Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εντάξει η αγορά οικοπέδου για να χτίσεις και μονοκατοικία μέσα κοστίζει. Δεν είναι πλάκα. Ειδικά σε ανοιχτή περιοχή θες ένα 300αρι μέσα στο νερό

Θέλει ψάξιμο να βρεις ευκαιρία... Μπορείς να βρεις με ένα 50αρι... Και με αλλά 50-70 να κτισεις σε ένα επίπεδο ένα ωραίο σπιτάκι με κήπο. Και γλιτώνεις.... Έχεις κ απόσταση από τους γείτονές... Γενικά φίλε όσο απόσταση έχεις τόσο το καλυτερο.

Και κάπου στα 50 60 το χεις ξεχρεώσει... Ε τι να κανουμε φίλε όσοι δεν είμαστε Γαβαλαδες και Κοκλωνηδες να παίζουμε με εκατομυρια αυτό είναι το πλανο. Από το ενοίκιο παντως πιο ευέλικτο.

Ξέρεις τι απρπβλεπτους χαρακτήρες έχω δει στα ενοίκια.... Η άλλη τη μια μέρα σου μιλουσε καλά και έλεγες τι καλός άνθρωπος μετά ανακάλυψε λέει ότι την κλέβεις στο πετρελαιο.... Στο μεταξυ αυτό το έλεγε ενώ εγώ είχα προσκομισει χαρτιά στον ιδιοκτήτη με υπολογισμους κ στοιχεία ενώ αυτή τίποτα.... Μιλουσε χωρίς αποδείξεις δηλαδή... Αυτό κ μόνο είναι ένα χαρακτηριστικό του τι μπορείς να συναντήσεις σε μια πολυκατοικια. Πτυχιούχος εγώ με μια δουλειά και θα έκλεβα απο αυτήν 20 ευρώ πετρελαιο μας πιανει η κάθε κατινα στο στόμα της.. Που δεν έχει βγάλει ουτε το λυκειο... Για αυτό σου λέω μακρυά κ αλάργα ... Πάρε ένα δάνειο κ αν δεν τα καταφέρεις... Το χάνεις οκ προσπαθησες όμως.

Φτιάχνεις το δικό σου κρατος το κλείνεις κ γυρω γυρω με θάμνους κ φράχτη από δέντρα κ δεν σε βλέπει κανείς. Και δεν έχεις κ επαφές με κανέναν. Βάζεις σκυλιά γατιά βάρη ότι θέλεις κανεις...Πολυκατοικίες τώρα τουρλουμπουκι... Σε βλέπουν σε σχολιάζουν... Πρέπει να τα βρείτε για τα κοινόχρηστα προβληματικες καταστάσεις.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλει ψάξιμο να βρεις ευκαιρία... Μπορείς να βρεις με ένα 50αρι... Και με αλλά 50-70 να κτισεις σε ένα επίπεδο ένα ωραίο σπιτάκι με κήπο. Και γλιτώνεις.... Έχεις κ απόσταση από τους γείτονές... Γενικά φίλε όσο απόσταση έχεις τόσο το καλυτερο.

Και κάπου στα 50 60 το χεις ξεχρεώσει... Ε τι να κανουμε φίλε όσοι δεν είμαστε Γαβαλαδες και Κοκλωνηδες να παίζουμε με εκατομυρια αυτό είναι το πλανο. Από το ενοίκιο παντως πιο ευέλικτο.

Ξέρεις τι απρπβλεπτους χαρακτήρες έχω δει στα ενοίκια.... Η άλλη τη μια μέρα σου μιλουσε καλά και έλεγες τι καλός άνθρωπος μετά ανακάλυψε λέει ότι την κλέβεις στο πετρελαιο.... Στο μεταξυ αυτό το έλεγε ενώ εγώ είχα προσκομισει χαρτιά στον ιδιοκτήτη με υπολογισμους κ στοιχεία ενώ αυτή τίποτα.... Μιλουσε χωρίς αποδείξεις δηλαδή... Αυτό κ μόνο είναι ένα χαρακτηριστικό του τι μπορείς να συναντήσεις σε μια πολυκατοικια. Πτυχιούχος εγώ με μια δουλειά και θα έκλεβα απο αυτήν 20 ευρώ πετρελαιο μας πιανει η κάθε κατινα στο στόμα της.. Που δεν έχει βγάλει ουτε το λυκειο... Για αυτό σου λέω μακρυά κ αλάργα ... Πάρε ένα δάνειο κ αν δεν τα καταφέρεις... Το χάνεις οκ προσπαθησες όμως.

Φτιάχνεις το δικό σου Βασίλειο το κλείνεις κ γυρω γυρω με θάμνους κ φράχτη από δέντρα κ δεν σε βλέπει κανείς. Και δεν έχεις κ επαφές με κανέναν. Πολυκατοικίες τώρα τουρλουμπουκι... Σε βλέπουν σε σχολιάζουν... Πρέπει να τα βρείτε για τα κοινόχρηστα προβληματικες καταστάσεις.
Δεν ειπα οτι θελω να προβω σε αγορα ακινητου. ΑΠλα, θέλω να δω απο γνωμες, τι ειναι καλυτερο πλεον με σωστα επιχειρήματα.

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο, ότι στο Εξωτερικό οι περισσότεροι κάτοικοι θεωρούν κακή αγορά , το να αγοράσεις ακίνητο και προτιμούν το ενοίκιο.

ΜΑΚΡΥΑ από δάνεια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ασε το εξωτερικό μη το συγκρίνεις με την Ελλάδα.... Στο εξωτερικό βλέπεις φαγωμένα πεζοδρομια ; καταπατημενους δρόμους ;;; επειδή ο απέναντι την είδε μάγκας κ πηρε έκταση που δεν του ανήκε ; από τι έχουν προκυψει τα ζιγκ ζαγκ στους δρόμους που βλέπουμε νομίζεις ;;; έγιναν από μόνα τους;

Στο Ισραήλ πχ δεν βλέπεις τέτοια πουθενα γιατί υπάρχει σωστή ρυμοτομία κ πειθαρχια. Δεν έχει ο κάθε τοπικός αρχοντας τα τσιρακια του στις πολεοδομιες να κάνουν τα στραβά μάτια. Ναι σε αυτή τη περίπτωση δεν θα είχα προβλημα να μείνω σε πολυκατοικια. Στην Ελλάδα όμως με αυτά που χω δει δική μου γνώμη καλυτερα δάνειο κ ξενοιαζεις με το δικό σου σπίτι.
Άλλιως μια ζωή θα είσαι σε ηλιθιες κόντρες επειδή ξ κυρά κατινα φαντάζεται ότι έχεις καμια όρεξη να κάψεις δικό της πετρελαιο.

Και αν νομίζεις ότι είναι υπερβολικός από τα10 σπίτια που θα δεις ρωτα από περιεργεια αν θες ποσοι έχουν βάλει ατομικούς λέβητες στο μπαλκόνι τους η παιζουν με κλιματιστικό επειδή έχουν τσακωθεί και δεν μιλιουνται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Off the record αλλά ακόμη περιμενω... Να δω υπολογισμους που αποδεικνυουν ότι εγώ έκλεψα πετρελαιο. Ο καθένας κάνει στη πολυκατοικια ότι θέλει.... Να τα ξέρεις από πριν μην απογοητευτείς μετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το σπίτι είναι το κράτος σου. Πας και χαλαρώνεις... Ουτε να σου κτυπήσει ο άλλος τα ντουβάρια από κάτω επειδή περπάτησες στις 3 τα ξημερώματα ουτε τιποτα... Με αυτά που χω δει... Σηκώνεις φράχτες να μη βλέπεις κανέναν. Ο ένας τρώει δρόμο από εδώ ο άλλος έφαγε πεζοδρομιο από εκεί... Εμένα στη γειτονιά που είμαι ο μπροστινός έχει φάει 70 εκατοστά από το πεζοδρομιο μια μέρα που έκανε τον έξυπνο του το εριξα να ξέρει σε ποιον μιλάει κ οτι δε μασάμε κουτόχορτο. Και θα μιλήσουμε τώρα για πολυκατοικοες...

Εντάξει σέβομαι την άποψη σου μακρυά από δάνεια αλλά η δική μου είναι ΜΑΚΡΥα από πολυκατοικιες κ γειτονιές με ςτενους δρόμους με κάθε κόστος. !!!!! Για να χεις την ηρεμία σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν κάποιος σκοπεύει να μείνει σε ένα σπίτι χρόνια και όχι κάθε 1, 2, 3 χρόνια να αλλάζει τοποθεσία κατοικίας. Γιατί να μην αγοράσει το σπίτι, αφού θα το πληρώσει που θα το πληρώσει σε ενοίκια, ας το αγοράσει και το πουλάει μετά αν έρθουν τα πάνω κάτω στη ζωή του. Και σε 5 χρόνια μετά την αγορά του να το πουλήσει πάλι κερδισμένος βγαίνει γιατί γλίτωσε κάποια χρόνια ενοίκια (αν αφαιρέσουμε μεταβιβαστικά τέλη και αμοιβές κλπ).

Στη Γερμανία και σε 1-2 ακόμα χώρες ο κόσμος προτιμάει ενοίκια παρά αγορά για πολλούς λόγους (και βασικός λόγος είναι το οικονομικό που συμφέρει να ενοικιάζουν συνήθως εκεί). Σχεδόν σε όλες τις χώρες πάνω από το 50% του πληθυσμού έχει ιδιόκτητο σπίτι.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Στη Γερμανία και σε 1-2 ακόμα χώρες ο κόσμος προτιμάει ενοίκια παρά αγορά για πολλούς λόγους (και βασικός λόγος είναι το οικονομικό που συμφέρει να ενοικιάζουν συνήθως εκεί). Σχεδόν σε όλες τις χώρες πάνω από το 50% του πληθυσμού έχει ιδιόκτητο σπίτι.


Δεν ισχυει. Οι περισσότεροι προσπαθούν ν αγορασουν. Τωρα βεβαια υπάρχει μια φούσκα και οι τιμές ειναι υψηλές, σύντομα θα ξεφουσκώσει ομως , απ ότι λενε οι περισσότεροι αναλυτές.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κάποιος σκοπεύει να μείνει σε ένα σπίτι χρόνια και όχι κάθε 1, 2, 3 χρόνια να αλλάζει τοποθεσία κατοικίας. Γιατί να μην αγοράσει το σπίτι, αφού θα το πληρώσει που θα το πληρώσει σε ενοίκια, ας το αγοράσει και το πουλάει μετά αν έρθουν τα πάνω κάτω στη ζωή του. Και σε 5 χρόνια μετά την αγορά του να το πουλήσει πάλι κερδισμένος βγαίνει γιατί γλίτωσε κάποια χρόνια ενοίκια (αν αφαιρέσουμε μεταβιβαστικά τέλη και αμοιβές κλπ).

Στη Γερμανία και σε 1-2 ακόμα χώρες ο κόσμος προτιμάει ενοίκια παρά αγορά για πολλούς λόγους (και βασικός λόγος είναι το οικονομικό που συμφέρει να ενοικιάζουν συνήθως εκεί). Σχεδόν σε όλες τις χώρες πάνω από το 50% του πληθυσμού έχει ιδιόκτητο σπίτι.
viedo, ας υποθεσουμε οτι παιρνεις ενα ακινητο στην ΑΘηνα ενα Χ ποσο. Ποιος σου λεει οτι μετα απο χρονια, αν θες να φυγεις οτι θα μπροεις να το πουλησεις στην ιδια αξια, ή και περισσοτερη. Αυτο δεν ειναι σιγουρο. Και την εχεις πατησει κοσμος ετσι
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Mαικ να είμαι ειλικρινής μαζί σου. Θεωρώ πως δημιούργησες το θέμα για να ακούσεις αυτό που θέλεις, ότι συμφέρει να ενοικιάζεις σπίτι από το να μένεις σε δικό σου.

Επομένως, ό,τι και να πούμε δεν θα έχει κανένα νόημα άλλο. Οι απόψεις όμως εδώ είναι αντίθετες του κόσμου.

Οικονομικά κάτω να βάλεις τα χρήματα δεν βγαίνει το ενοίκιο καλύτερη επιλογή από το ιδιόκτητο. Οι περισσότεροι αγοράζουν σπίτια, κάποιος λόγος θα υπάρχει που αγοράζουν σπίτια και οι τιμές ανεβαίνουν στον κόσμο, αν δεν ήταν καλή επιλογή θα ενοικιάζαμε όλοι μια ζωή.

Μένω σε σπίτι ιδιοκτήτο στην Ελλάδα δεκαετίες. Το έχει ξεπληρώσει η οικογένειά μου 3 και 4 φορές αν το ενοικίαζε. Αυτό ισχύει για τους περισσότερους ανθρώπους.

Παράξενα πράγματα θα συναντήσεις παντού, σε 5 χρόνια αν έρθει η Μαφία να μείνει στην απέναντι πολυκατοικία ή γίνει χωματερή δεν το ξέρουμε για να μάς ανησυχεί κάτι τέτοιο.

Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, βάλτε κάτω παραδείγματα αληθινά και δείτε αν συμφέρει οικονομικά το ενοίκιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Viedo... Γενικά ρε φίλε δείχνεις μια φοβία με τα δάνεια.

Σου εξηγήσαμε σε πολλες περιπτωσεις ότι ο κόσμος ειναι απρόβλεπτος κ πως οι μακροχρόνιες διαμονες σε πολυκατοικιες μπορεί να γίνουν προβληματικες για πολλους λόγους.

Ξεκινώντας από τον ιδιοκτήτη μέχρι τους άλλους ενοίκους... Και να σου φερω κ ενα άλλο παραδειγμα ... Αν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να νοικιασει το από πανω απο σενα για airbnb θα μπαίνει μέσα ο καθε καρυδιάς καρυδια και θα κάνει παρτυ με σένα από κάτω να θες να κοιμηθείς.

Για μένα οι καλυτερες κατοικίες είναι σε αραιοκατοικημένες σχετικά περιοχες και να χεις την δικιά σου. Να κλεισεις και το περιγυρο με ψηλά δέντρα να μη βλέπεις κ να μη σε βλέπει κανένας κ να μην ενοχλείς κ να μην σε ενοχλεί κάνενας... Μονο ετσι θα είσαι καλά και ήσυχος και θα λες οτι τα λεφτά που δινεις πιανουν τόπο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ ζω σε περιοχή φούσκα οπότε δεν τολμάω να αγοράσω. Θα αγόραζα μόνο αν η μηνιαία δόση συν ο φόρος συν όλα τα υπόλοιπα εχουν το ίδιο κόστος με το ενοίκιο ή χαμηλότερο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εννοείται ότι πριν αγοράσεις οικόπεδο αναρωτιέσαι γιατί το δίνει σχετικά φθηνά ο άλλος τι προβλημα μπορεί να υπάρχει.... Εάν μένουν κοντά τσιγγάνοι εγκληματίες κτλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ ζω σε περιοχή φούσκα οπότε δεν τολμάω να αγοράσω. Θα αγόραζα μόνο αν η μηνιαία δόση συν ο φόρος συν όλα τα υπόλοιπα εχουν το ίδιο κόστος με το ενοίκιο ή χαμηλότερο.

Αμα το δεις έτσι δεν θα αγοράσεις ποτε. Είναι όπως με το αμάξι... Ποτε το καινουργιο δεν θα χει μεγαλυτερη αξια... Αλλά θα σου προσφερει άλλες ανέσεις ανεκτίμητες κ η ποιοτητα ζωής θα είναι πολυ διαφορετική.

Με λίγα λόγια δεν παίρνεις σπίτι για να το πουλησεις ακριβότερα κ να βγάλεις περισσοτερα δεν είναι αυτός ο σκοπός. Γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εννοείται ότι πριν αγοράσεις οικόπεδο αναρωτιέσαι γιατί το δίνει σχετικά φθηνά ο άλλος τι προβλημα μπορεί να υπάρχει.... Εάν μένουν κοντά τσιγγάνοι εγκληματίες κτλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αμα το δεις έτσι δεν θα αγοράσεις ποτε. Είναι όπως με το αμάξι... Ποτε το καινουργιο δεν θα χει μεγαλυτερη αξια... Αλλά θα σου προσφερει άλλες ανέσεις ανεκτίμητες κ η ποιοτητα ζωής θα είναι πολυ διαφορετική.

Με λίγα λόγια δεν παίρνεις σπίτι για να το πουλησεις ακριβότερα κ να βγάλεις περισσοτερα δεν είναι αυτός ο σκοπός. Γνώμη μου.
Το αυτοκίνητο με το που βγει στον δρόμο χάνει την αξία του. Εγώ ξεκίνησα να νοικιάζω γιατί με συμφέρει πιο πολύ από το να αγοράσω και ετσι έχω καλό και καινούριο όχημα συνέχεια.
Στα ακίνητα η τιμή μπορεί να ανέβει ανάλογα με την περιοχή βέβαια. Αν η προκαταβολή στο δάνειο είναι μεγάλη μπορείς να ρίξεις τις δόσεις ώστε το μηνιαίο κόστος να είναι ίσο ή χαμηλότερο με την τιμή του ενοικίου. Απλά ίσως σου πάρει περισσότερο χρόνο να συγκεντρώσεις το κεφάλαιο. Εγώ πχ για να πάρω διαμέρισμα κέντρο θέλω 1 εκατομμύριο. Το ξεχνάω γιατί θα πληρώνω 30+ χρόνια.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οι τόκοι δανείου παρεπιπτόντως δεν είναι σταθεροί τα δάνεια είναι κυμαινόμενα ποτέ δεν ξέρεις σε τι φάση θα βρεθεί το επιτόκιο σου σε ενα δανειο κυμαινόμενο.Στις ΗΠΑ είχαν φτάσει οι δόσεις δανείου να είναι μεγαλύτερες συνολικά απο την εμπορική αξία του ακινήτου γύρω στο 2007 με αρχές 2008 με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να τα αφήνουν στην τράπεζα για να βρουν κάτι άλλο σε αντίστοιχη γειτονιά φθηνότερο και έγινε αυτό που έγινε στις ΗΠΑ.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Αγορά. Κανείς δεν μπορεί να σε πετάξει έξω, δεν ρωτάς κανέναν για το τι θα το κάνεις, κάνεις άφοβα αλλαγές, είναι μια έτοιμη περιουσία η οποία εύκολα ρευστοποιείται, θέλουμε κι άλλα;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,655 μηνύματα.
Ναι στην αγορά, μόνο εάν έχεις από πίσω φράγκα. Αλλιώς ενοίκιο.
Δάνειο με τίποτα και ειδικά αυτή τη χρονική στιγμή άσε που πληρώνεις 10-30% παραπάνω.
Οι τόκοι δανείου παρεπιπτόντως δεν είναι σταθεροί τα δάνεια είναι κυμαινόμενα ποτέ δεν ξέρεις σε τι φάση θα βρεθεί το επιτόκιο σου σε ενα δανειο κυμαινόμενο.Στις ΗΠΑ είχαν φτάσει οι δόσεις δανείου να είναι μεγαλύτερες συνολικά απο την εμπορική αξία του ακινήτου γύρω στο 2007 με αρχές 2008 με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να τα αφήνουν στην τράπεζα για να βρουν κάτι άλλο σε αντίστοιχη γειτονιά φθηνότερο και έγινε αυτό που έγινε στις ΗΠΑ.
Υπάρχουν και σταθεροί τόκοι. Διαλέγεις ποιο σενάριο επιθυμείς. Αλλά αυτή τη στιγμή που τα επιτόκια των καταθέσεων είναι μηδενικά δεν αξίζει
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή η κουβέντα πήγε στα δάνεια. Ας μη ξεχνάμε. Η κρίση του 08 ήρθε από τη στεγαστική φούσκα των ακινήτων
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι στην αγορά, μόνο εάν έχεις από πίσω φράγκα. Αλλιώς ενοίκιο.
Δάνειο με τίποτα και ειδικά αυτή τη χρονική στιγμή άσε που πληρώνεις 10-30% παραπάνω.

Υπάρχουν και σταθεροί τόκοι. Διαλέγεις ποιο σενάριο επιθυμείς. Αλλά αυτή τη στιγμή που τα επιτόκια των καταθέσεων είναι μηδενικά δεν αξίζει
Δάνειο σταθερού τόκου δεν δίνουν οι τράπεζες σε στεγαστικά δάνεια γιατί όντας πολύ μεγάλα σε χρονική διάρκεια αποπληρωμής δεν μπορούν να προβλέψουν την διακύμανση του πληθωρισμού πάνω ή κάτω οπότε υπάρχει περίπτωση να βγούν και μείον στον υπολογισμό του τόκου.Συνήθως τέτοια δάνεια δίνουν στα καταναλωτικά.Κι απο εκεί και πέρα όπως είπε και κάποιος απο δώ είναι και το οτι πρέπει να δώσεις προκαταβολή ένα αρκετά μεγάλο ποσό για να λάβεις το δάνειο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,655 μηνύματα.
Δάνειο σταθερού τόκου δεν δίνουν οι τράπεζες σε στεγαστικά δάνεια γιατί όντας πολύ μεγάλα σε χρονική διάρκεια αποπληρωμής δεν μπορούν να προβλέψουν την διακύμανση του πληθωρισμού πάνω ή κάτω οπότε υπάρχει περίπτωση να βγούν και μείον στον υπολογισμό του τόκου.Συνήθως τέτοια δάνεια δίνουν στα καταναλωτικά.Κι απο εκεί και πέρα όπως είπε και κάποιος απο δώ είναι και το οτι πρέπει να δώσεις προκαταβολή ένα αρκετά μεγάλο ποσό για να λάβεις το δάνειο.
Η ευρωβανκ δίνει με σταθερό επιτόκιο για κάποια χρόνια αρκεί να έχεις λογαριασμός + λογαριασμό μισθοδοσίας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top