Αγορά laptop: ποια εταιρεία να προτιμήσω;

Ποια εταιρεία στον τομέα κατασκευής laptop πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστη;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Apple θα πω, αλλά επειδή δικαίως θα με θεωρήσετε προκατειλημμένο, θα αναφέρω και το προηγούμενο laptop μου.

Πολύ καλά είναι και τα Lenovo, φανταστείτε ότι το είχα πάρει το 2014 στα 280 ευρώ και το άλλαξα το 2020, που εντάξει, δεν μπορούσε πλέον να ανταποκριθεί στις ανάγκες της... ολοήμερης τηλεκπαίδευσης. Οπότε από Windows ψηφίζω Lenovo.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα ΗΡ είναι μάπα. Είχα ένα και είχε ενα σωρό προβλήματα. Με τα Toshiba ήμουν ευχαριστημένη. Μέτρια προς καλά. Με ThinkPads τα είδα όλα. Απίστευτα. Προσωπικά δεν παίρνω τίποτα άλλο εκτός από ThinkPad. Στο καινούριο μου ThinkPad X1 yoga έχυσε η γάτα μου καφέ στα πλήκτρα και δεν έπαθε τίποτα. Η οθόνη είναι φανταστική. Η κατασκευή επίσης. Το παλιό μου T430s ήταν σκυλί. Ακόμα λειτουργεί. 9-10 ετών είναι και η μπαταρία ακόμα κρατάει φορτίο. Δεν κολλάει επίσης καθόλου. Το χρησιμοποιώ ακόμα!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να εστιάσεις στα χαρακτηριστικά που θες για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Εχω περάσει από hp dell lenovo toshiba .
Το τελευταίο μου λάπτοπ toshiba i3 ,παλιό μεν όχι τόσο αλλά λειτουργικά άριστο.
Είναι να σε εξυπηρετεί εκεί που το θες.
Αν σε εξυπηρετεί τα έχεις λύσει όλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παράδειγμα με μια απλή αναζήτηση χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση βρήκα αυτό στα 620 ευρώ που είναι παρόμοιο με αυτό που έχω στο γραφείο.
Screenshot_20220101_155206.jpg

Αν ψάξεις βρίσκεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,213 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να εστιάσεις στα χαρακτηριστικά που θες για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Εχω περάσει από hp dell lenovo toshiba .
Το τελευταίο μου λάπτοπ toshiba i3 ,παλιό μεν όχι τόσο αλλά λειτουργικά άριστο.
Είναι να σε εξυπηρετεί εκεί που το θες.
Αν σε εξυπηρετεί τα έχεις λύσει όλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παράδειγμα με μια απλή αναζήτηση χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση βρήκα αυτό στα 620 ευρώ που είναι παρόμοιο με αυτό που έχω στο γραφείο.
View attachment 91519
Αν ψάξεις βρίσκεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις.


Και εγω Dell πηρα!! 😁😁
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Τα ΗΡ είναι μάπα. Είχα ένα και είχε ενα σωρό προβλήματα. Με τα Toshiba ήμουν ευχαριστημένη. Μέτρια προς καλά. Με ThinkPads τα είδα όλα. Απίστευτα. Προσωπικά δεν παίρνω τίποτα άλλο εκτός από ThinkPad. Στο καινούριο μου ThinkPad X1 yoga έχυσε η γάτα μου καφέ στα πλήκτρα και δεν έπαθε τίποτα. Η οθόνη είναι φανταστική. Η κατασκευή επίσης. Το παλιό μου T430s ήταν σκυλί. Ακόμα λειτουργεί. 9-10 ετών είναι και η μπαταρία ακόμα κρατάει φορτίο. Δεν κολλάει επίσης καθόλου. Το χρησιμοποιώ ακόμα!
Η κυρία γνωρίζει απο laptops. Συμφωνώ.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να εστιάσεις στα χαρακτηριστικά που θες για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Εχω περάσει από hp dell lenovo toshiba .
Το τελευταίο μου λάπτοπ toshiba i3 ,παλιό μεν όχι τόσο αλλά λειτουργικά άριστο.
Είναι να σε εξυπηρετεί εκεί που το θες.
Αν σε εξυπηρετεί τα έχεις λύσει όλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παράδειγμα με μια απλή αναζήτηση χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση βρήκα αυτό στα 620 ευρώ που είναι παρόμοιο με αυτό που έχω στο γραφείο.
View attachment 91519
Αν ψάξεις βρίσκεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις.
δεν θα το επαιρνα γιατι απο αυτα που εχεις παραθεσει δεν φαινεται να εχει USB-C. Ολα βγαινουν με USB-C πλεον. Παμε μπροστα, οχι πισω. Επισης μια καλη οθονη πλεον επιβαλλεται. 1080 vs 4K. H 4K πλεον επιβαλλεται. Η διαφορα ειναι τεραστια. DVD δεν χρειαζεσαι, ουτε VGA πλεον.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μια ζωή θυμάμαι να παίρνω laptop που η μπαταρίας τους στον 1.5 χρόνο ήταν dead, με προβληματική ψύξη με ανεμνηστήρια που ακούγονται σε όλο το δωμάτιο, με κάμερες της πλάκας και απαράδεκτα touchpad. Τα πράγματα άλλαξαν όταν πήρα iMac και αποφάσισα ότι το επόμενο μου laptop θα ήταν MacBook.

Η Αpple έπιασε το νόημα από την αρχή. Άφησε τους άλλους να ανταγωνίζονται στο ποιος θα βάλει τα περισσότερα ledakia και ποιος θα βάλει το δυνατότερο cpu. Αυτή τότε έβαλε πρώτη τα flash drives που έκαναν την διαφορά στην εμπειρία χρήσης, δημιούργησε το iCloud που είναι game changing, time machine για ασφαλεία των δεδομένων μας και αλληλεπίδραση μεταξύ των διάφορων Apple Devices, touch pad που έγινε standard σε όλους, πληκτρολόγιο άπαικτο χωρίς καγκουρολεντακια και αργότερο το εκπληκτικό touchbar που δυστυχώς κατάργησε φέτος.

Η σειρά Μ των επεξεργαστών της με arm αρχιτεκτονική που είναι κάτι το επαναστατικό και στην αυτονομία των laptop και στις επιδόσεις και στο γεγονός που δύσκολα ανεβάζουν θερμοκρασίες.

Το κυριότερο από όλα λες αντίο στα windows. Όποιος έχει να δώσει >1000 ευρώ δεν υπάρχει λόγος να τα δώσει σε xps, thinkpad, legion για να έχεις windows, εκτός αν δουλεύει σε προγραμματα που ειναι αποκλειστικά σε αυτά.

Δυστυχώς η Apple άρχισε να τα χαλάει φέτος. Έβγαλε MacBook πιο βαρύ από το προηγούμενο και επανέφερε κάποιες άχρηστες θύρες αφαιρώντας 1 thunderbolt.

To μεγάλο αρνητικό είναι ότι συνήθως μετά από 7, 8 χρόνια δεν υποστηρίζεται το λειτουργικό και η επιθετική πολιτική της εταιρείας στη προς τα πίσω συμβατότητα κάνουν αναγκαία τη μετάβαση στο νεότερο λειτουργικό με ανεπίσημο τρόπο αν αυτό είναι εφικτό ή την εγκατάσταση windows.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
δεν θα το επαιρνα γιατι απο αυτα που εχεις παραθεσει δεν φαινεται να εχει USB-C. Ολα βγαινουν με USB-C πλεον. Παμε μπροστα, οχι πισω. Επισης μια καλη οθονη πλεον επιβαλλεται. 1080 vs 4K. H 4K πλεον επιβαλλεται. Η διαφορα ειναι τεραστια. DVD δεν χρειαζεσαι, ουτε VGA πλεον.
Σίγουρα είναι παλιό μοντέλο ναι . Απλά για κάποιον που βολεύεται και με ένα τέτοιο ναι γιατί όχι?
Σίγουρα τα όσα ανέφερες είναι τελευταία λέξη ναι😏
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και πάλι όλα έχουν να κάνουν με τη χρήση και τι χρειάζεται κανείς από ένα συγκεκριμένο λάπτοπ ή πύργο ή τάμπλετ γιατί κυκλοφορούν και τα surface. Άλλα χρειάζεται ένας γραφίστας κλπ και άλλα εγώ που κάνω μόνο σερφαρισμα και απλές υπολογιστικές λειτουργίες.Εμενα μου αρκεί.

Ωραία ιδέα για ένα ψαγμενο λάπτοπ είναι αυτή https://www.dell.com/en-us/member/shop/dell-laptops/sr/laptops/alienware-laptops?AID=5226272&cjevent=6613381d6b5911ec836f06a90a18050e&publisher=&cjdata=MXxZfDB8WXww&gacd=9614781-23761182-5750457-265988609-127889515&dgc=af&VEN1=12578053-5226272-00nn1TzkT7gZOKW2M6hpBVM-Ziff Davis, LLC&nclid=IIf5gazwcB1Rj15wrxY-STnszhLt8oPx240cM2Zjy8W8aKJQiLYS8TR7Delq9eVq

Γι'αυτό λέω όλα ανάλογα με τι το χρειάζεσαι.
Εμένα δε μου χρειάζονται αυτά που ανέφερες μια χαρά με βολεύει αν κάποια στιγμή χρειαστώ άλλο θα αγοράσω άλλο.
Εμένα με καλύπτει.😏
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είανι καιρός για λάπτοπ atm. 'Ερχεται η 12η γενιά Intel.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχοντας περάσει από τα χέρια μου toshiba, dell, asus η σειρά κατάταξης που τα βάζω είναι asus > toshiba > dell. Το asus είναι το τωρινό μου και το λατρεύω, 6 μήνες χωρίς κανένα θέμα, πάει σφέρα είναι πανέμορφο και ελαφρύ. Το toshiba κράτησε πολύ καλά, 7 χρόνια σχεδόν με μοναδικό μειονέκτημα ότι πέθανε η μπαταρία του πολύ σύντομα. Το dell από την άλλη, δούλευε χειρότερα από το toshiba αναλογικά και στα 3 χρόνια έφτασε να σέρνεται σε εκνευριστικό βαθμό και θα το είχα σπάσει ευχαρίστως σε χίλια κομμάτια αν δεν ανέβαλα υπέρμετρα το να πάρω τα αρχεία μου από μέσα του. :angel:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top