Αγορά φωτογραφικής μηχανής

_97

Νεοφερμένος

Η _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γεια σας, τι γνώμη έχετε για αυτήν την φωτογραφική Panasonic Lumix DMC-FT20 ?? Ξέρετε αν βγάζει καλές φωτογραφίες γενικα?? Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Χα! Την αγόρασε ο πατέρας μου τις προάλλες. Για compact και για τα λεφτά της καλούλα είναι μπορώ να πω. Δεν έχω τεστάρει ακόμα το - αδιάβροχη μέχρι 5μέτρα βάθος- όμως. Οι φωτογραφίες που βγάζει καλές είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω εχω την lumix s1 και δες τι φωτο βγαζει.. (σημαντικο,,χωρις κανενα αυτοματισμο και με χρωμα οχι αυτοματο,,γιατι τα εβγαζε πολυ αψυχα,,αλλα ρυθμιση για ηλιο,σκια συννεφια κλπ,,αναλογως,με επιλογη )
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3203954&postcount=1470
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3206586&postcount=1481
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3109056&postcount=1392

δεν ξερω πρακτικα τι χρηση θα εχει.
αλλα οι φωτο της s1 μου φαινονται αψογες,,για ερασιτεχνη..χρειαζεσαι οντως κατι ακριβοτερο?:hmm:

(ενα μειον που εχει η lumix ειναι οτι δεν σε αφηνει να διαγραψεις φωτο,μέσω υπολογιστη usb ,στη καρτουλα,,αλλα πρεπει να τις διαγραψεις ή μια μια στη μηχανη,,ή να ανοιξεις ξεχωρα την καρτα σε card reader..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_97

Νεοφερμένος

Η _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ, λέω να την πάρω... :)

(Άγγελε ωραίες φωτογραφίες!! :) )

Ναι αυτή που έχεις βγάζει πολύ ωραίες απλά θέλω να ναι αδιάβροχη και ανθεκτική άμα πέσει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλά θέλω να ναι αδιάβροχη και ανθεκτική άμα πέσει!
α,,οκ
σωστα..
με τη δικια μου που γλιστραει ολο περναω το λουρι στο χερι μου πριν τραβηξω φωτο,,απο φοβο μην μου πεσει..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_97

Νεοφερμένος

Η _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας! Αν και υπάρχουν πολύ καλύτερες αδιαβροχες δεν θέλω να δώσω πολλά γιατί έχω φωτογραφική και απλά θέλω και μια μικρή και για το καλοκαίρι και γενικά για άλλες δραστηριότητες που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την άλλη.! :)

α,,οκ
σωστα..
με τη δικια μου που γλιστραει ολο περναω το λουρι στο χερι μου πριν τραβηξω φωτο,,απο φοβο μην μου πεσει..:P

Ναι και εγώ πάντα την έχω περασμένη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γεια σας, γεια σας!
Είμαι σε φάση έρευνας για φωτογραφική γιατί αυτή που είχα μέχρι πρότινος μου χάλασε.. :cry_x:
Λοιπόν έχω καταλήξει σε 2.
Η μία είναι η Coolpix AW100 της Nikon και η άλλη πάλι της Nikon η D3000.
Η compact κάνει 300 και η dslr 350. Σχετικά κοντά είναι οι τιμές.
Ανθεκτικότερη είναι η compact αλλά καλύτερη ποιότητα εικόνας έχει η dslr.
Όσο για την ποιότητα της εικόνας έχω ακούσει ότι μια dslr βγάζει καλύτερες φωτογραφίες απο μια compact. Ισχύει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αμαλία, νομίζω ότι η απάντηση είναι ανάλογα τι χρήση θα κάνεις.
Αν θέλεις να ασχοληθείς και σου αρέσει η φωτογραφία, τότε πάρε την dslr.
Αν την θες για να βγάζεις με την παρέα σου και να την χρησιμοποιείς που και που, τότε πάρε την compact.
Εξάλλου σήμερα οι περισσότερες compacts έχουν πολύ καλή ποιότητα ειδικά όταν τραβάς με εξωτερικό φωτισμό, που δεν ξεχωρίζεις με τι μηχανή τραβήχτηκε (dslr ή compact), οπότε ότι σου αρέσει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Στις τιμες που εχουν παει πια η ψηφιακες μηχανες με γυρω στα 80 Ευρω βρισκεις πολυ καλη μηχανη.Ετσι και αλλιως δεν θα κανεις και καμια επαγγελματικη χρηση.Παρε καμια Sony
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
υπάρχει και η επιλογή των dslr-like. βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε αυτές και αν αξίζουν.

btw I'm proud to announce ότι μαζεύω λεφτά για μια καλή dslr :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
υπάρχει και η επιλογή των dslr-like. βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε αυτές και αν αξίζουν.
Αξίζουν τελικά τέτοιου είδους φωτ. μηχανές για ερασιτεχνική χρήση; :worry:
Με σώμα compact και φακούς που αλλάζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
ε εμένα προσωπικά αυτό το ''ενδιάμεσο'' δεν μου πολυαρέσει. ο κόσμος συνήθως θέλει μία απλή κόμπακτ για να βγάζει αναμνηστικές φωτοζ. και μετά αυτοί που θέλουν ή ασχολούνται ήδη με τη φωτογραφία παίρνουν dslr. δεν έχει νόημα οι μεν να πάρουν μία dslr-like για ερασιτεχνική χρήση και οι δε να πάρουν μία που δεν έχει όλες τις δυνατότητες που προσφέρει μία σλρ.

απο 'κει και πέρα μπορεί αυτές να είναι απλά το μέλλον, η εξέλιξη των compact. δεν ξέρω :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Βασικά εγώ ανήκω στην κατηγορία των αναμνηστικών φωτόζζζ, αλλά θα ήθελα να είχα την δυνατότητα για χειροκίνητη εστίαση, χωρίς να κουβαλάω μαζί μου τσάντα/βαλίτσα. Για αυτό το ψάχνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.

και χειροκίνητη και αναλογική. τα vintage είναι της μόδας :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Δεν είναι κακή ιδέα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelaraspistoli

Νεοφερμένος

Ο stelaraspistoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Canon EOS 7D τα σπαει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
να τα σπαγε μόνο αυτή καλά θα ήταν :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini cha

Νεοφερμένος

Η eirini cha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δηλαδή βρε παιδιά για βοηθήστε λίγο εγώ πως να διαλέξω φωτογραφική μηχανή ? θέλω μια που να είναι για τοπία βασικά , για να την έχω μαζί μου σε ταξίδια πιο πολύ και όσο να ναι βγάζεις και πιο κοντινές με πρόσωπα , άρα εστίαση . πως να διαλέξω .. ? δεν έχω ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Καλησπερα..
Τις επομενες μερες θα παρουμε μια dslr φωτογραφικη μηχανη. Ειμαστε αναμεσα στη Nikon 3200 και στην Nikon 5100. Οποια κι αν επιλεξουμε θα ειναι με φακο 18-105. Οι πιο εμπειροι ποια φωτογραφικη απο τις 2 προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top