Αγορά φωτογραφικής μηχανής

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν, όμως, η φωτογραφία δεν έχει καλή ποιότητα, πώς θα αναδειχθεί το θέμα της?
Σας μεταφέρω απόσπασμα από δημοσίευση σε άλλο φωτογραφικό φόρουμ για την ποιότητα της φωτογραφίας, με σχετικά παραδείγματα:

Αρχική Δημοσίευση από Pachinko:
Η ποιότητα εικόνας. Διάβαζα σε αυτή τη δημοσκόπηση ότι η συντριπτική πλειοψηφεία έχει ως σημαντικότερο κριτήριο για την επιλογή ψηφιακής μηχανής την “ποιότητα εικόνας”. Ας μείνουμε λίγο στον ορισμό. Προσέξτε τη σοφή επιλογή των λέξεων: “Ποιότητα” και “εικόνας” βαλμένες δίπλα δίπλα. Μιλάει από μόνο του το πράγμα, καλύτερη ποιότητα εικόνας, άρα καλύτερη εικόνα, άρα καλύτερη φωτογραφία, σωστά?... Λάθος.

H ποιότητα της φωτογραφίας καθορίζεται από χίλια δύο πράγματα: το φώς, το θέμα, η στιγμή, το συναίσθημα, το καδράρισμα, την κατάλληλη γωνία και απόσταση λήψης, τις υπόλοιπες επιλογές φόρμας του φωτογράφου και κυρίως το περιεχόμενο, αλλά πάντως όχι από την “ποιότητα εικόνας”.

Μην πέφτετε στην ομολογουμένως πολύ καλοστημένη παγίδα μάρκετινγκ της Κάνον, Σόνυ, Νίκον (στο εξής “ΚαΣοΝίκον”).

Ένα παράδειγμα: Το 2004 ο Άλεξ Ματζόλι κέρδισε το διεθνές βραβείο φωτοδημοσιογραφίας της χρονιάς. Το βραβείο αυτό είναι εξαιρετικά βαρύτιμο, και οι αντίστοιχες φωτογραφίες μένουν στην ιστορία. Η φωτογραφική μηχανή που χρησιμοποίησε ήταν μια αρχαία για τα σημερινά δεδομένα και ατσούμπαλη ψηφιακή κόμπακτ των 5 μεγκαπίξελ, χωρίς δυνατότητα αλλαγής φακών. Είναι το είδος της μηχανής που αγοράζει κανείς δώρο στη μητέρα του για να βγάζει φωτογραφίες το μουσακά και τις γαρδένιες στον κήπο, είδα πρόσφατα μια μεταχειρισμένη στο ebay που πουλιόταν για $30. Για σκεφτείτε το λίγο, $30 - βραβείο φωτοδημοσιογράφου της χρονιάς. Δεν νομίζω να παραπονέθηκε τότε κανείς για την “ποιότητα εικόνας” του Ματζόλι, κι αν παραπονέθηκε δε νομίζω να τον πείραξε τον ίδιο ιδιαίτερα απ'τη στιγμή που κέρδισε τη βραβειάρα, το συμβόλαιο συνεργασίας με το Μάγκνουμ και την εφ'όρου ζωής χορηγία της Ολύμπους.

Συμπέρασμα: αν σας ενδιαφέρει η φωτογραφία, όσο πιό γρήγορα ξεχάσετε την ποιότητα εικόνας και προχωρήσετε σε πιό σημαντικά θέματα τόσο το καλύτερο, γιατί στη φωτογραφία υπάρχουν πολλά σημαντικά θέματα, που θέλουν δουλειά.

Θα συμφωνήσω πάντως πως το σκόπευτρο είναι σημαντικό στη φωτογραφική μηχανή. Υπάρχουν άλλωστε περιπτώσεις, που λόγω των συνθηκών (υπερβολικό φως -ήλιος), δεν μπορείς να δεις τίποτα στην οθόνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα αυτά! Κάποιες φορές το κινητό μου, βγάζει καλύτερες φωτογραφίες απ την μηχανή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω εχω μια compact της sony με την οποια μπορω να καδραρω με το ματι αλλα εχει και οθονη

ποια ειναι?
γιατι πραγματικα δεν μπορω να τις βρω..πως να τις ψαξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
ποια ειναι?
γιατι πραγματικα δεν μπορω να τις βρω..πως να τις ψαξω?

Δεν το έχω δοκιμάσει για μένα,
αλλά βρίσκω λογική την εξής διαδρομή.

Κάνε αναζήτηση στον γκουγκλή των εταιρειών που έχουν ηγετική
μορφή στις φωτογραφικές μηχανές πχ sony, konica minolta, panasonic, olympus, fuzi κοκ.

Μπες στο σαϊτ της ανάλογης εταιρείας, πήγαινε στην υποκατηγορία που σε ενδιαφέρει
πχ ψηφιακές μηχανές, κάνε αναζήτηση με βάση την τιμή που πρόκειται να διαθέσεις,
μπες στο προϊον και κοίτα τα χαρακτηριστικά του.

Αν και πάλι δεν βρίσκεις άκρη, βρες τα τηλέφωνα επικοινωνίας των εταιρειών
από τα σαϊτ τους και ρώτα ποια είναι τα μοντέλα με το χαρακτηριστικό αυτό
που σε ενδιαφέρει.

Και για να το δοκιμάσω, μπήκα στο σαϊτ της olympus
κοίταξα τα χαρακτηριστικά των ψηφιακών μηχανών δεν βρήκα
απάντηση στον προβληματισμό σου και πήρα τηλέφωνο,
όπου με ενημέρωσαν ότι οι μόνες μηχανές τους που έχουν αναλογικό μάτι - και μάλιστα όχι όλες -
είναι οι digital SLR.

Όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για τις τοπ μηχανές της συγκεκριμένης εταιρείας,
υποψιάζομαι μάλιστα πως το ίδιο θα συμβαίνει και με τις μηχανές των υπολοίπων εταιριών.

Αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βοηθησες υπερβολικα..ευχαριστω πολυ που πηρες και τηλεφωνο..:D

καταλαβα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
ποια ειναι?
γιατι πραγματικα δεν μπορω να τις βρω..πως να τις ψαξω?
αυτην εχω.... νομιζω μπορεις να καδραρεις με το ματι,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πες μας και πόσα χρήματα διαθέτεις μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε πιο συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτη?
?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια απορια..

οι μηχανες που λενε, με ,μπαταριες λιθιου..και φορτιστες..

εχουν φορτιστη που βαζεις μεσα την μπαταρια ξεχωρα ή βαζεις τη μηχανη στην πριζα οπως τα κινητα?

εχω μπερδευτει..επειδη εγω εχω με απλες μπαταριες και θελω να βρω μια φτηνη compact που να φορτιζεται σαν κινητο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
μια compact και μια dslr που εχω, εχουν φορτιστη στον οποιο τοποθετεις την μπαταρια και την φορτιζουν. Δεν συνδεεις την μηχανη με την πριζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και πρακτικα ειναι καλυτερο αυτο,,απο αυτο που κανω τωρα.
που φορτιζω τις μπαταριες τις επαναφορτιζομενες με φορτιστη..?;)

η λιθιου θα φορτιζει γρηγοροτερα υποθετω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
υπολογισε γυρω στις 3-4 ωρες μεχρι να φορτισει η μπαταρια. Εχω την εντυπωση οτι αυτες οι μπαταριες διαρκουν περισσοτερο (με την dslr μπορει να βγαλω και 1000 φωτογραφιες πριν φορτισω την μπαταρια). Παλαιοτερα ειχα μια kodak με μπαταριες τις οποιες τις φορτιζα, αλλα δεν κρατουσαν πολυ... μιση ωρα ανοιχτη η μηχανη και μετα επρεπε να αλλαζω μπαταριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καπου διαβασα οτι υπαρχουν compact μηχανες που να μπαινουν κατευθειαν στην πριζα,σαν κινητα..

λες να υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
Υπάρχουν είτε με μπαταρίες ΑΑ, είτε με λιθίου και φορτιστή.
Στις 4 compact που έχω καθώς και στην Dslr, η φόρτιση κρατά γύρω στην μία ώρα, δεν αφήνω βέβαια ποτέ τις λιθίου να αδειάσουν τελείως γιατί χαλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Olympus . soyper επιλογη εχω παρει 2 μοντελα και τα δυο απλα τελειες φωτο . μ9000 το πιο προσφατο μοντελο . 12mpixel , 10x oπτικο ζουμ και αλλα καλουδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά.:)
Μου έχει μπει στο μάτι η Panasonic Lumix DMC-FZ50, μετά από αναζητήσεις στο νετ.
Δεν έχω βρεί, όμως, την τιμή της. :/:
Γνωρίζει κάποιος απο εσάς πόσο μπορεί να κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μάλιστα..Ευχαριστώ. :>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Τι έχετε να πείτε για τη FUJIFILM FINEPIX AV200; :hmm:
Σκέφτομαι να την αγοράσω!


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτη λενε οτι ειναι καλυτερη,,σε ποιοτητα εικονας κατασκευης κλπ.. και με μπαταρια λιθιου επαναφορτιζομενη.. οχι απλες σαν την φουτζι..

οι φουτζι δεν θεωρουνται απο οτι διαβασα οτι εχουν καλη εικονα,,δεν ξερω αν ισχυει βεβαια,,προσωπικα..

ας πουνε και αυτοι που εχουν δοκιμασει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top