Αγορά φωτογραφικής μηχανής

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ε καλά δε θέλω επαγγελματική. Βασικά δε τα πολυξέρω αυτά. :P
Ερασιτεχνικά ασχολούμαι.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! =]
Τότε όταν θέλεις να τραβήξεις πιο κοντινές φωτογραφίες, χρησιμοποίησε την λειτουργία closeup, και μπορείς να τραβήξεις έτσι πιο κοντινές φωτογραφίες από το συνηθισμένο.

Αγόρασα την Οlympus FE-47.
Διερευνώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά της. Αύριο καλύτερα, με φυσικό φως.
Καλορίζικη, περιμένουμε φωτογραφίες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τότε όταν θέλεις να τραβήξεις πιο κοντινές φωτογραφίες, χρησιμοποίησε την λειτουργία closeup, και μπορείς να τραβήξεις έτσι πιο κοντινές φωτογραφίες από το συνηθισμένο.
Η συμβολική απεικόνιση πάνω στη μηχανή σου είναι αυτή:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinman

Νεοφερμένος

Ο tinman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εχει κανεις ιδεα απο φωτογραφικες Olympus? εβλεπα την Olympus SP610UZ, αλλα δεν ξερω αν στην ουσια ειναι καλη (για ερασιτεχνικη χρηση). η μηπως θα ηταν καλυτερο να διαλεξω μια sony sybershot?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρητικά οι olympus έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από τις sony. Το θέμα είναι όμως υποκειμενικό, καλύτερα να πας σε κάποιο κατάστημα να δεις από κοντά τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, να τραβήξεις κάποια φώτο, να δεις πως είναι στην οθόνη και μετά να αποφασίσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinman

Νεοφερμένος

Ο tinman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θεωρητικά οι olympus έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από τις sony. Το θέμα είναι όμως υποκειμενικό, καλύτερα να πας σε κάποιο κατάστημα να δεις από κοντά τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, να τραβήξεις κάποια φώτο, να δεις πως είναι στην οθόνη και μετά να αποφασίσεις. :)

μαλλον κατι τετοιο θα κανω απλα η συγκεκριμενη δεν υπηρχε στα καταστηματα (μονο κατοπιν παραγγελιας) οποτε μαλλον θα επιλεξω καποια αλλη. ευχαριστω παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα την καλυτερη ποιοτητα εικονας εχουν οι παραδοσιακες μαρκες μηχανων..
canon,nikon,olympus,pentax,κλπ,,οι καμερες απο απλα εταιριες ηλεκτρονικων samsung sony κλπ ,,συνηθως εχουν νομιζω οχι καλα χρωματα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μου έκαναν δώρο μια Canon Powershot A3200IS.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φωτογραφική αλλά είπα να αρχίσω τώρα.Οπότε είμαι εντελώς άσχετος.Υποθέτω ότι τα μυστικά για καλές φώτο θα τα μάθω στην πορεία με τη χρήση αλλά αν ξέρετε κάποια...you may share the knowledge :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μου έκαναν δώρο μια Canon Powershot A3200IS.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φωτογραφική αλλά είπα να αρχίσω τώρα.Οπότε είμαι εντελώς άσχετος.Υποθέτω ότι τα μυστικά για καλές φώτο θα τα μάθω στην πορεία με τη χρήση αλλά αν ξέρετε κάποια...you may share the knowledge :P
Στην αρχή βάλε τη φωτογραφική μηχανή στο auto και πάρε φωτογραφίες.....
Μετά βγάλε την από το auto τράφηξε φωτογραφίες σε διάφορες ώρες της ημέρας για να δεις τη φωτογραφία σε σχέση με το φως...
Απλά παίξε με τη κάμερα με άλλα λόγια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλα βγαλε το φλας για αρχη,,μην χαλας μπαταριες..

και τραβα φωτο χωρις να πατησεις καμια αυτοματη ρυθμιση..

μυστικα δεν υπαρχουν,,

αντε το πολυ να μην πεφτει πανω στο φακο το φως , οηλιος κλπ γιατι θα ασπρισει η φωτο

κυριως ειναι θεμα ταλεντου και εμπνευσης,,να διαλεξεις ωραια τοπια,,και ωραιες ποζες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
βασικα την καλυτερη ποιοτητα εικονας εχουν οι παραδοσιακες μαρκες μηχανων..
canon,nikon,olympus,pentax,κλπ,,οι καμερες απο απλα εταιριες ηλεκτρονικων samsung sony κλπ ,,συνηθως εχουν νομιζω οχι καλα χρωματα ..

Oh please. Οι μηχανές της Sony, οι καινούριες ειδικά, έχουν απίστευτη ποιότητα. Δεν θα μιλήσω για α77 & α65. Αλλά για τις nex 5 & nex 7 που, αν και compact, δίνουν επαγγελματικό αποτέλεσμα (ειδικά η 7).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Oh please. Οι μηχανές της Sony, οι καινούριες ειδικά, έχουν απίστευτη ποιότητα. Δεν θα μιλήσω για α77 & α65. Αλλά για τις nex 5 & nex 7 που, αν και compact, δίνουν επαγγελματικό αποτέλεσμα (ειδικά η 7).
αν το ειδες πρακτικα σαν ρεαλισμο εικονας κλπ
το δεχομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μα ναι. Δεν υποστηρίζω τη sony, εγώ είμαι canonακιας μέχρι το κόκαλο :p
Απλά έχω φωτογραφισει με την α77 και τη nex 5 και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από την ποιότητα της εικόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγώ είμαι canonακιας μέχρι το κόκαλο :p
Απλά έχω φωτογραφισει με την α77 και τη nex 5 και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από την ποιότητα της εικόνας.

τα τοπια πχ που αγαπω εγω..

τα βγαζει το ιδιο ρεαλιστικα ή καλυτερα?

εχω ακουσει οτι οι canon ειναι καλυτερες στα εξωτερικα τοπια ,ενω οι nikon -οπως η φτηνη coolpix l2 που εχω εγω-ειναι γενικα καλυτερες σε κοντινες φωτο,,για μοντελα ,,και τετοια..

ισχυει καθολου αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Τοπίο δεν έβγαλα για να είμαι ειλικρινής, αλλά πρόσωπα. Από αυτά που είδα τότε, και τα τοπία πιστεύω θα τα βγάλει μια χαρά.
Για nikon δεν έχω ιδέα. Αλλά δε νομίζω να ισχύει. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου όμως. Εγώ πιστεύω πως αν είναι καλή η μηχανή, θα είναι καλή σε όλα. Παίζει ρόλο και το πόσο καλά ξέρεις και χρησιμοποιείς τις ρυθμίσεις που έχει η μηχανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Όλες οι εταιρείες έχουν καλά και κακά μοντέλα, δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος αν είναι κάποιας εταιρείας καλή ή καλή η μηχανή, αλλά ανάλογα το μοντέλο και οι προδιαγραφές που θέλει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδιααα! γεια σας και από μένα! Θέλω να αγοράσω μία ψηφιακή 100-200 ευρΑααααΑ. τη θέλω για τα ταξιδάκια της οικογένειας,να βγάζω φώτο στα ματς της ομάδας μου(μπάσκετ) και καμιά φορα με πιάνει το καλλιτεχνικό μου και μένα και βγάζω κανα τοπίο. Είχα μια olympus 7.1 μεγκαπιξελ και λέω να πάρω ξανα olympus γιατί έτσι μου άρεσε η παλιά. θέλω να είναι έχει αυτόματες η ρυθμίσεις!!

μου άρεσε μία από το e-shop.gr: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566812

τι λέτε; καλή; κάποια άλλη που να ταιριάζει στη περίπτωση μου καλύτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παιδια,,ξερω οτι γραφω σε λαθος θεμα,,αλλα η μηχανη που εβγαλε της αποπανω φωτο μολις χαλασε,,κολησε ο φακος στη μεση,,-την εριξε η μανα μου κατω ενω ξεσκονιζε βασικα- και δεν αξιζει να φτιαχτει,,5 μπ ηταν nikon coolpix..

ποια να διαλεξω απο τις 2 με λιθιου για φωτο σαν αυτες που βλεπετε απο πανω..χωρις εφε και μπουρδες
Nikon Digital Camera S2500



ή
PANASONIC LUMIX DMC-S1

πηγαιντε το σε αλο θεμα αν θελετε,,αλλα στους φωτογραφους του φορουμ ρωταω,απο την εμπειρια σας,,για ρεαλστικες φωτο βουνου τοπιου κλπ τι να παρω σε αυτη την τιμη,, γιατι ξεμεινα απο μηχανη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ίδιο ακριβώς έπαθε και η δική μου coolpix... τι μου το θύμησες τώρα :cry_x: Σε νιώθω. :console:
Πάντως έχω εμπιστοσύνη στη Nikon και στη θέση σου θα την προτιμούσα. Κι εμένα πάλι nikon ήταν η μηχανή μου μετά απ' αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
ποια να διαλεξω απο τις 2
Αυτό που θα σου γράψω είναι μόνο μία προσωπική γνώμη:
Επειδή οι δύο αυτές εταιρείες είναι που εκτιμώ περισσότερο, πιστεύω ότι οι Nikon είναι κορυφή στις DSLR, ενώ οι Panasonic Lumix είναι κορυφή στις compact.
Αφού λοιπόν θέλεις compact η δεύτερη επιλογή σου νομίζω (Panasonic) θα είναι η καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτή πάντως, την είχα βγάλει με την coolpix μου που έσπασε:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top