απο την κατασκευή του Διαμερίσματος , θέλουν αλλαγή οι σωληνώσεις νερού σε όλο το σπίτι. Αυτό προσθέτει σημαντικό κόστος αν δεν το έχεις υπολογίσει
  • Η ύπαρξη πάρκινγκ / ευκολία παρκαρίσματος. Τώρα ίσως να μην έχει σημασία. Είναι σημαντικός παράγοντας όμως για αγορά οικίας
  • Τέλος αρκετά σημαντικό είναι η ενεργειακή κλάση του διαμερίσματος. Με παλιά αλουμίνια , το πιο πιθανό είναι να μην ζεσταίνει / δροσίζει ποτε
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τα αρνητικά των ενοικίων είναι περισσοτερα απο τα θετικά.

Δεν ξέρεις με ποιον άνθρωπο μπλέκεις εκ των προτερων ουτε ξέρεις τι προβλημα σπιτιου σου αποκρύπτει. Εμένα ένας μου είχε αποκρυψει την μούχλα.

Δεν επιλέγεις τους ενοίκους και θα χρειαστεί να συνεργαστείτε για θέματα όπως τα κοινόχρηστα κ το πετρελαιο.

Μπορεί δηλαδή να κληθείς να εξηγήσεις σε έναν άνθρωπο ο οποίος είναι αμόρφωτος σορρυ κιολας κ στο τέλος να σε ειρωνευεται κιόλας. Μου χει τυχει με τυπο που ήθελε να το παιξει έξυπνος στο πετρελαιο. Και δεν είχε τελειώσει καν γυμνάσιο.

Ανά πασα στιγμή μπορεί ο ιδιοκτήτης να σου πει θέλω το σπίτι... Κ εκει που έχεις φτιάξει τη ζωή σου να πρεπει να μετακομισεις ξανά κ αντε ψάξε παλι κ αντε σε ποιον θα πεσεις.

Το μόνο θετικό είναι ότι μπορείς να αλλάζεις σπίτια αμα βαριέσαι και να είσαι ευέλικτος.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα αρνητικά των ενοικίων είναι περισσοτερα απο τα θετικά.

Δεν ξέρεις με ποιον άνθρωπο μπλέκεις εκ των προτερων ουτε ξέρεις τι προβλημα σπιτιου σου αποκρύπτει. Εμένα ένας μου είχε αποκρυψει την μούχλα.

Δεν επιλέγεις τους ενοίκους και θα χρειαστεί να συνεργαστείτε για θέματα όπως τα κοινόχρηστα κ το πετρελαιο.

Μπορεί δηλαδή να κληθείς να εξηγήσεις σε έναν άνθρωπο ο οποίος είναι αμόρφωτος σορρυ κιολας κ στο τέλος να σε ειρωνευεται κιόλας. Μου χει τυχει με τυπο που ήθελε να το παιξει έξυπνος στο πετρελαιο.

Ανά πασα στιγμή μπορεί ο ιδιοκτήτης να σου πει θέλω το σπίτι... Κ εκει που έχεις φτιάξει τη ζωή σου να πρεπει να μετακομισεις ξανά κ αντε ψάξε παλι κ αντε σε ποιον θα πεσεις.

Το μόνο θετικό είναι ότι μπορείς να αλλάζεις σπίτια αμα βαριέσαι και να είσαι ευέλικτος.
Δεν έχει το δικαίωμα να σου πει θέλω το σπίτι πριν λήξει το συμβόλαιο. Επιπλέον πρέπει να σε ενημερώσει ένα εξάμηνο πιο πριν

Να επισημάνω όμως ότι αν είσαι καλοπληρωτής με την έννοια ότι 30 του μήνα, του βάζεις στο ΙΒΑΝ το πόσο που απαιτείται, θα το εκτιμήσει και πιστεψε με δεν θα θέλει να σε αλλάξει με κανέναν
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Φυσικα για να έχεις τα θετικά αγοράζοντας σπίτι πρεπει να το αγοράσεις το οικόπεδο σε ανοιχτη περιοχη..... Και να φτιάξεις σε ένα επίπεδο αρχικά μονοκατοικία. Δεν θα πηγαινα σε πολυκατοικια με αυτά που έχω δει δεν θέλω. Βαριέμαι να κάθομαι να μαλώνω με τον καθενα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχει το δικαίωμα να σου πει θέλω το σπίτι πριν λήξει το συμβόλαιο. Επιπλέον πρέπει να σε ενημερώσει ένα εξάμηνο πιο πριν

Να επισημάνω όμως ότι αν είσαι καλοπληρωτής με την έννοια ότι 30 του μήνα, του βάζεις στο ΙΒΑΝ το πόσο που απαιτείται, θα το εκτιμήσει και πιστεψε με δεν θα θέλει να σε αλλάξει με κανέναν

Μπα δεν τα εκτιμάνε όλοι αυτά... Ο ένας μου στελνε μηνυμα τα να του το βάζω στις 1 του μήνα κ μάλιστα τράπεζα για να μη χάνει προμηθεια σε κάποια φάση τον βουτήξα στο τηλεφωνο κ του είπα δε θέλω τέτοιες υπενθυμίσεις. Και έχω κ δουλειές δεν θα στήνομαι εγώ 1 του μήνα στη τράπεζα.... Δεν είμαστε στο στρατό... Και στις 3 να το παρεο εφόσον μπορέσω οκ. Αλλιώς e banking.

Την ίδια στιγμή το προβλημα της συντήρησης δεν τον ενδιέφερε... Το ενοίκιο μόνο.

Δεν εκτιμάνε τα λεφτά που παιρνουν φίλε. Άλλιως θα σου λέγανε όλα καλά... Να φέρω άτομο να δει τα προβληματα του σπιτιου ;

Όσο για αυτό που λες με τους νόμους τους ξέρω αλλά αμα ο ιδιοκτήτης δεν σε θέλει στο ακίνητο θα βάλει έναν μάρτυρα επίσης ιδιοκτήτη και θα δοκιμάσει να σε πεταξει εκτός. Δεν μπορείς να κάτσεις σε σπίτι που δεν είναι δικό σου θα σου πρηζει τα ουμπαλα με μαλακιες.

H μίσθωση είναι για 3 έτη.... Από εκεί κ έπειτα μπορεί να σε διώξει από το μισθιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις εδώ του άλλου χάλασε η βρυση σε 6 μήνες κ την πληρωσε αυτός... Εγώ θα του τα αφαιρούσε από το ενοίκιο. Η στο τέλος με την εγγυηση που εννοείται τελευταίο μήνα δε πληρωνω για να κάνουμε τη σουμα. Δεν έχω βάλει ποτε από τη τσέπη μου κ ουτε προκειται δαπάνες συντηρησης 1ου έτους. Να τα συντηρούν τα σπίτια τους μετά θα ενδιαφέρονται για τα ενοίκια.

Σε έναν είχα επισκευάσει το πινακα τον ηλεκτρολογικο... Δεν τον πληρωσε ποτε 70 ευρώ δαπάνη.. Του τα αφαίρεσα όλα στο τέλος. Αμα το έκανα στη αρχή θα σφαζόμασταν... Τετοιοι ειναο να ξέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικα για να έχεις τα θετικά αγοράζοντας σπίτι πρεπει να το αγοράσεις το οικόπεδο σε ανοιχτη περιοχη..... Και να φτιάξεις σε ένα επίπεδο αρχικά μονοκατοικία. Δεν θα πηγαινα σε πολυκατοικια με αυτά που έχω δει δεν θέλω. Βαριέμαι να κάθομαι να μαλώνω με τον καθενα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Μπα δεν τα εκτιμάνε όλοι αυτά... Ο ένας μου στελνε μηνυμα τα να του το βάζω στις 1 του μήνα κ μάλιστα τράπεζα για να μη χάνει προμηθεια σε κάποια φάση τον βουτήξα στο τηλεφωνο κ του είπα δε θέλω τέτοιες υπενθυμίσεις. Και έχω κ δουλειές δεν θα στήνομαι εγώ 1 του μήνα στη τράπεζα.... Δεν είμαστε στο στρατό... Και στις 3 να το παρεο εφόσον μπορέσω οκ. Αλλιώς e banking.

Την ίδια στιγμή το προβλημα της συντήρησης δεν τον ενδιέφερε... Το ενοίκιο μόνο.

Δεν εκτιμάνε τα λεφτά που παιρνουν φίλε. Άλλιως θα σου λέγανε όλα καλά... Να φέρω άτομο να δει τα προβληματα του σπιτιου ;

Όσο για αυτό που λες με τους νόμους τους ξέρω αλλά αμα ο ιδιοκτήτης δεν σε θέλει στο ακίνητο θα βάλει έναν μάρτυρα επίσης ιδιοκτήτη και θα δοκιμάσει να σε πεταξει εκτός. Δεν μπορείς να κάτσεις σε σπίτι που δεν είναι δικό σου θα σου πρηζει τα ουμπαλα με μαλακιες.

H μίσθωση είναι για 3 έτη.... Από εκεί κ έπειτα μπορεί να σε διώξει από το μισθιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις εδώ του άλλου χάλασε η βρυση σε 6 μήνες κ την πληρωσε αυτός... Εγώ θα του τα αφαιρούσε από το ενοίκιο. Η στο τέλος με την εγγυηση που εννοείται τελευταίο μήνα δε πληρωνω για να κάνουμε τη σουμα. Δεν έχω βάλει ποτε από τη τσέπη μου κ ουτε προκειται δαπάνες συντηρησης 1ου έτους. Να τα συντηρούν τα σπίτια τους μετά θα ενδιαφέρονται για τα ενοίκια.

Σε έναν είχα επισκευάσει το πινακα τον ηλεκτρολογικο... Δεν τον πληρωσε ποτε 70 ευρώ δαπάνη.. Του τα αφαίρεσα όλα στο τέλος. Αμα το έκανα στη αρχή θα σφαζόμασταν... Τετοιοι ειναο να ξέρεις.
Εντάξει η αγορά οικοπέδου για να χτίσεις και μονοκατοικία μέσα κοστίζει. Δεν είναι πλάκα. Ειδικά σε ανοιχτή περιοχή θες ένα 300αρι μέσα στο νερό
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top